Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ceramica Vita-Nori-Ips-Hera ?

discutie din eugenol.ro : Stiu ca au mai fost discutii despre masele ceramice dar cand ai tu intrebari parca in niciun subiect nu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree8Multumiri
  • 1 Scris de elaenis
  • 5 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 2 Scris de rahann83

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-08-07, 01:09   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default Ceramica Vita-Nori-Ips-Hera ?

Stiu ca au mai fost discutii despre masele ceramice dar cand ai tu intrebari parca in niciun subiect nu gasesti raspuns.

Cat de curand vreau sa pot realiza coroane ceramice in laboratorul lipit de cabinetul meu stomatologic. Este un pas destul de important pentru mine si tehnician si nu stiam spre ce este mai bine sa ne orientam.

Nu am experienta prea mare in acest domeniu si nici tehnicianul astfel ca nu stim prea multe detalii despre diferite tipuri de ceramica.

Sfatul vostru care ar fi ?

Vita ? Heraceram ? Ips (Ivoclar) ? Noritake ? Alta ?
De ce e mai ok una sau alta ?

Multumesc mult
Vechi 19-08-07, 01:16   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

eu pun vita de cand am inceput., sunt multumit de estetica. am mai pus si shofu accidental insa nu mi-a placut, toate culorile bat in gri, asa or fi avand japonezii dintii necrotici
despre alelalte nu pot sa-ti dau detalii.
la vita iti recomand sistemul de culori "3D Master", usureaza mult inregistrarea culorii si rezultatele sunt mult mai apropiate de realitate decat clasicele A2, A3.
Vechi 19-08-07, 09:26   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tot Vita.
Sunt multumit.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-07, 11:12   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ca si estetica Hera imi place cel mai mult
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-07, 11:20   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ceramicile astea sunt comparabile. Diferenta o face tehnicianul, modul lui de lucru, micile lui secrete.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-07, 18:14   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

toate mi-se par la fel totul depinde de mana care o modeleaza ....
shofu si vita sunt preferatele mele numai ca nu stiu pe nimeni sa puna shofu in bucuresti am lucrat cu shof o perioada destul de lunga in afara granitelor si parerea mea este ca este cea mai ok pe front
P.S daca stie cineva cine lucreaza cu shofu mar interesa sa aflu
P.S.2 Scuzatimi scrisul si gramatica etc ...
Razwan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-07, 21:59   #7
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default D'sign

Eu ti-as recomanda Ivoclar, si de la ei ceea ce este mai nou,

bafta!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-07, 00:46   #8
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ivoclar... Noritake greu de lucrat cu ea, se trage...

Vita depasita...

La ivoclar logistica e varza din pacate... fereste-te sa ai treaba cu dna czimmerman... prietenii stiu de ce
Vechi 20-08-07, 00:46   #9
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

aaa... si ce tehnician ii ala de nu stie cu ce se mananca ceramicili?
Vechi 20-08-07, 01:03   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io ma dau cu kiss
sau mai bine zis tehnicianul se da cu kiss
io cimentez
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-08-07, 00:43   #11
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Probabil ca o sa alegem Ivoclar.
Vechi 21-08-07, 12:28   #12
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

noua ne place Duceram Kiss...ivoclar nu am incercat
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-07, 00:39   #13
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Noi lucram cu hera. E ok momentan. Dar cum zicea si augustin: depinde mana care o lucra.
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-08-07, 17:34   #14
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Cat de curand vreau sa pot realiza coroane ceramice in laboratorul lipit de cabinetul meu stomatologic. Este un pas destul de important pentru mine si tehnician si nu stiam spre ce este mai bine sa ne orientam.
Asa cum au spus-o si altii, si parerea mea este ca nu conteaza tipul ceramicii, conteaza rabdarea, talentul, placerea de a lucra a tehnicianului care in timp, odata cu experienta va da maestria. Asta nu inseamna ca factorul medic nu conteaza dar probabil mai putin si poate mai mult capacitatea de a colabora a medicului cu tehnicianul si de a cunoaste posibilitatile si limitele fiecaruia. Asa ca daca lipseste experienta de ambele parti sa nu te astepti la minuni cel putin la inceput.
In al doilea rand daca investitia financiara este si a ta, ar trebui sa va orientati spre o oferta cat de cat favorabila, cuptor/set ceramica/accesorii, cred ca si asta conteaza...merita studiata piata.
In al treilea rand: neaparat un curs pentru tehnician in ceramica aleasa, un curs de incepator si apoi de avansat.
Asa ca sunt destul de multi bani si timp de investit, trebuie cautata o oferta favorabila, firma mai putin conteaza.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-09, 15:26   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sal,eu am lucrat Noritake si nu prea am fost multumit,e lipsit oarecum de cromatica,da o nuanta de gri,e lipsit de culoare.Acum folosesc HERACERAM de la Heraeus Kulzer.Sunt f. incintat de aceasta ceramica,daca ai putina imaginatie cromatica(ochi) e ok.Nu e pretentioasa ca VITA de exemplu,are temp joasa si scurta de ardere. HERA(880 grade si 9 min dentina) iar NORITAKE(960 si 10 min dentina).Incearca...SUCCES
daniil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-09, 15:27   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

uite putin pe topicul "Arta ceramicii". multe de acolo sunt noritake, si nu poti zice ca nu au cromatica.
Vechi 18-01-09, 01:25   #17
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

neatza!
unele e minerale altele semi shi unele sintetice.
cromtica ok deja cam au toate ceramicile de pe piatza.
daca vrei ceva ok d.p.d.v. al croma, stabilitate shi aprovizionare(ca pretul e cam la fel) eu zic INITIAL de la GC,ca frumos e shi ivoclr(IN LINE) shi kiss shi altele dar aprovizionarea....shi altele.
cu GC E TOTUL OK.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-09, 11:24   #18
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Initial a fost duceram, apoi shofu, iar de aproape un an am trecut pe noritake.....sincer mie mi se pare cea mai buna alegere de pana acum si chiar sunt multumita de cromatica
veghesa a multumit.
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 15:33   #19
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

problema are mai multe aspecte, din pacate parerile medicilor in aceasta privintza e limitata la "ce se vede".
sa detaliez:
in analiza unei ceramici eu urmaresc:
1. fidelitatea cromatica (raportata la sistemul de referintza corespunzator VITA classic sau 3D master)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/2346-ceramica-vitanoriipshera/
2. gradul de transluciditate/opalescenta
3. coeficientul de contractie
4. posibilitatea machiajului cu ajutorul truselor optionale
5. nu in ultimul rand usurinta utilizarii.( daca ar fi arta pura nu am taia la sfarsitul lunii atatea chitante )

caracteristicile unei ceramici nu se deduc din lucrari de prezentare!!!!! multa lume cade in aceasta capcana. cu orice tip de ceramica poti sa faci, ceva sa arate bine daca ai skilul necesar. asa cum o femeie frumoasas nu e doar atunci cand se machiaza/aranjaza impecabil. aspectele astea trebuie sa vina cumva natural, si nu induse.
un dinte poate arata f natural (vital prin diferite aspecte-cromatic/trnsluciditate etc) lucrat simplu, cu straturi de dentina/incizal, eventual f putin maciaj extern (glazuri). atunci ceramica e intr-adevar "buna".
cand trebuie sa arzi inca din faza de dentina tot felul de "efecte", de deep dentin, bla bla bla, alte asemenea artificii pt a obtine ceva similar cu prima varianta asta nu e bine.
o foarte mare parte din aceste aparent supersecializari in ceramica nu sunt altceva decat tehnici de promovare, de marketing pe o piata destul de incarcata.
repet, "efectele" cromatice trebuie folosite pt a obtine un rezultat deosebit, dat de compexitatea cazului si nu pt a face un dinte cu aspect banal (banal=clasic, nimic deosebit)
aspectul ceramicii il vazi doar atunci cand arzi dentina fara straturi de incizal/transparent. asa se alege, asa se verifica transluciditatea.
hera spre ex se lugreaza dificil datorita granulatiei mai a particulelor, dificil in sensul modelarii, are aspect f opalescent, pt a avea vitalitate trebuie folosite variate straturi.
noritake cum mai spunea cineva e foarte cenusie, mult spre gri (nu discutam de lucrari de expo, doar dentina+incizal).
kiss nu mi-a placut aspectul (cam laptos).
ivoclar- coloristica usor artificiala, fluorescenta...in rest impresie buna
GC- doar un test, impresie buna.
compromisul ideal pt mine este VITA VM13 asta urmarind aspectele mai sus mentionate
daca cineva mi-ar plati corespunzator o lucrare realizata din miliarde de straturi shi add-on-uri as face-o cu cea mai mare placere, e visul meu. dar pana atunci trebuie sa fim atat "estetici" cat si practici. asta e compromisul situatiei noastre profesionale
cu stima!
shooter, sig, veghesa si alti 2 au multumit.
.
Vechi 24-01-09, 17:53   #20
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

parera mea este sa folositi vm 13.am lucrat si cu ivoclar si noritake dar nu am fost multumit prea sterse in comparatie cu vm 13.Si hera e f.buna dar acolo trebuie sa ai putina experienta sa o poti folosi.
lucia.vinca@yahoo.com este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-09, 10:20   #21
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

problema nu are o rezolvare simpla. in concluzie nu e o formula care sa-tzi deduca rezultatul. suntem oameni, suntem diferiti, sunt particularitati. trebuie incercat si vazut cu care obtii rezultatele dorite. imagineza-ti ca lucram cu un material (estenia) si toata lumea din laborator il ura. e drept ca se lucra foarte dificil, dar cu rabdare si mai multa atentie faci lucrari f reusite. eram singurul caruia ii placea...
***************** dar daca aveti calitatile necesare o sa reusiti la un moment dat. nu va grabiti cu asta insa

Modificat ultima data de nico; 25-01-09 la 12:15.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-09, 11:20   #22
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si eu folosesc Vita VM13 si sintem fff.multumiti(th+dentist+pacient),iar eu pot spune ca sint un ucenic in ale ceramicii
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-09, 19:30   #23
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si eu folosesc vm13 si pot spune ca e bunaaaaaaaaa
misuct este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-11, 02:36   #24
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
+1 (+1/-0)     

Am atasat un top realizat de reality esthetics in 2005. Pe atunci hera era considerata cea mai tare. Are cineva date mai recente?

Culoarea e cea mai arzatoare problema, cea mai greu de nimerit, si aici probabil ca Vita e pe primul loc. In afara de rezultatul estetic si usurinta cu care tehnicianul reuseste sa ajunga la acest rezultat, eu ma mai gandesc si la rezistenta la fractura, preparatiile ''suportate'' sau necesare si fluorescenta (pt discomani).
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf Ceramics 2005.pdf (6,18 MB, 190 vizualizari)

Modificat ultima data de shooter; 03-03-11 la 11:36.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-06-12, 17:56   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Ivoclar Ips D.Sign,sunt incantat de ea.adevarat se lucreaza mai greu,coeficient de contractie mai mare.
Elon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-13, 15:29   #26
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

uff.... ivoclar vita hera, noritake willy geller etc. eu am folosit din toate cate putin, cel mai mult hera si willy geller dar am lucrat si cu vita wmk master vita omega900 si d.sign de la ivoclar!am facut cateva elemente de noritake! trag linie....dupa multe incercari de a scoate un rezultat cat mai bun din opacdentina dentina si incizal fara prea multe efecte...
1heraceram.... parerea mea e ca e o ceramica proasta!culorile nu sunt definite, nu are transparenta e mai deschisa daca se arde de mai multe ori se prabusesc cuspizii si marginile incizale, da senzatia de cristalizare si foarte sensibila la ochi de broasca la mai multe arderi. singurul avantaj sunt contractiile mici ale ceramicii.si se pune usor,daca esti atent 2 arderi sunt farte suficiente!
2.willy geller creation e muuuult mai ok, cromatica bunicica si contractii mici- costuri mai mari
3 ivoclar d.sign cromatica buna contractii mari necesita si 4 arderi din pricina contractiilor, se pune mai greu dar rezultatele sunt bune si e scumpa
ivoclar inline .... culorile sunt distorsionate
4vita vmk master cromatica bunicica, dar si asta are contractii!se pune greutz!
5 noritake...contractii medii timpi mai mari de ardere, culoarea imi pare o idee mai deschisa decat cea din cheia de culori
in concluzie... cea mai buna ceramica e cea cu care te obijnuiesti, daca nu iti place ceva... cauta sa o schimbi, poate dai de una mai buna!incepe cu 1-2 culori a2-a3 in cazul in care nu iti place sa poti sa te scapi de ea!in cazul in care te incanta sa poti sa iti completezi trusa de culori!daca nu ies culorile intreaba prietenii poate exista ceva schipsuri care le inveti din experienta sau le furi de la colegi! si daca ai la cine sa ceri pt 2-3 elemente sau sa stai langa vreun coleg.... asta ca sa eviti investitia!(nu sunt deacord cu varianta 2 pt ca 2-3 elemente nu sunt de ajuns ca sa cunosti o ceramica)
shooter si paulpol87 au multumit.
rahann83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, afara, buna, cabi, cabinetul, ceramica, ceramice, coroane, curand, diferite, discutii, domeniu, experienta, hera, heraceram, important, intrebari, ivoclar, laboratorul, meu, mine, raspuns, stiam, stoma, stomatologic, tehnician, tehnicianul, vita

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Asociatia "Pro Vita" stomic Activitati civice 70 15-07-13 18:37
Cat de util vi se pare VITA EasyShade Compact Dr.T Aparatura stomatologica 42 16-03-12 14:57
ceramica vita se ,,incarca,, in timp? davidov Protetica 20 03-07-09 23:32
Cuptor ceramica vita vacumat 100 cristi157 Ceramica 1 24-03-09 22:43
Un gest de binefacere!!!help Pro Vita stomic Aparatura stomatologica 4 07-07-08 13:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: