Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cu ce cimentam definitiv?

discutie din eugenol.ro : Deci ... nu inteleg care e miza aici ... da si tu baign pe google traducere si vezi ce ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree56Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-05-11, 19:23   #115
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
0 (+1/-1)     

Deci ... nu inteleg care e miza aici ... da si tu baign pe google traducere si vezi ce rezulta ... si baigne da un rezultat asemanator... dar ce rost are aceasta incordare in muschi a orgoliului si cui foloseste? Degenereaza totul intr-o discutie perfect stupida. Cu tastatura tactila m-am oprit, o sa ma opresc si cu baign/baigne desi sunt sigur ca vei cauta un dictionar sa imi arati ca ai dreptate - plec in avans capul si imi recunosc infrangerea in bataliile de semantica.
Vechi 07-05-11, 19:40   #116
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

shooter calmeaza-te tu ai zis-o in gluma si eu am zis-o la fel,dar vad ca tu te "ataci" singur...sau numai glumele tale le inghiti? nu tebuie sa ma uit in dictionar ,nu are rost ca le stiu din cap.
esti nervos deja de pe topicul celalalt cu compozitele si nu inteleg de ce... poate nu mai avem voie sa avem pareri diferite.
e usor sa scriem din carti sau de pe net,dar hai sa scriem din practica noastra...
Vechi 08-05-11, 10:13   #117
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

@Sico: Ok. Propun sa cadem de acord ca nu avem acelasi tip de umor si sa tinem seama de chestia asta pe viitor.

@everybody: Nici eu nu imi imaginez de ce ai vrea sa incalzesti un chitos pt cimentare in loc de un fluid - ideea e sa aiba proprietati de curgere si de grosime a filmului cat mai aproape de un compozit creeat special pt cimentare - ori cu un chitos cred ca suntem cam departe de asa ceva.
Vechi 08-05-11, 13:37   #118
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Se incalzeste chitosul pt a scadea consistenta. Daca te gandesti la proprietatile fizico-chimice si gama larga de culori pt chitos fata de fluide iti vei da seama de logica folosirii lor.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg mas1.jpg (132,5 KB, 90 vizualizari)
Felul fisierului: jpg mas2.jpg (162,7 KB, 57 vizualizari)
sico, shooter, cristaldental si alti 2 au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-11, 15:57   #119
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multam fain ! Ce carte-i aia ?
Vechi 08-05-11, 20:18   #120
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Se incalzeste chitosul pt a scadea consistenta. Daca te gandesti la proprietatile fizico-chimice si gama larga de culori pt chitos fata de fluide iti vei da seama de logica folosirii lor.
daca merge si asa atunci care ar fi avantajul de a cimenta fatetele sau coroanele integral ceramice cu variolink ?( muuuuult mai scump plus ca are un nr limitat de culori cei de la terra dent aveau doar translucent)
pt. ca atunci investitia in ap de incalzit compozit devine extrem de profitabila
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-11, 20:37   #121
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

well,ar fi interesant de vazut un studiu:comportamentul in timp al fetatelor cu ambele tipuri de cimentari.Pana la urma asta e cam decisiv.
Vechi 08-05-11, 21:46   #122
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Multam fain ! Ce carte-i aia ?
alumassironi
--------------------------
Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
daca merge si asa atunci care ar fi avantajul de a cimenta fatetele sau coroanele integral ceramice cu variolink ?( muuuuult mai scump plus ca are un nr limitat de culori cei de la terra dent aveau doar translucent)
pt. ca atunci investitia in ap de incalzit compozit devine extrem de profitabila
care investitie...se gasesc la cativa dolari pe ebay aparate universale de incalzit, si nu e citire de la mine care-s coate goale si folosesc chinezarii ci de la cursul online free de pe DT alu' Jason Smithson care mai incalzeste compo pt obturatiile lui
.
Vechi 08-05-11, 22:38   #123
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Shooter : stii ca gelurile alea de incercare sunt controversate , nu s-ar indeparta perfect de pe lucrare daca n-ai baie us. Unii prefera sa faca proba numai cu apa chioara .
la ce "geluri" te referi?

Ideea cu gelurile era sa testezi in functie de culoarea bontului.
Eu am patit asa ceva, dupa cimentarea unei integral ceramice mi s-a modificat culoarea finala, adica cu apa chioara era ok, cu ciment , ba.
In consecinta am emotii cand cimentez fatete.

Variolink 2 try in este o varianta nu f scumpa care face banii.
din pacate ~~~~~~~ul il aduce numai la comanda speciala, acum fiind indisponibil.
Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
well,ar fi interesant de vazut un studiu:comportamentul in timp al fetatelor cu ambele tipuri de cimentari.Pana la urma asta e cam decisiv.
sunt de acord, dar pe cati dintre pacienti ii mai "prinzi" la poze...
eu trag de ei sa le vad implanturile unde au dat bani multi si nu vin, dar pentru fatete??
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-11, 23:45   #124
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicom View Post
la ce "geluri" te referi?

Ideea cu gelurile era sa testezi in functie de culoarea bontului.
Eu am patit asa ceva, dupa cimentarea unei integral ceramice mi s-a modificat culoarea finala, adica cu apa chioara era ok, cu ciment , ba.
In consecinta am emotii cand cimentez fatete.

Variolink 2 try in este o varianta nu f scumpa care face banii.
din pacate ~~~~~~~ul il aduce numai la comanda speciala, acum fiind indisponibil.
Cu ciment clear ti s-a modificat culoarea ? Poate ceva n-a fost in regula cu cimentul ala.

Mie ce mi s-a lucrat pe masa refractara a fost cu ecranare buna , si nu am avut nevoie de gaselnitele lor pentru testarea culorii.Pana acum, si scuip in san !

Dar daca tu vrei...
belle a multumit.
Vechi 09-05-11, 10:31   #125
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Mie ce mi s-a lucrat pe masa refractara a fost cu ecranare buna , si nu am avut nevoie de gaselnitele lor pentru testarea culorii.Pana acum, si scuip in san !
Pai se duce tot farmecul cu translucenta specifica ceramicii integrale daca iti baga opac tehnicianul. Mie mi se pare foarte importanta insa grosimea - voi ce grosime ii lasati tehnicianului pt material in situatiile astea?
Eu fac praguri de >/= 1 mm (o trecere cu freza calibrata 1mm apoi finisare ) si incizal de obicei las vre-o 3 mm (2 treceri cu freza calibrata 1 mm, apoi rotunjiri, etc).
Pana acum nu mi s-a parut ca cimenturile duale ''clear'' mi-au schimbat nuanta vre-un pic. Acum poate depinde si de ciment, ''clear''-ul de la duo-link aduce mai degraba cu un smalt A2-A3 decat cu un translucid - poate d-aia n-am avut probleme sesizabile pana acum...

Modificat ultima data de shooter; 09-05-11 la 10:55.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-11, 12:34   #126
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La coroane 1 mm daca nu trebuie modificata pozitia dintelui .
Mie mi-a scos A1 pe un bont mai inchis decat C 4 .Am cimentat cu clear .
Daca el nu ecraneaza , tre' sa cimentezi tu cu opac , si e mai putin predictibil.
Vechi 09-05-11, 21:43   #127
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
La coroane 1 mm daca nu trebuie modificata pozitia dintelui .
Mie mi-a scos A1 pe un bont mai inchis decat C 4 .Am cimentat cu clear .
Daca el nu ecraneaza , tre' sa cimentezi tu cu opac , si e mai putin predictibil.
Eu ii dau tehnicianului meu culoarea bontului si culoarea la care vreau sa ajung - daca sunt diferente asa mari evident ca n-are incotro si trebuie sa bage si opac. Daca sunt culori mai putin obisnuite, eu as lua culoarea bontului dupa ce astept sa se rehidrateze si aplicand un strat f subtire din cimentul pe care intentionez sa-l folosesc.
Vechi 14-05-11, 23:27   #128
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Ce ar reprezenta shear bond strength si tensile bond strengh (a rasinii compozite de cimentare la ceramica)? Poate cineva sa imi explice diferenta?
katz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-11, 23:36   #129
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de antoniam View Post
Ce ar reprezenta shear bond strength = rezistenta legaturii la forte de forfecare si tensile bond strengh=rezistenta legaturii la tractiune (a rasinii compozite de cimentare la ceramica)? Poate cineva sa imi explice diferenta?
Poate traduse in romana sunt mai clare diferentele
forfecare-fortele actioneaza transversal pe suprafata
Vechi 14-05-11, 23:45   #130
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumesc, am intalnit termenii in engleza si nu stiam cu ce sa ii asociez, dar acum inteleg.
katz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-11, 14:14   #131
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Cam asa suna instrctiunile pt tehnician si medic de pregatire a intradosului unei microproteze total ceramice pt un anumit brand. Sunt curios cati respecta toate astea:

How should I treat Authentic all-ceramic in preparation for my Dentist

Authentic all-ceramic restorations always require Adhesive Luting using a low-expansion (‹1% terminal expansion) Dual-cure Resin Cement.

The preparatory steps for Adhesive Luting are as follows:

It is recommended that any glaze or ceramic debris be removed from the inside of the restorations using magnification and a small, round diamond bur (medium course). Lightly sandblast the internal surface with Al2O3 (50 micron Aluminum Oxide) @ a maximum of 20 psi. Place the restorations with the internal aspect face up in "Play-Doh." The "Play-Doh" helps to protect the margins and layered/glazed surfaces from the Hydrofluoric Acid, and may be removed from the restorations by hand with very little effort.

Now that the restorations have been protected, apply 5-12 % HF (Hydrofluoric Acid) for 90 seconds to 5 minutes (depending upon the manufacturers recommendations. Rinse copiously, i.e. with lots of water and then ultrasonic for 4 minutes in 95% alcohol or distilled water. Air dry and confirm the absence of white residues White residues which are resistant to this process may be removed using a soft brush and alcohol. Do not silanate the restorations!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/8006-cimentam-definitiv/

After the Dentist tries the restorations in the mouth, he must clean them with 37% Phosphoric Acid or ultrasonic clean them in denatured alcohol or distilled water for 4 minutes. Only after sequential execution of these critical steps may silanization of the restorations be performed and the subsequent bonding procedure be completed.
Vechi 25-05-11, 07:12   #132
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Curiozitatea ta este justificata. Din pacate f multi medici nu sunt invatati din facultate ca toate caracteristicile precizate de un producator pt un material anume sunt dependente DIRECT de respectarea pasilor indicati in prospect.

Un alt adevar este ca si variatii mici de la acel protocol indicat de producator produca variatii MARI ale rezultatului (in sensul negativ fireste). Din pacate rar vizibile cu ochiul liber.

In zilele de azi adezivi, cimenturile, compozitele sunt amestecuri complexe ce dau proprietati mult peste ce face adezorul sau alte combinatii simple.
Acele amestecuri complexe sunt vulnerabile la cea mai mica variatie de manopera, durata de mixaj, pregatirea suprafetelor, uscare sau nu ....

In rezumat: singura garantie ca un material performeaza ca in reclama este respectarea intocmai a pasilor indicati de producator! (din pacate nici atunci uneori nu este asa dar sigur garantie 100% de rezultate mai proaste la cea mai mica variatie).

Dar compozitul face priza cu lampa pe care o am!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8006
Desigur ca se intareste dar nu face priza si rata de conversie este groaznica, monomerul restant (citotoxic) isi face treaba fara ca noi sa vedem cu ochiul liber. (in cazurile lampilor cu led de bricheta, masurate a fi sub nivelul unei lampi cu halogen de multe ori mult sub nivelul admis la compozite).
Vechi 25-05-11, 12:38   #133
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Eu n-am vazut oxizi verzui pe suprafata metalului pana acum. Oxizii aflati pe suprafata capei sunt la fel ca si inauntrul ei. Si tehnicianul meu avea prostul obicei de a-i curata pt. ca " asa ii cer medicii, sa fie curate capele in interior". Am avut o pacienta care venea o data pe an la cimentat puntea ( 13 - 17 ), pana m-am enervat si am trimis lucrarea la sablat. N-am mai vazut-o de-atunci. Oxizii din interior favorizeaza aderenta, maresc de fapt suprafata de contact cu cimentul de cimentare, asa cum prin demineralizarea cu acid ortofosforic se multiplica suprafata de contact dintre dinte si compozit. Uitati-vă la lucrari si la dinţi cand vă vin pacienţi cu punţi descimentate şi incercaţi sa inţelegeţi ce s-a intâmplat: de multe ori, dacă cimentul ramâne pe dinţi e din cauza lustruirii in interior a capelor, iar dacă rămâne in cape motivul e in ograda medicului - nu a functionalizat-o cum trebuie sau bonturile sunt prea mici.
Chiar inainte de Paşte am primit de la laborator cape lustruite in interior. Am amenintat tehnicianul ca am sa merg sa-i lipesc pe perete un poster pe care sa scrie ca eu sunt nebunul care vrea lucrarile murdare in interior.
Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
am gasit asta pe alldental :formula cimenturilor influenteaza rezistenta acestora
Un grup de cercetatori ai Universitatii din Washington au studiat comparativ rezistenta cimenturilor folosite la fixarea coroanelor si puntilor, in functie de forma de prezentare: pasta-pasta sau pulbere-lichid.

Ei au inclus in studiu 12 cimenturi diferite, pe care le-au folosit la cimentarea lucrarilor protetice metalo-ceramice pe dinti umani extrasi premergator. Dintii au fost preparati cu freze, avand o conicitate de 20° si lungimea de 4 mm. Restaurarile cu schelet din metal nobil au fost cimentate cu o forta de 196 N. La fixare s-au folosit cimenturi fosfat-oxid de zinc, ionomer modificat cu rasini, rasini conventionale si rasini autoadezive modificate. Specimenele au fost expuse apoi la forte de dezlipire de-a lungul axului apico-ocluzal pana in momentul cedarii cimentului.

S-a constatat ca cimenturile ionomer modificate cu rasini (RMGIC) sub forma de pasta-pasta au esuat cel mai curand, deja la forte de pana la 2,8 MPa, in timp ce versiunea pulbere-lichid a aceluiasi ciment a rezistat la forte de pana la 8,1 MPa.

Astfel, cele mai rezistente cimenturi s-au dovedit a fi RelyX Luting [3M Espe] cu 8,1 MPa si RelyX Unicem [3M Espe] cu rezistenta de 7,3 MPa. A urmat apoi in ordine descrescatoare Panavia F [Kuraray America] - 5,7 MPa, Maxcem [Kerr] cu 4,9 MPa si Fuji Plus [GC America] cu 4 MPa.

Produsele modificate cu rasini au rezistat in mod similar cimenturilor oxifosfat de zinc, motiv pentru care au fost declarate ca optiune convenabila in conditii clinice ideale. In schimb, daca se doreste o retentie aditionala, este recomandata utilizarea cimenturilor cu forma de prezentare pulbere-lichid.

Sursa: Journal of the American Dental Association, September 2009, 140(9):1125-1136
Traducere: Blanka Petcu - AllDental
Multumesc, pt ca nu am buton de multumiri

Modificat ultima data de eugenol man; 25-05-11 la 16:47.
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-11, 19:49   #134
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cei care faceti ceramica integrala Empress , va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema :
Ani de zile am demineralizat ceramica dupa carte , cu HF de 9 % , timp de 90 de sec .
Acum am citit pe site-ul lor ( si am mai discutat cu cineva ) , ca ei recomanda HF produs de ei , de 5 % , timp de 20 de sec .
Ce ziceti ? Eu, una , mai degraba am incredere in carti.
Vechi 31-05-11, 21:43   #135
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default .

eu cred ca nu trebuie pusa la indoiala recomandarea producatorului, in speta Ivoclar, care da anumite date urmare a unor studii facute. dar daca ai mai multe incredere in carti nu te poate obliga nimeni sa faci altfel
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-11, 01:45   #136
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Din cate stiu eu(informatii primite la un curs),gravarea acida cu acid fluorhidric se face asa:
IPS Empress I -acid cu conc de 9% timp de 1 minut
IPS Empress II-acid cu conc.de 9% timp de 2-3 minute,intrucat EII are mai multa sticla in compozitie,ca atare necesita o perioada de gravaj mai lunga.
IPS Max Press-se fol IPS Ceramic Etching Gel timp de 20 sec.
shooter a multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 01-06-11 la 12:29. Motivul: Raspuns pt Laura
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-11, 08:57   #137
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De unde stii ?
Empress II nu se graveaza acid pentru ca-i scade rezistenta .
Vechi 01-06-11, 12:59   #138
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
De unde stii ?
Empress II nu se graveaza acid pentru ca-i scade rezistenta .
Producatorul recomanda asta:
Etching the internal surfaces is necessary for all IPS Empress
restorations. This procedure increases the shear bond
strength between the IPS Empress material and the
composite cement. The fracture resistance of the restoration
is also increased.

N-am citit pe nicaieri ca nu se graveaza deloc.Tu de unde ai aflat?
Vechi 24-06-15, 16:05   #139
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Am bont hibrid fixat pe implant. Intrebare al carei raspuns nu l-am gasit in prospect. Daca (ipotetic vorbind) mi se contamineaza cu singe dupa silanizare, ce fac? Spal, usuc si silanizez din nou? Sau doar spal si usuc?

O alta intrebare din categoria tips & tricks. Cind aplic HF, cum menajez suprafata exterioara a coroanei sau pe cea de emergenta (la bontul hibrid)?
Vechi 25-06-15, 13:03   #140
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

O menajezi daca nu pui HF pe acea suprafata.
Vechi 29-06-15, 19:15   #141
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Gurile rele zic ca HF nu prinde pe glantz...n-ai zis de care hibrid ai...
.
Vechi 30-06-15, 00:01   #142
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
n-ai zis de care hibrid ai
E-max.
Vechi 20-09-16, 23:35   #143
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna seara. dar un bont refacut din compozit sa zic in proportie de 70 % compozit cu ce se poate cimenta( coroana nu are importanta din ce este sa zicem)? fuji plus... sau cimenturi resinice gen g-cem, cement it etc. eu posed fuji plus in cabinet dar am unii dinti refacuti cu pivot si build it in care build itul ocupa mai toate coroana, iar fuji plus nu stiu daca se leaga de compozit vechi.
va multumesc anticipat.
g.andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-16, 23:49   #144
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

g.andrei, este OK si Fuji Plus dar cel mai sigur este sa folosesti un ciment rasinic (de calitate).
g.andrei a multumit.
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, bonturi, buna, cad-cam, cimentare, conice, curatat, dental, endo, folosesc, folosi, folosit, fuji, gandesc, gel, glassionomer, hartie, hidroxid de calciu, iga, intrebare, lichid, link, lucrari, lucrat, lucru, mm, modifica, nime, primul, seringa, superioare, termina, teste, topic, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: