Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Protezare dinti cu abrazie semnificativa

discutie din eugenol.ro : Salut!Am un caz foarte dificil.Un pacient cu abrazie si cu dvo micsorat cu vreo 6 mm.Datorita neprotezarii pe hemiarcada ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-01-08, 14:55   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Protezare dinti cu abrazie semnificativa

Salut!Am un caz foarte dificil.Un pacient cu abrazie si cu dvo micsorat cu vreo 6 mm.Datorita neprotezarii pe hemiarcada 3 ,a avut loc egresia dintilor de pe hemiarcada 1.Caninii sunt abrazati aproape la jumatate fiecare.Maine pun poze.Pt inceput ma gandeam daca este o idee buna sa maresc dvo cu gutiere.
Va rog sa-mi dati niste sugestii.Multumesc!
bondari_p_c este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-08, 14:59   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default Re: Protezare dinti cu abrazie semnificativa

Citat:
Publicat initial de bondari_p_c
Datorita neprotezarii pe hemiarcada 3 ,a avut loc egresia dintilor de pe hemiarcada 1
sper ca doar ai scris gresit numerele hemiarcadelor....
Vechi 29-01-08, 18:41   #3
La primele mesaje
Fara status.

.

Asa se pare.Ops!In loc de arcada 3 este 4. Da stiu ca ai inteles,nico.
Antonia B este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-08, 20:29   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

antonia, esti univitelin cu bodnari sau care e treaba? sau pur si simplu ai doua conturi de pe care scrii alternativ?
Vechi 30-01-08, 09:15   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai Augustin,Antonia este sotia mea.Si ea este medic dentist.Cand am scris mesajul nu am observat ca sunt pe contul ei. Patzesti!
.
Vechi 30-01-08, 10:43   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deci sa revenim la subiect .Cine a marit dvo cu gutiere pt protezare de dinti abrazati?Sa imi spuneti daca merita.Oricum depinde si de pacient daca accepta sa poarte gutiere zi si noapte vreo 2 luni.
Astept raspuns.Multumesc!
.
Vechi 30-01-08, 11:36   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

zi si noapte nu o sa accepte numai daca e in concediu
pune poze.eu nu imi dau seama care si cum is abrazati...
Vechi 30-01-08, 14:15   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am avut un pacient la care am marit DVO , doar vreo 4 mm aplicand succesiv compozit pe muchiile incizale si fata ocluzala a dintilor prezenti. In momentul in care am slefuti, dimensiunea verticala a bontului era de fapt mai mare decat a dintelui initial. Poate e o idee ca sa vezi cum tolereaza inaltarea dvo.
Vechi 02-02-08, 15:04   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am spus ca pun niste poze cu pacientul cu abrazie.calitatea este proasta deoarece le-am facut cu camera intraorala.Observati spatiul interarcadic micsorat precum si abrazia caninilor.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg pop_gheorghe_008.jpg (45,3 KB, 10 vizualizari)
.
Vechi 02-02-08, 15:05   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aici se vad mai bine caninii.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg pop_gheorghe_013.jpg (52,9 KB, 4 vizualizari)
.
Vechi 02-02-08, 15:12   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce ziceti sa incerc sa maresc dvo-ul?Daca nu-l maresc nu o sa am spatiu suficient pt realizarea unor coroane cu inaltime decenta.Distanta interarcadica in intercuspidare maxima nu imi permite.Astept pareri.Multumesc!
.
Vechi 04-02-08, 11:17   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Avem si noi ceva p'aci.Nu asa de kitchland ca la peter.Da sa-i lasam in treaba lor. la cazul asta ce propunetzi?
.
Vechi 04-02-08, 14:00   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de bondari_p_c
Ce ziceti sa incerc sa maresc dvo-ul?Daca nu-l maresc nu o sa am spatiu suficient pt realizarea unor coroane cu inaltime decenta.Distanta interarcadica in intercuspidare maxima nu imi permite.Astept pareri.Multumesc!
nu ca incerci sa-l maresti ci trebuie sa l refaci; daca a ajuns in halul asta inseamna ca nu mai are dinti pe laterale nu-i asa?

nu inteleg ce vrei sa i mai faci cu gutierele; nu-ti ajunge DVO-ul initial (cel cu dintii neabrazati)?
Vechi 04-02-08, 15:21   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pt drLouis:Sa stii ca are contacte si pe molari,care sunt la randul lor abrazati. 17 16 15 X 13 12 11 21 22 23 X 25 X 27
47 X X 44 43 42 41 31 32 33 34 X 36 37
.
Vechi 04-02-08, 17:20   #15
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ma duare capu cu x-urile alea si numerotari; nu mai bine le faci niste poze in ocluzia aia busita din toate partile cu un departator din ala transparent sa vedem mai bine?

e un caz supa' nashpa; parerea mea ca trebuie imbracata tuata gura, nu poti sa-l lasi cu cioatele alea ca-n cativa ani ajunge la radacina; mai greu e cu aia egresati pe lateral ca nu cred ca stai de ingresiune orto si chestii d-astea asa ca va trebui sa-i educi cat de cat prin alte metode.
Vechi 04-02-08, 18:26   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pozele alea doua is cu departator din ala alb
Am scapat cannonul pe jos si o crapat displayul
M-am gandit sa inalt Dvo treptat cateva luni
Apoi pun provizorii adaptate la noul dvo
apoi ii pun coroane pe toti dintii.
Crezi ca ar merge,drLouis?
.
Vechi 04-02-08, 20:00   #17
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

bondari, cum ai apreciat ca dvo e micsorat cu 6 mm?
sint multe situatii cu dinti abrazati si cu dvo pastrat...
Vechi 05-02-08, 10:57   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pt nico.chestia cu Dvo 6 mm poate am exagerat.
Nu sunt eu expert ,de aceea vreau sa maresc treptat dvo mm cu mm prin gutiere.In pozitia de repaus a mandibulei spatiu vertical dintre marginle incisivilor sup si inf este usor marit.
Apoi daca nu maresc dvo spune-mi ce sa fac cu caninii si dinti egresati?
Pacientul relateaza ca mai are dureri de cap matinale.Nu stiu daca au legatura cu bruxismul sau disfunctia atm.Imi este frica ca daca maresc dvo sa nu distruga lucrarile in timp.
Daca tu ai experienta in asa ceva poti sa-mi dai niste sfaturi sau sa ma previi de anumite gresli.Multumesc!
.
Vechi 12-02-08, 18:33   #19
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am un caz cu tema propusa.Fix:Cr-Ni cu compozit;prot.acrilce.I-am propus sa-si rada mustatza ca nu da prea bine in poza.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg doa_1202830405.jpg (50,3 KB, 116 vizualizari)
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-08, 20:18   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cum a fost adaptarea la noua ocluzie?
Vechi 13-02-08, 11:40   #21
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe incisivii bimaxilari dupa endo- le-am aplicat rcr cu fibra de stica si compozit cu care am reusit destul de usor sa-i determin un spatiu de inocluzie fiziologica potrivit la caz.Ceilalti dinti mandibulari i-am "tuns" ochiometric.Am luat amprente ambelor arcade si pe sabloane de ocluzie am verificat DVO si relatia intermaxilara.Tehnicianul a montat in ocluzor modelele si a confectionat toate coroanele.Aceleasi sabloane de ocluzie le-am folosit si la confectionarea protezelor.
Adaptarea pacientului nu a pus nici-o problema.
Singura problema e pentru mine ca mi-a mai ramas dator pana ii vine pensia.
.
Vechi 13-02-08, 12:40   #22
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Crezi ca rezista incisivii cu crosete? .. plus ca sunt cam inestetice!.poate pelote?Eu as fi facut o supraprotezare eventual capse.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-08, 12:57   #23
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate rezista 3-4 ani.Ii extrag si inlocuiesc 2 dinti in proteza.Si-asa pana atunci cred ca va trebui s-o rebazez macar odata.Cu o noua proteza (totala) ii va fi mai usor sa se acomodeze.
Tuberozitatea maxiara stanga e cam nefavorabila si din acest motiv am preferat sa pastrez 11,21.Pentru inestetica ne ajuta mustata pacientului.
Cam problematic era si cu pelotele fiindca tuberozitatea maxilara dreapta si directia incisivilor maxiari ar fi ingreunat inserarea protezei cu pelote.
Prevad ca proteza se va infunda si va mobiliza spre vestibular dintii restanti refacuti de la maxilar.
In final e un tratament obisnuit,cu mijloace obisnuite,cu tenta "sociala",dar cu grija cat de cat sa refac ocluzia si macar o parte din functii sa le reabilitez.
.
Vechi 13-02-08, 13:25   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Credeti ca ar fii bine sa maresc dvo-ul direct prin lucrare protetica sau treptat cu gutiere?Deja am realizat o gutiera care sa mareasca pt inceput cu 1 mm dvo.Ma tem ca daca ridic dvo direct prin lucrare cu vreo 4-5mm pacientul nu o sa se acomodeze.Ce credeti domnu Neagu stefan?
.
Vechi 13-02-08, 23:20   #25
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie vazut cat de mare este spatiul de inocluzie fiziologica(pozitia de repaus a mandibulei).Oricum, nu poti inalta ocluzia mai mult decat e spatiul de inocluzie fiziologica fiindca atunci ar insemna ca pacientul sa stea tot timpul cu dintii in contact.La cazul meu acest spatiu era destul de mare.
Probleme mari sunt la pacientii cu abraziune,la care se adauga egresiunea sau extruzia dintilor parcelar sau pe intreaga arcada.
Dupa cum ti-ai propus,cu gutierele nu faci altceva decat sa tatonezi posibilitatile articulatiilor mandibulo-temporale de a suporta o alta pozitie pe care o aveau condilii mandibulari pana la momentul prezentarii pacientului.O inaltare de ocluzie de 4-5 mm totusi mi se pare mult prea mare si depasesti in mod sigur spatiul de inocluzie fiziologica de care vorbeam mai devreme.
Era o moda candva (pana sa apara in literatura observatiile cu privire la ocluzia functionala) sa se inalte ocluzia fara discernamant.In toate cazurie de inaltare la nimereala o ocluziei s-a observat ori ingresiunea dintilor inaltati,ori suferinte la nivel parodontal,ori modificari la nivelul ATM sau la nivelul chingilor musculare.
Cred ca are mai putina importanta daca o inaltare de ocluzie de 1-2 mm se face gradual sau dintr-odata;important e sa se faca simetric bilateral.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/3073-protezare-dinti-abrazie-semnificativa/
In tot ce facem,chiar prostii,avem un mare noroc cu capacitatea de adaptare a pacientului.Problema e cu ce pret biologic.
La cazul tau e greu sa-mi dau cu parerea fiindca nu am imagini de ansamblu ale arcadelor si nu pot vedea pe viu situatia.
.
Vechi 17-02-08, 15:28   #26
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca tot faci gutiere n-are rost sa ridici doar cu 1mm ocluzia. din cate stiu orice pacient suporta o ridicare de maxim 2mm fara nici o problema, atata timp cat este facuta simetric bilateral.

deci incearca sa-i faci gutiere de 3-4 si vezi cum reactioneaza - ar trebui sa apara dureri in atm destul de repede daca nu o suporta.

dar din nou, esti sigur ca are dvo micsorat? ce varsta are pac?
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-08, 18:35   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am avut si eu un caz asemanator,la care am inaltat ocluzia cu coroane provizorii deoarece mi se pare greu de purtat o gutiera zi si noapte; peste 3 luni vine daca totul e ok trecem la coroane
coroanele provizorii le-am facut in cabinet cu tehnica scutan dupa un wax-up facut de tehnician;gasesti asa ceva in cartea de proteica a prof. Coca
trident este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, buna, cabi, cabinet, cartea, caz, coroane, dinti, dintilor, endo, gresit, greu, gutiera, inalta, iv, loc, luni, medic dentist, mm, ocluzia, pare, prof, protezare, provizorii, pur, purta, salut, scutan, semnificativa, tehnica, tehnician

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
protezare postextractie albatros Protetica 12 06-09-10 17:42
Caz clinic: Protezare provizorie rx Protetica 22 26-10-09 14:08
abrazie inf f avansata muresan sergiu Protetica 23 28-04-08 22:25
"Protezare imediata" nest Parodontologia 2 11-04-07 08:01
protezare de succes pt resturi radiculare subgingivale eugenol man Protetica 18 15-11-06 01:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: