Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Proteze maxilo - faciale

discutie din eugenol.ro : E un subiect care mi-a trezit interesul in ultima vreme, mai precis de cand un prieten de-al meu face ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de Dr.dre
  • 1 Scris de Dr.dre
  • 1 Scris de Fane

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-08-13, 15:05   #1
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Proteze maxilo - faciale

E un subiect care mi-a trezit interesul in ultima vreme, mai precis de cand un prieten de-al meu face exenteratii sau evisceratii (oculare) in diverse cazuri, nu numai in cancere si oamenii supravietuiesc mai mult de 5 ani, prin urmare, insista el, au nevoie de proteze. Nu prea face nimeni in Iasi asa ceva si ma gandesc sa ma apuc eu. Problema mea e ca nu am facut niciodata si nu stiu daca inafara de acrilat dur (care am inteles ca se prepara la ochi in ceea ce priveste nuanta) exista si un acrilat flexibil sau un silicon pe care l-as putea folosi pentru a realiza, intrucatva, mobilitatea periferica a protezei si un ventil mai eficient, pentru ancorare? Care o fi procedeul de polimerizare? Acelasi cu cel de la totala la acrilatul dur si unul similar protezei flexibile la cele maleabile, cu injectie? Apoi ma gandesc ca imi trebuie ceva machiaje pt defectele tegumentului, (majoritatea pacientilor au peste 50 de ani) si, de ce nu, ceva par Stie cineva ceva despre asta? Ceva materiale disponibile? Niste truse speciale, cum erau cele pentru ochi? Multumesc!
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-13, 17:41   #2
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

chiar si in germania sunt f. putini care stiu sa faca. Decand chirurgia microvasculara este standard in BMF nu mai este asa des nevoie de proteze maxilo-faciale. (BTW: reconstructia se face in Germania de obicei in aceas operatie)
In Essen Chirurgia BMF este renumita pt. partea de orbita. Au un tehnician specializat care face proteze super. Nu stiu daca este angajat sau daca doar colaboreaza (prob. colaboreaza). Dece nu intrebi daca te lasa sa te uiti. Stiu ca nu prea se da mai departe aceasta meserie (cel putin asa mi-a povestit tehnicianu cand facut o hospitatie la bmf) dar avand in vedere ca esti din romania s-ar putea sa nu-i pese de concurenta etc.
Dan Amarandei a multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-13, 19:50   #3
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tot partea de orbita m-ar interesa si pe mine initial. Eventual si nasul. Ce se face la Bucuresti e de-a dreptul rudimentar, m-as orienta si eu catre ceva mai inalt.. As aprecia, daca se poate un mesaj (privat) cu ceva mai multe detalii.. Multumesc!
.
Vechi 20-08-13, 21:44   #4
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

in germana scrie mai mult decat in engleza.
Cred ca este un start bun. Poti lua legatura cu ei.

la rubrica membri gasesti o lista cu "epiteticieni" acreditati...

Modificat ultima data de radualionte; 21-08-13 la 08:22.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-13, 22:14   #5
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ai dat cautare pe Google dupa "epiteze" ?Apar tot felul de rezultate ...
Vechi 20-08-13, 23:45   #6
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
Ai dat cautare pe Google dupa "epiteze" ?Apar tot felul de rezultate ...
Oricat de mult indragesc eugenol.ro, in sufletul meu va ramane intotdeauna google primul )) Sigur ca am cautat, am cautat chiar si pe a doua pagina (semn de disperare si nu am gasit nimic sa ma multumeasca.. Pot sa spun insa, ca dupa cca 15 video-uri de pe youtube am gasit un furnizor de latex nimeni nu prea lucreaza cu latex la noi, majoritatea cu acrilat. Doar ca arata mult prea fals pentru gustul meu..

Citat:
Publicat initial de Dr.dre View Post
in germana scrie mai mult decat in engleza.
Cuuuulmea ironiei e ca am facut germana la scoala ca limba straina principala. Si mi se pare ca astia aici scriu in japoneza... Daca eram mai atent... Vielen danke, mein freunde!
.
Vechi 21-08-13, 19:07   #7
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

la sfarsitul catalogului de la bred..t erau prezentate produse si truse pt asa ceva. tot acolo scria ceva si de cursuri.
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., bmf, cazuri, chirurgie, diverse, folosi, gandesc, totala

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: