Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cazurile protetice ale lui sergiu

discutie din eugenol.ro : Pt ca vad ca partea de protetica de pe forum o duce din ce in ce mai rau, adica ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree118Multumiri
  • 6 Scris de muresan sergiu
  • 5 Scris de muresan sergiu
  • 7 Scris de muresan sergiu
  • 9 Scris de muresan sergiu
  • 1 Scris de muresan sergiu
  • 3 Scris de dacris
  • 7 Scris de muresan sergiu
  • 5 Scris de muresan sergiu
  • 4 Scris de muresan sergiu
  • 4 Scris de Muller A. Norbert
  • 3 Scris de muresan sergiu
  • 15 Scris de muresan sergiu
  • 18 Scris de muresan sergiu
  • 2 Scris de augustin
  • 1 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 6 Scris de Dani Sîrbu
  • 17 Scris de muresan sergiu
  • 2 Scris de pup

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-08-09, 17:39   #1
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default cazurile protetice ale lui sergiu

Pt ca vad ca partea de protetica de pe forum o duce din ce in ce mai rau, adica sunt din ce in ce mai putine si rare postarile interesante, m-am gandit sa pun cateva din cazurile mele. Cazurile astea le consider destul de dificile si din pacate departe de a fi rezolvate ideal din diverse motive: timpul pacientilor, disponibilitatea pacientilor pt tratamente mai compexe, posibilitatile financiare ale acestora , etc. Aproape la fiecare caz s-ar fi putut face ceva mai mult insa din motivele de mai sus am ajuns sa le rezolv doar cum se va vedea. Din pacate nu am facut o documentare foto serioasa a cazurilor (sa nu ma certe Dacris pt asta….) , cu foto initial, foto la toate etapele si foto final, insa voi posta pozele pe care le am. Sper sa reusesc de acum inainte o documentare mai serioasa.
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-08-09, 17:42   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Caz 1: Caz ceva mai vechi: punti 1.3-1.6 si 2.2-2.4-2.6 la care dificultatea majora a fost data de cerinta estetica deosebita a pacientei ….care nu vroia sa se vada ca are lucrari…..cu toate astea a optat pt metalo-ceramica si nu a dorit integral ceramica(motive financiare). Pacat de acele rezorbtii ale crestei in zonele edentate care dau un aspect ciudat al corpului de punte
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (186,7 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (93,6 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (121,2 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1jpg.jpg (174,1 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 6jpg.jpg (146,3 KB, 44 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 33.jpg (152,0 KB, 46 vizualizari)
dacris, AndreeaC, Corig6 si alti 2 au multumit.
.
Vechi 24-08-09, 17:45   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Caz2. Un caz f dificil din cauza unei ocluzii praf….la prezentare pacientul avea ocluzie doar pe frontali si inocluzie in zona laterala, iar lateral o tendinta de ocluzie inverse. Din pacate nu mai aveam nici un molar, premolarii erau toti distalizati mai mult sau mai putin, astfel incat pe creasta mai era loc doar de un molar. Pacientul refuza implantele si scheletata, asa ca am facut marele compromis de a face o lucrare fixa pe dintii pe care-i avea , insa mi-am dorit sa obtin o ocuzie cate de cat ok, cu acoperire frontala si laterala.. Pozele sunt imediat dupa cimentare si din aceasta cauza gingiile sunt un pic irritate. Lucrarea e met-ceramica
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 025.jpg (138,5 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 026.jpg (86,3 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 027.jpg (82,6 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 028.jpg (77,2 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 001.jpg (160,7 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 003.jpg (135,4 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 004.jpg (126,5 KB, 33 vizualizari)
.
Vechi 24-08-09, 17:48   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

fain dpv estetic
jos i-ai facut ceva?
Vechi 24-08-09, 17:49   #5
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Caz3.Pacientul se prezinta cu dorinta rezolvarii edentatiei 2.1. Din pacate ….intr-o luna avea nunta asa ca solutia ideala de tratament (orto si implant) nu este posibila. Asa ca …ne-am ales cu o punte de pe 11 pe 22, pe schelet de zirconium, urmand sa recurga la orto si implant mai tarziu. Din cauza migrarilor si a lipsei f mari de spatiu tehnicianul a putut realiza doar ce se vede. Am avut f mari emotii in ceea ce priveste reactia pacientului cand va vedea incalecarile acelea insa am fost f usurat cand pacientul mi-a zis ca exact asa ii erau si dintii lui inintea accidentului in urma caruia si-a pierdut 21.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 005.jpg (154,8 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 006.jpg (187,8 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 0044.jpg (195,1 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 003.jpg (409,4 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 009.jpg (215,8 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 015.jpg (128,9 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 020.jpg (167,6 KB, 29 vizualizari)
rx, Ileana, Kitty1604 si alti 6 au multumit.
.
Vechi 24-08-09, 17:53   #6
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Caz 4. Pacienta se prezinta cu o lucrare de pe 13. cu extensie meziala pe 1.2,din acrilat, fisurata si care irita gingia f tare. Pozele initiale vorbesc de la sine. Lasand de o parte faptul ca avea si alte multe probleme. Problema cea mai mare legata de rezolvarea acestei edentatii era faptul ca spatiul lui 12 era mult, mult mai mare decat marimea lui 22(omologul era nanic). In aceasta situatie tehnicianul nu a avut cum sa obtina simetrie asa ca am obtinut un 12 mai lat decat 22. Ca sa arate cat de cat ok a trebuit respectat si un raport intre latime si lumigime asa ca , evident, a iesit un pic mai lung decat 22. In ceea ce priveste morfologia dintelui, pacienta si-a dorit una cat mai aproape de o forma normala, neurmarind simetria cu 22-ul nanic. Cam asta a iesit…lucrare met-ceramica ....pozele sunt imediat dupa cimentare iar gingia din spatiul edentate nu a avut sufficient timp (doar 1 sapt) sa-si revina complet insa arata mult mai bine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/7919-cazurile-protetice-sergiu/

Ma opresc aici deocamdata. Repet, cazurile sunt departe de a fi rezolvate perfect din mai multe motive, mie mi s-au parut cazuri nu f usoare. In toate aceste cazuri nu m-as fi descurcat fara un technician cu care sa fac o echipa ok.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 001.jpg (111,4 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 002.jpg (112,7 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 003.jpg (178,0 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 011.jpg (96,0 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 015.jpg (66,7 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 017.jpg (103,5 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 023.jpg (102,1 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 025.jpg (125,9 KB, 14 vizualizari)
BONE MONICA a multumit.
.
Vechi 24-08-09, 17:54   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la cazul cu zirconiu eu i-as fi spus tehnicianului sa imi inchida un pic zona dintre Ic si lateral mai ales spre colet(vezi cum se vad si la cei omonimi)...e singura zona care imi sare in ochi.. le lipseste volumul, si individualismul
...fara suparare
.. in rest ideea e super cu "malpozitia "Ic
Vechi 24-08-09, 17:54   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

pt dacris: la care caz te referi?
.
Vechi 24-08-09, 17:56   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la primul caz
Vechi 24-08-09, 17:59   #10
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

de acord cu tine. problema majora a fost ca exact unde e spatiul interdentar pe lucrare ... e chiar mijlocul dintelui de sub lucrrare (2.2). Chestia asta nu i-a permis individualizare morfologica aproape deloc. Intre incisivi e doar scheletul la grosimea minima, fara ceramica decat ffff putin. ce se putea face mai mult era un joc mic cu niste pigmenti. Asa cum am zis ...departe de mine gandul ca sunt perfecte lucrarile. In plus...nu pot sa zic ca au fost f studiate...adica probe peste probe si retusuri peste retusuri ca sa iasa perfect.Asta e vina mea ... La primul caz nu am facut nimic jos pt ca pacienta nu s-a mai prezentat

Modificat ultima data de muresan sergiu; 24-08-09 la 18:43.
.
Vechi 24-08-09, 18:17   #11
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si la ultimul caz iar am sa carcotez putin...
aici la o prima vedere vad o diferenta destul de mare intre partea dr si cea stg ca forma (ca si culori arata super bine la toate lucrarile - bravo tehnicianului).
Aici as fi cerut o modificare a caninului si un "joc mai bun cu ambrazurile incizale). Caninul din stg e mai strangulat la colet are o forma mai feminina, pe cand cel din dr e mai agresiv(fata vest dreapta cu unghiuri bine exprimate), iar o accentuare a ambrazurilor ar mai fi armonizat putin lucrarea in contextul zonei frontale.
Nu vreau sa par ala desteptu' dar m-am gandit ca pe viitor poate te ajuta din ceea ce ti-am zis... poate nu
spor si mai asteptam...
augustin, muresan sergiu si ann au multumit.
Vechi 24-08-09, 18:25   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

multumim frumos pt. topic......
.
Vechi 24-08-09, 18:28   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

multumesc de sfaturi....stii cum e la mine cu ochiul cand ma uit live, in gura omului si mi se pare totul ok si cum e cand privesc pozele. Abia apoi vad problemele. Evident ca am vazut si eu asta si si faptul ca 2.3 e mult mai abrazat fata de 1.3. Din pacate am vazut numai in poze....dupa cimentare.In ceea ce priveste ambrazurile ....era imposibil de armonizat tocmai din cauza diferentei de latime a lui 22 (nanic si cu forma ciudata) fata de spatiul lui 12. tehnicianul a incercat in prima faza sa faca ambrazurile simetrice insa dintele devenea mai scurt si dadea impesia de dinte ff lat. s-a optat pt o forma mai aproape de normal insa in aceasta situatie nu mai puteam obtine ambrazurile simetrice.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7919
pe de alta parte simetria in cazul asta era un deziderat f greu de obtinut din motivele prezentate. Cu toate astea, modificarile spuse de tine cred ca ar fi ajutat

Modificat ultima data de muresan sergiu; 24-08-09 la 19:35.
.
Vechi 24-08-09, 19:55   #14
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai pun o poza in care parca se vede ceva mai bine incisivul acela nanic. ideea e ca pt obtinerea unei simetrii trebuia sa am atat lungime cat si ambrazuri egale cat de cat pe cadranul 1 cu cadranul 2. In a 2-a poza se vede diferenta de spatiu. La aceeasi lungime a dintilor, la ambrazuri simetrice si la aceasta diferenta de spatiu iesea un dinte patrat, f lat si nu cred ca atunci era simetric....concluzia....am optat pt o forma mai normala...sa zicem.....ma bucur ca aceste poze nasc discutii pt ca numai asa putem invata. Asta a fost si motivul pt care am postat cazuri cu probleme, nu cazuri ideale, usor de rezolvat.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 4.jpg (47,9 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5.jpg (55,1 KB, 10 vizualizari)
.
Vechi 24-08-09, 20:29   #15
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici nu speram sa fie ca in partea stg incisivul lateral, ci faptul ca se puteau face alte iluzii optice carea dadeau impresia ca e ok estetic...
mie imi sare in ochi f tare caninul care prin forma pozitia si marimea lui inchide culoarul dentar ...in cazul acesta cred ar fi fost ideal sa faci o tura de provizorii cu care "sa te joci" cu ea pana obtineai forma dorita..
..dar oricum lucrarea arata bine
Vechi 24-08-09, 21:29   #16
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

@ sergiu
frumoase rezolvari protetice, de varf daca faci o medie la ceea ce se face in multe cabinete la noi in momentul de fatza.

imi spui te rog cum prepari bonturile, reverse tehnique? sau step by step? ai slefuit vital?
cum iei amprenta simplu sau dublu cord, ce silicon de aditie?
ce fire de retractie folosesti (eu gingipak 000 neimpr. si 1 impreg acum. pana acum m-am fentat cu impregnate gingipak 00 si 2 si au retras insertia si la proba metalului au aparut deficientze-in loc de prag subging aveam prag supraging)
mersi
.
Vechi 25-08-09, 08:54   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la preparatie las intotdeauna dintii vitali cand e posibil. Sunt destul de putine cazurile in care trebuie sa devitalizez. In general iau amprenta cu un singur fir de retractie pe care de multe ori il las in sulcus si in timpul amprentei. Ca si fir folosesc de la roeko, ultradent dar chiar si fir pt macrame(nu stiu cum se scrie corect). Tipul de silicon de aditie nu cred ca e asa important daca ai un status gingival in regula, pui firele ok si ai bonturile uscate. Evident ca sunt siliconi mai ok si altii mai putin ok insa cred ca nu asta e cel mai imporant pt o amprenta de calitate. Eu am folosit AFFINITY (Clinicians choice) si Elite HD (Zermack). Daca traumatizezi parodontiu la insertia firelor atunci normal ca insertia ti se va retrage si va ajunge supragingivala preparatia. Daca firele sunt introduse cu grija si fara a traumatiza insertia si daca ai niste provizorii bine adaptatae atunci nu ar trebui sa ai probleme.
.
Vechi 24-10-09, 14:17   #18
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

ar fi frumos cand mai postati cate un caz sa ne bucurati si cu imaginea bonturilor slefuite si cu precizarea care a mai ramas sau nu vital,ca sa putem invata mai multe(noi, incepatorii desigur)multumim pt postari
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 15:57   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default dezastru

asta e un caz in care postez si situatia initiala. Pozele vorbesc de la sine. Nu e un caz de exceptie insa eu zic ca arata decent fata de situatia initiala. Urmeaza inferior.......
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 005.jpg (202,1 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 007.jpg (231,7 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 024.jpg (149,3 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 025.jpg (155,4 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 011.jpg (174,1 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 012.jpg (149,4 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 014.jpg (120,0 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 015.jpg (105,8 KB, 28 vizualizari)
.
Vechi 18-12-09, 15:59   #20
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default si finalul

finalul
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 005.jpg (160,2 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 006.jpg (131,1 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 007.jpg (189,9 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 008.jpg (160,2 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 013.jpg (149,9 KB, 16 vizualizari)
.
Vechi 18-12-09, 16:01   #21
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

continuare
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 002.jpg (172,3 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 003.jpg (113,5 KB, 8 vizualizari)
.
Vechi 18-12-09, 16:08   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din pacate din cauza migrarilor dentare si a "ocluziei" praf ca sa avem spatiu pe viitor inferior si sa avem un plan cat de cat , a trebuit sa cam radem premolarii pe cadranul 1 (si nu numai) si astfel am ajuns fara morfologie. Dinti plati....Ca sa nu fie dubii , am zburat si restul de carie de pe 21.
Tudor G. a multumit.

Modificat ultima data de muresan sergiu; 18-12-09 la 17:56.
.
Vechi 18-12-09, 17:05   #23
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

segiu, la cum s-a prezentat pacientul eu zic ca rezolvarea este mai mult decat onorabila.
mi-ar fi placut sa vad si foto cu coroanele cimentate, inainte de insertia protezelor.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 18-12-09, 18:44   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Frumos efort, doar doua intrebari: asa a avut si si-a dorit centralii pacientul? si mandibular ce s-a intamplat, n-are macar o provizorie?
A, si banuiesc ca 22 are implantare beton de tine o culisa, balama sau ce ai ales tu acolo in lipsa caninului?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 18:59   #25
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

care e planul inferior? vad ca ai doar 4 incisivi.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 19:03   #26
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu cum a avut pacientul centralii inainte insa in situatia in care s-a prezentat deja 21 si 22 erau usor migrati. La impartirea spatiului dintre 13 si 22 era destul de dificil de obtinut dinti aliniati si de dimensiuni "armonioase". Asa ca, la sugestia tehnicianului, am convenit la aceste malpozitii si dimensiuni cat de cat ok.
Implantarea lui 21 si 22 sunt super ok.
Jos urmeaza in curand.Sper ceva implante.......
.
Vechi 18-12-09, 19:33   #27
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

as vrea si eu daca se poate sa ne aratzi sau sa ne spui exact ce sisteme ai folosit, unde le-ai plasat si de ce. Adica, de ce le-ai ales pe cele care le-ai ales si nu altele.

Eu unul cred ca as fi luat in calcul 4 telescoape. Nu stiu daca iesea mult mai scump, poate ca asta a fost un factor.

E un caz frumos de discutat.
.
Vechi 18-12-09, 19:42   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da....aici cred ca varianta pe telescoape era de electie...insa telescoape din aliaj nobil, obtinute prin galvano ca sa fie super ok. Din cate stiu eu un asemenea telescop ajunge undeva aproape de 200 euro laboratorul....plus restul scheletatei. Asa ca diferenta de pret era mare. Pacienta nu si-a permis asa ceva. Am ajuns la o solutie de compromis...punte de pe 15-13-21-22 cu 2 capse distal de 1.5 si 22.
Din pacate nu am facut poze cu partea fixa separat si nici la partea mobila singura. Cand o mai prind pe pacienta promit sa pozez si asta
.
Vechi 18-12-09, 21:33   #29
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

aha, e avusesem impresia ca 11 si 12 sunt pe partea mobila.
.
Vechi 19-12-09, 10:23   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
aha, e avusesem impresia ca 11 si 12 sunt pe partea mobila.

asa am crezut si eu.

in rest sunt de-acord cu Segiu, pe telescoape iesea mult mai scump.
ce sa-i faci, nu toti pacientii au bani de implante

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 19-12-09, 10:42   #31
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu as fi mers paralel cu lucrarea maxilara si mandibulara. Asa va fi o suprasolicitare la maxim in masticatie pe grupul frontal.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-09, 11:19   #32
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in 3 zile va avea provizorat inferior(proteza partiala). Asta pana facem ceva mai serios
.
Vechi 19-12-09, 18:01   #33
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Frumos rezolvate (muncite!!)
Multumim ptr. postari!

poate-i place asa de mult provizoria de pe inferiori ca ...uita de implant!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 13:37   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default E usor sa faci un dinte?

M-am gandit sa postez acest caz ca sa ilustrez cat de dificil e de facut un dinte care sa arate cat de cat ok. Dintele 1.2 avea o distructie destul de mare asa ca am hotarat sa facem o coronita pe schelet de zirconiu.
Consider cazul dificil din 2 motive. In primul rand pacienta avea o diastema mica intre 12 si 11 pe care dorea sa o inchida, insa in aceste conditii dintele este mai lat fata de omologul lui cu aproximativ 1,5 mm( fapt care trebuia mascat). A doua problema majora e faptul ca festonul gingival e mult mai coborat decat la omolog si din pacate pacienta a refuzat o interventie gingivala. In aceste conditii, din start FORMA DINTELUI NU PREA PUTEA FI IDENTICA CU CEA A OMOLOGULUI tocmai pt a masca aceste probleme pe cat posibil.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 017.jpg (166,1 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 020.jpg (196,1 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 021.jpg (164,4 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 026.jpg (208,9 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 031.jpg (200,1 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 052.jpg (236,9 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 053.jpg (170,4 KB, 22 vizualizari)

Modificat ultima data de muresan sergiu; 10-09-10 la 14:28.
.
Vechi 10-09-10, 13:40   #35
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La prima proba dintele arata bine de tot insa am observat 2 mici probleme. Prima era ca aveam nevoie de mai mult transparent incizal (usor albastrui) iar a doua faptul ca albul dintelui se termina prea brusc in rosul gingiei. Aveam nevoie de f putin galbui la colet.
Tehnicianul a mascat f bine latimea mai mare a dintelui prin forma “cuspidata” a fetei vestibulare iar jumatatea distala a fetei vestibulare a pigmentat-o extrem de discret cu usor maroniu (ca sa para mai ascunsa ochiului si astfel sa pierdem din latimea mai mare).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 001.jpg (201,8 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 002.jpg (162,0 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 007.jpg (165,1 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 009.jpg (216,1 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 010.jpg (218,2 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 011.jpg (206,3 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 013.jpg (199,9 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 015.jpg (184,5 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 016.jpg (223,2 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 017.jpg (194,9 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 018.jpg (178,3 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 019.jpg (198,3 KB, 11 vizualizari)
nico, stef_ank, Ileana si alti 12 au multumit.
.
Vechi 10-09-10, 13:42   #36
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pozele de la final ilustreaza ce a iesit. Am castigat transparenta incizala si galbuiul la colet insa din pacate am pierdut luminozitatea dintelui. Pacienta a fost f multumita si nu a mai dorit sa-l mai modificam ca sa ne apropiem cat mai mult de adevar. Consider ca arata mai bine la proba 1 decat la final…….asta e . Pacat ca pacienta nu a mai fost dispusa sa mai acorde putin timp pt ca din partea tehnicianului am avut toata deschiderea si colaborarea ca sa obtinem cat mai mult (multumiri pt el pe aceasta cale).
Concluzia: un dinte se obtine prin multa munca si rabdare si aproape inttdeauna se poate mai mult si mai frumos.De asemenea imi vine greu sa cred ca se pot obtine lucrari f frumoase din prima, fara corecturile de rigoare.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 054.jpg (156,1 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 055.jpg (133,1 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 056.jpg (130,1 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 057.jpg (107,6 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 058.jpg (133,7 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 059.jpg (139,6 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 060.jpg (159,6 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 061.jpg (154,2 KB, 9 vizualizari)
.
Vechi 10-09-10, 14:10   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

caz scoala foarte frumos rezolvat,multam pentru pozele multe si de buna calitate
ideea e sa obtii maximul din situatia data....poate transparenta mai putea fi ajustata?un pic?
Vechi 10-09-10, 14:32   #38
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu numai transparentele mai puteau fi ajustate ci mai multe lucruri. Repet....pacat ca pacienta nu a mai dorit alte modificari pt ca atat eu cat si tehnicianul am fi fost dispusi sa le facem pt un rezultat mai bun. Ideea postarii e ca dintele e departe de fi perfect insa pt un asemenea dinte e nevoie de multa munca si rabdare.
.
Vechi 10-09-10, 14:34   #39
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

asa cum mi s-a zis si mie la un caz prezentat oarecum similar, parca la prima proba arata mai bine, cel putin mie asa mi se pare. Dar pozele pot sa pacaleasca.

oricum, arata bine de tot, jos palaria.
devil969 si BONE MONICA au multumit.
Vechi 10-09-10, 14:38   #40
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asta am spus-o si eu in textul postului ....la proba arata mai bine decat la final. Multam
.
Vechi 10-09-10, 15:14   #41
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca stau bine sa ma gandesc asimetria,lipsa perfectiunii culorii (normal ca in ''doze'' de bun simt)da farmec,viata unui asemenea caz...deci foarte bine Sergiu..daca am fi perfecti cu totii sigur ar fi plictisitor
D&D a multumit.
Vechi 11-09-10, 16:46   #42
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai are rost sa spun ceva? deja ai spus tot..
Vechi 11-09-10, 21:52   #43
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Doar cine vrea sa faca "dinti naturali" intelege munca depusa in asemenea cazuri... Felicitari!
Nimic nu e mai frustrant decat sa vezi ce-i lipseste, sa vrei sa corectezi, si sa nu-ti mai acorde pacientul timpul necesar. Daca tot nu castigi aproape nimic la asemenea cazuri, sa ai cel putin multumirea finala ca lucrarea te reprezinta...
Vechi 12-09-10, 20:12   #44
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sergiu,felicitari,frumos. si cum a zis dacris, ai zis tu totul.
Vechi 12-09-10, 20:56   #45
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte frumos rezolvat! Multumim...
gochisor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 17:27   #46
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

si mie imi place mai mult proba 1

frumos, felicitari!

@sergiu, de ce ai preferat zirconiu si nu integral ceramica?
Vechi 22-09-10, 18:58   #47
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt ca nu am avut spatiu ocluzal suficient. Trebuia sa devitalizez ca sa obtin peste 1mm grosime si am zis ca poate merge pe zirconiu.Exact la punctul de contact ocluzal am doar zirconiu, undeva in jur de 0.4 mm
nico a multumit.
.
Vechi 19-10-11, 09:29   #48
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Daca tot am pus aici o serie de cazuri ce ridica probleme destul de mari la rezolvarea lor, uite ca mai pun unul.Asta e un caz care sub nici o forma nu se poate incadra la estetica. Ideea era sa reusesc cumva sa obtin un rezultat functional. As fi vrut mai mult dpdv estetic, tehnicianul m-ar fia ajutat insa pacienta cand a vazut rezultatul aproape ca a izbucnit in plans ca in sfarsit are niste dinti cat de cat ok si un plan de ocluzie cat de cat ok(dupa 1 an si ceva de tratamente si pauze). Asa ca a refuzat modificarile estetice propuse fiind multumita de cum arata dintii iar felul in care arata lucrarea e asa cum a iesit din prima.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7919
situatia initiala e asta
--------------------------
au urmat obturatii , endo, armari, extractii si regularizari de creasta. Am reusit sa salvez 13 si 14 si am folosit vechea lucrare pe post de provizorie.rezultatul e acesta....
modelul si provizoriile
proba de ceramica. Aratau chiar ok zic eu insa lungimea nu era ok si afecta fonatia. in plus pacienta dorea dintii mai scurti si uite asa am stricat aspectu lor. Finalul e functional dar nu e estetic. Inferior deocamdata are o proteza partiala (nu am poze cu ea) dar in curand urmeaza o scheletata si acolo. pozele sunt imediat dupa cimentare asa ca gingiile sunt un pic imflamate
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 002.jpg (149,4 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 003.jpg (126,1 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 004.jpg (204,5 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 005.jpg (141,9 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 006.jpg (215,5 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 007.jpg (176,9 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 008.jpg (140,4 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 009.jpg (164,2 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 010.jpg (143,4 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 012.jpg (154,2 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 014.jpg (234,3 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 057.jpg (149,4 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 058.jpg (143,5 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 059.jpg (160,3 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 060.jpg (135,9 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 061.jpg (134,2 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 062.jpg (131,7 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 032.jpg (181,4 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 039.jpg (156,9 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 037.jpg (141,8 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 038.jpg (145,0 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 030.jpg (153,9 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 031.jpg (198,7 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 032.jpg (197,6 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 033.jpg (171,6 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 034.jpg (177,7 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 035.jpg (162,2 KB, 10 vizualizari)
OnseT, rx, Veropaieff si alti 14 au multumit.

Modificat ultima data de muresan sergiu; 19-10-11 la 09:50.
.
Vechi 19-10-11, 13:00   #49
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Felicitari!Asta e un caz muncit mult!
Ce sisteme speciale ai folosit?
Vechi 19-10-11, 19:18   #50
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

cu cat ai inaltat ocluzia si cum ati facut?
3.4 si 3.5 , de ce i-ai extras?

cazul e mai mult decat onorabil rezolvat...
mersi de share

Modificat ultima data de dr.Brata; 19-10-11 la 20:21.
dr.Brata este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-11, 12:00   #51
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca te uiti pe fotografiile initiale o sa intelegi de ce am extras 3.4 si 3.5...motivul e acelasi pt care a zburat si 3.8. ...pt ca era migrat pana in contact cu gingia superioara. Nu aveam cum sa-i aduc in panul de ocluzie si sa mai ramanaceva din ei. Daca imi aduc bine aminte (cazul are ceva timp...) nu am modificat DVO-ul.
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 21-10-11, 23:12   #52
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

am vazut dupa, dar nu am mai putut edita.
mersi oricum de raspuns.
.
Vechi 22-10-11, 08:51   #53
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Deosebit de bine alese cazurile astea constituie majoritatea in Romania,din pacate.E bine sa stim cit mai mult,sa comentam,sa comparam(criticam),dar unele discutii ramin doar in domeniul strict teoretic la acest gen de cazuri(gen implant etc).Bravo Sergiu pentru abordarea decenta a unor cazuri disperate de aceea votez mesajul la subiectul lunii octombrie
muresan sergiu si ange_la au multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., buna, calcul, caz, colet, discuta, exact, folosi, folosit, frumos, ideea, iga, implant, impresia, incisivi, inferior, inferiori, lateral, mm, mobila, ochi, partea, place, planul, provizoria, rezolva, rezolvate, sare, sisteme, telescoape

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: