Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

tratament cu proteze partiale

discutie din eugenol.ro : Imi puteti explica cum se face ca am un pacient care a solicitat proteze partiale la ambele maxilare, caruia ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-11-06, 19:40   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default tratament cu proteze partiale

Imi puteti explica cum se face ca am un pacient care a solicitat proteze partiale la ambele maxilare, caruia i-am facut extractiile necesare de mai bine de doua luni ,iar campul inca nu e vindecat complet ...
I-am precizat ca vindecarea dureaza cam 6 saptamani si abia apoi putem incepe cu tratamentul propriu-zis si acum omul tot vine la doua zile si ma intreba cand ne apucam da treaba ...ca-l prinde Craciunul!
Help!
cgmx2012 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-06, 19:42   #2
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ps :Am uitat sa precizez ...are 36 de ani si e parodontopat si pe deasupra fumeaza foarte mult!
.
Vechi 04-11-06, 20:02   #3
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai ai cam gresit si tu, ca vindecarea dureaza mult mai mult... pe la 6 luni.
Nu inteleg care e situatia pacientului. Ce dinti stalp mai ai, unde vrei sa faci lucrarea si ce vrei sa faci.
Dca peste extractii vrei sa faci o lucrare fixa, atunci temporizeaza pana se vindeca complet ( verifica rx) pt ca osul se retrage si iti iese o lucrare...
Daca insa peste extractii faci partiala, atunc nici o grija... rebazre cand e cazul.
Vrem detalii...
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-06, 19:41   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Situatia sta in felul urmatoracientul s-a prezentat in urgenta pt extractia 1.1. I-am facut un rx si era fracturat si pacientul a afirmat apoi ca-l durea datorita unui traumatism ...local
Asta a fost la prima sedinta. Au urmat mai multe extractii de resturi radiculare in urma carora pacientul mai prezinta 12, 21, 22, 23, si 34-44
I-am propus un tratament prin proteze partiale acrilice ancorate cu crosete ,iar pentru rezolvarea edentatiei frontale o lucrare 12-21.
.
Vechi 06-11-06, 23:44   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si ma rog ce daca vine Craciunul ? Chestia asta nu-mi place deloc!!!!
Nu voi putea intelege de ce , noi rominii , tre sa ne punem dintii de Pasti si de Craciun!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-06, 23:55   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

eu nu pot intelege de ce stau pacientii 5-6-10 ani cu dintii stricati, si atunci cind se hotarasc sa si-i faca, le trebuie sa fie gata IERI daca se poate....
Vechi 07-11-06, 07:27   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Nu voi putea intelege de ce , noi rominii , tre sa ne punem dintii de Pasti si de Craciun!
Pai sa le dea Dumnezeu sanatate.
Vechi 09-11-06, 01:08   #8
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai bine lasi asa sa manince de craciun si rev sa-i farime de tot si-n ianuarie se pune de totale
drdragos2003 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 15:44   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am inceput lucrearea d-lui. m-am hotarat sa-i fac o punte 12-21 din acrilat ,dat fiind faptul ca zona 11 arata destul de rau.oricum protezele vor trebui captusite fiindca "graba strica treaba" si atunci voi reface si lucrarea pe frontali si asa sper ca se acomodeaza mai repede cu protezele , iar eu o sa iau o pauza ...ca mi s-a luat vazandu-l.
sper sa fie bine ,desi i-am explicat ca in aceste conditii va trebui ca tratamentul sa fie completat ,asta neinsemnand ca " se strica "protezele ...asa cum a zis el.Multa bataie de cap...si inca n-am scapat de el.va tin la curent ,...cand vine pt. retusuri
.
Vechi 15-11-06, 17:28   #10
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

giorgiana, eu fac o mare nebunie
extractii
sutura
amprente de linguri
scos firele
amprenta functionala
proteze
sa vezi ce frumos si repede se vindeca campu , regulat, totul
da, la 1-3 luni prima captusire, dar mai conteaza?
omu e bucuros ca in 2 sapt are si dinti
ura si la gara.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 21:01   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu cred ca e o nebunie drdream , de fapt se produce o cicatrizare dirijata ! Si evident pacientul este multumit si de " viteza" executiei protetice . Deci, toata lumea ,happy!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 23:50   #12
Ucenic
Fara status.

.

nu e nebuinie de loc
cred ca metoda a fost descrisa in niste carticele de pe meleagurile noastre
alte metode sunt nebunii sii cu toate astea .. au un prognostic bun
Pacala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 18:18   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

drdream, daca nu ma insel cea ce faci tu se cheama protezare precoce.
Are avantajul ca remodelarea osoasa se face sub presiunile masticatorii.
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 19:57   #14
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte frumos ca omul se vede repede cu dinti dar cind vine la citeva luni la rebazare ii mai cereti bani?Eu am prea multe degete la o mina ca sa numar de cite ori am facut protezari imediate in 6 ani de cind am cab.
Cind le spun ca peste 2-3 luni trebuie sa dea iarasi bani,150 ron e rebazarea,prefera sa astepte sa se vindece si dupa aia proteze.
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 20:27   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de aci
Foarte frumos ca omul se vede repede cu dinti dar cind vine la citeva luni la rebazare ii mai cereti bani?Eu am prea multe degete la o mina ca sa numar de cite ori am facut protezari imediate in 6 ani de cind am cab.
Cind le spun ca peste 2-3 luni trebuie sa dea iarasi bani,150 ron e rebazarea,prefera sa astepte sa se vindece si dupa aia proteze.

bai frate, eu o fac moka pa prima.......
iar in general o rebazare facuta de tehnician costa fro 400 miii.......
da cat iti ia tie tehnicianu nene?
ai bisnisu in cap se pare.
d-aia io o sa mor falit in reatebe si nu bogat in m5...
.
Vechi 17-11-06, 20:38   #16
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tehnicianul imi cere 200 ron pe o proteza eu iau 450 ron.Cum adica sa o fac gratis pe prima???
Da la prima prot. nu se consuma materiale,tehn.cine-l plateste?
la rebazare tehn imi cere 100 ron eu ramin cu 5o.Mi se pare si mie ca ia cam mult la rebazare dar sint multumita de cum lucreaza si nu se baga toti tehn. la proteze asa ca nu prea am de unde alege,si e si chestie de obisnuinta sa lucrez cu ea.
Mie nu mi se pare deloc mult tinind cont ca nu iau nimic in plus de cite ori vine la retusuri.Pai asta consuma o gramada de timp !
.
Vechi 17-11-06, 23:02   #17
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

tehn meu ia 1.1 mil de proteza,
da mai pun si eu mana ca altfel ies naspa
rebazare
200 mii...
.
Vechi 18-11-06, 12:11   #18
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu am rebazarea 250 de mii... Tie ce iti face de 1 milion? Da si o cafea la banii astia? Un film, bomboane?
.
Vechi 18-11-06, 13:53   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La noi proteza se taxeaza cu 3oo ron (cu reducere-250ron pt. cunostinte) ,iar rebazarea cu 40 ron. totul se face fifty-fifty intre medic -tehnician.
Dar daca crezi ca omul are de unde da,poti creste suma ---si evident diferenta iti merge in buzunarul tau ,caci tehnicianul nu negociaza pretul cu pacientul, asteapta cei 150 ron per proteza .
.
Vechi 18-11-06, 15:16   #20
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

M-ati terminat cu preturile astea!Mie imi ia 20ron pe un croset sau pt.o lipitura!Daca are proteza fisurata si un dinte lipsa imi ia 40 ron.
Cred ca trebuie sa o pun sa citeasca aici.Nu m-am interesat la alti tehn.de preturi pt.ca eu lucrez cu ea si Cr si lucreaza bine.
Nu sint singura dr.cu care lucreaza deci mai dau si altii banii astia.
.
Vechi 18-11-06, 16:49   #21
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"mai dau si altii banii astia." - si asta ar trebui sa te faca sa te simti bine?
.
Vechi 18-11-06, 17:57   #22
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de fapt 450 ron nu mise pare mult dar rebazarea acum vad si eu ca e cam exagerata.
Realizarea unei prot.inseamna mult timp pierdut in multe sedinte si multa diplomatie.Si inca ceva retul e acelasi pt.prot.partiala ca si pt.totala.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ani, ata, captusire, con, conteaza, dintii, dumnezeu, facuta, frumos, gata, general, luni, moka, omul, pacientii, pare, prima, punem, regula, repede, romi, sanatate, stau, tehnician, vindeca

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Proteze europene dexter Jurisprudenta 5 20-12-10 15:34
Rezultate partiale andreeamyst Rezidentiat 2 14-11-07 19:30
caz proteze totale nico Protetica 9 12-03-07 14:57
Adezivi ptr proteze yanka Materiale diverse 1 05-02-07 20:50
despre protezele partiale mobilizabile provizorii ymolaaa Protetica 0 01-06-06 16:06

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:39) timp.

Alegeti schema de culori preferata: