Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce materiale de amprenta mai folosim? ce trenduri mai sunt?

discutie din eugenol.ro : salut. voi ce materiale de amprenta folositi? si in ce situatii? De ce vi se pare Zetaplusul in material ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree4Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-05-06, 15:50   #1
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default Ce materiale de amprenta mai folosim? ce trenduri mai sunt?

salut.
voi ce materiale de amprenta folositi?
si in ce situatii?
De ce vi se pare Zetaplusul in material slab de amprenta?Si in general, siliconii de condensare materiale proaste de amprenta?
(am modificat mesajul pentru ca a fost mutat de la alt topic, si sa aiba coerenta si cu raspunsul Dr. Savu.)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-06, 18:38   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu mi se pare , ESTE!!!!.....un material foarte prost....nu o spun pt ca este silicon de condensare neaparat( oricum toti siliconiii de condensare sunt slabi), l-am folosit si eu destul de des pana sa ajung la aceasta concluzie.....aceiasi tehnicieni care imi dadeau lucrari incorecte( cel putin asa credeam eu, deoarece nu intrau pe camp din prima) ale caror amprente erau luate cu Zeta, imi dau acum lucrari foarte bune, dar amprentele sunt luate cu silicon de aditie ( Detaseal, Affinis etc).....eu slefuiesc numai cu prag, iar pistolul in care se gaseste fluidul la siliconii de aditie imi este "vital"pt asta......stiu ca siliconul de aditie este 4.000.000 iar cel de condensare 800.000-1.000.000, insa numarul de lucrari refacute , cu numarul de freze stricate in metalul care nu se adapteaza, cu reslefuirea bonturilor( care raman mai mici decat ar trebui), timpul pierdut in plus( care imi trage dupa el nerespectarea programarilor la ceilalti pacienti), nervii provocati de insucces, imaginea lasata pacientului, ei bine toate astea insumate fac mai mult decat diferentza de 3.000.000.....asa ca scot banii din buzunar cu zambetul pe buze si iau siliconul de aditie fara sa clipesc.....
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-06, 23:05   #3
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Sunt intru totul de acord cu dumneavoastra. Dar ce ne facem cu metalo-acrilicele? Din pacate exista si alea, de multe ori in numar mult mai mare decat ceramicele.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-06, 23:19   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu am subscris intotdeauna calitate versus cantitate(in cazul de fata bani) dar daca suntem angajati si nu este cabinetul nostru?
daca as avea cabinetul meu , cu siguranta ca in primii 2 ani tot profitul l-as baga in lucruri care merita, materiale mai bune, apex findere, rx scaun si tot ce ne poate face munca mai sigura si mai aproape de perfectiune.
.
Vechi 07-05-06, 12:19   #5
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Va propun ceva interesant, vorbiti cu tehnicienii vostri , ca dupa turnare, sa fiti si voi de fata cand se sparge tiparul, si sa va uitati in interiorul capelor, care sunt foarte grunjoase pe alocuri, deci nicicum perfecte, si apoi mai ganditi-va daca mai are rost un silicon de aditie.
ce-i drept, tehnicianul nu o ia si o vara direct pe bont, intai vede unde tine, etc, dar oricum pe interior va spun cu mana pe inima ca la remanium cel putin, se finiseaza la greu in laborator.
Nu acelasi lucru se spune si despre metalele nobile, care se toarna cu totul si cu totul altfel,, in grosime mult mai fina, sunt mai fluide, se toarna la temperaturi mult mai mici, si automat contractia metalului la intrarea in tipar este mult mai mica.
.
Vechi 07-05-06, 22:38   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

crede-ma Andra, merita si la lucrarile metalo-acrilice sa iei amprenta cu siliconi de aditie....este aceeasi poveste, indiferent de materialul din care este confectionata lucrarea....asta in cazul in care insisti sa mai faci astfel de lucrari....eu unul am renuntat deja la ele.....din mai multe considerente( dar asta este alta poveste).....
.
Vechi 08-05-06, 10:58   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Sigur ca merita sa iei orice amprenta cu silicon de aditie, dar cat poti lua pe o lucrare metalo acrilica? Mai ales ca multi pacienti intra pe usa si ma intreaba cat costa un dinte de parca ar intreba cat costa kilu de rosii.
Din pacate la ora actuala majoritatea pacientilor opteaza pt lucrari metalo-acrilice si ar trebui sa avem grija sa nu ajunga si ele la preturi prohibitive.
Plus ca la asta se mai adauga si partea tehnicianului: daca este bun, face in principal portzelan si nu prea-ti vine sa-l sufoci cu acrilatzii, iar daca este slab va face o lucrare proasta indiferent de calitatea amprentei.

Eu am terminat facultatea anul asta. Deci va mai trece ceva vreme pana cand imi voi permite sa refuz sa fac o lucrare pe motiv ca sunt convinsa ca nu voi reusi sa fac cea mai buna treaba. Eu acum sunt ala la care trimiti toti pacientii de care vrei sa scapi: babe cicalitoare, nebuni, boschetari.
Dar sunt optimista. Ce daca fac acrilat! Cand slefuiesc o fac de parca as prepara pentru portelan. Eu imi "fac mana". Tehnicianul? E si el intelegator, ca de, sunt tanara: "vezi ca e un prag aici. las' ca-l ocolesc eu"
.
Vechi 08-05-06, 12:06   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Cand slefuiesc o fac de parca as prepara pentru portelan"....draga Andra respect entuziasmul tau cat si faptul ca abia ai intrat in breasla( nici eu nu sunt prea vechi pe aici....6 ani de stoma), dar fraza de mai sus nu-si are rostul.....toti dintzii trebie slefuiti la fel( nu exista diferentza intre portelan, metalo-acrilic sau metalo-compozit)....am mai spus-o si o repet : in asta consta respectul tau fata de pacient dar si fata de tehnician.....feedback-ul din partea tehnicianului este mult mai puternic in momentul in care vede ca-ti dai interesul( cel putin din partea unora, nu toata lumea este perfecta)......asta este si principalul motiv pt care eu am renuntat sa mai fac metalo-acrilice( fac aceeasi munca si amprentez cu aceleasi materiale pt orice dinte, insa incasarile sunt diferite)......nu pot sa las un dinte neslefuit corect, doar ca va fi imbracat cu material metalo-acrilic.....aceasta este o gandire care iti aduce profit pe termen scurt......daca gandesti insa pe termen lung( ceea ce te sfatuiesc pe tine s-o faci, deoarece esti la inceput de cariera), atunci acorzi atentie egala fiecarei lucrari......nu uita un lucru important: pacientul respectiv( daca nu moare, Doamne fereste) se va intoarce in cabinetul tau, iar tu va trebui sa refaci gratis acea lucrare, insa de data asta nu vei mai avea un dinte virgin ci niste bonturi cariate, pe care va trebui sa faci si endodontie( unde mai reusesti sa salvezi ceva)......asta complica deja lucrurile, caci situatia s-ar putea sa te oblige la extractii care-ti vor schimba planul de tratament( implicit lucrari si mai scumpe).....toate astea pt ca la momentul potrivit nu ai acordat "un pic" mai multa atentie cazului.....si mai este ceva foarte important.....una din regulile de aur: "un pacient multumit spune la alti 3 despre tine, unul nemultumit spune la 10".....este o chestie logica.....intotdeauna vestile negative au mai mare succes decat cele pozitive( ca sa intelegi acest fenomen urmareste articolele din media si fa o comparatie :cate sunt reportaje despre evenimente bune si cate despre rele).......in momentul in care iti faci un renume prost atunci ai si mai mari probleme.....nu uita ca practicam o profesie liberala, iar reclama la noi este de la pacient la pacient.....nu te uita pe la intrarile cabinetelor unde vezi reclame cat cele de Alimentara.....astea or sa dispara in cel mai scurt timp, din cauza legii concurentei si a normelor europene.....asa ca singura reclama pe care o vei avea este : PACIENTUL.....sfatul meu pt tine care esti "fresh blood", investeste totul acum in pacientul si imaginea ta.....asa ca daca nu-ti permiti deocamdata sa renunti la metalo-acrilice, fa-le macar de calitate si nu vei regreta....si inca ceva legatura medic -tehnician este ca principiul acela din fizica: "Actiune-reactiune".....Reactiunea este importanta, insa depinde total de actiune, iar aceasta din urma o reprezinti tu.....multa bafta!
.
Vechi 08-05-06, 12:28   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default idem ca mai sus

Perfect de acord cu dr savu. Daca te respecti pe tine si munca ta pacientul va ajunge sa te respecte. Un pacient care te respecta va fi de acord cu o lucrare mai scumpa si mai buna pentru ca tu ai recomandat-o.
Si ca sa nu fiu offtopic: bonturile se slefuiesc la fel dar nu le spuneti pacientilor asta! ca o sa inteleaga ca materialul e scump si nu mana de lucru. Si nu vrem asta
Vechi 08-05-06, 14:43   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

idee: un coleg din cluj a venit cu o propunere foarte interesanta... o postez aici; poate si voi o veti gasi la fel...

pt ca desi materialele din care se fac lucrarile fixe sint f diferite ca pret intre ele, manopera medicului (slefuitul) e aceeasi indiferent ca faci acrilat sau ceramica... si s-a hotarit sa mareasca pretul la acrilate... iar la ora actuala in cabinetul lui diferenta de pret intre diferitele tipuri de lucrari (acrilat-compozit-ceramica) e data doar de pretul de laborator, iar partea lui e aceeasi (sau aproximativ aceeasi) indiferent pt ce tip de lucrare slefuieste...

concluzia? au trecut citeva luni de cind nu a mai facut acrilate!!!! nu mai are cerere!!! si parea multumit de rezultatul schimbarii "politicii" de preturi...
nico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-06, 17:57   #11
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de nico
idee: un coleg din cluj a venit cu o propunere foarte interesanta... o postez aici; poate si voi o veti gasi la fel...

pt ca desi materialele din care se fac lucrarile fixe sint f diferite ca pret intre ele, manopera medicului (slefuitul) e aceeasi indiferent ca faci acrilat sau ceramica... si s-a hotarit sa mareasca pretul la acrilate... iar la ora actuala in cabinetul lui diferenta de pret intre diferitele tipuri de lucrari (acrilat-compozit-ceramica) e data doar de pretul de laborator, iar partea lui e aceeasi (sau aproximativ aceeasi) indiferent pt ce tip de lucrare slefuieste...

concluzia? au trecut citeva luni de cind nu a mai facut acrilate!!!! nu mai are cerere!!! si parea multumit de rezultatul schimbarii "politicii" de preturi...
dar nu i-a scazut volumul de munca? o buna parte din pacientii nostrii sunt saraci, asta e crudul adevar.
ma gandesc la cei saraci, care nu isi permit portelane, si pentru o coronita, doua , solo, opteaza pentru acrilat ca e mai ieftin.
eu prefer alta metoda: le spun ca acrilatzii nu tzin mult, dupa cativa ani isi schimba culoarea, trebuie schimbate, si in timp se ajunge la un pret mai mare decat daca ar fi optat pentru portelan din prima.adica sunt prea sarac sa imi permit ceva ieftin.
nu intotdeauna am priza, asta e, am schimbat si eu cateva jacketuri gratis, pentru ca au tzinut putin(un an, doi)
.
Vechi 08-05-06, 18:18   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nu stiu daca i-a scazut volumul de munca... poate ca au fost pacienti care au mers in alta parte, poate pe altii i-a convins sa-si faca portelan... nu stiu... el a prezentat situatia la citeva luni dupa schimbare si a zis ca e multumit (nu a specificat mai mult)
nico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-06, 15:08   #13
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Intrebare: colegul din cluj cum a modificat preturile? a crescut pretul la acrilate in raport cu portelanul, fiind acelasi volum de munca, sau l-a scazut la portelan in raport cu acrilatul? In prima varianta ajungi la niste preturi astronomice pt acrilat si normal ca nu-si mai face nimeni la banii aia. In a doua varianta ajungi la un pret ridicol de mic pt portelan si normal ca isi face toata lumea.

Precum a spus si dr dream pt una sau doua coronite de portelan un pacient de conditie medie face un efort, dar partea cea mai nasoala e atunci cand pacientul are de pus vreo 10-15 dinti. Ori fuge de pe scaun, ori sta nemancat cateva luni, face jumatate de tratament cat sa manance pe o parte si ramane fara bani complet si intrerupe tratamentul. Si ne luptam apoi cu complicatiile edentatiilor. Mie mi se pare mai cinstit ca unui astfel de pacient sa-i faci niste lucrari metalo acrilice cat mai bune care sa restaureze toate edentatiile.

Si sa revin la subiect: desigur siliconul de aditie e de electie, dar totusi dintre cei de condensare care vi se pare mai bun?
.
Vechi 09-05-06, 19:48   #14
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default politici de preturi

Am sa va rog ca discutiile despre preturi sa intre la banii nu au halena si sa ramana aici partea stiintifica. Cam tarziu pentru acest topic dar pentru urmatoarele ...
Vechi 04-09-06, 15:41   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default speedex

Bun, nu vreau sa contest calitatile siliconilor de aditie, dar nici nu consider Zeta acceptabil. daca chiar nu ne permitem un silicon de aditie, eu as recomanda utilizatorilor de Zeta sa incerce Speedex de la Coltene, si oricum e un pas inainte, fidelitate mult mai mare, si nu este mult mai scump.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/144-materiale-amprenta-folosim-trenduri/

Imi amintesc de discutia cu un tehnician din Israel, care imi spunea ca la inceputul oricarei colaborari cu un cabinet, spune clar ca nu accepta altfel de amprente decat cu Impregum!!! Uite ca acolo calitatea e impusa si de tehnician. Noi de ce nu putem impune o calitate ceva mai mare.

Personal, mi se pare ca Impregum ofera o amprenta aproape de perfectiune, dar are si un pret. Insa acceptabil poate fi si speedex-ul. Nu am incercat Affinis, de care zice dr. savu, insa ma bate gandul.

Succes!
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-06, 17:56   #16
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am fost la cursul hands-on ale lui Glazer toamna trecuta unde am facut cunostinta cu Flexitime de la Kulzer.Si cum oricum eram fana Kulzer, de atunci nu ne-am mai despartit.Siliconii de aditie sunt absolut superbi!Cite dureri de cap am scutit de atunci.Pe cei de condensare ii folosesc numai la lucrari fara pretentii.

Pentru cine doreste si mai si, se tine un curs despre Impregum pe 16.09 la SSER
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-06, 23:42   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: speedex

Citat:
Publicat initial de augustin
Bun, nu vreau sa contest calitatile siliconilor de aditie, dar nici nu consider Zeta acceptabil. daca chiar nu ne permitem un silicon de aditie, eu as recomanda utilizatorilor de Zeta sa incerce Speedex ...
Cu ultima amprenta luata cu Zeta (cu putina vreme inainte de a intra in concediu) pur si simplu nu stiu ce s-a intamplat, desi modelul a fost turnat imediat iar amprenta parea ok. Lucarea realizata parca era pe alti si alta gura lucru pe care nu l-am patit de cand lucrez cu el; am fost pur si simplu consternat. Ca niciodata am "adaptat"...Dupa o discutie serioasa cu tehnicianul am decis ca e timpul sa-l dam dracului de material (imi cer scuze de expresie) si sa trecem pe alt material de amprenta prilej cu care el mi-a recomandat sa trec macar pe speedex

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-06, 22:49   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default materiale de amprenta

fiecare material de amprenta poate sa dea o amprenta fidela

eu am lucrat destul de mult cu Zeta, si nu am avut probleme, bineinteles l-am folosit la bonturi slefuite tangential, si acum il folosesc pentru lucrarile metalo-acrilice, si bineinteles pentru scutan

in rest folosesc mult Speedex-ul de la Coltene, material pe care il folosesc si pentru cazurile in care prepar cu limita exacta,

deci eu nu cred ca exista materiale de amprenta minune, deficientele pot aparea in mare parte la tehnica de amprentare, la pregatirea portamprentei etc

am participat la demonstratie cu Impregum, a fost interesant, iar pentru lucraririle pe implante este solutia de electie, pentru alte lucrari mai ales daca sunt multi dinti restanti o sa fie probleme mari la indepartarea amprentei de pe camp,

am inteles ca Kulzerul are o alternativa buna la Impregum ( banuiesc ca cea pe care o amintea colega noastra),
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=144

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-06, 20:59   #19
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vad inca la tehnicieni amprente luate cu vechiul stent...oare doar din zgarcenie?credeam ca nimeni nu-l mai foloseste...
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-06, 21:05   #20
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pai atunci si tehnicienii aia sunt super profesionisti daca accepta asa ceva. Zgarcenia exista peste tot si e boala grea. In afara de zgarcenie nu stiu de ce ai lucra cu materiale proaste si ieftine...
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-06, 22:52   #21
Ucenic
Fara status.

.

Oare cate ctii de zeta se vand la noi
sii cate de Afinis .. etc.?
Pacala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-06, 19:29   #22
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Oare cate ciobanii se fac la noi si cate lucruri de calitate???? Nu e cam acelasi raport ca si la zeta-affinis????
Vechi 22-09-06, 00:28   #23
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

LOL
.
Vechi 22-09-06, 01:03   #24
Ucenic
Fara status.

.

Ciobaniile nu tin doar de materialele de amprenta, ele tin mult mai mult de comoditatea sau de complacerea medicului intr-o anumita situatie. Unui tehncian mediocru poti sa-i amprentezi si cu polieter ... sii tot iasa aiureli. Am vazut multe amprente luate cu zeta in cazul unor preparatii cu prag sii scheletele metalice se potriveau brici ... asa caaa nu doar materialul este de vina. Cati dintre noi pot sa realizeze o restaurare unidentara de la cap la coada ... (inclusiv partea de laborator) sii pot sa spuna care sunt situatiile in care au aparut erori.
.
Vechi 22-09-06, 08:53   #25
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default subscriu

stapanirea tehnicii de aprentare este mai importanta decat materialul de amprenta intotdeauna

eu nu am avut curajul sa i-au amprente pt. slefuiri cu prag cu zeta, desi probabil ca daca il combini cu thixoflex ar trebui sa iasa bine,

daca in schimb pui un om care toata viata a luat amprenta in muscatura sa ia amprenta in lingura cu affinis, va spun eu sigur ca va obtine o amprenta de cacao

tot vorbim de materiale, dar de cum se pregateste portamprenta nu vorbim, de cum inseram firul, foarte superficial, etc

eu
.
Vechi 22-09-06, 17:14   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cum inseram firul parca s-a mai discutat ...
Vechi 22-09-06, 17:55   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: idem ca mai sus

Citat:
Publicat initial de eugenol man
Un pacient care te respecta va fi de acord cu o lucrare mai scumpa si mai buna pentru ca tu ai recomandat-o.
ei kkt, cu asta n-o sa fiu momentan de acord, momentan si niciodata; si-o sa ne certam pe tema asta pana ne plictisim; un pacient te "respecta" dupa cat are punga;

dureros e spiritul asta de admiratie pentru unii care au papagalul mare si n-au lucrat niciodata dinti la pensionari muncitori si rromanes.
Vechi 22-09-06, 18:17   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu ne certam
Vechi 22-09-06, 18:57   #29
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Fratilor, am luat-o rau pe aratura. Sa revenim: ideea era ce materiale de amprenta mai folosim, nu ce face tehnicianul cu amprenta, cati bani are pac si altele. Gata cu joaca, inapoi la treburi serioase
Vechi 10-10-06, 19:33   #30
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intrebare:este speedexul o alegere buna ori ba?
drdragos2003 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-06, 19:49   #31
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

tot de condensare e si asta.
da e mai flow decat zeta , ala fluidu, deci o fi mai bun
.
Vechi 11-10-06, 09:11   #32
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eupersonal sunt mult msi multumit de speedex... Chestie de preferinte... Da sa vezi ce extractie atraumatica am facut cu impregum
Vechi 11-10-06, 13:34   #33
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default greutati

nu cred ca ti-a fost greu

pacientului cum i-a placut?

eu
.
Vechi 11-10-06, 14:55   #34
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

ohooo, a fost extaziat!!
Vechi 11-10-06, 16:52   #35
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu folosesc Speedex-ul. Sint multumit de el. Cum spunea si sorsirbu, e chestie de preferinta.
Vechi 13-10-06, 23:24   #36
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

as vrea sa-mi spuna cineva care foloseste stentz ink,dak in afara de pret,mai are si alte calitati.multi medici cunoscuti,de varsta de 50 ani,cam asa,folosesc stentz.
.
Vechi 13-10-06, 23:40   #37
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Da! In afara de pret mai are si avantajul ca e ieftin Si pe langa asta se mai si refoloseste.
In principiu iti faci treaba cu el dar rezultatele nu sunt de top.
Vechi 13-10-06, 23:42   #38
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

citez un tatic in proteticaProf. Dr. ....)
stentzu asta e fenomenal domne, ca portamprenta bate orice silicon de aditie condensare. daca il faceau si in varianta fluida......
.
Vechi 13-10-06, 23:50   #39
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io chiar vreau sa-mi zik cineva ce si cum..mie oricum mi se pare greoaie manopera..dar sunt medici kre adora stentzul si vreau sa stiu de ce.
.
Vechi 13-10-06, 23:53   #40
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

1. ii ieftin
2. se poate refolosi, ceea ce il face si mai ieftin
3. e rigid, asigura o portamprenta nedeformabila
4. il bagi cu fluidul in alta pozitie => crapa, deci e user friendly

Mai vrei?
Vechi 13-10-06, 23:59   #41
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai si atunci de ce nu l-am folosi si noi,generatia de 30?
mai vreau raspunsuuuri....fac un studiu :P
.
Vechi 14-10-06, 00:05   #42
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

de ce adora unii stentzu, de fapt de ce e de adorat stentzu:
simplu, dupa "priza" devine rigid , si nu lasa loc la erori de deformare cand torni gipsul in amprenta ca sa torni modelul.
gipsul asta de se toarna modele in el e cam nesimtzit, si in priza dilata amprenta, putin ce-i drept, un 0.1%.
da adunate toate erorile, te miri de ce ies stramte lucrarile......
.
Vechi 14-10-06, 00:08   #43
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ca sa citez dintr-un curs:
"Amprenta
Vechi 14-10-06, 02:11   #44
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

[quote=sorsirbu]Ca sa citez dintr-un curs:
"Amprenta
claudia lacatusu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-06, 15:35   #45
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pai sa nu uitam ca repinul la baza ii material de amprenta, asa ca...
Vechi 14-10-06, 16:54   #46
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Da domnule doctor, de acord, alta era nedumerirea mea: de ce sa prefere tehniciana Repinul si nu elastomerii....
claudia lacatusu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-06, 21:31   #47
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Pt ca o amprenta pt proteza luata bine cu repin,ofera si mama detaliului campului,spre deosebire de un elastomer de o calitate discutabila cum e oranwashul.
Doar ca manipularea este f dificila pt medic,feeling-ul neplacut pt pacient si-or mai fi si altele,ma gandesc ca daca zdrangani lingura cu repin prea tare pana la laborator se crapa repinu' si se duce naibii tot detaliul.
Da' ti-am oferit explicatia pt tehniciana ta.
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-06, 11:27   #48
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Am intrebat si eu de ce. Raspuns: asa vrea tehniciana!
Super!!!!! Deci acel medic face ceva in gura pacientului si habar nu are de ce.
.
Vechi 18-10-06, 16:36   #49
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

oranwashul nu e indicat pt amprenta de fidelitate la proteze acrilice... mai bine un stomaflex albastru pt asta: fidelitatea detaliilor e mult mai buna...
Vechi 18-10-06, 23:37   #50
Ucenic
Fara status.

.

cred ca e mai bun Repinu decat siliconii
stomaflexu' ... de poate desprinde de lingura daca nu esti atent
repinu se rupe sii de obicei se observa imediat
.
Vechi 18-10-06, 23:40   #51
Ucenic
Fara status.

.

sau ... poate ar fi mai interesant sa vb despre gipsuri daca am ajuns la stomaflex si la Repin
nu am incercat niciodata sa iau o amprenta cu gips
dar de dragu istoriei cred ca ar merita incercat
.
Vechi 19-10-06, 15:11   #52
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si cu ocazia asta faci si extractiile necesare / nu
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-06, 00:29   #53
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa stii ca eu am vazut amprentare cu gips...intr-un stagiu la bordeaux
era un pacient edentat total cu creste flotante si datorita campului protetic moale au decis ca cel mai fidel material ar fi gipsul
ca la carte
a incercat de vreo 6 ori pana sa iasa bine...
irenegrande este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-06, 00:51   #54
Ucenic
Fara status.

.

pentru o proteza totalaa ... nu vad ce extractii pot sa mai fac

bravos irenegrande
mi-as fi dorit s ad si eu asta

ai cumva niste poze??
.
Vechi 20-10-06, 00:56   #55
Ucenic
Fara status.

.

weelkooome irenegrande

soory ca nu ti-am faut urarea asta de la inceput dar .. nu mi-a venit sa cred ca se mai face asa ceva oricum ... trebuie sa fieinteresnt saa vezi cel putina asa ceva
.
Vechi 20-10-06, 01:18   #56
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

[quote="nico"]
Citat:
Publicat initial de Pacala

pentru o proteza totalaa ... nu vad ce extractii pot sa mai fac
de extractii fara voie cu ajutorul gipsului, cred ca era vorba

cind eram studenta am luat o amprenta in muscatura cu stents.... si cind am indepartat amprenta din gura, am observat ca in ea mi-a ramas implantul antagonist (fara nici o singerare, alveola complet epitelizata, implant total neintegrat... deh anii 95-96)...
si 2 rinduri de offtopic: implantu' avea niste perlute de retentie... pe bune... merita sa-l pastrez si sa-i fac o poza s-o pun aici (dar cine s-ar fi gindit atunci la asa ceva?)... ... anyway, implantu' fusese "lucrarea de diploma" a unui student de la cluj...
Vechi 20-10-06, 01:21   #57
Ucenic
Fara status.

.

eeh ...
extractii se pot face si cu alte materiale de amprenta (siliconi, polieteri ..) daca te straduiesti un pic si ai un teren "propice" si miscator in toate cel trei axe, sa se intareaasca bine ce e pus sau nu in lingura sii tootul isese

pacat ca nu mai ai poza cu implantatul
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, banii, bonturile, buna, discuta, discutiile, firul, fiu, halena, ieftin, intrebare, lingura individuala, lucrare, lucru, mana, materialul, munca, offtopic, pacientilor, pacientul, partea, perfect, preturi, rama, recomanda, recomandat, salut, slefuiesc, stent, supra, topic, turnare, vand, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Folosim sau nu vasoconstrictor in anestezie? Mircea Bal Anestezie 50 08-02-15 21:27
Cum folosim un apex locator ? MDSK Endodontie 46 31-01-09 18:12
Materiale de amprenta si aparate de mixat grigore1 Protetica 5 10-12-08 13:18
amprenta cu fir.... rania Protetica 67 21-10-07 18:12
Ce folosim intre sedintele de tratament? andracaravan Endodontie 104 28-12-06 16:02

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: