Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

unde va ajunge stomatologia ?

discutie din eugenol.ro : la cererea fanilor, avem in fata una bucata punte, schelet zirconiu, preparatii cu prag, realizarea cad-cam dupa pricepera mea. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree24Multumiri
  • 1 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 3 Scris de aurelian
  • 1 Scris de Piulitzul
  • 1 Scris de pup
  • 5 Scris de Dani Sîrbu
  • 2 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 5 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de CIOBOTEA LIVIU

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-06-14, 14:52   #1
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default unde va ajunge stomatologia ?

la cererea fanilor, avem in fata una bucata punte, schelet zirconiu, preparatii cu prag, realizarea cad-cam dupa pricepera mea. pret de laborator 120 ron (cu ceramica) lucrarea are unda verde (nu e considera esec).
pentru doritori, nu cereti date de contact ca nu am.
preutul din punctul meu de vedere este dumping.
realizarea e de malpraxis.
avem colegiu al medicilor, avem otdr, nu avem reactii.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMAG0783.jpg (43,1 KB, 145 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG0787.jpg (53,7 KB, 116 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG0789.jpg (52,3 KB, 119 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG0790.jpg (35,9 KB, 126 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG0791.jpg (36,6 KB, 118 vizualizari)
Dani Sîrbu a multumit.
.
Vechi 20-06-14, 15:01   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

de la cine sa ai reactie??? ma faci sa rad, Romania e tara formelor fara fond, normalitatea va incepe peste inca 20 de ani
KLMircea, Tudor G. si denta au multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-14, 15:04   #3
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

retorica e intentionata
.
Vechi 20-06-14, 17:15   #4
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Oare ce am putea spune ?? Fara cuvinte !!
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-14, 18:31   #5
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+0/-8)     

auzi eu zic asa :

iei modelul ala, te duci la dr care l-a "comandat" il pui sa deschida gura si il bagi , defapt nu , il fortezi pe gatul lui pana ce vezi ca ii vine sa vomite si atunci il bagi mai tare !!!! uite de asta vin toti cu pretentii de tot felul ...ca stiu ca se poate !
BigMoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-14, 00:13   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
+4 (+4/-0)     

terbuie sa revin cu comentul de l-am pus mai de mult la comentariile vehemente cand un dr a postat o panoramica cu o radacina lasata sub lucrarea pe implanturi. toti iau sarit in cap cu malpraxis cu idioteniii cu aiureli...pana cand omul un pic socat a zis ca daca nu va pricepeti..macar intrebari...si a zis ca e aditie osoasa acolo si deaia se vede pe rx asa. si spiritele sau mai calmat..asa cum ar trebui sa fiti si voi mai calmi si retinuti in comentarii de jenul asta...cred ca o umila parere spusa cu retinere si gratie ar fi mai usor de inteles decat sinste vehemente aiurea
k_robert a multumit.
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-14, 06:09   #7
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
-1 (+0/-1)     

unde sa mearga stomatologia? inainte cu bune si cu rele e ca in viata nu?diferenta intre astfel de medici si indianul care face proteze pe strada pe un covoras jegos e ca el vinde "zirconii" .Am o curiozitate Liviu cum ai obtinut modelul ala?Uff din pacate etica si deontologia nu sint discipline in programa universitara,cel putin eu nu am cunostinta sa fie
Lore.dana a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-14, 09:30   #8
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pentru ca stomatologia de nivel inalt nu produce BANI in Romania, ci doar PACIENTI MULTUMITI, ne luptam pe piata cu asemenea lucrari. Eu ma intreb de ce mergem la cursuri, daca oricum nu vrem sa punem in practica nimic??? Degeaba facem zirconii, emax-uri, praguri, stratificari complexe, daca nu stim ocluzologie! Din pacate doar un procent ffff mic de medici inteleg ca cele 2 arcade dentare functioneaza bine daca si numai daca au fost "ascutiti" toti dintii. Arcada sup isi indeplineste functia doar impreuna cu arcada inf. Avem un sistem dintat de "macinare". De ce nu intelegem asta? Se spune: Pacientul nu-si permite! Atunci de ce-si schimba masina, culoarea casei, geamurile, hainele, telefoanele care inca merg, calculatoarele... ? La omul cu adevarat sarac, se cade sa-i facem o lucrare f buna gratis, insa la cel ce are si nu vrea un lucru bun, ar trebui sa-i aratam usa, in loc sa-i facem asemenea constructii lipsite de forma si functie. Oare ne vom trezi vreodata din goana aceasta dupa bani?
Vechi 21-06-14, 16:08   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pentru pacientul de mai sus, o proteza totala maxilara va fi un pas inainte dpdv estetic.
omul cred ca o sa-si ceara banii inapoi cand o sa vada ce i se pune in gura.
castigat e cel care sta departe de cazurile astea, daca nu le poate rezolva ideal. nu cred ca te imbogatesti cu 120 roni...
e asta un caz la care pacientul a aprobat provizoriile sau medicul a trecut direct la lucrarea la gata?
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-06-14, 12:17   #10
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
Oare ce am putea spune ?? Fara cuvinte !!
nu putem spune nimic, dar cineva poate sa TRIMITA CONTROALE SI LA ASTIA nu DOAR la unora care oricum suntem cu acatele la zi sa zicem iar preturile practicate trag preturile in sus nu in jos.

Citat:
Publicat initial de BigMoon View Post
auzi eu zic asa :

iei modelul ala, te duci la dr care l-a "comandat" il pui sa deschida gura si il bagi , defapt nu , il fortezi pe gatul lui pana ce vezi ca ii vine sa vomite si atunci il bagi mai tare !!!! uite de asta vin toti cu pretentii de tot felul ...ca stiu ca se poate !
iau scrisele tale ca pe un protest si o indignare normala si nu ca pe o indemnare la violenta. nici macar indignarea nu mi-o pot expune, crezi ca medicul nu stie ce face?

Citat:
Publicat initial de Piulitzul View Post
terbuie sa revin cu comentul de l-am pus mai de mult la comentariile vehemente cand un dr a postat o panoramica cu o radacina lasata sub lucrarea pe implanturi. toti iau sarit in cap cu malpraxis cu idioteniii cu aiureli...pana cand omul un pic socat a zis ca daca nu va pricepeti..macar intrebari...si a zis ca e aditie osoasa acolo si deaia se vede pe rx asa. si spiritele sau mai calmat..asa cum ar trebui sa fiti si voi mai calmi si retinuti in comentarii de jenul asta...cred ca o umila parere spusa cu retinere si gratie ar fi mai usor de inteles decat sinste vehemente aiurea
nu vad de unde e paralela. medicul propune zirconiu la pret de provizorii, pacientul constientizeaza "ocazia unica" si accepta rezultatul "la banii astia" unde pretentiile sunt in consecinta.
acum ca pacientul poate prezinta o inteligenta precara, nu putem spune asta despre medicul respectiv. unul stie ce ar trebuie si poate aprecia corect nivelul rezultatului, celalalt habar n-are. el stie ca isi cumpara mertzan nu pret de logan.

Citat:
Publicat initial de pup View Post
unde sa mearga stomatologia? inainte cu bune si cu rele e ca in viata nu?diferenta intre astfel de medici si indianul care face proteze pe strada pe un covoras jegos e ca el vinde "zirconii" .Am o curiozitate Liviu cum ai obtinut modelul ala?Uff din pacate etica si deontologia nu sint discipline in programa universitara,cel putin eu nu am cunostinta sa fie
pai in ritmul asta cred ca poti taia "bune" din formularea ta
nu pot sa-ti raspund la curiozitatea ta....cred ca intelegi .

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Pentru ca stomatologia de nivel inalt nu produce BANI in Romania, ci doar PACIENTI MULTUMITI, ne luptam pe piata cu asemenea lucrari. Eu ma intreb de ce mergem la cursuri, daca oricum nu vrem sa punem in practica nimic??? Degeaba facem zirconii, emax-uri, praguri, stratificari complexe, daca nu stim ocluzologie! Din pacate doar un procent ffff mic de medici inteleg ca cele 2 arcade dentare functioneaza bine daca si numai daca au fost "ascutiti" toti dintii. Arcada sup isi indeplineste functia doar impreuna cu arcada inf. Avem un sistem dintat de "macinare". De ce nu intelegem asta? Se spune: Pacientul nu-si permite! Atunci de ce-si schimba masina, culoarea casei, geamurile, hainele, telefoanele care inca merg, calculatoarele... ? La omul cu adevarat sarac, se cade sa-i facem o lucrare f buna gratis, insa la cel ce are si nu vrea un lucru bun, ar trebui sa-i aratam usa, in loc sa-i facem asemenea constructii lipsite de forma si functie. Oare ne vom trezi vreodata din goana aceasta dupa bani?
dani, n-ai de unde frate. abordarea din domeniu are ca punct central transferul de masa monatara din buzunarul pacientului, pardon, clientului in buzunarul medicului/tehnicianului. forma in care se ajunge la acest act financiar nu mai are nici o legatura cu principiile medicale.
in cele mai rafinate medii ale ocluzologiei se recomanda mai nou un echipament copycat/china/ape internationale/brazilia/plastic made look-a-like la 3 lei 50. ce crezi ca spune lumea despre mine/tine care dezaprobam astfel de scule? situatia e overall.

Citat:
Publicat initial de udem View Post
omul cred ca o sa-si ceara banii inapoi cand o sa vada ce i se pune in gura.
no o va face si nu o fac multi. accepta povesti despre materiale pretentioase la bani putini iar asteptarile pacientului sunt in consecinta.
de ce crezi ca romanii cumpara masini la 10.000 cu peste 200.000 km (120.000 pe bord) din care curg toate fluidele si bat toate articulatiile, si nu un logan nou?
Tudor G. si BigMoon au multumit.
.
Vechi 23-06-14, 09:45   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eu nu vad nimic in neregula aici.

Ce vad: un model turnat pe o amprenta luata defectuos, probabil in viteza sa nu stie "proprietarul". Banuiesc ca amprenta a fost luata peste modelul de lucru cu scheletul de zirconiu pe el. posibil, dar mai putin probabil, a fost luata la proba scheletului in cavitatea orala.

Pot sa apreciez ceva pe acest model?

Adaptarea la praguri ? Nu, nu vad deloc zona asta

Panul de tratament? Nu, nu stiu care este. Poate ce vad aici este doar o parte dintr-un plan complex, poate sunt in plan sau deja sunt inserate niste implanturi.

Gandirea corecta a unei reabilitari orale, corecta si complexa? Nu pot exclude, din nou.

Repet, vazand doar datele oferite de acest model, eu nu pot exclude un plan de tratament corect.
Dentamax, irenna, titiluka si alti 2 au multumit.
Vechi 23-06-14, 09:49   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Aaaaa, nu avem reactie a CMDR si OTDR??? La ce sa reactioneze? Ca pe masa de lucru dintr-un laborator exista un model???????? Serios acum.

Din cate stiu, CMDR nu prea se sesizeaza din oficiu, adica nu umbla cineva pe strada sa vada lucrarile dentare ale oamenilor , sa le aprecieze si sa ii intrebe unde au fost realizate.
E necesara fie o reclamatie directa fie o situatie mediatizata pentru o eventuala autosesizare.
Dentamax si irenna au multumit.
Vechi 24-06-14, 12:47   #13
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

vezi aiurea-ntramvai da sa fiu plastic. vezi un model turnat intr-o amprenta luata in cavitatea orala la proba scheletului. adaptarea care se vede e cea de pe preparatie. nu vezi adaptarea la proaguri, ai dreptate, nici eu )))
iti mai spun eu ce vezi. vezi lucrari facute de pseudo-laboratoare la preturi infime, care nu respecta nici una din criteriile unei restaurari protetice: refacerea morfologiei, functionalitatii si a esteticii.
si gandirea planului de reabilitare e extrem e complex, te asigur )) oricum nu despre asta este vorba.
ce mai e de vazut? ce atitudine ar trebui sa ia cei in masura?
iti raspund tot eu. reacte la valul nou de abordare a pacientului ca pe un instrument de facut bani. propunerea ca lucrari a unor esecuri absolute pe considerentul unor costuri reduse. inducerea pacientului a uneui nivel redus de asteptari pe aceleasi considerente "macar e ieftin". daca pana acum mai vedeam adaptari de genul "intra unghia sub lucrare" la metalo-acrilice sau alte lucrari low-end, incep sa vad asta la ceramica pe zirconiu. daca nu va deranjaza, e perfect. e tara potrivita.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/19299-ajunge-stomatologia/
modalitatea de obtinere a modelului nu e interesanta, dar pentru curiosi pot raspunde in PM, ca sa nu mai fabulam inutil.
cred ca mai interesant e calitatea precara care a ajuns si in segmentul HIGH END:

Modificat ultima data de CIOBOTEA LIVIU; 24-06-14 la 13:18.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-14, 12:51   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

toate cele enumerate de tine (ma) deranjeaza rau de tot. Tot ce spun este ca e greu sa emiti judecati precise vazand doar un astfel de model. probabil ca realitatea din cavitatea orala era mult mai dramatica decat ce se vede pe model.

Apropo, de ce a primit unda verde lucrarea din partea medicului?
Tudor G. si CIOBOTEA LIVIU au multumit.
Vechi 24-06-14, 13:17   #15
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ai cateva detalii pe privat.
.
Vechi 24-06-14, 14:58   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu vad care e problema. Ce ma interesează pe mine ce face altul? Eu imi vad de treaba mea si fac ce pot si cat de bine pot. Si eu vad in fiecare zi tratamente endo la pret de dumping facute cu dinamita. Sta in puterea noastra sa ne alegem pacientii/colaboratorii si sa ii educam. Inca mai sper ca dezastrele stomatologiei se vor elimina singure prin lipsa pacientilor.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
BorYs a multumit.
Vechi 24-06-14, 15:16   #17
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pai tocmai in asta sta grotescul situatiei. situatia actuala a ajuns la modul asta prin proportiile bisnitarelii. tu care esti corect si refuzi un caz aberant, astepti sa se faca curatenie de la sine cand langa tine sunt 5 cabinete de unde unii il prostesc pe acel pacient ca il va face impecabil. oamenii sun relativ saraci si predispusi sa creada in minuni ieftine si mai putin sa aprecieze ca un rezultat bun vine cu niste costuri pe masuta.
societatea are apucaturi bizare iar elitele au rolul de a face reguli in asa fel incat lucrurile sa nu o ia razna. asa sunt preturi minime in alte tari, asa sunt reguli ca fiecare cabinet sa colaboreze doar cu laboratoare acreditate, cu acte de provenienta a materialelor, calitate controlata si trasabilitate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=19299
altfel tu poti astepta linistit ca si mine sa se intample minunea. lumea merge in alta directie my friend si daca stam ca amamaligile....vai de noi.
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de CIOBOTEA LIVIU; 24-06-14 la 22:08.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-15, 13:10   #18
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Nu vad nimic clar pe un asa model ca sa poata fi comentat, mi se par niste aiureli doar.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-15, 17:30   #19
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Pacientul ăsta își merită soarta. Atâta ceri ,atata primești. Se presupune ca ești atent pe ce îți cheltui banii ,mai ales cand e vorba de sanatatea corpului tău.

Modificat ultima data de nico; 27-12-15 la 23:56. Motivul: mesaj initial invizibil
MarianVaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., cad-cam, ceramica, dori, doritori, lucrarea, preparatii

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: