Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Caz cu IOS si amprente proaste

discutie din eugenol.ro : Am luat amprenta pentru 3 IOS-uri, 1.1,1.2,1.3, le-am cimentat si am luat amprenta pentru scheletul metalic. Scheletul metalic nu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree12Multumiri
  • 3 Scris de Ana_Karr
  • 6 Scris de sweetvanilla
  • 1 Scris de Andrei__Andrei
  • 2 Scris de LadyD

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-07-10, 08:50   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+1/-7)     
Angry Caz cu IOS si amprente proaste

Am luat amprenta pentru 3 IOS-uri, 1.1,1.2,1.3, le-am cimentat si am luat amprenta pentru scheletul metalic. Scheletul metalic nu se adapteaza pe bonturi pt ca ocluzia este diferita fata de ocluzia fata de IOS- uri. Ce pot sa fac, sa iau o alta amprenta pentru IOS-uri
Andrei__Andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 11:54   #2
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Io nu inteleg ce vrei, pt ca nu am inteles nici ce ai scris.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 12:14   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Io nu inteleg ce vrei, pt ca nu am inteles nici ce ai scris.

poti sa ne desenezi? multumesc anticipat
Vechi 15-07-10, 12:21   #4
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

IOS = ?
Schelet metalic = ?

Banuiesc ca e vorba de rcr-uri si punte ceramica...
Totusi nu vad legatura intre relatia de ocluzie si adaptare... Daca e adaptata, se poate reduce din metal. daca nu permite ca e deja la minim, atunci pur si simplu mai trebuia slefuit putin. Daca nici pe bonturi nu se aseaza, nu mai are importanta cu sta in ocluzie.
Relax, fiti mai exact si se va gasi o solutie. N-ar fi primul pacient cu ocluzie ciudata.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 14:31   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+1/-3)     

uau
Vechi 15-07-10, 16:51   #6
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Prescurtarile astea au devenit o regula.Unii vor sa arate ca citesc literatura de specialitate doar in limba engleza, altii nu stiu exact ce vor sa spuna si se exprima foarte lacunar, sperand ca macar cititorul(mai experimentat)sa le faca o traducere corecta.
Eu stiu din experienta proprie ca nu prea are nimeni timp sa te asculte, si daca vrei un sfat, trebuie sa spui repede , simplu si foarte concis ceea ce doresti.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 22:43   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Daca tot ati facut facultati IOS = inlay-onlay de substitutie (reconstituire corono radiculara
), iar scheletul metalic - daca tot este o lucrare metalo - compozit, despre proba de schelet
--------------------------
Intrebarea este: avand in vedere ca prima data a fost luata amprenta pentru IOS, iar dupa ce au fost cimentati a fost luata amprenta pentru lucarea protetica fixa. Este diferenta intre amprenta pentru IOS si cea pentru lucrarea fixa.
Deoarece tehnicianul spune ca s-a gresit de la prima amprenta (dupa care s-au cimentat IOS-urile), s-a luat a doua amprenta iar scheletul metalic nu a mai coincis.
Poate totusi nu ma fac inteles. Este o controversa intre medic si tehnician. Tehnicianul spune ca cele doua amprente trebuie sa coincida, iar medicul spune ca nu ar trebui sa coincida deoarece a adaptat IOS-urile. Astfel s-a ajuns ca scheletul metalic nu ppoate fi adaptat
Blue a multumit.
Andrei__Andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-10, 23:42   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Andrei__Andrei View Post
Daca tot ati facut facultati IOS = inlay-onlay de substitutie (reconstituire corono radiculara
), iar scheletul metalic - daca tot este o lucrare metalo - compozit, despre proba de schelet
Intrebarea este: avand in vedere ca prima data a fost luata amprenta pentru IOS, iar dupa ce au fost cimentati a fost luata amprenta pentru lucarea protetica fixa. Este diferenta intre amprenta pentru IOS si cea pentru lucrarea fixa.
Deoarece tehnicianul spune ca s-a gresit de la prima amprenta (dupa care s-au cimentat IOS-urile), s-a luat a doua amprenta iar scheletul metalic nu a mai coincis.
Poate totusi nu ma fac inteles. Este o controversa intre medic si tehnician. Tehnicianul spune ca cele doua amprente trebuie sa coincida, iar medicul spune ca nu ar trebui sa coincida deoarece a adaptat IOS-urile. Astfel s-a ajuns ca scheletul metalic nu ppoate fi adaptat
Pe forum, poate datorita faptului ca posteaza predominant medici tineri, este mai rar folosit IOS.
Desi vorbesti de "o intrebare" , in textul tau nu gasesc niciuna. Si atunci pun eu.
Cum poate coincide amprenta unor resturi radiculare cu cea a bonturilor?
De ce a trebuit sa adaptezi IOS-urile?
De ce sa nu poata fi adaptat scheletul?
Tu de fapt cate amprente ai luat?
Cum ai putea sa iei din nou amprenta pt. IOS, din moment ce le-ai cimentat?
Ce treaba are adaptarea pe bonturi cu ocluzia?

Vezi ce bine te-ai facut inteles?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-10, 11:41   #9
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

multumesc pentru explicatii, eu am inteles asa:
Amprenta cu ocluzie eronanta ---> IOS prost dimensionat, prost directionat ---> amprenta pentru metalo-compozit cu ocluzie corecta descoperita abia la proba metalului ---> corectarea IOS prin slefuire + amprenta + incercarea de a recupera metalul si de a-l adapta pe noul model. Sper ca am inteles corect. Daca e asa, metalul nu se mai poate folosi. Discutati conditiile refacerii cu laboratorul si fiti optimist: bine ca nu ati cerut lucrarea "la gata".
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-10, 18:13   #10
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de Andrei__Andrei View Post
),

daca nu te ai facut inteles nu e nevoie sa te dai destept cu fraze gen "...daca tot ati facut facultati..." , in caz ca nu stiai fiecare facultate utilizeaza termenii ei si nu cred ca isi incarca cineva memoria cu prescurtari doar de dragul tau

de exempul la cluj DCR=dispozitiv corono radicular
la bucuresti RCR= reconstituire corono radiculara
probabil la iasi IOS
cine stie ce termen se utilizeaza la arad, oradea , timisoara etc pe unde mai sunt facultati de medicina dentara...

asa ca "...daca tot ati facut facultati..." nu si prea avea rostul
coryna2005 si dr.Brata au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ati, bonturilor, cimentati, cis, color, compozit, diferenta, folosi, folosit, gasesc, gresit, inlay, inteleg, lucrarea, medic, medici, medicul, metalic, nou, ocluzia, onlay, proba, resturi, tau, tehnicianul

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: