Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce viziograf imi recomandati

discutie din eugenol.ro : ce parere aveti de digora optim de la ddi? dar de sopix 2 tot de la ei? lucreaza cineva ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Radiologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de uscat stefan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-11-09, 23:55   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default ce viziograf imi recomandati

ce parere aveti de digora optim de la ddi?
dar de sopix 2 tot de la ei?
lucreaza cineva cu ele?.. v-a creeat probleme? ele, ca aparate ,sau programele lor?
astept urgent recomandarile d-voastra, si alte aparate... multumesc.
coradanis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 07:40   #2
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt aici trecute detalii care te vor ajuta in alegere:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 13-11-09, 11:10   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default kodak

Folosesc rvg-ul kodak de 2 ani si nu l-as inlocui. Singurul punct slab il constituie softul de gestionare al radiografiilor, care mi se pare extrem de prost....si poate costul, caci e un pic mai scump decat concutenta.
bogdanpop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 12:52   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

o alternativa ar fi si asta.... are soft f fain si pret mai oki decat kodac sau digora
este o alegere buna daca cauti un raport calitate/pret buna;
daca cauti un brand: go for kodac 61000
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf evafam_broch_rev0.pdf (786,2 KB, 19 vizualizari)
camellleom a multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-09, 19:13   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc tuturor pt ajutor...
dar mai am o intrebare:
cine ma lamureste si pe mine, sunt viziografe, ca aparate care preia imaginea luata de senzor,
dar sunt si programe care folosesc senzori(cum e o camera web)si la careeste scump senzorul .... am inteles bine??/
.
Vechi 17-11-09, 19:37   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de coradanis View Post
multumesc tuturor pt ajutor...
dar mai am o intrebare:
cine ma lamureste si pe mine, sunt viziografe, ca aparate care preia imaginea luata de senzor,
dar sunt si programe care folosesc senzori(cum e o camera web)si la careeste scump senzorul .... am inteles bine??/
eu unul nu am inteles intrebarea ta!!!
iar tu nu cred ca ai inteles bine ce este viziograful(RVG).
RVG-ul este un dispozitiv electronic care substituie filmul clasic. din cate stiu eu exista 2 variante de rvg folosite mai des(am inteles ca mai este unul ca digora, dar muuult mai tare. nu mai stiu cum ihi zice dar mn interesez):
-sist Digora
-sist clasic de RVG, cu fir care se conecteaza la un pc (bineinteles ca are propriul soft)
Daca vrei sa afli mai multe despre sistemele astea googaleste si tu
.
Vechi 17-11-09, 19:50   #7
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
am inteles bine??/
tre sa facem distinctie:

- ca sa faci radiografii ai nevoie (1) de un aparat care genereaza radiatii si (2) de un mediu care capteaza radiatiile. acesta poate fi film clasic (developat manual/intr-un aparat), film autodevelopant, senzor cu/fara fir conectat la calculator sau sistemul digora.
- senzorul preia "imaginea" si o transmite comp-ului care are nevoie de un soft sa "inteleaga" ce vine de la senzor -> apare imagine pe monitor. softurile de obicei permit ajustarea imaginii - contrast, luminozitate,zoom etc
- la digora senzorul e f asemanator cu un film obisnuit. el preia "imaginea" si este inserat dupa iradiere intr-un aparat care "developeaza" imaginea. acest aparat este conectat la calculator care bineinteles are un soft instalat si care va "citi" imaginea.

deci ai nevoie de aparatul rx si de mediul de captare care o fi el

suficient de clar?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-09, 21:57   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

da, f. clar multumesc , rx-ul il am,
dar ce intreb e, este vre-un sistem care sa nu aiba nevoie de un aparatcare proceseaza imaginea de la senzor si o transmite la pc?
digora are scaner si el transmite imagineala pc..
este ceva care sa mearga doar cu un senzor si softul de la el?
--------------------------
am inteles de asemenea ca digora pe cat e de bun are dezavantajul ca se pierde timp pana ce vezi imaginea ca la un film, pe cand cu senzor transmisia este f. rapidasi daca nu e bine mai expui o datain alta incidenta....
concluzia ar fi mai bine cu senzor....asai?
ce parere aveti de rsv-hd de la visiodent?, e in doua variante cu fir usb-2 si unul fara fir, evident mai scump. maine sunt la denta si tb sa ma decid repede...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/radiologie/8865-viziograf-recomandati/
cum vi se pare soft-ul lui?
.
Vechi 18-11-09, 00:06   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in franta visiodent se vinde destul de bine.
Vechi 18-11-09, 10:16   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
da, f. clar multumesc , rx-ul il am,
dar ce intreb e, este vre-un sistem care sa nu aiba nevoie de un aparatcare proceseaza imaginea de la senzor si o transmite la pc?
digora are scaner si el transmite imagineala pc..
este ceva care sa mearga doar cu un senzor si softul de la el?
am inteles de asemenea ca digora pe cat e de bun are dezavantajul ca se pierde timp pana ce vezi imaginea ca la un film, pe cand cu senzor transmisia este f. rapidasi daca nu e bine mai expui o datain alta incidenta....
concluzia ar fi mai bine cu senzor....asai?
ce parere aveti de rsv-hd de la visiodent?, e in doua variante cu fir usb-2 si unul fara fir, evident mai scump. maine sunt la denta si tb sa ma decid repede...
cum vi se pare soft-ul lui?
o sa apara in curand pe piata in rom(nu stiu daca nu a aprut deja) un RVG ca un PDA si nu mai trebuie pc, apare instant imaginea pe display-ul lui(bineinteles senzorul este atasat cu fir de PDA). incerc sa fac rost de un prospect al acestui aparat
.
Vechi 18-11-09, 17:34   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este deja o aplicatie pentru iPhone,de la kodak,dar nu e acela┼či lucru cu ce zici tu.
Vechi 18-11-09, 18:36   #12
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

exista si varianta de mijloc cu placi su fosfor.marime de rx retroalveolar sao opg.se expun obisnuit(cu cantitate de rx mult redusa),apoi se pun pe un scaner care preia informatia si o pune pe un pc cu ajutorul unui program interfata.calitate destul de buna,lucrez cu el de aprox 2 sapt si sunt multumit.raport calitate pret excelent,pret mult mai mic decat visiograful.o placa poate fi expusa de aprox 1000 de ori.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-09, 20:07   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de uscat stefan View Post
o sa apara in curand pe piata in rom(nu stiu daca nu a aprut deja) un RVG ca un PDA si nu mai trebuie pc, apare instant imaginea pe display-ul lui(bineinteles senzorul este atasat cu fir de PDA). incerc sa fac rost de un prospect al acestui aparat
uite despre ce am vorbit
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf X-vision_Catalog.pdf (2,17 MB, 23 vizualizari)
.
Vechi 18-11-09, 22:02   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ceva asemanator este rsv-hd de la viziodent, poti vedea imaginea poti sa o rotesti sa o maresti pe displaiul viziografului si daca iti convenea o trimiti fara fir la pc dar apar interferente si daca nu ajunge la pc ai pierdut-o si tb sa o iei de la capat....nu o poti si salva in viziograf si transmite la pc, ce pleaca de la viziograf si nu ajunge la pc e pierdut....
Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
exista si varianta de mijloc cu placi su fosfor.marime de rx retroalveolar sao opg.se expun obisnuit(cu cantitate de rx mult redusa),apoi se pun pe un scaner care preia informatia si o pune pe un pc cu ajutorul unui program interfata.calitate destul de buna,lucrez cu el de aprox 2 sapt si sunt multumit.raport calitate pret excelent,pret mult mai mic decat visiograful.o placa poate fi expusa de aprox 1000 de ori.
acesta nu e digora??/
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, ani, aplicatie, buna, calculator, clasic, cos, costul, extrem, film, folosesc, fra, franta, gestionare, intrebare, kodak, lucru, manual, mediu, monitor, pare, punct, radiatii, radiografiilor, ras, rvg, sistemul, soft

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:52) timp.

Alegeti schema de culori preferata: