Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

zile calde de vara si pietre semipretioase

discutie din eugenol.ro : na bun. nu am veleitati de protetician...oare sa ma obisnuiesc cu asta? sau sa mai insist? Sursa eugenol.ro : ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree42Multumiri
  • 28 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de grigore1
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de mihai.s
  • 2 Scris de SOARE ADRIAN
  • 1 Scris de stef_ank
  • 5 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de Adrian Adn
  • 1 Scris de Muller A. Norbert

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-06-10, 15:40   #1
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     
Default zile calde de vara si pietre semipretioase

na bun. nu am veleitati de protetician...oare sa ma obisnuiesc cu asta? sau sa mai insist?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/11041-zile-calde-vara-pietre-semipretioase/

ziceam eu pe undeva ca nu imi plac zirconiile, ca cica sunt prea opace, ca asa si pe dincolo...
ziceam ca cel mai bun mat de ampr e polieterul, daca stii sa te dai cu el.
nu stiu sa ma dau inca cu el, am totul pregatit dar astept lingura ideala, manerele laterale ideale, stoparea ideala, campul ideal cat mai neretentiv, bla bla bla. e clar ca ampr intr-un singur timp nu merge cu speedex, asa ca am luat un kit de zeta plus/oranwash de la zhermack..raport pret/duritate chit bun. am colegi care reusesc multe cu aceasta combinatie ieftina.
mi-am zis ca sau o dau in bara definitiv, sau iese ceva bun.
am sa pun pozele intr-o oarecare ordine, mie imi place ce a iesit.
dupa proba ceramicii pe scheletul de zr am concluzionat ca dintele e prea lat, si s-au facut artificii de ingustare, cum ar fi largirea ambrazurii mezial,texturare verticala accentuata, si mai vedeti si voi.
prag inconstant ca si grosime, juxtagingival.
slefuire de picat examenul. evictiune buna, 2 fire 00 si 1 (galben si albastru)/ultradent, neimpregnate. firul galben in sant in timpul amprentei intr-un singur timp.

prote prov unifast 3/GC , lipire panavia/kuraray.
asteptam recall uri.
sii, cel mai important lucru: multumiri domnului Dan .
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg exercitiu cu oranwash.JPG (157,8 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg model-palatinal.jpg (137,8 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg detaliu textura.JPG (237,0 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg detaliu texturare verticala.JPG (210,6 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg imi place.jpg (135,5 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg palatinal imediat postcim.jpg (74,2 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg model de sus.jpg (80,9 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg muchia aia groaznica.jpg (64,6 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg final bun, poza stramba.jpg (185,5 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg detaliu2.jpg (66,9 KB, 33 vizualizari)
porumb, andracaravan, nico si alti 25 au multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 17:29   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
na bun. nu am veleitati de protetician...oare sa ma obisnuiesc cu asta? sau sa mai insist?

sii, cel mai important lucru: multumiri domnului Dan .
Cristina felicitari , esti muuult peste nivelul comun si mai ales , ceea ce este mai important , este ca nu esti multumita
))

Cred ca domnul Dan merita felicitari si pentru incadrarea in cele 3 benzi distincte de culoare/transparent vizibile pe toata lungimea arcadei.
In 2 luni , la colet nu se mai vede nimic.
Incearca aditia de la Zhermack o sa iti placa , mai ales daca folosesti mixerul.
In afara de Panavia ce mai foloseste lumea ? caci sint derutat rau , imi place si mie Panavia dar as vrea sa mai invat si altceva similar.
Felicitari!
cristina ghita a multumit.
Vechi 11-06-10, 17:43   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
ceea ce este mai important , este ca nu esti multumita

Cred ca domnul Dan merita felicitari si pentru incadrarea in cele 3 benzi distincte de culoare/transparent vizibile pe toata lungimea arcadei.
In 2 luni , la colet nu se mai vede nimic.
Incearca aditia de la Zhermack o sa iti placa , mai ales daca folosesti mixerul.
In afara de Panavia ce mai foloseste lumea ? caci sint derutat rau , imi place si mie Panavia dar as vrea sa mai invat si altceva similar.
Felicitari!
se pare ca, asa cum exista soferi neindemanatici, exista si slefuitori neindemanatici...

nu mi-a placut niciodata protetica, desi reprezinta finalitatea stomatologiei...pt ca mereu se deschidea usa si batea vantul cand slefuiam.!!
si, ca un facut, nu am mai pus o obturatie de cateva saptamani bune, am avut aproape NUMAI de slefuit...probabil ca, incet incet o sa evoluez si pe partea asta...
am incercat aditia de la z, elite ala albastru inchis, pt implante, si am incercat de asem pt implante speedex ul meu. chiar nu vad diferenta (si probabil e grav) intre polieter, aditie si condensare...in fine. vorba lui mihai s, la urma urmei e vorba de amprenta gingiei. imi scapa esenta, sunt sigura!

despre panavia, eu nu as mai folosi altceva pt protetica uzuala, imi place in fiecare zi tot mai mult acest material distins si elegant. are o carticica frumos colorata si explicata, oricat de nepriceput esti, tot nu ai cum sa gresesti. am lipit deja pe dinti vitali cu el, si nu am avut nicio problema. (spre deoseb de duo link, cu adez pe acetona.).

altfel, folosesc cu succes fuji plus/GC, de multi ani de zile.
probabil am sa ma gandesc si la Variolink, pt fitze si talente, dar voi fi imbatranit demult cand se va ivi clipa
mihai.s a multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 11-06-10 la 19:05.
.
Vechi 11-06-10, 18:06   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

No bun, dar ce are in plus Zeta fata de Speedex?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 18:10   #5
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
No bun, dar ce are in plus Zeta fata de Speedex?
duritate/rigiditate mult mai mare dupa priza a fazei chitoase, si (cica) acceptanta mai mare la zeama a fluidului...

.
Vechi 11-06-10, 18:18   #6
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Care zeama, ca banuiesc ca injectezi fluidul in jurul preparatiei, pe care o usuci in prealabil. Ce intr-adevar difera dupa cat tin eu minte, e consistenta mai cremoasa a fluidului, si te poti juca un pic cu ea modificand cantitatea de catalizator...e drept ca si timpul de priza si banuiesc si contractia.
.
Vechi 11-06-10, 19:08   #7
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Ce intr-adevar difera dupa cat tin eu minte, e consistenta mai cremoasa a fluidului, si te poti juca un pic cu ea modificand cantitatea de catalizator...e drept ca si timpul de priza si banuiesc si contractia.
corect. parca ai fi citit pe net.

.
Vechi 11-06-10, 20:51   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

rezultat foarte foarte frumos! Asta confirma ce zicea un mare intelept:

The best material is the material that works best in YOUR hands!

Hai sa te cert si eu ca si tu ma certi pe mine:
pai bine doamna dr, incepi cu estetica si pacienta mai are putin si il pierde pe 1.6 din cauza migrarii in edentatia 4.6? :P

2 cuie urgent la 3.6 si 4.6 sa n-avem discutii

P.S. Foarte ingrijit ca intotdeauna!
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 23:09   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihai.s View Post

The best material is the material that works best in YOUR hands!

Hai sa te cert si eu ca si tu ma certi pe mine:
pai bine doamna dr, incepi cu estetica si pacienta mai are putin si il pierde pe 1.6 din cauza migrarii in edentatia 4.6? :P

2 cuie urgent la 3.6 si 4.6 sa n-avem discutii

P.S. Foarte ingrijit ca intotdeauna!
salut. de fapt, am inceput cu endo. un retrat pe 23, si cand am vazut ce a mai ramas din el, dupa ce am indep dentina modificata, m-am gandit urgent la acoperit. o fractura acolo ar fi fost de-a dreptul neprietenoasa, pe cand cu edentatiile alea sta de mult si bine.
16 nu prea mai are sanse, ce sa zic...35 rest radicular va fi extras zilele astea, si batut un cuiutz, de indata ce devin competenta...chiar, cand devin competenta?
tot la fel, inserare implant 46, nicio grija...
dupa cum v-am obisnuit, am sa postez treptat etapele de trat, inclusiv cuiele..hehe...o sa ne radem. de bine, sper.

.
Vechi 11-06-10, 23:41   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

asta vine sa arate ca nu e nevoie de super materiale, daca se stie ce se vrea de la ele. eu consider ca cine stapaneste tehnica bine, obtine rezultate bune cu orice material decent. fain e cand ai de toate si dai rateuri cu cele mai scumpe, cele mai performate...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 23:42   #11
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

per ansamblu foarte ok, DAR baza culorii si textura nu ajuta de loc... daca s-ar fi respectat macar textura omologului ar fi fost mult mai aproape. iar colac peste pupaza nu ajuta nici morfologia... nu vreau sa supar pe nimeni, sper ca se intelege asta.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 23:59   #12
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pt Grigore 1 :azi am vazut la un curs cimentare de zirconiu cu Multilink automix (Ivoclar ).Coroana se conditiona cu un zirconia primer. Dupa cate am tot citit , treaba asta e zero, pentru ca Zr nu poate fi nici atacat acid, nici conditionat.As vrea sa cred ca nu-i numai reclama , deci poate unii dintre voi stiti mai multe.
Panavia e tot dual, la fel are un conditionant de metal/Zr. E foarte bun , dar e un exces de zel sa cimentezi Zr cu el.
Vechi 12-06-10, 02:17   #13
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
salut. de fapt, am inceput cu endo. un retrat pe 23, si cand am vazut ce a mai ramas din el, dupa ce am indep dentina modificata, m-am gandit urgent la acoperit. o fractura acolo ar fi fost de-a dreptul neprietenoasa, pe cand cu edentatiile alea sta de mult si bine.
16 nu prea mai are sanse, ce sa zic...35 rest radicular va fi extras zilele astea, si batut un cuiutz, de indata ce devin competenta...chiar, cand devin competenta?
tot la fel, inserare implant 46, nicio grija...
dupa cum v-am obisnuit, am sa postez treptat etapele de trat, inclusiv cuiele..hehe...o sa ne radem. de bine, sper.
pana se vindeca extractia poate iti iei si tu patalamaua

apropo, tu de ce nu ti-ai adus un pacient sa-l operezi??
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-10, 13:30   #14
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
ma scuzati, m-am editat. eram mult prea offtopic.

Modificat ultima data de cristina ghita; 12-06-10 la 14:30.
.
Vechi 12-06-10, 13:45   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pana una , alta, o sa-l penalizam pe Mihai pt bascalie...

Stie el de ce...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-10, 14:59   #16
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

...

Modificat ultima data de cristina ghita; 12-06-10 la 16:31.
.
Vechi 13-06-10, 10:51   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intotdeauna e loc de mai bine, dar pentru cineva caruia nu ii place extraordinar protetica a iesit f bine.

Nu inteleg cum are duolink adeziune pe acetona, eventual AllBond 2 este pe acetona; poti folosi AllBond 3 care e pe etanol.

Si mie imi place f mult Panavia, putin cam scump dar f userfriendly; rezista acolo unde alte produse dau kix.

La recall poate ne pui si niste poze perpendicular pe dinte, asa dintr-o parte e greu de apreciat textura etc. asta daca nu esti expert ca Soare Adrian
.
Vechi 13-06-10, 12:31   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stef_ank View Post
Intotdeauna e loc de mai bine, dar pentru cineva caruia nu ii place extraordinar protetica a iesit f bine.

Nu inteleg cum are duolink adeziune pe acetona, eventual AllBond 2 este pe acetona; poti folosi AllBond 3 care e pe etanol.

Si mie imi place f mult Panavia, putin cam scump dar f userfriendly; rezista acolo unde alte produse dau kix.

La recall poate ne pui si niste poze perpendicular pe dinte, asa dintr-o parte e greu de apreciat textura etc. asta daca nu esti expert ca Soare Adrian
duolink este compozitul cu priza duala, m-am grabit, voiam sa zic ca am lipit atunci dupa ce in prealabil facusem adeziunea cu un adeziv pe baza de acetona (one step plus parca ii zice adezivului). nu are rost sa mai incerc alt adeziv, stiu ca si all bond 2 e f bun, dar stau de ani de zile pe optibond FL, si nu doresc sa incerc altceva. cu atat mai putin pe acetona pe vitali.

de panavia m-am lipit pt totdeauna, nu cred ca am sa renunt vreodata la el, in ciuda pretului sau a oricaror alte inconveniente.
nush dc mai pun poze...poate ar fi cazul sa ma bucur eu singura de rezultatele mele modeste...
intentionez sa ma implic mai mult in protetica, poate sa postez cand voi avea intr-adevar ceva de aratat. si tot atunci, cand slefuirile si amprentele vor fi "jos palaria", am sa apelez la artisti emeriti, (desi acestia sunt si ei tot oameni...) pana atunci sunt extrem de multumita de colaborarea actuala.
pt mine conteaza f mult si seriozitatea teh, deschiderea catre comunicare si parolismul. e greu sa le ai pe toate intr-o singura caciula. in plus, suntem cu totii perfectibili. asta e minunat.

multumesc, stefan, de comentarii. mersi adi soare, mi-ar fi placut sa mai dezvolti subiectul "asa nu! pt ca...Asa da! pt ca...". ai un topic cu ceramica, am sa il aprofundez cu aceasta ocazie. poate gasesc acolo un k9 pe zirconia. abia astept!
va multumesc tuturor pt feedback. ne vedem peste o saptamana, acum la scufundari cu mine!
pupici!

ps:criticile sunt binevenite, dar mi-ar placea sa ma aleg si cu info concrete, doar asa obss au vreun rost, iar eu pot sa invat ceva.

Modificat ultima data de cristina ghita; 13-06-10 la 16:51.
.
Vechi 13-06-10, 14:35   #19
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+0/-1)     

cristina, desi poate o sa ma consideri din nou malitios, mie mi sa pare cazul tau, unul de bun simt.
mai mult de atat in Romania, in conditiile in care se plateste cum se plateste stoma, nici nu cred ca e necesar sau ca ar merita ceva mai spectaculos...nu zic ca nu tre sa progresam, dar nici nu poti lucra mai bine decat strainii si cu materiale mai bune si sa ceri bani de zeci de ori mai putin...
ce ma mira pe mine e ca ai luat minusuri la postari pe topicul asta, si nu de la mine...incearca sa nu te mai critici sau sa te subestimezi, pt ca faci bine ce faci, ce te intere parerea altora cand tu esti multumita in sinea ta si rezultatele multumesc pacientul...traieste pentru tine nu pentru altii...nu?

"nush dc mai pun poze...poate ar fi cazul sa ma bucur eu singura de rezultatele mele modeste..."
rezultatele tale nu-s modeste daca stii la cine sa te raportezi...te salut...amico?!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11041

intrebare pt toti...cu ce taiem zirconiul, am auzit de la colegi ca frezele uzuale de ablatie crapa ca grisinele la ablatia zirconiului...asa e oare?

Modificat ultima data de dr.Brata; 13-06-10 la 15:20.
dr.Brata este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-10, 15:45   #20
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

radu: e de bun simt, corect. nu-mi mai este demult util sa ma raportez la medie, ...si nici nu ma intereseaza cu cat se plateste stoma in ro. de regula, primesc exact cat cer. de aia cand nu iese ceva bine refac. si platesc...materialele sunt tot alea ca si in afara, despre preturi nu isi are rostul si locul o discutie. in afara de asta, probabil ca in curand o sa am ocazia sa profesez si in alta parte, deci ma voi bucura de alte preturi. europene. sa vedem care vor fi pierderile...atmosfera calda si linistita ca la mine la cabinet...mai greu printre straini. desi omul sfinteste locul.

minusuri??? e loc pt toata lumea, nu? asta e chiar ultimul lucru care ma nefericeste.
bravo celor cu minusurile, inseamna ca lor le ies slefuirile, amprentele si zirconiile mai bine.!

psihologia "minusului": unele minusuri arata dezaprobarea asupra postului respectiv sau a tehnicii folosite, profesional vorbind. altele arata neputinta, ura, frustrarea sau plictiseala. am uitat: poate invidia! poate poze proaste, poate gramatica precara, poate atitudine nepotrivita, aparent sau voit ofensatoare a colegului care scrie, si care lucru e vrednic de a fi pedepsit.. poate, pur si simplu, ne enerveaza postatorul, si-i tragem un minus peste bot, asta e, acu' doar n-o sa ne iubim toti, nu?!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11041
poate, in fine, un minus nu denota nici macar atat: ci doar indiferenta obscura clar manifestata. repet, e loc pt toata lumea. mai dau si eu minusuri, desi ma gandesc intotdeauna ca celui de le primeste poate ii stau in gat. ar fi mai util sa vorbim intre 4 ochi, dialogul ajuta. sau sa ne manifestam public dezaprobarea, obligatoriu motivand de ce nu suntem de acord. nici eu nu fac asta intotdeauna. uneori imi e rusine, alteori nu am nicio tragere de inima sa intru intr-o disputa cu final nesigur. alteori ma lasa rece postul si postatorul. ar mai fi si varianta privatelor, mult mai eleganta, dar care poate fi prost inteleasa.
totusi, un minus nejustificat lasa loc doar indoielilor, nu aduce nimic bun.

dar...cred ca sunt demult offtopic.
minus, va rog!
radu, multumesc pt replay. sa ne auzim cu bine!

Modificat ultima data de cristina ghita; 13-06-10 la 16:55. Motivul: psihologia minusului
.
Vechi 28-07-10, 23:11   #21
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

inca un caz. scopul meu declarat a fost stabilizarea gingiei. am indep coroanele si puntea veche, am protezat provizoriu, si am asteptat destul de putin fata de cat as fi dorit.

desi erau treme intre 14, 15 si vecini, am hotarat puncte de contact pretutindeni, nu inteleg totusi de ce frezajul a fost atat de marcat, ca nu m-ar fi deranjat sa am mai mult zr, si deeci o sustinere mai sanatoasa a ceramicii...in schimb, adaptarea capelor a fost buna. si una peste alta, gingiile arata bine. deocamdata.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg dan1.jpg (223,5 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg cape stanga.JPG (377,6 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg cape 14, 15.jpg (97,6 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg prep2.jpg (173,9 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg ceramica neglaz.jpg (140,9 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg ceramica pe cape.jpg (269,0 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg niste coroane.jpg (163,6 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg ocluzal 2.jpg (149,9 KB, 5 vizualizari)

Modificat ultima data de cristina ghita; 29-07-10 la 09:29.
.
Vechi 28-07-10, 23:46   #22
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

curiozitati:-ai slefuit vital? erau ceva dinti vitali pe sub vechile lucrari care meritau sa mai ramana asa?
-imi detaliezi putin protocolul tau de cimentare la zirconiu?
-daca isi mai albeste dintii, nu vor fi mai inchise lucrarile dupa, sau a decis sa se opreasca cu albirile?
mersi....
p.s. ce le spui sa ii convingi pt zirconiu si accepta? fata de metalo-ceramica...
.
Vechi 29-07-10, 08:38   #23
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
curiozitati:-ai slefuit vital? erau ceva dinti vitali pe sub vechile lucrari care meritau sa mai ramana asa?
-imi detaliezi putin protocolul tau de cimentare la zirconiu?
-daca isi mai albeste dintii, nu vor fi mai inchise lucrarile dupa, sau a decis sa se opreasca cu albirile?
mersi....
p.s. ce le spui sa ii convingi pt zirconiu si accepta? fata de metalo-ceramica...
1. 14, 15 erau devitali, cu dentatusi in ei, cu trat endo incomplete, totusi am ales impreuna sa nu intervenim, dat fiind ca de mai bine de 10 ani dintii erau asimptomatici iar riscurile vrf ar fi fost serioase...nu a dorit sa mearga in alt cabi pt retraturi, desi i s-a dat ac varianta... in plus vrf se poate intampla oricui...a fost avertizata ca se pierd coroanele in cazul in care se intampla ceva periapical.
exista e o problema de etica, si care nu a fost inca rezolvata, dupa parerea mea. de ex: trimit un pac la retrat, si dupa un an, sa zicem, tb extras dintele, din dif motive, pe care le stim toti. si trebe inserat un implant. ok. pacul a platit multi bani la retrat, acum tre sa plateasca si pt implant....se pune intrebarea de selectie corecta a cazului, uneori nu orice dinte merita sau poate fi salvat. in fine.

24, 26 am devitalizat eu, intrucat coroanele erau dezadaptate, a trebuit sa retusez bonturile destul de mult, si erau si carii. de regula, unde se poate, las dd vitali, uneori cimentez provi puntile metceram, niciodata insa zr.
2.am cimentat cu panavia 2.0. protocolul e mai simplu decat se poate crede, se pensuleaza bonturile cu lichid A+B, apoi am lipit. din cate am citit eu, zr se poate lipi cu foz, cu cis auto, cu cis cu rasina ,si cu compo duale, nerecomandandu se utilizarea rasinilor compo foto.
3. probabil se va opri din albiri.
4. pai in cazul acesta i-am spus ca, din cauza retractiilor gingivale si a starii gingiilor, nu as dori sa ma afund subgingival, asa ca singura varianta estetica in zona laterala este ceramica pe schelet de zr. pragurile le-am facut juxta. in plus, pragurile sunt pe premo ff subtiri, deci n-am putut sa optez pt nimic altceva.
desigur ca nu mi-a placut ca au fost frezate extrem capele de zr...si multa ceramica nesustinuta din ac cauza.

23 este si el devital, cu un trat endo incomplet, cu o retractie mare gingivala deocamdata inchisa cu ceva provizoriu. urmeaza si acolo o acoperire, si tot la fel molarii inferiori.
dr.Brata a multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 29-07-10 la 09:35.
.
Vechi 29-07-10, 10:24   #24
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

Cristina, eu nu prea am obiceiul sa carcotesc dar...: in primele 3 poze, nu-mi place culoarea lucrarilor (sunt mai deschise decat dintii naturali) iar ulterior (in celelalte poze culoarea pare ceva mai ok, dar inca usor mai deschisa). A fost problema doar de blitz sau chiar asa este si in realitate? Multumesc anticipat de raspuns.
Vechi 29-07-10, 10:32   #25
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+0/-1)     

@ Radu - Pai sunt provizorii...
Cu ce (material) sunt facute Cristina?
Vechi 29-07-10, 10:37   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Eman, nu arata a provizorii. Nu sunt capele de zr la proba??

Sau tre sa mai luam toti cate o cafea?
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 11:09   #27
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+1 (+1/-0)     

Asa e. Sunt capele de Zr, evident sunt mai deschise decat dintii, inca n-au ceramica pe ele.
--------------------------
--------------------------
La asa zircoane mergea o plomba mai acatarii pe 2.3.
Vechi 29-07-10, 11:29   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Eman, nu arata a provizorii. Nu sunt capele de zr la proba??

Sau tre sa mai luam toti cate o cafea?
Trebe, trebe Mai bine nu mai citesc pe fuga printre treburi ca dau cu bata in balta.
Vechi 29-07-10, 11:44   #29
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Cam asa e cand postezi dinti pe un forum de ingineri
Dediule, a zis Cristina ca va face coroana pe caninul ala...sau n-o zis?
.
Vechi 29-07-10, 16:06   #30
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce nu cimentezi provizoriu Zr ?
(motivele tale personale, stp ,nu ce zic unii forumisti )
Vechi 29-07-10, 19:50   #31
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
De ce nu cimentezi provizoriu Zr ?
(motivele tale personale, stp ,nu ce zic unii forumisti )
in principiu pt ca nu am nevoie sa le pun provi. apoi...cum sa le scot de acolo? de ob se adapteaza mirific, si se intampla sa nu am peste tot praguri, asa cum a fost si aici, unde au alternat zone slefuite cu linii, asa ca marginea poate fi destul de subtire pe alocuri. daca stau sa a gandesc, asta e marele av al zr peste cer integr. indic pe zonele lat si permisivitatea marginii.
ah, mai e o chestie, dar ea e mai mult intuitiva decat clara...e vorba de pelicula de ciment de cimentare, care asigura o oarecare elasticitate acolo, la interfata. nush cum sa explic, poate stiti voi.
oare rasp asta il asteptai?

radu, eman: nu pot sa cred ca voi vorbeati de cape ca fiind coroanele la gata sau fie ele si provizorii. asa, fara puncte de contact? in alta ordine de idei, au iesit cam stralucitoare/desaturate capele alea, a fost greseala mea...nu am reusit sa gasesc nimic pe nici o cheie care sa mearga, sa fie de acolo, sa se pupe si cu vecinii de su ssi cu aia de jos. . nici finalele nu sunt extraordinare, dar, live arata ca fiind "de acolo:.
ah, ar mai fi ceva: pozele au fost facute imediat dupa cimentare, chestie care a durat spre o ora...asa ca au fost si dintii deshidratati.
va multumesc pt feedback, numai bine!
acum sunt in faza in care am scos coroanele 36 37 si imi vine sa imi dau palme cu retraturile...

.
Vechi 29-07-10, 19:56   #32
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
sal, S.
asta e puntea proviz 24 26, unifast III/GC. scutan in cab. si completate de mine in fel si chip pe la colet, adaptate dupa noile limite cervicale, etc.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg judge 2.jpg (183,5 KB, 9 vizualizari)

.
Vechi 29-07-10, 20:09   #33
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Buna si ingineria asta la ceva
Multumesc Cristina. Lucrat f ingrijit.
Vechi 29-07-10, 20:40   #34
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe mine ma interesa daca ai citit undeva ca nu-i voie sa cimentezi provi.Asta a fost,de fapt,o polemica de pe eugenol.
Cateodata ai nevoie (cand tatonezi vitalitatea unui dinte).Eu am.
De scos, le scoti sigur.Eu fac aproape tot cad/cam, si n-am avut probleme de dezinsertie.Am avut chiar un pacient care a " uitat " sa mai vina la cimentarea definitiva.L-am sunat eu, dar omul a tras in continoare de timp (genul delasator).L-am prins abia dupa vreo sase luni, si am scos lucrarile foarte usor.

Edit:mai am o intrebare :ce ghidaje ai in lateralitate ?

Modificat ultima data de laura tanase; 29-07-10 la 22:06.
laura tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ati, bal, balta, buna, citesc, culoarea, deschisa, dintii, eman, endo, facute, felicitari, intrebare, lucrarilor, lucrat, material, molarii, naturali, pare, placa, place, poze, primele, proba, problema, provizorii, raspuns, realitate, salut, transparent, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/protetica/11041-zile-calde-vara-pietre-semipretioase/
Publicat de For Type Data
zile calde de vara si petre semipretioase - RSShunt.ro This thread Refback 12-06-10 07:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:22) timp.

Alegeti schema de culori preferata: