Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce faci cand toate se sparg in capul tau?

discutie din eugenol.ro : adica tu "continui" munca unui alt coleg: o punte scumpa, dar care in timp da multe probleme. Pacientul nu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Psihologie medicala
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de nest

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-10-07, 13:17   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ce faci cand toate se sparg in capul tau?

adica tu "continui" munca unui alt coleg: o punte scumpa, dar care in timp da multe probleme. Pacientul nu tine minte doar ca a platit o avere...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/psihologie-medicala/2676-faci-sparg-capul-tau/

Tu incerci sa ii explici...dar nu te aude nimeni...iti dai interesul sa faci ce poti mai bine, sa nu apara tulburari de articulatie...o ocluzie corecta...
dar timpul iti arata ca prima lucrare (antagonistii) dau inlclusiv mobilitate in timp dintilor pe care tu te-ai chinuit sa ii reconstitui...

Pacientul le sparge doar in capul tau pentru ca tu ai lucrat ultimul...toata lumea prezenta in sala de asteptare asista la ...ceva penibil!

( sa nu uit, puntea e refacuta de tine a doua oara...prima data se tot descimenta...mai incerci o data...dar acelasi rezultat...antagonistii "valorosi" sunt niste frontali care vor sa indeplineasca toate functiile...inclusiv cea masticatorie....)
rania este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-07, 23:26   #2
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca se numeste I.S. si are vreo 68 de ani il cunosc!!!
..dar a plecat cum a venit ..,bineinteles dupa ce mi-a facut un scandal de a auzit tot blocul, pentur a-si elimina frustrarile..
laureea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-07, 00:29   #3
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Eu daca vad ca nu ma pot intelege le spun ca este un caz foarte dificil si ca eu, pentru ca este cazul atat de dificil, nu le pot garanta o lucrare/obturatie buna si le recomand sa mai consulte parerea unui doctor pentru ca nu ii pot face o lucrare pe care sa-mi plateasca niste bani si sa nu fie ok.

Daca insa am inceput sa le fac ceva si vad apoi ca nu ne intelegem, ma ofer sa le dau banii inapoi si le spun ca am facut totul cum trebuie dar daca organismul lor nu reactioneaza bine la ceea ce am facut nu are rost sa ne chinuim, eu sa nu fiu multumit ca pacientul nu este multumit iar pacientul sa nu se simta bine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2676

Chiar asa le spun.

Am trecut de faza in care incercam sa ma inteleg cu toti. Cu unii e chiar imposibil frate. Si la ce sa ma stresez eu si sa-mi mai faca si reclama proasta.

E greu la inceput cand refuzi pacienti. Dupa aia te obisnuiesti.

La mine mai functioneaza o regula. Nu pot sa pun diga, nu lucrez la acel dinte. (le recomand frumos sa mearga in alta parte)
Vechi 26-10-07, 17:12   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default multumesc...

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Si eu incerc toate solutiile : sa explic, sa le spun cat pot sa garantez pentru ceea ce fac...Dar sunt cazuri unde parca te strange cu usa...incerc sa nu fac compromisuri, adica le explic cat de clar ca nu vreau reprosuri...

Dar exista o categorie de oameni oarecum labili...cred ca toti ati intalnit; te porti ca si cu un ou ...sa nu se sparga...dar tot degeaba! Aparent totul pare in regula la ei, dar e ceva...nu e neaparat legat de educatie, inteligenta...
.
Vechi 26-10-07, 21:52   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cred ca toti am avut astfel de pacienti. Sunt acei pacienti dificili pe care nu-i satisface nimic si, in antecedente, au schimbat mai multi stomatolgi si n-au fost multumiti de nici unul. Sunt cei care, procentual, se ridica cam la 0,5-1% din totalul nostru de pacienti, cei pentru care, uneori, ne pare rau ca ne-am ales acesta meserie, cei care ne dau toate satisfcatiile profesionale peste cap si ne intrebam retoric daca merita se ne ocupam de ei...Esecurile (cu astfel de pacienti) sunt mai importante decat 100 de succese cu ceilalti. Aceste "esecuri" ne dau viata profesionala peste cap si ne dezorienteza. Important este sa tinem cont de reusite si nu de "esecuri'. Intotdeauna, va fi 1 din 100 sau 1000 nemultumit si barfitor. In realitate, nu este un esec real. Daca pacientul are problemele lui subiective sau de relationare, eu, ca medic curant, nu trebuie sa ma simt vinovat. Fiecare gandeste si simte in felul lui. De ce ar trebui eu sa ma simt vinovat? Daca considera ca nu i-am facut ceva bine, poate sa se duca la alt medic sau chiar la facultate. O sa obtina alt tratament mai bun? Nu. Eventual timp si bani pierduti ca sa afle si alta parere. Mergeti pe profesionalismul propriu fara sa fiti influentati de acuzele subiective ale pacientului. Cred ca este cea mai buna cale de urmat.
Radu Alionte
Vechi 26-10-07, 21:54   #6
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

extraveralul sa va lumineze calea
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-07, 12:09   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ...

Acum imi aduc aminte de un alt caz...un pacient recomandat de un prieten....

Intr-adevar, e cazul pacientului care merge la o gramada de medici si orice faci , absolut orice!!!! - tot nemultumit ramane.

L-am recomandat pentru ceea ce eu am considerat ca nu pot sa fac unui alt coleg chirurg...de atunci a urmat un lant de medici...au fost care l-au refuzat de la inceput!!!

A primit si recomandari sa mearga in alt oras...

Si intr-adevar, nimic nu l-a multumit; concret nici nu a facut ceva...doar consultatii...tot la mine s-a intors...si eu iar trebuie sa ii recomand pe altcineva. O nebunie!
Am fost si umarul pe care s-a plans (nu era intotdeauna primit cu zambete!)...si intr-adevar, erau zile in care ma facea sa regret alegerea mea pentru aceasta meserie. Ma facea sa uit de toate satisfactiile pe care le-am avut...
Eu il cunosc pe "dificilul" de 5 ani aproximativ...inainte au fost altii in situatia mea...Dar situatia se agraveaza de la an la an...si tot in capul medicilor se va sparge nemultumirea lui, nu?!
.
Vechi 27-10-07, 13:33   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

De aici rezulta ca oricat de bun ai fi si oricat de bine te incadrezi in normele deontologiei si eticii medicale, e bine ca uneori sa ai o rezerva de nesimtzire la indemana si sa o folosesti cu hotarare cand e cazul. Nu mi se intampla des dar au fost cazuri cand a trebuit sa spun foarte clar pacientului ca timpul meu este prea valoros ca sa-l pot ocupa cu doleantele lui (repede, bine, ieftin si fara durere).
Mai am si cazul concret al unui coleg caruia ii lipseste doza de nesimtire si este terorizat psihic de o pacienta careia deja i-a schimbat 2 lucrari facute de curand tot de el.

Nu prea renteaza sa fii de treaba ca de multe ori esti luat de fraier. Si sincer prefer ca genul asta de pacienti sa le spuna tuturor prietenilor ca sunt un bulangiu.
GELAL a multumit.
Vechi 27-10-07, 14:10   #9
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

io la pacientii cu dorinte de a rezolva cazul in gen SF le zic ca ma depaseste profesional acel caz , dar am un coleg f bun, care sigur ii rezolva. si le dau adresa lui. daca aveti si voi colegi cu care va "intelegeti bine" nu ezitati sa faceti aceeasi manevra.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-07, 14:57   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

La nivel subiectiv, eu, ca medic curant, m
Vechi 18-03-08, 23:51   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu cred ca tocmai aceste cazuri soldate cu "stress" te fac sa cantaresti mai bine apoi tipul de psihic si gradul de "normalitate" al pacientului pe care il ai in scaun. La cei cu psihicul instabil sau cu pretentii exagerate castigul material pe care l-ar putea obtine medicul in urma tratamentului nu este contrabalansat de "pierderea" masurata in stress, timp si implicare emotionala.
Luka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-08, 19:16   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de rania View Post
ce faci cand toate se sparg in capul tau?
cucuie?
Vechi 19-03-08, 19:18   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se numeste Normoton si e pe baza de plante.Si se elibereaza fara prescriptie medicala...
cgcorina a multumit.
.
Vechi 19-05-08, 18:24   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tot timpul vor fi pacienti nemultumiti si labili. ideal ar fi daca i-am depista din prima si i-am putea trimite la plimbare. mai rau e cand pare normal, chiar dragut iar cand termini tot ce ai de facut, incepe circul .... se programeaza la nesfarsit pt nimicuri saptamani la rand reusind sa-ti strice ziua.
pitar diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-08, 10:13   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Eram student anul V la stagiul de parodonto. Pacienta era schizofrenica, fara nici un fel de notiuni de igiena orala...Vindea inghetate in Kogalniceanu...Dr. Dumitriu intreaba cine ii face detartrajul. Colegii s-au codit, m-am oferit eu. I-am facut detetrajul, i-am explicat ce inseamna igiena orala...De atunci, am mancat o inghetata gratuit cand trecem pe acolo...De ei cine se ocupa? Vrem doar bani sau conteaza si pacientul??? Ce daca are schizofrenie? Altii sunt bolnavi cu ficatul, stomacaul, colana, etc. Este o rusine sa fii bolnav la nivel central? Este tot o boala, este afectat tot un organ!
Pacienti dificili sunt intotdeauna. Cei 1% care nu sunt multumiti de ceea ce facem, ne strica toata satisfactia acumulata in timp indelungat si cu mari eforturi...Slava Domnului ca sunt relativ putini. Nu va descurajati pentru ca intotdeauna o sa apara cate un nemultumit desi ati procedat super-corect profesional , deontologic si uman. Pot sa dorm linistit pentru ca am constiinta impacata!

Modificat ultima data de radualionte; 21-05-08 la 17:01.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-08, 12:22   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

bai cu schinozofria.
Vechi 18-08-09, 16:41   #17
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Eu cred ca de foarte multe ori e vorba mai degraba de o problema de comunicare. Daca reusesti sa afli de la bun inceput care sint anxietatile, expectatiile si parerile preconcepute ale pacientului si sa tii seama de ele, procentul nemultumitilor scade drastic. Insa comunicarea cere timp, creste timpul alocat fiecarui pacient.
Zgubilici este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-08-09, 13:24   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bun venit, Zgubilici! Ai mare dreptate in privinta comunicarii...
Vechi 10-12-13, 01:34   #19
Euu
La primele mesaje
Asistent(a)
Fara status.

.
-2 (+1/-3)     

Intr-adevar mai exista si pacienti nemultumiti si dificili,insa stiindu-ne cu constiinta impacata ca ne-am facut datoria in mod cinstit si deontologic,trebuie sa continuam cu aceeasi ravna munca indiferent de pacient.
Euu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-13, 16:48   #20
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

)))))))

Scuze, nu m-am putut abtine. Stiu, Eman, sari cu penalizarea )
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., bani, buna, cale, con, cont, dificili, esecurile, facultate, felul, medic, merge, mergeti, merita, nostru, pacienti, pacientul, pacientului, pare, problemele, profesionala, profesionale, propriu, rau, realitate, stoma, tratament

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Sanctiunile noastre cele de toate zilele... vlad_deac CMD UNAS AMSPPR 25 17-05-09 17:36
scoala noastra cea de toate zilele sico Aromoterapie 1 23-11-08 23:27
Romania noastra cea de toate zilele! mihnea cafadaru Implantologie 0 29-05-08 01:06
ace de ''toate felurile'' anina_mihaelas Endodontie 12 08-09-07 00:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:49) timp.

Alegeti schema de culori preferata: