Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Curs: Endodonţie practică - Dr. Kiefner

discutie din eugenol.ro : Deci... am fost la cursul mentionat la subiect si recomand acest curs daca mai prindeti locuri la Sibiu saptamana ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii cursuri
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree27Multumiri
  • 27 Scris de mihai.s

Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->Curs: Endodonţie practică - Dr. Kiefner<!-- google_ad_section_end -->
Curs: Endodonţie practică - Dr. Kiefner
Bucuresti, 24-25 octombrie
Publicat de mihai.s
26-10-08
Thumbs up <!-- google_ad_section_start -->Curs: Endodonţie practică - Dr. Kiefner<!-- google_ad_section_end -->

Deci... am fost la cursul mentionat la subiect si recomand acest curs daca mai prindeti locuri la Sibiu saptamana viitoare (cred ca a scris Kitty despre el la de unde si ce invatam).

Sa povestim: Dr. Kiefner e foarte simpatic - necunoscandu-l primul lucru care m-a surprins a fost sustinerea integrala a cursului intr-o romana impecabila (cu usor accent german ). Are o problema cu pauzele, adica daca il lasi cred ca sta de dimineata pana seara si vorbeste incontinuu!! Mai sunt 5 minute pana la pauza - avem timp... Mai e 1 min pana la pauza - avem timp... trebuia sa mergem acum 5 minute la masa - lasa ca ne asteapta ei ) Ceea ce mi s-a parut foarte ok, pentru ca azi am stat de vorba cu el cel putin jumatate de ora dupa ce s-a terminat cursul - si pe aceasta cale transmite salutari eugenolilor!

Pe ce s-a insistat:
- endo nu se face fara diga!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-cursuri/5004-curs-endodontie-practic%C4%83-dr-kiefner/
- never ever nu se lasa un dinte deschis (citez: "daca aud pe cineva ca lasa un dinte deschis intre sedinte scot kalasnikovu" ). La faza asta a fost rumoare in sala 5 minute
- nu prea exista reteta universala pentru preparare - indiferent ce producator spune ca din 3-4-5 ace ai preparat un canal - nu e adevarat
- treimea apicala se instrumenteaza manual
- o conicitate a preparatiei de 2% e insuficienta. pentru condensare laterala trebuie minim 4%, iar pentru verticala minim 7% - preferabil 10%
- indiferent de concentratia NaOCl (1, 3, 5,25%), efectul dezinfectant e acelasi, singura diferenta e ca 5,25% dizolva tesuturile pulpare mai repede decat 3%, iar 1% aproape deloc
- in retratamente obligatoriu se foloseste ca irigant si CHX, pentru ca cel mai probabil exista in canale si E. faecalis (nu stiu daca asa se scrie) si Candida albicans, care sunt rezistente la hipo!
- in legatura cu compusii anilinici care s-ar forma: cantitatea lor e extrem de redusa, dar se poate urma secventa de spalaturi: chx, edta, hipo, edta, chx, edta - and so on
- in tehnica de condensare verticala temperatura la exteriorul radacinii creste cu doar 8 grade, chiar daca in aparat gutaperca are 200 (sau cat o avea)
- dintii devitali nu prezinta un risc semnificativ mai mare la fractura!! tendinta lor la fracturare e data de procesul carios + indepartarea tesutului dentar de deasupra camerei pulpare
- cea mai corecta tehnica de obturare este compactarea verticala (are un studiu cu 1000 de sectiuni prin dinti - foarte misto)
- indiferent cat de bine am instrumenta mecanic, in cel mai bun caz atingem cu instrumentele 70% din suprafata canalelor! In cel mai fericit caz ramane 30% din suprafata neatinsa!!
- MTA are aceeasi compozitie cu cimentul Portland de la Bricostore. 1 gram de MTA costa 80E, 50 de kg de portland costa 40E ) Dar nu recomanda folosirea in endodontie al celui de la Bricostore, la fel cum nu recomanda ACE in loc de hipo
-chiar daca producatorii recomanda folosirea rotativelor de maxim 10 ori (??), aceasta alegere trebuie sa fie a medicului: daca am preparat un canal cu o curbura mai nasoala, aruncam acul dupa acea unica utilizare. La canale mai blande le putem folosi de 4-5 ori.

Ce mi-a placut foarte mult:
- poti sa-i pui intrebari in orice moment al prezentarii - se opreste si explica
- poti sa-l intrebi orice traznaie iti trece prin minte - e foarte ok, nu se supara si nu e deloc ironic (pot sa mentionez una din intrebari: "eu obisnuiesc sa fac spalaturi endodontice cu anestezic EXPIRAT! o fi bine?")
- nu s-a insistat absolut deloc pe partea comerciala - ne-a povestit de tot felul de sisteme rotative cu care a lucrat de-a lungul timpului, fiecare cu avantaje si dezavantaje, doar ca in momentul de fata el foloseste mtwo si flexmaster, si atunci pe astea le prezinta. Nu iti trebuie o anume firma de micromotor endo, singura conditie este sa poti sa programezi parametrii sistemului cu care lucrezi (rpm si torque), pe care e bine sa-i folosesti asa cum zice producatorul. Nu conteaza prea mult ce apexlocator folosesti, atata timp cat este de generatie noua (nu e diferenta intre raypex si morita). Nu conteaza ce sistem de obturare folosesti, ne-a vorbit de cele pe care le considera cele mai usor de folosit - BeeFill 2 in 1 si Sybron)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5004
- la partea practica fiecare am avut cate un set de MTwo si un set de ace 06, 08, 10, conuri guta, micromotor endo si beefill 2 in 1. dar ce mi-a placut cel mai cel mai mult a fost ca m-am benoclat intr-un microscop Zeiss - ce viata au si endodontii astia!! Mi s-a parut absolut incrdibil cat de misto se poate vedea! Eu mi-am adus la pachet si un molar extras, si la microscop mi s-a parut absolut senzational!

La ce am avut rezerve: prezentarea sistemului de preparate single length - personal (evident dupa cateva nopti de citit pe eugenol) mi-e frica sa duc rotativul in treimea apicala - macar aia 3 mm nu mor daca ii largesc manual pana la 40! Dar Dr. Kiefner spune ca e ok, cu conditia sa preparam manual pana la acul 15 (deci 4 ace), daca primul rotativ este iso 10.

Concluzie: curs foarte util, organizare foarte buna, totul foarte ok!

O sa pun si poze, dar maine ca tre sa le descarc si sa le micsorez :P
radualionte, nico, yanka si alti 24 au multumit.
Notele eugenolilor
Utilitate
85%85%85%
4,25
Hands on
40%40%40%
2,00
Interactivitate
50%50%50%
2,50
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoare
70%70%70%
3,50
Ieftin
25%25%25%
1,25
Il recomand
40%40%40%
2,00
4 eugenoli; 52% medie

Recenzia autorului
Utilitate
80%80%80%
4
Hands on
100%100%100%
5
Interactivitate
100%100%100%
5
80%80%80%
4
Ieftin
60%60%60%
3
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 87%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 
De Sylvester on 26-10-08, 07:22

Multam fain.Se vede ca ai fost la un curs bine prezentat !
Raspundeti cu citat
De drShimoN on 26-10-08, 15:51

sa-nteleg ca nu te intere doar cuiele Comandantului ?
Raspundeti cu citat
De drcalinc on 26-10-08, 16:03

pai tocmai ca il intereseaza cuiele de aia o fost la curs de endo.

stii tu cum se zice: conurile de guta sunt markere excelente pt viitoarele pozitii ale implanturilor.
Raspundeti cu citat
De stef_ank on 26-10-08, 16:27

Peter e superok, lui si lui Gabi Tulus ii datorez primele inoculari cu virusul endo
Raspundeti cu citat
De mihai.s on 26-10-08, 21:50

tre sa recunosc ca endo e un fel de virus...
Raspundeti cu citat
De titiluka on 27-10-08, 15:59

mihai, la sibiu cursul e in noiembrie....28-29.
Raspundeti cu citat
De admin on 28-10-08, 00:14

Multumesc Mihai pentru un review asa de bun. Am lasat pentru a fi descoperita aceasta noua functie eugenol. Si decoperita bine a fost !

Inca este in faza de testari....

Rugamintea este pentru a limita discutiile pe aceste subiecte review si de a vota mai mult pentru a folosi la maximum facilitatile oferite. Exista forumuri in oglinda pentru acest forum de reviewuri unde se poate discuta.

Valoarea este data si de votul fiecaruia (pe langa reviewul initial)
De asemeni e preferabil ca pozele si tot ce este necesar sa intre in primul post.
Raspundeti cu citat
De drdream on 28-10-08, 00:44

eman tre sa dai o bere ca io am inceput cu reviewurile
Raspundeti cu citat
De mihai.s on 28-10-08, 10:50

e-man, scuze de intarziere o sa te rog sa bagi tu pozele astea la primul post

a, si am mai uitat ceva ce mi s-a parut interesant: pivotul de fibra (sau de cuartz cum ii zice Kiefner) trebuie sectionat un pic mai scurt decat inaltimea finala a bontului, astfel incat capatul sa fie acoperit integral de compozit. daca nu e acoperit, exista microinfiltratii care trec printre fibrele de sticla si pot contamina spatiul endodontic!

si inca ceva: daca ramane gutaperca pe podeaua camerei pulpare, avem mari sanse in timp sa apara o afectare a spatiului de furcatie din cauza canalelor fine care exista pe podeaua camerei pulpare. astfel, dupa obturatie, gutaperca trebuie sectionata la 1-2 mm inferior de orificiul canalelor, iar restul de canal si podeaua camerei pulpare trebuie acoperite cu compozit flow (evident in cazul in care nu se va aplica un fiber post), pentru a sigila aceasta zona.

gutaperca ramasa pe podea face ca materialul de restaurare sa nu aiba contact cu dentina in aceasta zona!

(personal stiam ca nu trebuie lasata guta pe podea, dar nu stiam iesplicatia )

si acum pozele:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Raspundeti cu citat
De augustin on 28-10-08, 11:30

Citat:
Publicat initial de mihai.s View Post
a, si am mai uitat ceva ce mi s-a parut interesant: pivotul de fibra (sau de cuartz cum ii zice Kiefner) trebuie sectionat un pic mai scurt decat inaltimea finala a bontului, astfel incat capatul sa fie acoperit integral de compozit. daca nu e acoperit, exista microinfiltratii care trec printre fibrele de sticla si pot contamina spatiul endodontic!
Interesant. Numa ca trebuie sa apreciezi f. bine inaltimea finala a bontului, cand de fapt de cele mai multe ori , cand faci endo, dintele e neslefuit.

Eu unul , recunosc, nu fac asa. Sper sa ma salveze provizoria de acele microinfiltartii, desi teoretic si in cele 3 minute cat fac provizoria s-ar putea microinfiltra ceva.
Raspundeti cu citat
De opreabogdan on 28-10-08, 16:43
Recenzia mea
Utilitate
100%100%100%
5
Hands on
100%100%100%
5
Interactivitate
100%100%100%
5
100%100%100%
5
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 100%

SALUT,
marea problema cu fibra de sticla este ca e hidrofila si are capacitatea de a absorbi apa, ceea ce duce la modificari de volum si posibile fisuri care se vor propaga in masa materialului sau chiar in dinte. asta a fost si cauza esecului sistemelor compozite care erau armate cu fibra de sticla.
depre Kiefner, ce sa mai zic...ca am mai zis anul trecut cind am fost la cursul lui: REGAL DE ENDODONTIE.
nu pot decit sa+i felicit atit pe dr. Fagaras cit si pe dr. Sabo care fac posibile asemenea cursuri in Romania. La mai mare!!!
sper sa ne vedem cit mai multi eugenolisti la Sibiu.!!!
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 28-10-08, 21:09

Stiu ca entuziasmul te face sa dai note maxime dar nu ajuta. Putina concentrare pe fiecare vot in parte pentru a fi relevant.
De exemplu votul 5 la ieftin inseamna ca a fost gratis

Sunt doar sugestii pentru a folosi la maximum acest sistem de rating ce (daca e facut cu spirit de raspundere) ajunge sa fie foarte relevant si pentru ceilalti colegi.

Nu spun ca nu pote sa existe si 5 pe linie dar uneori avem tendinta de a trece cu vederea anumite aspecte ce pot fi inbunatatite.

Si poate e util si pt Dr. Kiefner sa afle parerea celor care au fost la curs.

Mihai rezolv eu pozele nu e o problema
Raspundeti cu citat
De Kitty1604 on 28-11-08, 02:06
Recenzia mea
Utilitate
40%40%40%
2
Hands on
60%60%60%
3
Interactivitate
100%100%100%
5
80%80%80%
4
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
60%60%60%
3
Medie 57%

Pe 21-22 nov a avut loc la Bucuresti alt curs al domnului Peter Kiefner.
Imi cer scuze ca scriu asa tarziu dar am avut o saptamana cam plina.

Nu am foarte multe de spus fata de colegul meuMihai S care a structurat foarte bine cursul.
Acum as avea o sugestie pe care stiu ca domnul Octavian Fagaras o va avea in vedere. Ar fi util sa se faca o clasificare a cursurilor in functie de nivelul de informatie transmis.Mai concis: sa se mentioneze daca e un curs pt GP sau un curs pentru initiati

Chiar daca mare parte din informatie o stiam si o practic deja,mi-a facut placere sa dialoghez cu domnul Kiefner.
A fost prezentat si un retrat live(,fara anestezie,lucuru cu care eu sincer nu sunt de acord,linistea si confortul pacientului este un lucru foarte important pentru mine)

Best regards, Peter
P S pozele mele de la curs sunt cam incetosate
Raspundeti cu citat
De drLouis on 28-11-08, 09:44

pai da ma mh. da' cat de util e scursul in dinztologia de zi cu zi cand te sfatuieste sa arunci ace de peste un bulion dupe fiecare pac.

din cauza afirmatiei asteia io ii dau un utilitate practica 0 (zero mare) nu se face.

ma bucura sa vad ca se folosex chestii de io le fac fara sa fi citit vreo carte, ca atat ma duce pe mine capu ; ii ziceam cuiva pe un thread cu perforatie cum pun io flow pe podea acu cateva zile..cred ca ar trebui sa ma apuc si io de propovaduit intelepciune da' n-am chemare
Raspundeti cu citat
De mihai.s on 28-11-08, 10:17

care sunt acele alea de un bulion pe care le arunci dupa fiecare pacient? le arunci dupa el daca te-a enervat, si atunci le arunci tu tot cu cutie daca ai tinta buna :P

kiefner zicea ca arunca rotativele dupa o singura utilizare doar daca instrumenteaza cu ele o curbura naspa (90 de grade). la curburi mai blande le foloseste de 3-4 ori, si la canale drepte de 7-8 ori.

cum ai calculat tu suma asta? sau hai sa o luam altfel, de unde iti cumperi tu acele, ca am impresia ca te cam trage in piept
Raspundeti cu citat
De drLouis on 28-11-08, 11:29

pai nu folosesc rotative; din ce stiu rotativele sar de 1 bulion setu daca le iei de afara si pe la noi se duc spre 1.5-2 cele mai tari.
Raspundeti cu citat
De Kitty1604 on 01-12-08, 14:27
Recenzia mea
Utilitate
40%40%40%
2
Hands on
60%60%60%
3
Interactivitate
100%100%100%
5
80%80%80%
4
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
60%60%60%
3
Medie 57%

A arunca acele dupa prima sau n-a folosire este pur decizia ta...
Daca tu ai o tehnica speciala prin care poti sa folosesti acele de 100 ori, noi ne bucuram ,si te invitam sa ne-o impartasesti si noua.

Trebuie sa invatam cu totii un lucru...nu exista retete in tratament..exista doar situatii mai mult sau mai putin asemanatoare.Asa ca trebuie sa luam cate putin de la fiecare (ceea ce consideram noi ca este bun si ca ne-ar ajuta in tenica noastra astfel incat sa fim eficienti)
Fiecare curs ne aduce elemente de noutate si vedem stiluri diferite de lucru cu care suntem sau nu de acord.In final este important ceea ce facem noi zi de zi,si cum putem sa aplicam de la fiecare ceea ce credem ca este bun astfel incat sa ne usuram munca si sa crestem calitatea .

Spor !!!
Raspundeti cu citat
De Muller A. Norbert on 01-12-08, 14:49

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
SALUT,
marea problema cu fibra de sticla este ca e hidrofila si are capacitatea de a absorbi apa, ceea ce duce la modificari de volum si posibile fisuri care se vor propaga in masa materialului sau chiar in dinte. asta a fost si cauza esecului sistemelor compozite care erau armate cu fibra de sticla.
depre Kiefner, ce sa mai zic...ca am mai zis anul trecut cind am fost la cursul lui: REGAL DE ENDODONTIE.
nu pot decit sa+i felicit atit pe dr. Fagaras cit si pe dr. Sabo care fac posibile asemenea cursuri in Romania. La mai mare!!!
sper sa ne vedem cit mai multi eugenolisti la Sibiu.!!!
Ne dai si un studiu in acest sens?
Raspundeti cu citat
De AndreeaC on 01-12-08, 15:10

Kiefner zicea ca el personal foloseste acele o singura data..insa protaper-ele se pot folosi maxim de 5 ori, dar in cazul in care ai de preparat ceva curburi mai abrupte, le arunci dupa prima folosire...intr-adevar, fiecare decide cat isi foloseste acele
Eu am fost la curs (partea teoretica)..mi-a facut multa lumina in capsor referitor la notiuni actuale de endodontie pe care sincer la scoala nu ni le-a prezentat nimeni...mi-a placut ca a venit cu cazuri clinice proprii...rezolvate elegant..
mihai.s a structurat foarte bine tot ce era de zis.
Un curs foarte util, atat pt incepatori cat si pt avansati.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 01-12-08, 16:11

Sugestie: Subiectele recenzii sunt pentru a face recenzia (si a acorda note) nu pentru a se discuta pe teme stomatologice.
Raspundeti cu citat
Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
afara, buna, cazuri clinice, chx, data, discuta, discutiile, endo, endodontie, eugenol, exista, facilitatile, faza, folosi, forumuri, functie, lasa, lasat, limita, mm, necesar, noua, oglinda, parte, post, pozele, primul, review, reviewuri, salut, sistem, subiecte, tea

Uneltele review-ului

Subiecte similare
Recenzie Recenzor Categorie Comentarii Ultimul mesaj
CURS ENDO Dr. Kiefner CU O NOUA TEMATICA- Cluj, 20.-21.02.09 dentaleducation Perfectionare 7 12-02-09 01:31
Curs: Endodonţie practică Kitty1604 Perfectionare 16 03-12-08 23:17
Curs endodontie practica "State of the Art", Bucuresti 24-25 octombrie 2008 dentaleducation Perfectionare 0 22-09-08 15:49
Topic pentru un curs de endodontie robbycarlos Endodontie 31 07-06-07 02:40

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: