Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

modul 5 -excellency protocols in endodontics

discutie din eugenol.ro : modul 5-retrat chirurgical ZIUA 1 TEORIE 6 ore ZIUA 1 - ATELIER 4 ore ZIUA 2 - ATELIER 10 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii cursuri
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->modul 5 -excellency protocols in endodontics<!-- google_ad_section_end -->
modul 5 -excellency protocols in endodontics
organizat de amedeo
Publicat de kimy
22-11-14
Default <!-- google_ad_section_start -->modul 5 -excellency protocols in endodontics<!-- google_ad_section_end -->

modul 5-retrat chirurgical
ZIUA 1 TEORIE 6 ore
ZIUA 1 - ATELIER 4 ore
ZIUA 2 - ATELIER 10 ore
*toate manevrele se fac sub MICROSCOP
Live op pe pacient(dacă vom avea pacient)
fratilor pana unde va merge proasta voastra organizare???descrieti asa de atragator modulul acesta ,cand realitatea a fost alta:
ziua 1-teorie 5 ore
practic 0 ore
ziua 2-practic 4 ore (de la 10-14)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-cursuri/19627-modul-5-excellency-protocols-endodontics/
toate manoperele NU SE VOR face la microscop!!! nici lupe doar ochi de vrabie.Veti avea instrumente de macrochirurgie desi cursul este despre microchirurgie.Veti avea niste lame de incizat abcese cu care veti face lambouri,portace stricate,lipsa materialului de obturare retrograda etc
Deci care ar fi valoarea reala a cursului?nicidecum 400 euro!
cat despre live-op...vorbim deja de lucruri sfinte...
Nu mai exista oameni de cuvant in tara asta??
Notele eugenolilor
UtilitateN/A
Hands onN/A
InteractivitateN/A
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoareN/A
IeftinN/A
Il recomandN/A
0 eugenoli; N/A% medie

Recenzia autorului
Utilitate
20%20%20%
1
Hands on
0%0%0%
0
Interactivitate
40%40%40%
2
Calitatea prezentarii, materiale ajutatoare
20%20%20%
1
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
0%0%0%
0
Medie 13%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 
De augustin on 22-11-14, 21:33

Ar fi binevenita o reactie "oficiala".
Raspundeti cu citat
De madag on 25-11-14, 12:14

"oficialii" au fost ocupati cu politica,au uitat ca sunt organizatorii unor module importante
Raspundeti cu citat
De SebastianF on 26-11-14, 13:02

amedeo .... total NESERIOSI !!!!!
Raspundeti cu citat
De amedeo on 08-12-14, 19:26

In general nu raspundem la ironii, nici la nervi, stimata colega. Dar ca sa fim punctuali:
1. programul cursului il propunem noi, organizatorii, atit ca tematica cit si ca structura(o zi curs teoretic si un de hands-on), dar lectorul este cel care isi etaleaza prezentarea, care poate fi mai scurta decit am pretinde noi, sau mai lunga(vezi modulul 1 la care stimata colega nu a fost, dar pentru informarea dvs va spun ca a durat mult peste programul afisat), cind nimeni nu are de obiectat, desi lectorul ar putea urma logica dvs si sa ne taxeze in plus pt ca in loc de 8 ore, cursul a durat 10. Dar nimeni nu pune problema astfel! cu mici exceptii... Prin urmare daca cursul masteral de la Roma, pe teme de retrat chirurgical, dureaza 6 ore, nu poti umple subiectul cu retrat nechirurgical, de ex. Si stiu asta pt ca dupa cursul de la Cluj, am discutat si i-am explicat modul in care am popularizat cursul si numarul de ore. La care reactia unui om de talia lui, si nu ma astept la asta de la altii, a fost ca informatia completa nu tine de durata expunerii, ci de cuprinderea tuturor notiunilor si ai etapelor de tratament. Suntem noi obisnuiti sau maniaci ai prezentarilor magistrale dar cred ca cei prezenti sunt interesati de acumulare de cunostinte, nu de vorbe lungi. Dar poate ma insel...Cursantii au primit intr-o dupamasa, informatia pe care o primesc masteranzii dinsului de la Roma, in 3 saptamini, adica 2 ore/saptamina. Legat de hands-on si de durata lui, nu putem aprecia decit ca fiecare medic are nevoie de un anumit timp pentru a executa aceeasi manevra, in functie de nivelul de pregatire pe care il are, nivel pe care nu-l putem aprecia dinainte. Din cite stiu la ora 14 cursantii deja incheiau partea de hands-on. Dvs puteati sa optati pentru prelungirea programului, daca aveati intrebari, lectorul era la dispozitia cursantilor, pt ca noi i-am achitat diurna pt intreaga zi. Iar daca lectorul nu a efectuat orele de curs programate si achitate conform contract, noi organizatorii suntem cei pagubiti!
2. Legat de microscoape, profesorul ne-a explicat ca nu-si au rostul....nu vom putea vedea mare lucru la microscop pt ca se ingusteaza mult cimpul vizual, raportat la ce facem efectiv la hands-on, adica lambou, sutura, apicectomie. Evident daca ati fi dorit sa va jucati cu microscopul, trebuia sa veniti inca de la primul modul, la partea de ergonomie, magnificatie etc...in excelenta prezentare a lui Dan Caminescu, caruia noi si cursantii ii multumim ca exista!
3. ceea ce ni se poate reprosa, desi e discutabil, faptul ca desi ni s-au promis lupe, sponsorul pe motiv ca era Denta si ca "nu are om" pe care sa-l delege sa faca instructajul cursantilor, nu a trimis lupele promise. La Cluj am avut si lupe de la sponsor si am avut cursanti care, la propaganda facuta, pe buna dreptate, de Peter Kiefner, au inceput sa-si achizitioneze lupe!!! 2500ron o pereche cu sursa cu tot!! Evident ramine problema faptului ca pretentiile sunt indreptate spre noi, si pe buna dreptate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=19627
4. instrumentarul de microchirurgie lipseste pentru ca nu exista sponsor care sa puna asa ceva la dispozitie, si aici nu avem ce face, indiferent cit de revoltati ar fi unii sau altii...nu stiu de instrumentar defect avind in vedere ca instrumentarul era nou. Lamele erau lame obisnuite, avind in vedere ca nu ni s-a cerut din partea lectorului o anumita marime sau tip de lama.
5. legat de pret, mi se pare corect ca el sa fie stabilit in functie de costurile cursului format din: diurna lector, cazare+masa lector, transport lector, sala de conferinta, pauze de cafea etc, si nicidecum de prezenta lupelor sau a instrumentarului de microchirurgie pe care le primim sau nu, GRATIS! Dar tocmai pentru ca sunt oferite gratis, nu poti avea pretentii peste un anumit nivel. Dvs ati achitat tariful de 400euro pt ca ati optat sa veniti la un singur modul si nu la toate, caz in care v-ar fi costat 350euro, sau ca in cazul colegei "madag" , 300 euro pt ca este rezidenta. Deci din aceasta prisma, tariful de curs nu consideram ca fiind unul inedit ci mai degraba, normal.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=19627
6. nu lipsa materialului de obturatie retrograda era problema ci a dipozitivului special cu care se insera si aici nu este vorba de MTA, prin urmare va puteam arata cutii de S-Eba, dar fara sa le puteti folosi, ne avind un instrument care nu se gaseste nici in tara, si se aduce doar la comanda. Evident, se putea folosi orice material mai lesne de utilizat, dar lectorul nu a vrut sa se acrediteze ideea ca "merge si asa", utilizind MTA sau ionomer etc...

Sperind ca v-am raspuns punctual la toate problemele sesizate de dvs. va urez Sarbatori Fericite.
Raspundeti cu citat
De madag on 09-12-14, 12:34

ideea era sa nu mai promiteti ceea ce nu puteti oferi!!!Nu ma intereseaza cum a fost la celelalte module sau la roma,eu de un an de zile visez la acest modul,am venit la curs dupa ce am cititi 6 carti de retrat chirurgical,pozitii de lucru la microscop si altele.
NU A FOST NICIO O ORA DE PRACTIC IN PRIMA ZI( a se citi bine=0 ORE)Ce scuza e pt asta?IAR A DOUA ZI dl profesor avea avion si trebuia sa plece la ora 14...cum puteam ramane peste program ca sa completez cele 10 ORE de atelier??
Pentru mine a fost un efort f mare sa strang banii pt curs(nu aveti cum sa intelegeti cand prin mainile dvs trec f multi bani) si i-as fi dat cu draga inima daca nu as fi venit plangand(la propriu) de la curs din pricina dezamagirii si a lipsei interesului pt partea PRACTICA,caci cu teoria ne descurcam toti...
Dar ajung sa cred ca vina e a mea, pt ca sunt un om "mai maniac" cu invatatul ca sa va citez.Spor pe mai departe !
Raspundeti cu citat
De Dr.dre on 09-12-14, 12:50

muhaahaaha.... nimic mai grav decat "clienti" nemultumiti.... cred ca eu as fii cerut banii inapoi, daca nu as fi obtinut ce am platit :-)))))
Raspundeti cu citat
De aurelian on 10-12-14, 10:09

mada, eu ti-am zis sa eviti organizatorul, da tu nu, batman batman
Raspundeti cu citat
De madag on 10-12-14, 14:19

Dr Dre,nu urmaream sa primesc banii inapoi de la organizator ci sa-si recunoasca neputiinta de a realiza cursul la standardul inalt pe care l-a descris in prezentarea de pe site,prezentare total departe de adevar.De ce promite si ademeneste cu lucruri mari pe care apoi nu si le mai poate permite sa le indeplineasca???
Dar organizatorul este mandru ca a descoperit biruitor ce persoana e in spatele id-ului de pe eugenol(era si greu...)si pedepseste "buna purtare"a mea ne mai trimitandu-mi diploma de participare care trebuia sa ajunga prin posta in decurs de o saptamana de la curs cum mi s-a zis.
Aurelian: batman cu aripile rupte...ce sa mai zic...multumesc!
Raspundeti cu citat
De amedeo on 16-12-14, 14:59

sub nici o forma nu am folosit termenul "maniac" cu conotatii negative....fiecare dintre noi este un maniac intr-un anumit domeniu al stomatologiei...daca vreti, inlocuiti termenul cu "perfectionist"... suna mai bine...

Evident cursul a avut carentele sale, dar ele nu s-au datorat nicidecum reavointei organizatorului sau al lectorului, ci mai degraba faptului ca a fost pentru prima data cind l-am organizat si ca in orice aspect al vietii, a doua oara iti iese cu siguranta mai bine.
legat de zborul lectorului, intelegerea era ca poate pleca fie simbata dupa curs fie duminica, daca cursul se extindea mai mult simbata...
Legat de program, el s-a schimbat, la fiecare modul de altfel, astfel incit hands-on-ul a avut loc, din motive de logistica si organizare, in ziua a doua.
Regret ca cei care au fost de fata, din partea organizatorilor(eu ne fiind de fata), au ezitat sa dea explicatiile necesare, macar din bun simt fata de cursanti...asa e cind stii ca la urma urmei, nu tie ti se sparg oalele in cap...eu am aflat totul "din presa"(eugenol) si a trebuit sa verific totul...
In parte nici nu mi s-au confirmat unele din reclamatii, dar tind sa dau crezare cursantului si nu celui ce a anuntat pompos ca "totul a iesit super" si ca lumea a fost "f.multumita".
Raspundeti cu citat
De CatalinMocanu on 16-12-14, 15:51

Stimata "Kimy" imi pare rau ca ati avut probleme cu instrumentele puse la dispozitie GRATUIT de firma noastra pentru acest Eveniment si pentru ca Dumneavoastra partecipantii la acest curs sa aveti cu ce face parte practica. Imi pare nespus de rau ca portacul pe care l- ati avut la dispozitie v-a creat probleme si am fi fost cat se poate de fericiti sa va ajutam intr- un fel sau in altul prin al schimba (in limita posibilului) sau a il reparam, daca ati fi reclamat acest lucru colegei care a fost mereu la Dispozitia Dumneavoastra in fata salii cu un mic stand.
As dori totusi sa inteleg care au fost problemele care le ati intimpinat la instrumente (avand in vedere ca nu au fost reclamatii in acest sens in zilele cursului) pentru a ridica standardele noastre de calitate in vederea colaborarii cu acesti organizatori sau cu altii pentru cursuri de chirugie.
Va ramanem la Dispozitie in acest sens si ne puteti contacta la:
0733 563 209 sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sarbatori Fericite!
Raspundeti cu citat
De GELAL on 17-12-14, 15:02

vrei curs serios de endo eu zic sa apelezi la cele sustinute de dr Roberto Cristescu .mai ales cele sustinute la Amsterdam. in tara toti sunt pe capatuiala , mergi la un curs doar daca nu ai ce face cu banii.
Raspundeti cu citat
De sorsirbu on 17-12-14, 18:06

Nu e chiar asa. Sfatul meu e sa nu vorbești daca nu esti in tema.

KOL Sybronendo
Raspundeti cu citat
Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., curs, cursul, endodontie, euro, instrumente, oameni, retratament chirurgical

Uneltele review-ului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: