Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

proteze flexibile TCS

discutie din eugenol.ro : Ce parere aveti despre TCS? Isi merita banii? M-ar interesa mai multe amanunte despre protezele flexibile executate cu acest ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Proteze mobile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree20Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-04-10, 19:00   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default proteze flexibile TCS

Ce parere aveti despre TCS? Isi merita banii? M-ar interesa mai multe amanunte despre protezele flexibile executate cu acest aparat.
otoph este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 20:38   #2
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

adica ? nu inteleg intrebarea ? ce amanunte doresti?
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 22:02   #3
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.
+1 (+1/-0)     

Am facut proteze injectate, si nu as mai face in ruptul capului!
N-o sa spun acum despre avantajele (discutabile), ci o sa spun despre dezavantaje:
1. Metoda de retentie a dintilor e pur mecanica. In consecinta, dintii SAR dupa un timp. (depinde si de cat de animal e pacientul)
2. DECI, daca sare vreun dinte, nu pot fi reparate si sa arate rezonabil, si sa fie o reparatie rezistenta (desi exista niste chituri de reparatie, cu nu-s ce lichid aron-alfa, un soi de super-glue...Tiganie totala! Astept sa ma contrazica cei care promoveaza aceste lucrari!)
2. Nu pot fi rebazate. Unii spun ca da. Aiurea! Se exfoliaza...
3. Nu pot fi adugati dinti (unii or sa spuna ca nici nu e cazul, ca dinti adaugi doar la protezele sociale, si ca proteza injectata e pt oameni cu multi bani, care, daca pierd un dinte, fac alta proteza.)
4. Intre dintii din ACRILAT si baza protezei, care e din NYLON, sau un amestec de mase plastice poliamidice, (depinde de producator) nu exista legatura chimica (vezi pctu` 1) si in consecinta, ACOLO, intre dinti si baza, se creeaza in timp o placa bacteriana, de n-aveti idee! Rezulta gust nasol, halena, coloratii naspa. YEAK! Ca o consecinta, daca aveti curiozitatea sa bagati o freza intr-o proteza din asta, veche de 2-3 ani, va cade instantaneu paru` din nas!

CONCLUZIE: Eu, nu mi-as pune asa ceva in gura. Asa ca, nici pacientilor mei nu le pun asa ceva. (Atitudine similara cu aceea pe care o am fata de minunatul Gaudent, NPG, Sunray, Argelloy NP yellow, Velite si ce nume or mai avea aliajele de Bz-Al.)
Vechi 15-04-10, 22:55   #4
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

Dragos, adauga si CuNiAl - aliaj de sudura, avand compozitie similara Gaudent-ului. Am facut cand eram mic si prost si cand striga patronul dupa mine luam pozitie de drepti si strigam "Ordonati". Am scapat, ca trecut perioada si s-a prescris fapta.
Protezele flexibile stiam ca s-a renuntat la ele cu destul de mult timp... Prin Europa le mai faceau doar laboratoarele care au apucat sa faca investitia si trebuiau sa-si promoveze produsul... Dar in laboratoare ar trebui sa punem la dispozitie si varianta asta. Daca exista cerere, de ce nu? Riscurile se cunosc.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 23:04   #5
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
N-o sa spun acum despre avantajele (discutabile), ci o sa spun despre dezavantaje:
1. Metoda de retentie a dintilor e pur mecanica. In consecinta, dintii SAR dupa un timp. (depinde si de cat de animal e pacientul)
2. DECI, daca sare vreun dinte, nu pot fi reparate si sa arate rezonabil, si sa fie o reparatie rezistenta (desi exista niste chituri de reparatie, cu nu-s ce lichid aron-alfa, un soi de super-glue...Tiganie totala! Astept sa ma contrazica cei care promoveaza aceste lucrari!)
2. Nu pot fi rebazate. Unii spun ca da. Aiurea! Se exfoliaza...
3. Nu pot fi adugati dinti (unii or sa spuna ca nici nu e cazul, ca dinti adaugi doar la protezele sociale, si ca proteza injectata e pt oameni cu multi bani, care, daca pierd un dinte, fac alta proteza.)
4. Intre dintii din ACRILAT si baza protezei, care e din NYLON, sau un amestec de mase plastice poliamidice, (depinde de producator) nu exista legatura chimica (vezi pctu` 1) si in consecinta, ACOLO, intre dinti si baza, se creeaza in timp o placa bacteriana, de n-aveti idee! Rezulta gust nasol, halena, coloratii naspa. YEAK! Ca o consecinta, daca aveti curiozitatea sa bagati o freza intr-o proteza din asta, veche de 2-3 ani, va cade instantaneu paru` din nas!

CONCLUZIE: Eu, nu mi-as pune asa ceva in gura. Asa ca, nici pacientilor mei nu le pun asa ceva. (Atitudine similara cu aceea pe care o am fata de minunatul Gaudent, NPG, Sunray, Argelloy NP yellow, Velite si ce nume or mai avea aliajele de Bz-Al.)
cu parere de rau te contrazic
nu sar dintii , si daca sar trebuie sa stii cum sa repari si nu se vede
se pot rebaza , asa cum am spus in alte posturi rebazarea la elastice inseamna reinjectare - obtii o noua proteza - schimbi toata baza ( de fapt asta e definitia rebazarii , captusirea e altceva )
si pot fi adaugati dinti
si daca pacientul isi intretine proteza nu e naspa asa cum zici
si va rog , daca voi nu stiti face anumite "manopere" nu induceti in eroare alti colegi
si crede-ma , Dragos, in cazul de fata chiar am dreptate
.
Vechi 15-04-10, 23:30   #6
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Crede-ma Oana, ca chiar am dreptate! E opinia mea. Nu vorbesc din auzite. Am facut si n-as mai face. Tu incerci sa ma contrazici pt ca faci inca proteze din astea. Cum ar fi sa imi dai dreptate? Alberto, colegul tau si "prietenul" meu foarte educat, care injura frumos, promoveaza prin firma lui protezele astea... te inteleg!
Si acum sa lamurim niste termeni si niste idei...

1. "captusire" e formularea "de ulitza". Eu am invatat la scoala , acum 20 de ani, termenul de rebazare. Care reprezinta ceea ce denumesti tu "captusire".
2. Daca faci rebazare, si deci reinjectare, de ce nu faci o alta proteza de la cap la coada? Te zgarcesti la o garnitura de dinti? WTF?
3. INDIFERENT de cat de mult igienizeaza un pacient acea proteza, atata timp cat intre fata...hai sa zic mucozala a dintilor, si baza protezei exista posibilitatea insinuarii salivei...ma ierti! Tiganie curata! Simti gustul mancarii de aseara? Oleaca alterata, ca deh... au trecut niste ore...
Vechi 15-04-10, 23:47   #7
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ti-am mai spus si te rog ca pe viitor sa incerci sa nu mai legi persoana mea de a lui Alberto , poti sau nu ?
ceea ce am spus nu are legatura cu faptul ca Alberto promoveaza Flexite
am spus din experienta si sa stii ca nu incerc sa le promovez
da , inca mai facem proteze TCS ( nu multe , dar mai facem - nu suntem "fani"elastice facem ce ni se cere ) si cum am spus poate tu nu stii cum sa faci anumite manopere sau scuza-ma tu le stii pe toate si orice spui ai dreptate
oare mai are rost sa mai scriem pe forum sau raspunzi tu de acuma la toate intrebarile ?
rog moderatorii sa ma scuze pt off topic
.
Vechi 16-04-10, 00:08   #8
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

De ce nu sunteti fani? Ca sunt asa minunate? Hai, pe bune... Daca ar fi sa-ti faci o proteza... de care ti-ai face? Acrilica, sau injectata?

..Nu le stiu pe toate, dar atunci cand ma lovesc de niste probleme, le caut si explicatie ! Iar , de multe ori, explicatiile , imi "deschid" mintea, (respecta niste legi fizice / chimice) si ajung sa ma intreb: "cum de nu m-am gandit la asta?"

Deci... Din punct de vedere strict tehnic, solutia asta de protezare, cu dinti dintr-un material, si baza din altul, cu proprietati fizico-chimice diferite, e o strutzocamila! Ca , pana la urma, pacientii oricum nu isi spala protezele, si s-ar putea sa nu-i deranjeze... Aici n-am de comentat! Un tehnician abil, cu calitati de manager, reuseste sa "vanda" orice! Daca depistezi ce ar vrea pacientul, sau medicul sa auda, scoti in evidenta acele "calitati", eventual "fabrici" altele, ii dai omului mura-n gura, si ti-ai luat banii! Defectele pot fi "indulcite", minimalizate...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/proteze-mobile/10468-proteze-flexibile-tcs/

Spor la treaba!
Vechi 16-04-10, 10:00   #9
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ma scuri Dragos , dar in privinta termenilor asa este : rebazarea presupune radierea completa a bazei protezei . Ramin numai dintii . La un moment dat chiar aveam in oferta asa ceva ,dar mi-am dat seama cu timpul ca nu merita dpdv. al manoperei. Decit sa faci asta mai bine o proteza noua.Iar rebazarea asta nu ai cum sa o faci decit ambalata in ghips in gel in ce vrei tu , in functie de ce metoda folosesti. Daca ambalezi in gips ai pus-o ca trebe sa o ambalezi cu silicon fluid si retentii ca altfel n-o scoti , sau daca o scoti , distrugi tiparul. In privinta compatibilitatii materialelor ai perfecta dreptate . Nici in acrilicele clasice nu se realizeaza fixarea chimica decit superficial . Desi la scoala , asa au invatat toti. Explicatia e simpla, dintii artificiali sunt polimerizati la temperaturi si presiuni mult mai mari decit polimerizam noi proteza . Iar daca o facem clasic de presiune clar ca nu e vorba . Se poate face si in cucta dar nu prea inteleg cita presiune evercita asupra materialului fiind in chiuveta . Daca faci ambalare tip Vertex , atunci putem discuta si de presiune. Prin urmare , eu de cind fac proteze si cit oi face , fac retentii mecanice in dinti si neaparat indepartez stratul lucios de la suprafata .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10468
Cind eram prost , faceam ca la scoala si-mi sareau dintii intr-o veselie.
MEtoda ca sa ai o fixare chimica beton este cea a dintilor realizati prin stopuire si polimerizare incompleta . Atunci iti garantez ca daca se rupe proteza se rupe si dintele clar . Dezavantajul este dpdv estetic , cromatic.
Spor la munca !1
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-10, 11:23   #10
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de 000v View Post
Prin urmare , eu de cind fac proteze si cit oi face , fac retentii mecanice in dinti
Obligatoriu , la orice fel de proteza
.
Vechi 28-04-10, 02:15   #11
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Bai... Yo nu fac NICIODATA retentii mecanice, nici nu asperizez suprafetele mucozale ale dintilor...si ai dreaq, tot nu vor sa-mi sara! Am grija insa , sa spal foarte bine tiparul de ceara, si de detergent (da, stiu, o sa sariti in sus ca dau cu "Pur", ca nu se face asta, ca la carte scrie ca n-ai voie...dar, asta e situatia, daca nu degresez bine CU DETERGENT de vase, nu se izoleaza bine...) am grija sa nu ramana Pectizol pe dinti, si treaba iese super misto!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10468

...Cat despre terminologie... 000v, eu sunt scolit cu multi ani in urma (am mai spus asta, dar n-ai fost atent) si atunci cand am invatat eu meserie, nu pomenea nimeni, nicaieri, de radierea bazei si pastrarea dintilor! Iar "rebazare" insemna (iar pt mine inca inseamna!) exact asta: captusire! Ma rog, termenul de "captusire" imi da furnicaturi, mi se pare o expresie argotica!

Sper ca m-am facut inteles...
vicmac si ncrstus au multumit.
Vechi 28-04-10, 23:09   #12
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default am

am mai zis-o si o mai zic si aici, protezele flexibile sunt niste solutii pentru extractia lenta dar sigura a dintilor,

eu am avut ocazia sa fac vreo 3-4 in urma cu vreo 5 ani, nu mai vreau ever,

daca cineva vrea sa-si bata joc de pacienti este o solutie optima,
Dragos Dinulescu a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-10, 23:02   #13
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.
-1 (+0/-1)     

No...ma bucur ca s-a gasit si un medic sa-si spuna parerea, strict profesional. Am facut vorbire doar de aspectele pur tehnice.
Si, ca tot veni vorba de proteze si de traume dentare, de la o vreme nu prea mai pun crosete din sarma pe protezele partiale. Recomand Fixodent! Asta, pt ca am observat ce eroziuni produc dintilor, la locul de actiune! Si luati aminte! Eu chiar stiu sa fac crosete, sunt elastice, rotunjite, calibrate ca lumea! Nu cum am vazut ca pun unii, niste sarme aruncate, groase, fara flexibilitate, neprelucrate la capat, eventual si inghesuite in gingie!
Vechi 01-08-10, 00:46   #14
bmr
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pareri si pareri.Merg si rebazate/captusite fara sa se exfolieze, merg adaugati dinti prin mai multe metode ca de exemplu:

- cea mai rapida metoda este sa faci niste retentii in baza de nylon si sa pui dintii cu acrilat
- merge de asemenea sa faci o macheta in respectivul loc, o cheie zeta, spalat ceara si pus niste nylon care il iei de la tijele vechilor injectari, incalzit cu pistolul de aer cald si pusa cheia cu dintii.
- a 3-a metoda ar fi o noua injectare dar asta presupune mai mult de lucru si nu se merita decat daca ai de adaugat mai mult de 3 4 dinti in proteza.

Probleme cu saritul dintilor au fost foarte rare, am patit sa-mi sara mai des la astea clasice.

Cat despre igienizare, eu le recomand pacientilor sa le puna odata la 2 intr`o pastila de corega cu apa.

Fata de protezele clasice cu crosete de sarma sunt mult mai bune vis-a-vis de extractia dintilor si da, asta presupune sa sti cat de "moi" sa faci crosetele si sa ti cont ca ele devin si mai flexibile in apa calda/cavitatea bucala dar asta presupune ceva experienta.

Din punctul meu de vedere isi merita banii.
bmr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-10, 09:57   #15
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+3/-2)     

de ce NU PROTEZE FLEXIBILE.
1.pentru un simplu motiv: cartea ne invata ca orice protezare mobila a unei edentatii partiale trebuie sa aiba un sprijin mixt.
2.proteze flexibile sunt proteze care nu folosesc decit sprijinul mucozal si actioneaza ca un distrugator lent al parodontiului de pe fata distala a dintilor limitrofi bresei.â
3. designul protezelor in zona de ”sprijin dentar” este foarte inchis si creeaza conditii de incubator care contribuie la accentuarea inflamatiilor parodontale.
4. sunt flexibile, deci, unde este stabilitatea contactelor ocluzale?

sa mai continui????
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-10, 13:56   #16
bmr
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
de ce NU PROTEZE FLEXIBILE.
1.pentru un simplu motiv: cartea ne invata ca orice protezare mobila a unei edentatii partiale trebuie sa aiba un sprijin mixt.
2.proteze flexibile sunt proteze care nu folosesc decit sprijinul mucozal si actioneaza ca un distrugator lent al parodontiului de pe fata distala a dintilor limitrofi bresei.â
3. designul protezelor in zona de ”sprijin dentar” este foarte inchis si creeaza conditii de incubator care contribuie la accentuarea inflamatiilor parodontale.
4. sunt flexibile, deci, unde este stabilitatea contactelor ocluzale?

sa mai continui????

Domnule Oprea va multumesc pentru parerea dumneavoastra.

Sunt flexibile da dar daca montarea este facuta cum trebuie si anume pe varful crestei, sa nu aveti impresia ca in momentul de intercuspidare maxima si presiune, seile protezei incep sa se deformeze, nicidecum

Ele se recomanda a fi utilizate in edentatii termino-terminale deci au sprijin mixt nu doar mucosal

Nu consider ca acest fel de proteze ar face mai mari probleme decat cele clasice.

Din punctul meu de vedere au un mare avantaj fata de cele clasice prin simplul fapt ca sunt mai subtiri, ai posibilitatea sa le rascroiesti palatul(evident,in limitele care nu afecteaza stabilitatea)oferind un confort mai mare, ofera o fizionomie mai buna, sunt mult mai reduse sansele de alergi,nu se sparg/rup, etc.

Confectionez astfel de proteze de cativa ani buni si am fost si la cursurile celor de la TCS si pot spune ca sunt mari diferentele fata de cum imi ieseau in momentul cand m`am apucat sa fac flexibile si acum.

Este strict parerea mea, nu fac reclama nimanui, iar daca sunt facute cum trebuie au mari avantaje fata de cele clasice.

Stima si respect.
.
Vechi 01-08-10, 14:43   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
0 (+2/-2)     

1. sprijin mixt = sprijin dento-mucozal. sprijinul mucozal inseamna sprijinul pe cresata edentata. OK se asigura. sprijinul dentar inseamna croset+pinten pt. a asigura transmiterea de forte in axul dintelui si contracararea efectelor de basculare in jurul axei de rotatie. cum realizeaza aceste proteze flexibile sprijinul si transmiterea fortelor in axul dintelui? dupa stiinta mea doar crosetele turnate si sistemele de culisa+ prag frezat paralel si interlock reusesc acest lucru.

din punctul meu de vedere, aceste proteze sunt IDEALE ca solutie de tranzitie ( termen scurt maxim 1-2 ani) pina cind pacientul va putea beneficia de protezare implantara.
daca nu exista posibilitatea protezarii implantare in viitorul apropiat solutia ideala ramine proteza scheletata cu crosete turnate ( pe dinti naturali sau coroane de acoperire).
alt avantaj la aceste proteze ar fi faptul ca nu produc atitea leziuni de decubit ca cele acrilice. pot fi de acord cu acest lucru.
una peste alta, fiecare alege ce considera ca este mai bine.
dar, medicul trebuie sa ia in considerare si toate lucrurile care pot merge rau pentru ca in final el est raspunzator in fata pacientului si nu tehnicianul.
de aceea, eu ofer pacientilor mei posibilitatea sa aleaga intre mai multe variante, dar intotdeauna le spun clar ca nu le recomand proteza elastica pentru mai mult de 2-3 ani ( desi am doua asemenea cazuri care poarta aceste proteze de 7 ani fara probleme). am avut, in schimb probleme majore cu alte 4 cazuri la care s-au pierdut dinti, iar tehnicianul mi-a cerut 100 euroi pentru adaugarea unui dinte. cam ce zice pacientul cind ii spui asa ceva?

Modificat ultima data de nico; 01-08-10 la 15:43. Motivul: citat lung
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 19:55   #18
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de bmr View Post
Domnule Oprea va multumesc pentru parerea dumneavoastra.

Sunt flexibile da dar daca montarea este facuta cum trebuie si anume pe varful crestei, (Ce chestie! Cred ca in 70% din cazuri, nu reusesc sa asez dintii pe varful crestei! Si nu ca nu m-as pricepe, dar "materialu` clientului" nu-mi permite!) sa nu aveti impresia (Aici esti obraznic(a) in exprimare!) ca in momentul de intercuspidare maxima si presiune, seile protezei incep sa se deformeze, nicidecum (Cum vezi tu daca se deformeaza saua? Ai o camera intraorala montata in faringe?)

Ele se recomanda a fi utilizate in edentatii termino-terminale deci au sprijin mixt nu doar mucosal

Nu consider ca acest fel de proteze ar face mai mari probleme decat cele clasice.

Din punctul meu de vedere au un mare avantaj fata de cele clasice prin simplul fapt ca sunt mai subtiri, (Poti foarte bine sa le faci si pe cele acrilice foarte subtiri, nu te limiteaza nimic! Si ies de-a dreptul elastice! Eu asa le fac, si sunt foarte rezistente!) ai posibilitatea sa le rascroiesti palatul (Deci la alea acrilice nu poti, nu?)(evident,in limitele care nu afecteaza stabilitatea)oferind un confort mai mare, ofera o fizionomie mai buna, (Pha ce te bazezi cand spui asta? Daca vrei, facem amandoi aceeasi proteza, tu din nylon, eu din acrilat, si a mea o sa arate mai bine! Garantat!) sunt mult mai reduse sansele de alergi,(Vrei sa zici alergii, cu 2 i, nu-i asa? Aici ai dreptate, in principiu, dar exista vreun studiu exhaustiv facut pe acest subiect? Ca nu m-ar mira sa nu apara alergii si la colorantul din nylon! Ca nu stii de unde sare iepurele!) nu se sparg/rup, etc.

Confectionez astfel de proteze de cativa ani buni si am fost si la cursurile celor de la TCS si pot spune ca sunt mari diferentele fata de cum imi ieseau in momentul cand m`am apucat sa fac flexibile si acum.

Este strict parerea mea, nu fac reclama nimanui, iar daca sunt facute cum trebuie au mari avantaje fata de cele clasice.( Daca o proteza clasica e bine facuta, acele "mari avantaje" pe care le clamezi, crede-ma, dispar!)

Stima si respect.
Atata am avut de zis... Crede-ma, n-am nimic cu tine, nu te cunosc, nu stiu cine esti...Sa nu crezi cumva ca vreau sa te atac...
Tocmai ce am terminat 2 proteze, (acrilice!) una totala superioara, si una mandibulara partiala... Pacat ca nu le-am pozat. De fapt, de ce sa fac asta? Bucuria pacientei (purtatoare cu state vechi) nu poate fi redata de nici o poza...
Vechi 06-08-10, 00:49   #19
bmr
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Domnule Dragos, , trist daca in 70% din cazurile dumneavoastra/ proteze, presiunea masticatorie se distribuie altundeva decat creasta/os.Evident, glumesc, cunosc foarte bine si cazuri din astea

Imi cer scuze fata de domnul Oprea daca am fost obraznic.

Cum vad eu daca se deformeaza saua?La toti doctorii cu care lucrez le-am spus ca daca ii vorba de vre-un retus sa trimita pacientii in laborator pentru ca e mai sigur(am frezele si polipantii necesari prelucrarii), vad si cum se prezinta lucrarea in cavitatea orala si da, verific ocluzia si ii pun sa stranga.

Nu puteti spune ca faceti acrilice foarte subtiri si sunt foarte rezistente ca pana la urma asta ii o prostie.Da stiu, fac si acrilice, stiu ca daca sunt subtiri sunt si putin flexibile DAR ii clar ca nu sunt foarte rezistente cum spuneti dumneavoastra.

Adevarul este ca nu au acelasi luciu ca si cele acrilice dar nu au crosete de sarma, crosetele sunt continuare din baza protezei(cu siguranta stiti).

Nu am facut eu personal nici un studiu vis-a-vis de alergii (imi cer scuze pentru greseala din postul trecut) dar pana acum nu am avut absolut nici o problema de acest gen fata de cele clasice... la care chiar sunt atent si le fierb mai mult decat spune producatorul doar pentru a evita astfel de situatii.

Nu va contest cunostintele nici preferintele dar as fi fericit sa ne putem intalni odata sa lucram cot la cot si sa mai schimbam pareri.Va cunosc de critic pe acest forum tocmai de aceea ma gandesc ca nu aveti nimic personal si ii doar punctul de vedere.

Domnule Oprea am uitat sa precizez in postul trecut ca unde am posibilitatea fac si pinteni ocluzali (fara sa cer medicului sa-mi prepare cavitate).Totul a inceput din curiozitate, nu mi-a spus nimeni de asa ceva si am considerat ca ajuta.

Cu stima si respect.
.
Vechi 06-08-10, 12:02   #20
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.
+2 (+2/-0)     

Aparatul costa de rupe. Investitia mare face ca pretul sa fie comparabil cu al scheletatelor fara sa egaleze calitatile acestora. Grosimea e cu putin mai mica decat a protezelor acrilice. Singurul argument sunt crosetele albe dar si astea sunt voluminoase si arata ca o bucata de tartru. Sunt mai rezisrente decat acrilicele dar nu sunt indestructibile si pacientii sunt foarte inventivi in privinta testelor la care le supun. Crosetele nu pot fi reparate. La scheletata il poti suda, la acrilice pui altul. Cea mai mica imperfectiune se transforma rapid in dezastru, riscul e mare si daca o patesti nu ai ce sa-i mai faci. Retusurile sunt un calvar.
Cand si cum se folosesc, daca se comporta minunat sau ca o bomba cu ceas e treaba medicilor sa decida.
Sunt si ele o optiune cu anumite indicatii avantaje si dezvantaje.
.
Vechi 06-08-10, 15:59   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
asa si asa

.

se poate suda un croset metalic la o proteza scheletata?cu ce aparat ? cu ce metal se face lipirea?se poate face acelasi lucru si daca bara linguala s-a rupt in 2?va intreb aceasta ptr ca la tatal meu-pacientii cei mai apropiati patesc asa ceva!!!!-la o scapare in chiuveta in timpul curatarii protezei scheletate ,in loc sa se intample ceva cu partea acrilica s-a rupt bara linguala in 2....am inspectat dar nu am vazut por sau alta cauza cunoscuta mie....se mai poate face ceva?abia am facut-o de 2 luni -proteza scheletata pe culise,termino-terminala ...acu mi-e groaza ca trebuie sa il "demontez" din nou....tehniciaul meu a spus ca nu se mai poate lipi si acum o sa o luam de la inceput ..cu curaj
medicorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-10, 19:54   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

corina, vorbeste cu grigore, poate (pentru tatal tau) reusiti sa o sudati in gura.
Vechi 06-08-10, 20:05   #23
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

e un aparat de sudura cu lasser, gaz inert... Eftin ca braga si asta, un fleac de 20.000 de euroi... l-am vazut la treaba cand ma plimbam prin Europa. Dar face toti banii, nu exista ceva metalic sa nu poata fi sudat cu precizie maxima. Conectori principali fracturati la scheletate purtate cu sisteme speciale n-am vazut, dar crosete poroase sau rupte, sisteme speciale de precizie si punti strabe sectionate si sudate in pozitia corecta era cu duiumul.
--------------------------
--------------------------
sa nu ne indepartam de subiect... Care e grosimea minima pentru protezele elastice?
Stiu ca trebuie sa fie suficient de groase ca materialul sa umple tiparul si ca daca insisti sa prelucrezi urmeaza un mare chin la lustru...
.
Vechi 06-08-10, 21:49   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
asa si asa

.

multumesc frumos de sfaturi si de informatii, o sa incerc sa vb cu grigore
.
Vechi 06-08-10, 22:16   #25
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cei de la Dentana Cas fac suduri.Au aparatul de care spunea Cristi_N.
Anonima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-10, 23:12   #26
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

@bmr In primu` rand, te rog sa-mi spui Dragos. Nu ma "inflamez" daca ma tutuiesti, ba dimpotriva! Daca totusi insisti sa-mi spui "domnule", atunci incearca cu "domnule Dinulescu". E mai elegant. Cu toate astea, doar Dragos, e mult mai bine!

" daca ii vorba de vre-un retus sa trimita pacientii in laborator pentru ca e mai sigur(am frezele si polipantii necesari prelucrarii), vad si cum se prezinta lucrarea in cavitatea orala si da, verific ocluzia si ii pun sa stranga."
-E minunat ca poti verifica si tu, in laborator, ocluzia. Dar, cum spuneam, nu ai posibilitatea sa vezi flexia bazei protezei! E o imposibilitate fizica! Ca in ocluzie , dintii se intercuspideaza bine, asta e alta treaba!

Nu puteti spune ca faceti acrilice foarte subtiri si sunt foarte rezistente ca pana la urma asta ii o prostie.Da stiu, fac si acrilice, stiu ca daca sunt subtiri sunt si putin flexibile DAR ii clar ca nu sunt foarte rezistente cum spuneti dumneavoastra
-Ba pot spune! E vorba de legile fizicii! Acrilatul e o rasina casanta. Asta e una dintre proprietatile fizice. Dar numai daca e in strat GROS! O baza acrilica de 0,8-1mm, e suficient de elastica sa nu se rupa , dar si sa se comporte bine la solicitarile mecanice masticatorii, cat si la scaparile pe jos, sau in chiuveta!

"Adevarul este ca nu au acelasi luciu ca si cele acrilice dar nu au crosete de sarma, crosetele sunt continuare din baza protezei(cu siguranta stiti)".
-Adevarul e ca, daca muncesti la lustru, o scoti "bec" si pe aia din nylon! Si, cum zicea si CristiN, un "avantaj", asa cum il vezi tu, adica lipsa crosetului metalic, se poate transforma intr-un cosmar daca totusi "sapientu" il deformeaza, sau il rupe, sau il topeste, incercand sa-l activeze! Deci...care yeste...

"...si le fierb mai mult decat spune producatorul doar pentru a evita astfel de situatii."
-Bravo! Si eu procedez la fel!
Vechi 06-08-10, 23:26   #27
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de medicorina View Post
se poate suda un croset metalic la o proteza scheletata?cu ce aparat ? cu ce metal se face lipirea?se poate face acelasi lucru si daca bara linguala s-a rupt in 2?va intreb aceasta ptr ca la tatal meu-pacientii cei mai apropiati patesc asa ceva!!!!-la o scapare in chiuveta in timpul curatarii protezei scheletate ,in loc sa se intample ceva cu partea acrilica s-a rupt bara linguala in 2....am inspectat dar nu am vazut por sau alta cauza cunoscuta mie....se mai poate face ceva?abia am facut-o de 2 luni -proteza scheletata pe culise,termino-terminala ...acu mi-e groaza ca trebuie sa il "demontez" din nou....tehniciaul meu a spus ca nu se mai poate lipi si acum o sa o luam de la inceput ..cu curaj
Cum ai vazut, din raspunsurile de mai inaintea mea, exista si posibilitatea sudarii.

...Acum, sa arunc gaz pe foc...
DE CE s-a rupt conectorul principal? Asta-i intrebarea! Iar raspunsul e ...simplu si acuzator! Turnatura prosta! Nu acuz tehnicianul ca a facut treaba de mantuiala. Doar "acuz" un fapt evident! Segregarea cristalelor aliajului metalic. Asta din multe motive...
1.Aliaj de proasta calitate. Sau...
2.Turnare de proasta calitate. Adica "dupa ureche", sau neconforma cu indicatiile producatorului. Sau...
3.Racire brusca a turnaturii. Sau...
4.Procesare defectuasa a scheletului. Putin probabil, totusi...
5.Sectiune prea mica a conectorului, la locul de fractura. Dintr-o greseala de concepere a machetei , sau dintr-o necesitate pur topografica, care nu i-a dat tehnicianului alternative...

In orice caz, sasiul unei scheletate, "traditional", se face din Cr-Co. Ca idee, Cr-Co e un aliaj foarte dur. Foarte greu de turnat, necesita temperaturi foarte mari de turnare, si greu de procesat. Dur. Imprevizibil. Si cu contractie MARE! Din acest motiv, eu nu mai fac scheletele din Cr-Co, ci NUMAI din Cr-Ni. Poate, pana la urma, o sa revolutioneze Dinulescu metalurgia dentara...

CONCLUZII
1.Poti suda scheletul, dar e posibil sa se rupa si in alte zone! Asa ca, mai bine un altul...
2.Tehnicianul tatalui tau ar trebui sa refaca lucrarea GRATIS. Pentru mine, e evident ca acel schelet e deficient din vina laboratorului. Parerea mea...

Va rog sa-mi iertati offtopicul, dar cred ca am spus lucruri importante si interesante!
Vechi 07-08-10, 00:21   #28
bmr
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
Aparatul costa de rupe. Investitia mare face ca pretul sa fie comparabil cu al scheletatelor fara sa egaleze calitatile acestora. Grosimea e cu putin mai mica decat a protezelor acrilice. Singurul argument sunt crosetele albe dar si astea sunt voluminoase si arata ca o bucata de tartru. Sunt mai rezisrente decat acrilicele dar nu sunt indestructibile si pacientii sunt foarte inventivi in privinta testelor la care le supun. Crosetele nu pot fi reparate. La scheletata il poti suda, la acrilice pui altul. Cea mai mica imperfectiune se transforma rapid in dezastru, riscul e mare si daca o patesti nu ai ce sa-i mai faci. Retusurile sunt un calvar.
Cand si cum se folosesc, daca se comporta minunat sau ca o bomba cu ceas e treaba medicilor sa decida.
Sunt si ele o optiune cu anumite indicatii avantaje si dezvantaje.

Cum am spus si mai sus eu fac proteze flexibile cu materiale de la TCS.Asa este, aparatul costa destul de mult dar la un "val" de 40, 50 proteze flexibile care la mine costa 130 euroi ti-ai scos banii.La fel, folosesc ceara de la ei si iti spun sigur ca grosimea este injumatatita(pana intr-un mm grosime).Nu stiu despre ce crosete albe vorbesti, presupun ca te referi la cele de la flexite...Nu, eu nu fac crosete albe, le modelez la finisarea machetei si sunt de fapt niste "gherute" continuate din baza protezei, cu aceeasi culoare ca si baza , care crede-ma ca nu se vad absolut deloc.Pot fi reparate cu pistolul de aer cald.Sincer nu mi se par un calvar retusurile.Eu am toata trusa pentru flexibile de la TCS si chiar nu am avut nici o problema pana acum.Reparat crosete, inlocuit/adaugat dinti, captusiri, etc etc.
.
Vechi 07-08-10, 00:54   #29
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
[...]

Daca ai toata trusa , si te-ai obisnuit cu ea, si retusurile si reparatiile le faci lesne, e f bine! Dar am simtit nevoia sa reamintesc CEL MAI MARE DEZAVANTAJ al protezei injectate... Insurmonatabil...
Vechi 07-08-10, 12:10   #30
Ucenic timid
Medic Dentist
asa si asa

.

da,la proteza scheletata cu culise a tatalui a fost o eroare din laborator -de turnare sau altceva,am inteles ca se poate intampla,nimeni nu e perfect ,proteza bineinteles ca va fi refacuta gratis si colaborez f bine cu tehnicienii,problema mea e ca trebuie sa tai proaspetele coroane de ceramica cu sistemul de culise si sa refac 'dintr-o bucata 'din nou coroanele si proteza cu sisteme speciale.....si tata e in varsta ...sper sa rezistam din nou amandoi
.
Vechi 08-08-10, 00:40   #31
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Na, ca acuma` m-am prins! Tu esti medicul, si tatal tau, doar pacient! Am crezut ca si tatal e medic...

Da, asta e situatia... NIMENI NU E PERFECT!
Trebuie reluata toata treaba...N-ai incotro... Saau, tocmai pt ca pacientul e tatal tau, poti incerca o sudare, si daca se rupe din nou, sau in alta parte, abia atunci refaci toata lucrarea... Sau, sudezi iar! Asta ca sa nu-l traumatizezi suplimentar pe tata...
Vechi 12-08-10, 23:20   #32
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bmr View Post
)Nu stiu despre ce crosete albe vorbesti, presupun ca te referi la cele de la flexite.Pot fi reparate cu pistolul de aer cald.Sincer nu mi se par un calvar retusurile.Eu am toata trusa pentru flexibile de la TCS si chiar nu am avut nici o problema pana acum.Reparat crosete, inlocuit/adaugat dinti, captusiri, etc etc.
crosetele albe sunt biodentaplast - de la bredent , este o varianta a protezelor tcs/valplast/flexite dar o concepi ca o scheletata cu crosete metalice - si acea baza o injectezi .seile le faci din acrilat .
au avantajul ca orice interventie ulterioara este mai usoara dpdv al tehnicianului si la cele sup conectorul princip este destul de ingust --
.
Vechi 08-10-10, 21:09   #33
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

as vrea sa stiu si eu mai multe detalii despre sistemul TCS si daca se merita sa dai banii pe aparat?Din cate am citit mai sus sunt pareri pro si contra, dar eu totusi as vrea sa ma apuc sa fac proteze flexibile deoarece pe la mine prin oras se cer destul de mult...As vrea sa stiu daca aparatul manual este bun,adica daca da ceva randament si daca foloseste cineva asa ceva?va multumesc.
Florin Agache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 22:21   #34
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     
Exclamation

daca aparatul manual este bun? daca nu sti sa faci proteza clasica nu este bun nici un aparat.
denta a multumit.
vica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 00:32   #35
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.
-2 (+1/-3)     

Citat:
Publicat initial de vica View Post
daca aparatul manual este bun? daca nu sti sa faci proteza clasica nu este bun nici un aparat.
Tu, vica...Daca nu STII la ce se refera Florin, de ce te bagi? Hai sa te lamuresc eu! Exista si injectoare manuale, nu numai automate. Adica dai la "cric" si injectezi proteza. Sunt aparate cu cilindru hidraulic cu ulei. Chinezesti.
Si ca veni vorba de "a sti"... Tu stii sa faci o proteza? Probabil ca nu. Dar nu e treaba ta. Tu esti medic dentist, ce-ti trebuie sa stii? Dar sa scrii corect romaneste, asta ar trebui sa STII!

@ Florin
Daca chiar vrei sa te bagi in proteze injectate, da, si aparatele alea rudimentare isi fac treaba. Am folosit. Merg. Doar ca, citeste mai sus ce s-a vorbit despre proteze injectate....
palicari a multumit.
Vechi 29-10-10, 09:33   #36
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

La negativ este cu un singur i.Asa,ca sa stii si tu....
Anonima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 11:31   #37
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.
-2 (+0/-2)     

La negativ mai este si un singur e si putem continua,cine ce litera mai vede?
palicari este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 23:59   #38
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ms mult Dragos,voiam ceva lamuriri despre cel manual pentru ca as vrea sa ma apuc sa fac proteze flexibile dar problema e ca nu am destui bani pentru un sistem automat si de aceea am vrut ceva informatii.Ms mult inca o data, sper ca ma intelegeti pentru ca pun unele intrebari poate banale dar sunt incepator si nu am experienta voastra...
.
Vechi 30-10-10, 00:45   #39
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de Anonima View Post
La negativ este cu un singur i.Asa,ca sa stii si tu....
Aoleo! Dupa atata vreme te-ai bagat iar in seama, si in loc sa spui ceva ca lumea, o dai iar cu bata-n balta! Se vede ca nu prea s-a lipit cartea de tine... Cine te-a invatat gramatica? Sau...mai bine zis...De ce n-ai invatat gramatica? Ca, mai mult ca singur, profesorii tai nu ti-au spus ca "la negativ", indicativul prezent de la "a sti" se scrie cu un singur "i"!

edit: Stiu ca sunt offtopic, stiu ca ceea ce am scris e "flame", dar credeti-ma ca nu mai suport sa vad atata batjocura fata de limba romana! Fratilor! Daca nu stiti sa scrieti, daca nu cunoasteti regulile de ortografie, nu va mai faceti de rusine, si stati in banca voastra! Macar atat! Daca nu sunteti in stare de mai mult...

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 30-10-10 la 00:49. Motivul: edit
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-10, 00:48   #40
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

a sti sau a nu sti/
to be or not to be
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-10, 00:51   #41
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Florin, daca tot zici ca esti la inceput... Sfatul meu e sa nu te bagi in proteze injectate. Un sfat venit de la un batran... Tu, acuma faci cum crezi, dar eu, in locul tau, nu m-as baga in asa ceva... Mai citeste o data ceea ce s-a scris mai sus, si reflecteaza!
Vechi 31-10-10, 23:23   #42
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sincer sa fiu nici nu stiu ce sa fac, sa investesc banii in aparat sau nu...Parerile sunt impartite si pro si contra de aceea mi-e foarte greu sa ma decid.Eu am vazut proteza elastica si mi-a placut cum arata dar nu am vazut una dupa ce a fost purtata 1-2 ani cum arata.La partea cu legatura dintre dinte si baza protezei e pur mecanica de aia se fac si retentiile acelea in dinti(in Y sau in T),iar intre acestea sunt sigur ca intra saliva si alte resturi care nu pot fi curatate,si presupun ca de la o vreme incep sa si emane anumite mirosuri.Oricum daca o sa imi cumpar va anunt.
.
Vechi 01-11-10, 10:56   #43
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Mai bine asculti pe cei de aici si nu cumperi. EU ca doctor iti spun ca nu fac DAR sunt o groaza care fac. Am fost foarte dezamagit, nu poate fi reparata usor + ca in timp isi schimba proprietatile: culoare, adaptare (e greu de rebazat)........
.
Vechi 09-02-11, 20:39   #44
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Smile proteze flexibile

protezele flexibile sunt forte bune pentru pacientii care au termen de comparatie cu cele acrilice care le-au dat dureri de cap rupindu-se mereu.am vazut asta la pacientii mei si nu de putine ori.
vica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 21:04   #45
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
protezele flexibile sunt forte bune pentru pacientii care au termen de comparatie cu cele acrilice care le-au dat dureri de cap rupindu-se mereu.am vazut asta la pacientii mei si nu de putine ori.
Se rup mereu cand nu sunt facute cum trebuie - exista tot felul de plase, bare si alte lucruri ca sa se evite asta. Eu nu am asa de multe cazuri de proteze rupte dar am un caz (primul si ultimul) de flexibila care practic nu e nici cum flexibila, e greu de adaptat, e greu de rebazat, e greu de completat dinte, se coloreaza - e foarte sensibila la orice,....
.
Vechi 09-02-11, 22:50   #46
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu nu am asa de multe cazuri de proteze rupte dar am un caz (primul si ultimul) de flexibila care practic nu e nici cum flexibila, e greu de adaptat, e greu de rebazat, e greu de completat dinte, se coloreaza - e foarte sensibila la orice,....
de ce nu e flexibila? de ce e greu de rebazat ? sau alte reparatii ?
.
Vechi 10-02-11, 09:02   #47
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Daca vezi in acest topic si nu numai, nu doar eu am aceeasi impresie ci si altii, inclusiv unii ca lucreaza prin tarile calde. Poate ceva nu e OK la noi.... nu stiu.... de ce nu ne convingi cu poze si alte lucruri?
.
Vechi 10-02-11, 10:47   #48
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nu vreau sa va conving , intrebam doar de ce nu e flexibila ?
cat referitor la reparatii/rebazari -- ma repet ca se pot face
poze din pacate nu am pt ca ar trebui sa faca medicii in cabi
sa nu ma intelegi gresit -- nu sunt "fan " proteze flexibile , dar facem cand ni se cere ( in ultimii ani se fac lunar tot mai putine , e drept ca uneori pe anumite cazuri chiar daca ni se cere nu facem ) dar cele facute se pare ca e ok
ma repet nu vreau sa conving pe nimeni , intrebam doar
KLMircea a multumit.
.
Vechi 16-04-13, 00:36   #49
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

as dori sa-mi cumpar un aparat de injectat proteze elastice la un pret rezonabil.ceva recomandari va rog.
re5pectall este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-13, 20:23   #50
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

buna sunt studenta in anul 3 tehnica dentara si as avea nevoie de niste fotogtafii cu proteze totale flexibile pentru lucrarea de licenta.mi ar trebui cazul de la amprenta preliminara la proteza la gata dar e ok si poza finala.eu nu am posibilitate sa fac in laboratorul unde merg si nici nu cunosc pe cineva care sa faca.va multumesc anticipat si raman datoare Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
fely este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-13, 19:32   #51
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Proteze totale flexibile ???
Din material gen Tcs , valpast nu e indicat sa faci proteeze totale
Exista materiale injectabile ( fara monomer ...) pt proteze totale
Nu ai facut practica in laborator ??
.
Vechi 21-08-13, 19:04   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bună ziua! Puteți să mă ajutați cu o părere? O pacientă cu alergie la proteza acrilică. Ce tip de proteze flexibilă recomandați?

Pardon, proteză
ioanaolteanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-13, 08:21   #53
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Desi sunt rare astfel de alergii, se poate face proteza cu acrilat incolor...
Vechi 02-09-13, 22:26   #54
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sunt o gramada de tipuri de materile injectabile pt proteze totale , partiale , materilae fara monomer ...de exemplu Firma Vertex are Thermosens, bredent are si el vreo 3 tipuri , etc ...
Dna este alergica la monomer ...deci nu se poate face incolor ...pt ca folosesti lichid
.
Vechi 03-09-13, 11:16   #55
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
Dna este alergica la monomer ...deci nu se poate face incolor ...pt ca folosesti lichid
Nu s-a dovedit foarte clar ca alergia la protezele mobile ar fi datorata monomerului (parere personala). In situatii de alergie, protezele facute cu acrilat incolor rezolva problema, de unde ipoteza ca alergia nu e data atat de lichid (monomer), ci de pigmentul inglbat in polimer (praf)...
Vechi 03-09-13, 13:42   #56
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

noua ni s-a spus la cursul de trainer de la firma Vertex de catre chimista lor ca alergia este data de monomer
.
Vechi 03-09-13, 18:03   #57
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

ok. Si atunci cum poti explica faptul ca proteza din acrilat incolor rezolva problema pacientului? (monomerul este acelasi!)
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acrilat, amestec, ata, atitudine, buna, dezavantaje, exista, freza, glue, gust, halena, iga, legatura, lichid, lucrari, mecanica, medic dentist, metoda, mm, npg, nume, oala, oameni, obraznic, pacientul, placa, pune, repara, rezistenta, sare, totala, turnare

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/proteze-mobile/10468-proteze-flexibile-tcs/
Publicat de For Type Data
proteze flexibile TCS - RSShunt.ro This thread Refback 10-06-10 23:30
proteze flexibile TCS - info Sanatate! This thread Refback 07-06-10 00:22

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: