Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Curs: Aesthetics and Function with Direct Composite Restorations

discutie din eugenol.ro : Week-end-ul trecut am fost la cursul de estetica de la Sibiu susţinut de Dr. W. Boer – Germania. Deşi ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii cursuri
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree6Multumiri
  • 6 Scris de Dr. Mihai Vidican

Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->Curs: Aesthetics and Function with Direct Composite Restorations<!-- google_ad_section_end -->
Curs: Aesthetics and Function with Direct Composite Restorations
Publicat de Dr. Mihai Vidican
12-03-09
Default <!-- google_ad_section_start -->Curs: Aesthetics and Function with Direct Composite Restorations<!-- google_ad_section_end -->

Week-end-ul trecut am fost la cursul de estetica de la Sibiu susţinut de Dr. W. Boer – Germania. Deşi prezentarea a fost in lb engleza, lectorul a facut ca totul sa para extrem de simplu si natural.
Cursul a fost interactiv, lectorul a raspuns la toate intrebarile (la sfarsitul primei zile a stat chiar o ora de vb cu cei doritori de informatii extra) si nu a avut caracter comercial – au fost prezentate mai multe sisteme de compozit diferite).
La hands-on fiecare a lucrat individual – fiind puse la dispozitie cate o lampa de fotopolimerizare, culori intensive, lupe si instrumentar pt compozit la fiecare participant in parte. La inceput am lucrat pe modele Kavo preparate de lector, apoi am exersat pe molarii adusi de noi.
Cel mai interesant mi s-a parut faptul ca atat la partea teoretica, cat si la cea practica nu s-a rezumat doar la tehnici si proceduri care pot gasite in orice tratat, ci a insistat pe multe tips & tricks- uri testate de el care pot fi aplicate cu usurinta a doua zi la cabinet:
- compozitele folosite pt frontali sau pt laterali (vascozitate redusa pt frontali, crescuta pentru laterali)
- recomandarea lui: utilizarea unei mase de dentina A 3,5 si a uneia de smalt A2. Prin combinarea lor se pot efectua multe obturatii intr-un timp scurt, abia apoi se pot utiliza alte culori
- nu trebuie cumparata o gama intreaga de culori din acelasi sistem, ci pot fi combinate mai multe sisteme diferite
- efectul dorit se poate obtine doar cu un material f f transparent
- pentru pigmentare se utilizeaza doar maro inchis si alb
- la restaurarile de inalta clasa se foloseste intotdeauna ca ,,bonding,, un sistem primer/adeziv
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-cursuri/6456-curs-aesthetics-and-function-with-direct-composite-restorations/
- pt primele straturi de dentina se doreste o contractie redusa, posibilitate de modelare usoara, o fixare initiala buna si no stress la polimerizare
- pt un efect cu adevarat estetic trebuie sa se respecte micro-structura dintilor invecinati (liniile transversale le taie pe cele verticale, petele albe, etc)
- modelarea cuspizilor ( se incepe cu volumul cel mai mic de inlocuit si se pastreaza la final cel mai mare cuspid)
Din punct de vedere organizatoric, lucrurile au fost f ok. Echipa organizatorica ne-a oferit tot sprijinul pe parcursul celor 2 zile de curs, iar locatia aleasa a fost foarte potrivita evenimentului.
Si inca un lucru neoficial inca, am auzit ca la cursul urmator din mai vor fi si live demo - uri. Suna f tentant!!
Ar mai fi f multe spus, pe scurt insa, cursul a avut o mare relevanta si aplicabilitate practica.
Notele eugenolilor
Utilitate
100%100%100%
5,0
Hands on
90%90%90%
4,5
Interactivitate
50%50%50%
2,5
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoare
50%50%50%
2,5
Ieftin
30%30%30%
1,5
Il recomand
50%50%50%
2,5
2 eugenoli; 62% medie

Recenzia autorului
Utilitate
100%100%100%
5
Hands on
100%100%100%
5
Interactivitate
100%100%100%
5
100%100%100%
5
Ieftin
80%80%80%
4
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 97%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Curs Estetica Boer-60m.jpg (71,0 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Curs Estetica Boer-576m.jpg (420,3 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Curs Estetica Boer-585m.jpg (411,9 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Curs Estetica Boer-615m.jpg (456,3 KB, 15 vizualizari)

De ioanafilimon on 28-10-09, 19:34
Recenzia mea
Utilitate
100%100%100%
5
Hands on
80%80%80%
4
Interactivitate
100%100%100%
5
100%100%100%
5
Ieftin
60%60%60%
3
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 90%

Am fost la acest curs la Timisoara. A fost super tare...si am putut aplica in cabinet ce am invatat chiar din prima zi de lucru de dupa curs.
Raspundeti cu citat
De drcalinc on 28-10-09, 20:14

f bun cursul. am mai pus si eu la punct niste chestii din plombistica.
Raspundeti cu citat
Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
aplicare, buna, cabi, cabinet, chestii, cumpara, curs, cursul, direct, dori, estetica, hands, invata, invatat, live, lucru, micro, molarii, natural, parte, prima, punct, raspuns, smalt, tehnici, timisoara, transparent

Uneltele review-ului

Subiecte similare
Recenzie Recenzor Categorie Comentarii Ultimul mesaj
Acum se pot pune poze direct pe forum! eugenol man Anunturi eugenol 4 18-02-10 16:31
coafaj direct/indirect! dentist Odontologie 48 30-01-10 01:56
acces direct din strada.... dentist Management 8 10-07-08 10:25
coafaj direct cu compozit florin dediu Odontologie 37 16-04-08 09:45
Influence of cavity type and size of composite restorations on cuspal flexure Dr.Mada Odontologie 1 18-03-08 01:46

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: