Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Refacerea unui zambet

discutie din eugenol.ro : Pacienta in varsta de 25 de ani se prezinta cu... Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] Link [ ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree21Multumiri
  • 4 Scris de dr.Octavian.D
  • 4 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de raulsiladi
  • 1 Scris de pup
  • 2 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de pup
  • 7 Scris de augustin
  • 1 Scris de rumbu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-08-12, 00:02   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+2 (+2/-0)     
Default Refacerea unui zambet

Pacienta in varsta de 25 de ani se prezinta cu...

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

...dat jacket jos, obturatii, slefuire, amprentare...

...proba capelor...

Cimentare...

dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 05:39   #2
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
-1 (+2/-3)     

Caz foarte greu
Aspect pozitiv:tinind cont de la ce s-a plecat,pacienta sigur e fericita
negativ:ma voi referi doar la 2 puncte a)unde-i snurul de evictiune?
b)amprenta cu deficiente mari
De ce te-ai chinuit sa slefuiesti cu prag?pentru ca in amprenta limita preparatiei se poate doar ghici ,nu are continuitate pe toata incercuirea
Concluzia o intuiesti?e o vorba:decit un prag defect mai bine o tangentiala sanatoasa!!!
Vor fi multe critici dar sa nu te necajesti,pentru nivelul de asteptare al tau si al pacientei este "un succes"
Spor
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 09:01   #3
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+3 (+3/-0)     

Pup sa stii ca amprenta e chiar ok avand in vedere ca a fost luata intr-un singur timp si el a pus wash pe toti dintii, ceea ce nu e necesar Octavian ca iti va face priza cel de pe bonturi...
Daca un tehnician nu vede pragurile pe modelul turnat dupa amprenta aia sa stii ca se uita la el cu ochelari de sudura ...hi hi

Si nu poti incuraja un tanar (sau pe oricine) sa faca tangentiala cand are ferrule, oricat de novice ar fi in slefuirea cu prag....ieri alataieri il criticam ca pune cazuri de tangentiala pe dinti cu ferrule si azi tu ce faci? io nu te inteleg...

Modificat ultima data de dr.Brata; 30-08-12 la 10:13.
dr.Brata este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 09:05   #4
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Frumos.
Un mic amanunt... nu mai te chinui sa pui si pe bonturi fluid, pune direct in lingura peste chitos. O sa iasa ceva mai bine amprenta.

Modificat ultima data de Dentamax; 30-08-12 la 09:06. Motivul: ti-a zis si Brata observ acum :P
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 09:16   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Frumos.
Un mic amanunt... nu mai te chinui sa pui si pe bonturi fluid, pune direct in lingura peste chitos. O sa iasa ceva mai bine amprenta.
nu prea cred...maicales daca iei intr-un singur timp
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 10:01   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Ce fel de ghidaj ai facut pe lucrare pt miscarea de lateralitate si de ce nu ai solidarizat? Estetica era atat de importanta sau sunt si alte motive?
Din ce vad estetica inaintede tratament lasa mult de dorit ca sa fie un pacient asa pretentios.

Intreb pt ca lucrarea PM - lateral trebuie sa suplineasca un canin si imi pare cam la limita, nici PM nici lateralul nerezistand fortelor laterale ale unui ghidaj canin.
Multumim de share

PS Impune-i pacientului o igiena riguroasa ca poate se va gandi ca are dinti de ceramica si nu mai trebuie sa se spele pe dinti si iti va strica munca.
Vechi 30-08-12, 13:01   #7
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-1 (+0/-1)     

@pup: amprenta este ok, este luata cu 2 fire de retractie. Premolarul a fost rorar in ax si deaia pragul la el e mai ciudat si asta se vede si pe amprenta. in rest lucrarea este foarte bine adaptata pe prag.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/16588-refacerea-zambet/

@eugenol man: ghidajul lateral se face pe premolar si pe incisivul lateral. Asta cu igiena este o chestie foarte relativa din cate am observat. le zici de igiena ii motivezi...ei zic da da da si cand vin peste 2 saptamani tartru si placa bacteriana ca la inceput si iti mai si zic..."sa stiti ca vin de la munca si nu am apucat sa ma spal pe dinti"...si eu vad ca nu e trecut cu periuta pe acolo de zile bune. Eu ca oricare imi fac datoria sa le spun, restul depinde de ei.
Apropo, ca nu a zis nimeni nimic si ma asteptam sa zica, de tartru...i-am facut si detartraj, la urma ce-i drept dar i-am facut.

Motivul pentru care am facut coronite individuale a fost cel estetic pe de-o parte dar mai mult inclinarea spre vestibular a lateralului si tare mi-era ca nu va intra scheletul. Am incercat sa il aduc cat de cat in ax dar il decimam si am preferat sa fac pe centrali coronite individuale.

P.S. Amprenta este luata in 2 timpi. Stiu ca de obicei daca iau cu "wash" pot lua si intr-un singur timp dar am preferat sa iau in 2 timpi.
.
Vechi 30-08-12, 13:28   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
ghidajul lateral se face pe premolar si pe incisivul lateral.
Doar premolarul este echipat sa reziste, dar doar partial la forte de lateralitate. Lateralul nici atat. Macar daca faceai un ghidaj de grup lateral sa se disipeze fortele laterale sau uneai si cu incisivii centrali si nu aveai probleme asa de mari cu ghidajul lateral.
Poti modifica ghidajul, ca de slefuit din lucrare nu este asa dureros
Fortele de lateralitate iti pot mobiliza lateralul si premolarul destul de repede ...

PS De intrat intra fara probleme peste lateral, fara sa il decimezi
Vechi 30-08-12, 13:29   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ghidajul lateral se face pe premolar si pe incisivul lateral
esti sigur?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 14:00   #10
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
...si el a pus wash pe toti dintii, ceea ce nu e necesar Octavian ca iti va face priza cel de pe bonturi...
de asta mi-a fost teama dar am testat inainte sa vad in cat timp face priza si pot spune ca m-am miscat destul de repede (cu aj asistentei desigur) astfel ca amprenta a iesit ok.
Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
esti sigur?
adica? ce intrebare e asta? uite cand prind pacienta data viitoare o sa ii fac niste poze in ghidaj lateral. nu prea am timp de poze foarte multe ca imi cam sufla pacientii, in ceafa, de pe sala de asteptare, asa ca fac si eu poze la etapele mari.
.
Vechi 30-08-12, 14:02   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
adica? ce intrebare e asta?
eu stiam de ghidaj lateral canin sau lateral de grup. ghidat lateral pe IL e cam ciudat, de asta am intrebat :-/
Dentamax a multumit.

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-12, 14:05   #12
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

pacienta nu a avut niciodata ghidaj canin datorita pozitiei caninilor. Nenorocul ei a fost ca un medic i-a extras caninul care din cate am inteles era ectopic bine de tot, neafectat de carie...fara sa se gandeasca sa ii propuna aparat orto. Asta o spun in necunostinta de cauza...din spusele pacientei.
.
Vechi 30-08-12, 14:16   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
eu stiam de ghidaj lateral canin sau lateral de grup. ghidat lateral pe IL e cam ciudat, de asta am intrebat :-/
Este ghidaj pe puntea premolar lateral si de asta e ghidaj pe PM si lateral. Poate ca asta a vrut sa spuna. Ce spui tu sunt ghidajele traditionale functionale.

Daca nu a avut ghidaj canin nu inseamna ca trebuie sa faci doar pe punte ghidajul, poti imprastia fortele de lateralitate pe tot grupul lateral sau ai fi putut solidarizat toti dintii in lucrare si ar fi mers ghidajul doar pe lucrare.
Vechi 30-08-12, 17:21   #14
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+3/-2)     

@Brata eu nu incurajez la tangentiala am enuntat un principiu "ca decit un prag cu defecte mai bine o tangentiala corecta atit cit poate fi".Orice tehnician o sa-ti spuna ca daca nu vede PESTE TOT clar delimitata limita preparatiei mai bine lipsa(de prag)
@Tavi- eu constat ca progresezi si asta e bine doar ca eu as posta ceva care sa arate impecabil sau aproape ma rog,nimeni nu e perfect,deci nu o lua ca o rautate din partea mea te rog .Sti doar ca aici "e groapa cu lei" si toti vedem cite ceva ce nu ni se pare in regula.Eu nici de mine nu sint multumit si cind termin ceva incep sa "vad" diverse minusuri,nu se poate spune ca aceea e o amprenta ok,e o amprenta cu destule minusuri asta e parerea mea
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16588
p.s nu te-am mai intrebat daca dintii aia au primit si alte tratamente preprotetice,de un rx preop si postop,de o analiza preop in articulator avind in vedere complexitatea cazului ca sa nu mai spun ca nu m-as apuca de rezolvarea protetica in cauza inainte de a asana cavitatea bucala (igienizare,extractii,tratam paro vezi papila aia intre 13 si 14 etc)Stiu ca pacul vrea "zimbet" inainte de orice altceva si poate asa va ramine adica doar cu dintii aia iar in rest varza dar in cazul asta nu se prezinta pentru ca da rau "la imagine"
Sper sa nu fiu inteles gresit pentru ca pledez pentru a fi exigent cu tine insuti
cristaldental a multumit.
.
Vechi 30-08-12, 21:10   #15
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+2 (+3/-1)     

pup...eu am deabia un an de cand am terminat facultatea si nu am experienta celorlalti de aici. Nu vreau sa postez cazuri impecabile, postez lucrurile asa cum le fac, nu sunt eu inca ala care face totul impecabil, cu siguranta voi fi in viitor dar deocamdata nu sunt in stare.

Eu imi dau toata silinta sa fac cat pot eu mai bine cu cunostintele pe care le am deocamdata.

preprotetic am refacut doar tratamentul lui 2.2, care avea un dentatus infipt aiurea pe care din 2 miscari l-am scos cu U.S., am tratat cariutele de pe centrali si de pe lateralul drept si cam atat.

In groapa asta cu lei ma simt cel mai bine...(deabia astept summitul din noiembrie sa cunosc si eu regii junglei)
Iutom si pup au multumit.
.
Vechi 30-08-12, 22:15   #16
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

E ok sint convins ca vei face pe dracu ghem sa fi impecabil.Revin asupra amprentei pentru ca am comentat cu tehnicianul meu fara sa-i spun despre ce e vorba si intradevar pe palatinal mai ales sint zone importante unde nu se vede bine limita preparatiei.Apropos cind ai luat amprenta?asta ar putea fi cauza.La cape metal tot pe palatinal metalul pare ciupit in anumite zone si pune si tu chitos mai generos sa iasa faina la pozat.La 21 la colet la coroana finala ce e cu singerarea aia?Sa nu fi suparat dar cum am spus trebuie sa ai pretentii cind prezinti un caz.Ai modele destule aici pe forum despre protocolul folosit in astfel de situatii,cazuri prezentate fain.Observatiile mele au rostul de a te ajuta nu de a te critica de dragul criticii si cu asta am incheiat acest subiect cuiva nu-i place ce zic eu asta e!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16588

bafta in continuare
dr.Octavian.D a multumit.
.
Vechi 30-08-12, 22:42   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
nu sunt eu inca ala care face totul impecabil
Ca sa o luam cu lucrurile marunte (amanuntele fac diferenta) si realizabile imediat, macar pentru poza i-as mai fi facut un periaj. Invata-te sa fii "dichisit" cu orice si asa vor invata si pacientii. Ai abia un an de la terminarea facultatii, nu poti face, inca un prag impecabil sau o amprenta aproape perfecta, dar de placa bacterina te poti ocupa pina va pricepe si pacienta importanta igienizarii corecte.Coloreaza-i placa cu albastru de metilen, daca nu ai altceva si amenint-o ca data viitoare, daca mai vine asa, o trimiti "colorata" acasa.
Bafta in continuare!
Vechi 13-11-12, 13:09   #18
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+2 (+2/-0)     

pacienta de 45 ani si tot atatea kile

extractii intr-o veselie; urmeaza 2 totale.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-12, 13:35   #19
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-2 (+0/-2)     

Exista undeva in literatura la un astfel de diagnostic, un astfel de tratament? ma refer la protezele astea acrilice cu dinti frontali bagati in ele si atarnate de niste dinti parodontotici, pacienti cu igiena mai jos decat zero?
Adica...exista vreo ratiune pentru care se face asa ceva? ca...sa fim seriosi, din punctul nostru de vedere, al medicilor, nu se obtine nimic ba chiar mai rau. Din punctul de vedere al pacientului nu stiu ce sa zic, cred ca este tipul de pacient care chiar nu stie ce i se baga in gura.
Sa ma scuzati dar asta e parerea mea...critica.
Oricum eu urasc tipul de proteza acrilica cu crosete. inca din facultate nu am fost de acord cu tipul asta de proteza, mi s-a parut o bataie de joc vis-a-vis de dintii pacientului, aia care au mai ramas.

OK, bun si cu ce ai mai ramas si ce plan de tratament ai pentru pacienta in cauza?
.
Vechi 13-11-12, 14:09   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

iar te repezi, dar nu ne mai mira, nu? De unde stii cand, cum, si pentru ce au fost facute?

poate au 20 de ani, poate au fost executate corect pe o situatie cu totul diferita de cea actuala, poate intre timp igiena a ajuns asa, poate intre timp dintii au devenit parodontotici. Si POATE a fost o solutie provizorie si pacienta nu a mai reusit sa se prezinte pentru ceva definitiv.

Ce zici, daca toate supozitiile mele ar fi adevarate, nu e pacat ca ai judecat (total) gresit (,din nou,) un coleg?

Aaaaa, colega a prezentat scurt si la obiect planul care raspunde si la ultima ta intrebare: "doua totale".
Vechi 13-11-12, 14:28   #21
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-3 (+0/-3)     

Cu siguranta situatia initiala a fost diferita de ceea ce se vede acum, ca nu facea nimeni o proteza cu crosete pe o situatie ca asta numai ca nu sunt eu de acord cu tipul asta de proteze indiferent care ar fi situatia initiala pentru ca, ulterior, are un efect negativ asupra parodontiului si compromite dintii, cand de la bun inceput se putea opta pentru altceva.

Mie imi vine greu sa cred ca a fost o solutie provizorie. M-a furat "peisajul si nu am vazut solutia cu doua totale.
.
Vechi 13-11-12, 19:01   #22
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

la metale e subconturat pe p 11 si 21, asa ca mai usor cu adaptarea. Oricum e mult mai bine decat cazurile precedente, succes in continuare, esti pe drumul cel bun
dr.Octavian.D a multumit.
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., amprentare, intrebare, obtura, pacienta, prezinta, proba, proteza acrilica

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: