Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Zirconii frontale,sfat estetic.

discutie din eugenol.ro : pacienta am mai prezentat-o la cazurile de albire(am albit inferiorii) chief complain...o deranjeaza dintii frontali superiori atat ca si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 2 Scris de sico
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de laura tanase
  • 1 Scris de sico
  • 4 Scris de sico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-11-09, 21:10   #1
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Zirconii frontale,sfat estetic.

pacienta am mai prezentat-o la cazurile de albire(am albit inferiorii)
chief complain...o deranjeaza dintii frontali superiori atat ca si culoare cat si faptul ca nu sunt aliniati. propun cei sase ,dar alege sa ii facem cei 4...
va pun poze de la proba si de la ...final...
dintii nu i-am cimentat fiindca nu mi-a placut triunghiul negru dintre centrali
pun si o poza cu ceva ajustare cu compozit ca sa vada tehnicianul cam ce vreau...
pozele finale pe miercuri cred ...
culoare b2 cu b1...stiu ca nu are nici o treaba cu dintii din gura,dar eu alesesem alte culori...dar pacientul e seful
si o poza cu o mica modificare in photoshop
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg _DSC0536.jpg (491,3 KB, 54 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0504.jpg (465,8 KB, 79 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0415.jpg (222,1 KB, 41 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0431 (2).jpg (319,4 KB, 42 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0496.jpg (257,7 KB, 44 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0498.jpg (233,5 KB, 35 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0505.jpg (363,8 KB, 44 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0508.jpg (384,1 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0507.jpg (397,8 KB, 38 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0507 (2).jpg (444,4 KB, 42 vizualizari)
rx si Ana_Karr au multumit.

Modificat ultima data de sico; 13-11-09 la 22:04.
sico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 22:07   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+0/-1)     

pacat ca o ales ea culoarea....arata ca nuca in perete...vb cuiva

acuma te cam obliga la o albire a caninilor? sa nu imi spui ca nu ii place cum se integreaza in peisaj?

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/8876-zirconii-frontale-sfat-estetic/
isi permite noprep veneers? ca daca da...ii tragi 2 pe canini si ai rezolvat estetica cat de cat....

mie nu imi place ca nu o facut lobi de dentina in transparentu ala incizal si apare dentina ca o linie...amu inteleg ca nu fac la metalo ceramice...da nici la zircoane la care e triplu pretul? sa nu faca estetica de neckermann...

si unghiurile alea distale la centrali puteau fi o idee mai ridicate, sa aiba o panta usor ascendenta spre distal, cum e si mai natural....zic io

si vad ca ti s-o retras si in cazu tau gingia de pe 2.2...ca la cazu meu la 1.2....sa il ia naiba de parodontiu ca pishicher mai este.... de i se retrage si la 1.1 ai pus-o ca e pigmentat dintele si se va vedea tare urat un lizereu...sa speram ca sta pe loc....

triungiul ala o aparut ca s-a slefuit mult din fetele meziale si tehnicianu nu a compensat asta...ca de obicei....ca deh nu mai are model negravat si nu poate sa isi dea sama...de parca le-ar fi greu sa faca gingie falsa ca la implante....ei da acolo e vb de bani seriosi si nu se joaca cu jinjia...
TEOfil a multumit.
.
Vechi 13-11-09, 22:13   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

no prep veneers nu gasesc pe aici...nici nu prea am cautat. sunt sigur ca o sa vrea si caninii acoperiti.slefuirea pe meziale nu cred ca e asa de mare...mai mica nu puteam face ca aveam praguri prea mici
retrazctia...asta este
ma enerveaza ca pozele cu blitz nu sunt reale cum se vede si la pozele pe model aia cu blitz si aia fara
Vechi 13-11-09, 22:19   #4
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+0/-1)     

da e simplu man sa iti faca no prepuri....e ca la normale..tre sa aiba integral ceramica pe care o arde pe bontul duplicat din masa refractara....ei las ca poate zircoane si nu poate no prepuri...nu o mai facut si nu stie ...

trage o geana pe glidewell ca aia fac nonstop
si e misto ca pac ramane cu dintii aproape intactii daca nu pui la socoteala gravajul acid total etch pt cimentare (colare) a fatetelor....

tot dezavantaju e ca is subtiri si risca sa se rupa, mai ales gingival unde au raport tangential si irita f f putin si paro...din pacate....da nah nu ai slefuit dintele....
.
Vechi 13-11-09, 22:24   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ma gandeam la cu totul altceva sorry
Vechi 13-11-09, 22:27   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Frumos.Cred ca trebuia sa o convingi pe pac sa aleaga o culoare mai potrivita.Sau in cel mai bun caz ...urmeaza o albire pe ceilalti dinti sup.

Parca as fi facut usor mai scurti lateralii....sau cu unghiri mai rotunjite, ca la dintii naturali....
gabiana13 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 22:29   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr Brata,depinde de varsta pacientei ca sa-i mai faci lobi dentinari sau nu.Dar cred ca are varsta medie, ceea ce s-ar preta la ceva lobi, dar cu banda de trasparent mai fina,in concordanta cu abrazia fiziologica. In schimb observ ca i-a facut efect de halou, ceea ce-i frumos.
La forma si lungimea centralilor as mai lucra ,pentru ca planul estetic sa fie paralel cu conturul buzei inferioare.Deci alungit o idee unghiul mezial al lui 1.1 si 2.1 ,si rontunjit mai mult si spre ascendent unghiul distal. La fel si unghiul distal al lateralilor.Dar minim. Un pic ambrazurile masticatorii dintre laterali si canini mai deschise.
Oarece machiaje interdentare si la colet, ca sa aiba viata.
titiluka a multumit.
Vechi 13-11-09, 22:36   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi de sfaturi.
culoarea nu se mai modifica ca asta a vrut...si daca zicea ca nu ii place nu ii schimbam...eu nu sunt de acord cu culoarea si i-am zis de o suta de ori.
albirea nu o sa mearga...albirea de fapt da luminozitate dintelui dar nu schimba culoarea, si cum dintii nu sunt in gama b-urilor...
Vechi 13-11-09, 23:28   #9
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dinti sunt vitali?
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 23:32   #10
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

cu noprep risti sa bulesti profilul de emergenta...
Vechi 13-11-09, 23:46   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr molar dintii sunt vitali cu exceptia 1.1
dr_molar a multumit.
Vechi 14-11-09, 07:41   #12
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post

acuma te cam obliga la o albire a caninilor? sa nu imi spui ca nu ii place cum se integreaza in peisaj?

isi permite noprep veneers? ca daca da...ii tragi 2 pe canini si ai rezolvat estetica cat de cat....

mie nu imi place ca nu o facut lobi de dentina in transparentu ala incizal si apare dentina ca o linie...amu inteleg ca nu fac la metalo ceramice...da nici la zircoane la care e triplu pretul? sa nu faca estetica de neckermann...

si unghiurile alea distale la centrali puteau fi o idee mai ridicate, sa aiba o panta usor ascendenta spre distal, cum e si mai natural....zic io

si vad ca ti s-o retras si in cazu tau gingia de pe 2.2...ca la cazu meu la 1.2....sa il ia naiba de parodontiu ca pishicher mai este.... de i se retrage si la 1.1 ai pus-o ca e pigmentat dintele si se va vedea tare urat un lizereu...sa speram ca sta pe loc....

triungiul ala o aparut ca s-a slefuit mult din fetele meziale si tehnicianu nu a compensat asta...ca de obicei....ca deh nu mai are model negravat si nu poate sa isi dea sama...de parca le-ar fi greu sa faca gingie falsa ca la implante....ei da acolo e vb de bani seriosi si nu se joaca cu jinjia...
zua buna!
permiteti shi la mine un micut comentariu, referitor la estetica,ca o completare.
estetic nu arata rau dar acei lobuli nu prea sunt dupa gust ci cam obligatorii altfel apare ca in cazul de lata un "halou" gri care mai ales la culorile deschise arata ...
ceramica de construit pe zirconiu de obicei e ceramica sintetica "de sticla" shi trebuie mult mai mult jonglat cu umbrele ca sa dea bine shi e posibil ca acel halo sa fii aparut dupa ce s-a mai dorit sau cerut o usoara prelungire incizala.
da domnule e foarte greu sa faci o masca gingivala dupa ce ai gravat modelul pt ca trbuie sa vrei sa stii cum shi sa ai in laborator e exact categoria de ce nu prag.
shi apropo de veneersuri grija la ce grad de opacitate au pastilele din care se realizeaza.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 08:16   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Triunghiul ala a existat din capul locului astfel incat altceva decat deja ai facut nu prea ai ce face.Gingia falsa nu ar rezolva problema din 2 motive:1.nu reproduce exact culoarea gingiei - inconvenient estetic, 2.nu poate umple pur si simplu acel spatiu fara sa determine suferinta parodontala.Ceea ce ai facut cu compozit e ok.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 09:06   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Radu nu vreau gingie falsa,vreau sa lateasca un pic in zona aia dintii... Adica sa mai adauge ceramica . Oricum gingie nu prea se poate fiind coroane unitare.
Teofil: tehnicianul a avut atat modelul initial cat si poze . Putea sa se ghideze dupa ele? Mersi.
Vechi 14-11-09, 10:09   #15
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sal Sico, nu era vorba de gingie falsa din ceramica modelata pe dinti, Radu zicea de imitarea gingiei din silicon pe modelul de lucru (gingi-fast..)etc
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 10:27   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ia si tu o amprenta peste coroane cu un silicon fluid, ca sa vada tehnicianul pana unde poate ridica punctul de contact.Si apoi astepti coborarea papilei, cat o va face.
Pe de alta parte, daca pacienta nu dezveleste prea mult din dinti in suras, nu are rost sa te razboiesti cu triunghiul negru mai mult decat e cazul.
Vechi 14-11-09, 10:40   #17
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am senzatia ,(poate gresesc) ca treimea incizala tre' modelata mai in interior asa cum se poate oberva la incisivii centrali inainte de slefuire. Poate o poza din profil ne ajuta sa observam acest lucru.
--------------------------
nu trebuia sa mergeti pe B-uri , daca tot a vrut deschisi , deschisi sa fie dar nu pe B ca nu e bine , eventual pe A-uri incepand chiar de la caple de zirconiu
.
Vechi 14-11-09, 10:50   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Laura triunghiul negru se vede... Si din pacate doar el. Daca se vedea si papila era ok,dar se vede doar o gaura neagra
d&d radu cred ca nu se referea la gingifast din moment ce a zis ca ar fi inconvnenient estetic si dpdv parodontal nu ar fi ok.
Gingifast nu trebuie sa se potriveasca cu culoarea gingiei perfect. Iar cu atat mai putin nu va leza parodontiu
in legatura cu gingifast...la mine apare doar pentru implante din pacate probabil.
Vechi 14-11-09, 10:58   #19
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post

ma refeream la acest mesaj si Brata este Radu , sorry my bad
.
Vechi 14-11-09, 11:00   #20
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

sico, maestre...
dani (D&D) a punctat bine 2 aspecte...eu ma refeream la gingie falsa din silicon, asa cum fac ei la implante...cred
adica asa am gasit eu pe un clip, etapele tehnice sa nu fie dubii....
1. tehnicianul toarna amprenta pe care o primeste de la cabinet....amprenta luata inainte de a baga firele de retractie pentru amprentarea finala....nu aia cu fire ca ii apare gingia mai sus...si nu e bine asa...
2. obtine un model....pe acest model nu graveaza inca bonturile, si nici nu separa pinii (bonturile) ci amprenteaza si el campul protetic cu silicon chitos (obligatoriu silic de aditie pt ca e mai tare ca si consistenta)
3. amprentarea o face astfel: malaxeaza chitosul si il aseaza fara lingura, asa rulou peste dinti sau dinte, il modeleaza un pic si asteapta priza.
4. dupa priza, il indeparteaza...da? si apoi in dreptul fiecarui dinte unde considera el ca ii e mai usor gaureste chitosul cu o freza de diametru suficient cat sa ii intre varful aplicator al pistolului siliconului de aditie fluid...ma refer la varfurile alea mai subtiri de aplicare intraorala.....
5. dupa ce o facut gaurile in dreptul fiecarui bont in chitos, il curata de impuritati si se apuca si graveaza bonturile
6. buun...a terminat de gravat bonturile....repune chitosul peste bonturile gravate izolar cu ceva sa nu se lipeasca fluidul de el ...si prin gaurile alea baga cu pistolul silicon fluid pana umple tot spatiul creat prin gravare....se poate sa repete de 2-3 ori daca nu se umple complet..uneori...
7. asteapta priza si demuleaza chitosul....obtine astfel cu un pic de munca desigur...o gingie din silicon...care ii va fi sablon la refacerea ambrazurilor gingivale....punctelor de contact....si nu mai exista riscul asa mare de gauri negre si recompletari ....bla bla bla....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8876

si al doilea aspect, poate nu era rau sa fi fost mai retrudati incisivii si din slefuire si din modelaj....ma refer la treimea incizala...dar poate nu s-a putut mai mult...
.
Vechi 14-11-09, 11:17   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Radu promotia 2008 eu ma refeream la ce a zis radu tepordei ( nu stiu promotia) si d&d la fel cred.
La slefuire nu ma mai bag ca pacienta asta mi-a pus capac dar na la 680 coroana mai inghite romanul
Vechi 14-11-09, 11:44   #22
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu am spus , ma refeream la mesajul lui brata ,nu aveam cum sa scriu asa ceva referitor la mesajul lui tepordei, oricum sa revenim la subiect daca mai vreti
.
Vechi 19-11-09, 10:21   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default final

Si acum varianta finala dupa retusurile protezistului.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Untitled-1&.jpg (463,2 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0435.jpg (324,8 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _DSC0434.jpg (214,4 KB, 8 vizualizari)
Vechi 19-11-09, 10:24   #24
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cre`ca trebuie curatati si albiti si restu` ca frontalii sa se integreze in peisaj sau .. sa se integreze ceilalti in peisajul celor 4 frontali
Vechi 19-11-09, 10:26   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

crezi ?
eu sunt sigur.
urmeaza la sfarsitul lui decembrie ca acum nu mai am loc.
Vechi 19-11-09, 10:32   #26
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am inteles! Ca in prima faza ziceai ceva de genu` ca asa vrea pacienta si nu mai stiu ... si d-aia am zis asta N-ar fi mers unghiurile meziale ale IC sa fie mai coborate, putin ?
Vechi 19-11-09, 10:38   #27
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

parca un pic,dar inainte erau si mai ridicate unghiurile
Vechi 22-11-09, 21:42   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mie mi se pare un rezultat bun..sa pui poze si dupa ce albesti caninii
daca ai incerca o fatetare pe canini?
iuly_b este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., albire, ata, buna, cazurile, compozit, culoare, culori, deranjeaza, dintii, estetic, etic, final, frontale, frontali, gura, mica, modificare, negru, pacienta, pacientul, poza, poze, prezenta, proba, superiori, tehnicianul

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: