Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

proba la metal

discutie din eugenol.ro : faceti asa ceva? sau comandati tehnicianului direct lucrarea la gata?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree28Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-11-06, 18:19   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default proba la metal

faceti asa ceva? sau comandati tehnicianului direct lucrarea la gata?
Vechi 12-11-06, 18:27   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Intotdeauna proba la metal!
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 18:39   #3
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Intotdeauna proba...si intotdeauna se lasa cu aproximativ o ora de bibileala
mircealaslau este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 19:02   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Doar in cazurile de lucr. prot. unidentare mai sar uneori peste proba asta, sau rarisim cand pacientul se grabeste f. tare, dar e cam riscant...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 19:15   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca ar fii dupa mine,as face proba la metal indiferent de lucrare, dar daca tehnicianul imi da pe proprie raspundere lucrarea la gata si in cazul unor defecte nu il deranjeaza sa refaca toata lucrarea cu ceramica cu ea cu tot, atunci o accept si la gata
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 19:37   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default proba da/nu

Fac proba la metal la cele mai multe lucrari .
Dar anestezie injectabila in etapa asta de tratament...Nu!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 20:21   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"intotdeauna se lasa cu aproximativ o ora de bibileala" - mircea, schimba tehnicianul!! Nu e posibil asa ceva. Proba la metal, max 10 min. Peste atat, la refacut.
.
Vechi 12-11-06, 21:32   #8
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu cred ca vina lui.Pana la tehnician am multe de schimbat:1.o sa schimb tipul preparatiei.pana acum am slefuit tangential...momentan ma antrenez pe dinti scosi si o sa incerc cat de curand si pe pacient.2.schimb mat de amprenta.am folosit silaplast/silasoft,mi-am luat impregum si abia astept sa I'll incerc(abia peste vre-o luna ma intorc la cabinet).3.tehnicianului nu prea am ce sa ii reprosez plus ca e....TATA. :x .Asa ca o sa ii reprosez lui cand nu o sa am ce sa imi reprosez mie
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
.
Vechi 12-11-06, 21:36   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de mircealaslau
Asa ca o sa ii reprosez lui cand nu o sa am ce sa imi reprosez mie
Corect
Vechi 12-11-06, 21:53   #10
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"tehnicianului nu prea am ce sa ii reprosez plus ca e....TATA." Sorry man...
.
Vechi 12-11-06, 22:42   #11
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

no problem
.
Vechi 14-11-06, 13:48   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

parerea mea ca daca trebuie sa adaptezi o lucrare la nivel gingival, pe interior, mai ales o ora, atunci mai bine renunti la lucrarea respectiva ca e garantata percolarea.

daca in ora aia nu te atingi de zona din lucrare care realizeaza inchiderea, E OK.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 00:39   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intotdeauna proba la metal, dar aici sunt de acord. nu ar trebui sa am ce sa adaptez mai mult de 15 minute si in nici un caz in zona de inchidere marginala. dacai scurta... la refacut direct, fara comentarii. daca da ischemie, oricum pun pasta in ea sa vad tehnicianul si atunci el o mai scurteaza. plus ca o mai verific o data si la gata.
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 00:41   #14
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de molnar_ro
intotdeauna proba la metal, dar aici sunt de acord. nu ar trebui sa am ce sa adaptez mai mult de 15 minute si in nici un caz in zona de inchidere marginala. dacai scurta... la refacut direct, fara comentarii. daca da ischemie, oricum pun pasta in ea sa vad tehnicianul si atunci el o mai scurteaza. plus ca o mai verific o data si la gata.

daca da ischemie?
adica slefuiesti tangentzial ha..........
atunci cum vezi adaptarea marginala ?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-06, 21:52   #15
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adaptarea marginala o vezi foarte simplu: pune niste silasoft de ex in coroane, pune coroanele sus inapoi pe dinti, lasa sa faca priza si cand iei coroanele jos o sa vezi EXACT pana unde a intrat si unde mai trebuie sa aranjezi.
.
Vechi 18-11-06, 22:58   #16
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu ma refeream marginal
marginal
nu ca pica bine metalu pa bont.
.
Vechi 18-11-06, 23:22   #17
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu. fa ce tiam zis si studiaza atent marginea externa a coroanei. se vade perfect spre exterior unde e gingia si insertia epiteliala a sulcului. in zona aia nu ai pasta nici inauntrul coroanei nici in afara, iar in functie de latimea acelei zone un tehnician bun iti face o intrare subgingivala pefecta, fara sa te etingi de sulcus. ba in plus vezi exact si adaptarea in diametru a coroanei fata de bont. Iar in legatura cu slefuitul tangential, daca te uiti in bratu si in alte carti, o sa citesti ca insetia epiteliala se reface in cazul acestei slefuiri, ba mai mult face si bine, ca chiuretezi zona de eventuale probleme subgingivale.
.
Vechi 18-11-06, 23:30   #18
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

evident, totul se face cu masura. iar in realitate, daca e sa ma iau dupa toate studiile pe care leam citit, zona subgingivala e o zona fara carii, chiar la prodontopati. asa ca consider dpdv practic ca o slef tg bine condusa si o adaptare subgingivala atenta sunt la fel de bune ca pragurile. in practica, e greu de zis cu ce faci mai mult rau: o slef tg prost adaptata subggv sau una cu prag prost facut si incorect adaptat. si oricum la tg ideea nu e sa bagi cat mai adanc, ci sub gingie cam 0.5-1mm ca ajunge. plus ca daca lipesti de ex cu ionomer, ala nu elueaza in saliva, asa ca retractia in tmp a gingiei datorita varstei nu e urmata musai de distrugerea bontului de sub lucrare datorita infiltratiei.
.
Vechi 19-11-06, 09:26   #19
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

plus ca daca se retrage gingia (natural vb), oricum ar trebui refacuta lucrarea, indiferent de ce tip de slefuire s-a folosit, pt ca arata nashpa dpdv estetic si la pac nu-i place.
.
Vechi 19-11-06, 11:08   #20
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da...e adevarata chestia aceea cu chiuretatul pungilor cu freza de turbina, am "invatat-o" in facultate la LOC (Leziuni Odontale Coronare). Am picat acel examen deoarece m-am incapatanat sa explic sa un chiuretaj parodontal se face cu totul altceva decat cu freza. Examenul l-am trecut abia in anul IV cand am povestit ce chiuretaj minunat se poate face cu freza cand prepari un Richmond. Se pare ca ideea asta a devenit traditie.
Ideea de preparare tangengiala grijulie si atenta, intrasulculara etc am avut-o si eu. Am renuntat la ea...teroretic e minunata practic nu are nici o valoare. Daca e adaptata acea lucrare, pe dinafara parodontiul va arata ok, pe dinauntru insa...nu inseamna ca am sanatate parodotnala. Incercati sa dati jos o astfel de lucrare excelent adaptata si priviti cu atentie cum arata gingia. Va spun dinainte cum arata, caci am cimentat definitiv o astfel de lucrare (de altfel f bine adaptata...dar slefuita tangential intrasulcular si tot ce doriti iar aceste lucrari facute le voi regreta toata viata, nu mi-e rusine s-o spun) ... este rosie dom'le, hemoragica, "carne vie" ca sa fie pe intelesul tuturor. Si ca regula...in momentul in care am sangerare, fie ea si minima, jonctiunea conjunctiva este compromisa (epiteliual nu este vascularizat), acolo va ajunge marginea lucrarii si nu va fi in veci spatiul necesar refacerii jonctiunii epiteliale. Marginea lucrarii va sta in tesut conjunctiv. De-a zeii sa fie barem in acel spatiu minim de autocuratire, caci acei dinti vor fi cei mai buni candidati pt parodontopatie. Dar sa fim optimisti...i-am scapat de cariile de colet. Suntem buni !
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/768-proba-metal/
PS. Pur si simplu mi-e lehamte sa mai stau la discutii despre tot felul de avantaje si beneficii ale slefuirii tangentiale. Romania are 23 de milioane de indivizi deci suficient de multi dinti sa ajunga la toata lumea. Din partea mea faceti "ciorba" cu unitotile odonto-parodontale care va revin.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 18:16   #21
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

promit ca imi iau aparat foto si iti fac poze la urmatoarele 20 de potcoave care le pun sus. daca pe una vezi "carne vie", ma duc si ma impusc. te rog sa iti citesti chiar tu mai atent semnatura si vei intelege ce vreau sa spun.
.
Vechi 19-11-06, 18:18   #22
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

P.S. Mie mi-e lehamite de indivizi care cred ca l-au vazut pe Dumnezeu si cred ca detin adevarul absolut. Poate imi explici cum pot sa existe lucrari de 30 de ani care arata ca de 5 si de 5 care arata ca de 30. Slefuite tg.
.
Vechi 19-11-06, 20:31   #23
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aici slefuire tangentiala ca la carte. Imi pare rau ca nu am pozat si fara ea sa se vada mai bine dintii stalpi cu mobilitate de gradul 3, pungi de 5-7mm, gingivoragie la simpla atingere...lucrare care se adapteaza f bine nu am ce spune, nu intra mai mult de 1 mm subgingival. Eram inspirat daca pozam cu o sonda sa se vada mai bine BOP-ul (pe romaneste Bleeding on Probing).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=768

Ce se vede la dintii inferiori este un fir metalic de 0.2 mm pe care l-am folosit cand i-am imobilizat (nu apucasem sa-l scot cand am facut poza)

PS. Ce facem...cautam pusca ? Sau facem o lucrare si pt dintii inferiori pt a-i imobiliza ? (slefuind tangential desigur)

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
.
Vechi 19-11-06, 20:40   #24
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

PPS off-topic.
1. Nu cred in doamne-doamne, sfinti, ingeri, adevar absolut si alti clopotei astrali.
2. Semnatura o cunosc foarte bine (dupa TOEFL si OET ar fi chiar jenant sa nu o inteleg), ii cunosc foarte bine semnificatia si este motto-ul cuiva care m-a ajutat sa inteleg diferenta dintre stomatologie (dentistry) si PREP (in romaneste ar fi pulpectomie-rezectie-extractie-proteza)

.
Vechi 20-11-06, 16:21   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Revenind la subiectul"proba la metal" pot sa va spun ca o consider esentiala penru ca de la ea poti vedea cum va veni viitoarea lucrare.Daca sceletul metalic nu e adaptat in regula,daca spatiul de pe model nu coincide cu cel din cavitatea orala ,toate le vezi la aceasta proba.Daca e cazul ,adaptez sheletul dar daca diferentele sunt majore reiau amprenta.Sunt situatii cand cer tehnicianului sa-mi aduca lucrarea fara glant sa-i mai fac o proba si abia apoi la gata.
dr.rontzy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-06, 18:31   #26
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default Re: proba la metal

Citat:
Publicat initial de nico
faceti asa ceva? sau comandati tehnicianului direct lucrarea la gata?
Daca faci la unitare, care este procentajul de armaturi defectuoase pe care il constatezi si din ce motive ?

Cu armaturile corecte, care este procentajul de elemente finite defectuoase si din ce motive ?

Daca motivele se repeta, se analizeaza si se gaseste un corectif.

Ramin in jur de 3 % de defecte "neexplicabile". La 3 % de elemente defectuoase, proba sistematica este o pierdere de timp fata de reinceperea procedurilor in caz de defect.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-06, 18:42   #27
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Bine ai venit!
N_am inteles: "Daca faci la unitare, care este procentajul de armaturi defectuoase " - unitare is coroane unidentare si armaturi= schelet metalic?
Si te asigur ca procentul ala e mai mare de 3%.
.
Vechi 20-11-06, 21:54   #28
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dexter
Bine ai venit!
N_am inteles: "Daca faci la unitare, care este procentajul de armaturi defectuoase " - unitare is coroane unidentare si armaturi= schelet metalic?
Si te asigur ca procentul ala e mai mare de 3%.
Iertati-ma pentru romana aproximativa (a cam ruginit, stomatologica nici n-a fost vreodata).

Armatura = partea metalica a coroanei ceramo-metalice.

Deci, daca faci proba la armaturi unidentare...

Daca respectezi sistematic protocolul unei tehnici si analizezi statistic ce defecte apar si cu ce frecventa, iti dai rapid seama ca aceleasi defecte apar in mod sistematic. Parerea mea este ca daca armatura nu este adaptata satisfacator in mai mult de 3 % din cazurile de coroana unidentara, ai o problema de protocol si interes s-o corijezi.

Daca procentul de armaturi unidentare defectuoase este destul de slab ca timpul reprezentat de refacerea de la amprenta in sus sa fie inferior timpului necesar sa probezi sistematic armaturile, proba e o pierdere de timp.

Si acelasi rational este valabil pentru ceramo-metalica unidentara terminata.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 20-11-06, 22:03   #29
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Sefu, eu inteleg ce zici tu... da' ai niste vicii de logica:
1. procentul coroanelor unidentare e destul de mic. Pe noi ne intereseaza la potcoave si alte lucrari mari unde pot aparea erori
2. Daca faci proba la metal poti sa iei supraocluzia si atunci tehnicianul vede exact cat spatiu mai are pt ceramica si poate prelucra metalul in consecinta
3. Asta e protocolul care functioneaza la mine
4. Pt o singura probanu am chef sa refac lucrarea. Pacientul vrea o lucrare care sa il tina sau vrea o porcarie rapida? Si daca e sa ne luam dupa studiile americane, o coroana are durata de viata de???? Fix 6.3 ani.

Amicalement.

Sorin
Vechi 20-11-06, 22:08   #30
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun venit , drpstern!
Am inteles si cred ca-mi si place ideea .... Normal ar fi o pierdere de vreme etapa asta , doar ca uneori este sufiecient sa te "arzi" odata si imediat regreti ca nu ai respectat protocolul!

Romana suna f.f. bine!
.
Vechi 20-11-06, 22:38   #31
La primele mesaje
Fara status.

.

Nu stiu altii cum sunt, dar eu fac proba direct la biscuit si la punti si la coroane solo. In principiu daca iei o amprenta normala (adica intreaga arcada chiar si pentru o singura coroana), inregistrezi o pozitie de intercuspidare maxima corecta si tehnicianul monteaza modele intr-un articulator mediu, succesul este aproape garantat (mai sunt si alte conditii, cum ar fi: ghipsul din care se fac modelele nu trebuie sa fie mortar de tencuit). Singurul lucru pe care il fac este sa ajustez usor ocluzia. Problema cu care se confrunta multi este ca nu au tehnicieni buni. Un tehnician bun care primeste inregistrari corecte din cabinet toarna in 99% din cazuri schelete metalice perfecte.
macelaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-06, 23:32   #32
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

macelare, bun nume ti-ai ales. nu de alta, da dupa cum vb sau esti ceva profesor sau e dulce ignoranta. personal, doamne ce mult mi-am dorit de cateva ori sa fie lucruriel asa de simple.

pt stefan: faina lucrarea sus. jos ii un caz nashpa. parearea mea e ca acolo poti slefui cum vrei tu ca tot nu o sa tina mult in gura. eu as face scheletata, plus detartaj, periaj, chiuretaj subgingival, imudon si rugaciuni. plus contentie, da nu cu sarma.
.
Vechi 20-11-06, 23:40   #33
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt chiar curios ce solutie ai ales si eventual niste poze cu rezultatul final. eventual un prognostic. mobilitate gr 3? esti sigur? nu de alta da in cazul ala nu vad pe ce ai pus lucrarea. stalpi cu mobilitati asa de mari si rezistenta diferite dau un prognostic ff rezervat datorita sistemului de dispersie al fortelor ocluzale. . cred totusi ca era de gradul doi, cu mentinerea a cel putin 1/2 din implantarea radacinii. eventual posteaza si un opt sa vad si eu.
.
Vechi 21-11-06, 02:18   #34
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si eu sar mult peste proba la metal.
de cand slefuiesc cu prag si imi prepar singur bonturile pe modelu de lucru turnat de tehnician....................
.
Vechi 21-11-06, 15:02   #35
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu
Sefu, eu inteleg ce zici tu... da' ai niste vicii de logica:
1. procentul coroanelor unidentare e destul de mic. Pe noi ne intereseaza la potcoave si alte lucrari mari unde pot aparea erori
2. Daca faci proba la metal poti sa iei supraocluzia si atunci tehnicianul vede exact cat spatiu mai are pt ceramica si poate prelucra metalul in consecinta
3. Asta e protocolul care functioneaza la mine
4. Pt o singura probanu am chef sa refac lucrarea. Pacientul vrea o lucrare care sa il tina sau vrea o porcarie rapida? Si daca e sa ne luam dupa studiile americane, o coroana are durata de viata de???? Fix 6.3 ani.
Viciu de logica este posibil dar mi se pare ca singurul parametru diferit la lucrarile plurale est pozitia inter-pilieri. Se poate inregistra pe linga amprenta, de exemplu cu o cheie de ghips. Daca cheia intra pe model fara sa se sparga, stii ca pozitile inter-pilieri sint corecte. Daca nu, refaci amprenta si cheia.

Pentru ocluzie, sint doua cazuri de figura :

- sau inregistrarea fiabila a occluziei este posibila (raman cel putin trei contacte intr-un triunghi destul de mare), de exemplu cu ceara de occluzie, daca un model basculeaza sau daca ceara se sparge, esti fixat inainte de a face scheletul ;

- sau inregistrarea precisa a ocluziei nu este posibila in momentul amprentei si ti se face o baza de occluzie in rasina + Stent's, o rebazezi cu ZoE si inregistrezi ocluzia pe Stent's, iti dai seama de la montare in articulator daca este o problema undeva.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 21-11-06, 15:06   #36
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Man, m-ai pierdut complet...
Si ca sa fie treaba completa, n-am nici gips,stents, zoe in cabinet... Si am impresia ca te complici. Mai bine faci nenorocirea aia de proba la metal, ca nu dureaza ai mult de 5 min.
Vechi 21-11-06, 20:04   #37
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu
Man, m-ai pierdut complet...
Si ca sa fie treaba completa, n-am nici gips,stents, zoe in cabinet... Si am impresia ca te complici. Mai bine faci nenorocirea aia de proba la metal, ca nu dureaza ai mult de 5 min.
Mie, imi trebuiesc cinci minute (mai degraba 10) pentru chei. La o lucrare complexa, pana dau jos provizoarele, incerc scheletul si pun provizoarele la loc, imi trebuie cel putin dublu.

Pina la urma, fiecare face cum ii cade mai bine din momentul in care rezultatul este cel prevazut.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 26-11-06, 00:07   #38
Ucenic
Fara status.

.

WEELCOME MACELARULE
tjahand

proba scheletului metalic poate dura 5 min (veni vidi valea) daca totul e in regula ...
daca nu ... sii e vb de chanfrenuri si alte menuni 30-120 min ) pentru adaptarea imperfectiunilor ( nu am cronometrat ultimul meu record in domeniu ~45 min dar in final am reusit ceva)
Pacala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-06, 04:10   #39
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Pacala
WEELCOME MACELARULE
tjahand

proba scheletului metalic poate dura 5 min (veni vidi valea) daca totul e in regula ...
daca nu ... sii e vb de chanfrenuri si alte menuni 30-120 min ) pentru adaptarea imperfectiunilor ( nu am cronometrat ultimul meu record in domeniu ~45 min dar in final am reusit ceva)
Problema cu proba scheletului este ca vrea sa valideze dintr-o data o serie intreaga de proceduri (eventual conceptia, prepararea dintilor, amprentele, inregistrarea relatiei intermaxilare, tratarea amprentelor, punerea in articulator, constructia si metalurgia) si ca daca proba este negativa nu este intotdeauna posibil sa intelegi de unde vine problema.

De exemplu, daca la o reconstructie plurala de vreo zece elemente nu intra armatura, de unde stii ca defectul vine de la lipsa de paralelism, de la dezlipirea amprentei de pe PA, de la un die incorect sau de la un defect de metalurgie ? Si cum alegi de unde trebuie reluata afacerea ?

Pe de alta parte, toate defectele nu pot fi recuperate si un schelet retusat nu mai este scheletul prevazut. Deci nu numai se pierde timp, se pierde si calitate.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 29-11-06, 01:13   #40
Ucenic
Fara status.

.

Dr. P. Stern
CORECT

cate dintre puuntile pe care le-ai primit de la tehnician au fost ok (termenul e tare vag dar .... as dori un raspuns)
... inca nu am gasit un tehnician la care sa nu am nimic de comentat
Pacala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 11:32   #41
Ucenic Sef
Fara status.

.

>cate dintre puuntile pe care le-ai primit de la tehnician au fost ok (termenul e tare vag dar .... as dori un raspuns)<De>... inca nu am gasit un tehnician la care sa nu am nimic de comentat<

Relatile cu laboratorul sunt reciproce, daca esti exigent cu tehnicienii iti trebuie tehnicieni care sunt exigenti cu tine. In practica, inseamna ca fiecare respecta procedurile la litera si nu accepta nici-o etapa nesatisfacatoare calitativ de la celalalt. La urma urmei, cine se aseamana se aduna. In relatile de lucru cu laboratorul este ca si la bicicleta : atingerea vitezei de croaziera cere mult efort, mentinerea ceva mai putin.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 29-11-06, 12:59   #42
Ucenic Sef
Fara status.

.

[quote="drpstern"]>cate dintre puuntile pe care le-ai primit de la tehnician au fost ok (termenul e tare vag dar .... as dori un raspuns)<De>... inca nu am gasit un tehnician la care sa nu am nimic de comentat<

Tot ma descurc prost, prima parte a mesajului s-a pierdut : am facut anul acesta 96 de coroane (nu am statistici diferite in functie de unidentar sau pilier) din care 2 au trebuit reluate. Ambele CCM pe incizivi maxilari, una pentru colet cu aspect "metalic", a doua pentru reglaj defectuos in propulsie. Numarul de elemente intermediare de punte sunt 41.

Tendinta este clar scaderea decizilor de punte fata de decizile de implant, mai ales in ultimii doi-trei ani.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 29-11-06, 18:31   #43
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mai voi vorbiti d mercedes si dacie. Omu lucreaza in franta cu tehnicieni francezi si noi in romanica cu tehnicieni mioritici... Asa ca nu are rost sa ne mai contram, ca fiecare are dreptate, da' in tara lui
.
Vechi 29-11-06, 23:02   #44
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Mai voi vorbiti d mercedes si dacie. Omu lucreaza in franta cu tehnicieni francezi si noi in romanica cu tehnicieni mioritici...
Cele cateva poze de lucrari vazute pe forum nu-mi permit sa trag ca concluzie ca tehnicianul galic este sistematic superior mioriticului si nici din discutiile pe care le-am citit nu reiese asa ceva. Cert, pretul relativ al produselor si capacitatea de plata a pacientului orienteaza niste lucruri diferit dar nu cred ca schimba mare lucru la faptul ca te costa din toate punctele de vedere mai scump sau nu sa probezi sistematic scheletele decat sa faci sistematic ce trebuie ca sa nu-ti serveasca la nimic sa le probezi inainte de sedinta finala.
Cu titlu de exemplu, am incercat sa lucrez aici cu cinci laboratoare locale si patru laboratoare indepartate pana am ajuns sa selectionez cele trei cu care am reusit reciproc sa avem relatii de buna calitate.
Amicalement,
Peter
.
Vechi 29-11-06, 23:24   #45
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru ca acusi se termina anul cred ca merita sa ne facem niste socoteli:
- cite lucrari am avut
- cam la cite am facut probe si cite le-am vrut " la gata"
- cite refaceri am avut

Tragem concluzia si vedem ce ne propunem ptr. anul ce vine....
.
Vechi 30-11-06, 00:22   #46
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default facem proba, au ba?

-lucrari fixe met-comp de dimensiune reduse(numai semifizionomice...stie rasina de ce...): nu neaparat
-lucrari fixe met-comp mai ample sau totale: e indicat
-lucrari fixe met-cer: musai; si daca esti foarte pretentios cu rezultatul final, merge o proba si inainte de glazura.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-07, 13:16   #47
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Voi cum procedati cand la sedinta de proba a biscuitului capa nu intra pe bont pana la nivelul pragului si nu-i din cauza punctelor de contact interproximale(asa cum credeam pana acum ) ? Apoi am aflat ca-s colegi care automat la proba biscuitului intra cu o freza afisure in bont la nivelul coletului (atunci cand nu lucri cu prag en conge, de exemplu dinte care a fost deja slefuit pt coroana M-A nu mai poti realiza enconge, nu?). Motivul ar fi ca se contracta metalul la arderea ceramicii, vax.
Am schimbat tehnicianul si am aflat altceva
Vechi 02-02-07, 16:03   #48
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de rocsa
Voi cum procedati cand la sedinta de proba a biscuitului capa nu intra pe bont pana la nivelul pragului si nu-i din cauza punctelor de contact interproximale(asa cum credeam pana acum ) ? Apoi am aflat ca-s colegi care automat la proba biscuitului intra cu o freza afisure in bont la nivelul coletului (atunci cand nu lucri cu prag en conge, de exemplu dinte care a fost deja slefuit pt coroana M-A nu mai poti realiza enconge, nu?). Motivul ar fi ca se contracta metalul la arderea ceramicii, vax.
nu-i adevarat
la ardere metalu prinde oxizi
lenea tehnicianului nu ii sableaza

ia cu o guma la colet.....s-ar putea sa nu fie destul.
.
Vechi 02-02-07, 20:53   #49
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
d
.
Vechi 02-02-07, 23:15   #50
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

pai treaba cu spayul o fac la proba capei de metal. Urmeaza etapa probei biscuitului la care surpriza: desi nu-s punctele de contact intre vecini de vina, capa nu intra. Si intr-adevar oxizii sunt de vina, noii tehnicieni imi dau biscuitele ok, nu mai albesc adaptand la capa asa cum o faceam pana acum(ca in final capa sa fie usor larga la cat luam din ea). Nu intelegeam ce se intampla si o colega mi-a "vandut pontul" cu freza afisure. Nu mai zic ca modelul pe care il primesc era facut dintr-un ciment mizerabil. In plus geaba luam muscatura ca biscuitele era inalt de-mi venea rau luand din el. Nu zic ca si in cazul noilor tehnicieni e loc de mai bine asa cum si eu trebuie sa mai invat la amprenta cu siliconi sa evidentiez bine subingival acolo unde e nevoie (frontali). Am avut o situatie in care izolasem f bine si cu toate astea firul pe care ma munceam sa-l indes subgingival se imbiba cu lichid crevicular si iesea afara, doh Protetica ma omoara cu zile
Vechi 13-02-07, 23:32   #51
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
"intotdeauna se lasa cu aproximativ o ora de bibileala" - mircea, schimba tehnicianul!! Nu e posibil asa ceva. Proba la metal, max 10 min. Peste atat, la refacut.
cat de usor spui niste chestii... parca ar fi vorba de o legatura de salata la piata...
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-07, 23:52   #52
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Citat:
pai treaba cu spayul o fac la proba capei de metal. Urmeaza etapa probei biscuitului la care surpriza: desi nu-s punctele de contact intre vecini de vina, capa nu intra. Si intr-adevar oxizii sunt de vina, noii tehnicieni imi dau biscuitele ok, nu mai albesc adaptand la capa asa cum o faceam pana acum(ca in final capa sa fie usor larga la cat luam din ea). Nu intelegeam ce se intampla si o colega mi-a "vandut pontul" cu freza afisure. Nu mai zic ca modelul pe care il primesc era facut dintr-un ciment mizerabil. In plus geaba luam muscatura ca biscuitele era inalt de-mi venea rau luand din el. Nu zic ca si in cazul noilor tehnicieni e loc de mai bine asa cum si eu trebuie sa mai invat la amprenta cu siliconi sa evidentiez bine subingival acolo unde e nevoie (frontali). Am avut o situatie in care izolasem f bine si cu toate astea firul pe care ma munceam sa-l indes subgingival se imbiba cu lichid crevicular si iesea afara, doh Protetica ma omoara cu zile
icearca tehnica firului dublu ......(daca slefuiesti cu prag)

eu intotdeauna fac proba la metal, chiar si la microproteze.
in cazul ceramicii, dupa proba la metal sau in faza de biscuit, iau si o amprenta biologica......nu au fost probleme "la gata"

T.
titiluka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-07, 23:59   #53
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

amprenta biologica???
.
Vechi 14-02-07, 08:33   #54
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN
amprenta biologica???
b
.
Vechi 14-02-07, 19:57   #55
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Adrian, nu vreau sa ii iau apararea lui dexter, dar daca amprenta e luata cum trebuie si materialele sunt bune, mare lucru nu ar trebui sa adaptezi. E drept ca pot exista mici imperfectiuni, dar nici sa stai o ora.
Vechi 14-02-07, 20:32   #56
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu am nimic cu dexter, pur si simplu nu sunt de acord cu ideea in sine.
cineva greseste undeva, trebuie vazut cine si unde, de acrd cu tine.
TOTI gresim. tre vazut unde...
.
Vechi 14-02-07, 22:27   #57
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Atunci cand slefuiesc cu prag e mai usor cu firele desi in V-ul vestibular iese frecvent de sub gingie. Si oricum folosesc tehnica celor 2 fire, nu ma salveaza cu nimic asta (am toate dimensiunili 000, 00, 1a, 1b, 2,3 nu-s de la ultradent or fi mai bune alea??). Insa frecvent am de scos lucrari vechi si nu mai pot slefui cu prag...trebuie sa ma duc subgingival si trebuie bine evidentiat cu firul.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ac, acte, adopta, afara, atitudine, automat, bont, bonturi, buna, capa, cauza, cazuri clinice, ceramica, ceramice, ceramicii, ceramo-metalica, ciudat, colegi, con, contact, contentie, coroana, deschide, dinte, drumul, exemplu, freza, functie, iga, intrebare, loc, lucrarea, lucrari, medici, medicii, metal, metalic, mie, mm, nivelul, parte, proba, proceda, procedati, pun, puneti, punte, punti, schelet metalic, sedinta, slefuit, solicita, sondaj, stent, tehnicianul, tehnicieni, topic, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
punti metal-compozit pro-cons eugenol man Materiale diverse 27 30-10-10 21:31
curs de perfectionare -parte de metal? antoni melinda Tehnici 0 03-12-08 16:16
metal versus plastic nico Materiale diverse 5 26-10-07 13:35

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: