Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Modificarea culorii dintilor din compozit la o proteza totala

discutie din eugenol.ro : Buna seara! In luna iulie am facut un set de proteze totale cu dinti din compozit la o pacienta.Pacienta ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-10-10, 19:03   #1
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Modificarea culorii dintilor din compozit la o proteza totala

Buna seara!
In luna iulie am facut un set de proteze totale cu dinti din compozit la o pacienta.Pacienta s-a adaptat destul de repede cu ele....totul fiind bine si frumos,pana cand baiatul ei(suntem amici si tinem legatura) intrebandu-l ce mai face mama...cum se simte cu protezele...imi zice ca totul e bine,doar ca ea observa ca s-au mai ingalbenit dintii din proteza.Intrebarea mea:este normal sa se intample asa ceva dupa aproape 2 luni de purtare?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/12060-modificarea-culorii-dintilor-compozit-proteza-totala/

Mentionez ca,nu am vazut inca pacienta.Iar atunci cand si-a facut protezele eu i-am recomandat garnitura de dinti din compozit,pe motiv ca nu isi modifica culoarea la fel de repede ca si acrilatul.
Igiena pacientei este corespunzatoare.Respecta cu strictete tot ce i-am zis despre intretinerea protezelor.

Ideea ca vreau sa o chem la cabinet,sa compar culoarea dintilor din proteza cu paleta de culori (cheia...ca sa evit cacofonia) si daca are dreptate vreau sa stiu ce explicatie sa ii dau.Este sau nu normala aceasta modificare de culoare intr-un timp atat de scurt?

P.S Pacienta e super draguta si nu e dintre aceia pusi pe scandal...de aceea vreau sa ii ofer o explicatie,daca are dreptate.

va multumesc!
Vechi 14-10-10, 19:19   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am inteles ca respecta igiena dar si eu sunt patit si a dat tehnicianul cu guma pe ei si a dat jegul jos Incearca in Ace
.
Vechi 14-10-10, 19:20   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

E posibil sa ignore instructajul pt igienizarea lucrarii si de asta sa fie galbeni. Aprecierea e facuta de un nestomatolog si de asta poate sa fie depozite si nu sa se fi alterat culoarea dintilor.
Daca totusi nu e asa, cred ca mai bine ne ajuta un tehnician cu posibile explicatii. Daca vrei ajutor de la ei trebuie sa spui si firma care a produs garnitura respectiva.
Vechi 14-10-10, 19:45   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Merci de raspunsuri

apropo de ACE...o pacienta a pus proteza in detartrant...nu iti poti imagina ce s-a intamplat...

Si totusi..daca pacientul nu are nici o vina..si tehnicianul zice ca a pus dinti din compozit...e normala ingalbenirea?
Vechi 14-10-10, 19:52   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Evident ca nu.
Ce stiu eu si am vazut au fost schimbarile de culoare la lucrarile compozit pe suport metalic (in 6 luni se verzuiau de la oxizi) dar sigur s-au mai schimbat lucrurile de cand am facut eu ultima data o astfel de lucrare.
Vechi 14-10-10, 21:20   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu cred ca nu a fost respectata igiena.
vica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-10, 23:01   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie sa intrebi pacienta daca foloseste medicamente gen Faringosept sau produse naturiste pe baza de propolis. E jale.
Atentie si la Decasept :vin cu dintii verzi /albastri.
Vechi 14-10-10, 23:11   #8
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Irina! Tu inca nu ai vazut pacienta.
Ca poate doar i se pare ei ca i s-au ingalbenit dintii. N-ai de unde sa stii pana nu o vezi tu insati. Poate nu respecta chiar intocmai instructiunile de igiena.
In iulie cand i-ai pus protezele poate era si ea mai bronzata, intre timp a palizit si i-a disparut contrastul.
Poate, asa cum spune Laura, rontaie chestii colorate, naturale sau nu. Mai bea un ceai, o cafea...

Nu trebuie sa te inarmezi cu explicatii savante, da o tura cu privirea in gura ei si o sa afli raspunsul pe loc.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-10, 01:44   #9
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Trebuie sa intrebi pacienta daca foloseste medicamente gen Faringosept sau produse naturiste pe baza de propolis. E jale.
Atentie si la Decasept :vin cu dintii verzi /albastri.

as mai adauga cateva produse naturiste: tutun, cafea... daca a fost turc intr-o viata anterioara si trage tare, degeaba se spala, ca nu se curata decat cu rindeaua

pana cand apare, rabdare si tutun! si o cafelutza...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-10, 15:15   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Stimati colegi,
Va voi anunta rezultatul si concluzia la care am ajuns cand voi vedea pacienta.
Mentionez: nu fumeaza,consuma cafea o data pe zi,medicamente nu ia(tratament cronic,ma refer).Timp de 14 zile,cat a durat adaptarea primara...protezele erau impecabile...fara resturi alimentare,coloratii etc.

Va multumesc pentru informatiile oferite.
Vechi 15-10-10, 15:38   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Dar se poate sa se depuna in timp chiar daca are igiena buna. In plus si pe ele se fac depozite cum e tartrul ca si pe dinti.
.
Vechi 15-10-10, 17:45   #12
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Stiu ca se pot ingalbeni si dintii din compozit..dar dupa cum ai zis..in timp...iar mie 2 luni..mi se pare foarte devreme (asta in caz ca s-a produs asa ceva)..si mai ales in cazul in care nu exista nereguli in purtare,igiena protezei+ lipsa medicatiei cronice+abuz de ceai,tutun,cafea,alimente colorate.

Dupa cum am mai zis...voi programa pacienta si va anunt
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acrilat, ajutor, ata, baia, buna, cabi, culori, culorii, draguta, intretinerea, iulie, iv, legatura, luna, luni, mama, modifica, modificare, modificarea, ofer, pacienta, pacientei, proteza, recomanda, repede, seara, totala

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: