Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De`ale lui rx

discutie din eugenol.ro : Acest subiect nu este recomandat celor ce cauta lucrari nemaipomenite. Accesul celor ce doresc sa vada lucrari banale, care ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Reabilitare Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree67Multumiri
  • 21 Scris de rx
  • 1 Scris de rx
  • 1 Scris de rx
  • 7 Scris de rx
  • 1 Scris de rx
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de Mona Lisa
  • 3 Scris de rx
  • 1 Scris de rx
  • 1 Scris de rx
  • 26 Scris de rx
  • 3 Scris de rx

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-02-09, 10:41   #1
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default De`ale lui rx

Acest subiect nu este recomandat celor ce cauta lucrari nemaipomenite.
Accesul celor ce doresc sa vada lucrari banale, care functioneaza pt. pacientii de drept comun, este permis fara acordul parintilor.
Carcotasii sunt bineveniti si invitati sa ia parte activa la discutie.
.
-------------------------------------------------------
.
Caz 1 : pacienta 63 ani, vine din Turnu Severin si poate sta pt. tratament maxim 3 saptamani.
Acuze : dureri persistente la rece in cadranul 2
probleme de masticatie
inflamatii repetate ale parod. marginal pe fata linguala a lui 36.
La consultatia initiala : 36 ma ingrijora cel mai tare, dar SP e de 2-3mm, si furcatia se poate palpa doar lingual, fara tesut de granulatie...era o inlflam. cauzata de placa bact. incorect curatata. Am deretentivizat bontul, am speriat-o bine si i-am pus in mana o sicla de CHX pt igienizare locala zilnica.
Ocluzia e ciudata dar e stabila in IM,
sub lucrarea din cadranul 2, 25 are clar pulpita, iar 26 are nevoie de un retrat.
Asa ca...la treaba.
Of ! Urasc lucrarile cu limita de timp
PS : prima sed. de trat. a fost de terapie initiala paro, apoi printre fazele protetice am rezolvat si carii ( 47, 22, 33, 37 ) si 48 extractie.
pacienta a refuzat categoric o proteza scheletata maxilara, asa ca soarta lui 47 e deocamdata tista...nu stiu daca va reveni doamna pt. implanturi in cadranul 1...dar asta e ...traim in cea mai buna dintre lumile posibile.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 0.initial.jpg (110,9 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1. final.jpg (130,9 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.OPG.jpg (121,0 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.ocluzia.jpg (118,7 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.bonturile initial.jpg (108,3 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5.bonturi stg. sus+jos.jpg (98,5 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 6.inregistrare cu arc facial.jpg (160,8 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 7.bonturi 34, 36.jpg (121,4 KB, 31 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 8.bonturi 23, 25, 26.jpg (136,6 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 9. proba metal.jpg (106,7 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 10..jpg (120,5 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 11.contacte in IM.jpg (94,5 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 12.contacte in IM.jpg (104,7 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 13..contacte in lateralitate stg..jpg (124,6 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 14. pregatita de cimentare.jpg (180,6 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 15.cam asta e.jpg (167,5 KB, 20 vizualizari)
radualionte, nico, Ileana si alti 18 au multumit.

Modificat ultima data de rx; 08-02-09 la 11:18.
rx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 12:18   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

-niste rx post endo?
-de ce te bagi asa de mult subgingival (25-26)? Eu tot timpul stau supra daca am de ales
-fain rezolvat, felicitari ca folosesti arcul si la pacienti de drept comun
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 12:55   #3
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, si pe mine m-a enervat ca am intrat asa mult pe 25, 26...nu-s ce-am avut...dar sa stii ca n-am lezat parodontiul la slefuire si sunt in limita spatiului biologic ...poza bonturilor e facuta in sed. de amprenta (a doua zi dupa slefuire) si am pus fir de evictiune cam gros ,
la proba metalului insa,n-am avut senzatia ca pragul intra prea mult subgingival.

toate rx sunt la Turnu Severin,cand vine in vizita pun rx. postop...dar, cum am mai zis, nu te astepta la minuni
.
Vechi 08-02-09, 13:05   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rx View Post
prima sed. de trat. a fost de terapie initiala paro,
Salut!
Ce bine ar fi daca asa s-ar face secventa de tratament pt majoritatea pacientilor...Lucrarea arata foarte bine tinand cont de ce spatiu ai avut la dispozitie...
Felicitari pt ca folosesti articulatorul!
.
-------------------------------------------------------
.
Nu pot sa ma editez...Nu articulatorul, ci arcul...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 13:41   #5
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

arata ok. mersi de postare. 2 intrebari (sper sa nu fiu considerat circotas)

nu e putin prea deschisa culoare?

de ce molarul nu e solo?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 18:03   #6
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Salut!
Felicitari pt ca folosesti articulatorul!
Nu pot sa ma editez...Nu articulatorul, ci arcul...
Multam.
de fapt ai zis bine, caci ce sens ar avea sa folosesc articulatoru fara arc....
dar sa stii ca tipul asta de articulator ajuta strict la pozitionarea modelului maxilar fata de craniu...din pacate cu RIM am mai mai mult de furca.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
arata ok. mersi de postare. 2 intrebari (sper sa nu fiu considerat circotas)

nu e putin prea deschisa culoare?

de ce molarul nu e solo?
cum ziceam la acest subiect carcotasii sunt bineveniti
da...pacienta si-a dorit din suflet ca macar acum sa aiba dintii albi...of,of...am cazut la pace cu un 3M2+3L1,5 max. si un 3M3+3M2 mand...in final cred ca e un compromis acceptabil...m-a sunat din Turnu sa-mi zica ca sta spre vecine si zambeste numai din profil stanga

niciodata nu las atunci cand am o punte un ultim molar sup. acoperit dar nesolidarizat la puntea din fata lui...am vazut des aparand o trema care predispune la pungi paro.
raulsiladi a multumit.
.
Vechi 08-02-09, 18:34   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

felicitari pt rezolvarea cazului. cand lucrezi contra timp e horror, dar rezultatul conteaza.
pitar diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 18:38   #8
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum uitandu-ma pe poze vad ca e cam lasata de la 23 la 26...
.
Vechi 08-02-09, 22:57   #9
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

da-mi un link de unde e arcul ala. thx
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-09, 08:34   #10
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Arcul e bun si ieftin, dar e varianta cea mai simpla, nu-ti da altceva decat pozitionarea maxilarului fata de craniu.
La multi ani ...si multe beri !
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf scan0001.pdf (772,7 KB, 116 vizualizari)
Radu a multumit.
.
Vechi 10-02-09, 11:18   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte frumos rezolvat!

nu s-a speriat mamaie cand i-ai montat dracia aia pe fata? )
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-09, 18:35   #12
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Saracuta, era asa speriata sa nu greseasca cu ceva....cred ca nici la bac. n-a avut asa emotii...
.
Vechi 10-02-09, 21:08   #13
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihai.s View Post
foarte frumos rezolvat!

nu s-a speriat mamaie cand i-ai montat dracia aia pe fata? )

care dracie ? te referi la farfuria aia zburatoare?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 13:51   #14
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sa va prezint si cazurile mai putin fericite (sau de ce uneori trebuie sa spunem NU) :

Barbat 52 ani,deschidere limitata, macroglosie,afectiuni asociate obezitatii (125kg), printre care si o repiratie orala de tip dispneic, care misca mereu campul operator...bineinteles suporta greu pozitia orizontala si diga.

La prezentare
dureri de tip pulpita pe dreapta, si cu bilet de avion peste 3 zile catre Grecia, tara de origine.
Suspectez 26 si 38. Ii propun extractie 38, refuza categoric, vrea sa-si pastreze toti dintii care i-au mai ramas. Incercarea de a-i explica ca nu e spatiu pt. manevrarea instumentarului endo pe 48 esueaza.Comunicare relativ dificila, nu vorbeste engleza si nici eu greaca...rupe cateva cuvinte romaneste, dar mi-e teama ca nu intelege exact ce-i povestesc. Cedez eu, si-i fac extirpare vitala pe 38...a doua zi ma suna spunandu-mi ca durerea pe dreapta e neschimbata..mi-am blestemat zilele si m-am apucat de endo si pe 26. Pana sa plece am finalizat de bine de rau 26 si 38 cu build si i-am explicat ca in Grecia trebuie sa isi faca coroane de protectie.

Se intoarce peste 2 saptamani, cerandu.mi sa-i fac ceva pe dreapta sus, caci mereu ii iese de acolo sange.

I-am propus o consultatie amanuntita si un plan de tratament.
Am constatat o ocluzie deschisa care lasa in inocluzie toti dintii, cu exceptia molarilor, iar pe dreapta nici 16 nu avea contacte ocluzale functionale...pacientul acuza marirea inocluziei dupa cimentarea lucrarilor din cadranul 3 si 4.
Parodontal un biotip gingival foarte gros, care favoriza retentia placii bacteriene si pungi gingivale de 4-6 mm, o scretie vascoasa alb galbuie iese din santurile gingivale ale multor dinti .

Plan de tratament propus :
1.refacere coronara si retratament endo 16
2.terapie initiala paro
3.extractie 18 si eventual 48.
4.schimbarea lucrarilor protetice incorecte 35,36,37,23x25,27 45x47, cu retratamente endo 37,35,25. I-am propus si tratament ortodontic inainte de aplicarea lucrarilor definitive, pt. indreptarea axului lui 47.

Pacientul nu accepta decat trat. in zonele care il deranjeaza, si refuza schimbarea lucrarilor pe 36, 35 si 45x47.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/reabilitare-orala/6061-deale-rx/
Eu refuz sa ii lucrez fara terapie paro initiala .

Va arat ce a iesit din acest tratament facut la negociere si mereu pe picior de plecare:
*16 Retrat endo de cosmar ...pe 37 l-a refuzat ca se grabea (pasta era dura si mai era protejata cat de cat de un cis).
25 a tinut mortis sa-l pastreze, ca era operat acum 10 ani in Grecia (avea pasta f dura, probabil FOZ, paro ok).
*23 devital, trat endo
*Extractii 18, 48
*Paro cat s-a putut, in principal gingivectomii la stalpii protetici.(se vede in pozele din cadranul 2 si 3 cum arata gingia pe langa lucrarile vechi.)
*Coroane solo 16, 36, 37,38, punte 23x25,26,27 Am incercat sa redresez cat s-a putut ocluzia, au ramas in inocluzie doar dintii frontali.
De frontali nu m-am atins decat pt. igienizare, si nici multe obturatii coronare vechi nu le-am inlocuit (bineinteles pt. ca nu avea timp.)

Ii multumesc tehnicianului care s-a straduit , esecul planului de tratament prin multiple compromisuri,imi apartine.
pt. toate tratamentele pe care le-a refuzat l-am pus sa semneze, dar asta nu ma face sa ma simt mai bine.
Si surpriza, dupa ce i-am luat amprenta, m-a anuntzat ca vine dupa Pasti sa-i schimb si restul lucrarilor .
Pozele le-am pus intercalate inainte si dupa, sper sa se inteleaga, daca va plimbati pe ele toate au titlu.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.OPG initial.jpg (120,9 KB, 48 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3. control 26,27.jpg (185,6 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3. control 23.jpg (400,3 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3. control 17.jpg (179,6 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. initial.jpg (122,2 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5. cam atat am reusit sa reduc inocluzia verticala.jpg (117,0 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. initial- ocluzie doar pe 17-47.jpg (109,6 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5. ocluzia pe dreapta- 13,14si d. din cadranul 4 nu au fost tratati.jpg (125,7 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. initial- ocluzie doar pe 25,26,27.jpg (84,3 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5. ocluzia pe stanga- tratati doar 23-27 si 36-38.jpg (109,5 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. bonturi cadr 2 initial- pungi de 7-8 mm.jpg (105,8 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4. bonturi cadran 2.jpg (115,0 KB, 35 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. initial cadran 3.jpg (115,7 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4. respirator oral- abureste din 2 in 2 secunde.jpg (100,4 KB, 40 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5. coroane cadran 3.jpg (99,4 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg control 36,38.jpg (186,7 KB, 35 vizualizari)

Modificat ultima data de rx; 03-01-10 la 13:32.
.
Vechi 14-04-09, 00:22   #15
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ceau
doar de curios ... nu-i diabetic shi cu HTA ?
Vechi 14-04-09, 18:52   #16
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt exact cele doua afectiuni pe care le-a bifat in chestionarul de sanatate, dar aflate sub tratament si Grecia si compensate. Bravo Alin, vad ca ai avut rabdare sa citesti si textul (mult prea lung si plicticos, recunosc, dar am vrut sa povestesc cum ajung uneori sa fac ce n-ar trebui ).
PS : Toate radiografiile sunt facute ca si control pt. endo, inainte de a pune lucrarile noi, folosind ca lucrari provizorii lucrarile vechi ale pacientului, ca de, eram contracronometru, n-am avut timp de provizorii mai acatarii .
.
Vechi 14-04-09, 19:08   #17
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

felicitari pentru rabdare, rx-ule esti o martira, eu il dadeam afara de 5 ori in primele 10 minute.
Vechi 14-04-09, 19:40   #18
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mda, chiar o martira nu sunt, dar era greu de urnit ...si la propriu ( ~125 kg) si la figurat...
.
Vechi 14-04-09, 21:08   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nici eu nu il tratam. felicitari!
Vechi 14-04-09, 21:16   #20
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

augustin
Citat:
nici eu nu il tratam. felicitari!
hm, cred ca si voi aveti pacienti dificili...vreti sa spuneti poate ca nu ati fi acceptat sa faceti compromisuri, caci banuiesc ca daca va apucati de tratament la un pacient il finalizati cumva.
eu am povestit cum s-a intamplat ca din aproape in aproape sa ajung sa tot schimb planul de tratament. Probabil ca trebuia sa spun undeva STOP, dar in ce moment ?
.
Vechi 17-04-09, 19:42   #21
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

E un fel de herodontics endo-protetic. Felicitari pentru perseverenta si nervi tari. Ceva praguri pe build? Spatiu biologic la 17?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 20:34   #22
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pacientul de la postul nr.14 a revenit pt. schimbarea lucrarilor de pe partea dreapta.
La examenul parodontal am observat ca din nou gingia in zona Frontala inf. e hipertrofiata si prezinta secretie purulenta la presiune digitala. Culmea e ca sondarile paro nu sar de 2-3 mm vestibular si lingual, acolo unde secretia musteste .
I-am recomandat sa intrebe cardiologul daca medicatia antihipertensiva pe care o ia are ca efect secundar hipertrofii gingivale.
Totusi in zona lucrarilor ceramice gingia nu mai este hipertrofica.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (139,9 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSCN3575.jpg (137,6 KB, 4 vizualizari)
raulsiladi a multumit.
.
Vechi 16-02-10, 21:11   #23
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

oana, ma uit la primul tau caz... la proba metalului... metal care iti acopera pragul in intregime... la ce te-ai chinuit tu sa faci prag daca tehn ti-l "desfiinteaza" acoperindu-l in intregime cu metal?

o capa nu ar trebui si ea la rindul ei sa aiba un prag, pt a lasa suficient spatiu pt ceramica (atit din motive estetice, cit si de grosime/rezistenta)?... mie mi se pare ca la varianta ta, ceramica va iesi inevitabil in afara pragului, sau va fi in strat mult prea subtire... tu ai slefuit cu prag, dar tehnicianul a confectionat lucrarea dupa "stilul" tangential...

sau e ceva ce mie imi scapa
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg P1060256.jpg (119,2 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Copy of P1060256 a.JPG (148,8 KB, 2 vizualizari)
bogdanb a multumit.
Vechi 16-02-10, 22:31   #24
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
tu ai slefuit cu prag, dar tehnicianul a confectionat lucrarea dupa "stilul" tangential...

s-ar putea sa nu-l vedem pt ca e subgingival...Poti vedea forma capei metalice pe prag doar daca face o poza cervico-ocluzala coroanei scoasa de pe model.

Sau pe rx (radiografie, adica )
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 23:00   #25
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din ce vad, acest proces de desgolire este inceput la toti dintii, ori acele retractii agresive nu sunt date decat de ne luarea in seama a notiunii de emergenta...(GRESESC?) . sau ceva funduri de sac mult mai adancite decat lasa sa para? mizez pe emergenta defectuoasa. vorbesc doar dpv mecanic. la boli nu ma bag.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 23:31   #26
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rx View Post
Pacientul de la postul nr.14 a revenit pt. schimbarea lucrarilor de pe partea dreapta.
La examenul parodontal am observat ca din nou gingia in zona Frontala inf. e hipertrofiata si prezinta secretie purulenta la presiune digitala. Culmea e ca sondarile paro nu sar de 2-3 mm vestibular si lingual, acolo unde secretia musteste .
I-am recomandat sa intrebe cardiologul daca medicatia antihipertensiva pe care o ia are ca efect secundar hipertrofii gingivale.
Totusi in zona lucrarilor ceramice gingia nu mai este hipertrofica.
...la cat de "dospite" sunt gingiile, nici nu-i de mirare ca n-ai gasit sondari mai profunde, sau o fi dedesubt plin de tartru.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 23:39   #27
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
...la cat de "dospite" sunt gingiile, nici nu-i de mirare ca n-ai gasit sondari mai profunde, sau o fi dedesubt plin de tartru.
crezi ca i-ar fi scapat cu vederea un nenorocit de tartru?
.
Vechi 16-02-10, 23:45   #28
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
crezi ca i-ar fi scapat cu vederea un nenorocit de tartru?
draga, era vorba de tartrul subgingival; in conditiile in care gingia este asa de inflamata si purulenta, cum crezi ca ar fi fost posibil de vazut?
Pe un OPG se vad foarte clar concrementele si tartrul; de buna seama ca sunt acolo, si au contribuit la tabloul clinic...
.
Vechi 16-02-10, 23:48   #29
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

draga. Mona...nu e Rx omul care sa nu "vada"
.
Vechi 16-02-10, 23:52   #30
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
draga, era vorba de tartrul subgingival; in conditiile in care gingia este asa de inflamata si purulenta, cum crezi ca ar fi fost posibil de vazut?
Pe un OPG se vad foarte clar concrementele si tartrul; de buna seama ca sunt acolo, si au contribuit la tabloul clinic...
draga (draga ) bag de seama ca nu o cunosti pe rx... daca a vorbit de cardiolog tre sa te gandesti ca stie ceva mai mult despre tipurile de tartru... rx, sa fie clar, nu te perii!
.
Vechi 17-02-10, 00:04   #31
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
draga (draga ) bag de seama ca nu o cunosti pe rx... daca a vorbit de cardiolog tre sa te gandesti ca stie ceva mai mult despre tipurile de tartru... rx, sa fie clar, nu te perii!
eu nu zisei ca nu-l vazu!
Am mai citit postari de-ale lui Rx, si o apreciez mult, insa m-am gandit ca din cauza tabl. clinic, n-o fi reusit (inca) sa le indeparteze.
oricum, astept cu nerabdare sa vad cum il va trata in continuare, si ce afla de la cardiolog!
.
Vechi 17-02-10, 00:17   #32
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

@ MonaLisa: asteapta-te la lambouri...
si oricum...cardiologul nu, prea cred ca, ii va schimba medicatia (care poate da rezultate pe boala de fond) pentru niste idioate de hiperplazii...
de ai sti cum ne privesc chirurgii ( bmf-, neuro-, gastro-, cardio-, transplanto-, etc.) si alti colegi din med. gen. pe noi dintzarii, te-ai mira si tu cat suntem de mocofani sa facem apologia unor amarati de dinti si "afurisite" de jinjii...
.
Vechi 17-02-10, 00:38   #33
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
si oricum...cardiologul nu, prea cred ca, ii va schimba medicatia (care poate da rezultate pe boala de fond) pentru niste idioate de hiperplazii...
de ai sti cum ne privesc chirurgii ( bmf-, neuro-, gastro-, cardio-, transplanto-, etc.) si alti colegi din med. gen. pe noi dintzarii, te-ai mira si tu cat suntem de mocofani sa facem apologia unor amarati de dinti si "afurisite" de jinjii...
Stiu, da´ trebe dat cu ei de pamant!
...Cel mai greu va fi de explicat pacientei: - "Dna scumpa, dintzii Dvs sunt in regula, JINJIA trebe scoasa!!!!"
raulsiladi a multumit.
.
Vechi 17-02-10, 11:13   #34
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

de mult nu am mai ras citind un subiect initiat de mine... de obicei sunt serioase si plicticoase si nu prea am comentarii, ceea ce la drept vorbind ma intristeaza.
O sa incerc sa va raspund fiecaruia in parte, dar in primul rand o sa-i multumesc lui Dan pt. sinceritate... n-am mai vazut nici un membru eugenol care se recunoasca ca posteaza doar pt. nr.
Dane , mesajele tale offtopic vor fi sterse, dar sunt sigura ca vei scrie altele, la obiect. Pe subiectele mele esti oricand binevenit cu comentarii si intrebari.
Citat:
Publicat initial de nico View Post
oana, ma uit la primul tau caz... la proba metalului... metal care iti acopera pragul in intregime... la ce te-ai chinuit tu sa faci prag daca tehn ti-l "desfiinteaza" acoperindu-l in intregime cu metal?

o capa nu ar trebui si ea la rindul ei sa aiba un prag, pt a lasa suficient spatiu pt ceramica (atit din motive estetice, cit si de grosime/rezistenta)?... mie mi se pare ca la varianta ta, ceramica va iesi inevitabil in afara pragului, sau va fi in strat mult prea subtire... tu ai slefuit cu prag, dar tehnicianul a confectionat lucrarea dupa "stilul" tangential...

Da nico, ai perfecta dreptate, metalul trbuie sa urmeze forma bontului si sa lase spatiu la colet pt. ceramica....
are dreptate si Adi... la primul caz am infundat (cam) mult pragurile subgingival si dupa faza de amprenta cu fir de retractie (vezi foto 3 din dreapta) gingia a migrat spre incizal acoperind mult pragul (vezi foto 5 dein dreapta ) si pragul de pe metal nu se mai vede .
La cazul asta nu am poze pe model, dar pun de la alte cazuri .
in poza asta se vede forma metalului pe 13 , nu se vede pe 15 pt ca e prea subgingival: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
de multe ori prefer pragurile ceramice : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
si atunci tehnicianul lasa metalul fara forma de prag, iar pragul bontului liber pt. ceramica :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Citat:
din ce vad, acest proces de desgolire este inceput la toti dintii, ori acele retractii agresive nu sunt date decat de ne luarea in seama a notiunii de emergenta...(GRESESC?) . sau ceva funduri de sac mult mai adancite decat lasa sa para? mizez pe emergenta defectuoasa. vorbesc doar dpv mecanic. la boli nu ma bag.
Soare, retractiile sunt pe dintii lui naturali, majoritatea fara obturatii de colet... as lua in seama emergenta, da nu stiu cum sa-i zic sa creasca .
da perie-ma domne ca nu ma supar
Citat:
Da Mona Lisa, era si ceva tartru subgingival acolo, dar nu prea mult... i-am facut un detarrtraj si sunt curioasa cum apare la sedinta urmatoare.
Va tin la curent cu raspunsul cardiologului, dar s-ar putea sa mai dureze ca nu-i din România.
Si multumesc pt. comentarii Mona Lisa, esti totdeauna binevenita cu orice vrei sa spui... prietenii mei (te pup Titi) ma apara ca pe o mimoza, dar sa stii ca mie imi place sa nu mi se arate unde eventual am gresit...e un bun inceput de a ma corecta.
radualionte, nico si titiluka au multumit.

Modificat ultima data de rx; 17-02-10 la 12:12.
.
Vechi 17-02-10, 12:08   #35
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
Radu, nu cred ca vor fi lambouri ca nu are pungi...trebuie doar sa depistez cauza hipertrofiei si sa-l dispensarizez pt. igienizare periodica.
Mocofani sunt doar cei care se lasa complexati de parerile altora...eu ma privesc prin ochii pacientilor (unii dintre ei cardiologi, chirurgi si internisti f.buni), si vad ca am o activitate respectata si care imi ofera bucurie in fiecare zi.
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 17-02-10, 14:06   #36
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc frumos, rx! (mi-a disparut butonul).
Ma bucur ca v-am produs tuturor un zambet
.
Vechi 25-02-10, 21:37   #37
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pacientul face tratament antihipertensiv cu Fiziotens si
Coaprovel. La acestsa din urma printre alte multe efecte secundare, apare si : Severe swelling of lips, face or tongue (angioedema)...
Pacientul mi-a spus ca tratamentul cu coaprovel i-a fost introdus acum 4 luni...va discuta cu medicul cardiolog daca e posibile schimbarea lui.

La 10 zile dupa detartraj, gingia lui arata mai bine, dar secretia la presiune persista...cred ca voi face totusi un lambou explorator.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (147,1 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (156,5 KB, 0 vizualizari)
ange_la a multumit.
.
Vechi 15-06-10, 21:54   #38
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru ca la 2 luni dupa SRP hipertrofia gingivala si secretia persista, am decis sa fac un lambou, si cum cantitatea de gingie keratinizata este arhisuficienta, gingivectomie cu acordul pacientului (care a fost informat ca va avea retractie gingivala postoperator).
Am gasit dupa decolare un tesut fibros abundent, care se interpunea intre insertia epiteliala si os pe o distanta de 3-4 mm, f.dens (ceea ce explica rezistenta la sondare) si care a sangerat f. tare la chiuretaj- deci nu era un atasament conjunctiv sanatos -ci probabil foarte inflamat si infiltrat.
Nu existau pungi osoase, ci doar rezorbtie osoasa orizontala.
Dupa debridare si osteoplastie :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sutura :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dupa o luna revine cu depozite de placa bact. masive, dar fara secretie :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dupa 6 saptamani :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 19-06-10, 00:03   #39
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

adio emergenta...
.
Vechi 14-10-10, 21:54   #40
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default recall la 6 luni

Am promis ca voi pune recalluri cu bune si cu rele.
Iata cum arata acest pacient la 6 luni de la interventia paro pe dintii frontali inferiori.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Papilele s-au hipertrofiat din nou (incredibil ce capacitate de regenerare au), e adevarat ca in ciuda igienei inexistenten nu mai sangereaza la sondare, sondarile sunt V,L 2mm dar interdentar sunt 4-5 mm.
Pacientul nu s-a prezentat pt. dispensarizare asa cum ii recomandasem, ci pt. tumefierea,sangerarea si secretia gingiei palatinale in zona 12-22.
Din pacate, desi m-am stradiut sa il conving, nu foloseste ata si cred ca nici periuta prea des, asa ca nu prevad un prognostic favorabilLink [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Cristiana, patratica si dr.ale au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, buna, capa, caz, ceramica, chx, discutie, endo, gen, implanturi, inevitabil, lasa, lucrarea, metalului, mie, mm, motive, pare, perie, placa, pragul, primul, proba, rezistenta, rindul, salut, slefuit, spa, spatiu, supra, tau, tehnicianul, tratament, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: