Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

acrilat pentru proteze - roz cu vinisoare

discutie din eugenol.ro : va rog spuneti-mi ce acrilate folositi pentru baza protezei. Ma intereseaza un acrlat roz cu vinisoare si translucid. Cum ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Proteze mobile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de Dragos Dinulescu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-07-09, 21:11   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default acrilat pentru proteze - roz cu vinisoare

va rog spuneti-mi ce acrilate folositi pentru baza protezei. Ma intereseaza un acrlat roz cu vinisoare si translucid. Cum se numeste si unde gasesc in bucuresti?

Modificat ultima data de radualionte; 15-08-09 la 14:51.
t-s-n este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-09, 11:50   #2
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt acrilat vertex - rapid simplified nr.10 - firma new york dental Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-09, 23:40   #3
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de t-s-n View Post
va rog spuneti-mi ce acrilate folositi pentru baza protezei. Ma intereseaza un acrlat roz cu vinisoare si translucid. Cum se numeste si unde gasesc in bucuresti?
Pai ia sa ne gandim putin...
Acrilat roz... Bun... Se gaseste pe toate "drumurile"... Mai ramane sa iti alegi culoarea care iti plece...
Vinisoare... Pai cam toate acrilatele au si vinisoare, mai nou.... Sigur, daca mai gasesti stocuri vechi fara vinisoare, atunci procura-ti un fel de matase (de la "rusi") si pui in acrilat si-ti faci matale cate vinisoare vrei! Vezi, nu exagera cu matasea, ca arata naspa apoi!
Iar cu translucid... Ai auzit de transparent? 0? Amesteci transparentul , cu roz cu vinisoare (sau adaugi matase de la rusi) si ai ceea ce doresti!

Si toate astea le poti face cu ORICE acrilat, de la ORICE firma! Spofa, Kulzer, chiar si cu Vertexul de care amintea Oana, dar care , dupa parerea mea e o tziganie. Mai bun e Superacrylul! Parerea mea...

...Si pana la urma...tehnica dentara e pentru cei inventivi! Daca astepti sa-ti dea cineva mura-n gura totul... zau...

Modificat ultima data de sonila stefoni; 10-08-09 la 04:55. Motivul: ai grija dragos
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-09, 23:39   #4
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca nu eram inventiva nu ma faceam tehnician dentar.Am incercat combinatia de care ziceai dar nu a iesit ce doream. Am vazut o proteza la un pacient si mi-a placut mult culoarea bazei. M-am uitat pe net si am gasit meliodentul dar tot nu este ceea ce caut. Oricum mersi pentru sfaturi celor care s-au chinuit sa le dea

Modificat ultima data de sonila stefoni; 10-08-09 la 04:56.
.
Vechi 08-08-09, 22:38   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Una peste alta, pana nu experimentezi, pana nu combini, pana nu amesteci in diferite proportii pulberi, ca sa vezi ce-ti iese, nu prea ai sanse sa inveti.

Uite, iti recomand Meliodent 26 Pink Vein. Sau combinatie de Superacryl Plus culoare X 2/3 + transparent 1/3. Cam la fel sunt. Parca combinatia de la Superacryl e chiar mai misto decat Meliodentul. Dar stiu eu daca astea sunt pe gustul tau?

INCEARCA! EXPERIMENTEAZA! Si nu te mai ataca...

Modificat ultima data de sonila stefoni; 10-08-09 la 04:57. Motivul: off-uri
.
Vechi 10-08-09, 04:47   #6
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

liniste oameni buni si fara , ca nu moare nimeni daca nu are proteza cu vinisoare...

Incepem de la inceput, deci...

In primul rand mesajul lui t-s-n trebuia pus pe un subiect separat pentru a primi cat mai multe raspunsuri si implicit ajutor, si mai degraba la profesional.

In al doilea rand, dragos cam prea taios...

Deci si eu voi incepe prin a muta subiectul si a pe dragos

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-08-09, 01:14   #7
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

OFF...

"Nu trage dom` Semaca! Sunt yo, Lascarica!"

Pai bine Sonila... "Uama" de unde sa invete? Daca nu din sfaturi? Si stii si tu ca "orice sut in fund, un pas inainte". Daca la orice intrebare de genul asta ne-am ingramadi cu totii sa fim sfatosi, de genul: "Ia din ala, ca ala e bun", fara insa sa stim ce-si doreste "subiecta", unde am ajunge? Pana la urma, a cerut un sfat intr-o problema PUR SUBIECTIVA. Culoarea unui acrilat, ca o fi el cu sau fara vinisoare, e o apreciere subiectiva!!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/proteze-mobile/7823-acrilat-proteze-roz-vinisoare/
Oi fi zicand tu ca yo-s taios...dar eu i-am dat o idee de CUM ANUME trebuie pusa problema. Maine poimaine poate apare vreun post in care ne va intreba cineva de unde sa-si ia gips!!! "De la aprozar! Dhaaaaaaaa..."

"va rog spuneti-mi ce acrilate folositi pentru baza protezei. Ma intereseaza un acrlat roz cu vinisoare si translucid. Cum se numeste si unde gasesc in bucuresti?"

Pai la cat e Bucurestiul de mare, si de plin de furnizori de materiale... Era suficient sa se duca la ~~~~~~~, sau ~~~~~~~~~, ca sunt la o aruncatura de bat una de alta, sau la Dentotal, sau "uorevar!!!"... si lua suficiente informatii si oferte. Citea, studia, se uita pe mostrarele de culori, si alegea exact ce-i placea. Doar ca t-s-n nu cred ca a facut asta. Sau, daca a facut, "cererea" formulata pe forum a fost laconica. Incompleta. Fara suficienta argumentare. Nu ne-a spus: "Bai, am lucrat cu ala si cu ala...si nu mi-au placut. Ala era <<asa>>, celalat era <<pe dincolo>>", ca sa avem si noi idee de ce anume a incercat pana acum, ce experienta are... Din postul ei , am tras concluzia ca asteapta sa-i pice din cer un sfat "competent", pe care sa-l urmeze intocmai. Iar eu, am incercat sa-i explic..."taios", cum zici tu, ca trebuie sa aiba o alta abordare a problemei. Uof!

Gata cu OFF-ul.
Vechi 11-08-09, 04:23   #8
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

dragos, dragos... eu te inteleg dragul meu ca nu ai intentii rele cu "shuturile" tale, dar cateodata sunt si eu obligata moral sa fac observatia. De cele mai multe ori conteaza tonul cu care scrii, de aia o dai tu in bara si nu esti inteles..

Dar gata cu off-ul
.
Vechi 11-08-09, 22:36   #9
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dragos , oricum mersi pentru sutul in fund. Vezi, din cauza asta ne ies vorbe ca noi tehnicienii nu sintem uniti (sintem tari in dinti)
.
Vechi 12-08-09, 00:11   #10
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Tareeeeeeeeeeeeeeee!
Bine asa!
Vechi 12-08-09, 03:21   #11
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

mai e o chestie dragos,... toate firmele isi fac reclama materialelor lor. Deci poate n-o sa gasesti niciuna care sa te trimita la altul daca ea are ce oferi
Asta e diferenta aici, ca noi nu face reclama, ci doar sugeram si altor colegi ce avantaje si dezavantaje poate avea unul si altul material dupa experienta noastra.
Sa stii ca pe mine m-a ajutat foarte mult sa citesc arecomandari cu privire la compozite, Bondinguri, materiale de amprenta, etc etc. Daca mergeam la magazine ramaneam buimaca, asa cum raman la denta, pentru ca fiecare isi lauda marfa. Citind aici, stiu ce caut
--------------------------
--------------------------
never forget that i m always on ur back dragos........

.
Vechi 13-08-09, 03:04   #12
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Soni, recunosc ca ai dreptate. Toti isi lauda marfa. Dar, ca sa nu iei teapa, mai trebuie sa studiezi si prospecte. Inveti citind. Si tot iei tepe!
De-aia am zis...Experienta proprie e cea mai impoartanta. Intrebi, te informezi, citesti, cauti...obosesti... Dar pana nu vezi tu ce si cum, cu materialul respectiv, nu esti lamurit(a). De-aia zic ca trebuie sa experimentezi. Pe pielea ta. Pe materialele tale. Pe banii tai. Asta-i viata! Pana nu le incerci pe toate, nu poti sti ce iti place.

Uite, exemplu: AcryRock. Acrilat termo-bar de la Ruthinium. Ruthinium, care face niste garnituri de dinti exceptionale. Dar acrilatul asta de facut fatete...e ceva de vis rau! Nu numai ca se scurge de pe schelet pana ajungi sa-l polimerizezi, dar nici culorile nu-ti ies! Dentina e prea opaca, smaltul e albicios... YEAK! Sa nu mai aud de el! Si scump in draci... In schimb, Royaldent-ul de la unguri e, dupa umila mea parere, unul dintre cele mai faine acrilate de fatetare. Odata lustruit, juri ca e ceramica! Dar, cum spuneam...e opinia mea! Poate ca altora nu le place Royalul! Ca mi-e greu sa cred ca Acry-Rock-ul de fatetare poate placea cuiva...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7823
"Care yeste"...
Vechi 13-08-09, 03:41   #13
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

si atunci ce e rau in a intreba??? daca ai luat tu teapa, nu poti salva si pe altul sa nu ia?

dar dc vrei sa ne certam, o putem face...

.
Vechi 14-08-09, 23:29   #14
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
si atunci ce e rau in a intreba??? daca ai luat tu teapa, nu poti salva si pe altul sa nu ia?

dar dc vrei sa ne certam, o putem face...
Hai, maaa! Ca nu se punea problema sa ne certam! Doar ca, culoarea la un acrilat roz, chiar ca e o chestie subiectiva! Cum ziceam... degeaba ii recomand eu ceva care imi place mie, ca s-ar putea ca ei sa nu-i placa. Si asa si cu un material. Corect, ceri sfaturi, pareri, opinii. Am facut-o si eu de multe ori.
Uite, alt exemplu... Cautam acum 15 ani un acrilat . Altceva decat Superpont. Mi s-a recomandat cu caldura "Stelon". M-am uitat la niste lucrari... Nu m-au impresionat. Hai sa zic ca erau facute ...neprofesionist. M-am dus la magazin...Am intrebat:"Stelon aveti?" N-aveau. Dupa multe cautari am gasit. Si...surpriza! Minunatul Stelon era ambalat la o punga de plastic, din aceea cu fermoar, cantitate vreo 200 g, avea o eticheta adeziva lipita pe el pe care scria culoarea, n-avea prospect...nimic! Nici macar nu stiam cine-l produce, unde, cand e fabricat, cum se foloseste, regim de polimerizare... Am facut stanga-mprejur si am plecat.
Alt exemplu... Am luat Cerinox. Aliaj de turnare. Recomandat cu caldura, ca face si drege, ca e minunat... L-am folosit. In primul rand, se turna greu. Trebuia sa-l faci "sfera". Naspa! Asta inseamna temperatura de turnare mare. Evident, din asta deriva si o oxidare puternica! Dezambalez... Zgura cat cuprinde!. Injur si ma apuc sa prelucrez. Dur...de omoram frezele! Injur in continuare, ca "cine draq m-a pus sa iau asa ceva"...Adaptez scheletul. Aveam degetele fripte de la atata prelucrare. Bag scheletul in apa si suna telefonul. Plec din laborator, incui ca era seara si uit de schelet. Ma intorc dimineata. Scheletul meu...avea un punct de rugina! Il lasasem in apa peste noapte, si intr-un loc RUGINISE! Am fost stupefiat! Asta insemna ca turnatura nu era omogena, si ca aveam cristale de fier nealiate! Oare gresisem eu pe undeva? La turnare? Posibil! Numai ca, am procedat conform indicatiilor din prospect. Am aruncat scheletul si l-am facut cu "G-soft". Asa ca, de atunci, de cate ori vad cate un aliaj care contine Fe in reteta, nici nu ma mai uit la el!

In concluzie...
1.Experienta proprie e nepretuita!
2.Nu intotdeauna ce ti-e recomandat e si bun sau ti se "potriveste"!
sonila stefoni a multumit.
Vechi 15-08-09, 03:11   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Da , dar un sfat e bine venit oricind si in plus daca esti dispus poti incerca. Sincer , in legatura cu acrilatul, am luat meliodent si este aproape ce vreau numai ca as dori o nuanta putin mai aprinsa. Am incercat si varianta ta cu amestecul dar.. gusturile nu se discuta. Nu cred ca am gresit ca mi-a placut materialul unei proteze facuta de altul. Dar vreau si eu. Si sint dispusa sa incerc variante si sa caut pina gasesc produsul.

Si va rog nu va mai ciondaniti din cauza mea..
.
Vechi 16-08-09, 15:11   #16
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu ne coindanim!
Ia cauta transparent de la Meliodent! Sau, o alta nuanta mai deschisa!

SAAAAAAAU, amesteca transparent de la Superacryl cu Meliodent, adauga lichidul (oricare) si polimerizeaza dupa graficul de la Superacryl, ca e "mai lung". Ce pierzi? S-ar putea sa ai o surpriza placuta!

edit: Acum am observat ca ai spus :"putin mai aprinsa". Eu intelesesem <mai putin aprinsa>, adica , tradus dupa mintea mea, mai translucida. Ei, daca vrei o nuanta mai inchisa... E mai dificil. Trebuie sa cauti musai un mostrar de culori de la Kultzer (daca-ti place Meliodentul) si sa vezi care nuanta e "putin mai aprinsa".

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 16-08-09 la 15:16. Motivul: interpretare gresita...+ punctuatie incompleta + "mancat de litere" (de 5 ori am modificat postul asta! "Gizas!")
.
Vechi 17-08-09, 01:23   #17
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

draga t-s-n. (sper ca nu am incurcat sexul.. asta se intampla cand se alege un ID ciudat, mai gresesti cu sexul daca nu esti atent la tot ce scrie omul)

Eu cu Dragos nu ne ciondanim, ci doar discutam, si cred ca discutia asta ajuta.

Iar ptr Dragos, de data asta ai discutat fara shuturi, ceea ce inseamna ca se poate (cand esti linistit si nestresat poate ). Multumesc

.
Vechi 17-08-09, 18:36   #18
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Soni... Rautate! Stii bine ca n-am fost si nici nu sunt stresat. Asa-s yo!

Mai vin cu un exemplu de material naspa. Eye-Sight. E un compozit foto rau. Imi cer scuze celor care il folosesc si il lauda, sau importatorului, sau distribuitorilor... Dar, din punctul meu de vedere, e un rateu! Opacul nu acopera cum trebuie, dentina e prea translucida, iar intre ele, straturile de compozit polimerizate succesiv nu adera uneori. Asa ca, se intampla ca la prelucrarea finala sa gasesti in compozit bule (de aer cred ca sunt) sau chiar suprafete intregi care se exfoliaza! Iar dupa lustru, in structura apar uneori pete albicioase ca si cum dintele ar avea pete de decalcifiere. Nasol...

Si materialul asta l-am incercat tot pe pielea mea, dupa ce mi-a fost recomandat cu caldura...
Vechi 12-01-17, 21:33   #19
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Pentru aparate mobile (ortodontie) ce tip de acrilat (baropolimerizabil) imi recomandati?(firma ma intereseaza). Dar pentru reparararea aparatelor mobile, ce acrilat autopolimerizabil sa folosesc. Multumesc! Scuze ca sunt offtopic!
cipriandumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-17, 21:16   #20
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna!
Ma poate ajuta cineva, am de facut un referat despre punte dentara suspendata, am inceput cu analiza modelului, bonturile iar la creasta edentata m-am blocat! Ce fel de caracteristici are?
Multumesc!
LoredanaLica este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acrilat, ajutor, baza, baza protezei, bucuresti, culoarea, dentara, doresti, firma, folosi, folositi, gasesc, gaseste, gura, intereseaza, intrebare, inventivi, nou, pro, rama, ramane, roz, sigur, tehnica, tehnica dentara, tehnician dentar, transpare, transparent, turnare, vinisoare

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: