Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Un caz muncit 1 an jumatate

discutie din eugenol.ro : Pacienta 35 ani, se prezinta pe 15 ianuarie 2009 hotarata sa inceapa anul cu o schimbare majora de imagine. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Reabilitare Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree163Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-07-10, 12:56   #1
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default Un caz muncit 1 an jumatate

Pacienta 35 ani, se prezinta pe 15 ianuarie 2009 hotarata sa inceapa anul cu o schimbare majora de imagine.
Chief complain : Aspectul dintilor frontali superiori.
Dg. odontal : multiple leziuni carioase netratate sau tratate incorect.
Dg. parodontal : parodontiu sanatos, biotip fin.
DG endodontic : 11 obturatie canal incompleta, fara PAC, 22 DCR metalic si obturatie canal absenta,largirea spatiului apical.
Dg. protetic : o singura microproteza pe 22 , incorecta.
Dg. ocluzal : proalveolodontie cu inocluzie sagitala frontala.
Dg. estetic : disfunctie estetica, zambet desul de inalt, dar foarte timid din cauza complexului estetic.

Am insistat mult sa accepte mai intai tratamentul cariilor pt. a evita complicarea celor profunde, asa ca 3 luni tot ce am facut a fost strict asanare, trat odontale si endo pe dintii cu probleme pulpare (46, 12, 21) refacere trat. endo pe 11 si trimitere 22 la Dream.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/reabilitare-orala/11208-caz-muncit-1-an-jumatate/
OPG_ul e din faza post trat endo si odonto.
Va pun rx, poze initiale si finale, si imi spuneti daca vreti sa povestesc si fazele intermediare.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 2. zambet initial.jpg (174,0 KB, 66 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1. initial.jpg (107,1 KB, 41 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1.Final.jpg (158,9 KB, 45 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3. Final.jpg (157,3 KB, 71 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2. Final.jpg (91,6 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3. rx initial si pe parcurs.jpg (160,8 KB, 83 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4. OPG dupa endo.jpg (152,3 KB, 102 vizualizari)
.
Vechi 05-07-10, 14:15   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+1/-2)     

eu vreau si fazele intermediare
ce fel de lucrare ati facut?
cat a stat cu provizorii pentru liniste parodontala?
daca ai foto cu fazele intermediare, ar fi cool.
p.s. am si eu acum asa un caz, de 4 frontali max, doar ca pacienta are pe ei o metalo-acrilica veche, si vreau sa stiu cum ai tatonat paro, cu provizoriile...
mersi
.
Vechi 05-07-10, 14:20   #3
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ok, dr Brata, o sa pun poze din toate fazele intermediare, dar maine caci acum trbuie sa fug.
.
Vechi 05-07-10, 23:33   #4
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asadar...22 trimis la Drdream pt. retrat...revine cu verdict VRF, asa ca drim care este intotdeauna un domn, a recimentat la loc DCR-ul si coroana provizorie si mi l-a trimis inapoi la extractie.
Poze :
1. 22 vazut intraoperator de drim :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
2. era chiar irecuperabil :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
3. bonturi initiale, slefuite chiar inainte de extractia lui 22Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
4. primul scutanLink [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 05-07-10, 23:44   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

asa de sexy arata acum de ai impresia ca nu e ea...
--------------------------
--------------------------
singura obiectie a mea este ca eu din punct de vedere ortodontic as fi extras 46 ca sa fac loc lui 48 pe arcada. In asa fel, pacienta va ramane cu un dinte tratat endo si cu extractie de dinte sanatos dar care cu siguranta ii va face probleme intr-un viitor
rx a multumit.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-07-10, 08:46   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este usoara deviatie a liniei mediene spre stanga, insa nu este dranjant. Dupa mine este un rezulatat foarte frumos!
rx a multumit.
.
Vechi 06-07-10, 09:49   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Cred ca, in ce priveste rezultatul, cel mai important este schimbarea perceptiei pacientei despre sine. Dincolo de ce spunem noi, aspectul buzelor spune totul in aceasta privinta. E minunat sa vezi cum munca ta schimba nu doar estetica sau functionalitatea, ci si comportamentul, atitudinea, starea psihica a pacientului. Este unul din privilegiile medicului stomatolog, acela de a vedea cum manopere relativ simple pot transforma un om neingrijit intr-unul "dichisit" , un om timid intr-un dezinvolt, un ezitant intr-un sigur de sine.
De fapt aceasta este relevanta cazului , motiv pt. care am nominalizat subiectul.
Felicitari Rx!
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-07-10, 10:42   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

asa e poza de final e de "coperta",e si facuta la lumina,buzele si tenul hidratate, ingrijite,iar la foto initiala umbra,,deshidratare e super contrastul intre initial si final, a stiut "fotograful" unde sapuna accentele,....frumos,la cat mai multe!
rx a multumit.
Vechi 06-07-10, 21:43   #9
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc tuturor pt. aprecieri...nu este un rezultat de care sunt 100% multumita, si veti vedea in continuare de ce, dar Radu are dreptate, ce m-a bucurat la cazul acesta a fosta sa vad cum pas cu pas femeia a inflorit pur si simplu : a inceput sa se ingrijeasca si schimbarea a luminat-o in totalitate.

Ioana , pozele sunt facute cu un sapun nikon antic, cat despre talentul meu fotografic ce sa mai vorbim

Nest , cred ca poza da o senzatie de deviere,pun inca una si te rog sa-mi spui daca tot asa ti se pare.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Sonila, 46 este destul de zdravan, si nu prea multi dintre pacientii mei adulti sunt dispusi sa faca trat. ortodontic ...poate ma invetu tu la Rucar cum sa-i conving

Dr.Brata, lucrarea finala e ceramica vita pe zirconiu.
Provizorii a purtat 1 an, vei vedea.
.
Vechi 06-07-10, 22:09   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Felicitari ptr. rezultatul final, dar mai ales pentru ca ai reusit ..."sa-i mentii interesul" pacientei pentru un timp important.
Complianta = succes pe termen lung!

Transformarea de care vorbiti este inca un mod de a ne aprecia munca. Un motiv in plus sa o luam in fiecare dimineta de la capat ...
rx si marcos83 au multumit.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 00:02   #11
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rx View Post
Multumesc tuturor pt. aprecieri...nu este un rezultat de care sunt 100% multumita, si veti vedea in continuare de ce, dar Radu are dreptate, ce m-a bucurat la cazul acesta a fosta sa vad cum pas cu pas femeia a inflorit pur si simplu : a inceput sa se ingrijeasca si schimbarea a luminat-o in totalitate.

Sonila, 46 este destul de zdravan, si nu prea multi dintre pacientii mei adulti sunt dispusi sa faca trat. ortodontic ...poate ma invetu tu la Rucar cum sa-i conving
Eu ma bucur de rezultatul obtinut..., am si zis la primul mesaj...
Cat despre 46, la o astfel de inghesuire, cateodata nici macar nu e cazul de aparat ortodontic pentru inchiderea de spatiu. Eu personal, prefer modul asta de tratament pentru ca e mai usor pentru pacient, si e exact ce as face eu pentru mine sau copilul meu. Dar, vorba ta, ca e greu de convins si pacientii. Avantajul meu este ca Flavi, sotul meu are timp de explicat si are un farmec de convins..., deci cu el imi e usoara munca de ortodont

PS: abia astept... intalnirea
rx a multumit.

.
Vechi 07-07-10, 10:03   #12
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Dupa 2 saptamani ...

Pacienta a primit o lucrare provizorie realizata in laborator, care a avut si rol de mock-up pt. a decide forma dintilor definitivi...de exemplu mie nu imi place incadrarea incizala a caninilor (prea agresivi pt. o femeie) dar pacienta nu a vrut sa ii scurteze, si fonatia nu ne permitea alungirea suplimentara a lui 11,21 (si asa sunt destul de lungi).
Pun toate fazele "estetice" prin care a trecut , ca sa vedem evolutia :
1. Initial :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
2. Primul scutan (oribil ca afost pe fuga)- m-a ajutat sa constat ca nu merg 11, 21 lungi din cauza ca devenea foarte sasaita :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
3. Provizoria din laborator :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
4. Final :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
radualionte, dany76, dzStom si alti 1 au multumit.
.
Vechi 07-07-10, 11:02   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

felicitari rx! mie imi place rezultatul obtinut - daca as obtine asa ceva la fiecare pacient ar fi nemaipomenit

daca ai cumva o poza cu bonturile si gingia la amprentare as fi recunoscator

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 11:19   #14
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Baietii... mereu grabiti ....
Raul, cazurile mele sunt mocaite tare...ajungem si la amprenta...cam peste 1an4lunisi2saptamani
.
Vechi 07-07-10, 13:36   #15
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Baietii... mereu grabiti ....
Raul, cazurile mele sunt mocaite tare...ajungem si la amprenta...cam peste 1an4lunisi2saptamani
Eu sunt curios daca ai bagat implant la 22 (cred ca da ) si daca ai bont de zirconiu pe implant
cristescu dragos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-10, 06:59   #16
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, 22 e solo pe implant (de fapt toti 4 sunt solisti),
Nu, nu e bont de zirconiu.
Cand ma intorc din wk pun fazele urmatoare .
.
Vechi 12-07-10, 12:37   #17
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default La 1luna jumatate postextractional -Faza de implanto

Am lasat pacienta la vatra 1 luna jumatate dupa extractia lui 22 si cand a revenit prezenta o puternica colabare a tablei osoase vestibulare:Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Desi extractia a fost atraumatica si la final corticalele erau intacte,Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pt. ca nu am pus implantul imediat postextractional, acesta era aspectul inainte de aplicarea implantului :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Am pus un Mis seven 3,75 de 13mmLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
Pacienta nu a acceptat aplicarea unei membrane goretex, si sincera sa fiu nici nu stiu ce rezultat ar fi avut pt. ca practic nu avea nici o dehiscenta, implantul a fost de la bun inceput inconjurat de os pe toata suprafata. Am pus osul autogen rezultat din frezare peste corticala V (ca tot il aveam)si am inchisLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
Am modificat un pic extensia de pe 22 ca sa nu atinga mucoasa Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Rx la implantareLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 15-07-10, 00:07   #18
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Pacienta 35 ani, se prezinta pe 15 ianuarie 2009 hotarata sa inceapa anul cu o schimbare majora de imagine.
Chief complain : Aspectul dintilor frontali superiori.
Dg. odontal : multiple leziuni carioase netratate sau tratate incorect.
Dg. parodontal : parodontiu sanatos, biotip fin.
DG endodontic : 11 obturatie canal incompleta, fara PAC, 22 DCR metalic si obturatie canal absenta,largirea spatiului apical.
Dg. protetic : o singura microproteza pe 22 , incorecta.
Dg. ocluzal : proalveolodontie cu inocluzie sagitala frontala.
Dg. estetic : disfunctie estetica, zambet desul de inalt, dar foarte timid din cauza complexului estetic.

Am insistat mult sa accepte mai intai tratamentul cariilor pt. a evita complicarea celor profunde, asa ca 3 luni tot ce am facut a fost strict asanare, trat odontale si endo pe dintii cu probleme pulpare (46, 12, 21) refacere trat. endo pe 11 si trimitere 22 la Dream.
OPG_ul e din faza post trat endo si odonto.
Va pun rx, poze initiale si finale, si imi spuneti daca vreti sa povestesc si fazele intermediare.

clinic si mecanic (nu biomecanic) fooooarte tare. multa munca vad aici. dar estetica? respect.

Modificat ultima data de augustin; 16-07-10 la 12:00.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 07:48   #19
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Adi, imi place comentariul tau, insa vreau mai mult .
Ce e bine mecanic si nu e bine biomecanic ?
Ce nu-ti place la cum a fost gandita si facuta estetica ?
Stiu ca nu ai timp de povesti, dar parerea ta conteaza, fa-ti te rog timp.
.
Vechi 15-07-10, 23:48   #20
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Adi, imi place comentariul tau, insa vreau mai mult .
Ce e bine mecanic si nu e bine biomecanic ?
Ce nu-ti place la cum a fost gandita si facuta estetica ?
Stiu ca nu ai timp de povesti, dar parerea ta conteaza, fa-ti te rog timp.
in cazul in care nu vrei sa ma iei la mishto, voi incerca sa -ti detaliez parerea mea.
MECANIC se se fera la la un lucru ce se intampla in momentul actual,
BIOMECANIC are caracter evolutiv...
nu am comentat aspectul mecanic (ocluzie) ci pe cel biomecanic luand in calcul ghidajele punctiforme pe care le intuiesc din fotografii , si mai ales faptul ca lungimea coronara este aproape cat cea radiculara. faptul ca incisivii nu au valoare protetica mai mare de 3 nu inseamna ca raportul coroana -parte radiculara trebuie ignorat (parerea mea)
dpv estetic daca tot m-ai intrebat parerea mea este ca acea fizionomie si culoare nu au de a face cu cazul respectiv... fara mici malpozitii si ceva personalizari nu au de a face cu naturalul (daca asta s-a urmarit).
cred ca tre sa ma opresc.... respect!
rx, augustin si laura tanase au multumit.
.
Vechi 16-07-10, 12:59   #21
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

la mishto ? in nici un caz !
m-am bucurat ca ai abordat critic cazul, si am vrut sa inteleg cum il vezi tu.
Iti raspund ce cred eu (sau poate incerc doar sa ma justific) :
- nu ma ingrijoreaza de loc raportul coroana-radacina (in acest caz)pt. ca :
1. pacienta are in continuare inocluzie sagitala pe 12,11,21,22Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
2. dintii care suporta tot ghidajul sunt 13 si 23, intacti.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
3. raportul corono-radicular a ramas neschimbat fata de situatia initiala (nu am facut alungire coronara, si nici macar gingivectomie, am respectat spatiul minim biologic la slefuire) si pacienta la 35 ani are o situatie paro f. buna, os alveolar intact.
- ma ingrijoreaza mult mai mult rezistenta in timp a reconstituirilor pe fibra de sticla, e punctul cel mai slab, si daca va ceda undeva, acolo va ceda...dar e macar reparabil.
Oricum, asa cum v-am obisnuit (sper) voi pune recalluri si la acest caz, si le vom discuta.

Estetic , ce sa-ti zic... pacienta a venit special pt. acesti 4 dinti, cu doleante f. clare : sa fie perfect aliniati (fara rotatii sau incalecari), sa fie mai putin protruzati, si sa fie mai albi...
sa stii ca si pt. mine e frustrant sa ii explic pacientului ca micile imperfectiuni dau un efect mai natural si dupa parerea mea mai estetic, dar ceea ce conteaza in final este ca ceea ce obtinem estetic sa se potriveasca cu imaginea despre frumos pe care si-o construieste pacientul despre sine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11208

Si te, rog, zii tot ce crezi, imi plac mai ales comentariile critice, in fiecrare zi mai invat ceva
Cristiana a multumit.
.
Vechi 17-07-10, 02:13   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
nu am comentat aspectul mecanic (ocluzie) ci pe cel biomecanic luand in calcul ghidajele punctiforme pe care le intuiesc din fotografii , si mai ales faptul ca lungimea coronara este aproape cat cea radiculara. faptul ca incisivii nu au valoare protetica mai mare de 3 nu inseamna ca raportul coroana -parte radiculara trebuie ignorat (parerea mea)
dpv estetic daca tot m-ai intrebat parerea mea este ca acea fizionomie si culoare nu au de a face cu cazul respectiv... fara mici malpozitii si ceva personalizari nu au de a face cu naturalul (daca asta s-a urmarit).
Daca te referi la raportul coroana -radacina, numai in doua moduri ai putea sa-l imbunatatesti:
-retezi din lungimea coronara , cu prejudiciu estetic (nu-i de dorit sa-i imbatranesti zambetul )
-intruzie ortodontica, pentru ca dupa cate vad, exista un exces de crestere a maxilarului, cu extruzia incisivilor.Poate ar fi fost de bun augur intruzia cu vestibularizarea, dar cati pacienti vor sa auda de asa ceva ?

Oana:Nu am inteles de ce ai vrut o lungime dentara mai mare, mi se pare foarte buna aia gasita.Planul estetic nu-i tocmai conform cu conturul buzei inferioare, dar asta-i amanunt nesemnificativ.Si ambrazurile masticatorii se puteau deschide mai tare,iar line-angles-urile mutate spre mezial (poate asa dadeai iluzia de mai lung,daca asta ai urmarit), cu un pic de convexitate mai mare a fetei vestibulare , dar amanunte din nou.
La diagnostic am o precizare :mi se pare o proalveolie cu retrodentie, nu proalveolodentie.Neimportant.Asa , ca sa ma bag si eu in seama .
Una peste alta, felicitari si multumesc pentru postare.Extrem de ingrijit, ca de obicei.
rx, augustin, cristina ghita si alti 1 au multumit.
Vechi 17-07-10, 12:14   #23
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc pt. comentariu Laura, asta este ceea ce-mi doresc cand postez un caz, sa il discutam critic, cum spuneam, invat cate ceva de la fiecare.
Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Daca te referi la raportul coroana -radacina, numai in doua moduri ai putea sa-l imbunatatesti:
-retezi din lungimea coronara , cu prejudiciu estetic (nu-i de dorit sa-i imbatranesti zambetul )
-intruzie ortodontica, pentru ca dupa cate vad, exista un exces de crestere a maxilarului, cu extruzia incisivilor.Poate ar fi fost de bun augur intruzia cu vestibularizarea, dar cati pacienti vor sa auda de asa ceva ?
Poate gresesc eu, dar intruzia ortodontica intr-un astfel de caz mi se pare nejustificabila, dintii aveau carii subgingivale, si nu mi-ar fi placut sa pierd ferule prin infundarea pragului in os.
Si asa e, nu stiu cati pacienti sunt dispusi sa accepte un astfel de tratament ortodontic.

Oana:Nu am inteles de ce ai vrut o lungime dentara mai mare, mi se pare foarte buna aia gasita.Planul estetic nu-i tocmai conform cu conturul buzei inferioare, dar asta-i amanunt nesemnificativ.
Am incercat sa urmaresc conturul buzei inferioare, dar incisivii ar fi iesit prea lungi. Mai scurti daca-i faceam ar fi iesit o curba incizala concava...deci asta a fost ce s-a putut practic face.
Si ambrazurile masticatorii se puteau deschide mai tare,iar line-angles-urile mutate spre mezial (poate asa dadeai iluzia de mai lung,daca asta ai urmarit), cu un pic de convexitate mai mare a fetei vestibulare , dar amanunte din nou.
Ambrazurile masticatorii mai largi si convexitatea V mai mare dau impresia de dinti mai ingusti si nu voiam asta. Nu voiam incisivi aparent mai lungi, ci doar o curba incizala mai convexa.
La diagnostic am o precizare :mi se pare o proalveolie cu retrodentie, nu proalveolodentie.Neimportant.Asa , ca sa ma bag si eu in seama .
Pe orto am lacune mari, recunosc
Una peste alta, felicitari si multumesc pentru postare.Extrem de ingrijit, ca de obicei.
.
Vechi 17-07-10, 12:31   #24
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Just !
Cand am vorbit despre convexitate, m-am gandit la corelatia intre grosimea buzelor si a dintilor, in sens vestibulo-oral.Acestei paciente natura a " stiut " ce dinti sa-i puna.Numai ca ...nu corect.Deci la buze relativ carnoase, convexitate mare, ca altfel dintii vor fi umbriti. In compensatie, ai dat o luminozitate mare dintilor.

Teoria, ca teoria, vorba aia .Mie nu-mi ies cazuri asa bune.
cristina ghita a multumit.
Vechi 17-07-10, 12:48   #25
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumesc Laura, dar esti prea modesta !
Te apreciez mult ca persoana si ca medic, si sunt sigura ca ai cazuri foarte frumoase...esti insa superperfectionista si asta te impiedica sa le postezi. Eu m-as bucura sa vad ce lucrezi, eugenolul e un loc in care nu ar trebui sa ne fie teama sa ne prezentam asa cum suntem, cu bune si cu rele.
.
Vechi 17-07-10, 14:14   #26
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cine vorbeste de modestie ...
Dar sunt off topic.Ca sa nu fiu, ar trebui sa mai caut ceva noduri in papura...
Vechi 17-07-10, 14:54   #27
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar Laura, vorbesc serios, deabia astept nodurile in papura, pt. mine la un caz postat cel mai rau semn e indiferenta.
.
Vechi 17-07-10, 17:03   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Felicitari

Rx , la situatia clinica intra-op puteai linistita sa pui bont protetic si sa pui provizoria deasupra,,,,,,,,,,,aveai un gingiva former superb si economiseai timp de cabinet.
De altfel , mergea fain si postextractional si atunci nu iti mai fugea tabla vestibulara asa cum te-ai plins ,,,mai ales ca ai extras pentru VRF si nu alta minune patogena . Rezultatul este foarte bun , da-i bataie!

Modificat ultima data de grigore1; 17-07-10 la 17:06. Motivul: am uitat
grigore1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-07-10, 22:22   #29
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
la mishto ? in nici un caz !
m-am bucurat ca ai abordat critic cazul, si am vrut sa inteleg cum il vezi tu.
Iti raspund ce cred eu (sau poate incerc doar sa ma justific) :
- nu ma ingrijoreaza de loc raportul coroana-radacina (in acest caz)pt. ca :
1. pacienta are in continuare inocluzie sagitala pe 12,11,21,22Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
2. dintii care suporta tot ghidajul sunt 13 si 23, intacti.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
3. raportul corono-radicular a ramas neschimbat fata de situatia initiala (nu am facut alungire coronara, si nici macar gingivectomie, am respectat spatiul minim biologic la slefuire) si pacienta la 35 ani are o situatie paro f. buna, os alveolar intact.
- ma ingrijoreaza mult mai mult rezistenta in timp a reconstituirilor pe fibra de sticla, e punctul cel mai slab, si daca va ceda undeva, acolo va ceda...dar e macar reparabil.
Oricum, asa cum v-am obisnuit (sper) voi pune recalluri si la acest caz, si le vom discuta.

Estetic , ce sa-ti zic... pacienta a venit special pt. acesti 4 dinti, cu doleante f. clare : sa fie perfect aliniati (fara rotatii sau incalecari), sa fie mai putin protruzati, si sa fie mai albi...
sa stii ca si pt. mine e frustrant sa ii explic pacientului ca micile imperfectiuni dau un efect mai natural si dupa parerea mea mai estetic, dar ceea ce conteaza in final este ca ceea ce obtinem estetic sa se potriveasca cu imaginea despre frumos pe care si-o construieste pacientul despre sine.

Si te, rog, zii tot ce crezi, imi plac mai ales comentariile critice, in fiecrare zi mai invat ceva
cazul necesita mai mult de un an si jumatate... RX a vrut sa vada carcoteli, asta are. in momentul in care un pacient intra pe usa unui medic, tre sa intre cu incredere si sa-l lase sa-si faca treaba, iar daca sunt urgente stii bine ca sunt si etape intermediare cu provizorate decente. iar in ceea ce priveste frumosul... de multe ori tre sa fie urat!
rx a multumit.
.
Vechi 18-07-10, 22:57   #30
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
Rx , la situatia clinica intra-op puteai linistita sa pui bont protetic si sa pui provizoria deasupra,,,,,,,,,,,aveai un gingiva former superb si economiseai timp de cabinet.
De altfel , mergea fain si postextractional si atunci nu iti mai fugea tabla vestibulara asa cum te-ai plins ,,,mai ales ca ai extras pentru VRF si nu alta minune patogena .
Chiar asteptam aceasta observatie, pt. ca la acest caz m-am simtit vinovata pt. prejudiciul estetic creeat pacientei prin colabarea tablei vestibulare.
Nu am pus niciodata un implant imediat postextractional, si nu am facut nicio protezare imediata, pt. ca sunt incepatoare in implanto si am decis sa ma rezum (deocamdata cel putin) la tehnica cea mai sigura. Recunosc insa ca in acest caz mi-am reprosat conservatorismul.
Multumesc oricum pt. incurajari !
SebastianF a multumit.
.
Vechi 19-07-10, 17:29   #31
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

mici carcoteli:
-exista un anumit unghi din care caninii par mai deschisi la culoare decat lucrarea - #1, foto 3. In alt unghi culoarea este identica - #1, foto 4. E ceva greu de observat, depinde de sursa de lumina si de distributia culorilor. S-ar putea sa fie vizibil doar in foto de aproape.
-curiozitate personala: initial muchia incizala era "ciobita". Din cate stiu, motivul principal e contactul cu antagonistii. Am inteles ca are inocluzie, dar stiu pe cineva care totusi are contact pe toata linia incizala desi in PIM are inocluzie... Spun asta fiindca indreptarea liniei incizale s-ar putea sa genereze contacte premature. De rezolvat ocluzia, banuiesc ca s-a rezolvat, dar cum?
Lucrarea a fost usor vestibularizata astfel incat incizalul sa fie situat in afara actiunii antagonistilor?
Ai ajustat muchia incizala a antagonistilor?
Sau e una din situatiile fericite in care n-a fost nevoie de nimic?
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 22:14   #32
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cristi , multumesc pt. postare si pt. carcoteli
Culoarea e cat s-a putut de "naturala" de vina pt variatii sunt pozele si eventual timpul de expunere la deshidratare (prin urmare la albire fals-fortata) a caninilor in momentul pozarii.

In situatia initiala, incisivii nu sunt ciobiti ci sunt neabrazati (deci cu lobii de crestere mentinuti) ptc pacienta nu facea in nici un fel de propulsie pe ei. Cand ii ceream sa aduca dintii de sus in fata pe cei de jos, facea o miscare pe unul din canini. Asadar a fost situatia fericita in care n-am avut ce sa fac la ocluzie...am conservat starea initiala.
PS : nu stiu cine ti-a dat manuta rosie la mesaj... ma intreb pt. ce ?!
.
Vechi 20-07-10, 00:39   #33
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

multumesc, e ultima oara cand mai comentez culoarea luandu-ma dupa poze... pe alt monitor diferentele nu mai sunt asa mari...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-07-10, 18:39   #34
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default Dupa 4 luni - grefa conjunctiva pt. corectarea esteticii roz :

1. decolare lambou partialLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
2. recoltare grefa conjunctiva din palatLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
3. grefaLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
4. introducerea grefei pe patul receptor conjunctivLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
5. pozitionare grefa si sutura la periostLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
6. suturaLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
7.ciment paroLink [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 20-07-10, 22:35   #35
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Felicitari

Felicitari, am vrut sa votez pentru subiectul lunii, dar din pacate nu pot inca. Mai scriu cateva mesaje si tot te votez. Mi se pare impresionanta schimbarea.
smile32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-10, 08:21   #36
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc pt. aprecieri smile32 !
Si bine ai venit pe forum !
.
Vechi 21-07-10, 19:39   #37
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine v-am gasit(mai de mult, de fapt, dar nu prea m-am implicat activ)! Felicitari inca o data si spor la treaba1
smile32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-10, 02:12   #38
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
.
iar eu as zice bi-proalveolo-dontie. poate unghiul coroana-radacina e mai inchis decat normal, dar tot protruzie este

.
Vechi 22-07-10, 07:39   #39
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
iar eu as zice bi-proalveolo-dontie. poate unghiul coroana-radacina e mai inchis decat normal, dar tot protruzie este
Daca zice specialistul ...
Pozitia marginii incizale fata de limita intre partea cutanata si cea mucoasa a buzei inferiaoare ,in sens antero-posterior ,pledeaza pentru retruzie, iar sustinerea buzelor pentru bi-proalveolie.
E clasa II/2 , nu II/1.
Desigur, nu merg pana-n panzele albe cu sustinerea, tu stii mai bine.
Vechi 23-07-10, 00:14   #40
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca nu mai comenteaza nimeni, atunci sa spun eu :
grefa asta conjunctiva mi-a dat muuulte emotii : pacienta are tesuturi moi f. subtiri ... in palat mucoasa abia avea 2mm in zona cea mai groasa. Ori pt. o grefa conjunctiva e nevoie sa separi un lambou epitelial de 1,5 mm si sa recoltezi un minim 1,5 mm de tes.conjunctiv. Grefa epitelio-conjunctiva nu voiam sa fac pt. ca rezultatul estetic final e mai slab.
Nici pe zona receptoare nu aveam grosime suficienta, si pt. ca am incercat sa las un pat receptor conjunctiv destul de gros pt. vascularizatia grefei, am perforat lamboul partial. Se vede in poza cu sutura ca e carpit, si mi-era tare frica ca o sa se necrozeze.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11208
Din fericire insa corpul uman e foarte tolerant, repara multe din prostiile pe care le fac. Daca eram croitor, as fi platit mai mult decat as fi incasat.
.
Vechi 23-07-10, 00:22   #41
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Daca zice specialistul ...
Pozitia marginii incizale fata de limita intre partea cutanata si cea mucoasa a buzei inferiaoare ,in sens antero-posterior ,pledeaza pentru retruzie, iar sustinerea buzelor pentru bi-proalveolie.
E clasa II/2 , nu II/1.
Desigur, nu merg pana-n panzele albe cu sustinerea, tu stii mai bine.
Stai linistita ca nimeni nu e infailibil oricat de specialist ar fi.
Cel mai bine o teleradiografie de profil ar fi pus diagnosticul cu precizie, iar pana atunci totul e discutabil.

.
Vechi 23-07-10, 00:30   #42
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Daca nu mai comenteaza nimeni, atunci sa spun eu :
grefa asta conjunctiva mi-a dat muuulte emotii : pacienta are tesuturi moi f. subtiri ... in palat mucoasa abia avea 2mm in zona cea mai groasa. Ori pt. o grefa conjunctiva e nevoie sa separi un lambou epitelial de 1,5 mm si sa recoltezi un minim 1,5 mm de tes.conjunctiv. Grefa epitelio-conjunctiva nu voiam sa fac pt. ca rezultatul estetic final e mai slab.
Nici pe zona receptoare nu aveam grosime suficienta, si pt. ca am incercat sa las un pat receptor conjunctiv destul de gros pt. vascularizatia grefei, am perforat lamboul partial. Se vede in poza cu sutura ca e carpit, si mi-era tare frica ca o sa se necrozeze.
Din fericire insa corpul uman e foarte tolerant, repara multe din prostiile pe care le fac. Daca eram croitor, as fi platit mai mult decat as fi incasat.
Eram sigur ca ai facut grefa conjunctjva de asta te-am intrebat la inceput daca ai bont de zirconiu sau nu .Niste baieti destepti de prin Elvetia au masurat f,multe lambouri si au enuntat regula celor 2mm : in zona estetica daca ai grosime de tesut moale sub 2mm ori folosesti bont de zirconiu ori faci grefa altfel transpare bontul de titan.

Cum la tine nu se vedea nimic gri.....

Eu am avut o necroza in palat si de atunci sunt foarte atent cand am grosime mica in palat( am lasat atunci grosime epiteliala prea mica si s- necrozat dar granuleaza si se repara)
rx a multumit.
cristescu dragos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-10, 21:57   #43
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 14 zile dupa grefa conjunctiva !

Asa e Dragos, dar la mine motivul principal al grefei conjunctive a fost corectarea concavitatii vestibulare :
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 12. dupa 14 zile- cimentul paro V.jpg (138,1 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 13. dupa 14 zile- cimentul paro P.jpg (134,9 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 14. am indepartat mai intai cimentul P.jpg (186,2 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 15. dupa 14 zile- plaga V.jpg (158,8 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16. dupa 7 zile- plaga ocluzal.jpg (146,4 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 17. dupa 14 zile- plaga P.jpg (115,3 KB, 16 vizualizari)

Modificat ultima data de rx; 23-07-10 la 22:46. Motivul: greseala de tipar
rx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-10, 19:56   #44
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Nu mai am buton de multumiri, asa ca ti-o spun LIVE: bravooo!!!!
toate micile imperfectiuni despre care s-a discutat pina acum, de fapt au tinut topicul in viata si au permis mai multor eugenolisti sa-ti vizualizeze munca.
eu nu am nici un comentariu la caz, sigur ca as putea circoti ceva dar ar fi o maxima timpenie din partea mea. perfectiune nu prea gasesti in viata asta la nimeni ( decit poate cu photoshopul).
atunci cind gindesti, pui in practica si finalizezi un asemenea caz cu bucurie maxima la final din partea pacientului, restul e........silence sau mai bine zis ropote de aplauze.
rx a multumit.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-10, 19:01   #45
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dupa 5 luni : Faza de descoperire a implantului prin tehnica ruloului

In faza de descoperire a implantului, am suplimentat volumul de tesut conjunctiv vestibular; realizand un lambou partial P si V ,am adus un pedicul de tesut conjunctiv din palat si l-am rulat sub lamboul V.
Asta am obtinut la 5 luni dupa grefa conjunctiva : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Incizia pt. tehnica ruloului : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Lamboul partial palatinal : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Pediculul conjunctiv scos din palat : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
si introdus sub lamboul partial Vestibular : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Aplicarea bontului de cicatrizare : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sutura si lucrarea provizorie repozitionata : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
radualionte, stef_ank, Ileana si alti 8 au multumit.
.
Vechi 01-08-10, 18:28   #46
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc pentru cazurile impartasite cu noi. Si acesta este un caz foarte fain lucrat si cu mare atentie pentru detalii, asa cum ne-ai obisnuit de altfel.

Mie mi-a placut mai ales partea chirurgicala, incepi sa devii tot mai buna si nu am deloc intentia sa te laud exagerat.

Si eu mi-am cam reconsiderat parerea cu implantele imediat postextractional in zonele frontale superioare, mai ales, unde pierzi destul de repede din tablia osoasa. Din experienta mea, atata cata e, am vazut ca la o tablie subtire, chiar daca ramane integra, rezorbtia e foarte mare si f rapida: in 4-6 luni nu mai ramane os sa poti pune un implant.
Ramane sa vad ce varianta aleg pt implantarea imediata, avand in vedere faptul ca nu vreau sa folosesc decat os autogen pt umplerea hiatusului in zona coronara a alveolei.
rx a multumit.
.
Vechi 03-08-10, 12:20   #47
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumesc Stefan pt. aprecieri !
Dupa faza de descoperire a implantului, pacienta a fost plecata, asa ca a revenit pt. scos fire dupa o luna : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
apoi la control la 2 luni : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
raulsiladi, Cosminf, ange_la si alti 1 au multumit.
.
Vechi 09-08-10, 11:20   #48
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default 22- bont provizoriu si coroana provizorie

Dupa 2 luni de la descoperirea implantului, am considerat necesara pt. modelarea emergentei mucozale a implantului aplicarea pe 22 a unui bont provizoriu + coroana provizorie.
Prima poza sper sa raspunda si intrebarii lui dr brata
Citat:
p.s. am si eu acum asa un caz, de 4 frontali max, doar ca pacienta are pe ei o metalo-acrilica veche, si vreau sa stiu cum ai tatonat paro, cu provizoriile...
- este cu lucrarea provizorie inainte de coroana provizorie solo pe 22 .
Sper sa se vada in poza , ma straduiesc sa adaptez cat mai bine coroanele provizorii la prag ; de multe ori fac asta cu un compozit foto pe care il modelez cu spatula...este esential pt. parodontiu sa se "imprieteneasca" cu provizoria si sa isi recastige sanatatea si frumusetea inainte de amprenta.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg puntea provizorie cu 22 in extensie- la 2 luni dupa faza 2.jpg (161,9 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (151,3 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 22 cu BP +CP.jpg (115,0 KB, 15 vizualizari)
ange_la si dr.Brata au multumit.
.
Vechi 09-08-10, 12:06   #49
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Am lasat pacienta la vatra 1 luna jumatate dupa extractia lui 22 si cand a revenit prezenta o puternica colabare a tablei osoase vestibulare
in primul rind vreau sa-ti multumesc si aici pentru modul detaliat in care ne prezinti cazul/cazurile

o intrebare am - nu mergea o augmentare in vestibul in aceeasi sedinta cu implantul? la un curs, prof leretter zicea ca la implante in zona premolarilor sup, augmenteaza lateral, chiar daca nu e neaparat nevoie de os, tocmai pentru a compensa umbra urita ce ar aparea la lucrarea finala datorita colabarii (mai mult sau mai putin) a tabliei vestibulare. poate se evita astfel necesitatea grefei conjunctive

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-08-10, 12:12   #50
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ba, Raul, acum imi pare rau ca n-am insistat suficient (vezi postul 17 unde am spus ca pacienta a refuzat folosirea unei membrane goretex - i s-a parut prea scumpa ). Nici eu nu am fost f. categorica pt. ca tabla V era integra si implantul total acoperit cu os V.
.
Vechi 12-08-10, 19:08   #51
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Amprenta :

In sfarsit, la 1 an si 1 luna de la extractia lui 12, respectiv aproape 1 an (fara 2 sapt.) de la implant, am ajuns la faza de amprenta.
Din pacate in sedinta respectiva n-am facut decat 3 poze, astea sunt :
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (134,3 KB, 38 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (175,0 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSCN4681 - Copy.JPG (278,4 KB, 23 vizualizari)
.
Vechi 28-10-10, 13:16   #52
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

O prezentare de caz EXCEPTIONALA!!!FELICITARI!!! Si asteptam cu interes noi cazuri.
denelysee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-11, 10:33   #53
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Recall la 6 luni

Mai intai cateva imagini din evolutia cazului :
-la prezentare : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
-la 1 lună jumătate postextractional- aplicare implant Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
-la cimentarea lucrarii - iulie 2010 Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Aspectul in ianuarie 2011- 6 luni de la cimentare Link [Necesita inregistrare pentru acces.] :
igiena lasa de dorit :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg igiena.jpg (115,8 KB, 11 vizualizari)
.
Vechi 24-01-11, 11:47   #54
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Sunt impresionata de prezentarea facuta, bine documentata. Noii dinti ai pacientei mi se par insa lipsiti de viata. E din cauza imaginii?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-11, 13:40   #55
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in gura arata ok (cu exceptia curbei incisive alterate de 13 si 23 de care nu m-a lasat sa ma ating).
din pacate dupa cum se vede la capitolul foto nu stau prea bine, daca compari 2 poze aspectul ceramicii nu seamana deloc.
Pe mine m-a bucurat aspectul stabil al tesuturilor mucogingivale, cu toate ca igiena nu este ideala.
Am si cateva poze recente cu ocluzia de care ma intreba cineva mai sus :
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg ocluzia.jpg (103,2 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg propulsia.jpg (150,3 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg lat. dr..jpg (159,8 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg lat stg.jpg (140,8 KB, 9 vizualizari)
.
Vechi 24-01-11, 14:02   #56
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citisem postarile mai de mult si cand au aparut noile fotografii n-am mai parcurs cazul inca o data. Am vazut acum ca s-a rasdiscutat culoarea. Cred ca de vina a fost lumina prea puternica in ultimele fotografii, care a scazut sensibil temperatura culorilor.
Felicitari!
rx a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-11, 18:26   #57
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Frumos caz .Felicitari!
delia80 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2009, 36, absenta, afara, anul, apical, bio, buna, cauza, caz, dcr, endo, estetic, estetica, faza, frezare, imagine, intrebare, luni, metalic, microproteza, mm, multiple, obtura, ocluzie, pacienta, parodon, profu, pulpare, pun, refacere, spa

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:13) timp.

Alegeti schema de culori preferata: