Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cu ce cimentam definitiv?

discutie din eugenol.ro : Salutari tuturor. Trec direct la subiect: Avem cimentari de rutina cu FOZ (bonturi nevitale) sau CIS (bonturi vitale) si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree56Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-09-09, 04:02   #1
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Lightbulb Cu ce cimentam definitiv?

Salutari tuturor.
Trec direct la subiect:

Avem cimentari de rutina cu FOZ (bonturi nevitale) sau CIS (bonturi vitale) si avem cazuri mai deosebite:

-cimentari pe bonturi cu retentivitate scazuta
-cimentari de lucrari integral ceramice
-cimentari de fatete integral ceramice
-cimentari zirconiu

Pentru zirconiu s-a mai discutat pe forum, iar pentru fatete exista cimenturi speciale rasinice non-autogravante scumpe (motiv pentru care nu fac fatete integral ceramice- cererea e prea mica, imi expira ciment+diverse).

As dori sa comentam pe tema: cel mai bun ciment ca adeziune in funtie de ce suprafete trebuiesc cimentate: dentina, aliaje nenobile (metalo-ceramica, RCR-uri Cr-Co), compozit (pentru refaceri de bont cu fiberpost+compozit), aliaje nobile, ceramica presata, zirconiu. Desigur ca mai sunt si alti parametri ai cimenturilor ce trebuie luati in seama pentru cimentare, dar as dori sa ne referim strict la ''bonding strength'' deoarece in afara de CIS-uri mi se pare cel mai important parametru in alegerea unui ciment (gresesc?).

Eu pana acum am reusit sa gasesc valorile doar la Fuji Plus - pe site-ul oficial GC (dentina 14MPa, nenobil 42MPa, nobil 27MPa, portelan 19MPa) (par umflate bine :) si niste rezultate alte unor studii comparative intre Biscem-RelyX-Maxcem pe site-ul distribuitorului de Biscem de la noi. Sunt convins ca aceste date nu reprezinta neaparat adevarul , ceea ce ma intereseaza insa este valoarea lor orientativa.
Ma intereseaza in special daca are cineva date referitoare la Kavitan Cem, Ketac Cem, Fuji I, Permacem precum si cimenturi rasinice non-autogravante versus cele autogravante.
Rezultatul acestui mic brainstorming mi-ar placea sa fie ceva de genul: daca am un RCR Cr-Co fara suficienta retentie mecanica si pun peste o metalo-ceramica pe Cr-Ni, ce ciment aleg sa ma ajute cat mai mult sa nu pice lucrarea? Sa fie un glassionomer, un compomer, un ciment rasinic autogravant sau unul non-autogravant. Nu va sfiiti sa faceti recomandari de brand-uri.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/8006-cimentam-definitiv/
Sper ca postul sa fie util cat mai multor colegi si data viitoare cand facem cumparaturi de materiale, sau dupa caz cerem patronului un material sa o facem in cunostiinta de cauza si sa nu (mai) alegem un material sau un instrument sau echipament doar pentru ca e cel mai ieftin sau pentru ca asa ne-a "vrajit" comerciantul.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-09, 19:39   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

din ce stiu eu, daca nu ai suficienta frictiune, ca e dcr, ca e coroana, nu te scoate nici mama cimentului din necaz.
sonila stefoni si shooter au multumit.
Vechi 04-09-09, 23:15   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt punctele 2 si 3 ti-as recomanda Variolink II iar pt restul Multilink Automix de la Ivoclar. Variolinkul poti sa-l iei in combinatie cu kitul Variolink Tray-in, care are geluri glicerinice pt stabilirea culorii, si care te ajuta f mult sa nu risipesti material , timp si nervi .
shooter a multumit.
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-09, 23:05   #4
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"daca am un RCR Cr-Co fara suficienta retentie mecanica si pun peste o metalo-ceramica pe Cr-Ni, ce ciment aleg sa ma ajute cat mai mult sa nu pice lucrarea?" - defineste fara suficienta retentie mecanica. mai apoi cat e rcrul ala pe canal? si multe altele... amesteci merele cu perele si o sa-ti dea un compot
Vechi 19-09-09, 14:52   #5
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de dexter View Post
"daca am un RCR Cr-Co fara suficienta retentie mecanica si pun peste o metalo-ceramica pe Cr-Ni, ce ciment aleg sa ma ajute cat mai mult sa nu pice lucrarea?" - defineste fara suficienta retentie mecanica. mai apoi cat e rcrul ala pe canal? si multe altele... amesteci merele cu perele si o sa-ti dea un compot
Fara suficienta retentie mecanica= frictiune insuficienta, fie ca e un dcr cu partea coronara subacontuarata de tehnician sau un bont supraslefuit de un medic (cred ca am vazut cu totii acele bonturi conice slefuite cu discul de dentistii sa le zicem old-school ... sa nu fiu mai dur).

Treaba cu cat e dcr-ul pe canal e alta mancare de peste, asta tine de mentinerea dcr-ului si nu a coroanei, daca nu ai suficienta lungine la dcr in principiu e numai vina medicului, mai interesa atunci cand dau peste ''capodopere'' ale colegilor sau ale tehnicianului ce variante am. Si la dcr sa aplica eceeasi treaba insa : ce ciment are adeziune maxima la dentina si Cr-Co sau din ce e dcr-ul ala.

Exemplul dat de mine rea FICTIV, era doar un exemplu dat, eu vreu sa ajung la date de genul: cea mai buna adeziune la dentina o are cimentul X, la Cr-Ni cimentul Y samd.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de etty View Post
pt punctele 2 si 3 ti-as recomanda Variolink II iar pt restul Multilink Automix de la Ivoclar. Variolinkul poti sa-l iei in combinatie cu kitul Variolink Tray-in, care are geluri glicerinice pt stabilirea culorii, si care te ajuta f mult sa nu risipesti material , timp si nervi .
Multumesc pt recomandarile de la Ivoclar. punctele 2 si 3 inteleg ceramica presata coroane si fatete?
Citat:
Publicat initial de augustin View Post
din ce stiu eu, daca nu ai suficienta frictiune, ca e dcr, ca e coroana, nu te scoate nici mama cimentului din necaz.
De acord ca frictiunea e de departe cea mai importanta, dar eu totusi am vazut lucrari ce au stat ani buni pe bonturi f conice sau dcr-uri subdimensionate.
.
Vechi 14-10-09, 13:27   #6
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

M-am mai documentat, se pare ca Multilink-ul e singurul ciment non self etch non self adhesive de pe piata ce vine la set complet cu toti primerii necesari, dar este destul de scump. Varianta mai ieftina de astfel de ciment am gasit - Granitec - produs de o divizie a Septodont, dar metal primer si acel bonding bicomponent de unde gasesc?? Anybody?
.
Vechi 14-10-09, 14:31   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
M-am mai documentat, se pare ca Multilink-ul e singurul ciment non self etch non self adhesive de pe piata ce vine la set complet cu toti primerii necesari, dar este destul de scump. Varianta mai ieftina de astfel de ciment am gasit - Granitec - produs de o divizie a Septodont, dar metal primer si acel bonding bicomponent de unde gasesc?? Anybody?
Metal primer exista de la Kuraray dental, materiale aduse de Dentana Cas Bucuresti.De asemeni, au si toata gama de silani, adezivi ,etc .
shooter a multumit.
Vechi 29-10-09, 18:52   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Metal primer exista de la Kuraray dental, materiale aduse de Dentana Cas Bucuresti.De asemeni, au si toata gama de silani, adezivi ,etc .
Multumesc d-na Tanase. Din curiozitate, ati folosit vreodata acel Alloy primer de la Kuraray? Daca da, in combinatie cu ce sistem adeziv?
De asemenea sunt un pic nelamurit daca dupa alloy primer ar fi bine sa folosesc si primerul universal, sau nu deoarece as dori sa folosesc un sistem bicomponent primer-bonding (All-bond 2 - Bisco). Teoretic banuiesc ca ar trebui aplicat direct bonding-ul ... mai sunt si eventuale probleme de compatibilitate ... si nu stiu daca merita acea diferenta teoretica de 10MPa intre aprox 20MPA TBS primer universal si aprox 30MPA TBS alloy primer.
.
Vechi 03-11-09, 23:14   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Multumesc d-na Tanase. Din curiozitate, ati folosit vreodata acel Alloy primer de la Kuraray? Daca da, in combinatie cu ce sistem adeziv?
De asemenea sunt un pic nelamurit daca dupa alloy primer ar fi bine sa folosesc si primerul universal, sau nu deoarece as dori sa folosesc un sistem bicomponent primer-bonding (All-bond 2 - Bisco). Teoretic banuiesc ca ar trebui aplicat direct bonding-ul ... mai sunt si eventuale probleme de compatibilitate ... si nu stiu daca merita acea diferenta teoretica de 10MPa intre aprox 20MPA TBS primer universal si aprox 30MPA TBS alloy primer.
Eu folosesc alloy primer-ul din trusa de Panavia F2.0, e un ciment adeziv tot de la Kuraray.E compatibil si cu alt sistem adeziv de la ei:Clearfill esthetic cement, dar poate fi cumparat si separat,daca vrei sa-l folosesti in combinatie cu altceva.Dar ca si pret,cred ca iesi mai bine cu trusa ,decat sa combini .
Vechi 04-11-09, 20:03   #10
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Pe dentina folosim total etch+primer+bonding+panavia.

Pe metal folosim:
A) alloy primer+ Panavia
B) alloy primer+bonding+Panavia
C) alloy primer+primer+bonding+Panavia ?

Asta nu am reusit sa inteleg din instructiunile la alloy primer si la Panavia.

Scuzati concizia, multumesc.
.
Vechi 04-11-09, 23:43   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E self etch.Pe dentina ED primer 1+ED primer 2.Pe metal alloy-primer+Panavia.Poate pe smalt ar merge si atac acid suplimentar,insa ei nu specifica nimic, deci eu am urmat instructiunile lor.Intra pe site-ul Kuraray si gasesti instructiunile in format pdf pentru fiecare tip de material.
Vechi 05-11-09, 08:12   #12
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

ok. multumesc pt lamuriri.
.
Vechi 06-11-09, 16:59   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Am mai descoperit un primer pt metal, de la Shofu, vine in doua variante - ML Primer si Solidex Metal Photo Primer (special pt adeziune metal-compozit opac - merge la reparatii de portelan). Sunt doua variante mai ieftine decat Alloy Primer-ul de la Kuraray. Ar mai fi primerul de metal-zirconia din trusa de Multilink (Ivoclar) - dar se pare ca nu se aduce separat (nu am primit nici un raspuns de la distribuitor).
@d-na Tanase: pe smalt probabil ca nu se specifica etching suplimentar pt ca se presupune ca e slefuit, sistemele self-etch din cate stiu au aceasta indicatie doar pt smalt neslefuit.
.
Vechi 06-11-09, 20:33   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Am mai descoperit un primer pt metal, de la Shofu, vine in doua variante - ML Primer si Solidex Metal Photo Primer (special pt adeziune metal-compozit opac - merge la reparatii de portelan). Sunt doua variante mai ieftine decat Alloy Primer-ul de la Kuraray. Ar mai fi primerul de metal-zirconia din trusa de Multilink (Ivoclar) - dar se pare ca nu se aduce separat (nu am primit nici un raspuns de la distribuitor).
@d-na Tanase: pe smalt probabil ca nu se specifica etching suplimentar pt ca se presupune ca e slefuit, sistemele self-etch din cate stiu au aceasta indicatie doar pt smalt neslefuit.
Eu stiu ca e exact invers.
eugenol man a multumit.
Vechi 06-11-09, 21:12   #15
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Revin la obesia mea si incerc un rezumat:

Care credeti ca este cel mai bun ciment, dar si cel mai bun raport calitate-pret la urmatoarele categorii (in ordinea aproximativa a frecventei intalnite in practica):
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8006

1-adeziune aliaj nenobil-dentina (preparatii clasice pt metalo-ceramica)
2-adeziune aliaj nenobil-aliaj nenobil (coroana peste DCR metalic)
3-adeziune aliaj nenobil-compozit (coroana peste DCR fibre st+comp)
4-adeziune ceramica integrala-smalt/dentina (coroane/fatete integral ceramice)
5-adeziune ceramica integrala-compozit (coroana peste DCR fibre st+comp)
6-adeziune zirconiu-dentina (corane ceramica zirconiu)
7-adeziune zirconiu-compozit (zirconiu peste DCR fibre st+compozit)

Incerc sa fac si cateva nominalizari :

-cimenturi compozite priza duala autogravante autoadezive:
cel mai bun: Nexus NX3 (Kerr), G-Cem (GC-Fuji)
cel mai bun raport calitate-pret: Biscem (Bisco), Maxcem (Kerr), Breeze (Pentron)
-cimenturi compozite priza duala non-autoadezive: Multilink (Ivoclar), Panavia (Kuraray), Duo-link (Bisco), Cement-it (Pentron)
-cimenturi pentru fatete: Variolink (Ivoclar), Choice 2 (Bisco), Clearfil Esthetic Cement (Kuraray), RelyX Veneer Cement (3M), Mojo Veneer Cement (Pentron)
-Cimenturi compomeri:
cel mai bun: Fuji Plus (GC-Fuji)
calitate-pret: Permacem (DMG)

Astept si alte nominalizari precum si cam care credeti ca ar fi cel mai indicat pt categoriiile de la 1 la 7.
Dentamax a multumit.
.
Vechi 07-11-09, 02:07   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Shooter vezi ca am facut un topic cu topul materialelor dat de reality esthetics gasesti acolo raspunsurile la topul tau
Vechi 07-11-09, 02:21   #17
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Shooter vezi ca am facut un topic cu topul materialelor dat de reality esthetics gasesti acolo raspunsurile la topul tau
Unde?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-09, 09:00   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 07-11-09, 10:44   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Multumesc Sico. O sa imi fac timp sa ma uit pe el si eventual revin cu concluzii.
@d-na Tanase: Incercati un google search cu ''self-etch uncut enamel''.
.
Vechi 07-11-09, 11:08   #20
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumim frumos, n-am buton...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-09, 11:50   #21
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Multumesc Sico. O sa imi fac timp sa ma uit pe el si eventual revin cu concluzii.
@d-na Tanase: Incercati un google search cu ''self-etch uncut enamel''.
Pai am cautat.Uite ce am gasit,de exemplu:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Pe de alta parte,invatatura o iei in primul rand din manuale ,altfel poti sa dai peste informatii influentate de reclama.
Vechi 07-11-09, 17:47   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat din link-ul dat: I trust enamel adhesion with self etch as long as the enamel has been cut, in the other hand and I am convinced, based on my own research that with a short phosphoric acid etching, the adhesion to enamel, specially uncut, increases to the point of being just as good as it would be with a regular total etch system.

Deci pe uncut enamel faci total etch sau self-etch+etch suplimentar, iar pe cut enamel merge si doar self-etch- cazul pt Panavia. Eu asa inteleg.
.
Vechi 07-11-09, 18:26   #23
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Citat din link-ul dat: I trust enamel adhesion with self etch as long as the enamel has been cut, in the other hand and I am convinced, based on my own research that with a short phosphoric acid etching, the adhesion to enamel, specially uncut, increases to the point of being just as good as it would be with a regular total etch system.

Deci pe uncut enamel faci total etch sau self-etch+etch suplimentar, iar pe cut enamel merge si doar self-etch- cazul pt Panavia. Eu asa inteleg.
Acum integi bine!
-------------------------------------------------
Shooter,daca vrei adeziune pe uncut enamel, eu zic sa uiti de self etch.Multi autori spun asta.
Vechi 07-11-09, 18:41   #24
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Pai asa intelesesem de la inceput! Poate m-am exprimat eu mai greoi
.
Vechi 28-11-09, 01:58   #25
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Am parcurs partial catalogul reality si mi s-a parut foarte util, cu unele rezultate chiar socante. Am conspectat un mini-top cu cele mai ''adezive'' compozite pentru situatia metal nepretios-dentina-self-cure:

1-Panavia 21 - total etch- 22,9 MPa
2-Clearfil Esthetic - self-etch primer - 18,4 MPa
3-Nexus NX3 - cu optibond all-in-one - 17,8 MPa
4-Biscem - ca atare -14,8 MPa
5-Multilink - self-etch primer + polimerizare margini 40s - 14,7 Mpa
...
8-G-cem seringa - ca atare- 10,5 MPa
...
11-Panavia F2.0 - self-etch primer - 6,8 MPa !!!
...
13-Maxcem - ca atare - 3,4 MPa !!

Concluzia? Nu voi mai folosi vre-un ciment doar pt ca face parte dintr-o anume clasa. Pana acum am fost norocos - foloseam Biscem pt self-etch, self adhesive si cred ca am fost destul de inspirat. Dar ma gandesc ca eram tentat sa folosesc si Maxcem - ce dezastru! Ma uit pe de alta parte si la diferenta dintre Panavia 2.0 si 2.1 - asta imi darama si alte preconceptii. Ce ti-e si cu evidence-based dentistry asta!
.
Vechi 28-11-09, 09:41   #26
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dintre toate cimenturile scrise de D-ra mai sus, cel mai bun , dupa parerea mea este Panavia 21 . Este un adeziv cu care se cimenteaza practic nu numai metallo-ceramica, dar si ceramaica de oxid de circoniu.
luky22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-09, 11:22   #27
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de luky22 View Post
Dintre toate cimenturile scrise de D-ra mai sus, cel mai bun , dupa parerea mea este Panavia 21 . Este un adeziv cu care se cimenteaza practic nu numai metallo-ceramica, dar si ceramaica de oxid de circoniu.
Ce te face sa crezi ca sunt d-ra??? In alta ordine de idei, poti cimenta oxid de zirconiu(si nu ''circoniu") si cu foz, iar daca ai o parere ar fi frumos sa o sustii si cu argumente. No ofense.
.
Vechi 29-11-09, 19:34   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

shooter pai omu a zis ca panavia i se pare cel mai bun...cu ce argumente sa o mai sustina daca ai pus tu topul mai sus?
Vechi 30-11-09, 23:28   #29
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am gasit asta pe alldental :formula cimenturilor influenteaza rezistenta acestora
Un grup de cercetatori ai Universitatii din Washington au studiat comparativ rezistenta cimenturilor folosite la fixarea coroanelor si puntilor, in functie de forma de prezentare: pasta-pasta sau pulbere-lichid.

Ei au inclus in studiu 12 cimenturi diferite, pe care le-au folosit la cimentarea lucrarilor protetice metalo-ceramice pe dinti umani extrasi premergator. Dintii au fost preparati cu freze, avand o conicitate de 20° si lungimea de 4 mm. Restaurarile cu schelet din metal nobil au fost cimentate cu o forta de 196 N. La fixare s-au folosit cimenturi fosfat-oxid de zinc, ionomer modificat cu rasini, rasini conventionale si rasini autoadezive modificate. Specimenele au fost expuse apoi la forte de dezlipire de-a lungul axului apico-ocluzal pana in momentul cedarii cimentului.

S-a constatat ca cimenturile ionomer modificate cu rasini (RMGIC) sub forma de pasta-pasta au esuat cel mai curand, deja la forte de pana la 2,8 MPa, in timp ce versiunea pulbere-lichid a aceluiasi ciment a rezistat la forte de pana la 8,1 MPa.

Astfel, cele mai rezistente cimenturi s-au dovedit a fi RelyX Luting [3M Espe] cu 8,1 MPa si RelyX Unicem [3M Espe] cu rezistenta de 7,3 MPa. A urmat apoi in ordine descrescatoare Panavia F [Kuraray America] - 5,7 MPa, Maxcem [Kerr] cu 4,9 MPa si Fuji Plus [GC America] cu 4 MPa.

Produsele modificate cu rasini au rezistat in mod similar cimenturilor oxifosfat de zinc, motiv pentru care au fost declarate ca optiune convenabila in conditii clinice ideale. In schimb, daca se doreste o retentie aditionala, este recomandata utilizarea cimenturilor cu forma de prezentare pulbere-lichid.

Sursa: Journal of the American Dental Association, September 2009, 140(9):1125-1136
Traducere: Blanka Petcu - AllDental
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-09, 23:33   #30
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si protectia pulpara este in aceeasi ordine?
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-12-09, 17:57   #31
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
shooter pai omu a zis ca panavia i se pare cel mai bun...cu ce argumente sa o mai sustina daca ai pus tu topul mai sus?
... Adevarat, dar eu nu consider o singura sursa de informatie stiintifica adevarul absolut - informatia trabuie bagata in context si coroborata si cu alte informatii.
Mie pur si simplu mi s-a parut ca suna simplist: parerea mea e ca x ciment e cel mai bun punct.
Ok, a corespuns si cu valorile din testele Reality. Eu sunt curios de exemplu daca l-a si folosit, Dentana mi-a dat o lista de preturi in care nici macar nu era Panavia 2.1, doar 2.0 - deci banuiesc ca in Romania nici macar nu a fost adus (decat cine stie - pe comanda).
.
Vechi 01-12-09, 23:57   #32
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...pentru ca sunt.. old school... am uitat de tipurile de ciment...si m-am facut iar de ris..

Modificat ultima data de Ali Baba; 02-12-09 la 02:15.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-09, 09:49   #33
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
... Adevarat, dar eu nu consider o singura sursa de informatie stiintifica adevarul absolut - informatia trabuie bagata in context si coroborata si cu alte informatii.
Mie pur si simplu mi s-a parut ca suna simplist: parerea mea e ca x ciment e cel mai bun punct.
Ok, a corespuns si cu valorile din testele Reality. Eu sunt curios de exemplu daca l-a si folosit, Dentana mi-a dat o lista de preturi in care nici macar nu era Panavia 2.1, doar 2.0 - deci banuiesc ca in Romania nici macar nu a fost adus (decat cine stie - pe comanda).
Shooter, omul a zis "Panavia 21" ,nu "2.1", si acest ciment chiar exista,e self-cure si e o generatie in urma Panaviei F2.0, care-i dual -cure.

Vechi 10-12-09, 09:04   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Shooter, omul a zis "Panavia 21" ,nu "2.1", si acest ciment chiar exista,e self-cure si e o generatie in urma Panaviei F2.0, care-i dual -cure.

MEA CULPA! Panavia 2.1 nici nu exista, a fost o eroare de exprimare. Era vorba evident de Panavia 21 , nu stiam ca este o generatie anterioara lui F2.0, cert e ca eu nu il am in lista de preturi (vezi attachment)
Fisierele atasate
Felul fisierului: xls oferta preturi dentana cas.xls (23,0 KB, 101 vizualizari)
.
Vechi 12-12-09, 14:26   #35
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Mai dau un exemplu de ce topul meu anterior nu trebuie neaparat luat ca atare, ci inclus in context. In acelasi catalog Reality daca ne uitam la bondinguri dam peste All-bond 3, care are o adeziune la cimenturile dual-cure non-self-etch (un exemplu ar fi Duo-link de la aceeasi firma-dar nu se specifica nimci legat de branduri) de 24,3 MPa, valoare ce ar bate teoretic Panavia 21. Nu am inteles insa foarte exact din descriere modalitatea de testare a celor de la reality, adica daca au obtinut aceasta valoare doar testand pe dentina (ma indoiesc), sau testand folosind si o restaurare metalo-ceramica peste (ca sa simuleze un dual-cure real-mult mai probabil). Chestia asta e importanta pt ca daca valoarea adeziunii la metal e mai mica, atunci eventuala descimentare sa va produce la acest nivel si deci valoarea adeziunii ciment-mental ar deveni cea semnificativa. In plus nici nu se specifica daca s-a luat vre-un ciment anume la testat sau daca e de asteptat ca mai toate cimenturile dual-cure non-self-etch sa aiba cam aceeasi valoare a adeziunii cu acest bonding. De aici si concluzia mea ca in studiul teoretic al materialelor dentare, reaspunsul la marile intrebari de genul ''care este cel mai bun'' este de multe ori complicat si comporta multe discutii si nuantari.
Poate sa imi spuna cineva daca folosind acelasi sistem de bonding, cimenturi diferite dual-cure non-self etch dau cam aceleasi valori de bond strength? Eu unul inclin sa cred ca NU, pt ca din cate stiu nu toate cimenturile de acest fel au o componenta self-cure la fel de buna. Lucrurile s-ar putea schimba cand vine vorba de cimenturi self-cure non-self-etch (destul de rare), la care nu ma astept la diferente semnificative folosind acelasi sistem de bonding.
Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Si protectia pulpara este in aceeasi ordine?
Pentru o protectie pulpara optima mi-e teama ca trebuie sa ne oprim la ionomeri (evident fara continut de rasini). Desi exista diferente de agresivitate intre cimenturile compozite, eu unul nu prea ma risc sa le folosesc pe vitali cand vine vorba de metaloceramica. Daca vreau neaparat sa folosesc cimentare compozita, fac extirpari. Altfel daca e vorba de lucrari din fibra de sticla/compozit/acrilat integral, as putea sa ma risc in ideea ca se pot trepana si repara usor la nevoie.
Ali Baba a multumit.
.
Vechi 12-12-09, 22:43   #36
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Pentru o protectie pulpara optima mi-e teama ca trebuie sa ne oprim la ionomeri (evident fara continut de rasini). Desi exista diferente de agresivitate intre cimenturile compozite, eu unul nu prea ma risc sa le folosesc pe vitali cand vine vorba de metaloceramica. Daca vreau neaparat sa folosesc cimentare compozita, fac extirpari. Altfel daca e vorba de lucrari din fibra de sticla/compozit/acrilat integral, as putea sa ma risc in ideea ca se pot trepana si repara usor la nevoie.
Stii vorba aia:"What base?"
Ali Baba a multumit.
Vechi 13-12-09, 07:38   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Salutari tuturor.
Trec direct la subiect:

Avem cimentari de rutina cu FOZ (bonturi nevitale) sau CIS (bonturi vitale) si avem cazuri mai deosebite:

-cimentari pe bonturi cu retentivitate scazuta
-cimentari de lucrari integral ceramice
-cimentari de fatete integral ceramice
-cimentari zirconiu

Pentru zirconiu s-a mai discutat pe forum, iar pentru fatete exista cimenturi speciale rasinice non-autogravante scumpe (motiv pentru care nu fac fatete integral ceramice- cererea e prea mica, imi expira ciment+diverse).

As dori sa comentam pe tema: cel mai bun ciment ca adeziune in funtie de ce suprafete trebuiesc cimentate: dentina, aliaje nenobile (metalo-ceramica, RCR-uri Cr-Co), compozit (pentru refaceri de bont cu fiberpost+compozit), aliaje nobile, ceramica presata, zirconiu. Desigur ca mai sunt si alti parametri ai cimenturilor ce trebuie luati in seama pentru cimentare, dar as dori sa ne referim strict la ''bonding strength'' deoarece in afara de CIS-uri mi se pare cel mai important parametru in alegerea unui ciment (gresesc?).

Eu pana acum am reusit sa gasesc valorile doar la Fuji Plus - pe site-ul oficial GC (dentina 14MPa, nenobil 42MPa, nobil 27MPa, portelan 19MPa) (par umflate bine si niste rezultate alte unor studii comparative intre Biscem-RelyX-Maxcem pe site-ul distribuitorului de Biscem de la noi. Sunt convins ca aceste date nu reprezinta neaparat adevarul , ceea ce ma intereseaza insa este valoarea lor orientativa.
Ma intereseaza in special daca are cineva date referitoare la Kavitan Cem, Ketac Cem, Fuji I, Permacem precum si cimenturi rasinice non-autogravante versus cele autogravante.
Rezultatul acestui mic brainstorming mi-ar placea sa fie ceva de genul: daca am un RCR Cr-Co fara suficienta retentie mecanica si pun peste o metalo-ceramica pe Cr-Ni, ce ciment aleg sa ma ajute cat mai mult sa nu pice lucrarea? Sa fie un glassionomer, un compomer, un ciment rasinic autogravant sau unul non-autogravant. Nu va sfiiti sa faceti recomandari de brand-uri.
Sper ca postul sa fie util cat mai multor colegi si data viitoare cand facem cumparaturi de materiale, sau dupa caz cerem patronului un material sa o facem in cunostiinta de cauza si sa nu (mai) alegem un material sau un instrument sau echipament doar pentru ca e cel mai ieftin sau pentru ca asa ne-a "vrajit" comerciantul.

Sa vedem daca incropesc ceva coerent asa dimineata referitor la cimentarile adezive.

Problema in sine este pusa gresit, cel putin in cazul cimentarilor adezive : cimentul este doar un material care umple spatiul minim dintre coroana si dinte, mai important este adezivul folosit. Adezivul face posibila lipirea compozitului-cimentul rasinic- de dinte si mai apoi a compozitului de proteza fixa. Cimentarile adezive au sens in cazul protezarilor fixe atunci cand avem materiale de care sa lipim adeziv(pressed, laminate, pressed to metal cu praguri ceramice, si evident compozit! Atunci beneficiezi de maxim de adezivitate.
Daca in schimb vrei sa cimentezi adeziv metal- nobil sau nu- zirconiu- nu castigi mare lucru procentual. Ma refer strict la retentia lucrarii pe bont!

Si atunci o idee mai buna ar fi sa refaci bontul intr-o forma mai retentiva mecanic - adica sa lipim adeziv compozit de dentina- stim ca merge si chiar poti dezvolta legaturi masurate de peste 45 MPa daca folosesti un adeziv bun!

Paranteza : Cimenturile autogravante sunt cel putin o gluma la ora actuala- nici nu se apropie de valorile pe care le poti obtine folosind adeziv + ciment rasinic separat. Paranteza inchisa.

Cautati MPa pe cutiile de adeziv - de obicei este trecuta si metoda prin care s-a ajuns la acea masuratoare -ce ne intereseaza este Shear Bond Strength - este foarte important chiar si momentul cand se face masuratoarea- MPa difera in functie de momentul masuratorii - la 1h, la 12h, la 3 luni, etc)
Mai important este sa folosesti adezivul corect! Calitatile lui scad sensibil la o folosire incorecta.

Dupa cum spuneam cautam sa ne folosim de legatura puternica intre comp si dentina restaurand bontul la o forma cat mai retentiva mecanic. Cheia succesului de altfel in cazul restaurarilor metalice si zirconiu ce nu castiga prea mult la cimentarea adeziva.
Dupa refacere bontului poti folosi cam orice tip de ciment- la o adaptare buna a lucrarii nu prea conteaza de care! Am vazut inlay-onlay pe aur cimentate cu fosfat de >20 ani care arata impecabil! Ca regula general valabila metalul sau zirconia merg foarte bine cimentate cu orice. De departe mult mai importanta este adaptarea in sine a piesei protetice pentru prognosticul pe termen lung decat cimentul folosit.
Ori de cate ori am avut esec de lipire adeziva la zirconiu sau metal,din cauza preparatiei defectuoase neretentive mecanic , mai TOT timpul cimentul rasinic il gaseam lipit de bont si nu in lucrare - legatura adeziva mai slaba cedeaza prima!

Daca lipesti adeziv ceramica atunci intradevar poti limita pierderea de substanta dentara necesara prepararii unei geometrii retentive folosind adeziv si ciment rasinic. Bond-ul puternic dintre ceramica + adeziv + ciment rasinic+ dinte permit preparatii cu minim de retentie mecanica- vezi CAD-CAM- de ex. preparatiile table-top de la cerec care stau bine mersi daca sunt lipite adeziv corect.

Cimenturile rasinice sunt si ele impartite in duale si foto. Tehnica de fotopolimerizare a cimenturilor foto in cazul fatetelor este diferita decat in cazul cimentarii unui inlay/onlay. La fel de bine se poate folosi cu succes chiar si un compozit microhibrid incalzit ca liant in cazul cimentarilor adezive atunci cand piesele protetice sunt ceramice. Ar mai fi de discutat o gramada dar trebuie sa ma duc la sala!

Sper ca are sens ce am scris si va fi de folos cuiva!

Salutari de la mare!

Dr.Bogdan Acatrinei

p.s.
Sa ai un RCR metalic fara forma retentiva este non sens! La ce bun il faci daca nu e retentiv? Salvezi o radacina poate sar este imposibil de protezat corect... Daca nu este retentiv datorita dimensiunilor mici- de ex. lipsa de spatiu inter arcadica- e cazul sa cauti o alta solutie protetica in sine decat un ciment bun!
grigore1, shooter, ange_la si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de camellleom; 13-12-09 la 07:45. Motivul: uituc
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 08:05   #38
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Urmand firul logic al afirmatiei dumneavoastra condamnati toate restaurarile adezive- aici includem si obturatiile foto uzuale fara baza- la genocid in masa!
Protectia pulpara poate fi efectuata cu succes chiar folosind o tehnica acid-etch + adeziv! Direct pe bontul vital! Astfel sigilam tubulii dentinari minimizand efectele nocive asupra pulpei pe perioada provizoratului.
Compozitul si adezivul la ora actuala nu sunt mai agresive pulpar decat ionomerul . De ex. hidroxidul de calciu, atat de des indicat ca baza in cavitatile profunde sau in deschiderile accidentale ale camerei pulpare, este mai agresiv pulpar decat compozitul ! Cel mai bland "cu pulpa" in actiuni este cimentul policarboxilic. Exista studii in acest sens. Trebuie doar sa rascolesc un pic calculatorul.

bogdan
Ali Baba a multumit.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 09:54   #39
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de camellleom View Post
Urmand firul logic al afirmatiei dumneavoastra condamnati toate restaurarile adezive- aici includem si obturatiile foto uzuale fara baza- la genocid in masa!
Protectia pulpara poate fi efectuata cu succes chiar folosind o tehnica acid-etch + adeziv! Direct pe bontul vital! Astfel sigilam tubulii dentinari minimizand efectele nocive asupra pulpei pe perioada provizoratului.
Compozitul si adezivul la ora actuala nu sunt mai agresive pulpar decat ionomerul . De ex. hidroxidul de calciu, atat de des indicat ca baza in cavitatile profunde sau in deschiderile accidentale ale camerei pulpare, este mai agresiv pulpar decat compozitul ! Cel mai bland "cu pulpa" in actiuni este cimentul policarboxilic. Exista studii in acest sens. Trebuie doar sa rascolesc un pic calculatorul.

bogdan
pai da!
pt ca atat cimenturile cu ionomeri de sticla cat si cim policarboxilic au acidul poliacrilic ca si lichid de amestec.
cis urile sunt copiii cimentului policarboxilic cu cimentul silicat.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 13:13   #40
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Imi permit sa adresez si felicitari alaturi de multumiri lui camelllom pentru posturi CU SUBSTANTA, f bine argumentate, din care cu siguranta chiar am tras concluzii folositoare in practica - ceea ce imi si doream prin deschiderea acestui subiect.
Comentarii :
1-hidroxidul de calciu este mai agresiv fata de pulpa, dar agresiunea sa este un ''buna'', adica are ca final un echilibru biologic ce poate fi considerat un succes terapeutic (chiar daca face eventuale interventii endo mai dificile datorita calcificarilor, etc.)
2-de acord ca respectarea tehnicii conteaza mai mult decat brandul in sine la sistemele bonding, la fel cum exereza completa folosind detector de carie este cea mai importanta pt succesul pe termen lung al unei obturatii dincolo de orice alte aspecte.
3-nu condamn folosirea compozitelor ca obturatie de baza in loc de ionomeri (trend-ul actual), insa totusi cred ca aceasta este asociata cu o rata mai mare de sensibilitate post-op (aici imi permit sa nu fiu de acord momentan cu camelllom, dar daca are cineva studii pe aceasta tema chiar m-ar interesa). Cand consider mai importanta rezistenta mecanica a obturatiei de baza sau valoarea aderentei acesteia la dentina si eu folosesc aceasta tehnica imreuna cu un bonding adecvat. Daca sunt chiar aproape de pulpa folosesc totusi si un strat subtire de ionomer peste hidroxid pt ca sunt de parere ca totusi e mai putin agresiv decat compozitul. In acest caz (strat subtire) nici nu mai conditionez cu acid poliacrilic. Daca folosesc ionomerul ca baza in strat gros o fac doar din considerente de timp sau/si motive economice: dureaza mai mult si ai costuri mai mari sa pui compozit strat cu strat cate 2mm. In acest caz (start gros) folosesc mereu dentin conditionerul. Nu stiam ca policarboxilicul e mai putin agresiv decat ionomerii, atunci poate ar fi cazul sa-l folosesc pe el in acel strat subtire.
4- exista conditioneri pentru metale si zirconiu, si unii dintre ei se lauda ca pot ajunge pana la bond strength demne de luat in calcul gen 20-30MPa.
5- caz concret: DCR-ul metalic subdimensionat si bine cimentat, pacientul vine la mine ca s-a descimentat coroana, sa i-o recimentez. Ce solutii propuneti? Eu nu am incercat niciodata sa descimentez un dcr ca sa-l refac, dar din auzite stiu ca e f. dificil si nu mi-as pierde timpul cu asa ceva, mai ales ca e greu de inteles pentru pacient de ce l-as taxa substantial pt asa ceva. Primul meu instinct a fost sa incerc o cimentare cu ceva mai bun. Sigur ca puteam sa-l trimit inapoi la doctorul de la care a venit, dar totusi ...
Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
pai da!
pt ca atat cimenturile cu ionomeri de sticla cat si cim policarboxilic au acidul poliacrilic ca si lichid de amestec.
cis urile sunt copiii cimentului policarboxilic cu cimentul silicat.
Cu respect, eu sper sa nu fie nimeni pe acest forum, sa ma rog care sa participe la aceasta discutie si care sa nu stie asta
.
Vechi 13-12-09, 17:35   #41
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Comentarii :
1-hidroxidul de calciu este mai agresiv fata de pulpa, dar agresiunea sa este un ''buna'', adica are ca final un echilibru biologic ce poate fi considerat un succes terapeutic (chiar daca face eventuale interventii endo mai dificile datorita calcificarilor, etc.)

de ce zici tu ca hidrox de calciu determina un ech biologic? la ce te referi? ce se intampla cu pelicula de cimet in timp?
2-de acord ca respectarea tehnicii conteaza mai mult decat brandul in sine la sistemele bonding, la fel cum exereza completa folosind detector de carie este cea mai importanta pt succesul pe termen lung al unei obturatii dincolo de orice alte aspecte.

foarte corect.

3-nu condamn folosirea compozitelor ca obturatie de baza in loc de ionomeri (trend-ul actual),
actual de multi ani incoace, nu la noi, ce e drept.. insa totusi cred ca aceasta este asociata cu o rata mai mare de sensibilitate post-op (aici imi permit sa nu fiu de acord momentan cu camelllom, dar daca are cineva studii pe aceasta tema chiar m-ar interesa).

nu ajunge sa citim studii despre o anume tehnica. e f important sa avem un pic de incredere si sa o aplicam corect, si concluziile vin de la sine. desi citisem mult despre total etch, nu indrazneam sa o aplic. eram si eu fan cis, ca si tine. de un an jumate, poate mai putin, am trecut la total etch,in orice fel de cavitati, si, cu mana pe inima spun, nu cred ca am avut mai mult de 3 -4 esecuri, pe care le-am rezolvat indepartand si reaplicand inca odata compozitul. nu am avut INCA nici o reactie inflamatorie, si daca ea ar fi sa apara, nu ar aparea, cu siguranta, din cauza protocolului de hibridizare, ci din cauza bacteriilor restante.
Cand consider mai importanta rezistenta mecanica a obturatiei de baza sau valoarea aderentei acesteia la dentina si eu folosesc aceasta tehnica imreuna cu un bonding adecvat. Daca sunt chiar aproape de pulpa folosesc totusi si un strat subtire de ionomer peste hidroxid pt ca sunt de parere ca totusi e mai putin agresiv decat compozitul. In acest caz (strat subtire) nici nu mai conditionez cu acid poliacrilic.
pana nu demult asta era si conduita mea terapeutica. totusi, conditionam de fiec are data substratul dentinar cu ac poliacrilic, pt a obtine acel strat de dentina intermediara.Daca folosesc ionomerul ca baza in strat gros o fac doar din considerente de timp sau/si motive economice: dureaza mai mult si ai costuri mai mari sa pui compozit strat cu strat cate 2mm.

dureaza mai mult sa: conditionezi suficient timp, sa speli, sa usuci, sa malaxezi cis, sa aplici, sa modelezi, etc etc, decat sa pui baselinerul si peste sa stratifici compozitul.
In acest caz (start gros) folosesc mereu dentin conditionerul. Nu stiam ca policarboxilicul e mai putin agresiv decat ionomerii, atunci poate ar fi cazul sa-l folosesc pe el in acel strat subtire.
acidul este acelasi, difera semnificativ mecanismul de adeziune. dar sunt sigura ca toti cei de pe forum, sau, ma rog, cei care au scris in topic, stiu acest lucru....

Cu respect, eu sper sa nu fie nimeni pe acest forum, sa ma rog care sa participe la aceasta discutie si care sa nu stie asta
i-auzi...

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 18:33   #42
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Ca difera mecanismul de adeziune al PCZ versus CIS e mai putin important practic. Ca valoarea adeziunii este mai mica insa este important. La fel de important este si care dintre ele este mai agresiv pulpar. Daca PCZ este mai putin agresiv ca baza, cati dintre voi il folositi in practica curenta? Eu pana acum deloc.
Totodata este important cine este mai agresiv intre CIS si RC. Pana acum am mers in virtutea unei inertii si gandeam ca automat RC sunt mai agresive decat CIS insa din reactiile colegilor de pe forum deduc ca s-ar putea sa ma fi inselat- recunosc ca nu am aprofundat acest subiect. Insa sunt convins ca si aici lucrurile sunt mult mai nuantate si nu sunt alb-negru, in sensul ca depinde de ce fel de CIS este (brandul), daca folosim sau nu conditioner si de care, folosirea unor proportii corecte la malaxare; la RC ce mecanism de etching si bonding folosim, cantitatea de monomer rezidual si implicit tipul de RC, nuanta de RC, tipul lampii foto, buna ei intretinere, corectitudinea tehnicii etc. Sunt convins ca sunt studii care vor sa impuna RC ca obturatie de baza si in mare parte probabil ca au si reusit. Intamplator am lucrat si in cercetare clinica si stiu cat de importanta este alegerea designului unui studiu pentru rezultat si cat de usor pot fi manipulate datele finale ca sa tragem concluzia convenabila. Acelasi catalog Reality care imi este fresh in memorie proclama ca in state CIS-urile sunt deja intr-un mini-come-back. Sa fie oare intamplator?
Cat de important este marketingul companiilor de materiale dentare in conturarea unei gadiri ''convenabile'' a noastra a tuturor celor din profesie probabil ca nici nu ne dam seama. Si trebuie sa mai recunoastem ca in conditiile pietii romanesti de servicii stoma e destul de dificil sa urmarim si sa evaluam rezultatele muncii noastre (si spun asta cu regret).
In alta ordine de idei, probabil ca mi se pare ca dureaza mai putin varianta cu baza de CIS pentru ca m-am obisnuit cu ea, aplicarea de compozit strat cu strat mai ales la dintii tratati endo unde ajungi la 3-4 sau mai multe straturi de compozit ma exaspereaza, dar cred ca e subiectiva treaba... Sunt tentat sa folosesc compozit de refacere bont ca obturatie de baza, varianta dual cure, dar nu prea am reusit sa gasesc studii legate de valori bonding, agresivitate fata de pulpa pt dintii vitali etc.
In final vreau sa ma scuz pentru agresivitatea unor remarci si pentru tonul meu mai putin cizelat, sper sa nu-mi fi descurajat colegii ci dinpotriva sa-i fi provocat la o discutie cu un final din care sa aiba toata lumea de castigat si sper sa reusim sa pastram discutia intr-un registru amical.
Pe de alta parte o mica lupta de pareri, orgolii si poate de ce nu si interese cred ca nu poate fi decat benefica acestei mici dezbateri daca este pastrata in anumite limite. In ceea ce ma priveste nu sustin nici ca sunt detinatorul adevarului absolut, nici ca nu fac greseli (poate chiar fundamentale), ba dimpotriva imi place sa recunosc franc si fara rezerve in momentul in care realizez ca am gresit.
PS: revin cu un post despre postarea doar de dragul postarii si imi cer scuze in avans de offtopic.
Pe un forum profesional international publica un dentist din Kenya:

challenges of practicing dentistry in Kenya. whats your take

Kenya enjoys relatively advanced dental services compared to her other east African neighbors. But if you factor in that this country of almost 40 million people has only 900 qualified dentists of which only 600 are actively involved in patient management it becomes obvious that we are far from ideal. we have less than 10 orthopantomogram machines in the whole country, 20 maxillofacial surgeons, one endodontist, five periodontologists,one maxfax radiologist,ten paediatric dentists, five oral pathologists, five restorative dentists and so and so forth.
i work in a small town in northwestern Kenya where to take the example of today we saw 72 patients. we are two dentists and one oral health technologist. we performed around 40 extractions, three incisional biopsies,around five fillings two endodontic therapies and review of previous patients. we also offer support to the inpatients as well as run a periodontal clinic for diabetics on Wednesdays. all this is done with one dental unit and a handfull of equipment.
one may argue that we get lots of practice but i submit to you that with this kind of numbers quality is severely hampered and morale extremely low.
so my challenge is as we advance dentistry what is the best way not to leave Kenya and the rest of Africa behind?
am in the process of building a website that will offer continuous education, downloadable dental material as well as serve as a forum for young and upcoming dentists to improve their talents and to stop the brain drain. i intend to fully finance this site. what i will need is material and literature, links to useful dental site active participation as well as exchange of knowledge, i believe this will greatly help close the divide.
secondly through the very kind support of Dr. Paul leventhal and his team from the USA we have been able to start a successful fissure sealant programme which i hope grows.
my current project also includes improving the oral health of diabetics. i need ideas, literature and moral support. thank you all

Raspuns:

Great Post Hudson!

Can you give a little more information about the basic habits of your patients such as toothbrushing technique they use, do they change their tooth brushes every 3 months, do they clean their toothbrushes properly daily, what types of foods do they eat, what toothpastes do they use and the ingredients, mouthwashes etc.

What topics specifically do you need research material on? You mentioned diabetic patients; also, working with sealants. Are you looking at specific oral pathologies that you would like information on?

Please keep us informed about your project as well as how else we can help.

Si reactia:

christina,
bad brushing habits driven by terrible poverty. guys cant afford dentrifices. the chewstick is popular. dental treatment they know of is extraction.
interestingly kids who are six months get their tooth germs gauged out because the cause ''diarhoea''

No comment.
.
Vechi 13-12-09, 20:01   #43
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

shooter, bacteria face buba nu cimentul... hidroxidul, ionomerul, policarbixilat, compozite, toate puse pe pulpa sterila au determinat formarea de dentina, cum au aparut bacteriile a aparut dezastrul...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-09, 18:21   #44
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
shooter, bacteria face buba nu cimentul... hidroxidul, ionomerul, policarbixilat, compozite, toate puse pe pulpa sterila au determinat formarea de dentina, cum au aparut bacteriile a aparut dezastrul...
Atunci de ce toata lumea recomanda coafaj direct sau indirect cu hidroxid de calciu si nu cu altceva daca toate determina aparitia de dentina secundara?
.
Vechi 14-12-09, 18:30   #45
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu toata lumea recomanda coafaj direct cu hidroxid, se poate face si cu mta sau direct adeziv, tocmai pentru ca de la bacterie e buba si nu de la materialul de obturat

Modificat ultima data de aurelian; 14-12-09 la 21:38.
.
Vechi 14-12-09, 21:19   #46
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Eu cred ca propritatile antiseptice si neodentinogenetice ale hidroxidului de calciu il recomanda totusi ca material de electie pt coafaje. Nu stiu daca proprietatile neodentinogenetice ale altor materiale sunt similare, de aceea nu am incercat niciodata sa fac coafaj cu altceva. Experienta mea de endo cu Ca(OH)2 in apexificari mi-a dat mare incredere in acest material.
.
Vechi 14-12-09, 21:37   #47
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

shooter, eu nu am nimik impotriva materialului, dar in momentul asta comparam mere cu pere, pentru ca eu spun ca materialul e ok si nu de aici e problema iar raspunsul este, experienta mea cu hidroxid mi-l recomanda...
ultimele studii citite de mine inclina balanta spre mta, daca vorbim despre coafaje...
.
Vechi 15-12-09, 09:21   #48
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

OK Aurelian. Point well taken. Pana una alta ne indepartam un pic de topic desi discutia ramane interesanta pt mine.
Eu personal m-am cam lamurit ce conduita sa adopt in cazurile de frictiune proasta sau in cazurile de cimentari ceramica integrala/zirconiu (revin cu un post detaliat despre concluziile mele pt a le supune ''jurizarii''). De asemnea am invatat de pe forum ca pot folosi cu incredere si cimenturi RC pe bonturi vitale sau pot renunta la baza subtire de CIS in favoarea RC.
.
Vechi 28-01-10, 12:58   #49
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stie cineva cine comercializeaza in romania o varianta buna de glassionomer modificat cu rasina pt cimentare, care sa nu fie in varianta pudra-lichid ci pasta-pasta (astea vin in capsule sau pistol)? Stiu ca variantele pudra-lichid sunt superioare celor pasta -pasta (si acest lucru e mentionat si la inceputul acestui topic) insa ma termina mixatul la lucrari cu multe bonturi. Eu folosesc Fuji Plus , nu am avut probleme cu el insa ma gandesc la o varianta automix pt astfel de situatii cu multe bonturi.
Exista fuji plus in capsule, relyX luting plus cement la seringa cu clicker insa nu stiu daca le aduce cineva in Romania. Stiu doar ca ~~~~~~~~~ are permacemul de la DMG in aceasta varianta (seringa) insa nu am lucrat cu el si nici nu stiu pe nimeni care sa-l fi folosit. O fi ok?
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-10, 13:13   #50
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

iarna nu-i ca vara,nici relyx de care zici nu-i ca fuji plus lich-pulb..e mai slab calitativ..eu raman fana a fuji plus-ului cu pulberea lui cu tot
kos2188 a multumit.
Vechi 28-01-10, 13:47   #51
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiu ca iarna nu-i ca vara si mai stiu ca nu am zis ca relyX -ul e mai bun ca fuji plus. Sincer nu stiu care-i mai bun . Daca stii niste studii independente si de incredere (nu ale producatorilor) care sa se refere la aceste cimenturi te rog sa ne spui si noua. Fuji plus exista si in varianta de capsule iar eu am intrebat daca stie cineva unde pot gasi aceasta varianta..............RelyX-ul nu are capsule insa are seringa cu clicker.
.
Vechi 28-01-10, 14:42   #52
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

stiu de clicker,nu stiam ca -chiar exista capsule fuji..presupun ca sunt scumpe
Vechi 28-01-10, 14:58   #53
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

offtopic...Anduluta scrie repede inca un mesaj ca ai exact 666 scrise
.
Vechi 28-01-10, 17:30   #54
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pe dentina folosim total etch+primer+bonding+panavia.

Pe metal folosim:
A) alloy primer+ Panavia
B) alloy primer+bonding+Panavia
C) alloy primer+primer+bonding+Panavia ?

Asta nu am reusit sa inteleg din instructiunile la alloy primer si la Panavia.

Scuzati concizia, multumesc.
Cit costa o cimentare cu panavia la voi, ca pretul e destul de marishor? multumesc.
Vechi 28-01-10, 21:04   #55
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
Cit costa o cimentare cu panavia la voi, ca pretul e destul de marishor? multumesc.
Momentan folosesc biscem pt cimentare si cer 20lei/element cimentat (RCR sau coroana). Nu m-am gandit sa fac cine stie ce profit din asta, doar sa imi acopar pretul seringii. Cu Panavaia daca as folosi probabil ca as cere mai mult.
Citat:
Publicat initial de muresan sergiu View Post
stie cineva cine comercializeaza in romania o varianta buna de glassionomer modificat cu rasina pt cimentare, care sa nu fie in varianta pudra-lichid ci pasta-pasta (astea vin in capsule sau pistol)? Stiu ca variantele pudra-lichid sunt superioare celor pasta -pasta (si acest lucru e mentionat si la inceputul acestui topic) insa ma termina mixatul la lucrari cu multe bonturi. Eu folosesc Fuji Plus , nu am avut probleme cu el insa ma gandesc la o varianta automix pt astfel de situatii cu multe bonturi.
Exista fuji plus in capsule, relyX luting plus cement la seringa cu clicker insa nu stiu daca le aduce cineva in Romania. Stiu doar ca ~~~~~~~~~ are permacemul de la DMG in aceasta varianta (seringa) insa nu am lucrat cu el si nici nu stiu pe nimeni care sa-l fi folosit. O fi ok?
Eu nu stiu nici o alta varianta in afara de cele amintite de tine. Se pot aduce pe comanda daca nu le gasesti cu siguranta. Daca te ajuta cu ceva stiu ca DMG e lider de piata in state cu luxacore la compozite de refacut bonturi, iar luxatemp e considerat cel mai bun compozit pt provizorii - deci eu in locul tau m-as risc sa incerc. Un review pt permacem gasesti la reality in catalogul ''resin cements''.

Modificat ultima data de shooter; 28-01-10 la 21:25.
.
Vechi 08-02-10, 11:27   #56
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mi-am luat o seringa de permacem si vreau sa va spun ca nu am curaj sa o folosesc. De proba, am amestecat pe un pad putin ciment sa vad cum se comporta ca timp de lucru si priza . Consistenta e destul de scazuta, e transparent (asta mi se pare tare ciudat) si ce ma sperie e faptul ca pe pad se transforma intr-o stare de "gel" (cand se poate indeparta surplusul) in 5 min. Mi se pare f mult. Am incercat si sa suflu pe el :-) ca sa imite temperatura cavitatii bucale insa tot asa. Pai in 5 min nu cred ca se intampla lucruri ok in prezenta fluidului din santul gingival.. Sa faca priza mai repede in cavitatea bucala? Foloseste cineva si poate imi spune si mie..... Asa ca deocamdata, pana lamuresc problema asta, am mai luat un Fuji Plus
.
Vechi 08-02-10, 11:43   #57
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de muresan sergiu View Post
Clearfil SA cement, de la Kuraray.Da-i rasina ,nu GI modificat.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, bonturi, buna, cad-cam, cimentare, conice, curatat, dental, endo, folosesc, folosi, folosit, fuji, gandesc, gel, glassionomer, hartie, hidroxid de calciu, iga, intrebare, lichid, link, lucrari, lucrat, lucru, mm, modifica, nime, primul, seringa, superioare, termina, teste, topic, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: