Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Posibilitati care "se poate"...

discutie din eugenol.ro : Dupa 2 ani de baby-sitter-it, ma intorc in cimpii muncii si zic cimpii fiindca-mi vine sa mi-i iau direct. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Reabilitare Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree12Multumiri
  • 1 Scris de byron
  • 3 Scris de augustin
  • 1 Scris de patratica
  • 1 Scris de byron
  • 6 Scris de dentist4u

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-04-10, 23:37   #1
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     
Default Posibilitati care "se poate"...

Dupa 2 ani de baby-sitter-it, ma intorc in cimpii muncii si zic cimpii fiindca-mi vine sa mi-i iau direct. De ce sa intru usor-usor din nou in dintii oamenilor, cind pot avea ceva atit de frumos, precum o sa vedeti. Evident, pacientul a zis ca vrea sa-si schimbe lucrarea din cadranul 1, ca "misca ceva pe acolo" si eu, scolita de la fratii americani, l-am pus sa faca un full-mouth asa, de curiozitate si uite peste ce am dat. Acuma, clinic la incisivii superiori nu are mobilitate mai mare de gr.1, deci situatia e o tenta mai roz-pal decit pe poze. Lucrarea din cadranul 1 zboara, pm se extrage, molarul se controleaza, poate imi face vreo surpriza cit de cit placuta. In cadranul 2 se da jos lucrarea si sper sa-i pot recupera pe amindoi, cu mentiunea ca spatiu pentru canin exista doar daca i-l scot prin buza. Si n-as face-o. M-am gindit la 2 variante: 1. 12,11,21,22,24(daca vrea)- RCR cu capse, molarii+/- coroane de invelis si proteza. 2. punte 12,11,21,22,24(tot daca vrea)+proteza scheletata, molarii optional cu coroane de invelis. Deocamdata imi bat capul cu restaurarea la maxilar. Mentionez ca pacientul e pe la 70 de ani, deci pensionar,deci buget de foame pentru dinti. Maseteri hotariti si antrenati de-a lungul vietii, participanti activi la abraziunea de la mandibula alaturi de lucrarile vechi. As inclina spre varianta 1, in ideea ca daca incepe si pierde din dinti, poate n-o iau toti deodata la vale, ci pe rind si, mai ales, tehnicianul se poate juca linistit la montarea dintilor. Intrucit statul acasa indelungat prosteste, va rog sa veniti cu sfaturi, critici, idei. As fi acceptat si "cuvinte nepotrivite", da' ne baneaza adminu'. Senchiu de atentie.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Dinti 001.jpg (37,3 KB, 623 vizualizari)

Modificat ultima data de augustin; 25-04-10 la 13:50. Motivul: nume pacient
dentist4u este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-10, 23:50   #2
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Smile

da' l-ai gasit, bre frate, ( soro)! l-ai pandit de mult? greu de raspuns, asa, "in vitro". Zic eu: da-i jos toate tinichelele, scoate ce nu poate fi recuperat si lasa-l vreo saptamana sa vezi incotro o iau stalpii restanti, sa nu ai probleme mai tarziu. Zic si eu ,asa, sa ma aflu in treaba, dar ai de furca rau de tot cu omu' pana sa-l vezi gata. Bafta!
dentist4u a multumit.
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-10, 13:55   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

As evita punte de orice fel.

Si eu as opta pt un overdenture, ceva de genul PTA cu capse / magneti / telescoape, combinatii de x luate cate y, in functie de ce dinti si in ce stare raman, de spatiul si de bugetul (in)disponibil.
titiluka, Tudor G. si dentist4u au multumit.
Vechi 25-04-10, 14:04   #4
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Sar'na ! De sugestie si, mai ales, de sters numele. Am incercat io, da' dupa cum s-a vazut, nu mi-a reusit. Cum spuneam, tehnica ma omoara. Miine pacientul vine la prima sedinta dedicata complet igienizarii si masurarii pungilor paro, si poate reusesc si f'o poza-doua, ca sa vedeti si mai bine. Cu proteza am o singura grija, fiind foarte falcos si, cred eu, bruxist(da' nevasta nu se plinge, de aia nu stie), cu toata armarea metalica pe zona crestelor, sa nu o fractureze...
Vechi 25-04-10, 14:11   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

O cauza importanta, poate cea mai importanta a fracturarii protezelor, este ocluzia incorecta. Deci, atentie sporita la RIM si la echilibrare pe protezele finale.

Sigur, e ideal sa ai si schelet metalic turnat, configurat in functie de sistemele folosite.
--------------------------
--------------------------
Mie insa partea cea mai grea mi se pare sa convingi pacientul sa accepte un plan de tratament corect.
Vechi 25-04-10, 14:51   #6
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

"Mie insa partea cea mai grea mi se pare sa convingi pacientul sa accepte un plan de tratament corect."

Probleme de genul asta n-am prea avut (poate la inceput, datorita virstei), dar pacientii mei nu vin de pe strada, sint doar persoane recomandate, asa ca am cu cine vorbi si cu cine ma intelege. Daca cineva nu accepta planul meu de tratament,fara suparare, e liber sa plece la altul. Asta a fost alegerea mea, mai bine mai putini dar buni, decit...nervi fara numar.
Vechi 26-04-10, 23:24   #7
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Azi m-am ocupat de cleaning si mai am de lucru dupa ce s-o mai stabiliza situatia, ca arata ca dupa razboi cind a scapat din scaun. Am incercat sa fac si niste poze, dar imi ies mai bine peisajele...dati-mi si mie niste ponturi pe privat cum sa pozez, ca saracul meu Sony sigur poate mai mult. Iata ocluzia pacientului. Si inca o data scuze pt. calitatea indoielnica a pozelor.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Dinti 009.jpg (221,5 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Dinti 011.jpg (246,7 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Dinti 012.jpg (281,6 KB, 19 vizualizari)
Vechi 27-04-10, 22:20   #8
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Vai, dar va rog, nu dati navala cu sugestiile, ca n-o sa stiu ce conduita terapeutica sa urmez...ma inscriu singura la 5 puncte.
Vechi 27-04-10, 22:51   #9
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Minunata ocluzie! De la ce e abrazia de pe 21 respectiv 41?
Nu ma bag la sugestii protetice, ca nu e locul meu, o avertizare as avea doar, avand in vedere ocluzia, care pare cap la cap pe centrali si inversa in rest, s-ar putea sa ai probleme cu rezistenta lucrarii, mai ales a componentei fizionomice.
Mult succes
dentist4u a multumit.

Modificat ultima data de patratica; 27-04-10 la 23:58.
patratica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-10, 23:54   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asa cum ti-am mai zis, l-ai gasit! cum naiba a adunat tot ce e rau ? nu cred ca de sfaturi ai nevoie aici. Ia modele de studiu si intoarce-le pe toate partile, sigur o sa vezi ceva usor de facut si durabil! Coreleaza cu RIO. Dar, cred eu, nu-l scapi de metale si relief sters. Sony tau e grozav! Stoarce-l, ca duce!
dentist4u a multumit.
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-10, 00:00   #11
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Am aflat ieri si m-am minunat, fiindca omul nu se incadra in profilul de spargator profesionist de seminte de bostan. Dar este. Tocmai de aia puneam intrebari si asteptam idei, fiindca sint o groaza de semne de intrebare si mi-e teama sa nu-mi scape, dupa atita lipsa de antrenament. Una din griji era rezistenta protezei pe o astfel de ocluzie. Caninii inferiori fiind asa vestibularizati nu prea vad cum sa-i "sar" cu antagonistii. Iar ma spurca prieteneste tehnicianul meu. Cred ca-i caut cu luminarea...
Vechi 17-06-10, 19:38   #12
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Gata, am terminat. In final am pastrat 12, 11, 21,22 pe care am facut RCR cu capsa, pe 24 am vrut tot asa, dar avea canalele calcificate si a ramas acolo cu noi, cu capa metalica si atit, iar pe 17 si 27 am facut cite o coroana metalica de care se prinde cite un croset elastic, cit or tine. Cu ocluzia a fost veselie mare, dar eu zic ca ne-a iesit bine. Pacientul tare fericit, familia la fel, io si mai si. Voi...liber la circoteli. Va salut!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg CH4.jpg (230,2 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Ch22.jpg (223,5 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg CH20.jpg (229,5 KB, 9 vizualizari)
Vechi 18-06-10, 11:06   #13
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Incearca sa nu mai faci poze la lumina unitului, are si aparatul un blitz incorporat, si ies mai bine pozele. Tine declansatorul la jumatate, pana se focalizeaza, apoi apasa-l pana la capat pentru a face poza. In rest, cazul, dificil de altfel, s-a finalizat cu bine.
Felicitari!
Vechi 18-06-10, 11:44   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da zgarcita mai esti cu pozele....fa si fara proteza sa vedem cum arata siatemele de prindere.....sau cu cat mai putine poze mai putine carcoteli....
felicitari arata bine(din putinele poze)...ca fel de dinti sunt pusi in proteza?
Vechi 19-06-10, 00:02   #15
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

@devil: senchiu, mai am de invatat, eram singura la pozat, pacientul e la cabinetul de la tara unde nu am ajutor, iar mama mi-a dat doar 2 miini. Lumina aia intensa era de la soarele de la apus, nu de la unit.
@Bogdan: pot pune poze cu macheta si modelul cu 4 buburuze. Pe ale omului nu le-am pozat. Sint blonda, deci mi se iarta...partial. Dintii sint garnitura nu stiu de care, daca chiar vrei, intreb tehnicianul.Pensionar fiind, e lesne de inteles ca e garnitura de dinti de acrilat, dar chiar nu stiu de la ce firma.
Vechi 20-06-10, 16:15   #16
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Mi se pare mie, sau frontalii superiori sunt montati cu usoare malpozitii? daca da, faorte fain, da aspect de naturalete. A fost intentionata versiunea lui 12, sau v-a obligat pozitia lui 43?
Felicitari!
Vechi 20-06-10, 17:16   #17
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca faci cu blitz si focalizezi, lumina de la apus/rasarit/pranz nu are nici o treaba, mai ales daca bagi blitz-ul de la distanta asta mica
Vechi 26-06-10, 22:58   #18
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Scuze de intirziere: da, asa au fost montati, am incercat sa impacam si capra si varza si zic si eu ca au iesit bine. In general incerc sa ma lupt pentru impresia de naturalete cu cite o rotatie mica, ori de cite ori spatiul si cooperarea pacientului permit.

Cu pozatul...alta mincare de peste(tocmai m-am intors din Sulina din plin cod galben de diverse si de aici pestele si pozatul...ne vedem la topicul cu poze si vacante, ca-mi iau scurt 5 puncte si nu vreau).
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, atentie, capse, cauza, dinti, disponibil, folosi, functie, genul, ideal, intrebare, magneti, metalic, molarii, ocluzia, overdenture, pacientul, pare, partea, plan, pun, punte, rama, salut, schelet metalic, spa, spatiul, telescoape, tratament, ture, turnat

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: