Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

proteza scheletata uniterminala

discutie din eugenol.ro : Ce parere aveti despre axa balama terminala ca plan de tratament intr-o edentatie terminala superioara de la canin (2.3) ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree23Multumiri
  • 1 Scris de laura tanase
  • 12 Scris de titiluka
  • 1 Scris de titiluka
  • 2 Scris de TEOfil
  • 2 Scris de Dani Sîrbu
  • 5 Scris de jackk

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-02-09, 00:50   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pareri despre axa balama terminala

Ce parere aveti despre axa balama terminala ca plan de tratament intr-o edentatie terminala superioara de la canin (2.3) ca ultim stalp? mai lipsesc si 1.4-1.5 si 1.6. Care care ar fii prognosticul in general la acest tip lucrare. Este prima pe care ma gandesc sa o fac
hansalic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-09, 23:35   #2
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

din ce stiu eu, cu sistemul ala poti sa adaugi 2 - 3 dinti dar cu conditia sa ai acelasi numar de dinti minim in lucrare... adica bagi lucrare 21,22,23 si partea 24,25,26 pe ruptor de forte. Mai trebuie sa ai grija la inaltimea sistemului, sa ai loc pe coroana... eu am avut experiente tare neplacute cu un sistem ( nu mai stiu acum cum se chema).

Mai bine niste implante sanatoase sau o scheletata decat o strutocamila de asta... Bafta!
Vechi 19-02-09, 00:10   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

13 singur nu, daca mai aveai un pm poate ca da . De obicei astfel de sisteme sunt indicate pt max 2 dinti lipsa .Mai bine cuie
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 23:29   #4
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

"astfel de sisteme sunt indicate pt max 2 dinti lipsa" - merg si 3.
Vechi 24-02-09, 07:35   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cazul asta e ca la carte pt schelet
sistemul ancorvis e un compromis (si rimeaza) pe care il faci doar cand ai terminala unilaterala si mai ai doi pm si chiar si atunci zic eu doar la femei cu bun simt masticator si la barbati firavi
longinator este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-09, 10:00   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De mers merge orice dar se mareste parghia si sunt scosi dintii in cativa ani si atunci sa vezi distractie . Daca vrei poti sa ii pui si molarul de minte
.
Vechi 24-02-09, 22:14   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu merge ancorvis de la canin, eu stiam ca trebuie sa fie pm si amndoi
daca iei de la canin se va vedea, mai bine schelet sau implant
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-09, 22:40   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

nu e vorba de ancorvis... eu vorbeam de alta dracovenie
Vechi 10-04-09, 22:12   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default proteza scheletata uniterminala

Caz de edentatie termino-latero -terminala mandibulara prin lipsa molarilor 1 ,2 bilateral si a lui 3.4.Arcada superioara in curs de tratament prin lucrari metalo-ceramice pe toti dintii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/6799-proteza-scheletata-uniterminala/
Implantele cad datorita atrofiei avansate a crestei si refuzului pacientei de a se supune la interventii chirurgicale prea ample(augmentare,etc).
Proteza scheletata clasica cu conector cade si ea tot datorita refuzului de a o purta ("daca s-ar putea ceva fara bara linguala").
Pentru telescopata fara conector ar trebui sa slefuiesc toti dintii,si nu vreau.
Ar mai ramane varianta protezelor uniterminale.Din experienta, am doua cazuri la activ,ambele cu sistem articulat Ancorvis,ambele esuate ,unul prin fractura sistemului(tehnicianul a motivat un defect de material,si il cred),al doilea prin mobilizarea stalpilor (4.4 +4.5) la doi ani deja,probabil si prin fortarea dezinsertiei.Aici as avea posibilitatea de a lucra cu sistemul de ruptori de forte Schwenkriegel.
Va intreb: ati facut /faceti asemenea lucrari (adica proteze uniterminale)? Cum se comporta? Cu ce sisteme ati lucrat?
Vechi 12-04-09, 09:46   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dupa ce am ezitat mult timp am facut un ancorvis45+6 si nu-mi inspira incredere. daca sus restaurezi prin punti fortele ocluzale for fi mai mari si au sa zboare balamalele rapid
mai bine ii bagi in cap la fitoasa ca scheletul e unica solutie decat sa faci ceva ce nu esti convinsa ca tine(in primul rand pentru sanatatea ta mintala)
sau pui bonturi minune de cristal
longinator este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 10:01   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uite inca unu' care nu are incredere in Ancorvis!
Altcineva?
Vechi 13-04-09, 14:26   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nici eu nu am, dar ce facem cand e o edentatie uniterminala, prin lipsa molarilor 1 si 2 si exista antagonisti? Desigur excluzand implantele.
Va accepta pacientul o scheletata? O va purta?
Pana la urma cred ca totul se limiteaza la alegerea: riscam sa pierdem premolarii sau antagonistii?

In situatia ta: cum e mandibula (edentatii terminale/ punti) ? Daca nu exista riscul de migrari lasi arcada scurtata si hasta la vista baby.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 14:32   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Uite inca unu' care nu are incredere in Ancorvis!
Altcineva?
me too, merge pe termen mediu;
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 16:06   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan View Post
Nici eu nu am, dar ce facem cand e o edentatie uniterminala, prin lipsa molarilor 1 si 2 si exista antagonisti? Desigur excluzand implantele.
Va accepta pacientul o scheletata? O va purta?
Pana la urma cred ca totul se limiteaza la alegerea: riscam sa pierdem premolarii sau antagonistii?

In situatia ta: cum e mandibula (edentatii terminale/ punti) ? Daca nu exista riscul de migrari lasi arcada scurtata si hasta la vista baby.
Toti frontalii sunt integri(3.3-4.3).
In hemiarcada 3 ,3.4 va fi extras,deci voi face o punte 3.3-3.5.
In hemiarcada 4 premolarii au fost foarte egresati in planul antagonist,i-am devitalizat si o sa primeasca si ei coroane.
arusy a multumit.
Vechi 13-04-09, 19:10   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

ancorvis sucks! am si eu doua la activ, unul a reusit sa crape puntea metalo ceramica pe care era prins exact in locul unde imi spusese prof Coca . tot de la el am aflat ca uniterminala trebuie ancorata si pe hemiarcada cealalta ca sa tina.
Vechi 13-04-09, 20:02   #16
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sistemul ancorvis este indicat in toate cazurile de edentatie uniterminala unde vrem sa facem si extractia dintilor care sunt sub coroanele respective. Mai bine 2 telescoape cu un sistem de blocare decat o asa minune.Sfant este scheletul cu crosete
.
Vechi 13-04-09, 23:06   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rumbu View Post
Sistemul ancorvis este indicat in toate cazurile de edentatie uniterminala unde vrem sa facem si extractia dintilor care sunt sub coroanele respective. Mai bine 2 telescoape cu un sistem de blocare decat o asa minune.Sfant este scheletul cu crosete
ce sunt telescoapele cu sistem de blocare?Aceasta lucrare implica si conector principal,nu?
Vechi 18-05-09, 18:19   #18
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ati incercat cu sistemul Rhein 83 ( comercializat de firma Alligator) ?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-09, 00:40   #19
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ancorvis sub nici o forma!!! Am folosit de 2 ori,iar o data mi s-a rupt de structura metalica de a trebuit sa refac o ditamai punte de vreo 9 elemente....iar cealalta astept cu mare interes sa se rupa,oi vedea cand.
Am refacut cu ceva de la Rhein si pana acuma e totul bine( ancorvis nu a tinut nici un an iar asta are deja 1 an jumate)
Oricum, de atunci, ce am avut terminal si nu s-a vrut schelet si s-a putut implant,am facut implant! Si uite cum un sut in fund e un pas inainte!
dr. Nicoleta Miron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-09, 00:44   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Citat:
Publicat initial de hansalic View Post
Ce parere aveti despre axa balama terminala ca plan de tratament intr-o edentatie terminala superioara de la canin (2.3) ca ultim stalp? mai lipsesc si 1.4-1.5 si 1.6. Care care ar fii prognosticul in general la acest tip lucrare. Este prima pe care ma gandesc sa o fac
uite aici un caz asemanator....dar la mandibula...ultim dinte stalp 33....
nu am avut alta solutie pt ca pacienta nu are (acum) bani pt implante.....a fost un caz destul de greu, datorita lipsei de comunicare dintre mine si ea.....in sensul ca, desi i-am explicat de "n" ori inainte, cu poze si modele, cand a vazut ce urma sa-i pun in gura s-a cam "revoltat".....
poate si din cauza ca e tanara....are 35 ani....dar nu e vina mea c-a ajuns aici.
superior e tot o scheletata cu crosete turnate ....ultimii dinti, 13, 23 sunt acoperiti cu coroane metalice cu fatete din ceramica....cate un pontic, 14, 24 tot met-ceram si cate un croset fehr.
33 e acoperit cu o coroana metalo acril. veche pe care pacienta n-a vrut s-o schimbe...ma rog.
am revazut-o dupa o sapt si am mai avut o noua discutie....n-a mai venit....sa fii acceptat sau sunt eu optimista?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg poze cabi iunie 121.jpg (493,9 KB, 45 vizualizari)
Felul fisierului: jpg poze cabi iunie 162.jpg (68,1 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg poze cabi iunie 125.jpg (500,8 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg iunie 060.jpg (296,5 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg iunie 058.jpg (489,6 KB, 15 vizualizari)
.
Vechi 27-06-09, 01:18   #21
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
nu am avut alta solutie pt ca pacienta nu are (acum) bani pt implante.....a fost un caz destul de greu, datorita lipsei de comunicare dintre mine si ea.....in sensul ca, desi i-am explicat de "n" ori inainte, cu poze si modele, cand a vazut ce urma sa-i pun in gura s-a cam "revoltat".....

Mda,sunt pacienti care parca-s absenti cand le explici..si apoi sunt nedumeriti la final,de parca nu ei si-ar fi dat acordul....Unii mai si spun la inceputul tratamentului..."faceti cum credeti ca e mai bine!"/"sunteti sigur?va dati acordul?"/"daaaaaaaaaaaaa"......ca mai apoi sa mai pierzi minute bune cu explicatii.Bine ca nu-s multi!
Titi,lasa,ca asta ii da avant sa stranga mai repede banii pt implanturi.
Vechi 27-06-09, 01:24   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

...crezi ann? hmmmm....
mi-a zis barbatus-o ca cu banii pe care mi i-a dat, ma lua si pe mine cu ei sa stam cu burta la soare o sapt in grecia.....mda
nu stiu ce sa zic...sentimentul e nasol....rar mi se intampla sa am pacienti nemultumiti...sincer vorbesc, dar femeia asta m-a facut sa ma gandesc de mai multe ori inainte de a incepe ceva....si sa am incredere in intuitie (de care de obicei nu duc lipsa)
si, in cazul ei, am intuit ca ceva n-o sa fie bine; asa a fost....
augustin a multumit.
.
Vechi 27-06-09, 01:29   #23
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiu...cunosc senzatia!Las' ca trece!Imi spunea o prietena ca apare cate un pacient din asta pe an.Gandeste-te ca anul asta ai scapat de astfel de...oameni. Nu ii poti multumi pe toti.Dar pe ea nu s-a suparat ca a ajuns in situatia asta?De cand medicul e Dumnezeu?

PS:O,Doamne,iarta alaturarea numelui tau cu capusorul ala cu cornite!
Vechi 27-06-09, 09:54   #24
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ancorvis e produs de rhein.
cate lucrari am realizat cu ancorvis sau dus sau sunt in curs de plecarev....la gunoi.
totul ar fi frumos daca nu ar exista fortele laterale care cred ca sunt cele mai distructive dar ca varianta alternativa shi cred sigura exista la bredent un sistem chiar interesant cu buton de blocare se numeste Steckriegel-System dar neaparat de realizat cu brat opozant frezat shi interlok.tot ansamblul permite o insertie shi dezinsertie facila fara tractiuni foarte mari pe dintii stalpi iar datorita bratului se opune miscarilor in plan orizontal.
iar pt a scapa putin de disconfortul crosetelor turnate vestibulare la aceeasi firma exista crosete prefabricate din materiale plastice apropiate de culoarea dintelui.
laura tanase si arusy au multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-09, 10:12   #25
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

da...stiu de existenta crosetelor la cularea dintelui....
ideea era ca in cazul meu chiar nu aveam ce varianta sa aleg.....sau aveam?
.
Vechi 27-06-09, 12:37   #26
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
da...stiu de existenta crosetelor la cularea dintelui....
ideea era ca in cazul meu chiar nu aveam ce varianta sa aleg.....sau aveam?
pai nu prea aveai shi oricum ca varianta temporara e ok.
shi noi facem genul asta de lucrari destul de mult la pac ce nu vor sa slefuie pt fixa cu sisteme speciale sau pt cei ce vor ceva mai bun decat o partiala acrilica.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-09, 13:41   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am o situatie asemanatoare si am aceleasi intrebari.Daca lipsesc toti dintii pina la 12(18,17,16,15,14,13) si in rest integru iar la mandibula edentatie biterminala cu ultimii dinti stilpi 34 si 44.....ce solutie mobila vedeti?
valentinaParaschiv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-09, 21:19   #28
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Situatia nu prea este de dorit. Protezarea intr-un asemenea caz este dificila datorita lipsei caninului 1.3. Daca ar fi fost prezent, solutia ar fi fost: 3 telescoape (pe 1.3, 2.4 si 2.6). In cazul de fata, cred ca ar trebui solidarizati 1.2 si 1.1 la care se ataseaza o culisa extracoronara, iar pe hemiarcada opusa fie 2 telescoape (2.4, 2.6) sau ancorare prin crosete. Desi nu se prea indica combinarea a 2 sisteme de ancorare, in cazul de fata cred ca tr combinate. Nu merge telescop pe 1.2 din motive estetice si datorita valorii protetice reduse.
ann si arusy au multumit.
Vechi 29-05-12, 16:39   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am in tratament o pacienta cu edentatie uniterminala in cadranul 1, are prezenti 14,13,12, iar in cadranul 2 are 23,25,26. Am hotarat sa-i fac o punte 14 - 26 si cu schelet pentru edentatia din cadranul 1. ( initial ma gandisem la ancorvis dar cred ca e prea riscant). La mandibula ii fac punte 33-44 ( fiind prezent si 43, si mai are si 38, 48) si schelet cu sisteme speciale pe 33 si 44 si crosete tunate pe 38 si 48.
Credeti ca e un plan bun? Aveti vreo alta idee?
arusy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-12, 16:53   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la mandibula as zice ca e un pic fortat planul, poate iei in calcul o varianta cu trei telescoape?
Vechi 29-05-12, 22:00   #31
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sau cu trei capse/magneti ,daca lungimea coroanelor sau considerente financiare nu permit telescoape...
Vechi 29-05-12, 22:22   #32
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default idee de sistem uniterminal

Zavor handmade.

Avantaje:
  • robustetea si stabilitatea sistemului f. buna spre deosebire de ancorvis (nu apare uzura in timp)
  • usurinta in manipulare
  • zero frictiune la dezinsertie (dorita si de implanturi)
  • preparatii minim invazive spre deosebire de telescoape
  • resorbtie osoasa a crestei redusa comparativ cu ancorvis
Dezavantaje:
  • dintii stalpi sunt afectati de fortele orizontale aplicate sistemului (se poate rezolva prin realizarea unui conector principal ingust prins pe hemiarcada opusa cu un croset dublu ackers minim retentiv)
  • acolo unde mucoasa este groasa si permite infundarea seii cu un milimetru sau mai mult in cel mai distal punct al ei, sistemul va solicita nefiziologic dintii stalpi.
  • necesita pacienti constiinciosi care sa vina la control periodic pt rebazare
Mai pot fi si alte avantaje si dezavantaje dar nu le gasesc la mansarda acum.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 20746.jpg (276,1 KB, 40 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 20747.jpg (274,5 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 20748.jpg (252,0 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 20749.jpg (188,6 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 20750.jpg (204,0 KB, 29 vizualizari)
Cosminf, Dentamax, titiluka si alti 2 au multumit.
jackk este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, arcada, ata, coroana, dinti, edentatie, edentatii, exista, forte, grija, implante, implantele, lipsa, loc, mandibula, minim, pacientul, partea, pun, punti, pur, purta, riscul, scheletata, sistemul, telescoape, uniterminala

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: