Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Certificat de garantie - Laborator

discutie din eugenol.ro : iar primul laborator din tara cu TUW a fost in Timisoara, al prietenului meu Voinic Catalin care stiu exact ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree12Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-06-08, 01:17   #58
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

iar primul laborator din tara cu TUW a fost in Timisoara, al prietenului meu Voinic Catalin care stiu exact cat a platit, si ce costuri presupune. Poate ceea ce platesti dumneata nu e TUW, e un altfel de certificare ISO. TUW e cel mai scump si cunoscut. Cat despre cat de mult s-a dezvoltat in 4 ani de cant cu TUW-ul au mai venit cativa medici cu fite care au fost atrasi de acest certificat, atata tot.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-08, 01:53   #59
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de "dentista" View Post
iar primul laborator din tara cu TUW a fost in Timisoara, al prietenului meu Voinic Catalin care stiu exact cat a platit, si ce costuri presupune. Poate ceea ce platesti dumneata nu e TUW, e un altfel de certificare ISO. TUW e cel mai scump si cunoscut. Cat despre cat de mult s-a dezvoltat in 4 ani de cant cu TUW-ul au mai venit cativa medici cu fite care au fost atrasi de acest certificat, atata tot.

poti sa reformulezi, te rog, caci nu inteleg nimic din "compunerea" ta....iar cand te referi la TUW, vrei sa spui TUV, iar U este cu umlaut( doua puncte deasupra)...gresesc cumva?
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-08, 10:13   #60
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da bine si asa, te uiti la detalii dar umlaut nu am pe tastatura si cu W ai dreptate e V dar poate si oboseala dupa 18 ore de munca/zi timp de 2 luni (caci e festival dentar in laborator de 2 luni) mi-a pus capac.
.
Vechi 27-06-08, 10:42   #61
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

las-o mai incet cu munca, ar fi pacat sa te pierdem...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-08, 11:56   #62
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da, mai dureaza pana la sfarsitul lui august apoi concediu, pana atunci weekenduri prelungite. WEekendul urmator merg la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , cine vine????
.
Vechi 13-07-08, 00:47   #63
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

garantie pe viata ofer la lucrari dacca pacientul moare repede, sau daca nu bea , nu mananca, nu respira.
.
Vechi 16-07-08, 11:52   #64
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ce nu inteleg e cum d...u oferiti unii garantie 5-7-10 ani garantie pe lucrare, daca pacientul nu se prezinta periodic la control, daca nu se spala pe dinti , etc.... 1 an e sufiecient.
.
Vechi 19-07-08, 17:45   #65
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Ai dreptate.Mie mi-au cerut garantie pacientii care nici in timpul tratamentului preprotetic si proprotetic nu s-au prezentat cand au fost programati. Cum sa am pretentia sa vina la control la 6 luni?(Desi am fise de observatie, numere de telefon, le spun ca trebuie sa vina la control si nu mi-e greu sa le dau telefon).Din fericire sunt foarte putini acestia.
dany76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-07-08, 01:31   #66
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

intrebare:cata garantie i se ofera unui pac operat pe cord cu inlocuire de "supapa"?

pana pe masa de operatie!!!
atunci noi ce sa garantam?
eventual cum am mai spus conformitatea ca mat din lucrare sunt cele achitate de beneficiar.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-08, 12:08   #67
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eventual o garantie strict pt piesa protetica,lucrarea,dar si asta e deja prea mult.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-08, 12:20   #68
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

lucrarea tine si 10 si 20 de ani daca pacientul vine periodic la control (macar la 9 luni), nu scoate cu dintii capace de bere, nu dezizoleaza fire de curent cu dintii, nu smulge cu ei etc... si daca medicul spune ca lucrarea e adaptata perfect si are ocluzie stabila, bine reglata. Laboratorul nu poate da garantie pt. pacient si medic. Deci 1 an si asta e prea mult.
.
Vechi 06-08-08, 17:32   #69
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ma vine unu acu sa-i fac 10 dinti de zirconiu, si ma intreaba cat are garantie, de notat ca s-a dat jos dintr-un x5 modelul nou si ca are hotel in italia, pai ce-l intereseaza cat are garantie la banii lui. offfff
.
Vechi 06-08-08, 17:35   #70
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

1 an si aia daca vine la control la 6 luni. Cand am fost la Levigno intre Elvetia si Italia si am cumparat Nokia N95 8Gb am primit un bon de casa si m-i s-a spus ca am 2 ani garantie dar nici factura pe numele meu nici certificat nu am primit. Asa ca ... ce mai vor?
.
Vechi 07-08-08, 14:54   #71
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
lucrarea tine si 10 si 20 de ani daca pacientul vine periodic la control (macar la 9 luni), nu scoate cu dintii capace de bere, nu dezizoleaza fire de curent cu dintii, nu smulge cu ei etc... si daca medicul spune ca lucrarea e adaptata perfect si are ocluzie stabila, bine reglata. Laboratorul nu poate da garantie pt. pacient si medic. Deci 1 an si asta e prea mult.
Dar poate nici nu traieste atat (poate se inneaca cu acel capac de bere) si atunci garantia este inutila!
Daca dai garantie la toti, nu are importanta nici cum este imbracat, nici din ce masina se da jos sau ce pipitza are dupa el...O dai dupa cum te lasa inima, 1 an sau mai mult...sau deloc.Ideea este sa ajungi la o intelegere cu medicul si pacientul. Daca ambii vor garantie, ar cam trebui s-o dai chiar daca nu-ti convine.
N-ai facut niciodata lucrari de-a moaca pentru familie sau prieteni? Chiar o punte totala care cedeaza, nu se stie din ce motiv, ar trebui refacuta de-a moaca. De ce? Medicul pierde bani, tu pierzi bani dar castigati un pacient fidel. Si asta, cred eu, este mai important.
Vechi 03-03-15, 10:32   #72
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nicaieri in lume nu se da garantie nimeni nu poate sa dea garantie nici macar la endo sau la o operatie intr-un spital privat dapai la lucrari
iudith este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-15, 13:46   #73
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

se pune prolema doar de "certificat de conformitate", adica asumarea resposabilitatii de catre laborator ca a folosit materiale conforme si solutii "tehnice" corespunzatoare (care intre noi fiind vorba, cred ca in proportie de 80% nu sunt, si asta nu ca ar face cineva rau cu buna stiinta, dar nivelul de pregatire a tehnicienilor de pe piata e precar).
norocul lor e ca avem un cadru legal aproximativ si ambiguu, iar pe voi medicii nu va intereseaza decat "cu cat da elementu'".
happy life !
.
Vechi 03-03-15, 14:50   #74
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
iar pe voi medicii nu va intereseaza decat "cu cat da elementu'".
Si așa turnăm o fundație solidă pentru o nouă (și inutilă) discuție în contradictoriu între medici și tehnicieni !
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-15, 11:52   #75
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

nu cred ca e cazul. asa cum noi tehnicieni cunostem mizeriile din ograda noastra, asa si voi, le stiti pe ale vostre. ca unii le neaga impotriva realitatii, e alta treaba, la fel cum sunt si ecxeptiile.
nici inutila nu este, se discuta constructiv in alte topicuri, telul este "mai bine, mai corect, mai cu viitor", nu pe baza de cearta.
toata lumea (cu creier) constientizeaza inspre ce duce trendul superficial al domeniului si e de acord ca trebuie facut ceva, ce? nimeni nu stie, sau stie dar doar se discuta.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ani, bruxism, buna, cabi, cabinet, cazurile, dintii, endo, exista, garantie, grija, iga, inceput, intrebare, lucrarea, lucrari, lucrati, luni, mana, material, medic, pacientul, probleme, protetice, proteza, salut, seama, spart, stalpi, tehnician, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Certificat de conformitate gopo Lucrul "afara" 748 21-07-17 13:37
garantie... da au ba? nico Relatia cu pacientii 70 10-02-15 00:02
Echivalare fara certificat de conformitate gopo Lucrul "afara" 86 24-08-14 13:18
duplicat certificat cmdr aci Loc de dat cu capul 4 07-05-09 16:27
Garantie !? Ce garantie? euromedica Aparatura stomatologica 13 08-02-07 08:37

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: