Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

nu faceti extensii niciodata?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de misi_b ca oricum doar cu 10 dinti maxilari nu pot s-o las. Dar daca ii ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree18Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-14, 12:46   #58
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de misi_b View Post
ca oricum doar cu 10 dinti maxilari nu pot s-o las.
Dar daca ii pui extenii o sa ramana cu mai putini ca o sa piarda mai multi. Asa ca nu vad unde este dilema.
.
Vechi 06-04-14, 13:06   #59
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din pacate viata reala spune altceva, in proportie covarsitor majoritara, si sintetizez prin citatul "asta isi doreste pacientul, ce sa fac...."
.
Vechi 09-04-14, 22:23   #60
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am facut o singura lucrare cu extensie dar apoi mi-a parut rau ca am facut-o. Daca imi amintesc bine a fost a 3-a lucrare protetica facuta de mine dupa primirea diplomei. Acuma nici nu vreau sa aud de extensii.
Recent am vazut o lucrare "superba" cu extensii. Pe 6 dinti mandubulari (canin-canin) facute cate 2 extensii pe fiecare parte Poate si acolo fiindca a cerut pacientul Nu am intrebat ca am fost prea socat
Vechi 09-04-14, 22:47   #61
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nu am facut extensii pe zirconiu pana au ince-ut sa-mi arate obrazu si sa-mi spuna ca altii fac, aluzie ca ar migra la o adica.
cum piata e fabuloasa zilele astea, am decis ca nu tin neaparat sa mi se faca bust in bronz sau poate chiar una calare pentru verticalitate. cereti fratilor, cat mai multe, facem si noi un ban fara bonturi
pup a multumit.
.
Vechi 09-04-14, 22:51   #62
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Extensiile au indicatiile lor. De pe canin pe incisivul lateral si de pe molar pe premolar. Sincer, am facut din ambele. Pe langa indicatia clasica de localizare, pentru mine au contat o gramada de alte probleme care imi dadeau ca solutie cea mai buna aceasta extensie. Alte tampenii distale n-am facut si nici n-o voi face, indiferent ce vrea pacientul. Am avut pacienti cu astfel de extensii descrise mai sus puse in urma cu 15-20 de ani, fara nicio problema pentru dintele stalp.
BorYs si pup au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-14, 22:54   #63
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu am invatat la scoala ca singura acceptata e pm2 inf, de pe cei doi molari.
.
Vechi 10-04-14, 07:36   #64
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

atita timp cit nenumarati colegi "vind dinti" tehn ii executa ca deh vorba lui Liviu si ei trebuie sa manince (ca doar n o sa i spuna dlui dr ca el nu face ca nu e bine nu?) o sa vedeti fel de fel de "minuni" .V ati intrebat daca acesti colegi au mai citit sau urmat vreun curs dupa terminarea fac?Sesizarea e valabila pt generatiile mai vechi cei tineri sint mult mai preocupati de update ceea ce e foarte imbucurator.Pe la cursurile pe unde mai "umblu" si eu din cind in cind (nu atita cit as vrea) vad 90% tineri = super.Nici eu n am facut exceptie m am trezit la realitate tirziu dar am prins microbul si o spun clar "daca nu citesti zilnic ceva " e jale te trezesti in citiva ani ca esti din alt film
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/466-faceti-extensii/
In concluzie o sa dispara si extensiile cit de curind odata cu disparitia dinozaurilor fizic vorbind
Dentamax si BorYs au multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-14, 10:03   #65
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nush ce sa zic... din ce vad eu, generatia noua e purtatoare de credite, ipoteci, implicata in diverse competitii de posesie si dobandire, face cel putin tot atatea compromisuri ca si "dinozaurii". suntem un popor mult prea tanar, cu amintirea saraciei mult prea proaspata si cu ochii beliti la multitudinea de "bunuri". asta nu incurajaza refuzul aberatiilor ci insusirea replicii "daca nu fac eu, face altul".
.
Vechi 10-04-14, 10:51   #66
Initiat
Medic Stomatolog
Cu status :]

.

Nu stiu daca subiectul extensiilor tine doar de o generatie, sau doar de saracia unui popor, dar stiu sigur ca tine de bani. Fiecare incearca sa scoata bani din ceea ce poate face. Daca Ruddle stie endo, el ne invata cum sa scoatem din rct si punti acelasi profit ca si din implanto sau daca Misch zice ca reabilitarea implanto protetica e mai previzibila decit cea clasica, ce poti cere de la un dentist care nu stie pe ce lume se afla.
augustin si BorYs au multumit.
Dumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-14, 21:09   #67
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

extensiiii...cine noi? niciodata. hahahaha. deci indicatia nr. 1 este implantul. la o oferta onorabila de pret cred ca un pac . poate fii convins sa suporte un cost mai mare. insa... daca dintii stalpi pe care vrei sa faci extensiile sunt extirpati, au obturatii mari sau coroane, se poate reface un plan de trat, cu lucrare clasica cimentata. deci depinde de fiecare situatie clinica in parte..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=466
ps: ultima extensie facuta: 21 22 extensie 23(inclus in bolta sub fasa nazala)si pinten in foseta meziala a lui 24 pentru contabalans .....apropo 21 22 erau afectati de carii profunde ce au dus la extirpare. ce era de facut? stiu odontectomie 23 si plasare implant in zona 23 cu gbr cu membrana de teflon. 21 22 cor zirconiu solo, urmate 23 cor pe implant,,,,,,dar de la realitate la teorie e o cale atat de lunga ....deci extensii ? noi niciodata....
dr georgescu dan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-14, 21:20   #68
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr georgescu dan View Post
extensiiii...cine noi? niciodata. hahahaha. deci indicatia nr. 1 este implantul. la o oferta onorabila de pret cred ca un pac . poate fii convins sa suporte un cost mai mare. insa... daca dintii stalpi pe care vrei sa faci extensiile sunt extirpati, au obturatii mari sau coroane, se poate reface un plan de trat, cu lucrare clasica cimentata. deci depinde de fiecare situatie clinica in parte..
ps: ultima extensie facuta: 21 22 extensie 23(inclus in bolta sub fasa nazala)si pinten in foseta meziala a lui 24 pentru contabalans .....apropo 21 22 erau afectati de carii profunde ce au dus la extirpare. ce era de facut? stiu odontectomie 23 si plasare implant in zona 23 cu gbr cu membrana de teflon. 21 22 cor zirconiu solo, urmate 23 cor pe implant,,,,,,dar de la realitate la teorie e o cale atat de lunga ....deci extensii ? noi niciodata....
e nashpa, nu va tine, trebuia sa slefuiesti si premolarul
laura tanase a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-14, 22:08   #69
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

stiu. nasol. numai moartea si fiscul sunt vesnice...
dr georgescu dan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-14, 22:45   #70
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr georgescu dan View Post
stiu. nasol. numai moartea si fiscul sunt vesnice...
si cand te gandesti ca in Coreea de Nord nu se plateste impozit
da de asta ce zici:
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf A literature review of two-unit cantilevered FPDs.pdf (41,7 KB, 38 vizualizari)
augustin si BorYs au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-14, 20:41   #71
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am vazut cazuri facute de diferiti medici de extensii distale , unele din ele cu stabilitate in timp, dar in principiu sunt de evitat

Modificat ultima data de GELAL; 20-04-14 la 01:40.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-14, 21:07   #72
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
exista cazuri in care poti face extensii distale maxim un element in extensie . spre exemplu in edentatii de 3.6 sau 4.6
tu ai face asa ceva ???
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-14, 21:39   #73
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
exista cazuri in care poti face extensii distale maxim un element in extensie . spre exemplu in edentatii de 3.6 sau 4.6
Cine spune tampenia asta?
.
Vechi 20-04-14, 01:42   #74
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drShimoN View Post
tu ai face asa ceva ???
nu as face

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Cine spune tampenia asta?
am vazut cazuri facute cu extensii distale mai ales , facute chiar de medici cu renume
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-14, 01:50   #75
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Tot e ceva c-ai editat postul, desi au ramas 2 quote-uri cu postarea initiala. Nu se face niciodata asa ceva...
Hristos a Inviat!
.
Vechi 19-06-14, 20:18   #76
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu ma lupt cu : " da doctorul x face asa ceva " , si dai explicatii de ce nu e bine si de ce nu fac.

am cateva poze salvate pe camera intra orala si le arat cam ce face o extensie gingiei (am gasit cateva taiate pana in os) si ii conving mai usor oarecum .

o sa mai treaca multi multi ani pana ce o sa dispara ciobaneala asta !
BigMoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-14, 12:22   #77
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

faina abordarea.
totusi nu as merge pe prognoza ta, mai degraba in cativa ani o sa dispara cei ca tine, si nu o spun la modul apreciativ pozitiv, ci cu regret.
o sa postez foto cu un schelet zr la 120 ron elementul (cu tot cu ceramica) sa vezi cam ce pun colegii tai in gura, nu conteaza cum e ca e ieftin si nu sunt putini.
KLMircea si denta au multumit.
.
Vechi 20-06-14, 12:45   #78
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
un schelet zr la 120 ron elementul (cu tot cu ceramica) sa vezi cam ce pun colegii tai in gura, nu conteaza cum e ca e ieftin
Si uite asa, incet incet, vor aparea lucrarile dentare de unica folosinta.
KLMircea si denta au multumit.
Vechi 20-06-14, 14:29   #79
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu nu stiu daca sunt "vandite" sub titulatura asta, cred totusi ca sunt "definitive"
.
Vechi 20-06-14, 15:24   #80
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

120 lei este cat plateste pacientul? Sau e partea tehnicianului? Cred ca am inteles bibe ca e pretul total si sunt socat. Eu ma las Incepe sa nu imi mai pese de lupta asta cu ce doreste pacientul vs ce se poate face vs ce fac altii Eu incep sa nu mai pot asa ca trebuie sa gasesc si altceva de facut.
liviu2008 si CIOBOTEA LIVIU au multumit.
.
Vechi 20-06-14, 15:27   #81
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu, pretul de laborator. oricum pt mine asta e pret de dumping, este sub pretul de productie. cineva ori e idiot, ori are materiale gratis. oricum si in ultim varianta e sub orice limita a bunului simt.
klmircea, imi vine sami dau palme ca de cand am spus asta, n-am facut nimic in directia respectiva. sunt mai mult ca sigur ca nu exista alternativa. deja prostitutia mi se pare un act cultural.
liviu2008 a multumit.
.
Vechi 20-06-14, 15:33   #82
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Dar da, pretul oricum e soc eu platesc mai mult. Mai am o intrebare ca poate sunt eu ametit: zr e de la Zirconiu? Eu platesc mai mult pe o metalo-ceramica clasica caci la mine in oras oricum nu face nimeni din zirconiu si daca vreau trebuie sa trimit in alt oras.
.
Vechi 20-06-14, 15:33   #83
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
nu, pretul de laborator
Chiar si asa...
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-14, 15:35   #84
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Deci (stiu ca incep cu deci) sunt lesinat
.
Vechi 20-06-14, 15:53   #85
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
poftiti cu drag
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abraziune, bani, buna, caninul, car, carti, cazul, dintele, dintii, endo, extensia, forte, implant, implant dentar, inlay, locul, merge, meziala, molarii, obtura, obturatie, ocluzale, pacienti, pm2, pun, punte, sigur, sprijin, varsta

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cum faceti suturile? yanka Chirurgie 41 15-12-10 00:37
Extensii distale si minunata lor evolutie + rezultatul unor minti pricepute in protetica mihnea cafadaru Protetica 40 27-03-09 22:39
niciodata sa nu-ti fie frica sa spui ce gandesti sorsirbu Viata nu e o gangrena simpla 8 15-05-07 15:27
Afost odata ca niciodata.... lupusebastian Lucrul "afara" 0 03-02-07 19:04
voi faceti santuri de descarcare? Balu Protetica 12 22-01-07 17:25

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: