Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce materiale de amprenta mai folosim? ce trenduri mai sunt?

discutie din eugenol.ro : Am dat comanda ....poate nu e bun :P (glumesc ) . Impresii dupa utilizare ...revin ......

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree4Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-03-10, 16:47   #115
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Am dat comanda ....poate nu e bun :P (glumesc ) .

Impresii dupa utilizare ...revin ...
Vechi 11-03-10, 17:38   #116
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

este exceptional,nu bun.Eu il folosesc si sunt f incantata
SebastianF a multumit.
Vechi 19-03-10, 19:45   #117
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Intr-adevar esti beton .... esti si autoclavabil .... si toate numai la .... 150 RON (fluidul doar ) ...
Vechi 16-05-12, 15:41   #118
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Impregum Heavy body mai comercializeaza cineva ??
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-12, 17:17   #119
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
gipsul ca material de amprenta e superb.
stiu stomatologi care iau curent pt proteze totale in gips
are o granulatie foarte fina , iese o amprenta dumnezeiasca.
si dupa ce se intareste are si stabilitate dimensionala in timp.

un elder mi-a povestit cum prin anii 60-70 in romanica se luau inclusiv amprende de lucrari in gips, spargea cu dalta in cateva bucatzi, si tehnicianu le relipea cu ceara.

oldies but goldies cum am spune noi acum, pustii teribilisti ai stomatologiei ce tre sa vina si pe meleagurile noastre.
de acord cu ghipsul ca e un material de amprenta bun. totusi prin anii 60-70 se faceau mai mult lucrari de vipla, se amprenta prima data pt coroane, se probau coroanele si apoi se lua o supraamprenta pt corpul de punte. pt metoda asta de lucru se preta la fix. de fapt la inceputurile stomatologiei ghipsul era material de baza. dentistii si tehnicienii batrani aveau ca materiale un sac mare de ghips, cu asta se luau amprente, se turnau modele, se ambala in ghips si nisip, o cutioara cu aur ca asta a fost materialul de baza inaite sa apara vipla, lipitura pe aur care si-o alia tehnicianul singur (la vremea aia se lucra f. mult sudat din cauza inexactitatii maselor de ambalat - coroane inel+capac, corp de punte holgus, daca ati auzit de asa ceva) si o cutiaoara de borax necesar la lipit aurul. cel de la care am invatat meserie putea sa-ti faca o lucrare de aur doar cu materialele astea.

s-a discutat aici despre stentz. stentz-ul nu-i un material de amprenta chiar rau. aveam un medic batran care lua niste amprente superbe cu el, dar le lua dupa toate regulile artei, cu tifon umed pt retentia siliconului. problema e ca acuma toti medicii cu repect fata de meserie au trecut pe silicon pt comoditatea amprentarii si calitatea acesteia, de asta daca te vede tehnicianul cu o asemenea amprenta nu-i faci o impresie prea buna, te pune in rand cu carpacii. isi si inchipuie ce preparare il astepta... in cazul refolosirii stentz-ului se duce naibii igiena, pe vremuri nu era asa mare problema, acu poti sa te trezesti cu un proces, si daca nu-l refolosesti nu cred ca mai ai asa multe motive sa nu iei un silicon ieftinior.
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, banii, bonturile, buna, discuta, discutiile, firul, fiu, halena, ieftin, intrebare, lingura individuala, lucrare, lucru, mana, materialul, munca, offtopic, pacientilor, pacientul, partea, perfect, preturi, rama, recomanda, recomandat, salut, slefuiesc, stent, supra, topic, turnare, vand, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Folosim sau nu vasoconstrictor in anestezie? Mircea Bal Anestezie 50 08-02-15 21:27
Cum folosim un apex locator ? MDSK Endodontie 46 31-01-09 18:12
Materiale de amprenta si aparate de mixat grigore1 Protetica 5 10-12-08 13:18
amprenta cu fir.... rania Protetica 67 21-10-07 18:12
Ce folosim intre sedintele de tratament? andracaravan Endodontie 104 28-12-06 16:02

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: