Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

protezare sau nu?

discutie din eugenol.ro : Am un pacient in varsta de 24 ani cu predispozitie pentru cariile de colet.Are extrasi 3.6. si 4.6. In ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de Luminita R.

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-09, 22:35   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default protezare sau nu?

Am un pacient in varsta de 24 ani cu predispozitie pentru cariile de colet.Are extrasi 3.6. si 4.6. In partea dreapta, datorita la 1.6. care este distrus aproape in totalitate iar 4.7. prezinta o cavitate carioasa considerabila, ambii fiind vitali, nu am spatiu ca sa realizez doua lucrari fixe. Profade la scoala mi-a zis sa reconstitui coroanele 1.6. si 4.7. cu CIS .Cu asta sunt si eu de acord, dar mi-a mai spus ca nu are rost pentru un dinte lipsa sa fac o lucrare fixa nici in partea dreapta nici in partea stanga inferior(doamna fiind indrumatoarea de stagiu de la protetica). Ce sa fac? Vreau si eu un sfat!!! Pacientul este o persoana foarte importanta pentru mine.
Va multumesc
dentapro a multumit.
Luminita R. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-09, 22:55   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default impl

nu prea am inteles cu reconstituirea dintilor cu CIS, acela nefiind un material de obturatie definitiv, insa daca doresti o solutie provizorie sa fie,

cea mai simpla protezare a edentatiilor din cele descrise de tine este inserarea unor implante si coroane metaloceramice,

daca persoana respectiva este foarte speciala pentru tine discuta planul de tratament cu un medic in care ai mare incredere, si sa te asiguri ca nu ii faci ceva ce sa-i aduca prejudicii pe termen mediu,

multa bafta

G
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-09, 23:07   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa inteleg ca ideea de a lasa pacientul edentat nu este tocmai cea mai stralucita?
Ideea cu CIS era de a trata intr-un fel cei 2 dinti care dupa cum mi-a spus profa au carii oprite din evolutie datorita faptului ca s-au abrazat atat de tare ca au ajuns sa aibe suprafete autocuratabile.Ea mi-a zis sa-i devitalizez si apoi sa fac o reconstituire cu CIS pentru ca ar rezista mai mult decat cu compozit.Iar ca sa pun coroane pe ei nu am spatiu. O sa incerc sa scanez OPG-ul si sa-i fac poze la modelul de studiu, poate asa e mai usor de inteles.
Oricum multumesc!!!
.
Vechi 06-04-09, 23:33   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu scana opg ul ; fa-i o poza la geam si descarc-o in computer.

Daca vrei sa faci coroane si nu ai spatiu, poti sa-ti faci spatiu prin gingivo- osteoplastii...Cel mai bine e sa pui radiografia aia...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-09, 00:01   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Nu scana opg ul ; fa-i o poza la geam si descarc-o in computer.
Ba scaneaza-l daca ai un scaner cu adaptor de transparenta. Altfel nu iese bine si e mai OK sa faci cum a zis Adrian o poza in contralumina - geam, neon sau cel mai bine pe un negatoscop.

Sigur ca nu e bine sa lasi neprotezate edentatii da' depinde de la caz la caz.

De devitalizat ii devitalizezi daca e nevoie dar nevoia asta poate fi data de mai multe situatii asa ca speculam prea mult fara imagini. Baga documentatia, opg si modele de studiu, cum ai zis, ar fi excelente.
Vechi 07-04-09, 22:14   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

O sa pun saptamana viitoare pozele cu OPG-ul si cu modelul de studiu si sper sa-mi daci ceva pareri, pana atunci....spor la treaba
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
asiguri, caz, cis, coroane, definitiv, dintilor, discuta, doresti, implante, incredere, inserarea, iv, material, medic, mediu, obtura, obturatie, opg, persoana, planul, protezare, provizorie, simpla, solutie, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: