Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Doza de radiatii - Valoare

discutie din eugenol.ro : hey, Vroiam sa va intreb ceva si deasemenea sa va zic niste date precise privind radiologia digitala vis a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Radiologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 1 Scris de Zahnfee
  • 1 Scris de Zahnfee
  • 2 Scris de Muller A. Norbert

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-01-08, 01:21   #1
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Default Doza de radiatii - Valoare

hey,

Vroiam sa va intreb ceva si deasemenea sa va zic niste date precise privind radiologia digitala vis a vis de iradiere.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/radiologie/3044-doza-radiatii-valoare/

Eu facand doar endo, zilnic cam trag vreo 40 de radiografii digitale ( fac 3 cazuri pe zi, 2 sunt complete deci vreo 17 rx si unu e consult ssi start deci vreo 5-6 rx).

Am RVG Schick si e montat langa unit. Eu stau in camera cand fac rx.

Colegul meu de cabinet idem. Doar ca el are 4 pacienti pe zi, deci 3 complete si 1 start, posibil sa faca vreo 55 de rx pe zi.

ne-am comandat din Finlanda niste aparate de dozare a radoatiilor pe care pe purtam in buzunarul de la halat, la piept. Din pacate sunt costisitoare procariile astea de aparate (cam 400 usd).

Dupa 2 saptamani la mine arata : 2,5 miliRad.
Dupa 4 saptamani la coleg arata : 4,7 miliRad.

In mod normal, anual radioatia din mediu inconjurator e cam 100 miliRad.

Daca fac un calcul, daca lucrez 12 luni in ritmul asta ma iradiez cu 5 miliRad x 12 luni = 60 miliRad. Adica mai putin decat cu iradiatia normala anuala de la soare si mobil samd...

Mai are careva masuratori sa vada care e faza ?

Eu stiam ca e o doza infima de radiuoatie, dar acum incep sa am masuratorile exacte si sa imi alung banuielile.

Puteti sa folositi cifrele mele sau ale altora care vor mai posta ca sa va convingeti pacientii ca nu e daunator sa faci rx....
Vechi 02-02-08, 19:08   #2
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumes Robby pentru share !
Aceasta informatie vine sa imi intareasca convingerile ca NU este periculos sa expui , respectiv sa faci radiografii ,din aceeasi camera cu pacientul.
La randul meu folosesc un sistem Rx Dr.Suni si fac in medie zilnic 10-15 radiografii , aparatul Rx fiind montat in aceeasi camera cu Unitul .
Dr. Cristian Onisim este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-08, 10:53   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si atunci... folositi sort pentru pacient?
sau nu mai e nevoie?
Vechi 03-02-08, 13:52   #4
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

nope, nu mai folosesc. Decat daca e un pacient care chiar este obsedat de treaba cu radiatiile si atunci mai bine nu lungesc discutia inutil....

Cred ca treaba asta cu radiatiile a fost un mit cam genul alora cu acele rupte in canal....adica toti medicii sunt super mega speriati de ace rupte in canal dar de miile de canale pline de bacterii si care nu sunt curatate nu se mai sperie !!!!
Vechi 27-07-08, 13:36   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
TIC

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
nope, nu mai folosesc. Decat daca e un pacient care chiar este obsedat de treaba cu radiatiile si atunci mai bine nu lungesc discutia inutil....

Cred ca treaba asta cu radiatiile a fost un mit cam genul alora cu acele rupte in canal....adica toti medicii sunt super mega speriati de ace rupte in canal dar de miile de canale pline de bacterii si care nu sunt curatate nu se mai sperie !!!!
Din pacate am probleme cu obtinerea acordului vecinului deasupra cabinetului ( care nici macar nu locuieste acolo-apartamentul e gol ).
I-am aratat datele prezentate de Robby despre dozele incasate de pacient si personal. Evident ca in alta camera sau in apartamentul vecin nu putem vorbi despre expunere, dar cand a citit acordul pe care trebuie sa-l dea la notariat (cu vizitele de la CNCAN si cu masuratori la el in casa), a intrat in panica.
Culmea e ca a intrebat dentisti (probabil din Bucuresti, ca acolo locuieste), care i-au zis mai bine sa nu se incurce cu asa ceva... Ce ma enerveaza e ca oamenii aceia bat campii fara sa aiba habar despre ce vorbesc!

Daca aveti alte sfaturi le accept bucuros; problema e destul de complicata pt ca am facut o investitie destul de mare si sunt intr-o faza avansata cu dosarul.Sigur ca trebuia sa incep cu acordul vecinului, dar nu mi-a trecut prin cap ca nu o sa-l obtin.

PS E vorva despre sursa si RVG, deci cu atat mai mica expunerea...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-08, 13:40   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mi-as dori f mult sa trimitem datele astea la cncan.
cncan-ul incurajeaza la greu atitudinea asta a vecinului,a ignorantilor,si a sperieturii pacientilor.nu inteleg de unde interesul asta de a nu face o treaba calumea doar pt ca se intretine nebuloasa in informatie.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-08, 23:14   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adrian,nu cred totusi ca cncanul chiar vine la vecini.
.
Vechi 01-08-08, 23:23   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
TIC

.

Pai acordul pe care trebuie sa-l semneze propritarul ap de deasupra cabinetului ( la notariat) mi-a fost trimis de la CNCAN ( un model ). Si acolo scrie ca trebuie sa fie de acord sa primeasca in casa "organele " abilitate pt masuratori.
Astea sunt cele doua aspecte importante continute in acel acord- ca e de acord cu infiintarea unui laborator de radiologie si ca daca vor aia de la cncan sa vina sa masoare , trebuie sa le permita .

Deci cncanul nu vine, evident, pt ca stiu si ei ca nu e nevoie pt un roentgen de stoma, dar asa e acordul formulat...
.
Vechi 01-08-08, 23:36   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai si spunele ca e doar o formalitate,k nu vine nimeni,asa au facut toti colegii..bla
.
Vechi 02-08-08, 12:18   #10
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default off

daca vrei sa scapi de treaba cu vecinul dar vrei neaparat sa o faci, fa un tavan fals izolat cu Pb, deoasupra trebuie sa intre o sonda sa poata astia face masuratori,

oricum solutii trebuie sa ceri de la dealeri si de la persoane care avizeaza,

bafta!

eu
Adrian Adn a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-08, 18:18   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da,pui pb pe tavan,deci e posibil
.
Vechi 12-08-08, 03:45   #12
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
hey,
Vroiam sa va intreb ceva si deasemenea sa va zic niste date precise privind radiologia digitala vis a vis de iradiere.
Eu facand doar endo, zilnic cam trag vreo 40 de radiografii digitale ( fac 3 cazuri pe zi, 2 sunt complete deci vreo 17 rx si unu e consult ssi start deci vreo 5-6 rx).
Am RVG Schick si e montat langa unit. Eu stau in camera cand fac rx.
Colegul meu de cabinet idem. Doar ca el are 4 pacienti pe zi, deci 3 complete si 1 start, posibil sa faca vreo 55 de rx pe zi.
ne-am comandat din Finlanda niste aparate de dozare a radoatiilor pe care pe purtam in buzunarul de la halat, la piept. Din pacate sunt costisitoare procariile astea de aparate (cam 400 usd).
Dupa 2 saptamani la mine arata : 2,5 miliRad.
Dupa 4 saptamani la coleg arata : 4,7 miliRad.
In mod normal, anual radioatia din mediu inconjurator e cam 100 miliRad.
Daca fac un calcul, daca lucrez 12 luni in ritmul asta ma iradiez cu 5 miliRad x 12 luni = 60 miliRad. Adica mai putin decat cu iradiatia normala anuala de la soare si mobil samd...
Mai are careva masuratori sa vada care e faza ?
Eu stiam ca e o doza infima de radiuoatie, dar acum incep sa am masuratorile exacte si sa imi alung banuielile.
Puteti sa folositi cifrele mele sau ale altora care vor mai posta ca sa va convingeti pacientii ca nu e daunator sa faci rx....
Pina acum s-au ocupat probabil citeva zeci de mii de fizicieni si medici cu problema si au ajuns la concluziile care duc la necesitatea protectiei in radiologie chiar si in cabinetul stomatologic si au ajuns la o seama de prescriptii obligatorii, statuate mai peste tot prin lege. Acum vine Robby, cumpara un aparat cu citeva sute de euro si demonstreaza cit sint de prosti toata sleahta de fizicieni si medici care s-au ocupat de asta pina acum. Chiar or fi atit de prosti? Sau si mai rau, te pomenesti ca o fi o conspiratie mondiala impotriva bietului medic stomatolog?

Draga Robby, in primul rind unitatea aia de masura "miliRad" nu exista. Eu nu stiu ce masori tu cu aparatul ala din buzunarul de la piept dar in mod cert nu masori radiatiile roentgen.
Unitatea de masura care masoara doza de radiatie roentgen este Sievert (Sv). Sievert e o unitate de masura introdusa in 1978, care inlocuieste vechea unitate de masura numita REM (roentgen equivalent in man) care nu mai e voie sa fie folosita din 1985 (1978-1985 a fost voie sa se foloseasca ambele). 1REM=0,001Sv
Cum nu am auzit niciodata de miliRadul asta al tau am dat un search pe google si am vazut ca acest cuvint miliRad apare in doar patru ipoostaze: pagini turcesti, pagini din America Latina, pagina asta de la Eugenol si la armata americana. Armata americana foloseste miliRad pentru a masura radiatiile radar (miliRad = milimeter wave radar).
Eu te felicit ca nu ai radiatii radar asa de mari la tine in cabinet si ma intreb in acelsi timp de unde ai tu radiatii radar la tine in cabinet (?!?!)

Sievert masoara doza efectiva adica doza in folosinta practica in mod abstract, unitatea de masura insa care trebuie sa te intereseze pe tine e Gray (Gy) care este unitatea de masura a dozei absorbita pe masa si se masoara in J/kg. Asta, Gray, asta e unitatea de masura care iti spune cit de periculoasa e pentru tine o radiatie roentgen. Gray tine cont de disponibilitatea de absorbtie a corpului tau (ca nu e totuna daca iradiezi un nene de 120Kg sau o blonda de 50Kg) si ia in calcul indicele de material ca sa ma exprim asa.
E cazul sa vorbim aici si de Organdosis, adica de indicele ala pentru fiecare organ care depinde de foarte multi factori din care cel mai important e viteza de regenerare celulara a fiecarui organ. Ca nu e deloc la fel sa iradiezi roentgen plaminul, capul, colonul, tiroida sau ficatul.
Cele mai sensibile la radiatia roentgen sint in ordina crescatoare colonul, tiroida si fala medicului stomatolog - adica toma partea barbateasca.
Tot aici mai trebuie pomenit si ca radiatia roentgen accelereaza fantastic de tare proliferarea celulelor canceroase. Adicatelea daca tu sau pacientul aveti Doamne fereste o tumora mica, mica, cit un bob de orez sa zicem va scurtati prin expunere la radiatia roentgen chiar pina la 10 ani de viata dupa unele studii.

Deosebit de amuzanta insa mi s-a parut speculatia ta cum ca daca omu normal ia in freza 100 de milivanili de aia de care zici tu pe an atunci tu intr-un an cu aia 60 de milivanili de la tine din cabinet esti copil mic, dupa principiul ca poti sari de la etajul 10 ca in principiu in cadere ajungi la etajul 1, de unde ai mai sarit o data si n-ai patit nimic.
Acuma trecind peste faptul ca ai uitat sa aduni si ca cei 60 de milivanili nu sint in locul celor 100 ci in plus fata de cei 100, ai uitat sau n-ai stiut esentialul si anume ca absorbtia radiatiilor roentgen in organism nu e o functie liniara ci exponentiala, adica oragansmul tau nu elibereaza radiatia in masura in care o absoarbe ci o stocheaza ceea ce face ca radiatia absorbita de organismul tau sa creasca exponential in timp. Asta e si motivul pentru care legislatia in domeniu vorbeste despre citi Gray (Gy) ai voie sa acumulezi in ani (x in cinci ani, dar 2x-n in 10 ani de exemplu). Acuma daca iti arat exponentialele pe diverse oragane (pentru ca am invatat deja, nu-i asa, ca Gray e diferit de la organ la organ) si ai sa vezi diagrama de la ciucurel nu-ti mai dai jos sortzul de plumb toata viata

Tot asa nu ai voie sa presupui ca radiatia masurata de tine e aceasi cu cea pe care o ia pacientul in freza pentru simplul motiv ca radiatia roentgen scade cu patratul distantei de la sursa "1/r patrat" unde r e fireste distanta. Asa ca daca vrei sa sti cit ia pacientu in freza inmulteste ce-ai masurat tu cu patratul distantei dintre tine si el. Asta in cazul in care ai un aparat care masoara intr-adevar radiatia roentgen - uite aici un site cu dozimetre care masoara toate in Sv:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Nu uita sa faci translatia ulterior in Gy !!!

Acum sa nu traiesti cu impresia ca m-am interesat in mod special ca sa-ti dau o replica, chestiile astea mi-auramas pur si simplu in minte pentru ca la noi e asa de la vladica la opinca (de la prof univ la ultima asistenta) trebuie sa facem o data la 5 ani o examinare de radiologie dentara fara de care nici un stomatolog nu are conform legislatiei drept de practica in Germania. La voi in Olanda nu e asa? Probabil ca nu, ca altfel nu ai fi scris bazaconia asta de postare. Sau poate ca e asa si nu sti tu, ia vezi...

Eu regret ca a trebuit sa citesc asa o postare de la cineva cu asa o reputatie ca a ta pe forum pentru ca iata data fiind reputatia se gasesc destui care sa muste si sa se simta indemnati sa-si pericliteze pacientii, pe ei insisi sau chiar pe vecini cum cu regret citesc aici.

E adevarat ca digitalele emit ceva mai putina radiatie roentgen dar acum ca ai citit presupun ca nu mai consideri ca e chiar asa de simplu sa faci praf cu un aparat si o logica strimba din nestiinta munca a citeva zeci de mii de fizicieni si medici care s-au ocupat de-a-lungul timpului de subiectul asta. Principiu ala din legislatii care prevede minimul de expunere protejata necesara nu e chiar de flori de mar acolo...
Piulitzul a multumit.
Zahnfee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-08, 10:50   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Bad hair day?
Vechi 12-08-08, 11:06   #14
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Zahnfee: Prin '94, eram langa Heidelberg, nu-mi amintesc exact locatia, la cabinetul Dr. Sprengel. Facea Rx dentare intr-o incapere de 6 mp. si declansa aparatul din incapere, nu iesea afara. Fara usa sau pereti de plumb. In aceeasi incapere, 6 mp., avea si un OPG. La voi, in Germania, nu se aplica aceleasdi legi ca peste tot, privind radaiatiile rontgen? Daca nu, inseamna ca CNCAN-ul nostru este complet depasit si trebuie schimbat structural si legislativ...
Vechi 12-08-08, 13:17   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
TIC

.

Citat:
Publicat initial de Zahnfee View Post
Eu regret ca a trebuit sa citesc asa o postare de la cineva cu asa o reputatie ca a ta pe forum pentru ca iata data fiind reputatia se gasesc destui care sa muste si sa se simta indemnati sa-si pericliteze pacientii, pe ei insisi sau chiar pe vecini cum cu regret citesc aici.
Exact indemnul asta il simt in fiecare zi...cum naiba sa fac sa-mi periclitez pacientii si pe mine si pe vecini, ca doar e mai important sa fac radiografii decat propria mea sanatate...ce mare treaba, am 31 de ani, cat oi mai avea de trait...
.
Vechi 12-08-08, 17:53   #16
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Default Pt. Adrian Adn

Adrian Adn:

Citat:
I-am aratat datele prezentate de Robby despre dozele incasate de pacient si personal. Evident ca in alta camera sau in apartamentul vecin nu putem vorbi despre expunere
Ai muscat prea repede pentru ca asa iti convenea la amatorismele in radiologie a lui Robby, pe care de altfel il pretuiesc si il stimez mult pe endo si in general, dar mai putin la bazaconia amatorista cu radiologia.
.
Vechi 12-08-08, 18:42   #17
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
@Zahnfee: Prin '94, eram langa Heidelberg, nu-mi amintesc exact locatia, la cabinetul Dr. Sprengel. Facea Rx dentare intr-o incapere de 6 mp. si declansa aparatul din incapere, nu iesea afara. Fara usa sau pereti de plumb. In aceeasi incapere, 6 mp., avea si un OPG. La voi, in Germania, nu se aplica aceleasdi legi ca peste tot, privind radaiatiile rontgen? Daca nu, inseamna ca CNCAN-ul nostru este complet depasit si trebuie schimbat structural si legislativ...
Draga Radualionte, exista intr-adevar in Neckargemünd un praxis al Spengler C. si Spengler J. pe care din pacate nu-i cunosc personal.
Din cite observ respectivii aveau o camera dedicata pentru radiologie.

Poate ca CNCAN-ul romanesc e depasit si trebuie schimbat, mai ales daca e asa cum mi-au spus anumiti colegi de forum ca e o institutie spagara. Daca te gindesti ca trebuie schimbat pentru ca e prea restrictiv in darea de aprobari si in liniile directoare pe care le promoveaza nu pot decit sa-ti spun ca orice componenta ar avea instituia asta a voastra ea va trebui sa respecte legislatia europeana in domeniu care mai muuuult mai restrictiva decit cea romaneasca actuala careia i s-a acordat ca in toate domeniile o perioada de menajare. Inca n-ai vazut nimic si pregateste-te pentru lucruri mult mai mai tari pe care CNCAN-ul o s ale faca in viitor indiferent de componenta lui.

Nu stiu care era legislatia in anul 1994, eu pe atunci fiind inca liceana in Romania. Poate ca atunci legislatia in Germania era mai permisiva, habar n-am, poate ca nu existau nici atitea cunostinte in domeniu care sa impuna masuri mai restrictive, dar sint convinsa ca medicul de care vorbesti respecta la acel moment legislatia in domeniu. La fel de convinsa sint ca si acuma respecta legislatia in domeniu si s-au supus noii legiaslatii.

In Germania actuala lege dateaza din 2001 si a fost modificata in 2002 si 2007. Ea se numeste StrlSchV (Strahlenschutzverordnung) si e parte a legii atomare (Atomgesetz) elaborata de Ministerul Federal al Mediului si blablabla si se bazeaza pe normele europene 96/29 Euratom (Euratom - norme de baza) si 97/43 Euratom ( norme de protectie a pacientilor). Uite aici actuala StrlSchV in intregimea ei ca sa vezi ce va asteapta in momentul in care Romania va fi obligata sa adopte integral legislatia europeana in domeniu:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Ai sa observi ca doar instalatiile care emit mai putin de 10microsievert la o distanta de 0,1m sint scutite de obligativitatea aprobarii. Deci toate formele de roentgen folosite in medicina dentara sint supuse obligativitatii aprobarii.
Acum aprobarea asta e o poveste in sine la noi. Ca sa obtii aporbarea trebuie sa-ti comanzi, si sa platesti fireste, un expert in fizica medicala care are aprobatiune de masuratori in radiatii (unul acreditat care va sa zica) care sa-ti faca masuratorile la fata locului si sa-ti dea o preaprobare pentru care raspunde cu capul. In afara de asta trebuie sa platesti alte doua institutii care isi trimit expertii sa faca masuratori si expertiza la fata locului: Psysikalisc-Technische Bundesanstalt si Bundesanstalt fuer Materialforschung. Nici nu cred ca are rost sa-ti explic cit te costa povestea asta tinind cont ca numai ora de munca a unuii ciumpalac expert e socotita intre 800-1500 euro, depinde ciumpalac si institutie.

Tu imi spui ca Spengler asta statea si el in camera cind facea expunerile. Asta fireste ca nu e interzis cum nu e interzis nici sa sari din avion fara parasuta, e treaba ta, e viata ta, faci ce vrei cu ea. E interzis insa sa-ti lasi asistenta sau si mai rau s-o obligi in vreun fel, sa faca treaba asta (la noi asistentele fac radiografiile nu medicii), e interzis sa nu protejezi dupa lege camera in care faci radiografii si e interzis sa nu prtejezi pacientul impotriva radiatiilor conform normelor legale. Sint convinsa ca acum in 2008 Spengler ala al tau respecta actuala legislatie fara de care nu are voie sa functioneze, ca respecta intocmai cele trei restrictii citate de mine mai sus, iar in rest ce-si face siesi cu mina lui, vorba aia, lucru manual se numeste...

Hai ca m-ai pus la munca Radualionte
radualionte a multumit.
.
Vechi 20-10-08, 13:53   #18
Avansat
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

robby...replica sau erata sau scuze????
asteptam ...
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-08, 17:54   #19
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Zahnfee View Post

Draga Robby, in primul rind unitatea aia de masura "miliRad" nu exista. Eu nu stiu ce masori tu cu aparatul ala din buzunarul de la piept dar in mod cert nu masori radiatiile roentgen.
Unitatea de masura care masoara doza de radiatie roentgen este Sievert (Sv). Sievert e o unitate de masura introdusa in 1978, care inlocuieste vechea unitate de masura numita REM (roentgen equivalent in man) care nu mai e voie sa fie folosita din 1985 (1978-1985 a fost voie sa se foloseasca ambele). 1REM=0,001Sv
Cum nu am auzit niciodata de miliRadul asta al tau am dat un search pe google si am vazut ca acest cuvint miliRad apare in doar patru ipoostaze: pagini turcesti, pagini din America Latina, pagina asta de la Eugenol si la armata americana. Armata americana foloseste miliRad pentru a masura radiatiile radar (miliRad = milimeter wave radar).
Eu te felicit ca nu ai radiatii radar asa de mari la tine in cabinet si ma intreb in acelsi timp de unde ai tu radiatii radar la tine in cabinet (?!?!)
Probabil i s-o fi facut rau de radiatii sau de postul savant a specialistei in google... poate google nemtesc e expirat si nu mai gaseste unitatile de masura ...hai ca bag io ce a gasit google al meu:

Radiation Units
There are four measures of radiation that radiographers will commonly encounter. These are: Activity, Exposure, Absorbed Dose, and Dose Equivalent. A short summary of these measures and their units will be followed by more in depth information.
  • Activity: The activity of a radioactive source is defined as the rate at which the isotope decays. Radioactivity may be thought of as the volume of radiation produced in a given amount of time. The International System (SI) unit for activity is the becquerel (Bq) and the curie (Ci) is also commonly used.
  • Exposure: Exposure is a measure of the strength of a radiation field at some point in air. This is the measure made by a survey meter. The most commonly used unit of exposure is the roentgen (R).
  • Absorbed Dose: Absorbed dose is the amount of energy that ionizing radiation imparts to a given mass of matter. The SI unit for absorbed dose is the gray (Gy), but the “rad” (Radiation Absorbed Dose) is commonly used. 1 rad is equivalent to 0.01 Gy. Different materials that receive the same exposure may not absorb the same amount of energy. In human tissue, one Roentgen of gamma radiation exposure results in about one rad of absorbed dose.
  • Dose Equivalent: The dose equivalent relates the absorbed dose to the biological effect of that dose. The absorbed dose of specific types of radiation is multiplied by a "quality factor" to arrive at the dose equivalent. The SI unit is the sievert (SV), but the rem is commonly used. Rem is an acronym for "roentgen equivalent in man." One rem is equivalent to 0.01 SV. When exposed to X- or Gamma radiation, the quality factor is 1.
Since for human tissue one Roentgen equals one rad and the quality factor for x- and gamma rays is one, radiographers can consider the Roentgen, rad, and rem to be equal in value.

Restu' ramane de discutat.
sico si Piulitzul au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-08, 18:45   #20
Avansat
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

merci muller pt munca ta..am dat si la buton...dau rar :P
zanhee ceva replica?//sau mai putina vehementza in comentarii macar
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-08, 22:46   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se intampla ca deobicei,se gaseste cate unul sa o ia pe aratura sa vorbeasc
a cum o invatat de acasa sa se descarce pe altii in momente de frustare.

e plin netul cu mili Rad sau se mai scrie mRad...dar unii au aptitudini scazute in ale internetului.
in statele unite ale americii se mai foloseste miliRad-ul ,dar vorba aia SUA nu e Germania.
Zahnee, robby a zis ca vrea sa ne intrebe si sa ne si zica niste date masurate cu aparatul sau,da-ne si tu niste date...
as pune si eu niste link-uri dar nu vreau sa mai incarc aceasta pagina.
p.s. acest text este un pamflet si trebuie tratat ca atare.
p.s. HAI STEAUA
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
afara, aparat, art, cabi, cabinetul, cazuri, cncan, complet, consult, dentare, depasit, digitala, endo, endodontie, exact, gel, gen, germania, legi, locatia, nostru, opg, pereti, plumb, rx, unit, usa

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Instrumentisti de valoare ann Arta 58 25-09-11 22:14
Medicatie antibiotica intr-o singura doza ? ivk Medicatii diverse 10 15-05-09 16:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: