Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Proteza totala maxilara provizorie

discutie din eugenol.ro : Nu intentionez sa "rup gura targului" cu subiectul asta. Il consider ceva banal, fara nimic spectaculos, dar util. Pacienta ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree43Multumiri
  • 31 Scris de Mihai Gaureanu
  • 12 Scris de MDSK

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-07-09, 00:41   #1
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Proteza totala maxilara provizorie

Nu intentionez sa "rup gura targului" cu subiectul asta. Il consider ceva banal, fara nimic spectaculos, dar util.
Pacienta de aprox 70 ani, cu doua punti maxilare, una de gaudent (1.3-2.7/2.8, dinti-stalpi: 1.3, 1.1 si 2.7/2.8), cealalta din Cr-Ni (1.4-1.6, dinti-stalpi: 1.4 si 1.6) (1.6 e foarte posibil sa fie 1.7, deoarece mie mi se pare dintele posterior de el mai curand 1.8 decat 1.7, dar asta nu are nici o importanta). Puntea de gaudent - aproximativ 20 de ani, cealalta - vreo 10, asa ca nu pare surprinzator ca dintii erau irecuperabili (nu are sens sa bat campii cu examene parodontale si alte cele: de cand o cunosc, adica de 7-8 ani, am surprins cam un abces/an cu punct de plecare 13 si cel putin inca unul de la cate un alt dinte).
Am decis sa nu pastrez nici acel 1.7/1.8, pentru ca nu mi se parea ca ar exista vreun avantaj, in conditiile in care viitorul era o proteza totala.
In situatiile de genul asta (adica trecerea de la starea de protezare conjuncta la proteza mobila), mie mi se pare ca protezarea provizorie nu este foarte simpla pentru ca, daca este implicat tehnicianul, pacientul sta vreo saptamana fara dinti (nu trebuie sa fie considerata o critica, dar nici un tehnician nu cred ca se simte foarte fericit cand trebuie sa faca proteze!)

Am luat amprenta maxilara in lingura, doar cu silicon chitos. Am turnat model si, dupa demulare, am adaugat ceara pe palat si in zona vestibulara. Modelul cu ceara adaugata se vede in pozele 01 si 02

Pe modelul cu ceara am luat din nou amprenta (tot doar cu silicon chitos). Dupa scoaterea lingurii de pe model am curatat ceara si am ras dintii, obtinand ceea ce se vede in 03 si 04

In amprenta, in spatiul lasat de dinti, am pus Protemp III (se poate folosi acrilat auto sau orice alt material fizionomic). Este bine sa se apese amprenta pe model inainte de polimerizare. Dupa polimerizare, am adaugat acrilat auto pe toata suprafata interna a amprentei si am presat amprenta pe model, obtinand ce se vede in pozele 05 si 06.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/7510-proteza-totala-maxilara-provizorie/

Dupa scoaterea protezei de pe model si prelucrarea grosiera a ei, am obtinut ce se vede in ultimele doua fotografii.

Fotografiile au fost facute cu telefonul, deci sunt de o calitate discutabila. Nu ma criticati foarte tare pentru calitatea modelelor. Scopul a fost ca pacientul/a sa nu stea fara dinti nici o zi (si a fost atins).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 01.jpg (213,4 KB, 31 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 02.jpg (216,9 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 03.jpg (226,1 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 04.jpg (225,7 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 05.jpg (240,6 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 06.jpg (247,7 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 07.jpg (233,2 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 08.jpg (228,2 KB, 8 vizualizari)
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 00:57   #2
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ingenios
si eu ma straduiesc sa nu las pacientii sa iasa fara demnitate din cabine, si de obicei fac asa :
-modele de studiu montate in articulator
-pe un model duplicat tehnicianul rade dintii si imi face o proteza totala
-in ziua extractiei pun proteza dezinfectata peste plaga suturata
-dupa 24 ore conrtol
-dupa scoaterea firelor si atenuarea edemului se poate face o captusire provizorie, dar de cele mai multe ori nu e cazul (mai ales la maxilar)

au fost pacienti care au preferat sa pastreze aceasta proteza a la long, cu o captusire la 6 luni dupa extractie.

Multumim pt. postare Mihai, keep it that way .
.
Vechi 03-07-09, 00:59   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default foarte frumos

foarte simplu si frumos. As mai sublinia ca la la amprenta 2 , la repozitionarea cu acrilat la interior , ai pastrat in mod sigur ceva reper pe distal , anti infundare caci altfel , doar arcada dentara iti poate uneori juca feste si rasturna amprenta pe model.
Vechi 03-07-09, 00:59   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

uite ca Scutanul se aplica si la protetica mobila. Interesant.
Vechi 03-07-09, 01:05   #5
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Presupunand ca absolut toti dintii erau irecuperabili, solutia ta este foarte practica. E bine ca ai reusit sa amprentezi, asta inseamna ca macar cativa stalpi erau cat de cat bine implantati. In acest caz de ce nu ai facut punti provizorii de Protemp, extractia celorlalti dinti, amprentare pentru proteza imediata confectionata in laborator si extractia dintilor purtatori de punti protemp in sedinta in care ai proteza imediata gata?
Ma gandesc ca totusi o proteza imediata confectionata in laborator e mai exacta decat a ta.
Felicitari pentru postare!
.
Vechi 03-07-09, 01:08   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

super idee. n-am mai vazut-o pana acum. cred ca iti ia cam mult timp...eu folosesc metoda lui rx. foarte rar...
driulia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 01:41   #7
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
doua punti maxilare, una de gaudent (1.3-2.7/2.8, dinti-stalpi: 1.3, 1.1 si 2.7/2.8), cealalta din Cr-Ni (1.4-1.6, dinti-stalpi: 1.4 si 1.6) (1.6 e foarte posibil sa fie 1.7, deoarece mie mi se pare dintele posterior de el mai curand 1.8 decat 1.7, dar asta nu are nici o importanta). Puntea de gaudent - aproximativ 20 de ani, cealalta - vreo 10
Si iarasi viata bate filmul

Ingenios si frumos rezolvat, bravo.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 10:08   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

bravo mihai....nu m-as fii gandit....felicitari
si eu fac ca si @rx.....
.
Vechi 03-07-09, 15:57   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Din postarea lui Mihai, am putea spune ca metoda este o inovatie? Eu zic ca da pentru ca, cel putin pentru mine, pana acum a fost necunoscut acest mod de abordare. Felicitari!
Vechi 03-07-09, 18:56   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

N-am mai vazut tehnica asta niciodata si nici nu am citit de ea....felicitari, mi-ai deschis si mie o viziune in plus si-ti multumesc pentru asta....subiectul asta merita sa fie subiectul anului , nu al lunii....votati baieti! votati!
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 19:01   #11
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

e laudabil nu am ce zice,insa pt ce tot efortul asta?varianta lui rx mi se pare cea mai uzuala,asa fac si eu,fara a lasa pac fara dd in gura...doar temporizez extractia cu o sapt..
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 21:33   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

excelent gandit; de acum o sa-i spunem metoda Mihai Gaureanu pentru protezare mai imediata decat imediat
Vechi 04-07-09, 00:30   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

M-au cam coplesit vorbele frumoase! Cred ca sunt oarece exagerari, este vorba doar de o modalitate de protezare provizorie. Multumesc mult tuturor, sper sa nu mi se urce la cap vorbele bune.
Pentru anduluta81: de acord, dar mai sunt situatii cand tehnicianul este in concediu, nu este dispus sa lase ceramicile sau, pur si simplu, nu are chef
Pentru driulia: Da si nu. Mai curand trebuie oarece efort in programarea celorlalti pacienti. In principiu, lucrurile decurg cam asa:
- amprenta, anestezie, turnat model (cat se instaleaza anestezia), extractii (am taiat puntile), demulat, lasat modelul sa se mai usuce (iarna - pe calorifer, vara - deasupra ventilatorului de la distilator)
- urmatorul pacient
- izolat model, adaugat ceara, amprenta a modelului, curatat ceara, ras dintii de pe model, Protemp in amprenta, acrilat auto dupa ce s-a intarit compozitul si pus pe model (astea inseamna cam o ora)
- urmatorul pacient
- scos proteza, finisat, pus in gura pacientului
In principiu, pacientul are de asteptat in sala cam 2,5-3 ore (il avizez, ca sa-si aduca ceva de citit, daca nu se multumeste cu revistele frumos colorate, dar fara continut existente!)
Pentru clavalik1:Cu exceptia acelui 1.7/1.8, erau irecuperabili (daca ar fi avut sens sa incerc ceva, as fi facut-o, eforturile de igiena ale pacientei justificand munca - dovada varsta impresionanta a puntii de gaudent). De acord, proteza facuta de tehnician este superioara din toate punctele de vedere. Va fi facuta peste cateva luni. Nu am nici cea mai vaga dorinta de a ma substitui tehnicianului in tratamentele protetice de durata.
Pentru grigore1: Ai dreptate. Acum regret ca nu am fotografiat si a doua amprenta, pas cu pas. Aceasta a doua amprenta am luat-o cu un exces mare de material, cat sa fiu sigur ca se sprijina pe gipsul asa-zisului soclu (care arata mitocaneste, dar este foarte util pentru a sti ca ai apasat suficient). Posterior de zona palatina acoperita cu ceara siliconul se sprijina pe gips, deci exista si acolo un fel de "cheie". Evident, am facut prostii la inceput (si nu numai, dovada ca in cazul asta, dupa ce am ras dintii de pe model, am uitat sa izolez creasta astfel formata, asa ca mi-am cam blestemat zilele cand a trebuit sa scot proteza de pe model). Oricum, modelul se cam sparge cand se scoate proteza.
.
Vechi 03-08-09, 23:32   #14
valyyy
Vizitator
Fara status.

.

Foarte frumos gandit! este o inovatie , ce-i drept....Si eu care cautam sa ma lamuresc daca a facut vreunul dintre voi proteza totala la scurt timp dupa extractie, fara vindecare completa. Am un caz, o pacienta la 60 de ani, extractiile facute de 4 saptamani, se tot vindeca. Problema este ca la ultimul dinte extras si anume, 1.7 inca nu s-a vindecat complet si mai am ca un orificiu in mucoasa....Chestia e ca trebuie sa ii fac proteza femeii ca pleaca.Intrebarea este...pot face proteza totala, dupa care la vindecarea completa sa fac o captusire? Am mai intrebat pe cineva si mi-a spus ca da,pot, fara probleme...insa as vrea sa stiu si ce ziceti voi...multumesc
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-09, 23:47   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da poti
Vechi 01-11-12, 03:17   #16
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Inspirat de ideea lui Mihai Gaureanu am facut o proteza provizorie albastra.

A fost mai mult o provocare si cat de cat eu zic ca a reusit.

Pacientul a plecat cu proteza asezata pe camp si nu cadea atunci cand vorbea.

Procedura:
(din pacate merge doar atunci cand pacientul are o lucrare suficient de mare)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7510

Situatie: Coaroana metalica 16, dinte foarte mobil + lucrare metalo-acrilica foarte mobila si ea, facuta acum 3 ani pe 4 incisivi cu 2 extensii distale stanga dreapta.

1. Prima sedinta, amprenta peste lucrari + camp maxilar si extractie 16.

2. Pe modelul cu dinti am facut baza protezei din placa de baza din rasina fotopolimerizabila Elite Lc Tray (din pacate aveam doar varianta albastra in cabinet insa am profitat de faptul ca pacientul nu isi descopera gingia atunci cand vorbeste/rade)

3. Sedinta 2, am asezat baza protezei pe langa dinti pe camp si am luat amprenta peste lucrare si baza protezei.

4. Extractie 4 incisivi - sutura.

5. Baza protezei se scoate din amprenta si se perforeaza in jurul zonei unde o sa avem acrilatul auto creand foarte multe gaurele pentru retentie acrilat.

6. Izolare mucoasa pentru a proteja cat de cat de monomerul iritant.

7. Asezarea bazei in amprenta iar in spatiul ramas liber am folosit acrilat autopolimerizabil (Dentalon). Aplicare amprenta + baza + acrilat pe camp.

8. Finisare, lustruire.

Si pozele amuzante cu proteza provizorie albastra.

(ocluzia s-a pastrat desi foarte probabil nu o sa poata folosi proteza si la masticatie insa pentru estetica de moment este ok)

Pana acum foloseam metoda cu amprenta inainte de extractii -> radiere dinti de pe model-> proteza facuta de tehnician-> exctractie dinti -> rebazare la ceva timp. De data asta am vrut sa incerc si cealalta metoda.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Pacient proteza albastra.jpg (274,1 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 31102012234.jpg (472,5 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 31102012235.jpg (471,8 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 31102012237.jpg (479,6 KB, 7 vizualizari)
radualionte, OnseT, rx si alti 9 au multumit.
Vechi 01-11-12, 17:12   #17
Initiat
Medic Stomatolog
Cu status :]

.

Citat:
Publicat initial de MDSK View Post
6. Izolare mucoasa pentru a proteja cat de cat de monomerul iritant.
Cum si cu ce ai izolat?
Dumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-12, 17:22   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ceva gen vaselina... nu stiu nume mai potrivit.
.
Vechi 02-11-12, 03:14   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

miss you madaline! Dar normal nu esti!

Cred ca e super incantat omul de proteza lui! Daca vrea si definitiva tot albastra?
Vechi 02-11-12, 18:05   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

ce frumos a fost ce a prezentat augustin :-)
.
Vechi 02-11-12, 18:09   #21
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Adika, ai fost in sala si nu ne-am cunoscut?
Vechi 02-11-12, 22:44   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK View Post
din pacate merge doar atunci cand pacientul are o lucrare suficient de mare
Cred că asta este singura situație în care te poți bucura de lucrări cu trei extensii în stânga și două în dreapta sau de o punte cu „stâlpi” 18 și 25.
Apreciez foarte mult modul în care te-ai „descurcat” cu acrilatul. Eu am reușit aproape întotdeauna (în gură) să obțin ceva extrem de poros (când îl puneam prea devreme) sau cu minusuri mari (ca să fiu îngăduitor cu mine) (când îl puneam prea târziu). In afara gurii, eram mai aproape de ce ar trebui să fie.
.
Vechi 28-02-13, 23:46   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cit timp se poate purta proteza provizorie atit cea mobil cit si cea fixa......cea fixa daca se va purta 2 saptamini nu vor aparea probleme,in special cind se va cimenta lucrarea definitiva?multumesc anticipat
mihai ulinici este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abord, anul, ata, ati, baie, baza protezei, cabi, citit, deschis, felicitari, las, luni, lunii, merita, metoda, mie, mine, modele, necunoscut, pacientii, preferat, proteza, pun, studiu, tehnica, tehnicianul, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: