Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

spacer

discutie din eugenol.ro : dorind sa incerc o colaborare cu un tehnician nou ,am luat amprenta pt o coroana pfm pe un 44;la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de ncrstus
  • 1 Scris de silu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-05-10, 11:05   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default spacer

dorind sa incerc o colaborare cu un tehnician nou ,am luat amprenta pt o coroana pfm pe un 44;la proba metalului am observat ca bontul de pe modelul de lucru nu avea un strat de spacer,marginile preparatiei sevedeau f.clar pe model;am facut proba cu fit checker de la gc;am constatat un punct de presiune pe distal pe care l-am inlaturat dar si vestibular de-a lungul pragului,desi vizual metalul pare bine adaptat marginal;este datorita lipsei de spacer? lipsa de spacer imiva influenta cimentarea?
dana1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-10, 11:40   #2
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nu neaparat, important e sa fie coroana adaptata. Spacer-ul creeaza un spatiu care permite refularea cimentului, ajuta la cimentare. Din cate am inteles, inchiderea pe prag e perfecta... Doar atentie la cimentul in exces, sa nu ramana inalta... Daca fara spacer a intrat perfect, felicitari pentru amprentare si model: e exact ce trebuie! Cred ca poti solicita laboratorului sa dea un strat de spacer pentru a usura cimentarea. Precizie aveti, nu cred ca veti avea probleme.
Multa bafta!
dana1 a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-10, 12:08   #3
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca sa realizat capa prin imersie in baita de ceara este obligatoriu sa fi aplicat spacer pe bont, altfel vei avea probleme la cimentare. Insa daca sa realizat capa prin intermediul capelor adapta, nu vei vedea spacer aplicat pe bont, acesta nu este necesar
dana1 a multumit.
silu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-10, 16:31   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

trebuie sa recunosc cs nu imi e prea cunoscuta tehnica ce foloseste cape adapta;am cautat ceva si am inteles ca este un disc de plastic care se adapteaza pe bont dar cervical se face adaptarea cu ceara;sper ca am inteles corect ,daca nu corectati-ma ,va rog
dana1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ata, bai, bont, capa, ceara, cimentare, cimentarea, coroana, distal, dori, lipsa, lungul, marginal, modelul, necesar, nou, obligatoriu, pare, preparatiei, presiune, proba, probleme, spacer, tehnician, vestibular

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: