Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce ceramica folosesc tehnicienii vostri?

discutie din eugenol.ro : ce ceramica folosesc tehnicienii vostri?(firma)...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 2 Scris de muresan sergiu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-12-06, 02:04   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ce ceramica folosesc tehnicienii vostri?

ce ceramica folosesc tehnicienii vostri?(firma)
Crisu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-06, 12:00   #2
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Vita, Hera si Noritake
Vechi 02-12-06, 13:28   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

al meu foloseste vita. am facut noritake un cu alt tehnician si nu am fost multumita deloc. Vita mi se pare cea mai buna, dar probabil ca e si mai scumpa.
Vechi 02-12-06, 13:52   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drmaselutza
al meu foloseste vita. am facut noritake un cu alt tehnician si nu am fost multumita deloc. Vita mi se pare cea mai buna, dar probabil ca e si mai scumpa.
eu am folosit vita, kulzer ivoclar ips d.sign
vita e cea mai eftina din cate am folosit, kulzer e mai scumpa si ivoclarul e la pret dublu fata de vita
pana la urma e vorba de pretul tehnicianului, iar pretul coronitei nu reflecta neaparat pretul ceramicii cii mai degraba investitia tehnicianului in laborator cat si maestria lui
cele mai bune rezultate, estetic le-am avut cu ivoclar
nu atat ceramica folosita e importanta cat cuptorul cu care arde ceramica.
nu e tot una ca foloseste un cuptor rusesc sau unul de 13000 de euro
stralucirea si aspectul cat mai apropriat de aspectul natural al dintelui e dat in mare masura de cuptor(asta m-a lamurit tehnicianul)
sunt multe aspecte legate de ceramica care probabil le-ar putea lamuri mai bine un tehnician
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-06, 17:59   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drmaselutza
Vita este cea mai ieftina, iar mie mi se pare si cea mai slaba......cu Noritake rezultatele au fost dedeparte mult mai bune
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-06, 20:02   #6
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am folosit doar Hera la sfatul tehnicianului, e si cea mai scumpa
Vechi 04-12-06, 12:19   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am folosit vintage halo si d.Sign...d.Signul mi se pare super...cred ca e si din cauza tehnicianului care e maestru... dar daca pun vintage halo langa d.sign eu sincer nu-mi dau seama care e una si care e cealalta..depinde totul de tehnician si de cuptor!
dorusdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-12-06, 22:37   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default gogoase

vad ca tehnicienii va tot vand gogoase, care-i ceramica cea mai scumpa,

nu cred ca exista diferente prea mari, si oricum nu doar praful acela conteaza,

eu am fost cel mai multumit de D.sign si de Hera

iar privitor la performante, depinde in mare parte de tehnician, in ce masura stie sa lucreze cu ceramica respectiva,

eu
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 09:34   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu folosesc vita omega si VM13 si sunt destul de opace, de multe ori pareau ca niste acrilate - ori tehnicianul nu prea le stie ori cuptorul e de vina
am facut o lucrare cu Noritake si a iesit mult mai bine, translucizii erau mai naturali
am citit si eu un articol intr-o revista de tehnica si spunea ca e f imp arderea ceramici si setarile cuptorului ....
Vechi 06-12-06, 18:13   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vita si duceram. vita mia placut mai mult. cred insa ca mana si ochiul tehnicianului face totul. poate si cuptorul, dar cred totusi ca mai mult omul. problema e mai mult artistica si de combinatia culorilor.
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-06, 18:39   #11
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default sa fie masele ceramice de vina?

toate tipurile de vita(ptr mc) timp de 4 ani, iar acum noritake, si ocazional(din curiozitate) aproape toate ceramicile europene... vedeti voi... nu cuptoarele sunt de vina, ci cat de bine tehicianul isi cunoaste ceramica. tote programele de ardere date de producatori sunt facute raportat de obicei la parametrii cuptoarelor produse de ei. DAR progrmele se pot mdifica. gradul celsius al americanului nu va coincide cu gradul celsius al neamtului.NICIODATA! restul este dat de imaginatia fiecaruia...
cred ca este o politica gresita sa catalogam calitatea lucrarilor dupa pretul ceramicii.
deocamdata cei care imi ofera totul -fizionomie, acuratete,perfectiune, sunt cei de la noritake. inclusiv pe integral ceramice.
cu masa aceasta ceramca chiar se pot face minuni.
ceramicile europene sunt destul de simpliste, facute in asa fel incat orice incepator sa poata reda reda culoarea dupa cheie. dar toti dintii sunt ca-n cheie?NU.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/920-ceramica-folosesc-tehnicienii-vostri/
nu spn ca "europencele" nu ofera un grad de fizionomie ridicat, dar ce ne facem cu efectele din profunzimea ditelui?
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 23:13   #12
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default cel mai

am mai spus-o si alta data, chestiile cu cel mai sunt ....

nu vreau sa te supar tu vinzi Noritake ?

cred pe piata sunt multe tipuri de ceramici, si a spune ca japonezii sunt cei mai grozavi este o exagerare,

la noi ajung ceramicile comerciale, stiu insa ca pe piata mondiala sunt truse facute in colaborare cu tehnicieni celebrii ( vezi Willy Geler ), care sunt mai smechere.

eu am lucrat cu Noritake, si nu mi se pare cu nimic superior unei ceramici Ivoclar sau Haereus

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-06, 08:32   #13
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default ce are de-a face cu comertul?

nu, nu comercializez, pur si simplu sunt multumit de aceasta masa ceramica. deocamdata sunt singurii care ofera un machiaj INTERN de bun simt. pe deasupra au smalturi concepute in asa fel sa protejeze antagonistii, si sa ramana neutre din punct de coloristic indiferent de unghiul din care pica lumina pe dinte.interesant...
sa nu uitam ca noritake are o traditie de peste 100 de ani in mase ceramice, ori pe vremea aceea ivoclarul nici nu era conceput ca nume de firma.
referitor la trusele smechere, eheee! vise! marii maestrii -aoshima, chiche, ubasi,hayashi,yamada,s.a) folosesc truse facute la comanda facute dupa conceptele lor. noi nu vom avea niciodata acces la aceste truse din pacate...
nu am spus ca voi imbatrani cu aceasta ceramica, dar deocamdata... 8)
.
Vechi 20-01-07, 09:48   #14
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ceva noutati? nici o ceramica mai noutza?
.
Vechi 28-01-09, 22:58   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

lucrezi cumva si cu internal stain?,pt ca cei prezenti cam se rup in gura cu nimic.Daca esti stapin pe tehnica respectiva esti facut.eu am fost la japoneji in budapesta acum 3 ani si de-bea acum incep sa simt cu dea-ndevareatelea tehnicna respectiva
riedlkovacslaszlo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-09, 11:43   #16
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt metaloceramice,imi spuneti va rog ce aliaj e compatibil cu vita si care cu noritake.
ce se intimpla daca pui noritake pe metal de vita?
ma tot contrazic cu tehnicianul.
Vechi 29-01-09, 12:04   #17
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de riedlkovacslaszlo View Post
lucrezi cumva si cu internal stain?,pt ca cei prezenti cam se rup in gura cu nimic.Daca esti stapin pe tehnica respectiva esti facut.eu am fost la japoneji in budapesta acum 3 ani si de-bea acum incep sa simt cu dea-ndevareatelea tehnicna respectiva

da, folosesc IS de sase ani, de altfel este "asul de pe maneca" al acestei mase ceramice. nu inteleg, esti multumit sau ai probleme?
.
Vechi 29-01-09, 12:15   #18
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
pt metaloceramice,imi spuneti va rog ce aliaj e compatibil cu vita si care cu noritake.
ce se intimpla daca pui noritake pe metal de vita?
ma tot contrazic cu tehnicianul.

tinand cont ca au acelasi CET, nu ar trebui sa difere metalele, parerea mea.
.
Vechi 29-01-09, 13:40   #19
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din pacate, se intalneste destul de des pe forum variante de raspuns sub forma de " asta e, sigur, doar asta..etc." toate acestea sunt defapt opinii subiective ce tin te fiecare in parte, anumite afinitati, simpatii si alte nuante de ordin sentimental sa zicem.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=920
cei mai multi tin sa sublinieze ca ceramica ce-o lucreaza el e cea mai cea..evident ce sa zicem...
vreau sa stiu cum poate un medica sa afirme ca "vita e cea mai slaba"? ati lucrat cu ea, stiti din proprie experienta sau nu sunteti multumit de ce a facut tehnicianul ? poate ca nu stie sa lucreze cu ea...
personal mie nu mi-a placut deloc hera, nu mai detaliez ca am mai scris pe undeva da nu asi putea spune vre-o data ca e cea mai slaba, poate cineva o lucreaza in asa fe incat sa aiba rezultate bune.
unele ceramici ies fabulos lucrate cu efecte la "greu". altele au rezultate ok in varianta de lucru stas : base dentin/dentin/enamel.
se poate face orice, cu orice ceramica. dar sa compari o lucrare realizata cu mult machiaj (exter/intern) cu o alta dintr-o alta ceramica lucrata cum ziceam- standard- mi se pare cel mai pur amatorism si superficialitate.
pt cei ce spun ca vita e ieftina: de ce laboratoarele care lucreaza noritake pe langa alte ceramici noritake e mai ieftina?
pt comparatie vita vm13 50g 200 ron
completati va rog cu altele sa ne facem o idee, chiar daca pretul nu reflecta calitatea 100%. fiecare vrea sa arate cat de mult investeste in materiale sa "dam bine"
sunt foarte multe topicuri paralele, care dezbat aceeasi problema, e destul de nasol sa scrii acelasi lucru de n ori.
ca o parere personala: cui ii place vita nu ii place noritake si invers. de ce? au aspecte cromatice si optice diametral opuse. dar asta e o problema gen: cine e mai tare bruce lee sau van damme?

apropo de preturi, m-am interesat intre timp :Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (se poate si cu discount de 15%) deci hai sa nu dezinformam...

Modificat ultima data de CIOBOTEA LIVIU; 29-01-09 la 16:12.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-09, 20:52   #20
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
....
la noi ajung ceramicile comerciale, stiu insa ca pe piata mondiala sunt truse facute in colaborare cu tehnicieni celebrii ( vezi Willy Geler ), care sunt mai smechere....
am incercat willy geler acum un an daca nu ma insel, sincer ma asteptam la ceva fabulos insa...nimic special
.
Vechi 30-01-09, 21:00   #21
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adrian,ce-i ala CET?
Vechi 31-01-09, 17:41   #22
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
ceva noutati? nici o ceramica mai noutza?
Nu am crezut niciodata ca am sa accept noritake,dar din mina lui Adi iese arta.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-09, 22:33   #23
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@ dentist: CTE = coefficient of thermal expansion (parca te-ai uta la filmul ala spitalul de urgentza unde se tot striga "five CC of DTS and go to RMN for investigation....si toti ne uitam cu gura cascata si nu intelegeam cum comunica aia prin....initiale )
.
Vechi 31-01-09, 23:05   #24
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pana acum am lucrat cu vita omega 900, si cu noritake; mi-au palcut ambele.cu noritake ieseau parca mai furmos nuantele de galbui-pai, insa la vita ieseau mai frumos jocurile cu smaltul; aici cred ca depinde f mult de tehnicieni. Am incercat si cu hera mai demult, insa mi-a iesit f opaca si nu am mai vrut si a doua oara, insa am fost fortata de imprejurari sa apelez si la ea din disperare la un moment dat, avand un caz cu protezare de incisivi centrali superiori la pacienta cu coloratie de tetraciclina, si desi s-a straduit tehnicianul de vreo 4 ori cu noritake, tot nu iesea, insa cu hera la alt tehnician a iesit din prima incercare, fara ca macar sa fie vazuta pacienta de tehnician.
Hera are o usoara nuanta de gri, la lucrarile vazute de mine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=920
In urma cu putin timp am incercat Vita vm13, insa sunt foarte nemultumita,iese cu o nuanta de gri,dintii sunt prea opaci(era vorba de frontali superiori), nu au aspect natural. Am cerut A2,si arata ca un C2..prea mult gri, nu stiu din ce cauza...si din cate am mai tras cu ochiul prin laborator, parca toti cu aceasta ceramica erau opaci...a reusit cineva rezultate bune cu vm 13?
laureea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 04:55   #25
bluedent
Vizitator
Fara status.

.

Salutare ! Eu sunt t.d. si vreau sa va spun ca din punctul meu de vedere nici o masa ceramica nu se comapra cu "Creation" (facuta de Willy Geler ,cel care a facut si ceramica Vita Omega,aceea de pe vremuri ).Este o ceramica foarte naturala!Sincer am lucrat si cu VITA este singura care s-ar apropia de Creation.In schimb Hera ,Noritake mi se par totusi mate nu au translucenta necesara,iar Duceram Kiss e si mai si iti trebuie foarte mult spatiu pt a face ceva cu ceramica asta daca nu iese ceva groaznic!
NU SUNT INPORTATOR DE MASE CERAMICE ,dar va recomad cu caldura ceramica"Creation"!
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 10:03   #26
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tehnicienii cu care colaborez folosesc Vintage Halo - Shofu.

Un lucru foarte important spune bluedent :
tehnicianului ii trebuie spatiu pentru a face ceva cu ceramica lui...si cam asa e...
Dr. Cristian Onisim este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 10:15   #27
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bluedent View Post
Salutare ! Eu sunt t.d. si vreau sa va spun ca din punctul meu de vedere nici o masa ceramica nu se comapra cu "Creation" (facuta de Willy Geler ,cel care a facut si ceramica Vita Omega,aceea de pe vremuri ).Este o ceramica foarte naturala!Sincer am lucrat si cu VITA este singura care s-ar apropia de Creation.In schimb Hera ,Noritake mi se par totusi mate nu au translucenta necesara,iar Duceram Kiss e si mai si iti trebuie foarte mult spatiu pt a face ceva cu ceramica asta daca nu iese ceva groaznic!
NU SUNT INPORTATOR DE MASE CERAMICE ,dar va recomad cu caldura ceramica"Creation"!
de unde creation ca acu vreo 2 se vandu cu tot cu concept?
iar despre kiss shi noritake nu stiu cum n-ai tranparenta poate fii ceva din programe sao calibrarea cuptorului.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 16:08   #28
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@ laureea: am la album o lucrare metalo-ceramica cu vm13. incearca sa te lamuresti cu tehnicianul asupra cheii de culori folosite. daca tu ii dai culori din vita classic si ela foloseste 3D master....
.
Vechi 01-02-09, 22:10   #29
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
@ dentist: CTE = coefficient of thermal expansion (parca te-ai uta la filmul ala spitalul de urgentza unde se tot striga "five CC of DTS and go to RMN for investigation....si toti ne uitam cu gura cascata si nu intelegeam cum comunica aia prin....initiale )

eu nu ma pot exprima atat de elaborat ca tine, stii... io-s mai impiedicat..... sper sa cunosc si io civilizatia intr-o buna zi...
.
Vechi 01-02-09, 22:17   #30
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sincer mana e baza si spatiul lasat de medic, apoi si cuptorul intr-o mare parte si masa ceramica. Lucrez cu Vita VM 13 care e OK dar muuuult mai multumit sunt de Ivoclar In-Line care e net superior din punct de vedere estetic, intr-adevar e o ceramica mai pretentioasa dar merita efortul.
Recent am avut ocazia sa ard ceramica vita (care pana acum era arsa in Vita Vacumat 40T) intr-un cuptor Dentsply NT Press pe care recent l-am cumparat si pot sa zic ca e diferenta, in mai bine - de aceea zic ca si cuptorul conteaza.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 22:34   #31
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
adrian,ce-i ala CET?
ti-a raspuns domnul ciubotea, in engleza, io nu stiu decat putzina romana.. CET = coeficient de expansiune termica .
.
Vechi 01-02-09, 22:48   #32
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@ soare adrian :nu inteleg de unde atata ironie in directia mea, iarasi gratuit....
nu ma mai tot domni atata ca nu ma pot obisnui, si mi-e ca nu cumva sa nu pot respecta statutul...
scrie mare ciObotea ....ca doar eu nu am scris sUare....
.
Vechi 01-02-09, 23:38   #33
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
din pacate, se intalneste destul de des pe forum variante de raspuns sub forma de " asta e, sigur, doar asta..etc." toate acestea sunt defapt opinii subiective ce tin te fiecare in parte, anumite afinitati, simpatii si alte nuante de ordin sentimental sa zicem.

asta e si ideea, ne intereseaza parerile fiecaruia, nu exista opinie obiectiva, de fapt termenii "opinie" si "obiectiv" se cam bat cap in cap.
Vechi 02-02-09, 14:01   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu pot spune doar ca cel mai mult conteaza ca tehnicianul sa cunoasca cu adevarat ceramica pe care o foloseste. Unii tehnicieni pot obtine rezulatae remarcabile cu vita dar daca le pui in mana noritake sunt varza. Si invers....e ca si cum i-ai da unui medic care foloseste de o viata filtek o trusa de gradia. Evident ca nu va face obturatiile la fel de bine....asta pana va cunoaste trusa de compozit...adica zeci, sute de obturatii. Nu vreau sa spun ca o ceamica ar fi mai buna decat alta pt ca nu ma pricep dar va pot spune ca am vazut rezultate excelente obtinute cu vita si noritake...dar de la tehnicieni diferiti.
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-09, 16:26   #35
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@ florin dediu: de pareri ziceam si eu, numai ca apar printre pareri si variante "asta e cea mai buna!"
asta ziceam si eu, sa ramanem la faza de pareri si sa nu pretindem "adevaruri absolute"...
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, aliaj, buna, ceramica, con, conteaza, exista, folosesc, foloseste, folosi, folosit, hera, ieftina, important, lucreze, lucru, mari, meu, mie, pare, parte, spa, spatiu, tehnician, tehnicianul, tehnicienii, vand, vita

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Un loc pentru tehnicienii dentari! eugenol man Discutii diverse 16 06-11-13 13:40
de ce se fac tehnicienii dentari doctori? nico Discutii diverse 117 28-04-09 01:34
Dr care folosesc ARDS Dr Razvan Implantologie 2 03-04-08 23:45
ce ne facem cu tehnicienii care se cred medici? Avocat Carmen N Jurisprudenta 12 30-12-07 14:31
ce masini au tehnicienii dentari?sic! dentist Loc de joaca 7 22-09-07 10:17

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:11) timp.

Alegeti schema de culori preferata: