Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

sugestii tratament caz social

discutie din eugenol.ro : buna ziua. sunt studenta si am urmatorul caz de rezolvat in cadrul stagiilor de EPI-PPA. Va rog sa-mi dati ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Reabilitare Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree8Multumiri
  • 3 Scris de augustin
  • 1 Scris de gaybriel
  • 3 Scris de pup
  • 1 Scris de gaybriel

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-03-13, 18:27   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default sugestii tratament caz social

buna ziua.
sunt studenta si am urmatorul caz de rezolvat in cadrul stagiilor de EPI-PPA. Va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu arcada maxilara, daca poate fi salvat vreun dinte..si grupul frontal mandibular, extractii sau ? mobilitatea nu prezinta. 3.1 3.2 au coroane acrilice. lucrarile maxilare sunt de aprox 12 ani
...noi ca si varinate terapeutice avem doar proteze acrilice (deocamdata) (nu scheletate, nu supraprotezare )
pacienta 41 ani, fara patologii generale, cooperanta, situatie precara (achita studentii)
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC09637.jpg (350,2 KB, 89 vizualizari)

Modificat ultima data de eugenol man; 27-03-13 la 18:58.
brega nelea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-13, 20:27   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

daca nu aveti decat o optiune de tratament, care e dilema?

La modul serios, maxilarul striga dupa o totala, adica nu salvezi nimic de acolo.
Vechi 03-04-13, 00:44   #3
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

poate eventual poate fi salvat 23 dar trebuie vazut clinic dupa ce dai jos lucrarea si cureti caria.dar si dak il salvezi si nu faci o supraprotezare cam tot degeaba.Dupa cum ai expus cazul ti-ai dat singura raspunsul.Spor la extractii
brega nelea a multumit.
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-04-13, 07:29   #4
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

mandibular eventual poti incerca recuperare 2 radacini(sau mai multe) pt capse cape daca ai tehnician care sa faca o totala acrilica pe capse.Mx sup ectractii +proteza acr totala
daca te consoleaza astfel de cazuri sociale avem cu duiumul si in practica de zi cu zi si trebuie sa-i ajutam si pe acesti pacienti.Minuni cu supraprotezari etc etc mai mult prin reviste si pe forumuri asa ca prinde bine sa rezolvi CORECT un astfel de caz care desi pare simplu nu e defel
bafta
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-13, 02:02   #5
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

de ce zici minuni cu supraprotezari?am facut 2 la facultate cu capse de la Bredent si nu am avut mare ajutor de la asistenti.In cazul in care se pierde dintele peste cativa ani faci o captusire si ai rezolvat problema.

PS:Sa nu mai postezi numele pacientului pt ca unii sunt pe eugenol si pot sa te descopere
brega nelea a multumit.
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ajutor, aveti, dilema, serios, totala, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: