eugenol.ro

eugenol.ro (http://www.eugenol.ro/forum/index.php)
-   Protetica (http://www.eugenol.ro/forum/protetica/)
-   -   Pivoti Endodontici din fibra de sticla (http://www.eugenol.ro/forum/protetica/1454-pivoti-endodontici-fibra-sticla/)

csikbalazs 18-02-07 03:05

Pivoti Endodontici din fibra de sticla

Am cumapart un sistem de pivoti endodontici din fibra de sticla Glassix (Nordin Dental) si nu stiu in ce masura sunt bune pentru ca pe internet nu am gasit o descriere detaliata despre cazuri clinice rezolvate cu acest sistem si mai ales ca pe ambalaj scrie "Caution:Federal Law(US) restricts this device to sale by or on the order of a dentist ", desi stiu ca si pe alte producte este acest avertisment (gen Herculite). Daca se poate niste pareri de la persoane care au lucrat cu acest sistem.

dentapro 18-02-07 11:02

Poate aici gasesti ceva
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Dr. Pantel Marton 18-02-07 23:48

glasix

pe orice produs adresat stomatologilor scrie chestia aia,

in alta ordine de idei pivotii respectivi sunt, ok, eu ii prefer pe cei de la Pentron, ca mai au si retentii,

insa in rest poti sa-i folosesti si pe ceilalti, sa-ti cumperi un compozit de reconstituire coronara de gen Buid-it

spor la treaba!

eu

nico 24-02-07 16:34

numarul de pivoti per dinte

intrebare pt cei care lucreaza cu pivoti de fibra (pentron, dar nu numai): citi pivoti puneti pe molari?

unul singur pe radacina cea mai voluminoasa?
pe fiecare radacina cite unul?
in functie de gradul de tesut dentar distrus?
acelasi numar de pivoti indiferent de gradul distructiei coronare?
in functie de utilizarea sau nu a dintelui ca stilp intr-o lucrare fixa?

gptr 24-02-07 17:03

Re: numarul de pivoti per dinte

un singur pivot oricand, nu are rost sa cresti distructia radiculara mai mult de atat. Existamulti care spun ca nu e bine sa ai un pivot mai mare de 7 milimetri in lungim pe canal. Sa imi aduci aminte s postez un articol intresant despreposturi realizata acum 2-3 ani. Sa relizati neaparat prepararea postului cu un bonding, altfel se pot decimenta si e pacat. E o senzatie neplacuta
legat de tipul de pivoti, am folosit easypost, pentron si glasix. Le prefer pe primele doua
Georgiana

gptr 24-02-07 17:04

scuze pt literele mancate sau in plus,imi e foame :oops:

Radu 24-02-07 17:07

Citat:

easypost,
ce firma ?
Pofta mare ! :lol:

nico 24-02-07 17:13

dentsply

alin dinca 25-02-07 02:15

ceau
eu folosesc DT light post de la VDW cu rashina dual paracem
si numai reconstituiri adezive cand am mai putin de 2 pereti

rocsa 25-02-07 10:38

Re: numarul de pivoti per dinte

Citat:

Publicat initial de gptr
Sa relizati neaparat prepararea postului cu un bonding, altfel se pot decimenta si e pacat. E o senzatie neplacuta

am mai intalnit discutia asta despre bond dar am neglijat-o, e vorba de bondul lui de la pentron/easypost sau orice bond? Eu pana acum am folosit Heliobond. Si daca trebuie luat bondul lui, gasesc la Denta firma ce comercializeaza pentron?

Radu 25-02-07 11:16

Citat:

gasesc la Denta firma ce comercializeaza pentron?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Si mai spune asa pliantul publicitar ce a ajuns la mine saptamina trecuta:
Comenzi si informatii la tel gratuit 0800882787 - livrarea comenzii se face in 24 ore ! Termen de plata : 30 zile!
Succese!

nico 25-02-07 13:16

rocsa, orice bond... singura conditie este sa fie dual cure...
heliobondul este doar fotopolimerizabil... deci ar trebui pt cimentari de pivoti de fibra sa gasesti alt bonding...

nico 25-02-07 13:20

pentron este comercializat de remedia - v.tarus

comanda vine prin curier rapid de pe o zi pe alta (sint f prompti).... pt bucuresti, poate chiar in aceeasi zi... si e un avantaj si termenul de plata lejer (o luna)...

rocsa 25-02-07 13:25

da, stiam asta ca mi-am luat si eu in noembrie pivoti si mat. de reconstituire dar am rugat sa-mi trimita mai multe capete de amestec si n-au prea avut timp sa treaca, de-asta ma gandeam ca poate gasesc la Denta. Deci bon de careo fi dar sa fie dualcure, de care folosesti?

nico 25-02-07 13:31

eu am bondingul chiar de la pentron (bond-1 primer/adhesive)... a fost 2mil (200ron) trusa...

trusa de bonding contine si activatorul (e cel care ii confera bondingului proprietati de dual cure... altfel, bondibngul folosit singur, e doar foto)....

gptr 25-02-07 19:20

legat de bonding e o discutie tare larga si lunga in domeniu. Chiar la ultima denta am vazut un curs sustinut de Dr Smarandescu ( da cel cu ceramica... pentru cunoscatori) si am aflat ca pentru cimentarile duale cel mai bun bonding este cel care este destinat rasinilor autopolimerizabile sau cele pentru rasini cu priza mixta. E o intreaga teorie si din pacate atunci nu mi-am luat notite asa ca luati-o si voi ca pe o axioma sau cautati-l pe domnul dr.
Acum din pacate o sa fac un pic de reclama,..., daca nu vrei bonding de la aceeasi firma cu rasina duala, poate fi cel de la Bisco ( cei care au ceva experienta stiu de ce)
legat de articol mi-a spus Nico ca ar fi fost postat de Robert undeva pe site asa ca spor la cautat, e acelasi si cel mai bun articol pe tema aceasta pe care l-am citit.

PS cand am gasit acest articol si m-am dus la facultate cu el in anul 5 parca, mi s-a spus ca sunt nebuna si ca tot pivotii metalici sunt mai buni :lol: :lol: :lol:

PS2 : trb sa aveti efect de "tag-back" si la pivoti, altfel se decimenteaza dupa cateva luni. Am patit. Indiferent ca folositi freza care spune distribuitorul ca e potrivita pentru pivotul X, verificati sa stea fix in canal pentru ca uneori puteti avea surpriza ca nu e chiar ca in reclama. :wink:
Georgiana

gptr 25-02-07 19:22

pentru a evita un eventual efect de rotire a pivotului, la dintii cu cel putin doua canale, puteti dezobtura celalalt canal pe o lungime de 1 mm , curatati bine cu o ansa de ultrasunete, la vibratii pt endo si plasati si acolo rasina duala. Spor la "crescut dinti" :D
Georgiana

rocsa 25-02-07 22:44

uau 2milioane?? pai toata trusa de pivoti si build-it costa 7milioane si sa dau pe un bond 2milioane?? Bisco la ce pret si de la ce firma? Multam

rx 26-02-07 15:03

augustin 26-02-07 15:16

eu pun silan, ca asa cere producatorul. cum o fi fara, sau care e diferenta la rezistenta, nu stiu.

nicom 27-02-07 10:18

si eu am silan in trusa la pivotii angelus de la edwards, personal ii silanizez, bonding nu are in trusa. Sunt insa nemultumita de compozitul "dual" pe care il contine trusa, face priza f f greu si de aceea am luat build it de la pentron.

augustin 27-02-07 10:43

Citat:

Publicat initial de nicom
si eu am silan in trusa la pivotii angelus de la edwards, personal ii silanizez, bonding nu are in trusa. Sunt insa nemultumita de compozitul "dual" pe care il contine trusa, face priza f f greu si de aceea am luat build it de la pentron.

si eu am renuntat la cimentul lor. la inceput, adica la primele utilizari, facea priza f.f.f. repede, apoi mai lent, ca spre finalul kitului sa nu mai faca deloc!!!!!!!!!

TOMI 11-07-07 15:36

Am pe suflet intrebarea aceasta:de ce nu e mai grozav sa folosim o rasina dual, decat tot tacamul de acizi si bondinguri?E mult mai simplu sa aplic acea rasina fara acid si bonding.Voi ce ziceti?

augustin 11-07-07 16:33

ce intelegi prin rasina dual? ca oricum cimentul folosit dupa acid/bonding e dual.

Muller A. Norbert 11-07-07 17:12

Poate ciment self-etch...

Muller A. Norbert 11-07-07 18:23

Dar atata vreme cat pot cimenta FibreKor-ul si reface bontul cu Build-it intr-un singur timp chiar nu mai merita osteneala de ciment self-etch si alte smecherii...

TOMI 11-07-07 20:01

uite,si eu folosesc built it, dar nu prea reusesc sa pun si pivotul si sa refac coronar in acelasi timp,desi il aplicu pistolul.Se intareste prea repede.care-i smecheria?

gptr 11-07-07 20:34

ai lumina cu nunata albastra in cabinet ("neon"). Stinge toate sursele de lumina in afara de cea a unitului.
la pentron rasina face mai repede priza cand o amesteci cu pistolul. Nu stiu care e motivul, dar asta e situatia. Amesteca manual, dar ai grija la bulele de aer pe care le poti incorpora.
Nu construi bontul in acelasi timp cu cimentarea. Iti poate deplasa pivotul din locul ideal in care il pui.

Muller A. Norbert 11-07-07 21:34

Georgiana, nu te supara dar tare pare s.f. treaba cu stinsul luminii in cabinet. Si eu am neon in cabinet si nu l-am stins niciodata. Iar cu amestecatul manual v. pistol iar am dubii: eu folosesc seringi si se amesteca in 2 secunde pe cand manual nu cred ca reusesti viteza asta...si n-am observat sa se intareasca prea repede...iar cand pivotul nu sta fix in canal, poti fotopolimeriza dupa ce ai amplasat pivotul si sa continui injectarea in jurul pivotului...ma rog s-ar putea sa depinda si de cat de repede te misti dar eu cred ca cele 4 minute pana la declansarea autopolimerizarii sunt suficiente pentru majoritatea cazurilor...e drept bule de aer mai bag si eu coronar :D

TOMI 12-07-07 00:53

poate de vina e ca nu-l tin in frigider.Cred ca timpul meu real de lucrul dupa ce-l mixez e de aproximativ 10 secunde,dupa care devine vascos si se intareste.As dori sa fie 4 minute.....

Dentalis 12-07-07 09:27

Ei, chiar 10 secunde? Cumpara-ti un frigider, aer conditonat sau o bucata de gheata :D
Acuma serios, daca e tinut la caldura sau prea mult timp, poate face priza chiar si in cartus.

Muller A. Norbert 12-07-07 09:28

Hmm am incurcat ceva la login de am ajuns Dentalis :roll:

mihai codrescu 16-10-07 03:12

Influenta luminii asupra prizei Build-it-ului nu-i chiar s.f. Dupa ce am schimbat lumina in cabinet cu una apropiata de 5500K m-am mirat ca am mai mult timp de lucru pana la priza. Acum fac legatura... Iar daca e tinut la frigider, mare grija sa fie la temperatura camerei in momentul folosirii. Altfel imbartanesti pana face priza. Am patit-o eu...

Muller A. Norbert 16-10-07 09:05

Fotopolimerizezi si nu se declanseaza priza? Interesant, poate frigiderul tau raceste mai mult decat al meu. Oricum daca-l scoti din frigider atunci cand vine pacientul, pana izolezi, prepari, ar trebui sa se incalzeasca suficient. Cu lumina din cabinet...fiecare cu experienta personala.

mihai codrescu 17-10-07 00:01

Da, probabil ca nu i-am acordat suficient timp sa se mai incalzeasca, desi l-am fotopolimerizat mult si bine. Nu s-a mai repetat...pentru ca n-am uitat ce inseamna sa-l indepartezi din preparatie fara sa fi facut priza.

dr maria savu 18-10-07 21:34

gptr : inca nu sunt lamurita cu nr de pivoti pe molari si cu distructia radiculara despre care vorbeai. eu tot am tendinta sa ma gandesc la 2 pivoti(macar) pe un molar cu distructie coronara mare. de ce doar unul in orice situatie???
si mai ziceai ceva de un articol interesant despre posturi...
merci frumos

Muller A. Norbert 19-10-07 19:52

Poti sa pui si doi dar nu fuji peste, bine? :D

dr maria savu 19-10-07 21:54

:D ma taxezi, mmm :D

Muller A. Norbert 20-10-07 00:14

Numa' glumeam, daca am vreme iti fac un rezumat la studii despre pivoti metalici, fibra de sticla, turnate, dimensiunea pivotilor, numarul lor, efectul ferrule si alte bazaconii sa nu trebuiasca sa citesti o groaza de pagini :lol: ok?

dr maria savu 20-10-07 13:13

mai in gluma mai in serios uite ca ma aleg cu ceva info despre acest mit al fiberposturilor... :) chiar te rog cand ai "vreme" (sincera sa fiu, abia astept ) sa postezi acea info despre care ai spus...
:D merci

robbycarlos 20-10-07 13:26

Nu nu Maria, mitul nu e al fiberposturilor, ca ele sunt recente in practica stomnatologica :lol:

Mitul este al RCR turnate, in ele credem orbeste ca in legende si mituri :lol: :lol: :lol:

aurelian 04-02-08 22:34

ajutor!!!

am si eu o buba... azi ceea ce imi parea simplu nu mai vru sa fie asa, pai de ce??? ar zice unii...
pai pentru ca azi am primit rx-ul post op la un pm inferior... totul perfect, compactare laterara la rece, sealer ZOE... zic bun.. hai sa punem un pivotel de fibra sa slefuim si sa facem si noi un ban....
pai izolez (diga) prepar canalul pentru pivotel (adica dezobturez ca era suficient largit de ala care-i pusese pivot inaintea mea) demineralizant, bonding, bild-up pivotul lampa si refac bontul... totul parea perfect...
ma apuc de slefuit pentru bont.. si surpriza la sfarsit imi pica pivotul, sa mor de ciuda...
care e cauza??? chiar asa de slaba sa fi avut adeziune... recunosc, nu stiu de ce am dat doar un singur strat de bonding... dar?????

robbycarlos 04-02-08 23:27

- a fost retratament aici ? ce fusese in canal inainte ?

- pivotul de fibra de sticla avea retentie cat de cat prin frcitiune pe peretii canalului ?

- cu ce ai pus materialul de build in canal ?

- ce tip de agent de adeziune ai folosit (marca, generatie) ? si ce tip de build ?

- pe ce lungime ai pus build in canal si si pivotul ?

- cat timp si cum ai fotpolimerizat ?

- la cat timp ai inceput sa slefuiesti ?

daca iti amintesti toate astea desigur....poate din raspunsurile tale pot sa te ajut cu o idee.... :wink:

aurelian 04-02-08 23:37

da.. a fost un retratament.. initial a fost un dentatus ca pivot, iar mai jos de el am scos ceva guta si o mazga maronie.. nu stiu ce sa spun ce a fost...
pivotul avea retentie.. am folosit un pivot mediu ca grosime de la pentron.. ciment bild-it... bonding generatia 5... eu sunt fan generatia 5...
bild-it-ul l-am aplicat cu seringa (varful ala a intrat destul in canal) api am pus pe pivot si am pistoant cat am putut in canal, fotopolimerizare timp de 10 sec, apoi am refacut coronar... fotopolimerizat 40 de secunde
pivotul a fost pe 5 mm in canal
bildit cred ca pe mai putin
slefuitul l-am inceput cam repede... imediat dupa ce am dat matricea si diga jos...

drdream 04-02-08 23:52

Citat:

Publicat initial de aurelian
da.. a fost un retratament.. initial a fost un dentatus ca pivot, iar mai jos de el am scos ceva guta si o mazga maronie.. nu stiu ce sa spun ce a fost...
pivotul avea retentie.. am folosit un pivot mediu ca grosime de la pentron.. ciment bild-it... bonding generatia 5... eu sunt fan generatia 5...
bild-it-ul l-am aplicat cu seringa (varful ala a intrat destul in canal) api am pus pe pivot si am pistoant cat am putut in canal, fotopolimerizare timp de 10 sec, apoi am refacut coronar... fotopolimerizat 40 de secunde
slefuitul l-am inceput cam repede... imediat dupa ce am dat matricea si diga jos...

posibil sa fi licuit diga

posibil sa nu fi fost dentina dura

posibil sa nu fi facut priza. eu las intai sa faca priza auto , dupa care si foto da nu 10 sec ci 40 sec.

Muller A. Norbert 05-02-08 00:14

Daca nu cumva ai lasat exces de adeziv, s-ar putea sa fi inceput prea devreme slefuirea asa cum zice Sergiu. Build-It (blue, gold si opaque) este de fapt autopolimerizabil, si mai putin dual, asa ca trebuie lasat in pace cele 4-5 min de priza.

daniii 05-02-08 00:19

Aurelian dupa demineralizant ai uscat canalul si cu cum?Cum a picat pivotul:cu build-itul pe el sau a ramas pe canal?

robbycarlos 05-02-08 01:42

Citat:

Publicat initial de aurelian

- o sa incerc sa pozez step by step si sa exemplific cum fac eu la pivotii din fibra de sticla. o sa iti pun aici linkul . poate in weekend.

- si mie mi s-a intamplat de vreo 2 ori chestia asta cum ai zis tu, cand eram in Romania.

- ce greseam atunci era ca nu aplicam corect ciment in canal, nu aveam niste tipsuri f fine ca sa fiu sigur ca am pus ciment pe toata suprafata preparata a canalului

- unele retraturi nenorocite cu canale in care au baltit rockle-suri si apoi forfenane si alte nenorociri nu mai au dentina capabila de un grad bun de adeziune...nici macar dupa un retrat endo super ok facut

- cateodata conteaza si generatiile de adezivi. Si eu eram fan gen 5 si am trecut pe gen 4, in 3 step, care ramane totusi cea mai performanta la ora actuala: adica etch - conditioner - primer, separate.

- si lasi mai mult sa faca priza pana te apuci sa frezezi

- canalul radicular are un factor C de contractie de polimerizare defavorabil si cand pui bulk ciment inauntru , e posibil sa se contracte mult si de acolo lipsa de adeziune si retentie...

Se mai intampla, nu dispera, a fost doar un caz.

MDSK 05-02-08 02:37

Partea cea mai proasta Aurelian in toata chestia asta este ca sunt foarte multi factori pe care nu prea poti sa-i controlezi cum trebuie.

Tot ce poti sa faci este doar sa incerci sa respecti cu strictete cativa pasi.

Cele mai imporatante aspecte:

1. Lasi 4-5 minute sa se intareasca build-it.
2. Mai greu cu ZOE si auto desi DrDream iar o sa imi spuna vreo doua. :lol:
Treaba e ca eugenolul nu afecteaza semnificativ priza la foto insa la auto se pare ca are ceva influenta. :!:

Apoi celelalte motive legate de dentina etc dar primele 2 mi se par importante.

augustin 05-02-08 10:54

Citat:

Publicat initial de robbycarlos
nu aveam niste tipsuri f fine ca sa fiu sigur ca am pus ciment pe toata suprafata preparata a canalului
.

La build-it se potrivesc perfect tipsurile de la AH Plus Jet. le vinde si separat ~~~~~~~ul, cam scumpicele ca iese cam un dolar unul, dar merita ca il duci unde vrei in canal.

In paranteza fie spus, nu stiu la ce iti trebuie tipurile alea la AH Plus jet. Poate doar ca sa il termini f. repede.

florin dediu 05-02-08 17:45

Auzisem si eu ca ZOE (mai precis eugenolul) nu prea se pupa cu "dual cure" dar nu am exact sursa acum. Dat fiind ca nu folosesc ZOE pana acum nu am avut ocazia sa aflu concret. Mie mi s-a intamplat sa mi se desprinda odata pivotul pus cu Maxcem si bonduit cu "Optibond Solo Plus" a doua oara am facut doar demineralizare si uscare si nu s-a mai desprins.

Dr. Pantel Marton 05-02-08 17:48

AH

si eu folosesc tips-urile de la AH plus, sunt super

prefer sa lucrez cu tipsuri, deoarece sper sa nu am atatea bule :D ,

eu

Muller A. Norbert 05-02-08 20:14

Poti sa introduci build-it in canal cu lentulo, oricum nu-ti trebuie cantitate mare atat timp cat pivotul se potriveste la loja preparata cu freza potrivita. Partea coronara e alta poveste, depinde cat e de mare distructia coronara.

augustin 05-02-08 20:17

cu lentullo eu bag bule la greu

Muller A. Norbert 05-02-08 20:41

N-ai cum sa faci bule daca bagi cantitati mici, si doar pivotul umple 90% din spatiu. Eu fac bule doar in partea coronara :lol:

MDSK 05-02-08 21:11

Norbert si Augustin, va puteti intelege. Unul face partea radiculara si apoi trimiteti la celalalt. :lol:

Funny sau nu si eu tot tips de Ah jet folosesc.

Un alt "mic" aspect este ca adezivul sa fie dual-cure dar probabil ca stiti. :roll:
(pentru cei care nu prea au specificat acest lucru cand au mentionat un adeziv doar foto)

aurelian 05-02-08 21:45

azi am infrant bestia... un pic de truda si atentie... bonding tot generatia 5, de data asta a mers ca uns...

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:55) timp.