Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Aparat detartraj ultrasonic UDS-P + MULTIPLE modelele de anse pentru orice tip aparat!

discutie din eugenol.ro : In primul rand vrem sa multumim tuturor colaboratorilor ce sunt utilizatori ai acestui forum.Este timpul sa dam si noi ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii aparatura
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de SDD Romania

Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->Aparat detartraj ultrasonic UDS-P + MULTIPLE  modelele de anse pentru orice tip aparat!<!-- google_ad_section_end -->
Aparat detartraj ultrasonic UDS-P + MULTIPLE modelele de anse pentru orice tip aparat!
Anse endo, chirurgie endodontica, anse paro, detartraj,
Publicat de SDD Romania
13-07-09
Thumbs up <!-- google_ad_section_start -->Aparat detartraj ultrasonic UDS-P + MULTIPLE modelele de anse pentru orice tip aparat!<!-- google_ad_section_end -->

In primul rand vrem sa multumim tuturor colaboratorilor ce sunt utilizatori ai acestui forum.Este timpul sa dam si noi o mana de ajutor!

5%(din pretul fara tva)DIN TOATE VANZARILE SDD ROMANIA DIN ANUNTURILE POSTATE PE FORUM MERG DIRECT CATRE CEI 2 COLEGI CARE AU NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU.
In cazul in care nu este specificat sumele se impart in mod egal catre cei doi colegi l!

Aparat detartraj UDS-P Woodpecker - 800 Ron TVA inclus
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Piesa de mana este detasabila si poate fi autoclavata la o temperatura de 135 grade C
Control digital si mod endo dedicat.
Mod Lampa FOTO extra 650 Ron
Operare usoara
Eficienta mai mare pentru detartaj
Cablul este din tub de gel de siliciu delicat si durabil
Controlul digital,frecventa automata urmareste asigurarea ca aparatul functioneaza intotdeauna la cea mai buna regularitate si in mod constant
Mic si usor, punerea in functiune este usoara
O gama extrem de larga de anse si accesorii compatibile!

Ansele Ultrasonice prezentate mai jos sunt compatibile cu majoritatea aparatelor US de pe piata : EMS,NSK,MECTRON,SATELEC,WOODPECKER,DTE,SELECTOR,etc..

Anse Endodontie

SB1 - insert diamantat tip bila
- port apa prezent
- indepartarea tavanului camerei pulpare
- curatarea podelei de pulpoliti, planarea podelei camerei pulpare
- finisare pragurilor protetica
95 Ron

P3D - insert diamantat cilindric
- port apa prezent
- indicatie de folosire la putere medie a aparatului US
- forma ingusta permite instrumentarea in treimea cronara
si saparea in jurul pivotilor
- indepartarea dentinei in cautarea pt MB2
95 Ron

P4D - insert diamantat forma cilindro-conica
- port apa prezent
- ansa diamantata de putere mare, poate fi folosita pe toate plaja de putere a aparatului fara a exista riscul de fractura
- indepartarea dentinei in dreptul MB2, sapare in jurul pivotilor, dizlocarea pivotilor, indepartarea pulpolitilor
95 Ron

E3D - insert diamantat forma cilindro-conica lungime marita
- port apa prezent
- ansa diamantata de putere mica - indicatie de folosire in treimea medie a radacinilor largi distale molari inferioir, palatinale molari superiori
- finisarea pragurilor distale premolari, molari, pacienti cu deschiderea limitata a gurii
95 Ron

E3 - insert ultrasnic nediamantat
- folosit la taierea conurilor de gutaperca si in cazul condensarii laterale
- datorita apsentei portului de apa, la momentul utilizarii insertul ultrasonic se incinge astfel conurile de gutaperca sunt taiate foarte usor- nu mai exista nevoia incalzirii sondei la bricheta..
55 Ron

E1/E2 - insert ultrasonic folosit pentru agitatea hipocloritului de sodiu, EDTA, clorxexidinei, in timpul tratamentului endodontic
- E1 angulatie 120 grade
- E2 angulatie 90 grade
95 Ron
U-file -
instrumente din Ni-Ti pentru agitat solutii in timpul tratamentului endodontic
important - u-file se folosesc numai pe modul endo si la putere mica-medie astfel minimizati riscul de fractura al u-file!
35 Ron
Cheita Endo-wrench pentru infiletarea instrumentelor de agitat solutii in timpul tratamantului endodontic
35 Ron
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-aparatura/7599-aparat-detartraj-ultrasonic-udsp-multiple-modelele-anse-tip-aparat/

Anse endodontice pentru instrumentare in treimea coronara, medie si apicala compatibile EMS, Woodpecker, Mectron

BUC 1E -420 Ron treimea coronara, rafinat accesul

BUC 3E -420 Ron treimea medie, sapat in jurul DCR-urilor, in canale calcificate

CPR 5E -420 Ron treimea apicala, indepartarea instrumentelor rupte, sapare in jurul DCR-urilor nivel apical, eliminarea obstructiilor in canal ,lungime 24 mm

Anse Diamantate Chirurgie apicala - Preparatie Retrograda
KIS 1-6 SET compatibile EMS, Woodpecker, Mectron

Designul instrumentelor este gandit de Dr. Syngcuk Kim, kitul contine anse pentru tot ce inseamana preparatie retrograda in orice interventie chirurgicala endodontica.
Stratul de diamant permite obtinerea unei suprafete micro-retentive in interiorul canalului preparat. Lungimea crescuta si angulatia inbunatatita a varfurilor permit accesul usor in cele mai greu accesibile zone!

KIS 1D - Design general pentru zone anterioare si posterioare - angulatie 80Grade x 3.0mm suprafata taietoare
KIS 2D - Similar KiS 1D diametrul .7mm X 3.0mmlungime taietoare pentru radacini cu diametre mari in zona anteriora si posterioara
KIS 3D - Instrument dublu angulat , 75 grade folosit pentru radacina vestibulara a molarului mandibular dreapta si radacina mezio-vestibulara a molarului maxilar dreapta. 0.5mm diametru x 3.0mm lungime taietoare
KIS 4D - Instrument dublu angulat , 110 grade folosit pentru radacina linguala a molarului mandibular stanga si radacina disto-vestibulara a molarului maxilar dreapta.
KIS 5D - Instrumentul opus lui KIS 3D folosit pentru radacinile vestibulare ale molarului mandibular stanga si radadacina mezio-vestibulara a molarului maxilar dreapta.0.5mm diametru x 3.0mm lungime taietoare
KIS 6D - Instrumentul opus lui KIS 4D folosit pentru radacinile vestibulare ale molarului mandibular stanga si radacinile mezio-vestibulare ale molarului maxilar dreapta. 0.5mm diametru x 3.0mm lungime taietoare
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7599

KIT KIS 1-6D 6 inserturi ultrasonice 2520 Ron
Per bucata- 450 Ron

Anse Detartraj Clasice

G6 - dalta pentru indepartarea blocurilor mari de tartru 45 Ron

G1 - ansa clasica detartraj uzuala 35 Ron

Paro

P3 - ansa detartraj inactiva apical , lungime marita , acces ideal in pungile parodontale, sub-gingival 55 Ron

P1 - ansa detartraj extrem de activa, ideal pentru zonele greu accesibile , interdentar, sub-gingival, etc 55 Ron

A1 - ansa clasica detartraj compatibila AMDENT 75 Ron
Suport Anse 45 Ron

Comenzile pot fi plasate in format electronic la adresa info @ sdd. ro sau telefonic la 0765393175.

Pentru orice detalii referitoare la produsele noastre nu ezitati sa ne contactati.

Daca aveti nelamuriri referitor la gama de anse ultrasonice va putem raspunde chiar pe thread aici!
anima si alexa_dobre au multumit.
Notele eugenolilor
Isi face treaba bine
76%76%76%
3,80
Optionale, accesorii
80%80%80%
4,00
Fiabilitate
65%65%65%
3,25
Garantie & service
66.6%66.6%66.6%
3,33
Ergonomie
64%64%64%
3,20
Estetica
64%64%64%
3,20
Ieftin
80%80%80%
4,00
Il recomand
80%80%80%
4,00
5 eugenoli; 72% medie

Recenzia autorului
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
100%100%100%
5
Garantie & service
100%100%100%
5
Ergonomie
100%100%100%
5
Estetica
100%100%100%
5
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 100%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 

De augustin on 13-07-09, 16:37
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
60%60%60%
3
Garantie & service
100%100%100%
5
Ergonomie
80%80%80%
4
Estetica
40%40%40%
2
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 85%

nene, scoate U-file-urile din oferta.........

in rest, de bine. SPor.
--------------------------
--------------------------
deci, eu sunt mai salbatic si am cam rupt U-file-urile. Faza funny a fost ca la primul agitam irigant intr-un canal in care era un ac separat, si dintr-o data vad cum iese 'acul". Moooaaaama, imi zic, ce tare e ufile-ul asta, uite ce l-a alungat pe instrumentul separat. cand am scos File-holder-ul m-am calmat. Nu iesise decat varful de la U-file.

In alta ordine de idei, File-holderul e f. bun, pret ok. Eu unul pun in ele spreadere de mana la care le scot manerul, agita f. bine si nu risc sa modific (semnificativ) shape-ul.

restul anselor isi fac bine treaba. unele se mai uzeaza, ca deh, doar le folosesti si nimic nu e vesnic, dar au in genral un raport pret calitate f.f. bun.
Raspundeti cu citat
De SDD Romania on 13-07-09, 19:05

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
Nu am văzut cheie pentru anse, eventual dinamometrică.
Am depasit limita pozelor pe anunt asa ca o sa postam aici ca si o completare!

Cheie dinamometrica exista!
Pret 40 Ron

Va multumim pentru notificare!
Raspundeti cu citat
De drdream on 15-07-09, 00:25
Recenzia mea
Isi face treaba bine
0%0%0%
0
Optionale, accesorii
0%0%0%
0
Fiabilitate
0%0%0%
0
Garantie & service
0%0%0%
0
Ergonomie
0%0%0%
0
Estetica
0%0%0%
0
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
0%0%0%
0
Medie 0%

luise
ai dreptate, e de 2x mai scump aproape
era de fapt

hai sa refacem calculele:

154$+tva=549 ron
dar

din 3 iulie cel putin banca mea (ING sa ii dau in gat imi ia comision 50 ron la fiecare plata externa+0.25% diferenta de curs valutar rezulta 600 ron
sdd da 40 ron net la colegii in nevoie = rezulta diferenta de pret 160 ron

deci i-ar ramane un asa zis profit net 160 ron.
si acum vin alte acareturi
salarii personal
cheltuieli chirie sediu
impozit pe profit

bla bla

asa ca asazisul profit de 100% nu e probabil nici 15% per total

in cazul aparatului asta cu siguranta nu
Raspundeti cu citat
De drLouis on 15-07-09, 01:25

o mentiune; nu cred ca il cumpara de pe ebay ci din fabrica; asta inseamna ca nu il iau cu cat il da chinezu ci cu cat il ia ala; ba mai mult, mai fac si manareli gen trec in factura o valoare mai mica asa incat tva vine la o suma mai mica; transportul la mai multe e mai ieftin decat la o bucata; asa incat castigul lor brut din astia 8 mil cred ca e peste 4 milioane soto; ar fi ok daca ar avea acoperire in munca; nu poti sa justifici banii aia in "vai tre sa plateasca si ei saracii chirie si salarii"; ori munca pentru a vinde un produs este egala cu munca pe care o poti presta si tu, respectiv 2 clicuri pe ebay si un drum la posta; nu-mi zice ca asta face 4mil.; la ora actuala comerciantii de medicale sunt niste Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ; mai dureros e ca ei exista din prostia noastra.

daca vrei sa faci pe omul bun iei de pe ebay si platesti diferenta la 10 colegi, fara sa mai bagi si in buzunare altora aproape degeba bani;

bcr nu ia nimic la plati pe paypal (sau in fie, ceva isesizabil; nu la fel si pentru plata prin ordin pe iban unde te papa de vreo 25$ indiferent de suma); tva la vama sa fim seriosi, de cate ori ai platit? ultima data cand am facut-o am facut jumi/juma cu vamesu;

totusi ma fac ca nu inteleg de ce a sters euglena linku spre acelasi produs la jumate de pret? sa zicem ca inteleg sterusl celorlalte balacareli, dar a rade o informare corecta si a mentine in ceata o breasla si-asa prea oarba nu mi se pare ceva normal;

edit:
Ok, am vaz later, hai sa ne mutam altundeva cu cearta; se poate muta undeva?
Raspundeti cu citat
De msturz on 16-07-09, 00:14

Eu am aparatul asta, fara lampa foto, l-am instalat eu, il folosesc cam de un an...

In legatura cu u-file, am patit o singura data sa uit sa il trec in modul endo, a ramas pe paro, unde e mult mai puternica vibratia, si mi s-a separat u-file-ul, de l-am pescuit vo juma de ora. De obicei nu las sa se angajeze pe pereti, dar uite ca atunci asa s-a intamplat. Dar de atunci n-am mai patit si e folosit la fiecare endo.

Ah, augustin, sa stii ca am facut exact ca tine cu spreaderul de mana. Am ceva spreadere cu conicitate mai mare si a trebuit sa le mai frezez un pic sa intre in file holder, dar sunt mult mai tzapene ca u-file-urile alea, si oricum nu ma pun sa raclez. Asa ca gand la gand.

Nu am anse diamantate, dar urmeaza sa le comand de la sdd. Probabil incep cu sb1 si p4d, adica bila si con.

All in all, super multumit de aparat, la cat am dat pe el. Probabil cand folosesti si diamantate e misto sa ai doua woodpeckere de-astea, sa nu tot schimbi pe anse, chiar daca unul nici nu e conectat la apa, cel pt agitat iriganti.

Just my $0.02
Raspundeti cu citat
De mervey on 16-07-09, 20:38

Citat:
Publicat initial de msturz View Post
Probabil cand folosesti si diamantate e misto sa ai doua woodpeckere de-astea, sa nu tot schimbi pe anse, chiar daca unul nici nu e conectat la apa, cel pt agitat iriganti.
sau poti sa iei doar 1 piesa de mana in care sa ai cealalta ansa, mai ales ca se detaseaza usor de la aparat.
Raspundeti cu citat
De msturz on 16-07-09, 21:26

Citat:
Publicat initial de mervey View Post
sau poti sa iei doar 1 piesa de mana in care sa ai cealalta ansa, mai ales ca se detaseaza usor de la aparat.
Buna idee. Da, chiar se detaseaza usor. Si intr-adevar scapi si de a doua pedala, si de fire.

Multumesc.
Raspundeti cu citat
De Mihai Gaureanu on 23-07-09, 14:58
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
100%100%100%
5
Garantie & serviceN/A
Ergonomie
80%80%80%
4
Estetica
80%80%80%
4
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 94%

Nu am văzut detalii despre lampă. Ca idee mi se pare foarte bună. Poate fi conectată la orice Woodpecker?
Raspundeti cu citat
De drdream on 23-07-09, 23:33
Recenzia mea
Isi face treaba bine
0%0%0%
0
Optionale, accesorii
0%0%0%
0
Fiabilitate
0%0%0%
0
Garantie & service
0%0%0%
0
Ergonomie
0%0%0%
0
Estetica
0%0%0%
0
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
0%0%0%
0
Medie 0%

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
Nu am văzut detalii despre lampă. Ca idee mi se pare foarte bună. Poate fi conectată la orice Woodpecker?
merge la orice duza ems

eu am un analytic in cabi si un mectron - merge cu amandoua, ca amandoua au duza ems
Modificat ultima data de eugenol man; 24-07-09 la 00:25..
Raspundeti cu citat
De SDD Romania on 24-07-09, 13:16

Lampa foto merge intradevar la orice aparat de detartraj ce are duza tip EMS!
Lungime de unda 420nm-480nm
Putere 1000mv/cm3

Varfuri de piezo compatibile Mectron exista multe modele.
Momentan pe stoc mai avem doar 3 modele.
Pret 130 Ron/ bucata.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg anse 1.jpg (406,8 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg anse 2.jpg (365,3 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg anse 3.jpg (373,1 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg anse surgery Mectron gama completa.JPG (77,6 KB, 44 vizualizari)
Raspundeti cu citat
De Mihai Gaureanu on 02-08-09, 00:51
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
100%100%100%
5
Garantie & serviceN/A
Ergonomie
80%80%80%
4
Estetica
80%80%80%
4
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 94%

Nu am aparatul expus in poza, ci un kit racordat la unit, dar cred ca e cam acelasi lucru. Il am de un an si jumatate, folosit destul de mult, fara probleme pana acum (evident, cu scoaterea din uz a unor anse, dar asta este firesc).
Bile negre (ca astea sunt mai importante):
1. piesa de mana nu are invelis detasabil (ca la Amdent, de exemplu). E drept, nu are striuri, retentii, etc, deci poate fi dezinfectata fara probleme (eventual autoclavata). Solutia mea a fost sa cumpar inca una.
2. aceeasi problema cu cheile pentru anse
3. vara, cand este prea cald, apa nu reuseste sa faca o racire suficienta si se mai plange pacientul ca il frige (trebuie data apa aproape la maxim pentru compensare)
4. butonul de reglare a intensitatii de lucru este intr-o pozitie incomoda (asta nu este valabila pentru aparatul din poze, ci doar pentru kitul de pe unit)
5. fara piesa de mana, priza EMS poate sa cada din locul de pe unit (dar asta tine de unit, eu am Performer III)
Lampa este o achizitie recenta. Disconfortul dat de faptul ca trebuie sa apas pe pedala si pe butonul ei pentru a functiona este compensat pe deplin de dimensiunea foarte redusa (aveam un Astralis 3, adica un mamut comparativ cu asta). Sa vedem cum se va comporta in timp.
Ansele sunt ieftine, nu ai regrete foarte mari cand le arunci, fara a se distruge dupa una sau doua utilizari (asa cum m-am temut cand am vazut pretul - ma refer la cele pentru detartraj; despre cele speciale - sunt abia un incepator, asa ca nu pot sa expun o parere pertinenta).
In ansamblu, mi se par niste "scule" simple, dar care fac ceea ce se spune ca fac (In principiu, eu sunt dezamagit de tipul de aparat de detartraj care are ceas, temporizator, etc, dar functia de detartraj "scartaie" la fiecare utilizare!)
Nu am acordat nota la "garantie&service" deoarece nu am avut nevoie. Sper sa nu pot da prea curand nota!
Raspundeti cu citat
De Mihai Gaureanu on 09-01-10, 22:50
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
100%100%100%
5
Garantie & serviceN/A
Ergonomie
80%80%80%
4
Estetica
80%80%80%
4
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 94%

A trecut ceva timp. Sunt incantat ca inca nu trebuie sa dau nota la "Garantie&service". Din pacate, trebuie sa-i dau dreptate lui Augustin in ceea ce priveste U-file-urile.
Raspundeti cu citat
De stef_ank on 15-01-10, 16:02
Recenzia mea
Isi face treaba bine
80%80%80%
4
Optionale, accesorii
100%100%100%
5
Fiabilitate
100%100%100%
5
Garantie & service
100%100%100%
5
Ergonomie
80%80%80%
4
Estetica
100%100%100%
5
Ieftin
100%100%100%
5
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 95%
Thumbs up

Il am de 1,5 ani, merge f bine; la dat pivoti jos puterea e mai mica, deci pt asa ceva recomand alte firme.
Dar accesoriile sunt f variate, pretul foarte bun, mi-am luat 2 piese de mana sa pot sa le sterilizez si sa am pentru mai multi pacienti. Parca simt nevoia si la o a 3-a.
Lampa nu am la ea, dar are un coleg si e multumit de ea.
U file am rupt doar varful la unul singur. Eu le folosesc la functia de endo si putere de 2 sau chiar 1. Dincate am citit puterea e bine sa fie la minim, efectul nu e direct proportional cu puterea.
Nu am reusit sa introduc spreadere cu manerul rupt in E1/E2, orificiul e mai mic decat la Ufile.
Raspundeti cu citat
Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, achizitie, ajutor, banca, buna, cabi, cazul, chirie, colegii, cumpara, curs, diferenta, ebay, endo, euglena, idee, iulie, mectron, mm, nevoie, omul, pare, plata, platesti, pret, profit, rama, ramane, sediu, sigura, siguranta, vara

Uneltele review-ului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: