Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Acordul vecinilor pt radiologie

discutie din eugenol.ro : Vreau sa va intreb daca e necesar acordul vecinilor pentru instalarea unui aparat de radiologie intr-un cabinet dentar la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Radiologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de pup
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de Adrian Adn
  • 1 Scris de Carligeanu Leonard
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de diacsuros

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-04-14, 02:37   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Acordul vecinilor pt radiologie

Vreau sa va intreb daca e necesar acordul vecinilor pentru instalarea unui aparat de radiologie intr-un cabinet dentar la parter de bloc.Daca da, de la care din ei?stg/dr/sus/ sau de la toata scara?Voi cum i-ati convins sa fie de acord??Multumesc
Vechi 12-04-14, 07:13   #2
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

daca ai ghinionul sa dai de un cap patrat nu ti va da veci pururi e una din aberatiile sistemului cica il iradiem .Ai nevoie de la cei cu care ai pereti comuni
bafta
wellis a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-14, 17:40   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

NU mai este nevoie ! Daca ai acordul lor pt cabinet sau daca cabientul este deja existent ,CNCAN-ul nu mai cere acordul vecinilor
marcos83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-14, 17:58   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ma indoiesc de acest lucru pentru ca, la eliberarea autorizatiei de functionare, igiena radiatiilor face masuratori la vecini, corespunzator peretilor unde este montat aparatul Rontgen...
Vechi 14-04-14, 18:16   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am inteles ca in situatia in care dai de un cap patrat se poate rezolva si asta la notar - nu stiu cum dar LEGAL evident... nu te impiedica sa deschizi cabinet doar ca unul nu vrea sau de 3 nu dai niciodata de ei pe acasa sa ii intrebi daca sunt de acord.
.
Vechi 24-02-15, 15:54   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Salut revin pe un topic mai vechi, dar cu intrebari mereu actuale. As vrea si eu sa imi montez un aparat in cabinet si nu stiu de unde sa apuc problema.

Care sunt pasii necesari pentru asta (ca la copiii mici daca ati putea descrie) - de la idee, autorizare (personala si cabinet) si PIF. Topicurile mai vechi le-am citit dar nu sunt perfect lamurit. Poate s-a mai schimbat ceva.

Multumesc de ajutor.
Vechi 24-02-15, 16:04   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Acordul vecinilor directi stg, dr, sus jos autentificat la notariat. In rest ia si tu o firma ca scapi mai usor.

KOL Sybronendo
DrGC a multumit.
Vechi 24-02-15, 16:20   #8
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

OK, tot e cam pe scurt Sorine. Exista vre-o formulare standard pentru acordul ala?
Vecinii mei sunt 2 si unul din blocul vecin...presupun ca se pune. Ce nivel trebuie sa fac cursul ala de radioprotectie, 1 sau 2?

Multam!
Vechi 24-02-15, 17:19   #9
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

2. Nu se pune vecinul din alt bloc. Iti fac o lista mai pe seara.

KOL Sybronendo
DrGC a multumit.
Vechi 25-02-15, 15:09   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Important. Nu acordul vecinilor ca sa ti faci tu radiologie. Asta e treaba ta, spatiul tau, faci ce vrei in el. Vecinii trebuie sa permita accesul angajatilor cncan sa faca masuratori. Atat.
DrGC a multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-15, 00:02   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

A....deja suna altfel. Multumesc Adrian!

Sorine, cand poti, cu lista aia...Sar'na!
Vechi 12-03-15, 18:52   #12
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Am aceasta problema si eu dar am aflat acum de material de ecranare sub forma de rigips la o firma de pe net

Mult mai eftin 130 ron placa

0724 807 282 nr de tel al firmei
DrGC a multumit.
Carligeanu Leonard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-15, 18:51   #13
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Mai ieftin si mai gros. 1 cm de sulfat de bariu e 1mm de pb

KOL Sybronendo
Vechi 13-03-15, 22:37   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cel mai bine intrebi pr cei de la sanex sau ddi pt ei stiu mai bine noutatile si pasii de urmat toy ei fsc si masuratorile
iudith este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-15, 15:55   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Sorine, te laudai cu o lista. Cam pe cand?
Vechi 17-03-15, 16:10   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Acum vine. Azi

KOL Sybronendo
Vechi 21-03-15, 22:35   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am incercat si eu sa obtin pt cabinet autorizatie rx dar nu a dat vecinul acordul. Totul depinde de cei de la DSP de la igiena radiatiilor. Concret, nu ai nevoie decat de acordul veciului care are perete comun cu camera unde va fi instalat aparatul. Nu cu toti vecinii spatiului. La unele DSP-uri din tara pot aceptasa iti faci un perete despartitor din Rigips baritat cu o o gura de vizitare unde sa iti masoare radiatiile periodic.Doctorita de la Igiena de la noi nu a vrut sa accepte.
Oricum acordul vecinilor in tarile din vest nu este necesar ( cel putin in Belgia). Parerea mea este ca ar trebui sa facem demesrsuri la colegiul medicilor si DSP pt schimabarea legislatiei.
Sa auzim numai de bine si multa bafta
ctin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-15, 22:50   #18
KET
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Subiect off topic: as vrea sa stiu daca pentru a infiinta un cabinet de radiologie dentara am nevoie de specializare/ personal specializat? Sunt studenta la medicina dentara multumesc
KET este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-15, 11:12   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Da, esti off-topic!
Cu tot respectul pentru o colega la inceput de drum (studenta): Pune mana si citeste ce s-a mai scris pe topicurile de radiologie, ai sa gasesti raspunsul! Te rog, invata sa cauti si sa te informezi corect, nu astepta "mura in gura!"
Din 2006. tot raspundem la intrebari repetitive, din comoditatea unora de a cauta raspunsuri!
By the way: Bun veit pe forum!
BorYs a multumit.
Vechi 25-06-15, 14:04   #20
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Acord vecini

Buna ziua.as dori sa imi spuneti daca pentru radiologie am nevoie de acordul tuturor vecinilor de pe scara sau doar de acordul celui de deasupra cabinetului.camera cu radiologie se invecineaza cu vecinul de la etajul 1 si cu casa scarilor.am auzit foarte multe variante.va multumesc
danielhorea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-15, 16:23   #21
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Varianta pe care as merge eu: vecinul de deasupra si daca exista vecin in lateral, alaturi de camera unde o sa fie amplasat Rx-ul (perete-in-perete).
Vechi 25-06-15, 16:46   #22
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Legal: sus, jos, stg, dr . Atat

Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk
Vechi 26-06-15, 11:49   #23
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

fata-spate nu?
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-15, 20:40   #24
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Multumesc pentru raspunsuri.acordul vecinului de sus il am dar mi s-a spus ca ar trebui si acordul celorlalti vecini pentru accesul in scara a celor care fac masuratorile (ig radiatiilor).poate stie cineva care are aparat daca a avut nevoie de acest acord sau nu.multumesc
.
Vechi 26-06-15, 21:10   #25
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Vechi 27-06-15, 19:51   #26
La primele mesaje
MD Implantolog
Nici un dinte nu mai doare
dupa extractie!

.

Concret ai nevoie de accept de intrare in toate spatiile vecine imediat cu camera de radiologie. In cazul meu e doar vecinul de sus, casa scarii fiind spatiu public unde am cartela de interfon si pot ajunge oricand cei de la igiena radiatiilor.
In functie de amplasarea apartamentului in scara poti avea inca 1 vecin pe acelasi nivel.
executivul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-15, 15:43   #27
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Deci din moment ce am acordul vecinului de sus totul e ok sa inteleg...doar cu cel de la etajul 1 se invecineaza cab cu rx ,in dreapta cu o incapere in care mai am un unit si in stanga cu casa scarilor.ms de info

Modificat ultima data de danielhorea; 28-06-15 la 19:13.
.
Vechi 29-06-15, 23:54   #28
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Acum vreo 2-3-4 ani parca, a trebuit sa dau examenul acela de Permis nivel 2 CNCAN (am pus si grilele pe forum sa fie mai usor de digerat si pt altii). A trebuit sa particip si la cursurile lor. Examenul a fost o aberatie sinistra, dar trecem peste. Ideea e ca ca la acele cursuri, am invatat de la expertii CNCAN, ca la aparatele astea moderne, desi timpul de expunere este mult mai mic, doza incasata este foarte mare. Drept urmare, voi nu trebuie sa va puneti problema daca primiti acordul vecinilor, important fiind cum izolati camera aceea in care este aparatul Rx. Nu atat pt vecini, cat pt voi. Daca la masuratorile CNCAN, nu reprezentati vreun risc, atunci puteti convinge vecinii foarte usor. Deasemenea stiu ca exista consilieri CNCAN, care va raspund la intrebari si care va pot indruma pas cu pas, in demersul obtinerii autorizatiei (contra cost normal).
Eu daca as fi vecina cu un cabinet cu Rx care nu ar respecta normele CNCAN, nu mi-as da acceptul never ever, si pt sanatatea familiei mele as merge pana in panzele albe.

Din acest motiv in noul meu cabinet nu-mi iau Rx (desi am permisul, si ar trebui doar sa izolez o incapere). Pot aduce un Rx din China cu 1000$. Dar prefer sa nu, si sa trimit pacientii sa-si faca OPG-uri.
Nu m-am cramponat niciodata de lipsa Rx-ului in cabinet in desfasurarea unui tratament.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-15, 00:27   #29
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pe cuvântul tău ca asa e? Dacă pui dg pe opg, nu ma mai mira nimic...
Sau te crezi pe Softpedia?

Vechi 10-08-17, 10:38   #30
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.

Stiu ca mesajul meu vine putin cam tarziu si stiu si ca majoritatea nu mai sunt asa de activi pe forum dar am totusi o intrebare. Cum e daca iti faci o camera de RX in incinta cabinetului, in asa fel incat sa lasi o distanta de 2cm intre peretii camerei de radiologie si peretii vecinilor. Din cate stiu pentru roentgen ai nevoie de 9 MP iar daca bagi si OPG ai nevoie de 15mp (cel putin asa cred).
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-17, 16:17   #31
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Fiecare aparat e autorizat CNCAN pentru a fi instalat intr-o anumita dimensiune de camera . CBCT-urile de la noi se pot monta in 6m2 singure sau 9m2 impreuna cu intraoral . E ok sa lasi distanta intre ecranarea pe care o pui si perete ( recomand 4-5 cm) pentru a permite masuratorile fara a deranja vecinii .
r.daniel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-17, 23:28   #32
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Problema este ca DSP-urile interpreteaza legea fix cum vor. In unele orase (judete) se accepta masurartorile deasupra tavanului sau peretelui lataral de plumb (a noii vecinatati create), in altele nu..
Nu ai cu cine sa discuti, pentru ca toti angajatii sunt sub cupola unui institutii publice...si iti raspund: "noi facem cum consideram", daca nu va convine dati-ne in judecata. Nu pe ei ca persoana... ci pe cupola de deasupra lor ... adica nu ne luam nici o responsabilitate, bate-ti tu capul.
In Cluj nu se accepta, in Bucuresti se accepta cand stiam eu acum 5-6 luni.

Cu vecinul e clar, nu e nevoie decat de acordul pt masuratori, daca vecinul nu vrea...ghinion. Cu acord la notar, alta magarie inventata de DSP. Credeti ca un acord dat la notar nu poate fi retractat?, il retractezi cand vrei tu (sa ma rog, nu tu ci vecinul).
Dar daca ai posibilitatea sa masori inaintea peretelui cu vecinii, si acolo radiatia e zero, e logic ca si la vecin va fi zero (fond natural corect, nu zero)
Ar trebui ca legea sa fie modificata, sa se scrie clar, NU se admite radiologie in imobilele cu locatari. Si gata! End of story.
Sigur am scris o tampenie mai sus, si va spun si de ce:
Aparatele nu emit o radiatie necontrolata varabila de la o declansare la alta, Ea este clara, stiuta, si tot clar e si gradul de regresie geometrica a radiatiei. Se poate calcula exact pana unde avem radiatie, la 1-2-3 m de tub. E o stiinta exacta, nu sunt povesti.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/radiologie/19137-acordul-vecinilor-pt-radiologie/
Se traseaza o linie in cabinet si stii ca dupa linie esti safe.
Toata mascarada cu masuratorile pentru radiologia de stoma e nejustificta.

Iar referitor la doza mare de radiatii emisa e o gluma proasta...
Evident ca radioprotectia trebuie sa fie pentru noi in primul rand, la vecin nu are cum sa ajunga radiatia

Toata problema s-ar putea rezolva cu implicarea Colegiului care sa actioneze DSP-ul in instanta. S-ar clarifica in sensul ca fie s-ar permite tavan fals cu plumb fie nu...dar asta e o alta poveste.
bodentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-17, 23:44   #33
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Colegiul e ocupa sa falsifice acte.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-17, 02:19   #34
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu inteleg ce face colegiul?
Ce falsifica?
bodentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-17, 14:08   #35
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Acte. Cum ar fi câte un contract.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-18, 23:11   #36
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Cineva poate sa-mi trimita o lista cu pasurile de la inceput pentru deshiderea unui cabinet de radiologie, in afara cabinetului stomatologic? Am cautat pe net pe mai multe pagini, dar nu gasesc nimic concret si valid pt anul 2018.
Daca cineva a castigat deja sau incepe sa opteze pt StartUp Nation in categoria radiologiei dentare, va rog impartiti cateva sfaturi.
gogoir este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-18, 20:19   #37
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Am și eu un proiect prin start up. Gogoir, dacă vrei sa facem un schimb de informații, adresa mea de mail e Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
veronica75 a multumit.
diacsuros este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ati, bloc, cabi, medicina dentara, necesar, radiologie

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:06) timp.

Alegeti schema de culori preferata: