Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

desensibilizanti dupa slefuire

discutie din eugenol.ro : M-am apucat si eu cu drag si spor sa slefuiesc oareshce dinti si m-am ambitionat sa nu-i mai devitalizez ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 1 Scris de camellleom
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 3 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de laura tanase
  • 1 Scris de pitzy00
  • 2 Scris de Muller A. Norbert

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-11-08, 17:34   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default desensibilizanti dupa slefuire

M-am apucat si eu cu drag si spor sa slefuiesc oareshce dinti si m-am ambitionat sa nu-i mai devitalizez inainte.Zic:dau cu desensibilizant protezez provizoriu si gata.Zis si facut.Dintii in cauza: 24 slefuit pt metalo-ceramica total fizionomica...sa zicem incercat cu prag(mi-a iesit mie ceva acolo...sa vedem cat de multumit e tehniciaul) si 27 pt coroana metalica.Dupa ce a trecut anestezia dureau amandoi ca naiba.I-am dat cu desensibilizant(Admira protect-voco-asta l-am luat de incercare.L-am mai folosit la cineva la niste leziuni de colet si acolo a fost bun...cum am dat cu el cum nu mai durea la aer,apa) si nimik...tot durea.Am dat chiar 2 straturi pe fiecare dinte.Acum sunt acoperiti cu coroane provizorii si pac. a zis ca nu o mai dor.Cum va fi oare cu lucrarea?Mai ales la 27 care e numai metal.Mentionez ca as vrea sa fac o cimentare cu ciment dual.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/5326-desensibilizanti-slefuire/

Intrebarea ar fi cum tre' sa fie bontul dupa ce dai cu desensibilizantul asta...sa nu mai doara deloc?Recomandati si un desensibilizant va rog!
sigrid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-08, 17:41   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

O oarece sensibilitate ramane oricum si daca dai cu lac protector. daca dintii sunt inca sensibili la stimuli moderati (apa de la robinet la periaj, cafea sau ceai cald) sub coroanele provizorii atunci te gandesti la endo.ai slefuit cu racire? frezele folosite erau noi sau dupa mai multe folosiri?
Vechi 29-11-08, 18:17   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am slefuit cu racire...freze noi.Sub provizorii nu dor dintii.
.
Vechi 29-11-08, 18:38   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca sub provizorii e liniste , atunci ar trebui sa fie bine.

Eventual probezi coroanele permanente , reimpregnezi, ... si mai lasi citeva zile coroanele masca ....Eventual niste Dycal in coroanele masca .

Eu folosesc acum SmartProtect (detax) si fac impregnarea inainte de amprenta .
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-08, 18:57   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar oare la cea metalica nu o sa apara durere la lucrarea finala?Stiu ca metalul transmite bontului toate variatiile de temperatura.Sau cimentul izoleaza cumva?
.
Vechi 29-11-08, 19:19   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:
Publicat initial de sigrid View Post
Am slefuit cu racire...freze noi.Sub provizorii nu dor dintii.
poti cimenta direct definitiv fara probleme in cazul asta. chiar daca metalul transmite caldura, ai mai multa substanta dentara care sa protejeze pulpa.
Vechi 29-11-08, 19:25   #7
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca desensib. fol. Gluma desensitiser - haereus .
e normal sa doara bonturile vitale slefuite- dar doar scurt la stimul- eu le zic pacientilor ca e ca si cum ar iesi goi afara in frig....senzatia va trece cand vor avea pe dinti hainele cele noi.
daca are dureei la stimul, poti sa cimentezi lucrarea definitiva provizoriu , cu ceva gen tempbond fara eugeneol daca intentionezi sa cimentezi final cu compozit, si sa astepti 2 saptamani in care pacienta sa-si faca de cap cu ce-i place sa manance ( recerece / fierbinte ).
daca in 2 saptamani nu ai situatii durereoase, de regula e ok sa cimentezi definitiv...si in plus, daca tu stii sigur ca a fost un bont vital necariat,si coroana e f. bine adaptata pe bont,daca jeneaza dupa cimentare, poti f.bine sa faci in extremis si un endo prin coroana metalica si apoi un build cu compozit.
.
Vechi 29-11-08, 20:31   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dupa ce slefuiesc sigilez dentina adeziv. Acum folosesc o tehnica adeziva nowash dar merge foarte bine si cu total etch bonding. Mare atentie sa fabricati provizoriile - daca vb despre cele Scutan -inainte de sigilare altfel o sa fie chin de dat jos.
De cand faca asa rar s-a intamplat sa am dureri. Din cei care au avut dureri in 95% din cazuri s-a ajus la endo la restul 5 % au cedat dupa 1 zi de ibuprofen.
Desensibilizant nu am folosit niciodata.
Eu fac exact asa :

Anestezie
Slefuiesc
Fabric provizoriile
Sigilez adeziv
Amprentez
Pun provizoriile la loc
Incasez
Zambesc
dr.Octavian.D a multumit.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-09, 02:06   #9
dragos2000
Vizitator
Fara status.

.
Default desensibilizant

Pt sigrid
Imi spui si mie te rog cum ai folosit tu sigilantul admira sau altele cum le folosesti ?Metoda?sau la ce ai folosit pana acum la admira protect cum l ai folosit?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-09, 23:34   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

daca cu provizoriile nu are sensibilitate,in principiu poti sa cimentezi definitiv si sa nu ai probleme.
Doar ca dupa indepartarea provizoriilor dintii vor durea rau ,asa ca si eventualele probe(daca e cazul ) si cimentarea ar trebui sa se faca sub anestezie. Din cate stiu eu integral ceramicile se cimenteaza definitiv daca e totul ok,dar metalul il poti cimenta provizoriu cu ciment NE pana te convingi ca e totul bine.
dr. Nicoleta Miron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 10:46   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr. Nicoleta Miron View Post
daca cu provizoriile nu are sensibilitate,in principiu poti sa cimentezi definitiv si sa nu ai probleme.
Doar ca dupa indepartarea provizoriilor dintii vor durea rau ,asa ca si eventualele probe(daca e cazul ) si cimentarea ar trebui sa se faca sub anestezie. Din cate stiu eu integral ceramicile se cimenteaza definitiv daca e totul ok,dar metalul il poti cimenta provizoriu cu ciment NE pana te convingi ca e totul bine.
trebuie sa te contrazic...

poti "obtine" sensibilitate chiar dc a fost liniste sub provizorii, si asta dc lipesti adeziv cu compozit, si nu aplici corect procedura de lipire. adica dc gravezi prea mult sau adezivul e unul pe acetona si nu stii sa lasi dentina uda. ma refer la cel mai complex procedeu de adezivizare, in 3 pasi, si care ar trebui sa fie unul de succes...am dat un simplu exemplu din practica mea, si am pretentia ca stiu sa adezivizez prepp...m-am inselat! am gresit, am durere acolo, am sa refac puntea.

apoi, imediat dupa slefuirea unui dinte vital, cu racire, desigur, trebuie impregnata dentina cu ceva, care poate fi desensibilizantul de la Heraeus Kulzer, ce contine glutaraldehida, si care si rehidrateaza colagenul, sau poate fi primer ul oricarui adeziv de gen 4. al carui rol este tot acela de conditionare a dentinei si de rehidratare a colagenului.

iti dai seama ca provizoriile trebe adaptate "la sange" peste tot dar mai ales la colet, sa respecte gingia si sa realizeze un profil de emergenta corect...poti atunci sa faci cimentarea lor doar pe prag, si aici putem folosi cimenturile cu caoh de tipul dycal/sau kerr life.

ideal este sa cimentezi per primam orice lucrare finita din lab, integral ceramica sau metalo-ceramica, fara sa mai fol cimenturi provizorii. e greu dar nu imposibil. mai alea dc restt provizorii sunt corect executate.
laura tanase a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 11:28   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu faceti endo pe dinti stalpi??
mihaicaba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 11:35   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihaicaba View Post
nu faceti endo pe dinti stalpi??
tocmai ce ma pregatesc sa fac

acu, o sa dau vina pe adeziv... e exact ce ziceam io cu astia pe acetona, super in lab dar greu de manuit clinic...

normal ca e greseala mea...o sa trec pe relyx U100...autogravant, fraier sa fii sa gresesti cu astea autogravante...

.
Vechi 17-04-09, 11:38   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
... banuiam... sper ca nu e ratrat, nu de alta dar e vinerea mare.... spor!
mihaicaba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 11:43   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihaicaba View Post
... banuiam... sper ca nu e ratrat, nu de alta dar e vinerea mare.... spor!
nu, frate...
e un vital, 13, care se incapataneaza sa doara la presiune, doar...ceea ce inseamna adeziune ...varza.

inca astept misterele divine...nu fac inca nimic.si in niciun caz azi....azi nu lucrez.

.
Vechi 17-04-09, 16:23   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
apoi, imediat dupa slefuirea unui dinte vital, cu racire, desigur, trebuie impregnata dentina cu ceva, care poate fi desensibilizantul de la Heraeus Kulzer, ce contine glutaraldehida, si care si rehidrateaza colagenul, sau poate fi primer ul oricarui adeziv de gen 4. al carui rol este tot acela de conditionare a dentinei si de rehidratare a colagenului.

.
Aceasta conditionare influenteaza cu ceva calitatea adeziunii?(ma refer la desensibilizanti)-am citit ca impiedica umectarea corespunzatoare a dentinei de catre rasini!

Modificat ultima data de nico; 22-04-09 la 17:02.
laura tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 17:01   #17
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Aceasta conditionare influenteaza cu ceva calitatea adeziunii?(ma refer la desensibilizanti)-am citit ca impiedica umectarea corespunzatoare a dentinei de catre rasini!
laura, greu de crezut.
uite si de ce:
se stie ca dc deshidratam peste masura dentina gravata avem putine modalitati de a o rehidrata: cu apa nu se obtine acelasi efect, intrucat fbb de colagen sunt deja colabate, dar se pot folosi desensib (eu il am doar pe acela de la HK, ce contine glutaraldehida), care sunt hidrofili si pot patrunde datorita valorilor tens superf in adancimea dentinei gravate. desensibilizantul e gandit sa aiba o asa TS incat sa poata patrunde bine prin dentina, nu?

am zis apoi ca se pot folosi si primeri ai sistt de a 4, nu? pai, tocmai asta fac primerii, hidrofili fata de adezivii hidrofobi: conditioneaza, pregatesc dentina, o fac mai receptiva in fata moleculelor rasinice ale adezivului.

in concluzie, aceasta conditionare face parte din protocolul de adeziune. poate fi repetat la nevoie. nu se intampla nimic.

.
Vechi 17-04-09, 17:53   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu m-am referit la primeri,ci la lacurile (vernish-urile) desensibilizante.Am citit in felul urmator:
-au dezavantajul unghiului de contact lac/plaga dentinara intre 53-106 grade-asa scrie!
-e contraindicat sub rasini acrilice sau compozite,sub coafaje indirecte,sub CIS,indicat numai sub cimenturi FOZ.
Daca ala de la HK e hidrofil,sa-l tina domnul!In rest,tu stii mai bine.
Vechi 17-04-09, 18:24   #19
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Nu m-am referit la primeri,ci la lacurile (vernish-urile) desensibilizante.Am citit in felul urmator:
-au dezavantajul unghiului de contact lac/plaga dentinara intre 53-106 grade-asa scrie!
-e contraindicat sub rasini acrilice sau compozite,sub coafaje indirecte,sub CIS,indicat numai sub cimenturi FOZ.
De ce sa mai dai cu lac, cand posti pur si simplu sa o sigilezi adeziv imediat dupa slefuire? Ai dentina proaspat taiata! Colagenul e fresh tocmai bun de penetrat. Orice sistem adeziv o poate face - fie ca e generatia 4 5 6 7 - unele mia bine ca celelalte!

Vrei sa nu usuci prea mult dupa ce speli acidul- NU MAI USCA - plimba o buleta uscata prin cavitate, peste bont - si e de ajuns. Daca incerci sa usuci folosind aerul nu prea ai control.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-09, 19:15   #20
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de camellleom View Post
De ce sa mai dai cu lac, cand posti pur si simplu sa o sigilezi adeziv imediat dupa slefuire? Ai dentina proaspat taiata! Colagenul e fresh tocmai bun de penetrat. Orice sistem adeziv o poate face - fie ca e generatia 4 5 6 7 - unele mia bine ca celelalte!

Vrei sa nu usuci prea mult dupa ce speli acidul- NU MAI USCA - plimba o buleta uscata prin cavitate, peste bont - si e de ajuns. Daca incerci sa usuci folosind aerul nu prea ai control.
Pai lacul asta s-ar vrea o alternativa la sigilarea adeziva.In rest,cu totul de acord,nici eu nu folosesc lac pe considerentul pe care l-am spus,ci sigilez adeziv bonturile vitale.
Vechi 17-04-09, 19:48   #21
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
mm, nu stiu dc eu stiu sufic de bine..
dar, e lege: primerul tre sa fie hidrofil. asta e rolul lui.cat despre desensibilizantul de la HK, cel putin, el e tot un primer, dar e..."terapeutic" sa ii zic asa. prin continutul de glutaraldehida. sa nu uitam ca sist adezive de la HK contineau toate glutaraldeh, din cate stiu eu. recent a fost scos acest compus din structura primerilor...(tre sa citesc, ca sa nu va induc in eroare).

si cu asta, v-am pupat.
sa va fie bine, sa va linistiti zilele astea, si sa ne auzim sanatosi.
va imbratisez pe toti cu drag.

.
Vechi 17-04-09, 20:05   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

acu, o sa dau vina pe adeziv... e exact ce ziceam io cu astia pe acetona, super in lab dar greu de manuit clinic...

normal ca e greseala mea...o sa trec pe relyx U100...autogravant, fraier sa fii sa gresesti cu astea autogravante...
In loc de asta,mai bine incearca Clearfil SA Cement(Kuraray),doar ca-i rasinic,nu CIS imbunatatit.E foarte fain.
cristina ghita a multumit.
Vechi 17-04-09, 22:01   #23
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
In loc de asta,mai bine incearca Clearfil SA Cement(Kuraray),doar ca-i rasinic,nu CIS imbunatatit.E foarte fain.
mm, dragii mei, tocmai ce am aflat vineri cat costa Photo Bond ul de la kuraray..am fost intrebata dc doresc si primer ul...era sa zic, nu, nu il doresc...adica imi iau masina, dar da-le incolo de faruri...ce mi-or fi trebuind...
ei bine, cat credeti voi ca ar putea costa acest adeziv, la noi???
usor peste 5 milioane....
baroneasa se mai gandeste...
tre sa fac un credit la banca

dr louis, unde esti?
astia au luat-o razna de tot, tata...

creca am sa fac un topic ale celor mai iegzajerate preturi de consumabile din romanica...ca asta fuse prea da tot...

.
Vechi 18-04-09, 01:03   #24
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar poate e la bidon...
Si eu am comandat adeziv si nu mi-au trimis primerul... Ce e in capul unora???
Vechi 18-04-09, 02:06   #25
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Dar poate e la bidon...
Si eu am comandat adeziv si nu mi-au trimis primerul... Ce e in capul unora???
chiar nimic.

.
Vechi 09-04-11, 01:46   #26
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

scuze de deranj.. cum se cimenteaza cu cimenturi pe baza de hidroxid de calciu, ca cele mentionate mai sus( daical, kerr..) definitiv sau provizoriu sau si si?..si in timp cum reactioneaza pe bont..multumesc
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-11, 02:02   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dycal nu este pt cimentari...nici provizorii nici definitive. E un liner CaOH. Bineinteles daca vrei sa cimentezi cu el eventual provizoriu...nu te retine nimeni.
vladu a multumit.
pitzy00 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-11, 17:13   #28
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Se mai cimenteaza si cu Dycal dar neaparat provizoriu.Ar fi mai indicat ciment provizoriu... TempBond de la Kerr e ok.
dumyc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-06-11, 18:45   #29
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de pitzy00 View Post
Dycal nu este pt cimentari...nici provizorii nici definitive. E un liner CaOH. Bineinteles daca vrei sa cimentezi cu el eventual provizoriu...nu te retine nimeni.
Ai perfecta dreptate. Nu este pt cimentari dar de multe ori cimenturile provizorii sunt atat de puternice incat ai dificultati la decimentare si de asta folosesti alte materiale mai putin adezive.
Vechi 18-07-11, 14:52   #30
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

daca se cimenteaza cu fuji plus un bont vital se poate da dintele inainte cu un adeziv dentinar autogravant (ex clearfil se bond) pt reducerea sensibilitatii? fuji adera bine de adezivi? a folosit cineva asa? Multumesc
.
Vechi 18-07-11, 23:45   #31
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Fuji Plus adera la substratul dentar prin alt mecanism decat adezivii pentru compozite.Fuji este gandit sa adere direct la bontul 'tratat' in prealabil cu conditionerul lui(sticluta mica,neagra),nu la un adeziv.Daca pui o coroana provizorie inchisa bine pe prag cu ciment provizoriu,sensibilitatea dispare.Oricum,ca sa-ti raspund la intrebare,eu nu am procedat asa niciodata.Citeste mai bine indicatiile din prospect.Ai acolo toti pasii necesari cimentarii cu Fuji.
Vechi 19-07-11, 00:01   #32
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Adezivul autogravant il folosesti dupa slefuire, nu inainte de cimentarea definitiva.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-11, 00:38   #33
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

deci cand folosesc fuji las bontul asa si cimentez provizoriu cu coroane provizorii pana la definitiva cu fuji. Multumesc de raspunsuri
.
Vechi 19-07-11, 13:33   #34
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

deci dupa ce termini slefuirea si inainte sa cimentezi provizoriu (provizoria) folosesti adezivul auto. pt a sigila tub. dentinari expusi la slefuire
citeste daca vrei ceva despre asta (nu chiar ce ai intrebat, dar...inrudit)
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf Immediate Dentin Sealing.pdf (475,8 KB, 44 vizualizari)
anduluta81 si vladu au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-11, 19:29   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default desensibilizant

iti recomand sa incerci si D/Sense de la Centrix, vei fi multumit de el si este la un pret bun
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ata, bonturile, build, capul, cimentare, comanda, compozit, coroana, definitiva, dinti, doara, endo, endodontie, final, gen, gluma, hidroxid de calciu, intrebare, lucrarea, mana, metalica, pacienta, pacientilor, place, provizoriu, rece, regula, sigur, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
slefuire cu prag vs. slefuire fara prag. drdream Protetica 193 08-09-12 17:36
Devitalizati inainte de slefuire??? drdream Protetica 183 11-06-12 18:59
durere dupa obturatie anatooth Odontologie 30 24-03-09 23:22
s-a umflat dupa extractie tecatalina Chirurgie 19 23-09-07 09:44
reentry dupa thermafil alin dinca Endodontie 4 23-02-07 17:19

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: