Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

grade de executare RX

discutie din eugenol.ro : am si eu o intrebare.....desi obturez o "multime " de canale la nemernicii astia de molari, am probleme in ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Radiologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-06, 15:56   #1
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default grade de executare RX

am si eu o intrebare.....desi obturez o "multime " de canale la nemernicii astia de molari, am probleme in evidentierea lor pe rx......personal nu am rx in cabinet, insa colaborez cu o clinica specializata pe asa ceva , dar asistentele de acolo nu cunosc decat incidentele clasice.....poate ma ajuta colegii endodontisti cu niste incidentze "hibride" ca sa zic asa.....care sa puna in evidenta si celelalte canale obturate.......multumesc!!!
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 20:50   #2
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

In primul rand ar trebui sa faca tehnica paralela, dar sa inveti o asistenta sa faca asa ceva e ca si cum ai vrea ca toti ciobanii sa slefuie cu prag. Poate reusesti totusi. Ei, si de aici, nui mare lucru, trebuie sa anguleze orizontal aprox 30 de grade, dinspre mezial sau distal.
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-06, 03:26   #3
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

m-am dus personal la rx unde colaborez pentru ca le-am trimis un pac la rx cu mentiunea paraaxial 10 grade.
vine bilet inapoi.: da ce inclinare au incisivii?????nu intelegem(era un incisiv cu 2 canale si am vrut sa le evidentiez)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/radiologie/321-grade-executare-rx/

apoi mi-am facut o fereastra si m-am dus cu pacientul si le-am aratat ce inseamna paraaxial....

drsavu, eu am o metoda mai neortodoxa si nu foarte nestiintzifica.
pentru incisivi canini premolari fac paraaxial 10 grade, adica dupa ce se aseaza conul , rog asistenta sa il deplaseze cu 10 grade la dreapta sau la stanga, in ax.
la molari, ajung si la 20-25 grade.

ideal , la molarii care merita :P cu mb2 db2 fa 3-4 rxuri.
prima in ax, a doua 10 grade paraaxial a treia 20 grade paraaxial eventual a patra 30 grade paraxial.

e imposibil sa nu prinzi una frumoasa .... :wink:
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-06, 10:37   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Thnx guys!!!
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 13:13   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut,
Raspunsul este tardiv dar poate mai ajuta pe cineva. La dinti pluriradiculari sau cu mai multe canale este posibila folosirea incidentelor excentrice pentru a viziualiza mai bine o radacina sau un canal. Incidentele excentrice constau in devierea traiectului radiatiilor primare prin "rasucirea" tubului spre stanga sau spre dreapta. Unghiul si directia de "rasucire" se modifica de la radacina la radacina. Astfel pentru un dinte sunt posibile trei incidente: ortocentrica, meziocentrica si distocentrica. Incidenta otho este incidenta utilizata ca prima intentie si radiatiile primare sunt perpendiculare pe dinte ( de fapt perpendiculara pe tangenta dusa pe arcul de cerc in punctul unde se inscrie dintele ). La incidenta meziocentrica radiatiile merg dinspre distal spre mezial si permite evidentierea structurilor situate mezial. Incidenta distocentrica este inversa fata de cea meziocentrica si evidentiaza radacina sau canalul distal. Este important ca desi tubul este "rasucit" fascicolul de radiatii sa treaca tot prin axul dintelui. La dinti cu suspiciune de a avea mai multe canale se utilizeaza minim doua incidente (ortho + una excentrica). 10-15 grade de excentricitate sunt in general suficiente. Rapoturile structurilor de pe film se modifica pe incidentele excentrice.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=321
In teorie metoda functioneaza de minune, practic rezultatele difera. Se mai poate apela la marcarea canalului(lelor) gasit(e) cu un ace sau conuri de gutaperca si efectuarea radigrafiilor dupa.
Spor
webterutz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 14:40   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol!
Foarte clara si succinta prezentarea. Super!
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
asistenta, cabi, canale, canini, clinica, conul, dreapta, eugenol, fereastra, frumoasa, grade, imposibil, incisivii, intrebare, mb, mb2, merita, metoda, molarii, obtura, pac, pacientul, personal, premolari, rx, rxuri, salut, treia

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
vrei sa tzii hipocloritul la 60 grade in cabi? foarte simplu drdream Endodontie 17 03-01-07 23:59

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: