Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Case of the Day

discutie din eugenol.ro : pacient P.R., 31 ani, vizite f. rare la dentist si doar pt. urgente. Vrea reabilitare completa. Enjoy!...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Reabilitare Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree34Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-12-07, 13:25   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Case of the Day

pacient P.R., 31 ani, vizite f. rare la dentist si doar pt. urgente. Vrea reabilitare completa.

Enjoy!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1_1196850329.jpg (76,6 KB, 84 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2_1196850340.jpg (88,2 KB, 67 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3_1196850348.jpg (73,3 KB, 74 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.jpg (81,6 KB, 74 vizualizari)
Felul fisierului: jpg opg_1196850389.jpg (72,7 KB, 143 vizualizari)
drdream a multumit.
Vechi 05-12-07, 13:36   #2
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

apoi dom' shef

pune si tu cazul la gata ca sa enjoim si noi pana la capat cu orgasm maxim rezolvarea lui
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-07, 13:39   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

apai acu a venit, ce sa pun pana la capat? rabdare un an minim. da poate va mai tin la curent intre timp. Sper numai sa se tina omul de tratament.

daca se tine eu zic ca dureaza un an.
Vechi 05-12-07, 13:40   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Frumos caz..seamana cu ceva ce am avut si eu...
Ai de munca nu gluma..
Vad eu un 19 ..vedeti si voi???

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-07, 13:41   #5
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

atentie sporita!!!1

nu ai voie sa te atingi de acest pacient. pt rezolvarea acestui caz e nevoie neaparat de omf.

poate..hai sa nu fiu rau cu tine, ai voie sa ii faci maxim un indice de placa si un detartraj.
.
Vechi 05-12-07, 13:42   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

dada, e un 19. o sa il scot, desi e un dinte inclus si nu am voie. sac.
Vechi 05-12-07, 13:50   #7
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

augustine
care e planul tau de trat protetic pt arc sup?
.
Vechi 05-12-07, 13:51   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nici unul acum.

Tot ce imi doresc e sa fac curatenie, sa vad ce se poate salva ce nu, sa lucrez un pic la igiena si educatie, dupa care (peste fro 6 luni) sa reevaluez si sa ma gandesc la un plan protetic.

Poate o sa ii fac ceva pe frontal cu caracter provizoriu. sa vad.
dentifrice a multumit.
Vechi 05-12-07, 13:53   #9
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

you allways should start a treatment plan with the end in your mind.
.
Vechi 05-12-07, 13:58   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

apai igienizare si curatenie oricum trebe facut. si am finalul in minte: arcade complete pana la molarul 1 in fiecare cadran. Cum o sa fac exact asta inca nu am cum sa stiu ca depinde de ceva factori.

De exemplu nu stiu sigur daca 23, 24 pot si salvati. daca ii salvez merg punti, daca nu ne gandim serios la implanturi. dar sa ajungem acolo.
Vechi 05-12-07, 16:14   #11
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

te-ai gindit care ar fi etiologia acestor cavitati ( sa nu-mi spui numai igiena :wink
oana71 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-07, 17:11   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

in urma cu ceva timp tanarul si-a pierdut un deget de la mana. el zice ca imediat i s-au stricat toti dintii. O fi stresul (supararea) implicat in etiologie?
Vechi 05-12-07, 18:02   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default poate

poate cu degetul acela se spala pe dinti,

eu zic , ca pacientul nu o sa umble la tratament,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-07, 18:09   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

om trai si om vedea. si eu sunt deocamdata sceptic.
Vechi 05-12-07, 21:17   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

greu,dar chiar un an?
Vechi 05-12-07, 21:55   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

minim
Vechi 05-12-07, 22:24   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Man, baga-te pana in gat in cazul asta fa-l repede si bine cum stii tu (hemiarcada si sedinta )caci daca il iei cu catinelu il pierzi cat se poate de curand..stii aia cu lupu si blana..la astia nu merg cu plombita si saptamana ....cu exceptia cazului in care si-a gasit un job cu pretentii sau s-o fii saturat de burlacie...dar asta se verifica la anamneza .Distractie placuta !
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-07, 23:39   #18
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pai da, hemiarcada si sedinta inseamna in cazul asta anestezie pe hemiarcada, detartraj si extractiile din zona.
Vechi 06-12-07, 00:36   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bre, nu ziceam ca stau un an fara sa fac nimic. Dar pana igienizam, pana facem toate endourile si vedem tendinta de vindecare, pana se vindeca toate plagile postextractionale, pana facem ceva gingivectomii (presimt), pana stabilim o ocluzie pe ceva provizorii, pana vinde pacientul casa sa aiba bani de dinti, nah, trece un an.
Vechi 06-12-07, 12:07   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de augustin
in urma cu ceva timp tanarul si-a pierdut un deget de la mana. el zice ca imediat i s-au stricat toti dintii. O fi stresul (supararea) implicat in etiologie?
Prin anul I de stagiatura, am facut o explozie de carii (cam 3 la numar), neobisnuit pentru dentitia mea. Atunci a fost o perioada foarte stresanta si cu ceva suparari pentru mine. Cariile pot apare si pe fond de stres, chiar cu o igiena bucala buna sau foarte buna. In cazul prezentat de tine insa, as inclina sa cred ca principala cauza a fost lipsa de ingrijire orala desi ar trebui sa tinem cont si de factorul stres...
Radu Alionte
Vechi 06-12-07, 12:49   #21
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce as face eurima sedinta un detartraj supragingival, periaj , in final verificarea rezultatului cu marker de placa..curat... plus o lectie de igienizare personala cu teoria aferenta...a doua sedinta marker de placa ..nu vezi nici o imbunatatire ..tu stii ce faci cu el ...daca din contra vezi o schimbare pozitiva in igena personala mai are o sansa sa o ia pe drumul drept si merita sa-ti faci planuri cu el!

P.S. Mai demult am participat la un curs cu un prof.din Italia care in asfel de cazuri detartra supra si subgingival un singur dinte..sare in ochi diferenta dintre el si restul ...si spune el se obtine o mai buna implicare a pacintului ...asisderea daca in sedinta urm. nu se vad rezultate...el abandona cazul.
.
Vechi 06-12-07, 13:08   #22
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

daf. batrane,,,,,ai cam uitat numele profului aluia: Umberto Bar
.
Vechi 06-12-07, 13:15   #23
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc

...da ,da asta-i !
.
Vechi 06-12-07, 22:44   #24
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de daniii
Citat:
Publicat initial de drcalinc

...da ,da asta-i !
mai tii minte ce a zis la curs? ca uneltele pt paro sunt enorm de scumpe si e sigur ca toti medicii laolalta din sala nu au bani sa le cumpere. si cand a plecat, avea un bmw seria 5 rechin.

mai tin minte ca am si dat bani pe cursul ala si aia de la colegiu de atunci nu au vrut sa ne dea diplome pt ca eram medici stagiari si nu aveam voie sa primim diplome.

ma doare capul cand ma gadesc cati cretonoizi sunt in lumea asta si cati si cat mai trebuie sa ii suportam.
.
Vechi 07-12-07, 02:29   #25
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

toata lumea vorbeste de igienizare(si bine face :wink: ) dar eu nu asa vad problema , ii iei un indice -doua de placa si ulterior il "'condamni" daca nu ti da rezultate.
dupa cum arata gingia de tumefiata (banuiesc si un inceput de anug acolo) nu poti sa speri ca la a doua sedinta va veni plaque free dupa ce ii faci tu igienizare/detartraj.cel putin citeva saptamini nu poate face periaj optimal(doare!) chiar daca il inveti tu,iar atita timp cit ai atitia factori de retentie/cariosi nu poti obtine nici cu cea mai buna technica eliminarea placii.

Ce as face eu la un caz din astea? (ca am si eu din astea :wink: ,unul chiar in lucru, am sa-mi fac timp sa-l postez))
As avea in vedere in prima faza eliminarea durerilor acute(daca are pe undeva pulpite etc-endostart), apoi as trece la dezinfectie si asanare, asa cum a spus Augustin detartraj si extractii pe cadran si eliminarea factorilor de retentie:expunererea cavitatilor cervicale pentru autocuratire si fluorizare (periaj 2x zi) prin eliminarea smaltului subminat.toata acesta etapa e ajutata la inceput de CHX (si o periuta f. blinda) .iar cavitatile aproximale macar cu un provizoriu inchise pina vad ce-i cu ele.
Tot in prima faza imi pun si problema etilogiei. locatia cariilor pe fetele vest-care nu sint de predilectie , ma fac sa ma gindesc ca nu e doar vorba de vizite rare la dentist si igiena precara ci la o etilogie mai complexa:igiena-bacterii, dieta cariogena, xerostomie(stress,fumat ,un diabet neidentificat etc), asa ca as aduce mai multa informatie din anamneza si i-as da de tinut un ''jurnal" dietetic timp de o saptamina: frecventa, tipul(cafea cu/fara zahar. bauturi cariogene), timpul( noaptea????) comsumtiei...o amaneza sociala ;ce fel de job, stil de viata....si nu in ultimul rind o analiza a salivei:unde urmaresc cantitatea(fluxul salivar / propr. de"spalare" redusa? sau calitatea(ph si buffer)?Il poti la o adica si intreba daca are senzatia de gura uscata.
Toate aceste informatii sint importante pentru a stabili riscul cariogen in functie de care pot sa ma pronunt pentru o anumita atitudine terapeutica.

Clinic , atit cit imi permit fotografiile vad carii active pe absolut toate elem.iar cervical,leziuni de toate gradele: caries-laesis , demineralizari, remineralizari , carii cu cavitati etc.ACTIVE( prezenta placii, leziunile mate brune sau albe=carii incipiente,demineralizari)
Rx la fel ,atit cit se poate pe opg

Risc cariogen EXTREM.
O atitudine terapeutica restaurativa sau protetica nu va reduce cu nimic riscul cariogen atita vrema cit cauza nu este abordata.......un astfel de pacient va fi predispus , chair dupa ce l-as "'aranja "' restaurativ si protetic, formarii de noi cavitati, carii secundare, rootcaries, pierderea stilpilor etc...
o atitudine preventiva de scaderea riscului cariogen combinata cu restaurare cavit. ,endo-uri etc dureaza, asa cum a aspus Augustin, macar un an.....dupa aia ma pot gindi la protetica ;;;;si asta e cel mai greu sa-l faci pe pacient sa constietizeze ca il poti ajuta doar daca si el se implica serios si ca ia timp....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/reabilitare-orala/2887-case-of-the-day/
Si bine ai spus Augustin : Reevaluare si apoi protetica care, in functie de colaborarea pacientului poate fi fixa sau.......mobila

Si revenim la aceasi vesnica problema, cum motivezi un asemenea pacient?. Are cineva vreo idee ?

Eu nu m-as atinge in nici un caz de cariile cervicale....frontale, pacientul se vede cu "face"-ul rezolvat si nu mai vine :wink: :wink: .......dar de nici o carie/leziune cervicala
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2887
In citeva luni ar trebuie cu o igiena corecta 2-3 momente de fluor pe zi(periajul), o dieta necariogena, eventual stimulatia secretiei salivare macar cu ceva sugarfreegum si florizari topice la 3 luni cu lac/vernish, sa obtin la leziunile incipiente remineralizare (aspectul lucios,aparitia pigmentilor), iar la cavitatile cervicale profunde formarea dentinei sclerotice ,dure -arrested caries. Prin excavare ulterioara,tardiva( acolo unde mai e nevoie) "cistig" mult mai multa tesut dur si evit exponatia, urmez apoi restaurativ.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg afbeelding1_1196982792.jpg (19,2 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg afbeelding2.jpg (49,3 KB, 21 vizualizari)
.
Vechi 07-12-07, 02:38   #26
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ceau
eu m-ash gandi si la un defect de mineralizare al smaltzului ... shi in cazuri dinastea, cel putzin din exp mea... rezolvarile au fost coroanele shi in vreo 2 cazuri cu alungiri coronare ...
cu ANUG nu m-ash grabi nu prea arata gingia de asha ceva ...
asta apare de obicei la persoanele cu un deficit imunitar
Vechi 07-12-07, 02:55   #27
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alin dinca
ceau
eu m-ash gandi si la un defect de mineralizare al smaltzului ... shi in cazuri dinastea, cel putzin din exp mea... rezolvarile au fost coroanele shi in vreo 2 cazuri cu alungiri coronare ...
cu ANUG nu m-ash grabi nu prea arata gingia de asha ceva ...
asta apare de obicei la persoanele cu un deficit imunitar
daca te referi la molarii de brinza unde sint afectati si incisivii centrali e cu totul alta poveste si bine ai facut ca ai pus coroane....

dar in cazul lui augustin , ""defectul"" de mineralizare se numeste ""carie" toata ziua

ba eu am vazut anug care arata incipient chiar asa ....(ulceratia se traduce ca o dunga maronie la colet si gingia extrem de rosie la colet, ca nu trebuie sa fie depozitele musai).... si nu la persoane cu deficit imunitar ci la persoane stresate,studenti ,militari, carenta vitaminice ,etc
.
Vechi 07-12-07, 03:08   #28
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

apai si nu le scade imunitatea de la stres lipsa de vitamine shi etc ?
eu ma refeream la ultimele poze puse de tine ...
cariile se duc shi sub gingival shi de aici colereta aia colorata ...
dar na ... tu ai avut cazul in fatza eu am nishte poze ... shi oricat ar fi de bine facute oricum nu se compara ...
Vechi 07-12-07, 08:16   #29
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alin dinca
apai si nu le scade imunitatea de la stres lipsa de vitamine shi etc ?
eu ma refeream la ultimele poze puse de tine ...
cariile se duc shi sub gingival shi de aici colereta aia colorata ...
dar na ... tu ai avut cazul in fatza eu am nishte poze ... shi oricat ar fi de bine facute oricum nu se compara ...
da ai mare dreptate, le scade , dar eu la deficit imunitar stric ma refeream mai mult la boli autoim, hiv etc, sorry :wink:

nu nu am vazut cazul, iar chiar asa de multe cazurii de anug nu vezi in practica de zi cu zi.......dar am vazut si discutat (la paro :wink: ) f. multa cazuistica pentru a putea identifica din stadiul initial anug,iar primele semne care trebuie sa te puna pe ginduri sint halouriole rosu intes la fiecare colet +/- coreleta maronie(necroza), aspectul papilelor tumefiate (iar la spray cu aer iti umbla ,par a fi desprinse de colet),si nu in ultimul rind durerea: pacientul nu poate face periaj,sondaj extrem de dureros etc.... desigur ca in conditiile amintite -deficit imunitar etc o gingivita trece in anug iar in stadiul initial trece neobservata.
Cazul prezentat de mine, in ciuda corletei maronii, si o usoara tumefiere nu-i anug :wink: , la cazul lui augustin vezi mai multa simptomatologie
Ca cazul lui augustin este sau nu un anug initial, nu pot spune cu siguranta, cert e ca tratamentul e cam acelasi :scaling/rootplan. + CHX (+Metronodazol daca clinic esti f. sigur de anug(nu e nevoie musai de atb) sau nu-ti raspunde la detartraj)
.
Vechi 07-12-07, 09:18   #30
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da Oana spui tu bine dar traiesc in ro si sunt grele probleme periajul dentar (vezi statisticile oficiale de consum de perie si pasta de dinti ce sa mai vorbesc de apa de gura, perii interdentare ,dus bucal etc care sunt ozn-uri pe plaiul mioritic)..ce vad eu la pacientul lui augustin :lipsa crasa de minima igiena dentara (poate da de sarbatori si alte evenimente importante cu periuta... si aia in strict stil orizontal )..crezi tu ca merita din prima sa iei " tare " pacientul cu "deep" cleaning cand el ma repet nu foloseste peria ( si asta nu din cauza durerilor acute prezente ci pt.ca ....)..da,da explozia asta cariogena poate apare din varii motive dar sincer nu as pune pune nici o freza pe dinte pana nu vad in prealabil "semne" de periaj pe dinti...ce am spus eu e simplu :minima igienizare bucala(bineinteles daca vine pe acut se impune rezolvarea durerii) si verificarea prezentei pastei si periei la el in toalete ,chiar a celei 'soft"daca pe saracu il "doare "cu o perie normala..in sedinta urm!! ...Mai simplu la inceput nu ma intereseaza etiologii ,plan terapeutic etc decat sa obtin o minima implicare a pacientului roman in tratament !
.
Vechi 07-12-07, 09:39   #31
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oana sesizez o adiere de mila pt pacient in postul tau...are poate xerostomie si dureri ...nu se poate igieniza ...crezi ca astea sa fie cauzele ca persoana a ajuns in halul asta? ..daca ajungea pe la dentist de ex.la20,21,22,23...30 ani..omu nu ar fii ajuns pe post de "cazul zilei"sau mai bine "realitatea zilei"!!!!
.
Vechi 07-12-07, 16:36   #32
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
si verificarea prezentei pastei si periei la el in toalete Smile
Hmmm, faci curent treaba asta murdara?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-07, 18:02   #33
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert
Citat:
si verificarea prezentei pastei si periei la el in toalete Smile
Hmmm, faci curent treaba asta murdara?
..indirect in cabinet :intreb,privesc,deseori olfactiv in mediul inconjurator
.
Vechi 07-12-07, 19:00   #34
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Oana sesizez o adiere de mila pt pacient in postul tau...are poate xerostomie si dureri ...nu se poate igieniza ...crezi ca astea sa fie cauzele ca persoana a ajuns in halul asta? ..daca ajungea pe la dentist de ex.la20,21,22,23...30 ani..omu nu ar fii ajuns pe post de "cazul zilei"sau mai bine "realitatea zilei"!!!!

da, exista o doza de compatimire, pentru ca prea mult se insista pe factorul pacient -igiena dar prea putini fac ceea ce trebuie: educatia in scopul asta. si ma intreb daca acu 10 ani cineva a facut-o atunci cind sporadic a mai calcat print-un cabinet....ma indoiesc.....

E drept ca eu nu stau sa motivez si sa educ toti pacientii la igiena , pentru asta am in praxis echipe de igienisti si asistente de preventie care o fac pentru mine....iar eu imi vad de alte treburi ...
BI, Pi, tell-show-do, periuta oferita gratis,evaluare,bla bla la fiecare sedinta de igienizare , si sint multe......si asa obtii un nivel de educatie...dar sistemul asta functioneaza aici de zeci de ani iar daca mie imi intra in cabinet un asemenea pacient care a putut beneficia de sistemul asta(-ca mai e si gratis pe deasupra) si nu a facut-o, ii dau o sansa , bineninteles!- pentru ca eu vad si mai multi factori etiologici acolo, dar sint fara mila daca nu o ia si trec fara discutii la proteza (acum o sa ma discute iar Calin dar asta e realitatea)

pacientului "mioritic" i se atribuie " lipsa crasa de minima igiena dentara" dar in accelasi timp munca de a sensibiliza la igienizare si care trebuie facuta in mod constant si bine sustinut ...... cine sa o faca , cum toata lumea e preocupata de estetica, protetica , endo ,implanto (ceea ce e si normal ca doar de acolo traiesti :wink: ) ....igienistii ! oare cind va fi cite unul in fiecare cabinet care sa-ti faca treaba "'murdara'' iar tu sa-ti vezi de partea frumoasa a meseriei pentru care te-ai pregatit profesional? cred ca nu va mai dura mult odata cu aliniera la standardele EU....

si sper sa nu supar pe nimeni spunind aceste lucruri
.
Vechi 25-01-08, 12:50   #35
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Mr. Case of the day continua sa vina,contrar asteptarilor.
trebuie sa ma spovedesc ca mi-am depasit grav aria de competenta, extragand un 19 inclus. Sa fug din tara?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg pict0669.jpg (159,1 KB, 17 vizualizari)
Vechi 25-01-08, 12:52   #36
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

era si f greu de scos 19 ala......

dar sa stii ca io oricum te dau in judecata mai baiete!!
.
Vechi 26-01-08, 20:46   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Unde ai ajuns cu el??
.
Vechi 11-03-08, 14:46   #38
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de daniii View Post
Unde ai ajuns cu el??
cam asta e stadiul la care am ajuns. M-am concentrat deocamdata pe maxilar, la mandibula am facut doar extractiile.
La maxilar am cam recuperat tot ce se putea.

A se remarca buildul tricolor la 12.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg PICT0840.JPG (162,3 KB, 35 vizualizari)
Felul fisierului: jpg PICT0841.JPG (170,7 KB, 31 vizualizari)
Vechi 12-03-08, 17:03   #39
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa ii spui daca il intreaba sotia/amanta ce a patit, sa raspunda ca a baut cerneala.
Faptul ca vine in continuare: bravo lui ca se tine de tratament si BRAVO tie ca i-ai deschis ochii...
.
Vechi 12-03-08, 17:46   #40
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

neee, e mandru ca are bluetooth incorporat !
ange_la a multumit.
Vechi 12-03-08, 17:55   #41
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 17-03-08, 18:25   #42
adinutaaa
Vizitator
Fara status.

.

dar ce e chestia aia albastra de pe dintisorii pacientului?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-08, 18:49   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este un material compozit folosit pentru restaurari coronare sau corono-radiculare (atunci cand este asociat cu un pivot de fibra de sticla).Cauta detalii in topicul de Endodontie.
augustin a multumit.
.
Vechi 17-03-08, 19:27   #44
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

in afara de igienizare (detartraj), ai mai facut ceva din punct de vedere paro la cazul asta? sau vei face? ma uit in special la papila dintre 12 si 11 care face parte din buildul tricolor , dar nu numai la ea...
Vechi 17-03-08, 20:08   #45
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

papila aia arata asha nashpa ca am facut poza imediat dupa ce am scos o clemna de diga mai agresiva care a intrat mult subgingival, sa pot controla zona meziala unde aveam carie muuuult subgingival.

Pana acum nu am facut decat detartraj. initial ma gandeam si la o remodelare gingivala ca sa obtin ferulle pt. protetica, insa acum se pare ca dpdv protetic nu mai e nevoie de asha ceva. Asha ca ma gandesc sa mai dau un root planning cum m-oi pricepe mai bine, si cum omul a inceput sa se spele constiincios, cred ca in curand cred ca il incoronez. probabil ca in zona frontala o sa raman cu inocluzie, ca altfel art suferi estetic prea mult.
Vechi 17-03-08, 20:57   #46
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

am si io o intrebare: aia albastrii is dintii de sus sau aia de jos ?
.
Vechi 17-03-08, 22:36   #47
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Cred ca i-ai facut totusi niste coroane provizorii si nu l-ai lasat pe strada cu albastrelile alea
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-08, 19:01   #48
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ai sa razi, dar asha l-am lasat! Oricum, arata mai bine decat inainte, nu?

Ideea e ca nu il deranjeaza nici pe el nici pe nevasta, si deocamdata l-am lasata asha. El zice ca e ok sa mai stea, mai salveaza un ban. E prevenit insa ca s-ar putea sa se impuna niste provizorii cu scop diagnostic.
Vechi 18-03-08, 19:55   #49
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
E prevenit insa ca s-ar putea sa se impuna niste provizorii cu scop diagnostic.
la ce anume te gindesti? unde ai dubii? ai vrea sa inchizi ocluzia frontala?
Vechi 18-03-08, 20:06   #50
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu cred ca am sanse sa inchid ocluzia frontala, ar iesi odios de lungi. Pur si simplu cred ca mi-ar folosi si mie si tehnicianului sa vedem cum ar iesi frumos, dar cred ca ar merge si direct pe lucrari definitive.

Mi-ar fi placut sa mai tin vreo 2 luni cu provizorii ca sa ii pot face un RSP mai apasat, si sa dau timp jinjiei sa se "aseze". Cred ca sapta viit. il paste un RSP, inca nu sunt hotarat daca sa decolez microlambouri cred ca voi decide la fata locului, apoi mai las 2-3 saptamani si trec la coroane.
Vechi 18-03-08, 20:17   #51
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nu intelegeam rostul coroanelor provizorii diagnostice..... fiindca forma initiala a dintilor si alinierea lor erau ok.... abia acum insa vad ca pe linga ocluzia deschisa frontala, ai si cuspid pe cuspid la nivelul lateralilor....
Vechi 20-03-08, 13:37   #52
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Acuma pe bune: care e logica de a pune build-it albastru si mai ales tricolor pe dinti frontali?
.
Vechi 20-03-08, 14:08   #53
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

logica e aceeasi ca a pune abastru pe orice dinte. Sa vezi limita Buil-up-dinte in mod clar cand slefuiesti. Si cum limita asta era pe alocuri multisor subgingival, am ales albastru.

Acuma, cu "tricolorul" e o poveste. la frontali, am incercat sa fac albastra numai partea subgingivala a buildului, insa restul mi-a iesit un albastrui de fapt. la 12, ala tricolorul, vine pacientul vesel si ma intreaba daca nu mai am si alte culori. Ii zic ca e la moda Gold, si zice hai sa ii pun si din ala. Deci, fac albastru subgingival si gold restul, numai ca.......opaaaaa, un gol de aer. Care nah, nu m-am putut abtine sa nu il fac Opaceouse White!
Vechi 21-03-08, 23:03   #54
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Da, am inteles, totusi consider ca opac. white este totusi o solutie mai "umana" pe dintii frontali. Eu pun blue si gold doar pe laterali. Dar fiecare cu ale lui...
.
Vechi 23-03-08, 14:12   #55
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

si daca pui gold pe front ce are?
.
Vechi 23-03-08, 23:24   #56
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai dreptatea. Unii isi pun gold-gold.
Tu ce ti-ai pune?
.
Vechi 02-06-08, 09:55   #57
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default amprenta.prima

OK, believe it or not, Mr. case of the Day se tine de treaba. Uite unde am ajuns.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg PICT1237.JPG (159,4 KB, 88 vizualizari)
Felul fisierului: jpg PICT1241.JPG (141,5 KB, 159 vizualizari)
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, anul, buna, carii, cariile, cauza, cazul, chx, con, cont, deget, dentitia, detartraj, dintii, endo, igiena, imediat, intrebare, lipsa, mana, mine, mm, molarii, numar, orala, paro, parte, perie, perioada, pierdut, prezenta, prezentat, stagiatura

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Caz clinic: last case of this year drcalinc Implantologie 17 31-03-09 13:00
Case of the Day 2 augustin Reabilitare Orala 51 24-03-09 17:40
Case report camil ianes Endodontie 11 07-02-09 10:21
ICE - In Case of Emergency nest Activitati civice 9 13-12-08 10:47
just a case raulsiladi Implantologie 26 07-04-07 00:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: