Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cimentare adeziva zirconiu

discutie din eugenol.ro : Bun, vreau pareri de la cei care fac asa ceva. Cum tratati zirconiul daca vreti sa il cimentati adeziv? ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree10Multumiri
  • 3 Scris de Ileana
  • 3 Scris de bodentist
  • 1 Scris de mihai.s
  • 1 Scris de vvpier
  • 1 Scris de Piulitzul
  • 1 Scris de TEOfil

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-07-08, 10:55   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default cimentare adeziva zirconiu

Bun, vreau pareri de la cei care fac asa ceva. Cum tratati zirconiul daca vreti sa il cimentati adeziv?

La all ceramic stim, HF, silan sau agent de bonding, ciment, la zirconiu faceti altfel? Cum?
Vechi 03-07-08, 11:23   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

HF nu produce suprafete retentive pe zirconiu;suprafata interioara trebuie sablata in lab cu oxid de Al(max 50 microm);nu necesita sianizare;nu trebuie atinsa;dupa proba se curata cu solvent organic(alcool ,cloroform,acetona);sitem adeziv si ciment.
augustin, lady in red si Mona Lisa au multumit.
Vechi 03-07-08, 11:47   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sistem adeziv exista special pt. zirconiu sau folosim ala de dinte?
Vechi 03-07-08, 12:35   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu silan, adeziv pe zirconiu, acid, adeziv pe dinte, apoi Lute-It dual.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-08, 12:36   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

zirconiul fiind mai bine adaptat la suprafatza bontului decat metalul oricum sta foarte bine. eu am fost nevoit odata sa-l cimentez provizoriu si era sa nu-l mai scot. Asa ca sunt de parere ca in afara de bonding nu are nevoie de alta conditionare.
Vechi 03-07-08, 12:46   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nah, nu intreb pt. coroane, ca acolo nu tin sa cimentez adeziv, ma intereseaza pt. chestii mai mici, adica inlay, cor. partiale, din astea.
Vechi 03-07-08, 23:35   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se pare ca la cimentarea adeziva trebuie sa fim atenti la contaminarea cu saliva .

Mai multe detalii am gasit aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-08, 00:43   #8
Initiat bine
MD Implantolog
Fara status.

.

Zirconiu nu poate fii conditionat, iar inlayuri sau coroane partiale nu sunt indicatia zirconiului. Oricum, materialul indicat la cimentare este Rely x unicem
Dr.Octavian Fagaras este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-08, 17:09   #9
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Oioi, eu n-am folosit ReliX-ul...vor cadea coroanele?
Apoi de ce tocmai acela?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-08, 01:28   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zirconiul nu se conditioneaza....
poti sa-l cimentezi ca si pe o coroana metalica,
eu folosesc glass ionomer rasinic.
bodentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-08, 14:54   #11
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu stiu ca cimentarea adeziva a zirconiului naste controverse si in strainatate. Acidul florhidric este apa de ploaie pt zirconiu si nu produce nimic asupra lui. asa ca ....ceea ce stiu eu este ca trebuie pregatit pt cimentare adeziva cu un aparat ROCATEC se numeste, dela 3M, care face un tratament mecano-chimic. Mecanic....printr-o sablare speciala cu ceva particule de siliciu si nu stiu ce inca, iar chimic....spre rusinea mea nu stiu cu ce o face. Ideea e ca aparatul face o sablare mai deosebita in urma careia lasa si ceva chimic in interiorul capei(de retinut ca nu e o sablare normala). Dupa asta se silanizeaza, adeziv si ciment dual. Din cate stiu eu daca nu se urmeaza acest protocol nu e indicat sa se cimenteze adeziv. Mai bine clasic.Poate ne mai ajuta cineva cu niste informatii..........
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-08, 11:09   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Bun, vreau pareri de la cei care fac asa ceva. Cum tratati zirconiul daca vreti sa il cimentati adeziv?

ADICA TU NU STII SA CIMENTEZI ZIRCONIU???? PAI SI ACUM SPUI?? OMG

off topic: cine stie sa taie coroane de zirconiu?
augustin a multumit.
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-08, 16:37   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

greu m-am prins mihai.
Vechi 11-07-08, 16:51   #14
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

ai cimentat un zirconiu in gura la mihai?
Vechi 12-07-08, 02:30   #15
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ce adeziv vreti voi cand shi ceramica se zice ca sta doar mecanic?
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-08, 11:30   #16
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Zirconiul nu trebuie sablat.Retentii mecanice are din frezare.Legatura chimica nu prea cred ca face cu ceva.Asa ca cimentarea clasica e foarte buna.Nu este indicat zirconiu in cazul incrustatiilor, iar la coroanele partiale necesita ceva preparatii cu peretzi corespunzatori.
Vechi 14-07-08, 10:53   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zirconiul nu trebuie sablat.Retentii mecanice are din frezare.Legatura chimica nu prea cred ca face cu ceva.Asa ca cimentarea clasica e foarte buna.Nu este indicat zirconiu in cazul incrustatiilor, iar la coroanele partiale necesita ceva preparatii cu peretzi corespunzatori.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/4152-cimentare-adeziva-zirconiu/
Topicul era despre cimentarea adeziva a zirconiului nu despre cea clasica. Evident ca cea clasica e ok insa cea adeziva e cu mai multe probleme in acest moment.Dar daca poti obtine o cimentare adeziva si pe zirconiu atunci cu siguranta o va depasi pe cea clasica . Iar in privinta sablarii...da mi voie sa te contrazic.Indiferent cum vei cimenta, atata timp cat faci sablarea vei creste suprafata de contact intre capa si ciment si nr microretentiilor (care sunt mult mai importante decat cele macro). In ceea ce priveste legatura chimica eu am dat numele aparatului si producatorul care face asa ceva. In Franta cel putin nu se cimenteaza adeziv zirconiu fara o pregatire asa cum am zis. Daca tu stii altceva te rog sa ne spui dar cu date un pic mai concrete decat "cred"
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-08, 11:20   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zirconiu are o structura 100 la suta policristalina,deci HF e vax nu-i produce nimic,nici o microretentie,in schimb e adevarat putem obtine microretentii cu un aparat Rocatek(3M) care si curata in acelasi timp,e o sablare cu pulbere de alumina 25microni(alumina are aceiasi structura cristalina ca si zirconiu).Daca n-ai aceasta posibilitate e mai bine sa te abtii sa sablezi cu orice altceva pt ca zirconia e foarte sensibila la amorsarea fisurilor.Deci,dupa proba coroanei,curatare cu alcool sau cloroform si cimentare normala(glassionomeri modificati) sau autoadeziva(RelyXcem,Bis-cem etc)
SELENA a multumit.
vvpier este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-15, 18:31   #19
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
-1 (+0/-1)     

am cel putinb 10-15 coroane de zirconiu descimentate in ultimii 2 ani...toate cimentate cu rely x 200...cimentul ramane pe dinte, iar coroana este perfect curata...zirconiul este foarte fin, trbuie facute retentii pe suprafata interna a coroanei, fie cu sablare...fie cu freza...teoretic a pune freza pe zirconiu inseamna condamnarea la fractura, practic, sunt unii care spun ca zolidul de zirconiu nu se fractureaza daca pui freza pe el, tipul asta de zirconiu...
eu asta fac...bag freza in interior sa ii fac retentii mecanice si cimentez cu rely x,
Dentamax a multumit.
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-15, 00:12   #20
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Se pare ca e o situatie la nivel planetar neelucidata si neclara.
Fiecare producator zice ca varianta lui e cea mai buna,drept urmare pentru a avea o situatie oarecum corecta si clara eu propun niste teste.
Putem obtine coroane de zr cu diverse suprafete interioare in functie de strategia de frezare aleasa ceea ce inseamna ca pot fii mai netede sau mai rugoase pe interior.
Daca sunt doritori de teste poate gasim o varianta de a testa la ce cimenturi si in ce conditii se descimenteaza eu dau capele cine vine cu cimenturile?
denta a multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., adeziv, afara, agent, ati, bondi, bonding, buna, ceramic, chestii, cimentare, cimentati, coroane, dinte, exista, folosim, frezare, greu, gura, inlay, intereseaza, macro, mici, partiale, proba, ratati, sistem, suprafata, tratati, zirconiu

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Lucrari din zirconiu bok Protetica 8 22-02-09 19:32
CAZ CLINIC-Cimentare adeziva pt. MARYLAND nokx83 Protetica 28 04-01-09 22:29
microproteza zirconiu drtooth Protetica 25 26-02-08 23:36
zirconiu dralban Protetica 37 23-07-07 11:44

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: