Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

proba la metal

discutie din eugenol.ro : Pai nu stiu..cred ca tre sa fii si un pic smecher si sa "cunosti" medicul. Eu una mi-as pune ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree28Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-10-10, 15:23   #115
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Pai nu stiu..cred ca tre sa fii si un pic smecher si sa "cunosti" medicul.
Eu una mi-as pune bani deoparte si as incerca pe foamea asta sa gasesc un spatiu de inchiriat la un pret pe care il negociez la sange.Acum cu criza se poate si as incerca un contract pe cativa ani sa ma stiu aranjata ca nu mareste ala pretul cand incepe sa miste imobiliara.
Apoi mi-as lua aparatura buna si doua tipuri de materiale.Un gips bun de calitate pt medicii care ma respecta,accutrack etc si important microscop!!Cu microul vei atrage atentia celor care vor calitate.Si pt ceilalti modele fara bont mobil ca la mama acasa.
Nu as face credit acum ci as incepe sa imi iau aparatura din banii munciti cu carca la patron.Strang bine din fundulet, nu tu concedii nu tu distractie si tot ce am pun pt laborator.
Dupa ce imi iau minimul necesar caut spatiu de inchiriat.
Deja esti micul tau sefulet si incepi lucrul.Daca treaba merge,mai angajezi inca unul pt turnat modele etc.Si de acolo..infruntam viitorul dupa cum am zis anterior!
Vechi 08-10-10, 15:27   #116
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post

educarea doctorilor se face la cursuri, facultate, cursuri postuniv, mastere si ce se mai vrea, dar in laborator se merge in echipa, nu se educa ....
foarte adevarat, de aceea am pus ghilimele la "educati". nu e treaba tehnicianului sa "educe" medicii.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
care cum plateste tine de relatia medic tehnician. relatie care mereu in loc sa vina de pe pozitii de colegialitate, vine din partea fiecaruia de pe pozitie de superioritate.
si aici ai dreptate, cu singura observatie ca orice sugestie din partea laboratorului poate fi oricand interpretata ca "superioritate". dar asta e off.

si cu proba metalului, ma asteptam sa vad clar si la obiect:

-o fac in majoritatea cazurilor.
-unora le merge perfect constant si uneori risca si renunta la ea.
-cand renunta la proba de cele mai multe ori nu sunt probleme fiindca si medicul si tehnicianul isi cunosc stilul de lucru si avand garantia experientei isi permit asta.

-altora nu le merge nici macar odata si rareori scapa fara sa "adapteze" bonturi si metale.
- si ei risca sa sara peste proba si atunci e jale si noi o dam in flame-uri.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-10, 15:28   #117
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

imediat iti raspund,liviu.Sa vezi ca nu e tocmai asa!!Din experienta de acum o zic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/768-proba-metal/
Dar sa continui cu ce vroiam sa zic si revin cu raspunsul.
daca esti angajat la patron,e bine sa retii numele medicilor si sa le stii "pretentiile" .daca vezi ca e unul mai tamp care zice ca nu intra pe bont ca e "stramta" o faci taticu mai larga sa ii intre premiantului every time.
Daca e una coclita care vrea frumos,ii faci ceva sa mearga dar pui mai mult translucid ca asta da bine,chiar daac nu e culoartea tocma tocma,translucidul salveaza de multe ori...zici domne ,nu ai mata in gura doi dinti la fel,dar uite ce natural e!!
Deci daca esti destept ca tehnician,mirosi premiantii si idiotii si ii joci cum vrei pt ca practic sunt usor de "fraierit"!
Adevarata problema e cu cunoscatorii care chiar te ard daca gresesti,mai ales ca ei daca se chinuie sa iti dea o amprenta 100%,au si pretentia de macar un 95% back! Si sunt mai greu de vrajit!
ncrstus a multumit.
Vechi 08-10-10, 15:32   #118
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
f tare, parca mi-ar zice unul din colegii mei din IT
nu poti selecta pe nimeni. medicii (adica voi) sunteti trecatori, azi e bine, maine ne certam, poimaine mergi la altu'. sa te limitezi la un cerc e sinucidere curata. ca sa nu mai vorbec de situatia in care "gasca" are insuficente lucrari. sa-ti autolimitezi biznisu' nu cred ca e smart. sau lucreaza cineva pe baza de contract de exclusivitate pe termen lung sau ceva?
tot ce spui mai departe e istorie. been there, done that!
politica grupei 2 de pretentii o folosim din pacate si nu sunt deloc fericit. nu estimulativ nici pentru angajati, pentru nimeni...dar se cere. in final situatia e asa de imbecila incat ajung medicii valorosi, care-si dau silinta mai mult, stiu mai multe, au rezultate mai bune sa castige mult mai putin decat un polizator de banda in dinti. hilar nu? stimulant si pentru medic... tara paradoxurilor.
Din experienta iti zic ca tehnicienii f tari cam asta fac,iar "gasca" de care zici nu e nici trecatoare, nici certareata iar lucrarile...sunt multe,trust me.
Ce ai spune daca ti-as zice ca cu trei perfectionisti un tehnician castiga de la 5-7 mii in sus?
Nu ma convingi,serios.
Unde merge un perfectionist,merge toata gasca. Si e greu sa te certi cu ei pt ca stiu bine ce calitate oferi tu ca tehnician,altfel nu se mai incurca.Exista mici polemici,dar nu pleaca.Exista si respect,insa.
Nu exista certuri prt ca amandoi stiu ce poate celalalt,iar adnotarile sunt in acordul amandorura.
"E ciupita pe prag." "stiu,refac,no pb."
"E trasa amprenta la antagonisti." "ok,,sigur o refac."
"e una care vomita,de abia am putut sa iau amprenta. Nu e excelenta stiu. Make the best of it.Daca trebuie o repet dar nu stiu daca pot mai mult de atat."
"Uite poze cu modelul.Sunt minusuri la limitanti.O refaci?" "dap,in cateva zile o ai."
"E prea opaca." "Da,slefuieste anatomic.Cand slefuiesti un build e mai greu.Iti slefuiesc eu o jumatate sa vezi ce imi doresc." "mersi pt intelegere."
Cam asta e tonul discutiilor.Nu e placut?
Vechi 08-10-10, 15:42   #119
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
...
1. microscop!!Cu microul vei atrage atentia celor care vor calitate....... 2. pt ceilalti modele fara bont mobil ca la mama acasa.

3. Daca treaba merge,mai angajezi inca unul pt turnat modele etc.Si de acolo..infruntam viitorul dupa cum am zis anterior!
1. atragi atentia clar, cand faci pret pt manopera de genu atrag spatele
2. daca se ajunge la o asemenea foame va pupa tata si m-am tirat din tara asta. pai daca asta e mentalitate de viitor...succes in comuna primitiva.
3. treaba merge ca incepator daca intri cu preturi sub piata. daca nu, nu te cauta nimeni. si ghici ce? odata intrat asa...asa ramani, ridici ,pretul , pleaca lumea. cunosc n cazuri.

n-are rost sa te mai gandesti la sugestii pt ca problema nu e asa de simpla cum ti se pare. mai suntem si noi unii pe care ne duce tartacuta, n-eam facut tehnicieni pt ca asa am vrut nu pt ca n-am fi putut face altceva, si cu toate astea problemele nu ni se par usor de rezolvat.
.
Vechi 08-10-10, 15:49   #120
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
...
daca esti angajat la patron,e bine sa retii numele medicilor si sa le stii "pretentiile" .daca vezi ca e unul mai tamp care zice ca nu intra pe bont ca e "stramta" o faci taticu mai larga sa ii intre premiantului every time.
Daca e una coclita care vrea frumos,ii faci ceva sa mearga dar pui mai mult translucid ca asta da bine,chiar daac nu e culoartea tocma tocma,translucidul salveaza de multe ori...zici domne ,nu ai mata in gura doi dinti la fel,dar uite ce natural e!!
Deci daca esti destept ca tehnician,mirosi premiantii si idiotii si ii joci cum vrei pt ca practic sunt usor de "fraierit"!

.
terog eu inceteaza, parca ai tine un curs pentru oligofreni...
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 08-10-10, 15:52   #121
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

stiu ca lumea s-a gandit la ce am zis eu..INSA
un medic bun nu se uita la pret,pt ca isi pune si el peste o tona.Pt ca este cautat.Dar pentru banii aia cere mult.
Nu cred ca te costa mare branza sa faci selectia si sa oferi ceea ce ti se cere.Unora dai mia mult ,altora mai putin.
Daca cererea pt putin e mare,comuna primitiva sau nu,pana la strainatate cale lunga sa ne-ajunga.Trebuie sa ne adaptam.Dar facand la preturi mici numai pt mediocri nimeni mai rasarit nu te va cauta pt ca nu stie ce poti.
Selectia e importanta.
Chiar si intr-un cabinet stomatologic,unde ai angajati,poti sa gasesti un medic pt orice buzunar.Cerere sa existe!
Vechi 08-10-10, 15:53   #122
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
terog eu inceteaza, parca ai tine un curs pentru oligofreni...
hahahhaha..ai fost tare...nu ,nu asta intentionez.Gata incetez.
Vechi 08-10-10, 15:56   #123
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Tipic romanesc se fabuleaza pe niste teme pana se ajunge la altceva . Parca sunteti pe chat!
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-10, 16:11   #124
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

suntem pe chat..chat pe teme dentistice si laboratoristice.
Vechi 08-10-10, 18:25   #125
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

fiindca deja discutia nu mai are legatura cu subiectul, va rog sa reveniti la proba metalului si sa discutati managementul pe alt subiect
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ac, acte, adopta, afara, atitudine, automat, bont, bonturi, buna, capa, cauza, cazuri clinice, ceramica, ceramice, ceramicii, ceramo-metalica, ciudat, colegi, con, contact, contentie, coroana, deschide, dinte, drumul, exemplu, freza, functie, iga, intrebare, loc, lucrarea, lucrari, medici, medicii, metal, metalic, mie, mm, nivelul, parte, proba, proceda, procedati, pun, puneti, punte, punti, schelet metalic, sedinta, slefuit, solicita, sondaj, stent, tehnicianul, tehnicieni, topic, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
punti metal-compozit pro-cons eugenol man Materiale diverse 27 30-10-10 21:31
curs de perfectionare -parte de metal? antoni melinda Tehnici 0 03-12-08 16:16
metal versus plastic nico Materiale diverse 5 26-10-07 13:35

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: