Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

1st Romanian INTRALIFTTM Intensive WorkShop

discutie din eugenol.ro : So, week-endul trecut a fost iara pentru stiinta si mai putin pentru distractie. Se pare ca iar am fost ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii cursuri
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 3 Scris de mihai.s

Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->1st Romanian INTRALIFTTM Intensive WorkShop<!-- google_ad_section_end -->
1st Romanian INTRALIFTTM Intensive WorkShop
Lector Dr. Marcel Wainwright
Publicat de mihai.s
06-11-08
Thumbs up <!-- google_ad_section_start -->1st Romanian INTRALIFTTM Intensive WorkShop<!-- google_ad_section_end -->

So, week-endul trecut a fost iara pentru stiinta si mai putin pentru distractie.
Se pare ca iar am fost norocos, pentru ca am nimerit din nou (dupa weekendul cu Kiefner - show endo!) la un show implanto - ceva mai pe gustul meu :P

Dr. Marcel Wainwright este un tanar dintzolog implantolog, cu un "modest" cabinet in "modestul" orasel Stuttgard. Cabinetul modest este de fapt o super clinica, cu interiorul asemanator unui muzeu futurist (o data pe an organizeaza in clinica o expozitie de pictura!!).

Din pacate cursul a tinut doar o zi, si pe parcursul prezentarii a facut o succinta trecere in revista a metodelor pe care le foloseste in protetica (si pe implanturi si pe dinti naturali), iar in a doua parte a prezentat sistemul de sinus lifting prin piezo Intralift (pe care printre altele, in timpul liber l-a si inventat!!).

Prima parte a prezentarii a fost un adevarat show!

Ce am retinut din prezentare:
- mare atentie la treatment planing! el foloseste la absolut toate cazurile examen ct (pre si post op), waxup, mockup, determinare computerizata a ocluziei (a prezentat aparatul dar din pacate am uitat cum se numeste - o sa-i dau mail sa-l intreb)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-cursuri/5137-1st-romanian-intralifttm-intensive-workshop/
- in zona frontala exclusiv bonturi protetice din zirconiu - pentru ca lasa lumina sa treaca prin ele
- implanturi din zirconiu foarte foarte rar - le foloseste numai in cazuri ideale, in care nu are nevoie de augmentare. a nominalizat studii in care se arata ca se integreaza mult mai lent decat implanturile din titan, si ar avea failure rate mai mare. Problema principala e ca nu au trecut inca proba timpului - implanturile din titan au studii pe 40 de ani, cele din zn nu. Plus ca dpdv estetic este suficient sa ai bont protetic din zirconiu, nu te intereseaza sa fie alb si materialul din interiorul osului (nu mai stiu cine a mai zis asta o data pe forum )
- legat de aumentare: one step at a time! sau cu alte cuvinte one miracle at a time. Avem nevoie de grefa osoasa - augmentam. Apoi inseram implantul. Apoi facem chirurgie parodontala. Nu toate de-o data! In acest fel putem avea un "predictible result"
- in majoritatea cazurilor face interventii "flapless". evita cat poate decolarea periostului, pentru ca de fiecare data cand decolam periostul pierdem os
- chirurgia parodontala trebuie facuta cu fire 6-0 sau 7-0 pentru a obtine cicatrici cat mai mici
- a prezentat un caz de estetica, cu acoperirea cu coroane si fatete a tuturor dintilor de la maxilar - spectacol! ce m-a surprins a fost faptul ca desi de exemplu bonturile erau slefuite "la greu", totul a ramas vital! de exemplu coroana incisivului lateral a ramas cam de grosimea unui pivot (din cate se vedea in poze), dar totusi l-a lasat vital! Evident planning cu waxup, mockup, ghid de slefuire, tot tacamul!
- dupa perioada de vindecare si descoperirea implantului, pacientul ramane cu coroana provizorie chiar si cateva luni, pentru conformarea papilelor gingivale. A prezentat un caz in care l-a tinut pe un pacient 1 an cu provizoria, modeland astfel papilele prin adaugarea de compozit sau subtierea pana la rezultatul dorit
- a prezentat tot felul de metode de grefare a osului si a tesuturilor moi - din pacate cam pe fuga, dar oricum foarte interesant. Doar pentru aceste metode cred ca ar fi trebuit 2 zile de curs... poate data viitoare

Legat de partea practica, succesul a fost dat in primul rand de organizare. Fiecare cursant a avut Piezotomul lui (Satelec ca e pe trend :P ), kitul pentru Intralift - 4 anse diamantate de diametru crescator (ultima parca e de 2,8mm) si ansa pentru elevatia propriu-zisa a mucoasei, care se face prin efectul piezo produs de vibratia ultrasonica a ansei combinata cu serul de irigatie.
Sistemul asta e chiar impresionant, pentru ca reduce riscul de ruptura a membranei. Si chiar daca reusim, o rupem pe maxim 2,8mm, deci o putem rezolva pe loc cu o membrana resorbabila.

La hands-on am facut o elevatie a membranei din interiorul unui ou crud (si da, nu s-a rupt!) si a membranei sinusale a unui cap de miel (sau oaie, whatever).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5137

Asa, bonus, am facut si un ridge-split pe o coasta de miel cu o grosime initiala de vreo 3 mm - merge "ca uns" piezo asta!

Cam atat pentru prima interventie - urmeaza pozele (sa nu ma mai certe e-man ca le bag dupa :P )

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

rx, augustin si romina.bita au multumit.
Notele eugenolilor
UtilitateN/A
Hands onN/A
InteractivitateN/A
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoareN/A
IeftinN/A
Il recomandN/A
0 eugenoli; N/A% medie

Recenzia autorului
Utilitate
100%100%100%
5
Hands on
100%100%100%
5
Interactivitate
80%80%80%
4
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoare
80%80%80%
4
Ieftin
80%80%80%
4
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 90%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 

Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
ani, codul deontologic, computerizata, dori, endo, endodontie, estetica, hands, implanto, implantului, implanturi, implanturile, legat, miracle, mm, nou, omul, pacientul, parte, piezo, pivot, rate, rezolva, ridge, split, studii, treatment

Uneltele review-ului

Subiecte similare
Recenzie Recenzor Categorie Comentarii Ultimul mesaj
Romanian profanity Dr.Mada Sa ne descretim fruntea 2 14-02-09 09:55
1st Romanian INTRALIFT Intensive Workshop - 01 noiembrie 2008, Bucuresti dentaleducation Perfectionare 1 20-10-08 13:20
my name is dream, the shepperd of romanian endodontics drdream Endodontie 47 09-07-08 21:51
Workshop de 4 ore! Radu Perfectionare 2 30-09-07 09:29
Dental Tribune Romanian Edition Andrei Ungar Perfectionare 1 04-12-06 10:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: