Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Proiectam o scheletata?

discutie din eugenol.ro : Am un caz concret si as vrea mai multe pareri despre cum se poate proiecta mai bine un schele ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-02-07, 20:26   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Proiectam o scheletata?

Am un caz concret si as vrea mai multe pareri despre cum se poate proiecta mai bine un schele pe o situatie mai "osebita"

Deci, e maxilar, si mai avem doar 5 dinti, si anume: "18", "17", "11", "21", "27", toti recuperabili endodontic, cu status parodontal acceptabil.

Multumesc!
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-07, 21:24   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

incearca cu telescoape.Ai avantajul ca e foarte greu sa se desprinda de pe camp, dar dezavantajul pretului mare. Tre sa o faci cu conectorul principal aproape pe toata bolta
nicu gherman este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-07, 22:18   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

femeie sau barbat? mic sau mare? ce antagonisti are? ce regim alimentar? ce varsta? etc da si tu mai multe detalii ca aici poate merge si potcoava in anumite conditii. ce putere financiara? ca poti baga 2 implante la canini si voila!
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-07, 23:53   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu as face o proteza pe capse si telescoape
pe zona frontala doua capse cu membrane de teflon si molarii 17, 27 doua telescoape cu inel circular in proteza
18 ramane integru

eu am un caz aproape similar dar am doar un molar Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

o scheleta nu prea merge din punctul meu de vedere
Vechi 06-02-07, 10:44   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Proteza scheletata in acest caz eu nu as face decat pe telescoape fara nimic altceva.Ei acuma e acuma ce telescoape.Pai daca le facem pe aur e scump al dracului ca-s cinci dinti.Daca facem telescoape pe Co-Cr ne injura tehnicianul ca fie nu ii iese frictiunea mult dorita, fie da la bani pe freze de 0,2 grade de il apuca spumele ,nervii si alte alea. La un astfel de caz eu intreb de suma max pe care si-o poate permite ca daca vrea ce-i mai bun putem face si galvano .Cat despre asocierea sistemelor speciale cu rezilienta diferita nu este OK pt ca una o blocheaza pe cealalta (capsa vrea infundare iar telescopul nu )
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-07, 12:30   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bun, pacienta, tanara, in jur de 40 de ani, antagonisti fixa + schelet( edentatie termino-fronto-terminala mandibulara.

Financiar se invarte pe la 1000 de euroi, deci ar merge un laborator la maxim 4-500.

pt. dacris: de ce nu schelet ci proteza simpla? Pt. ca e mai la indemana rebazarea? 18 nu poate ramane intergru ca nu e. Eventual coroana separata .

pt. molnar: nu am facut in viata mea lucrari protetice cu stalpi si dinti si implanturi, si nici nu am de gand. iar sa opteze pentru vreo 8-10 implanturi nu ne permite bugetul.

Planul meu din momentul asta ar fi capse pe incisivi si coroane turnate pe molari pe care sa vina crosete turnate. Ma gandesc si la telescoape, dar cum nu am mai facut pana acum, nu stiu daca sa ma incumet cu cazul asta. As vrea critici si aprecieri la ce am de gand sa fac. De fapt inca nu sunt hotarat, de aia va intreb.
.
Vechi 07-02-07, 12:16   #7
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E buna ideea cu capsele pe incisivi.Poti sa iei in calcul si varianta cu coroane solidarizate si capse extracoronare , depinde de dimensiunea verticala a dintilor, dar neaparat tb sa ai ceva care sa impiedice desprinderea distala ( crosete pe molari si retentivitati ). Conectorul principal il alegi in functie de forma boltei , niciodata nu pune conector principal peste torus proeminent (mie mi s-a fracturat o scheletata!!!!!)...asa ca bolta adinca =proteza rascroita distal , bolta plata =proteza decupata palatinal .
Succes!
dumitriu_diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-07, 12:19   #8
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A ...capse Rhein 83 ..sunt mai bune ca bredent
.
Vechi 07-02-07, 12:20   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dumitriu_diana
E buna ideea cu capsele pe incisivi.Poti sa iei in calcul si varianta cu coroane solidarizate si capse extracoronare , depinde de dimensiunea verticala a dintilor, dar neaparat tb sa ai ceva care sa impiedice desprinderea distala ( crosete pe molari si retentivitati ). Conectorul principal il alegi in functie de forma boltei , niciodata nu pune conector principal peste torus proeminent (mie mi s-a fracturat o scheletata!!!!!)...asa ca bolta adinca =proteza rascroita distal , bolta plata =proteza decupata palatinal .
Succes!
cred ca ideea cu coroane solidarizate e mai slaba dpdv estetic comparativ cu capse pe RCR-uri. cred ca si solicitarea incisivilor e mai fiziologica, cat de cat in axul lor, comparativ cu sisteme extracoronare.

Multumesc, altcineva?
Alte idei, sau comentarii la planul meu? ca deocamdata la asta sunt.
.
Vechi 07-02-07, 12:25   #10
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cum crezi
capsele cu cat sunt mai distal cu atat ai mai putine probleme cu desprinderea distala , eu la asta ma gandeam , pt. ca capsele se inactiveaza daca nu sunt franate cumva miscarile de desprindere
.
Vechi 07-02-07, 13:57   #11
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

telescoape cu frictiune pe teflon la 0 grade, sau capse ocluzale cu rezilienta.
conectorul principal poate fi fenestrat. 18 nu intra in plan. 8)
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-07, 01:02   #12
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

s-a rezolvat cazul?
.
Vechi 15-02-07, 09:00   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu, inca frec la canale. va tin la curent
.
Vechi 16-02-07, 01:19   #14
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am recomandat telescoapele cu frictiune pe teflon in favoarea celor din metale nobile, care nu sunt accesibile oricarui individ, iar capsele ocluzale cu rezilienta, pentru diminuarea socurilor mecanice, proprietati aproape similare metalului nobil sau a teflonului.
.
Vechi 21-02-07, 19:40   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu sunt f incantat de capse pentru ca se descimenteaza destul de repede componenta intraradiculara. Solutia cu coroane telescopate mi se pare cea mai viabila. Pe 18 l-as acoperi separat de restul lucrarii.
DR.TOOTH este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-07, 20:02   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DR.TOOTH
Pe 18 l-as acoperi separat de restul lucrarii.
da, asa cred ca am sa fac. Nu are sens sa il prind in plan.
.
Vechi 21-02-07, 21:59   #17
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
eu nu sunt f incantat de capse pentru ca se descimenteaza destul de repede componenta intraradiculara. Solutia cu coroane telescopate mi se pare cea mai viabila. Pe 18 l-as acoperi separat de restul lucrarii.
pai de ce s-ar decimenta repede?
chiar si cele cu rezilienta?
.
Vechi 07-10-07, 19:31   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD
:)

.

Citat:
eu nu sunt f incantat de capse pentru ca se descimenteaza destul de repede componenta intraradiculara.
au mai patit si altii sa li se decimenteze aceste capse cu componenta intraradiculara?

@augustin, cum ai rezolvat cazul pina la urma? poze ai?

@adrian, ce sint caspele ocluzale cu rezilienta? si care e legatura intre rezilienta lor si decimentarea componentei intraradiculare? multumesc.
.
Vechi 07-10-07, 21:01   #19
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

pai vezi ce il tine pe laborator: rhein, locators, ceka.....

locators si rhein ala is folosite mai mult la sist de implanto. sigur au si pt "dinti" ceva . nush , ca nu am mai bagat scheletate de vreo 3 ani.dar incearca cu rhein totusi.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-07, 21:03   #20
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
Citat:
eu nu sunt f incantat de capse pentru ca se descimenteaza destul de repede componenta intraradiculara.
au mai patit si altii sa li se decimenteze aceste capse cu componenta intraradiculara?

@augustin, cum ai rezolvat cazul pina la urma? poze ai?

@adrian, ce sint caspele ocluzale cu rezilienta? si care e legatura intre rezilienta lor si decimentarea componentei intraradiculare? multumesc.
cred ca e vorba de ruptori de forta, sau?
.
Vechi 07-10-07, 21:07   #21
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

gusti baci, daca as fi in locul tau nu as face sheletata. as baga un OVD, lasand 18 ala in pace.igiena e mult mai buna, estetetica nici nu mai vrb, forta asupra staplilor e mult mai mica, noah, stii tu, toate avantajele unui OVD.
.
Vechi 07-10-07, 21:21   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cazul l-am finalizat. Coroane pe molari, capse pe frontali, crosete turnate.

18 a primit coroana separat si e pe cont propriu.

Poze nu am .
Vechi 07-10-07, 22:23   #23
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

tataeeee, pai de ca nu ai zis din prima ca vrei sa-i rezolvi cazul a la Doftana ( adik cu sarme prin gura)???

ne faci sa ne strofocam pe aici cu sisteme specilale si tu ii bagi sarme in gura pana la urma??? pai traba-i asta???!!!
.
Vechi 08-10-07, 08:44   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bre, doar pe molari, nu o deranjeaza, lasa asha, daca n-o vrut implante.
Vechi 08-10-07, 09:05   #25
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

bine bre, daca iit palce sa faci a la Doftana...ce sa mai zic. trbuia sa ii bagi si o sarma in nas daca tot o vrut sa aibe sarme.

da nu pricep de ce nu ai facut OVD?
.
Vechi 08-10-07, 09:07   #26
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pai cam asta a fost, un fel de OVD armat . Nu m-o lasat inima sa rad molarii.
Vechi 08-10-07, 09:21   #27
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

bree. zi mai bine ca nu ai avut curaju sa meri pe ei cu endo....hihihi
.
Vechi 08-10-07, 09:24   #28
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ce bine era, dar am avut retrat la fiecare. La absolut toti.
Vechi 09-10-07, 14:16   #29
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

pai si atunci de ce nu ai folosit coroane telescopate la molari?. Si daca 1.8. nu are antagonisit de ce nu l-ai inclus si pe el? Ce faci in timp daca incepe sa migreze vertical?
a spus cineva o solutie foarte faina la acest caz cu capse ( eu as fi mers pe capse extracoronare de la Rhein, cu rezilineta mare) , si coroane telescopate.
Am avut un caz pe care l-am terminat in mai asa. A venit ieri al control, e super.
.
Vechi 09-10-07, 14:57   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gptr
pai si atunci de ce nu ai folosit coroane telescopate la molari?. Si daca 1.8. nu are antagonisit de ce nu l-ai inclus si pe el? Ce faci in timp daca incepe sa migreze vertical?
.
Coroanele telescopate au picat din motive financiare. Sigur ca mi-ar fi placut mai mult.

18 nu l-am inclus pt. ca nu am vrut nici eu nici pacienta sa ne chinuim cu un retratament endodontic, si de fapt cu tot retrat nu stiu ce prognostic ar fi avut. daca migreaza vertical il extragem. Eu am propus extractia de acum, pacienta a preferat sa il lasam acolo cat mai sta.

Cum e posibil ca 18 sa se ceara extras, de aia am preferat sa nu il leg de lucrare.
Vechi 09-10-07, 16:28   #31
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

breee, ti-am zis io sa ai in vedere rheinu ala . daca e pe cuie, sa folosesti locators.
satea doua is de baza.

dar.cu doftaneii astaio cam greu sa plateasca asa ceva.

BTW proteza doftana e copyright . la fel si doftaneii.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
buna, capse, caz, cazul, compo, con, control, coroane, endo, faina, folosi, folosit, incepe, inclus, legatura, mers, molari, molarii, ocluzale, patit, poze, repede, rezolva, rezolvat, solutie, telescoape, termina, terminat, tooth

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
punte sau scheletata qwerty Protetica 16 23-12-10 09:14
Caz clinic: scheletata florin dediu Protetica 79 16-11-10 23:50
Cazuri reale-Scheletata inf Dani Sîrbu Protetica 6 20-09-08 21:36
cum proiectam o scheletata? 3 nico Protetica 13 29-01-08 11:25
Cum proiectam o scheletata? 2 sigrid Protetica 37 03-09-07 17:54

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: