Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cabinet de RX

discutie din eugenol.ro : Vreau sa imi deschid un cabinet de RX si asi vrea sa stiu care sunt caonditiile de care satin ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Radiologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-12-06, 16:11   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default cabinet de RX

Vreau sa imi deschid un cabinet de RX si asi vrea sa stiu care sunt caonditiile de care satin seama:
- ce suprafata trebuie sa aiba?
- ce inaltime?
- arhitectura aparte(ce trebuie sa contina?)
-din punct de vedere legal ce avize specifice trebuie sa am?
Shhadow100 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-07, 21:50   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default subiect

subiectul a mai fost dezbatut

cred ca cel mai eficient este sa-ti gasesti un furnizor pentru aparat, si avand in vedere ca esti in Craiova, cred ca aveti acolo firma Sanex sau asa ceva, intreaba-i pe ei,

oricum forum competent este CNCAN-ul in domeniul radiologiei,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-07, 05:15   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Bine ai venit pe forum Shhadow100.

Suprafata nu mai e asa problema mare. Am inteles de la o frima din Cj ca la aparatura noua nu se mai respecta suprafetele. De ex: eu pot in 12 m2 sa pun si rx retroalv si rx OPT+Telergr.

Inaltimea din cate stiu eu nu conteaza, doar ca ptr geamuri tb sa ai protectie de la 180cm in jos.

Peretii daca au o anumita grosime (nu mai stiu cat, dar mai gros decat normal) si cu o tencuiala speciala (nu neaparat Pb) care se gaseste doar la o singura fabrica prin ploiesti sau asa ceva (nu mai stiu). Astfel iese mai ieftin decat sa pui foita de Pb. Parca 23-25Euro/m2 costa foita de pb (cel putin anul trecut asa era).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/radiologie/1089-cabinet-rx/

Legal, tb sa faci un curs de radioprotectie si sa dai examenul la Buc. In rest de obicei firma se ocupa de altele. Chiar si examenul e usor cand ai bani sa platesti si cursul :P

Asta e ce ai cerut in mare...

Este un coleg care a trecut prin fazele acelea si il asteptam cu vesti si informatii mai noi. Acesta e adresa unde se discuta asta Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Speram sa aiba timp ne scrie 8)

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-07, 18:32   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Raspuns

Multumesc foarte mult Sonila Stefoni pt calda primire si pt informatiile date si asi mai avea o intrebare : Care aparate de Rx sunt mai complete si mai indicate ??
Shhadow100 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-07, 03:16   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

din pacate la aceasta intrebare nu stiu sa-ti raspund. Dar sunt interesata si eu de raspuns. Sper sa primim...

Eu am vorbit cu firma Temco din Cluj, si ei au preturi mai accesibile decat ceilalti. Dar nu pot spune ceva despre calitatea lor

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
adresa, anul, aparat, aveti, cncan, coleg, conteaza, craiova, curs, cursul, discuta, domeniul, eficient, euro, examenul, firma, forma, forum, frima, gaseste, informatii, intrebare, noua, platesti, pun, radioprotectie

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cabinet nou kappo79 Salut 25 09-12-12 12:20
cabinet stoma plus alt cabinet in aceeasi locatie dentist Jurisprudenta 3 29-10-07 11:04
Alt cabinet de cabinet dentapro Sa ne descretim fruntea 1 07-11-06 10:24
cabinet de cabinet dr_savu Sa ne descretim fruntea 15 02-11-06 22:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: