Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cu ce cimentam definitiv?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de muresan sergiu stie cineva cine comercializeaza in romania o varianta buna de glassionomer modificat cu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree56Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-02-10, 21:18   #58
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de muresan sergiu View Post
stie cineva cine comercializeaza in romania o varianta buna de glassionomer modificat cu rasina pt cimentare, care sa nu fie in varianta pudra-lichid ci pasta-pasta (astea vin in capsule sau pistol)? Stiu ca variantele pudra-lichid sunt superioare celor pasta -pasta (si acest lucru e mentionat si la inceputul acestui topic) insa ma termina mixatul la lucrari cu multe bonturi. Eu folosesc Fuji Plus , nu am avut probleme cu el insa ma gandesc la o varianta automix pt astfel de situatii cu multe bonturi.
Exista fuji plus in capsule, relyX luting plus cement la seringa cu clicker insa nu stiu daca le aduce cineva in Romania. Stiu doar ca ~~~~~~~~~ are permacemul de la DMG in aceasta varianta (seringa) insa nu am lucrat cu el si nici nu stiu pe nimeni care sa-l fi folosit. O fi ok?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
review aici: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

SmartCem2 siringa automix detalii si mod de lucru in primul link.

Atentie: unele cimenturi fac priza doar la temperatura corpului, asa ca teste pe hartie nu prea tin (era un comentariu mai jos).

Faza de gel este pentru a putea fi curatat excesul, adica este facut sa functioneze cu o faza intermediara. (cel putin Smartcem2)
Vechi 09-02-10, 08:15   #59
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Clearfil SA cement, de la Kuraray.Da-i rasina ,nu GI modificat.
Si pe mine m-au mancat degetelele sa recomand ciment rasinic in loc de compomer, dar Sergiu parea destul de hotarat sa foloseasca compomer. Pentru lucrari fixe de mari dimensiuni gen punti totale, as folosi cel mai degraba un self-etch self-adhesive composite pt a micsora timpul de lucru, ca retentivitate ar trebui sa fie suficienta (bonding strength-ul nu e vital). Conteza mai mult sa-ti convina proprietatile de manipulare, priza si non-agresivitate fata de bonturile vitale ale cimentului respectiv.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-10, 13:27   #60
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

-cimentari pe bonturi cu retentivitate scazuta
--------Cel mai super e FudjiPlus
Scut este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 23:31   #61
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Ok. Eram dator cu niste concluzii. Eu personal folosesc in momentul de fata Biscem pt cimentari de DCR sau coroane cand am retentivitate suficienta, daca nu am retentivitate suficienta augmentez bonturile cu Clearfill Bond SE si orice compozit foto la indemana, iar alteori folosesc All-Bond3 impreuna cu Duo-link daca am ceva dubii referitoare la mentinerea lucrarilor respective. Evident, inca mai folosesc si cimenturi mai ieftine, in fuctie de buzunarul si gradul de pricepere al pacientului. ''Protocolul'' e inca in testare si chiar am cateva cazuri interesante in lucru, revin dupa o perioada de timp relevant daca voi putea trage si alte concluzii.
.
Vechi 20-02-11, 18:47   #62
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna, as avea si eu o intrebare! M-ar interesa niste propuneri de cimenturi pt fixarea onlay-inlay ce sa nu se dizolve sub actiunea salivei.
Va mutumesc anticipat pt raspuns!
Vechi 20-02-11, 21:40   #63
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de chira.adina View Post
Buna, as avea si eu o intrebare! M-ar interesa niste propuneri de cimenturi pt fixarea onlay-inlay ce sa nu se dizolve sub actiunea salivei.
Va mutumesc anticipat pt raspuns!
In momentul cimentarii nici un ciment nu suporta balta de saliva in preparatie, desi sunt unele ce tolereaza un oarece MIC grad de umezeala (de ex. Aquacem de la CIS-uri sau Embrace Wetbond de la compozite). Dupa cimentare, toate cimenturile au un grad mai mic sau mai mare de solubilitate in saliva, dar care ar trebui sa fie totusi nesemnificativ. CIS-urile insa raman sensibile la umezeala un timp mai indelungat dupa priza initiala (unii autori recomanda vaselinare dupa cimentare). Ca sa iti raspund totusi direct - pt cimentare onlay sau inlay se poate folosi orice ciment compozit dual-cure (sau chiar self-cure) de preferinta cu adeziune buna la dentina si smalt (sunt o gramada pe piata si continua sa apara destule). Au diverse recomandari de a fi cimentate pe wet-moist-dry dentin/enamel, insa nici unul nu trebuie folosit in balta de saliva sau la polul opus pe o preparatie desicata. Dupa priza toate ar trebui sa fie virtual insolubile. Din curiozitate: te informezi pt cultura generala sau te gandesti sa dai si la stoma?
Vechi 21-02-11, 22:16   #64
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Dupa cum vad daca raminem la Fuji Plus ne tinem in top inca .
iraidutsa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-11, 22:55   #65
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

o proteza integral ceramica se cimenteaza adeziv ,restul cu fuji plus.
bolodoctoru a multumit.
Vechi 28-02-11, 08:31   #66
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default Buna

Buna, ma informez doar pt cultura mea generala in legatura cu cimenturile, sunt multe lucruri pe care ar trebui sa le stie un tehnician, dar mai ales ar trebui sa petreaca ceva timp si in cabinet. Va multumesc pt raspunsuri tuturor!
Vechi 28-02-11, 11:06   #67
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
o proteza integral ceramica se cimenteaza adeziv ,restul cu fuji plus.
Si zironul?
Vechi 28-02-11, 14:07   #68
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Si zironul?
asta l-ai inventat tu?
zirconul vroiai sa zici ) eu il cimentez cu relyx,dar la fel de bine (sau prost) e cu fuji
Vechi 28-02-11, 15:08   #69
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

eu mai aveam o seringa de MaxCem de la Kerr si am cimentat mai multe zirconii aseara cu el...frate,i do not know what happened ,dar dupa jumatate de ora nu facuse priza.Wtf?
Abia asteptam sa scap de ea sa cumpar G-cem pt zirconii.
Vechi 28-02-11, 19:59   #70
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
eu mai aveam o seringa de MaxCem de la Kerr si am cimentat mai multe zirconii aseara cu el...frate,i do not know what happened ,dar dupa jumatate de ora nu facuse priza.Wtf?
Abia asteptam sa scap de ea sa cumpar G-cem pt zirconii.
Ai dat cu niscaiva edta sau h2o2 inainte?
Eu ma gandeam ca pe zirconiu, daca tot da omu un ban, merge un primer adecvat (gen Z-prime plus, MZ primer, Clearfil Ceramic Primer, etc) + un ciment compozit.
Uite ce zice kuraray de treaba asta : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
anduluta81 a multumit.

Modificat ultima data de shooter; 28-02-11 la 20:24.
.
Vechi 28-02-11, 21:10   #71
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
Ai dat cu niscaiva edta sau h2o2 inainte?
Eu ma gandeam ca pe zirconiu, daca tot da omu un ban, merge un primer adecvat (gen Z-prime plus, MZ primer, Clearfil Ceramic Primer, etc) + un ciment compozit.
Uite ce zice kuraray de treaba asta : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Cred ca asta e respunsul corect la zirconiu (la 1 noaptea sa mai intampla sa mai mananc litere ... )
Conditionarea e singura care asigura o legatura chimica. Restul sunt legaturi mecanice si nu prea tin.
Sa va uitati de curiozitate cand pica lucrarea unde ramane cimentul, pe dinte sau pe lucrare.
Vechi 28-02-11, 22:32   #72
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Nu era vorba de primer.Era vorba de faptul ca facea priza materialul f lent.Adica am pus martor intr-un tubulet inchis si dupa cateva ore tot nu se intarise.
MaxCemul face parte din categoria asta:
Characteristics of Self-Adhesive Resin Cements:
• May require refrigeration – bring to room temperature before use.
• Self-etching – no phosphoric acid or special primer needed for bonding to
tooth substrates.
• Can bond directly to zirconia and base-metal alloys without primer.
• Dual-cured – can be light- or self-cured.
• Can release fluoride.
• Usually available in universal, translucent and opaque shades.
--------------------------
--------------------------
Am si o seringa de NX3,care are nevoie de primer si toate cele.
Vechi 28-02-11, 22:46   #73
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Trebuie probabil tinut la temperatura corpului ca sa faca priza cum spune in prospect.

Adeziune (chimica) pe zircon fara primerul citat nu prea stiu sa fie.
Vechi 28-02-11, 22:48   #74
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Daca e sa ma uit pe prospect,zice ca nu mai e nevoie de nimic..ma rog,asa scriu si de unii siliconi ca sunt hidrofili ...si in afara de hidrocoloizi care sunt in rest e numai bullshit.Hidrofili pe naiba.Da,de acum ii tin la subrat sa se incalzeasca.
Vechi 01-03-11, 00:30   #75
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Sa va uitati de curiozitate cand pica lucrarea unde ramane cimentul, pe dinte sau pe lucrare.
Intrebarea asta parca mi-o aduc aminte , de vineri
eugenol man a multumit.
Vechi 01-03-11, 02:14   #76
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Intrebarea asta parca mi-o aduc aminte , de vineri
Si raspunsul
Vechi 01-03-11, 12:49   #77
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Trebuie probabil tinut la temperatura corpului ca sa faca priza cum spune in prospect.

Adeziune (chimica) pe zircon fara primerul citat nu prea stiu sa fie.
Mecanismul auto e influentat sau chiar in mare masura initiat de temperatura. Martorul extraoral pentru cimenturi duale sau self-cure nu are relevanta (doar daca le tii in palma eventual).

Daca valorile adeziunii la autoadezive sunt mai mari decat FOZ, inclin sa cred ca exista si o mica legatura chimica, insa semnificativ mai slaba dupa thermocycling (deci in vivo), dupa cum reiese din teste. De altfel, chiar daca folosesti primer ar fi bine sa vb cu tehnicianul sa-ti sableze interiorul coroanei cu particule de 50 inainte de cimentare pt rezultate optime (si sa nu mai atingi intradosul protezei de model inainte de cimentare).
Daca ai mai putin de 5gr convergenta la bonturi (deci frictiune corespunzatoare), este considerat acceptabil sa folosesti orice ciment pt. zirconiu. Numai sa nu te astepti ca maxcemul sa ofere adeziune mai buna decat adhesorul peste cativa ani de la cimentare...

Modificat ultima data de shooter; 01-03-11 la 13:11.
.
Vechi 11-04-11, 22:03   #78
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de Pop Nicolae View Post
Incercati High-Q-Bond fabricat de BJM Laboratories Israel, importator VITAL DENT.
Este ciment-rasina dual-polimerizabil. Au si sisteme adezive.
De ce l-as incerca? Vre-un motiv anume?
Vechi 11-04-11, 23:29   #79
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

buna, ati folosit permacemul de la dmg,vreau sa-mi iau compomer si mi se pare foarte simplu de manipulat.Nu dau foarte multe detalii pe site.Ma refer la cimentarea lucrarilor metalo-ceramice.
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-11, 17:12   #80
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Pentru colegii cu mai multa experienta decat mine...

Lasand laoparte total etch, primeri, self/dual cure, zirconii.... Mai simplu vorbind o comparatie intre doua produse ieftine, pentru lucrari la fel de ieftine Ketac Cem vs. Adhesor? Desi probabil le-ati parasit demult.

Multumescuri.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-11, 12:59   #81
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am o intrebare legata de faza de cimentare. la coroanele metalo ceramice pe cr-co pe interiorul coroanei se formeaza un fel de strat de oxizi cred verzuliu-maro...acel strat trebuie indepartat/sablat sau se lasa?
tehnicianul meu a intrebat pe cei care vand respectivul aliaj, in speta Shera, si ei au zis ca se lasa obligatoriu...voi ce stiti? afecteaza adeziunea cimentului, de oricare ar fi el, la metal?
Vechi 26-04-11, 18:31   #82
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de balica andrei View Post
am o intrebare legata de faza de cimentare. la coroanele metalo ceramice pe cr-co pe interiorul coroanei se formeaza un fel de strat de oxizi cred verzuliu-maro...acel strat trebuie indepartat/sablat sau se lasa?
tehnicianul meu a intrebat pe cei care vand respectivul aliaj, in speta Shera, si ei au zis ca se lasa obligatoriu...voi ce stiti? afecteaza adeziunea cimentului, de oricare ar fi el, la metal?
Verzuliu-maro? In cazul asta nu cred. E nevoie de un strat de oxizi in interior, dar nu de oxizi dinaia de ardere. In mod normal ar trebui acoperita ceramica cu ceara si sablat interiorul capelor. Apoi spalata cu jet de abur fierbinte.

Ar fi bine totusi ca tehnicianul tau sa ceara detalii tehnice daca se pare ca cei care vand respectivul aliaj stiu mai bine. Ca sa vada daca chiar stiu.
.
Vechi 27-04-11, 00:39   #83
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tehnicianul mi-a zis ca a vb cu cei care aduc aliajul si ei au zis ca nu se indeparteaza..eu intreb pentru ca am auzit pareri contradictorii...
Vechi 27-04-11, 11:32   #84
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de balica andrei View Post
tehnicianul mi-a zis ca a vb cu cei care aduc aliajul si ei au zis ca nu se indeparteaza..eu intreb pentru ca am auzit pareri contradictorii...
Astia care aduc diferite chestii nu sunt tocmai de incredere. Stiu si eu o fosta asistenta medicala esuata lamentabil intr-un reprezentant medical care ii invata pe medici cum se pu implanturile.

Detalii tehnice ar trebui sa fie in stare sa dea. Adica sa explice ei cum anume ajuta cimentarii un oxid provenit din ardere intr-un cuptor pentru ceramica. Dupa umila-mi parere, exact in acelasi fel in care e bine sa vopsesti peste zgura de sudura ca sa nu pice vopseaua. Cam absurd.
.
Vechi 27-04-11, 11:53   #85
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu n-am vazut oxizi verzui pe suprafata metalului pana acum. Oxizii aflati pe suprafata capei sunt la fel ca si inauntrul ei. Si tehnicianul meu avea prostul obicei de a-i curata pt. ca " asa ii cer medicii, sa fie curate capele in interior". Am avut o pacienta care venea o data pe an la cimentat puntea ( 13 - 17 ), pana m-am enervat si am trimis lucrarea la sablat. N-am mai vazut-o de-atunci. Oxizii din interior favorizeaza aderenta, maresc de fapt suprafata de contact cu cimentul de cimentare, asa cum prin demineralizarea cu acid ortofosforic se multiplica suprafata de contact dintre dinte si compozit. Uitati-vă la lucrari si la dinţi cand vă vin pacienţi cu punţi descimentate şi incercaţi sa inţelegeţi ce s-a intâmplat: de multe ori, dacă cimentul ramâne pe dinţi e din cauza lustruirii in interior a capelor, iar dacă rămâne in cape motivul e in ograda medicului - nu a functionalizat-o cum trebuie sau bonturile sunt prea mici.
Chiar inainte de Paşte am primit de la laborator cape lustruite in interior. Am amenintat tehnicianul ca am sa merg sa-i lipesc pe perete un poster pe care sa scrie ca eu sunt nebunul care vrea lucrarile murdare in interior.
ange_la a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-11, 17:19   #86
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

"The casting is best prepared by air-abrading the fitting
surface with 50-um alumina. This should be done
carefully to avoid abrading the polished surfaces or
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/8006-cimentam-definitiv/
margins. Air abrasion has increased the in vitro retention
of castings by 64% . 44 Alternative cleaning
methods include steam cleaning, ultrasonics, and
organic solvents." Rosenstiel..
Radu, inainte de a pune primul strat de ceramica, scheletului i se face arderea pentru oxidare, rezultatul duce la formarea unui strat de oxizi verzui la exterior.. strat care in interiorul capei pe masura ce se depun straturile de ceramica creste, strat pe care in mod normal tehnicianul il indeparteaza prin sablare.
exista un mit care spune ca cimentul ionomer de sticla ofera o retentie mai buna, daca sunt lasati acesti oxizi verzi, cum ca se leaga mai bine si bla bla bla... uitand ca la fel de bine da un tatuaj pe mucoasa de toata frumusetea....
shooter a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-11, 17:27   #87
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

perfect de acord cu tatuajul...este deosebit si da un aspect f smecher gingiei..toata lumea isi doreste unul
Vechi 29-04-11, 17:34   #88
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oxizii îi observ cand lucrarea este gata. La proba metalului capa e curată . Problema apare după arderea ceramicii. Eu cimentez cu meron plus şi permacem.

Modificat ultima data de balica andrei; 29-04-11 la 21:30.
balica andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-11, 19:10   #89
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

a comandat cineva kit ul variolink 2 try in?
as vrea sa stiu un pret
merci

Modificat ultima data de radualionte; 29-04-11 la 19:48.
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-11, 16:20   #90
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
"The casting is best prepared by air-abrading the fitting
surface with 50-um alumina. This should be done
carefully to avoid abrading the polished surfaces or
margins.
... si durata de abrazare cu particule de 50 trebuie sa fie 2-3 secunde, dupa care coroanele nu se mai aseaza pe bonturi si trebuie trimise inchise frumos in cutiute. asta ar trebui facut pentru orice tip de coroane si punti. raspanditi zvonul printre colegii tehnicieni!
amarij a multumit.
Vechi 04-05-11, 16:22   #91
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

buna ziua. Am citit cu atentie acest topic si fiindca sunt mai greu de cap si la inceputul meseriei as ruga pe cine are timp si nu se enerveaza de intrebarea care va urma sa-mi spuna si mie care ar fi protoculul de cimentare al dintilor vitali sub o lucrare fixa ( aici ma refer la cum trebuie tratati dintii si apoi ce tip de ciment trebuie folosit sa nu apara probleme in timp , sau imediate cum ar fi sensibilitate, carii etc.). Si apropos dintii de sub o lucrare metalo ceramica se devitalizeaza de obicei, cu exceptia in care este spatiul mare?..
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-11, 16:29   #92
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vladu View Post
buna ziua. Am citit cu atentie acest topic si fiindca sunt mai greu de cap si la inceputul meseriei as ruga pe cine are timp si nu se enerveaza de intrebarea care va urma sa-mi spuna si mie care ar fi protoculul de cimentare al dintilor vitali sub o lucrare fixa ( aici ma refer la cum trebuie tratati dintii si apoi ce tip de ciment trebuie folosit sa nu apara probleme in timp , sau imediate cum ar fi sensibilitate, carii etc.). Si apropos dintii de sub o lucrare metalo ceramica se devitalizeaza de obicei, cu exceptia in care este spatiul mare?..
pe cat este posibil , dintii daca sunt vitali, fara procese carioase care sa afecteze pulpa, se lasa vitali, nu numai sub lucrari metalo ceramice , vitaliatea nu conraindica o lucrare indiferent din ce material este ea.

cimentul, pe linga rolul adeziv pe care il are, ar trebui sa suplineasca neajunsurile legate de adaptarea lucrarilor pe praguri!
de aici multitudinea de discutii despre cimenturi .
protocolul este diferit de la m\ciment la ciment, deci o regula universal valabila nu exista!
vladu a multumit.
.
Vechi 04-05-11, 20:38   #93
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default .

Citat:
Publicat initial de nicom View Post
a comandat cineva kit ul variolink 2 try in?
as vrea sa stiu un pret
merci
da, este in jur de 450 lei
nicom a multumit.
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-11, 21:01   #94
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de etty View Post
da, este in jur de 450 lei
am sunat la ~~~~~~~ si costa intr-adevar in jur de 420 lei numai kitul de proba, mostrele de culoare.
separat dupa ce det culoare , refill-ul este in jur de 90 lei/

Modificat ultima data de nicom; 05-05-11 la 09:02.
.
Vechi 05-05-11, 23:15   #95
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
cimentul, pe linga rolul adeziv pe care il are, ar trebui sa suplineasca neajunsurile legate de adaptarea lucrarilor pe praguri!
Pe praguri si nu numai! Din acest punct de vedere, cimenturile compozite cred ca sunt cele mai bune.
Vechi 06-05-11, 00:36   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cimentul nu ar trebui sa compenseze lipsa de adaptare pe prag.Aia tre' sa fie acolo din start.E o conditie sine qua non a longevitatii lucrarii.
cristaldental a multumit.
Vechi 06-05-11, 10:56   #97
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Cimentul nu ar trebui sa compenseze lipsa de adaptare pe prag.Aia tre' sa fie acolo din start.E o conditie sine qua non a longevitatii lucrarii.
ideal vorbind, da asa este.
daca ai pune un microscop sa vezi adaptarea pe praguri, ti ai da seama ca este musai sa ai un ciment bun, ceea ce vezi tu ca nu se adapteaza este una, cimentul suplineste ceea ce nu vedem cu ochiul liber.
shooter a multumit.
.
Vechi 06-05-11, 16:30   #98
Dental Life Sciences R
Vizitator
Fara status.

.

A incercat cineva RxCem - ciment rasinic?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-11, 17:38   #99
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de Dental Life Sciences R View Post
A incercat cineva RxCem - ciment rasinic?
Nu,dar ma batea gandul sa-l incerc.Da-ne mai multe detalii.
Vechi 06-05-11, 18:59   #100
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ideal vorbind, da asa este.
daca ai pune un microscop sa vezi adaptarea pe praguri, ti ai da seama ca este musai sa ai un ciment bun, ceea ce vezi tu ca nu se adapteaza este una, cimentul suplineste ceea ce nu vedem cu ochiul liber.
Ideal ar fi ca tehnicianul sa faca adaptarea la microscop , nu ?
cristaldental a multumit.
Vechi 06-05-11, 19:13   #101
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sunt curios.... Dar mai bine tac
Vechi 06-05-11, 23:25   #102
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Ideal ar fi ca tehnicianul sa faca adaptarea la microscop , nu ?
Perfectiunea e un lucru mare, sa te apropii de ea inseamna sa percepi niste tarife peste media din Romania (si ca medic si ca tehnician) in principal datorita consumului suplimentar de timp si eventual a costurilor mai mari cu materiale. Daca tehnicianul lucreaza cu lupa mie unul mi se pare acceptabil - n-am auzit pe cineva sa lucreze cu microscop in RO. Noroc ca a venit calculatorul de scaneaza amprenta si ciopleste in ceramica si oxid de zirconiu si nu mai e nevoie.
Daca tehnicianul ar folosi micro, el ia reper modelul - a carui exactitate depinde de amprenta ta. Bagi mana in foc ca iei amprente perfecte? Dupa aia, la cimentare tot mai bagi o ansa ultrasonica ceva sa cureti cimentul provizoriu - oare daca am privi cu micro, ar apare vre-o modificare dupa?
O sa ziceti ca sunt pe invers, dar mie mi se pare cu atat mai important sa folosesti un ciment bun cu cat o lucrare este mai slaba calitativ.
nicom, Corig6 si amarij au multumit.
Vechi 07-05-11, 00:53   #103
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Andrei , eu folosesc cimenturile dupa indicatiile lor , nu dupa cat de slaba e lucrarea ca adaptare.

Referitor la amprenta , e clar ca de acolo pornesc bubele . Nu stiu daca iau amprente perfecte , nu le-am verificat la micro, nici lupe n-am .Eu le consider bune ochiometric.Dar de obicei refac orice n-are adaptare ( ochiometrica ).

Iar tehnicieni cu microscop stiu cativa , trag sperante ca-l si folosesc .Si aici pe forum s-a laudat cineva intr-o disputa ca se da cu microscopul .

Hai mai bine sa vorbim despre colarea cu compozit incalzit .Cine face asa ceva ?
Vechi 07-05-11, 01:04   #104
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Colare cu un compozit incalzit?
Adica? Inteleg incalzirea compozitului pentru modelare,dar...
Pentru colat ai nevoie de un dual cure fiindca nu te poti baza doar pe lampa(la coroane integrale ceramice ma refer). Daca incalzesti un dual cure ce se intampla?
Nu stiu daca la asta te referi.
Vechi 07-05-11, 09:17   #105
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu , e vorba chiar de compozit . La o grosime mai mica sau egala cu 1 mm de integral cermica poti cola cu foto , nu cu dual.Chiar e de preferat.
Se incalzeste in aparate speciale .Am citit in Magne , dar nu stiu unde sa caut mai detaliat.
Vechi 07-05-11, 09:23   #106
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ma gandeam,dar care ar fi avantajele reale?adaptare mai buna? Adeziune mai buta?
Mersi
Vechi 07-05-11, 11:57   #107
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cel mai mare avantaj ar fi stabilitatea coloristica in timp , fata de un ciment foto .Iar dualele sunt cele mai instabile , se infiltreaza.
Apoi, economia : gandeste-te cat costa o trusa de Variolink veneers , fata de cateva compule de compozit .Na , mai e pistolul aplicator, si dispozitivul acela pentru incalzire , care se amortizeaza in timp. Cineva zicea pe aici ca e bun si un aparat de incalzit lapte pentru bebelusi, dar n-a dat detalii despre temperatura, etc.
Acid fosforic , adeziv ,acid fluorhidric si silan oricum ai prin cabinet .

Cine stie unde se pot citi lucrurile astea ?
Vechi 07-05-11, 13:09   #108
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Laura ma refeream la avantajele compozitului fluid INCALZIT in astfel de cazuri.
Vechi 07-05-11, 15:11   #109
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default .

eu, ca sa ma lamuresc cum este cu fatetele, ceramica presata si cele 2 variolinkuri ma duc la cursul de la Poiana Brasov
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-11, 15:24   #110
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Laura si cimetul dual si cimentul foto si compozitul fluid pt restaurari -toate sunt compozite. Priza duala inseamna modificari coloristice importante in timp (delta E mare), dar acest lucru nu mi se pare esential la coroane , unde stratul de ceramica este cat de cat gros (sau ar cam trebui sa fie). Aici e mai important sa transformi cat mai mult din monomer in polimer (mai ales pe bonturi vitale) - de aceea eu merg pe ciment dual. Gravarea si silanizarea mi se par optionale, din ce studii am vazut eu dupa termo-cycling nu ramane aproape nici o diferenta intre cu silan si fara. O alta varianta ar fi sa folosesti First-coat de la Pulpdent, insa mai importanta mi se pare sablarea corecta a intradosului microprotezei si a bontului decat toate celelalte chestii efemere (sablatorul intraoral e o investitie mult mai buna decat acel aparat de preincalzit).
Priza foto fie ca este un ciment special pentru fatete fie ca este un compozit fluid pentru restaurare este mai stabila coloristic, dar chestia asta este un overkill pt coroane integral ceramice si mai degraba e strict pt fatete - acolo se foloseste doar foto si daca nu folosesti un ciment special foto , n-ai nici kit de try-in. A folosi un compozit fluid pt restaurari la cimentarea de fatete este deja un compromis, merge s-o faci doar daca fatetezi tot grupul frontal impreuna. Parerea mea despre fatete ceramice am mai zis-o: mai bine nu! La nivel de practica individuala (nu hiperclinica) nu iti amortizezi Variolink-ul cu toate cele ca sa nu mai zic ca din ce am auzit nici la nivel de tehnica nu stam foarte stralucit la fel ca si pe partea de onlay-uri de altfel, de educatia pacientilor nu mai pomenesc. O fatetare cu compozit prin metoda indirect-directa mi se pare mult mai cinstita - si un cuptor de polimerizare pt asa ceva iarasi este o investitie interesanta pentru un cabinet de estetica.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8006
Cu incalzitorul pentru bebelusi nu e mare filozofie - e un soi de incalzit la bain-marie electric (baign-marie pt Sico ).
Vechi 07-05-11, 15:58   #111
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Shooter,bain marie e in franceza.
Baign Marie nu stiu ce este...
Investitiile pentru fatete le amortizezi in functie de numarul de fatete realizate ... Asa ca difera de la cabinet la cabinet.
Vechi 07-05-11, 16:20   #112
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Laura ma refeream la avantajele compozitului fluid INCALZIT in astfel de cazuri.
Dar nu de compozit fluid e vorba , ci de cel chitos , modelabil .Si da , incalzit .

Shooter : stii ca gelurile alea de incercare sunt controversate , nu s-ar indeparta perfect de pe lucrare daca n-ai baie us. Unii prefera sa faca proba numai cu apa chioara .
Vechi 07-05-11, 16:31   #113
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Shooter,bain marie e in franceza.
Baign Marie nu stiu ce este...
Baign e ''scaldat'' in franceza si jocul de cuvinte este o forma de gluma ... simteam nevoia unei stress decreasing remarque
... O alta forma de gluma e amalgamul lingvistic , asa ca nu te obosi sa ma mai corectezi ca sunt incurabil.
Vechi 07-05-11, 18:12   #114
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

baigne inseamna scaldat,cum ziceam baign nu inseamna nimic
ne-am mai destresat? ) si num-am obosit.

deci laura tu vorbesti despre incalzitul compozitului chitos pentru a cimenta lucrari...
incalzirea compozitului pentru obturatii stiam si stiam si utilizarea fluidului pentru cimentari ,de aia mi se parea ciudat sa incalzesti fluidul...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, bonturi, buna, cad-cam, cimentare, conice, curatat, dental, endo, folosesc, folosi, folosit, fuji, gandesc, gel, glassionomer, hartie, hidroxid de calciu, iga, intrebare, lichid, link, lucrari, lucrat, lucru, mm, modifica, nime, primul, seringa, superioare, termina, teste, topic, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:05) timp.

Alegeti schema de culori preferata: