Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Nevoie de un sfat la slefuire!

discutie din eugenol.ro : Buna Tuturor! In sfarsit mi-am luat inima-n dinti si iata..ca scriu primul meu mesaj .... Adevarul este ca am ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree18Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 10-04-10, 16:58   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Lightbulb Nevoie de un sfat la slefuire!

Buna Tuturor!
In sfarsit mi-am luat inima-n dinti si iata..ca scriu primul meu mesaj....
Adevarul este ca am mare nevoie de niste sfaturi,pareri din partea voastra in legatura cu slefuitul, eu fiind abia la inceput...
Oare de ce atunci cand trebuie sa fac proba unei lucrari fixe,aceasta sta foarte bine pe bonturi chiar si fara ciment iar apoi, dupa cimentarea provizorie (aprox. 1-2 saptamani), cand vine pacientul la cimentarea de durata nu mai pot sa indepartez puntea, sau reusesc dar foarte greu!
Cu siguranta aici este vorba de slefuire dar ce?Mentionez ca slefuiesc tangential.
va multumesc tuturor!!!
Dr.White este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-10, 17:23   #2
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr. White, sfatul meu e sa cumperi niste carti serioase si sa te apuci de slefuiri cu prag.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sau:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 10-04-10, 20:32   #3
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

eu inteleg ca tu vrei un sfat pentru cimentare, nu slefuire...

deci, nu mai cimenta provizoriu.
.
Vechi 11-04-10, 00:33   #4
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Slefuirea cu prag are extrem de multe avantaje!! Slefuirea tangentiala e foarte ok pentru coroane total metalice, asa ca apuca te de prag!!! nimeni nu vrea Ni-Cr sau Gaudent.
cristi.md este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-10, 10:49   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

omul a pus o intrebare...asa ca incer sa ii raspund.
probabil nu sunt foarte paralele bonturile
Vechi 11-04-10, 11:37   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristi.md View Post
Slefuirea tangentiala e foarte ok pentru coroane total metalice
poti sa ne detaliezi de ce e f. ok pt coroane metalice dar nu si pt. cele metalo-ceramice?
irenna a multumit.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-10, 11:59   #7
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
poti sa ne detaliezi de ce e f. ok pt coroane metalice dar nu si pt. cele metalo-ceramice?
cele metalice sunt inestetice, si daca nu e de interes estetica "alba", atunci nici estetica "rosie" nu conteaza, asadar coroana poate fi cum vrei d.p.d.v. a "protectiei" parodontiului, larga, lunga, groasa, provocatoare de ce boli paro se doresc etc. in plus e si ieftina, pe cand metalo-ceramica......inafara de estetica "alba", cam aceiasi treaba, dar mai scumpa distractia...
.
Vechi 11-04-10, 13:49   #8
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Din facultate ne-a spus un doctor a carui sotie e tehnicican dentar, ca atunci cand peretii nu sunt paraleli, tehnicianul(pt a nu-i mai spune medicului ca nu a slefuit exact cum trebuie) face coroanele mai largi pentru a nu fi probleme astfel ca ele intra dar si ies foarte bine de pe dintii stalpi.
Eu am vazut la un medic, cum la probe, pur si simplu pica lucrarea de pe dintii stalpi(in unele cazuri).
Deci la el, din cauza lipsei de paralelism lucrarile erau facute mai largi de catre tehnician si picau iar la mine se indeparteaza foarte greu sau deloc dupa cimentarea provizorie.
Enigma provine de la faptul ca avem acelasi tehnician...si atunci ..de ce nu ar largi si la mine coroanele?
va multumesc ..si astept in continuare sfaturi..
.
Vechi 11-04-10, 14:11   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Prepararea end-knife obliga tehnicianul,de cele mai multe ori, sa graveze modelul.Fiind facuta in "orb",treaba asta duce adesea la lucrari "stramte" la colet pt. ca e foarte putin probabil ca prin gravare tehnicianul sa obtina o situatie identica celei din gura pacientului.In consecinta, medicul e obligat sa adapteze lucrarea ca sa intre pe bonturi,fie reintervenind asupra lor fie retusand coroanele in interior.De obicei retusul se opreste cand lucrarea intra complet pe bonturi,chiar daca prin frictiune.In mod normal metalo-ceramica nu presupune frictiune pt. ca induce tensiuni in metal si mai departe in ceramica.Aceasta,spre deosebire de metal, nu prea se indoaie .Probabil ca astfel de adaptari post factum sunt inca o practica de masa.Motivele nu le dezvolt;ideea este ca o punte ce intra pe camp prin frictiune va fi greu de indepartat chiar si cimentata provizoriu fiind.
In ce priveste paralelismul bonturilor,sunt situatii cand chiar nu ai cum sa-ti dai seama de lipsa sa,oricat de agera ti-ar fi privirea.In aceste situatii eu iau o amprenta pt. model de studiu si ma lamuresc unde mai am de intervenit.Nu e nici o rusine in a face asta,dimpotriva, scuteste de improvizatii laboratorul si scade riscul de esec.
Cristina_Gh, razvanl, razvan5 si alti 2 au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-10, 14:17   #10
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru Radu: nu am fost nevoita sa adaptez lucrarea pentru a o insera pe bonturi..chiar nu am avut probleme la inserare, decat ca uneori trebuia sa mai iau din lungimea ei deoarece aparea ischemie la nivelul gingiei in unele locuri.
.
Vechi 11-04-10, 18:49   #11
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dr.White View Post
Pentru Radu: nu am fost nevoita sa adaptez lucrarea pentru a o insera pe bonturi..chiar nu am avut probleme la inserare, decat ca uneori trebuia sa mai iau din lungimea ei deoarece aparea ischemie la nivelul gingiei in unele locuri.
Daca iti place sa slefuiesti tangential,ia amprentele cu fir de retractie gingivala,si ti se va amprenta foarte bine.Si interzice-i tehnicianului sa mai graveze.Nu va mai avea nevoie ca se va vedea bine zona subgingivala si nu va lungi in exces metalul la colet.
Incepe totusi sa slefuiesti cu prag.E mai greu la inceput,dar merita.

"de ce nu ar largi si la mine coroanele?"De ce ti-ai dori asa ceva?Daca lucrarea e 'larga' poti sa o arunci de la 2 metri in gura pacientului si tot intra pe bonturi.Si in cateva luni se 'spala' tot cimentul(ala definitiv)
Vechi 11-04-10, 23:26   #12
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
cele metalice sunt inestetice, si daca nu e de interes estetica "alba", atunci nici estetica "rosie" nu conteaza, asadar coroana poate fi cum vrei d.p.d.v. a "protectiei" parodontiului, larga, lunga, groasa, provocatoare de ce boli paro se doresc etc. in plus e si ieftina, pe cand metalo-ceramica......inafara de estetica "alba", cam aceiasi treaba, dar mai scumpa distractia...
pentru ca metalul il poti brunisa si se adapteaza, dar la MC c faci?
nu se poate deci nu se adapteaza decat cu ajutorul cimentului ceea ce nu e ok.
Teoretic la preparatia tangentiala ai cea mai buna adaptare. Se demonstreaza trigonometric, dar decat teoretic. Practic nu poti controla filmul cimentului la jonctiunea dento-protetica si de multe ori tehnicianul graveaza si supracontureaza=> prost.
Pragul te salveaza in toate situatiile si iti asigura o mentinere buna a microprotezei.
.
Vechi 11-04-10, 23:49   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cristi, ai brunisat vreodata cr-ni? eu nu am reusit decat aurul. Sa nu mai zic de crom cobalt.

Eu zic sa reconsideri asta:
Citat:
Teoretic la preparatia tangentiala ai cea mai buna adaptare.
SOARE ADRIAN a multumit.
Vechi 11-04-10, 23:58   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da,cica asa e... de fapt la preparatia tangentiala ai cel mai subtire film de ciment la interfata dinte lucrare...explica si shillinburg parca... dar nu de acolo sunt probleme cu tangentialele.
Vechi 13-04-10, 01:20   #15
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

aur da brunisezi. Ni-Cr Co-Cr te rogi sa ti faca tehnicianul adaptarea buna, dar daca lucrezi cu lab care face coroana cu grosime totala in 2010 ai putea sa ii ceri si punte stantata din wipla ca tot la fel o sa fie adaptarea. Desi sunt student si nu am asa multa practica la activ sunt foarte anti metale in general. Viva empress! e.max ul este genial....dar din nou cei cu experienta ma pot contrazice.
.
Vechi 14-04-10, 23:24   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

tu ai vazut vreo coroana de metal sa crape? eu am vazut multe empressuri.

Metalul ( a se citi aurul) inca are multe de spus in zona laterala.
irenna a multumit.
Vechi 15-04-10, 08:56   #17
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
tu ai vazut vreo coroana de metal sa crape? eu am vazut multe empressuri.

Metalul ( a se citi aurul) inca are multe de spus in zona laterala.
adevarat..dar totusi...e galben
Tu ti ai pune un 4.6 din au sau e.max? Presat direct forma finala are aproape 400 MPa. Ce-i drept e mai conservativ ca preparatie aurul dar..estetic e altceva... o zi buna
.
Vechi 15-04-10, 09:24   #18
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

estetica in maini potrivite este aceeasi la aur si empress
SOARE ADRIAN si razvanl au multumit.
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 10:28   #19
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
aur da brunisezi. Ni-Cr Co-Cr te rogi sa ti faca tehnicianul adaptarea buna, dar daca lucrezi cu lab care face coroana cu grosime totala in 2010 ai putea sa ii ceri si punte stantata din wipla ca tot la fel o sa fie adaptarea. Desi sunt student si nu am asa multa practica la activ sunt foarte anti metale in general. Viva empress! e.max ul este genial....dar din nou cei cu experienta ma pot contrazice.
Exista si coroane cu grosime partiala? Adica altceva in afara de spatiul pentru ciment?
Se poate stanta o punte din wipla?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 12:33   #20
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

da, exista...se chiama asa pentru ca nu se adapteaza intim pe bont... restul e ciment... mai mult ciment
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 13:51   #21
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
da, exista...se chiama asa pentru ca nu se adapteaza intim pe bont... restul e ciment... mai mult ciment
si se numesc coroane cu grosime dirijata. Au contact intim doar la colet si pe fata ocluzala. Cele cu grosime totala sunt indicate pe dinti laterali cu dimensiune cervico-ocluzala mica iar cele cu grosime dirijata pe bonturi ceva mai inalte.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-10, 21:59   #22
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca problema lui dr white vine din faptul ca are "burti" pe bonturi fata de axa comuna a lor, ceea ce obliga tehnicianul sa faca coroana mai larga decat diametrul de la colet pentru a obtine o axa de insertie; astfel grosimea mare de ciment provi de sub nivelul burtii (unde adaptarea e f buna cu film subtire de ciment) inpiedica o dezindertie usoara dupa cim provizorie

efectul este similar cu dificultatea de indepartare prin percutie a lucrarilor vechi (si groase) din gau sau cr, de pe bonturi slefuite cu "pastrarea ecuatorului", ca sa nu zic altfel

in concluzie eu zic sa verifici mai bine paralelismul si convexitatile si totul va merge bine pana te scarbesti de ele si inveti sa slefuiesti cu prag

P.S. baga niste silicon fluid in ele si zi-mi daca am dreptate
Vechi 16-04-10, 22:04   #23
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=
in concluzie eu zic sa verifici mai bine paralelismul si convexitatile si totul va merge bine pana te scarbesti de ele si inveti sa slefuiesti cu prag[/QUOTE]

Dupa aia te scarbesti la adaptarea pe prag
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-10, 01:28   #24
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default shilinburg

eu folosesc niste niste trucuri ca sa verific paralelismul bonturilor la slefuire:

1) tragi un ochi(nu doi-deci one eye direct vision) perpendicular de la 30 cm aprox-vezi coletul de jur-imprejur esti tare amprenteaza si trimite( se aplica acolo unde vederea directa este posibila-in deosebi la mandibula)
2) unde privirea directa este dificila (max) pui oglinda dentara si centrezi bontul privind cu un ochi tre sa vezi coletul care circumscrie suprafata ocluzala a bontului(cerc mic inscris in cercul mai mare=circumferinta ocluzala inscrisa in circumferinta coletului);in cazul unei punti,dupa centrarea imaginii primului bont in oglinda se translateaza oglinda spre celalalt(e) bont(uri),daca la toate se vede coletul circumferential v-ati prins...,daca nu,ori nu avem paralelism intre bonturi ori am miscat oglinda si nu am realizat translatia,...exersati un pic!!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/protetica/10426-nevoie-sfat-slefuire/

ps: asta nu inseamna ca cerculetul inscris in cercul cel mare trebuie sa fie f mic ca sa fim siguri de incluziune(adica nu se admit slefuiri axiale la o angulatie mai mare de 6-10 grade)
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg untitled.jpg (66,2 KB, 68 vizualizari)

Modificat ultima data de stanciulescu victor; 13-06-10 la 02:23.
stanciulescu victor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-10, 10:48   #25
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE] la cimentarea de durata nu mai pot sa indepartez puntea, sau reusesc dar foarte greu! [QUOTE]

si cu ce cimentezi provizoriu?
Vechi 14-06-10, 01:02   #26
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
inca esti student...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-10, 12:41   #27
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
nimeni nu vrea Ni-Cr .
glumesti?!
--------------------------
--------------------------
[QUOTE=Dr.White;161596]
Oare de ce atunci cand trebuie sa fac proba unei lucrari fixe,aceasta sta foarte bine pe bonturi chiar si fara ciment iar apoi, dupa cimentarea provizorie (aprox. 1-2 saptamani), cand vine pacientul la cimentarea de durata nu mai pot sa indepartez puntea, sau reusesc dar foarte greu!
QUOTE]

care e scopul cimentarii provizorii a lucrarii finale???renunta la cimentare provizorie pt ca sunt unele cimenturi destul de dure care nu lasa lucrarile sa se desprinda cateva luni bune.daca ai vazut ca lucrarea "sta bine",de ce mai pui ciment provizoriu?Da-i bataie cu cimentarea de durata.Daca ar fi problema la slefuit sau amprentare ,nu s-ar adapta de la inceput
al_de_sus a multumit.
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-10, 21:27   #28
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

apropo de ischemia gingivala produsa de lucrarile prea lungi;am auzit medici cu ani buni de experienta care sunt foarte multumiti cd "se albeste" gingia in momentul in care insera lucrarea pe dintii stalpi...adica, asa e corect, asa trebuie sa se intample.....
Vechi 14-06-10, 22:04   #29
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de wellis View Post
apropo de ischemia gingivala produsa de lucrarile prea lungi;am auzit medici cu ani buni de experienta care sunt foarte multumiti cd "se albeste" gingia in momentul in care insera lucrarea pe dintii stalpi...adica, asa e corect, asa trebuie sa se intample.....
daca ai slefuit tangential, asa se intampla....se albeste, daca nu se albeste inseamna ca ori nu esti subgingival cu marginea coronitei ori esti putin sub gingival...dar oricum ai privi-o e de evitat slefuirea tangentiala atunci cand se poate...
daca respecti parodontiul marginal, si slefuiesti cu prag, nu se albeste nimeni, eventual numai parul tau in cap, cu trecerea anilor...
.
Vechi 29-06-10, 00:04   #30
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru LadyD. Cimentarea o realizez cu Repin.
.
Vechi 29-06-10, 01:33   #31
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stanciulescu victor View Post
eu folosesc niste niste trucuri ca sa verific paralelismul bonturilor la slefuire:

1) tragi un ochi(nu doi-deci one eye direct vision) perpendicular de la 30 cm aprox-vezi coletul de jur-imprejur esti tare amprenteaza si trimite( se aplica acolo unde vederea directa este posibila-in deosebi la mandibula)
2) unde privirea directa este dificila (max) pui oglinda dentara si centrezi bontul privind cu un ochi tre sa vezi coletul care circumscrie suprafata ocluzala a bontului(cerc mic inscris in cercul mai mare=circumferinta ocluzala inscrisa in circumferinta coletului);in cazul unei punti,dupa centrarea imaginii primului bont in oglinda se translateaza oglinda spre celalalt(e) bont(uri),daca la toate se vede coletul circumferential v-ati prins...,daca nu,ori nu avem paralelism intre bonturi ori am miscat oglinda si nu am realizat translatia,...exersati un pic!!!

ps: asta nu inseamna ca cerculetul inscris in cercul cel mare trebuie sa fie f mic ca sa fim siguri de incluziune(adica nu se admit slefuiri axiale la o angulatie mai mare de 6-10 grade)
Da! e o idee f buna! se mai poate incerca ceva asemanator, cu o oglinda mare, ca in poza. La paralelizarea mai multor bonturi e mai usor. Se elimina astfel partea cu mutarea oglinzii mici de deasupra unui bont, pe altul, (care poate fi si sursa de eroare).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg oglinzi1.jpg (14,6 KB, 9 vizualizari)
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-10, 13:39   #32
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pune mai mult din componenta galbena. Priza va fi partiala iar cimentul mai mult lipicios decat dur. Probabil stii ca pt. ceramica nu trebuie folosite cimenturi cu eugenol ( precum Repin ).
razvan5 a multumit.
Vechi 29-06-10, 14:09   #33
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

De ce, roade sujenolu portzolanul?
dr.Brata a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 01:21   #34
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nu are nici o legatura eugenolul cu portelanul
maneadragosconstantin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 02:29   #35
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Repin este un ciment moale si daca puntea nu se adapteaza perfect si basculeaza este posibil ca la flectare sa sara ceramica.
Dar nu am un studiu clinic sau ceva ci e doar din auzite.
Vechi 30-06-10, 09:35   #36
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la aceasta ora matinala nu pot sa zic decat ca reusita unei lucrari protetice este mai mult in spatele medicului decat in cel al tehnicianului! adica, o preparatie si o amprentare corecte il scutesc pe tehnician de a mai grava . daca totusi o face, RENUNTATI LA EL IMEDIAT!!!
si nu ma refer aici la partea de estetica, morfologie, ci strict la adaptarea coroanei pe bontul protetic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10426
din nefericire se practica/accepta pe scara larga aceasta gravare. chiar si la "case mari" si pe bani multi, multi! pentru prag tre' mai mult timp deci mai putini bani... is offtopic , dar aspectul asta ar trebui discutat : aspectul asta tine sau nu etica si profesionalism?!
o zi plina tuturor!
Ps: pt colegul student: cate dintre cele discutate aici le-ai si facut asa incat sa poti emite o parere reala, pragmatica? sper ca nu te superi insa fa toate manoperele astea, de sute si sute de ori ,ti le revezi peste ani, si abia apoi ai sa fii acoperit cand emiti astfel de opinii!! parerea mea!
succes!
aero Xray este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 16:24   #37
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dr. white eu am vazut punti cimentate provizoriu de 5 ani de zile, iar adaptarea era foarte buna.
DR.MARIUS este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 19:16   #38
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
am intrebat, deoarece am observat (la medicul unde mi am facut practica in fiecare vara) ca a patit de cateva ori acelasi lucru, dar la cimentarea provizorie cu ceva ciment pentru cimentare provizorie optimizat cu rasini, motiv pentru care a revenit la Repin.
Vechi 30-06-10, 19:18   #39
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

aiero ics ray...daca nu iti "graveaza", cum iti face bont mobil?
si bonturile pe prag nu se graveaza, de fapt, ci se gatuiesc, aica se indepartaeaza partea de parodontiu, apical de prag, pentru a se evidentia mai bine preparatia, si pt a se putea realiza exact macheta (cu conditia sa nu se altereze geometria pragului bine amprentat)

deci daca vorbesti de gravare, inseamna ca esti orientat spre tangentiala, iar discutia e inutila, pt ca slefuirea tangentieala stii ce e si cu ce se papa...
p.s. tehnicianul care tre sa graveze, ar trebui sa renuntze la medic...hi hi hi...nu invers
.
Vechi 09-07-10, 02:26   #40
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

sal, cimenrul provizoriu se spala cu saliva, se rezoarbe, asha se produce decimentarea nu ??
daca avem o preparatzie tangentziala, lukrarea intra sud gingival dumneziu stie pana unde, cimentul e practik inkapsulat, si ramane intact, daca prepari fara prag in contenuare .....pune chear si in Repinu ala 3 picaturi de vitamina A......si ai sa scotzi lukrare fara efort.....
dummy_83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-10, 23:44   #41
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

"Gizas" dummy_che...tu esti serios in ce afirmi?
daca pun o picatura de Walckhoff in Repin, nu-i mai bine ca are si gust mentolat...
io cred ca D-zeu nu vrea sa stie pana unde intra lucrarea, si nici tu...ar trebui sa te intereseza cum sa faci o lucrare care sa ti se aseze bine pe un prag...
.
Vechi 10-07-10, 00:28   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stimate coleg, nu te descuraja sunt sigur ca mai cu totii ne-am chinuit sa dam jos lucrari cimentate provizoriu, in general se itimpla la materialele de cimentare provizorii care ramin moi si dupa priza gen repin si tempbond.
Nu vei putea renunta de tot la cimentari provizorii pentru ca la un moment dat va trebui sa executi lucrari provizorii pacientilor pe care clar nu ai cum altfel sa le cimentezi, iar la implante ai sa vezi ca si cimentarea definitiva tot cu material provizoriu o faci.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10426
Sugerez sa renunti la repin and company si sa incerci sa folosesti un ciment provizoriu gen Prevision Cem de la Heraeus Kulzer care se transforma intr-un film dur dupa intarire (intarire pe care o face in mediu umed asa ca e simplu de utilizat) iar la dezinserare acest film crapa destul de usor si de asemenea se si curata usor.
P.S. Eu am o lucrare metalo-ceramica in gura cimentata provizoriu cu temp bond acu 8 ani si nu se misca de acolo
Pop Gabriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-10, 01:13   #43
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Pop Gabriel View Post
P.S. Eu am o lucrare metalo-ceramica in gura cimentata provizoriu cu temp bond acu 8 ani si nu se misca de acolo
ai vazut daca nu ai pus un pic de vitamina A in cement? ce patesti...
augustin a multumit.
.
Vechi 10-07-10, 03:19   #44
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Dar de ce A si nu B, C sau K?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-10, 17:38   #45
toothfairy
Vizitator
Fara status.

.

daca nu sunt probleme cu paralelismul, pacientul sa clateasca cu apa fierbinte in cabinet de cateva ori si decimentarea este foarte usoara..eu am utilizat metoda aceasta dupa ce am cimentat provizoriu cu durelon.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-10, 18:20   #46
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, toothfairy!
"...sa clateasca cu apa fierbinte..."???
Vechi 12-07-10, 18:22   #47
toothfairy
Vizitator
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Bine ai venit, toothfairy!
"...sa clateasca cu apa fierbinte..."???
na, am gresit, foarte calda....cat se poate de calda )))
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-10, 20:00   #48
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Citat:
Publicat initial de toothfairy View Post
daca nu sunt probleme cu paralelismul, pacientul sa clateasca cu apa fierbinte in cabinet de cateva ori si decimentarea este foarte usoara..eu am utilizat metoda aceasta dupa ce am cimentat provizoriu cu durelon.

Asta e o Jmecherie de-a americanilor?
Vechi 12-07-10, 22:03   #49
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

frate,cate chestii interesante am citit pe topicul asta,
rad de vreo 5 minute
Vechi 12-07-10, 22:10   #50
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
frate,cate chestii interesante am citit pe topicul asta,
rad de vreo 5 minute
tu razi, dar eu m-am speriat de alionte, cat de incruntat poate fi...
tizule, aia nu-s ochii tai...shei?
.
Vechi 12-07-10, 22:16   #51
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

is ochii lui
Vechi 13-07-10, 00:26   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+0/-8)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
"Gizas" dummy_che...tu esti serios in ce afirmi?
daca pun o picatura de Walckhoff in Repin, nu-i mai bine ca are si gust mentolat...
io cred ca D-zeu nu vrea sa stie pana unde intra lucrarea, si nici tu...ar trebui sa te intereseza cum sa faci o lucrare care sa ti se aseze bine pe un prag...

hei io fac numai protezare, si am cinemtat cu ce vrei u ...ia incearcu u sa cimentezi o lukrare cu un ciment provizoriu ....ori kare ar fi .....si in malaxare baga vitamiina aia banala A....)) si chear peste o ora ....incearca sa scotzi lukrarea ....ai sa vezi kum face ...))......bine daca nu merge vorva de o poskoava ...... dintr-o bukata ......offff......am nishte colegi de parca mii imaginez cum le curge balutza din gura ..))))) nu zik de rau ..)
dummy_83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-10, 01:43   #53
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dummy, eugenolul nu este messenger!
Am sa te rog sa scrii normal. Poti folosi chatul de pe prima pagina cu stilul asta ca nu ne suparam
Pop Gabriel si ektomolare au multumit.
Vechi 13-07-10, 12:23   #54
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

am patit si eu una,am cim provi o punte 25,x,pinten supracing pe 23,cu prevision. nici acum n-am putut-o da jos..
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-10, 22:51   #55
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dummy_83 View Post
hei io fac numai protezare, si am cinemtat cu ce vrei u ...ia incearcu u sa cimentezi o lukrare cu un ciment provizoriu ....ori kare ar fi .....si in malaxare baga vitamiina aia banala A....)) si chear peste o ora ....incearca sa scotzi lukrarea ....ai sa vezi kum face ...))......bine daca nu merge vorva de o poskoava ...... dintr-o bukata ......offff......am nishte colegi de parca mii imaginez cum le curge balutza din gura ..))))) nu zik de rau ..)
inca mai rad
daca faci "numai protezare" asa cum scrii ...
"chear" as vrea sa vad o protezare facuta de tine.
dr.Brata si Cer au multumit.
Vechi 03-02-12, 15:02   #56
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
da,cica asa e... de fapt la preparatia tangentiala ai cel mai subtire film de ciment la interfata dinte lucrare...explica si shillinburg parca... dar nu de acolo sunt probleme cu tangentialele.

mai exista si varianta pragului cu doua planuri (al doilea la 135 de grade parca). practic e o terminatie hibrida care combina avantajele pragului cu dimensiunea redusa a filmului de ciment din preparatia tangentiala. in biblia lui Bratu scrie, dar daca gresesc va rog sa ma corectati
Vechi 18-04-12, 13:27   #57
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Buna Tuturor!
In sfarsit mi-am luat inima-n dinti si iata..ca scriu primul meu mesaj....
Adevarul este ca am mare nevoie de niste sfaturi,pareri din partea voastra in legatura cu slefuitul, eu fiind abia la inceput...
Cu siguranta aici este vorba de slefuire dar ce?Mentionez ca slefuiesc tangential.
va multumesc tuturor!!!
Aici intervin mai multi factori care au dus la o "supra-retentie"

Lungimea bontului
Diametrul bontului
CONVERGENTA OCLUZALA a peretilor axiali
Presiunea aplicata in timpul slefuirii
Pozitionarea gresita a frezei in timpul slefuirii

In primul rand (din ce stiu eu) adezuiunea este data in mare parte de forma bonului iar apoi de ciment. Cimentul are rolul de a bloca alunecarea protezei de pe bont datorita contactului intim dintre suprafata dentara particulele cimentului si coroana(unu dintre rolurile cimentului, asta ca sa nu se inteleaga ca ar fi singurul rol :P ). Daca prepari un bont in forma V si pui o coroana in forma de |_| pe el, poti sa bagi cat ciment vrei pentru ca nu va rezista in timp deoarece nu exista acel contact intim de frecare. Cred ca cu totii am patit sa nu mai putem deschide ceva (capac, dop, telescop) pentru ca a intrat nisip si nu mai slide-uie cum trebuie.

Deci probabil [/B]ai niste bonturi lungi de diametru mare[/B]. Which means, ai o suprafata mai mare a bonturilor, which means vei avea mai mult "nisip" pe suprafata bontului care va duce la o adeziune si mai buna.

Ideal e ca bontul sa se prepare la 6 grade (ideal pentru bonturile mici deoarece suprafata de frecare dintre bont si coroana este foare mica. Iar atunci ne dorim un unghi cant mai mic posibil pentru a creste presiunea dintre bont si coroana care va duce la o stabilitate mai buna), pana la 22 de grade MAX (in cazul bonturilor voluminoase)

In mod normal forma retentiva a bontului iti este data de forma frezei. Daca aplici o presiune mai mare inspre colet (pe varful frezei) toate sansele sa iti iasa un bont apropiat de 90 greade si sa ai o supraretentie mecanica.

Ca sa nu mai intampini probleme de acest gen, incearca sa faci bonturile (voluminoase) putin mai convergente. Pentru ca daca le faci prea paralele va aparea acest efect de ... "nisip in telescop" si vei avea probleme de dezinsertie. Spor pe viitor

Later edit:

Acuma am vazut de cand e post-ul. Nu stiu de ce, dar am crezut ca e un post recent aftal in categ "mesaje de azi" . Am trezit un post de 2 ani Fail

Ultima activitate a user-ului 15-09-10 18:43

Modificat ultima data de Cer; 18-04-12 la 19:13.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
adaptare, afara, apa, bont, buna, ceramica, ceramice, ciment, cimentare provizorie, clinic, cobalt, coroane, crom, eugenolul, exista, folosi, gen, intrebare, metalice, moale, pagina, perfect, prima, pun, puntea, slefuirea, studiu, tea, total, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:49) timp.

Alegeti schema de culori preferata: