Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Certificat de garantie - Laborator

discutie din eugenol.ro : Ma io m-am hotarat - fac certificat de garantie - pana acum dadeam doar bonul fiscal si fisa (era ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree12Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-06-08, 08:41   #1
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Lightbulb Certificat de garantie - Laborator

Ma io m-am hotarat - fac certificat de garantie - pana acum dadeam doar bonul fiscal si fisa (era notat cazul, tipul materialului si data ca la bijuterie) la pacient de acum le dau si certificatul de garantie (tot ca la bijuterie) in care sa scrie mare GARANTIE 1 AN indiferent de tipul lucrarii ca mai mult nu le dau ca doar nu-i Audi Q7. Voi cum procedati?????
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-08, 08:45   #2
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eventual de conformitate,de garantie cam greu.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-08, 10:35   #3
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu, de garantie ca de conformitate numa' dupa ce fac certificare ISO si nu merita acuma, oricum pot sublinia pe certificatul de garantie ca folosim materiale de cea mai buna calitate .
.
Vechi 18-06-08, 12:58   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default intreaba

intreaba si tu la protectia consumatorului,

eu asa stiu ca trebuie 3 ani garantie,

dupa ureche nu este suficient,

exista un ordin al tehnicienilor dentari, poate ar fi o paine de mancat pentru ei,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-08, 13:10   #5
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

legal in monitorul oficial acum cativa ani am citit : legal garantia e de 6 luni eu sunt generos si dau un an
.
Vechi 18-06-08, 13:15   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Acum cativa ani, OPC-ul cerea 6 luni garantie pentru lucrari protetice. Este discutabil si asa pentru ca lucrarea poate sa fie OK dar dintii stalpi sa aiba ceva probleme in timp si sa fie compromisi. Nu la 6 luni ci dupa cativ ani, chiar 1 an...Nu uitati ca lucrati pe material biologic si la asta nu avem cum sa dam garantie. Pacientul nu stie si considera ca lucrarea n-a fost buna si da vina pe medic sau tehnician. Eu am grija sa-i fac sa inteleaga de la bun inceput ca pe substratul biologic nu exista garantie.
Sau pacientul scapa proteza pe jos si se sparge. Vine cu ea la cabinet. Care medic isi da seama ca a scapat-o si s-a spart sau i s-a spart in masticatie? Pacientul nu recunoaste ca a scapat-o din mana...
Nu mai vorbesc de cazurile de bruxism nocturne care au facut alte dandanale in timp...
Td. Micky si TEOfil au multumit.
Vechi 18-06-08, 13:17   #7
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Am medici care spun "cuuuummm doar 1 an ????" ar trebui lor sa le explicati treaba asta sa asculte si ei de cei mai intelepti. Deci nu sunt probleme doar cu mentalitatea pacientilor ci si cu cea a medicilor privind acest subiect delicat : "garantia"
.
Vechi 18-06-08, 13:48   #8
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

sa nu uitam si de controalele regulate la doctor, mentinerea igienei... chiar si asa e greu de garantat ceva...
Nu mai zicem de obiceiuri vicioase: scoaterea de capace de bere cu dintii, etc.. noroc de peturile astea
.
Vechi 18-06-08, 13:50   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 3

la mine garantia este 3 ani,

daca nu se intampla nimic in primele luni, pe urma slabe sanse sa se mai intample ceva rau, asa ca de ce nu?

eu
.
Vechi 18-06-08, 14:08   #10
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

dar chemi pacientii la controale regulate? si daca nu vin le "suspenzi" garantia?
sau le dai indiferent daca vin sau nu...
.
Vechi 18-06-08, 15:55   #11
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tre sa vina obligatoriu la controale shi igienizari periodice.
.
Vechi 18-06-08, 16:13   #12
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

......Vin o data,dar a doua oara crezi ca mai vin?Doar daca nu-i doare ceva...
Mai avem mult pana ii educam sa vina la controale periodice...asa ca un an garantie...mi se pare mai mult decat ok.
Vechi 18-06-08, 17:30   #13
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

ideea ca ai putea sa ii anunti: au trecut 6luni de la ultimul control.. va poftim pe la noi .. la o cafea si igienizare...
.
Vechi 18-06-08, 17:31   #14
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da, dar asta presupune un PC, un program specializat, o baza de date, informatizarea cabinetelor, dar multi fug de asa ceva
.
Vechi 18-06-08, 17:50   #15
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, e destul de complicat sa-ti faci o baza de date, dar nu imposibil.

se poate sa te apuci la un moment-dat si sa incluzi in ea cazurile viitoare. sa o actualizezi retroactiv e foarte greu.

in mod normal, din punctul meu de vedere un pacient pierde "garantia" lucrarii in momentul in care nu da nici un semn de viata timp de 6 luni. ca poti sa faci cea mai frumoasa lucrare, indiferent de infrastructura, si pacientul sa se vada cu portzolanu frumos in gura si sa uite sa se spele pe dinti - pentru ca indiferent ce i-am face, portzolanu nu face carii!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/4066-certificat-garantie-laborator/

normal, elegant e ca pacientii sa fie chemati la controale periodic, dar mai e si chestie de bun simt!

si ca un exemplu: eu stau cu ochii pe kilometrajul masinii ca pe butelie, sa nu depasesc termenul reviziei ca ma lasa baietzii fara garantie!
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-08, 19:08   #16
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

fara sa va supar oameni buni dar la ce pretentii de super cabi aveti nu aveti o baza de date shi un igienist care sa sune sa cheme populatia la control?
am vaz facuta chestia asta super simplu cu o agenda shi o fata ce se ocupa de igienizari nu cu super programe shi....
era super simplu toti pac erau trecuti in agenda pt control peste 3-6 luni+igienizare.
.
Vechi 18-06-08, 19:40   #17
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

de la verterinar ma suna cand tre sa merg cu Thomas si cu Bambi (pisicii mei) la deparazitare si la control, o data la 6 luni, pt ei (veterinarii) e ok - au mult mai mult de castigat iar eu in calitate de client ma simt bine, european, important pt. ei. Cred ca asa ar tre sa faceti si voi ca medici.
.
Vechi 18-06-08, 19:48   #18
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu proprietarii animalelor e mai usor de colaborat...cu proprietarii lucrarilor ...mai greu.De ce?...Inca nu am gasit raspunsul.
Vechi 18-06-08, 20:18   #19
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default educatia

educatia pacientilor tine exclusiv de noi,

daca ii invatam cu endo cu diga, slefuiri cu prag, igienizari periodice, asa ii avem daca in schimb lasam undeva garda jos, sa nu ne asteptam ca ei sa faca ceva,

sa nu ne plangem deci, sa facem ceva

eu
.
Vechi 18-06-08, 20:23   #20
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E un drum lung si greu...Ai dreptate,trebuie sa incepem sa-i educam pe pacienti...sa nu li se mai para ciudat cand li se reaminteste ca trebuie sa vina la control sau igienizare.Multa bafta,tuturor!
Vechi 18-06-08, 23:27   #21
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default certificatul

acum l-am facut, asa cred eu ca ar trebui sa fie , astapt sugestii sau ce ar trebui modificat
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg certificat de garantie.jpg (446,5 KB, 127 vizualizari)
.
Vechi 18-06-08, 23:49   #22
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@"dentista": pana la urma garantia aia de un an o dai tu ca tehnician sau o da medicul pacientului? ca nu inteleg in ce fel e ok sa dai tu ca tehnician garantie?

tu realizezi o lucrare, pe care medicul o verifica si o cimenteaza doar daca el considera ca e ok! nu cred ca cineva cimenteaza o lucrare de care nu e multumit!

uite de exemplu: am o edentatie 1.2. ca orice roman responsabil, pilesc caninul si centralul si fac o punte super super frumoasa si corecta (). tu faci lucrarea foarte ok, doar ca pe mine nu ma duce capul sa verific si propulsia, drept pentru care pacientul vine peste o saptamana (sau o luna sau 6 luni) cu marginea incizala a lui 1.2 fracturata!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=4066

dar tu mi-ai dat un mare certificat de garantie... so intrebarea mea este: imi refaci tu ca tehnician mie (ca medic incompetent) lucrarea moca?
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-08, 09:08   #23
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ma, stii medicii tot intreaba Cat are garantie? ,, eee pt. astia fac certificate de garantie, apoi vin pacientii dom'le cat are garantie? si medicul imi cere certificat de garantie pt pacienti, apai si pt. astia fac certificat de garantie. daca ei nu-si fac ale lor
.
Vechi 19-06-08, 09:37   #24
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default contract

eu cred ca relatia dintre medic si tehnician trebuie reglementata printr-un contract, unde sa fie prevazute aspectele legate de garantie,

in plus tehnicianul ar trebui sa elibereze catre medic un certificat ca a folosit metalul x, ceramica Y si a respectat recomandarile producatorului, dar am inteles ca "dentista " s-a ocupat de aspectul acesta,

eu
.
Vechi 19-06-08, 09:44   #25
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Acum am facut si certificatul, bon dadeam oricum pt. ca medicii nu vor facturi iar eu in felul acesta sunt acoperit legal si fisa de materiale folosite si tipul lucrarii. Si apropo de contract, are cineva vreun model, ma puteti ajuta???
.
Vechi 19-06-08, 09:48   #26
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

teoretic dupa legile ro tre sa avem contract intre lab shi cabi care sa spuna in principiu ca daca dr are amprente shi vrea sa le dea la lab poate sa le dea iar daca lab vrea sa la ia le ia iar daca nu nu .
e de fapt un contract cadru aiurea dar cam tre.
apropo de retetarul de capi practica vine de la nemti la care platea casa shi tot trebuia sa fie specificat.
ceva de genul: -100gr extrahart f... 10E\kg
-120gr moldano 7E\kg
etc shi la final orele de manopera care se adauga la costurile cu mat shi rezulta pretul final care !!!!!!! ESTE VARIABIL.
stiam ceva de genul _+15%
.
Vechi 19-06-08, 09:51   #27
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

mai e penibil certificatul ala. In primul rand ca nu prea exista 100% , in al doilea rand sterge repede chestia cu cele mai bune din import, e penibil.
Parerea mea.
Vechi 19-06-08, 09:52   #28
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ai vreun model de contract Teo???
.
Vechi 19-06-08, 09:53   #29
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Arrow mai, mai of, of

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
mai e penibil certificatul ala. In primul rand ca nu prea exista 100% , in al doilea rand sterge repede chestia cu cele mai bune din import, e penibil.
Parerea mea.
Daca eu vreu 100% dau 100% ca stiu ce fac, iar cele mai bune din import scrie pt. ca asa este, deci......?
.
Vechi 19-06-08, 09:54   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

100% e numai moartea si taxele
Vechi 19-06-08, 09:56   #31
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile somebody is mad today

Citat:
Se pare ca cineva e morocanos azi, dar o fi si mai bine, iese soarele. Oricum sa revin la subiect, daca vrea medicul poate pune o stampila pe certificatul de garantie si in felul acesta cu un mic efort e si din partea lui acest certificat.
.
Vechi 19-06-08, 10:00   #32
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
azi,maine.....dar mat se mai schimba.
azi cel mai bun maine altul shi mai bun pt ca asa e in vanzari shi noi suntem doar consumatori.
.
Vechi 19-06-08, 10:07   #33
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nimeni nu da garantie pe un intreg.poti da certif de conformitate ca ai folosit ce mat ti sau cerut shi ca ele au certif de omologare EU(eur 1) shi impreuna cu diploma ta de teh dent e mai mult decat ce trebuie.
nici firmele de masini nu dau garantie pe tot,nici casco nu te asigura cu totul.
parerea mea ca 1an garantie e mai mult decat ok.
daca se intampla ceva in decurs de 1 an cu shi fara garantie tot se rezolva amiabil prin refacut sau retur$$$$$.
vorba cuiva dinainte in "dogmatica"profesiei se spune clar ca dr decide daca o lucrare e buna sau nu.
daca a zis ca e buna isi asuma.
.
Vechi 19-06-08, 10:58   #34
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de "dentista" View Post

Se pare ca cineva e morocanos azi, dar o fi si mai bine, iese soarele. Oricum sa revin la subiect, daca vrea medicul poate pune o stampila pe certificatul de garantie si in felul acesta cu un mic efort e si din partea lui acest certificat.
Dom' director general, subscriu si eu la ce spune augustin, suta la suta biocompatibilitate e un fel de semiportelan
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-08, 11:02   #35
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

oricum eu dau garantie, fiecare cum vrea sa faca, si 3 si 10 ani sa dea, sau deloc, dar ceea ce scrie in certificat e ok din partea mea, adica corespunde cu ceea ce mi-au cerut medicii cu care lucrez.
.
Vechi 19-06-08, 12:57   #36
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
da, dar asta presupune un PC, un program specializat, o baza de date, informatizarea cabinetelor, dar multi fug de asa ceva
Nu chiar ... cum am fi programat acum 10-15 ani pacientii? exista Agenda datata...Pac ii pui lucrarea azi...ii zici ne vedem peste 6 luni... notezi peste 6 luni in agenda... si tot asa.. Peste 6 luni te uiti: ia sa vedem pe cine chemam noi la control... na, ca am scris acum 6 luni... ma uit in fisa, iau nr de tel, il sun si il programez sapt viitoare de ex ...simplu, nu?
.
Vechi 19-06-08, 17:00   #37
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

mmmm...pe unde citisem io ca medicul nu trebuie sa ofere garantie...codu deontoilogic sau fo lege ceva, help miii
Vechi 19-06-08, 17:11   #38
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

medicul poate sa nu dea garantie pacientului ... dar trebuie sa aiba ceva de la tehnician... daca sar fatzete ca nu au facut retentii sau nu are grosime, sau etc.. tehnicianul a incalcat "contractul" pentru care a primit x lei si trebuie sa refaca... cred ca asta se refera la garantie din partea tehnicianului.
In acelasi timp trebuie sa fie stabilit si un standard.. nu trimiti amprente sa iti faca metalo ceramica pe un molar unde nu ai spatiu... mai tarziu cand "adaptezi" va zbura componenta fizionomica si nu poti ca tehnicianul sa o refaca ca nu e vina lui (sau partial: nu trebuia sa faca o astfel de lucrare daca nu avea spatiu )
in cazuri in care medicul primeste o hartie scrisa de la tehnician, ca sa arate cat de buna e lucrarea, paseaza hartia la pacient iar pacientul va avea o "confirmare" a calitatii.

Citat:
Parerea mea.
Cuba, Ciad, Coreea de sud, bangladesh, papuashia, bashtinezia... daca fac export de acolo si cumpar aici e import, nu? importul e garantia calitatii? nu
are dreptate augustin.

Parti bune: grafica e faina. nu cred ca trebuie sa arate ca o diploma A4. Ceva mai mic in care sa explici ce insemana garantia ex: garantia se refera la inlocuirea / reconditionarea lucrarilor protetice, in ce conditii, cine suporta cheltuielile...
De ex daca sare componenta fizionomica dintr-o lucrare met ceramica, doctorul cheltuieste timp / materiale sa reia amprenta, ca nu poate decimenta lucrarea. Nu mai incaseaza nimic de la pacient, nu (e in garantie)? si totusi nu e vina lui...

- ce te faci cu oamenii care a 2-a zi dupa ce li se termina garantia li se intampla ceva cu lucrarea. Mai bine scrii data terminarii garantiei (un an are 365, 366, altii zic 12 luni de ex: pai anul trecut mi-am facut o lucrare la Dvs in iunie... Era la inceputul lunii? adica nu imi mai acordati garantia? pai tot in iunie suntem, da, spre sfarsitul lunii, dar e doar un an garantata...)
Pe de alta parte sa stabilesti garantie cu data fixa suna ciudat: lucrarile doar nu sunt alimente sau medicamente sa expire..

- o proteza partiala: garantie 1 an... dupa juma de an i se extrage un dinte, si tu il completezi in proteza. Garantia e inca de juma de an sau de 1 an?

Modificat ultima data de mclupu; 19-06-08 la 17:27.
mclupu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-08, 17:36   #39
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

io cred ca pana la urma e treaba de imagine shi de vandut bine shi pe bani mai multi la cei ce umbla dupa hartii shi garantii.
parerea mea ca o problema de refacut sau reparat oricum se rezolva ideea e de gasit CAUZA nu vinovatul.
.
Vechi 20-06-08, 15:09   #40
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

la imagine foloseste si prinde la unii dr. si pacienti. Cum spune Teo tot timpul am refacut o lucrare indiferent din vina cui a fost buba (exceptie pacient) si am rezolvat problema amiabil cu conditia sa fie in garantie lucrarea sau chiar un pic peste ( trecuta 2-3 luni ), lucru f. rar.
.
Vechi 24-06-08, 21:58   #41
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar exista in alte tari europene sau neeuropene ideea de garantie scrisa?
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-08, 22:26   #42
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ideea generala e ca medicul nu trebuie sa ofere nici o garantie; daca cineva se opereaza de nu stiu ce, chirurgul ii garanteaza lucrarea? ce-i zice, "ba ai garantie de la mine ca traiesti 2 ani"? o merge la masini electronice, chestii de se fac pe banda rulanta, in nici un caz lucruri de se integreaza in om ca fixuri si patchuri

si la urma urmei nu stiu cati dintre noi mai luam bani cand vine pacientul cu portzolanul ciobit la cateva luni dupa ce a marcat banu
dentist a multumit.
Vechi 25-06-08, 01:04   #43
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Acum am facut si certificatul, bon dadeam oricum pt. ca medicii nu vor facturi iar eu in felul acesta sunt acoperit legal si fisa de materiale folosite si tipul lucrarii. Si apropo de contract, are cineva vreun model, ma puteti ajuta???
da-mi mie un mail si o sa pun eu front-desk managerul sa-ti trimita un model de contract...cat despre certificat, Augustin are dreptate, si mie mi se pare ca acel "import" suna a "vand actiuni, marci si dolari".....apoi acel 100% nu-si gaseste locul, pt ca sunt sigur ca si voi folositi Cr-Ni in multe lucrari, iar eu am intalnit pacienti alergici la crom( chiar acum 2 sapt am avut un caz).....so ,reformuleaza si acolo.....apoi la partea cu sedinta obligatorie la 6 luni un alt sfat: asigura-te ca medicul cu care lucrezi taie chitanta pe acea consultatie si-l trece in registru de consultatii( altfel nu se poate dovedi acea vizita la medic pe care tu o pretinzi in garantia ta).....personal, desi am sa-mi pun colegii in cap, sunt pt un certificat de garantie de la tehnician si nu impotriva....asta pt ca noi nu avem idee ce faceti voi acolo....unii pot respecta procedura ceruta de producator altii nu( exact la fel se intampla si cu medicii).....cred ca in momentul in care tu dai acea hartie( care trebuie upgradata, ti-o repet)nu-ti permiti sa sari anumite etape ca-ti furi singur caciula.....asa ca eu te sustin si cred ca este un lucru bun ca ai pus-o pe forum pt ca ea a produs un brainstorming, care nu te face decat s-o imbunatatesti.....deci, fa ceva in sensul asta si da-ne un produs final
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-08, 02:53   #44
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

salut savule, ti-ishi aduseshi aminte de noi mah? e nasol huh, te tine nevasta suPt papuc
Vechi 25-06-08, 10:55   #45
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
salut savule, ti-ishi aduseshi aminte de noi mah? e nasol huh, te tine nevasta suPt papuc
he,he Lou, as vrea eu sa fie asa....problema este ca nu am timp nici sa-mi iau nevasta...nu ca as fi foarte trist din cauza asta.....mi-am citit ceva mesaj de condoleantze pe la anunturi si am zis sa vada lumea ca n-am dat coltul inca.....is good to be back
.
Vechi 25-06-08, 13:58   #46
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

mai modific una alta si cand e gata vi-l arat.
.
Vechi 25-06-08, 15:49   #47
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default dileme si confuzii...

pentru a se putea emite un certificat de garantie ar trebui in primul rand sa existe o comisie de expertiza formata din medici, tehnicieni, juristi. in al 2-lea rand ar trebui ca materialele folosite de tehnicieni sa fie verificate(am vazut multe dude..). pana atunci nu exista decat garantia bunului simt... personal dau garantie pe viata, asta daca pacul moare la usa...doare, dar asta este...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-08, 15:51   #48
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

[quote="dentista";72562]mai modific una alta si cand e gata vi-l arat.[/quote
poti modifica ce vrei tu, nu faci decat sa-ti pui laturi in cap... mult mai multe.
.
Vechi 25-06-08, 16:28   #49
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
pentru a se putea emite un certificat de garantie ar trebui in primul rand sa existe o comisie de expertiza formata din medici, tehnicieni, juristi. in al 2-lea rand ar trebui ca materialele folosite de tehnicieni sa fie verificate(am vazut multe dude..). pana atunci nu exista decat garantia bunului simt... personal dau garantie pe viata, asta daca pacul moare la usa...doare, dar asta este...
te referi probabil la un certificat valabil la nivel national.....cat priveste garantia pe care o da fiecare la nivel de labor individual nu este cazul.....fiecare raspunde pt minunatiile pe care le face urmarind o metodologie de labor neimpusa de nimeni.....asa cum spui si tu bunul simt ar trebui sa fie o garantie suficienta.....la capitolul asta mai este insa mult de lucrat....
.
Vechi 25-06-08, 16:59   #50
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca esti asa de istet - certificatul ala e TUW - cel mai bun si e valabil la nivel international, daca il ai pe ala nu-ti mai tre altul, oricum nu mi se pare justificat sa platesc acum 6.ooo euro pt. documentatie si aplicarea ISO in laboratorul meu pentru primul an si dupa aceea sa platesc o cotizatie de 1500 euro/an pt. prelungire. Stiu ca am un laborator ce poate fi certificat la orice ora ca fiind "de top" asa cum sunt sigur ca lucrarile mele sunt de calitate in conditiile in care si medicul presteaza o slefuire si un plan protetic ca atare.
.
Vechi 25-06-08, 22:30   #51
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

parca la vopsit si coafat are garantie..

sau la chirurg,sau internist,sau deramatolog..dar nuuuuuuuuuuuu vrea gheorghe sa-l tina dintii toata viata..sa fie si ieftin,aproape gratis
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-08, 01:04   #52
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nici eu nu sunt pro pentru certificatul de garantie...hai sa fim seriosi suntem oameni nu televizoare cu plasma...
Poti sa ii garantezi cel mult ca lucrarea este facuta cu toata seriozitatea si priceperea si tehnologia si cunostintele de care dispui la momentul respectiv.
Ce face pacientul dupa..si cat respecta indicatiile date de medic...e un mare semn de intrebare...e ca si cum ai umbla la sigiliu si se pierde garantia...cum ne dam noi seama daca s-a umblat la sigiluiu???

Suntem oameni,,si suntem supusi greselii..toti trebuie sa intelegem asta.
Dar nu ne scuza..si zilnic trebuie sa facem tot posibilul sa tindem spre perfectiune.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-08, 08:50   #53
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

citat:"asa cum spui si tu bunul simt ar trebui sa fie o garantie suficienta.....la capitolul asta mai este insa mult de lucrat...."
ai foarte mare dreptate, dar atata timp cat bunul simt nu vine din ambele parti (laborator-cabinet, cabinet-laborator), intr-adevar mai este mult de lucrat.
dr_savu a multumit.
.
Vechi 26-06-08, 10:50   #54
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
citat:"asa cum spui si tu bunul simt ar trebui sa fie o garantie suficienta.....la capitolul asta mai este insa mult de lucrat...."
ai foarte mare dreptate, dar atata timp cat bunul simt nu vine din ambele parti (laborator-cabinet, cabinet-laborator), intr-adevar mai este mult de lucrat.
CORECT!!!!
.
Vechi 26-06-08, 11:29   #55
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ce bine ca eu nu lucrez cu nesimtiti, ar trebui si voi sa faceti la fel Eu ma inteleg super cu medicii mei si rezolv amiabil orice.

Modificat ultima data de Td. Micky; 26-06-08 la 11:37.
.
Vechi 26-06-08, 14:28   #56
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

rezolv amiabil orice ... la sediul tribunalului local...
.
Vechi 26-06-08, 17:38   #57
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
daca esti asa de istet - certificatul ala e TUW - cel mai bun si e valabil la nivel international, daca il ai pe ala nu-ti mai tre altul, oricum nu mi se pare justificat sa platesc acum 6.ooo euro pt. documentatie si aplicarea ISO in laboratorul meu pentru primul an si dupa aceea sa platesc o cotizatie de 1500 euro/an pt. prelungire. Stiu ca am un laborator ce poate fi certificat la orice ora ca fiind "de top" asa cum sunt sigur ca lucrarile mele sunt de calitate in conditiile in care si medicul presteaza o slefuire si un plan protetic ca atare.

Ok, first of all: Adi chiar este baiat istet, second:daca vrei un labor la "standarde europene", asa cum pretinzi, ar trebui sa implementezi ISO 9001:2001 fara sa clipesti.....nu este doar o fitza asa cum pretind unii ci este o unealta clara in demersul dezvoltarii laborului tau....desigur tot ceea ce contine partea teoretica a implementarii "managementului calitatii" prin acest standard trebuie si aplicat.....ai sa vezi ca "viatza" laborului tau se va schimba....in bine desigur.....vei ajunge sa-l consideri un necesar indispensabil si nu un moft cum il vezi acum....si inca ceva: pretul este ireal, pe mine m-a costat 2500 euro cu totul initial, iar mentenantza anuala este in jur de 400 euro....
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ani, bruxism, buna, cabi, cabinet, cazurile, dintii, endo, exista, garantie, grija, iga, inceput, intrebare, lucrarea, lucrari, lucrati, luni, mana, material, medic, pacientul, probleme, protetice, proteza, salut, seama, spart, stalpi, tehnician, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Certificat de conformitate gopo Lucrul "afara" 748 21-07-17 12:37
garantie... da au ba? nico Relatia cu pacientii 70 09-02-15 23:02
Echivalare fara certificat de conformitate gopo Lucrul "afara" 86 24-08-14 12:18
duplicat certificat cmdr aci Loc de dat cu capul 4 07-05-09 15:27
Garantie !? Ce garantie? euromedica Aparatura stomatologica 13 08-02-07 07:37

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: