Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Alergie la acrilat?

discutie din eugenol.ro : As vrea sa va intreb daca ati avut vreun pacient cu alergie la acrilatul din proteza si daca da, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-03-09, 23:34   #1
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Alergie la acrilat?

As vrea sa va intreb daca ati avut vreun pacient cu alergie la acrilatul din proteza si daca da, ce simptomatologie prezinta cei alergici la acrilatul din proteza?
Vechi 27-03-09, 23:06   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default alergie la acrilatul din proteza

din cauza monomerului folosit in cantitate mai mare cand s-a realizat proteza,eventual indicati proteza flexibila,ele nu contin monomeri reziduuali,si sunt recomandate celora cu alergie la acrilat.
Cum s-a pus acest diagnostic de alergie? ...cand a aparut,ce simptome prezinta pacientul?..
cleopatra este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-09, 08:00   #3
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pacienta a venit in cabinet acuzand o xerostomie care se accentueaza pe masura ce poarta proteza. Si mai simte, tot cu proteza in gura, un gust de sapun (?). Diagnosticul, ca sa zic asa, i l-a pus o prietena de-a ei, medic anestezist, ca astia numai alergii vad peste tot. Cert e faptul ca ea nu are nici un fel de modificari ale mucoasei bucale, acrilatul e meliodent, tehnicianul cand i-am spus a venit cu materialele in dinti la mine, aratandu-mi ca expira undeva prin 2010-2011. Deci acuza ei principala e xerostomia. M-am documentat pe unde am mai putut despre xerostomie, si nicaieri nu am gasit ceva despre acrilatul din proteze. Si mai e un lucru. Pacienta mai are o lucrare inferioara mai veche din acrilat, fixa , care nu mai e fixa deoarece s-a fracturat pe linia mediana si pe care urma sa i-o inlocuiesc , reabilitandu-i tot mobil si arcada inferioara.Asa incat va rog inca o data sa-mi spuneti daca voi ati mai intalnit asa ceva, sau daca o fi doar o coincidenta intre efectuarea protezei si aparitia simptomelor .
Vechi 28-03-09, 08:42   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Alergie la acrilat am mai intalnit,dar nu fara simptomatologie obiectiva.
Cand nu poarta proteza totul e ok?
Vechi 28-03-09, 09:43   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default xerostomie

Poate o ajuta un astfel de gel Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

pret in jur de 22-24 ron.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-09, 13:55   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am avut 2-3 pacienti cu prot. totala care aveau un eritem masiv sub proteza si senz. de arsura. Nu trecea la unguente, nici la atb. sau metro. Dupa conf. protezelor din acrilat transparent (parca 0 se numeste), spt. a disparut brusc si pac. fericiti.
Vechi 28-03-09, 14:12   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in general, alergia nu este data de acrilatul propriu-zis, ci de colorantii din acrilat.
xerostomia nu este un semn de alergie.
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-09, 14:26   #8
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Colorantii-s in praf...monomerul stiam ca-i iritant si alergen...
Vechi 28-03-09, 14:34   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

una e iritant, alta e alergen
Vechi 28-03-09, 14:41   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

da... am reeditat
Vechi 28-03-09, 17:55   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr. Alionte a punctat bine aspectul. Seniorul a avut o pacienta cu aceleasi simptomatologii, in urma cu vreo 2-3 ani. Realizarea bazei protezei din acrilat transparent a rezolvat problema.
Si un pont...Garfunkel, la un curs a povestit despre o pacienta cu xerostomie, la care tratamentul cu antidepresive a avut un efect benefic.
.
Vechi 28-03-09, 18:33   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Alergie la acrilat am mai intalnit,dar nu fara simptomatologie obiectiva.
Cand nu poarta proteza totul e ok?
Cand nu poarta proteza ea descrie ca simptomatologia se atenueaza mult. Si eu inclin sa cred ca e ceva mai mult de natura psihiatrica, dar e o prietena si mi-e greu sa accept treaba asta, darmite sa-i spun. I-am dat si ei un link despre xerostomoie, si acolo scrie si despre ceea ce a spus prof Garfunkel, pe langa multe altele. O sa citeasca si ea, si probabil, cum e fata desteapta, poate o deduca ca n-are legatura propriu-zis cu proteza.
Vechi 28-03-09, 19:36   #13
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Cand nu poarta proteza ea descrie ca simptomatologia se atenueaza mult. Si eu inclin sa cred ca e ceva mai mult de natura psihiatrica, dar e o prietena si mi-e greu sa accept treaba asta, darmite sa-i spun. I-am dat si ei un link despre xerostomoie, si acolo scrie si despre ceea ce a spus prof Garfunkel, pe langa multe altele. O sa citeasca si ea, si probabil, cum e fata desteapta, poate o deduca ca n-are legatura propriu-zis cu proteza.
Daca e prima proteza...probabil inca nu o poate accepta,daca mai stao 0 luna,se va obisnui cu ideea...trebuie sa faceti pe psihologul cu ea
cleopatra este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-09, 22:31   #14
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Din pacate e a treia proteza...Nu prea se leaga cu nimic
Vechi 29-03-09, 00:09   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Ceva medicatie introdusa recent sau aproape de insertie ultimei proteze?
Vechi 29-03-09, 09:40   #16
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

E, aici s-ar putea sa fie o problema, ca ia tot felul de prostii asa-zis naturiste, si cand ii spun, zice ,,Cum sa-mi faca, draga, rau ca doar sunt naturale?,, Asa incat atunci cand am intrebat-o, n-a mai recunoscut ca ia nimic. Oricum , din ce citesc de la voi, xerostomia n-ar putea fi pusa in legatura cu alergia la acrilat, de fapt eu nu cred ca e chiar o alergie la acrilat, dar cum spuneam, i-a bagat in cap asta o colega anestezista, care are o mare notorietate la noi in zona, si pacienta inclina sa-i dea dreptate
Vechi 29-03-09, 15:51   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
E, aici s-ar putea sa fie o problema, ca ia tot felul de prostii asa-zis naturiste, si cand ii spun, zice ,,Cum sa-mi faca, draga, rau ca doar sunt naturale?,, Asa incat atunci cand am intrebat-o, n-a mai recunoscut ca ia nimic. Oricum , din ce citesc de la voi, xerostomia n-ar putea fi pusa in legatura cu alergia la acrilat, de fapt eu nu cred ca e chiar o alergie la acrilat, dar cum spuneam, i-a bagat in cap asta o colega anestezista, care are o mare notorietate la noi in zona, si pacienta inclina sa-i dea dreptate
sal poti sa incerci sa faci o rebazare cu Molosil de la ~~~~~~~. e super materialul si este si rezistent in timp. asa cum au spus toti daca ar fi alergica ar fi trfebuit sa simta arsura din prima zi. poti sa incerci cu asta ca nu ai cum sa faci rau si asa spui ca e la a treia proteza si apropo cu celelalte cum s-a simtit?
moby007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-09, 16:28   #18
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu cea de-a doua s-ar fi simtit bine daca nu i-ar fi ros-o cainele Sa nu ma intrebati cum de-a ajuns cainele la proteza...
Vechi 30-03-09, 13:17   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Cu cea de-a doua s-ar fi simtit bine daca nu i-ar fi ros-o cainele Sa nu ma intrebati cum de-a ajuns cainele la proteza...
iti dai seama ce bine s-a simtit daca a ajuns la caine, numai in gura nu a tinut-o sau poate i-a cazut in ciorba si asa a ajuns la caine
moby007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-03-09, 17:04   #20
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

offfff, mi-e buna prietena, desi e o diferenta de varsta destul de mare intre noi. Cred ca e si mare neglijenta din partea ei, ea sustine ca a scos proteza -cea roasa de caine- pentru a se spala pe dinti si a asezat-o undeva de i-a gasit-o cainele ...super tare...N-as fi dat amanuntele acestea , dar m-a interbat cineva de pe aici cum s-a simtit cu protezele anterioare...
Vechi 17-04-09, 21:12   #21
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Poti incerca o rebazare cu un acrilat transparent.
Anonima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-09, 18:08   #22
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ai rezolvat cu proteza prietenei?Cum?
Anonima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-09, 20:10   #23
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

poate nu suporta ideea de proteza
se pot face prin injectare - proteze fara monomer - daca e partiala - din material termoplastic dar exista si pt totale material fara monomer
amprenta o iei ca pt rebazare , tehnicianul va pastra dintii si va schimba toata baza - mai putin de lucru si iese o proteza noua
si apoi vezi ce mai zice .alergie nu ar mai trebui "sa faca "
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-09, 21:53   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

O fi mancat-o catelu' cu proteza cu tot?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-11, 22:19   #25
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Salutare! Am un pacient de 27 de ani caruia i-am facut o punte met-ceramica 35x37( 37 avea gg,sa nu credeti ca am slefuit doar ca sa rezolv edentatia de 36). I-am cimentat-o provizoriu, dupa o luna am cimentat adeziv. Dupa inca o luna,respectiv la sf. lunii ianuarie, trebuia sa mai rezolvam un 47 cu gg. Dar cand a venit la programare mi-a spus ca simte ca are limba umflata si ca il doare in gat. s-a dus la orl,i-au dat diagn de faringita(mie mi se pare un fel de ochi rosu faringita asta) si i-au dat cefolosporine(nu mai stiu denum. comerciala).
A facut candidoza de la atb,pt ca m-a sunat ce sa ia ca are limba alba si i-am spus de metronidazol.Tot dupa atb are si gust metalic in gura,de aprox 2 sapt. Iar alte simptome sub sunt xerostomia si limba umflata,nu si-a schimbat alimentatia,obiceiuri,pt ca m-am gandit la vreo alergie. Sa fie lucrarea mea de vina,de ce ar fi??
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-11, 22:28   #26
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Tu pt candidoza prescrii metronidazol? Mi se pare ca e usor chimioterapic si nu antimicotic...Mai mult, mi se pare ca accentueaza micoza....
Vechi 04-02-11, 22:35   #27
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

miconazol,pardnn,nu metro,m-am grabit
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 36, acrilat, alergie, arsura, atb, buna, con, conf, disparut, gel, info, insertie, intalnit, medica, medicatie, pacienti, poarta, pro, proteza, proteze, protezelor, rece, recent, rezolva, totala, transpare, transparent

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
alergie la clorhexidina? thea Endodontie 9 06-02-13 00:52
Alergie la ....glassionomer!? nest Materiale diverse 24 08-02-08 16:49
Alergie?? daniii Anestezie 20 17-12-07 20:22
alergie la orice medicatie dentist Cazuri dificile 11 29-12-06 20:06
acrilat total fizionomic. dentist Protetica 11 26-11-06 23:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:22) timp.

Alegeti schema de culori preferata: